Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από σήμερα έχω VivodoDSL! Βέβαια οι ταχύτητες δεν με εντυπωσίασαν, ιδιαίτερα σε Ρ2Ρ αλλά περιμένω ακόμα...

Μου φέρανε και το speedtouch αλλά το έχω σε usb, λέτε να πάρω ένα hubακι και να το συνδέσω στην ethernet;

Όσο για τα περί προσφοράς ξέρω μόνο αυτή με τα 500' τα Σαβ/κα, αλλά μακάρι να ισχύει και η άλλη... :)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος frafra (30 Νοέ. 2004 , 22:57)

 

Από σήμερα έχω VivodoDSL! Βέβαια οι ταχύτητες δεν με εντυπωσίασαν, ιδιαίτερα σε Ρ2Ρ αλλά περιμένω ακόμα...

Μου φέρανε και το speedtouch αλλά το έχω σε usb, λέτε να πάρω ένα hubακι και να το συνδέσω στην ethernet;

Όσο για τα περί προσφοράς ξέρω μόνο αυτή με τα 500' τα Σαβ/κα, αλλά μακάρι να ισχύει και η άλλη... :)

 

 

1. Καλύτερα πάρε switch, κάνει πολύ πιο αξιόπιστα τη δουλειά του. Ένα απλό switch 10/100Μbps κάνει <30€.

2. H προσφορά με τα σαββατοκύριακα ισχύει για το Vivodi 1750, όχι για το DSLphone.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το dslphone λένε θα συνεχίσει η προσφορά με δωρεάν κλήσεις προς σταθερά μέχρι τέλος του χρόνου. ανεπιβεβαίωτο όμως επίσημα...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 1 Δεκ. 2004 , 02:19)

 

Για το dslphone λένε θα συνεχίσει η προσφορά με δωρεάν κλήσεις προς σταθερά μέχρι τέλος του χρόνου. ανεπιβεβαίωτο όμως επίσημα...

 

 

Καλά και πότε περιμένουν να το πουν επίσημα? :/

Να μη τους πάρω τηλέφωνο δλδ....

 

-edit-

Πήρα πριν λίγο τηλ.

Μιλάω με μια κοπελίτσα και της λέω το πρόβλημα με τις εισερχόμενες και που βρισκόμαστε (αν έχουν νεότερα για το πότε θα φτιαξει κτλ κτλ). Αφού με είχε στην αναμονή για πόση ώρα, επιστρέφει.

-Ναι, συγνώμη για την αναμονή. Προς το παρόν δε μπορείτε να δεχτήτε κλήσεις στο DSLPhone. (!?!?!!??!!!)

-Μα το γνωρίζω αυτό! Αυτό σας είπα. Εγώ πήρα να ρωτήσω τι πλάνο έχετε.

-Εεεε...θα σας ενημερώσουμε μόλις φτιαχτεί. (DUH!)

 

Ρώτησα και για τα free calls του DSLPhone και μου είπε πως πήρε παράταση. Όταν ρώτησα δε γιατί δεν έχει βγει επίσημη ανακοίνωση και πότε σκοπεύουν, δεν είχε ιδέα.

 

Ρητορικές ερωτήσεις.

Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση να γνωρίζουν τι να απαντάνε τουλάχιστον στα βασικά?

Πότε επιτέλους θα οργανωθεί αυτή η εταιρία?

Ήθελα να 'ξερα πόσο καιρό δουλεύει αυτή εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue ( 1 Δεκ. 2004 , 08:33)Καλά και πότε περιμένουν να το πουν επίσημα? :/

Να μη τους πάρω τηλέφωνο δλδ....

 

-edit-

Πήρα πριν λίγο τηλ.

Μιλάω με μια κοπελίτσα και της λέω το πρόβλημα με τις εισερχόμενες και που βρισκόμαστε (αν έχουν νεότερα για το πότε θα φτιαξει κτλ κτλ). Αφού με είχε στην αναμονή για πόση ώρα, επιστρέφει.

-Ναι, συγνώμη για την αναμονή. Προς το παρόν δε μπορείτε να δεχτήτε κλήσεις στο DSLPhone. (!?!?!!??!!!)

-Μα το γνωρίζω αυτό! Αυτό σας είπα. Εγώ πήρα να ρωτήσω τι πλάνο έχετε.

-Εεεε...θα σας ενημερώσουμε μόλις φτιαχτεί. (DUH!)

 

Ρώτησα και για τα free calls του DSLPhone και μου είπε πως πήρε παράταση. Όταν ρώτησα δε γιατί δεν έχει βγει επίσημη ανακοίνωση και πότε σκοπεύουν, δεν είχε ιδέα.

 

Ρητορικές ερωτήσεις.

Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση να γνωρίζουν τι να απαντάνε τουλάχιστον στα βασικά?

Πότε επιτέλους θα οργανωθεί αυτή η εταιρία?

Ήθελα να 'ξερα πόσο καιρό δουλεύει αυτή εκεί.

 

Εγώ τελικά προτίμησα τον ΟΤΕ για τη νέα μου σύνδεση για να μη ρισκάρω την περίπτωση να μην μπορώ να δεχτώ κλήσεις μια και ο πατέρας μου χρησιμοποιεί τη γραμμή για επαγγελματικούς λόγους...