Jump to content

Τη βοήθειά σας για Android κινητό...


no_lags
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετοιμαζόμαστε να κάνουμε δώρο στη μικρή μου αδερφή ένα νέο κινητό. Είναι 20 ετών οπότε καταλαβαίνετε (selfies, καλή κάμερα και ομαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο τα κύρια ζητούμενα συν ΚΑΛΗ αντοχή στο χρόνο...). Ταβάνι τα 300κάτι €.

 

Απ'όσο καταφέραμε να την ψαρέψουμε σήμερα, επειδή το δώρο θα είναι έκπληξη, χρησιμοποιεί συχνά ραδιόφωνο... Σήμερα πήγα και δοκίμασα για αρκετή ώρα τα εξής:

 

Samsung Galaxy Alpha: ΠΟΛΥ όμορφο με premium σχεδίαση, καλή κάμερα αλλά ρε γμτ ΧΩΡΙΣ ραδιόφωνο. Αν είχε νομίζω θα είχα καταλήξει.

Γι'αυτό και στράφηκα στο...

 

Samsung Galaxy A5: Φοβερές selfie (5 mp μπροστινή), τετραπυρινο με 2 gB RAM, αλλά προβληματίζομαι με τον επεξεργαστή στα 1.2 και πως θα αντιδρά σε 2 χρόνια από τώρα...

 

LG G3: Εχει ράδιο, έχει τίμια κάμερα, καλή οθόνη αλλά είναι τεράστιο. Δεν έχω καταφέρει να την ψαρέψω στο μέγεθος γιατι θα καρφωθώ.

 

Να πω οτι το κινητό θα το "παντρευτεί", άρα κοιτάμε για κάτι που θα αντέξει απροβληματιστα 2.5 με 3 χρόνια. Επίσης προέρχεται από ένα Galaxy S3 mini άρα δεν ξέρω κατα ποσο η μετάβαση στις 5.5" θα είναι γι'αυτήν ανεκτή.

 

Τι λέτε? Αξίζει να στραφώ προς A5 τελικά στα 295? Και μονο που σκέφτομαι οτι λιιιιγο πιο πάνω παίρνω τη ναυαρχίδα της LG με βάζει σε σκέψεις. Αν βέβαια είναι και τόσο πιο smooth από το Α5.

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω οτι μεχρι πριν ελαχιστες μερες επαιζε το ιδιο θεμα για γυναικα και παλι... Η επιλογη ηταν το Α5 και με εχει εκπληξει ευχαριστα.. γιατι σε προβληματιζει μελλοντικα? Εχει 2 gb RAM και εναν αξιοπρεπη επεξεργαστη και GPU. στα συν η πολυ καλη ποιοτητα και εμφανιση (σε ασημι αρκετα εντυπωσιακο) και η super amoled μια χαρα. Και επισης η κατοχος του παιρνει κινητα για "παντρεια"...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω οτι μεχρι πριν ελαχιστες μερες επαιζε το ιδιο θεμα για γυναικα και παλι... Η επιλογη ηταν το Α5 και με εχει εκπληξει ευχαριστα.. γιατι σε προβληματιζει μελλοντικα? Εχει 2 gb RAM και εναν αξιοπρεπη επεξεργαστη και GPU. στα συν η πολυ καλη ποιοτητα και εμφανιση (σε ασημι αρκετα εντυπωσιακο) και η super amoled μια χαρα. Και επισης η κατοχος του παιρνει κινητα για "παντρεια"...

 

Κι εμένα με εξέπληξε ευχάριστα το Α5. Απλά σκέφτομαι οτι με 20 ευρώ παραπάνω το G3 θα είναι πιο future proof και λέω μήπως το ρισκάρω...

Γνωρίζει κανείς αν εχω δυνατότητα αλλαγής κινητού με άλλο αν δεν της αρέσει το G3? Απο σκρουτζομάγαζο θα γίνει η αγορά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

galaxy A5 αφού θέλει selfies ή ακόμα καλύτερα huawei P7 που έχει ακόμα καλύτερη μπροστινή κάμερα.

 

Θα τοποθετούσα την αντοχή στο χρόνο ως Νο1 κριτήριο, γι'αυτό και βάζω στα υπόψιν το "θηριώδη" επεξεργαστή του G3...

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με εξέπληξε ευχάριστα το Α5. Απλά σκέφτομαι οτι με 20 ευρώ παραπάνω το G3 θα είναι πιο future proof και λέω μήπως το ρισκάρω...

Γνωρίζει κανείς αν εχω δυνατότητα αλλαγής κινητού με άλλο αν δεν της αρέσει το G3? Απο σκρουτζομάγαζο θα γίνει η αγορά.

 

θα σου πω το εξης (εφοσον παντα μιλαμε για γυναικες ε?).. ειδε το G3 και το Α5.. ανεβασα τερμα την φωτεινοτητα στο G3 και κοιτουσε καπως ετσι :confused: .. βαζω Α5 ελαχιστα πανω απο την μεση και λεει απλα..."αυτο!"... Ξαναλεω..το κυριοτερο κριτηριο σε μια αγορα...ειναι ο ανθρωπος που θα το χρησιμοποιει.. Να εχεις δυνατοτητα αλλαγης..χμμμ... δεν το νομιζω αλλα u nerer know αν το ψαξεις..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω το εξης (εφοσον παντα μιλαμε για γυναικες ε?).. ειδε το G3 και το Α5.. ανεβασα τερμα την φωτεινοτητα στο G3 και κοιτουσε καπως ετσι :confused: .. βαζω Α5 ελαχιστα πανω απο την μεση και λεει απλα..."αυτο!"... Ξαναλεω..το κυριοτερο κριτηριο σε μια αγορα...ειναι ο ανθρωπος που θα το χρησιμοποιει.. Να εχεις δυνατοτητα αλλαγης..χμμμ... δεν το νομιζω αλλα u nerer know αν το ψαξεις..

 

Έτσι πως τα λες σα να μου φαίνεται οτι παω προς Α5...

Ο επεξεργαστής του δηλαδή το βοηθά να ανταποκρίνεται?

 

Δε θα του γίνει καμία υπερβαριά χρήση, αλλά ίντερνετ και Facebook messenger που είναι ψιλοβαρυ ανοίγουμε συνέχεια απ'ότι ξέρω.

 

Κι επειδή το κύριο παράπονό της για το S3 mini είναι οτι κολλάει, θέλω να της πάρουμε κάτι να το ευχαριστηθεί για 2 με 3 χρονάκια.

FlagSHEEP
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς σχόλια.....https://oneplus.net/gr/one

 

 

Πραγματικά πολύ καλή συσκευή, που όμως επίσης δεν έχει ραδιόφωνο όπως το Samsung Galaxu Alpha που απέρριψε ο φίλος για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πως τα λες σα να μου φαίνεται οτι παω προς Α5...

Ο επεξεργαστής του δηλαδή το βοηθά να ανταποκρίνεται?

 

Δε θα του γίνει καμία υπερβαριά χρήση, αλλά ίντερνετ και Facebook messenger που είναι ψιλοβαρυ ανοίγουμε συνέχεια απ'ότι ξέρω.

 

Κι επειδή το κύριο παράπονό της για το S3 mini είναι οτι κολλάει, θέλω να της πάρουμε κάτι να το ευχαριστηθεί για 2 με 3 χρονάκια.

 

Μπες και δες λιγο το topic του Α5... ο επεξεργαστης δειχνει να κανει πολλα παραπανω απ αυτα που αναφερεις...

 

Επισης χωρις σχολια το να αναφερονται απλα συσκευες χωρις να λαμβανουμε υποψη τι ακριβως χρειαζεται ο καθε ανθρωπος...

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από όλα αυτά είναι το Sony Xperia Z3 compact. Τιμολογιακά είναι λίγο πάνω αλλά είναι ανώτερο όλων και με συμμαζεμένο μέγεθος.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω Sony Z2, μιας και ανέφεραν από πάνω τα παιδιά το Ζ3 Compact (καλή επιλογή επίσης)... Eίναι και λίγο φτηνότερο από το Z3 Compact και κοντά στα χρήματα που έχεις θέσει ως ταβάνι... Είναι κτήνος από specs, έχει άψογη camera (20.7 MP) και είναι και σχετικά μαζεμένο (5.2) σε σχέση με το G3 στο οποίο σε προβληματίζει το μέγεθος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω Sony Z2, μιας και ανέφεραν από πάνω τα παιδιά το Ζ3 Compact (καλή επιλογή επίσης)... Eίναι και λίγο φτηνότερο από το Z3 Compact και κοντά στα χρήματα που έχεις θέσει ως ταβάνι... Είναι κτήνος από specs, έχει άψογη camera (20.7 MP) και είναι και σχετικά μαζεμένο (5.2) σε σχέση με το G3 στο οποίο σε προβληματίζει το μέγεθος...

 

Μικρότερο είναι το g3 από το z2.Κατά τα άλλα συμφωνώ και εγώ,ας κοιτάξει προς σονυ.

Link to comment
Share on other sites

Μικρότερο είναι το g3 από το z2.Κατά τα άλλα συμφωνώ και εγώ,ας κοιτάξει προς σονυ.

 

Nαι sorry, νόμιζα ότι επειδή είναι 5.5 το ένα και 5.2 το άλλο, ότι θα ήταν μικρότερο... :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι sorry, νόμιζα ότι επειδή είναι 5.5 το ένα και 5.2 το άλλο, ότι θα ήταν μικρότερο... :)

Μα είναι μικρότερο.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

300 κατι, πας για Ζ2, κλειστα ματια. 300 παρα κατω πας για Lg G2 32gb με επισης κλειστα ματια.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

300 κατι, πας για Ζ2, κλειστα ματια. 300 παρα κατω πας για Lg G2 32gb με επισης κλειστα ματια.

 

Τα είπε όλα :happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...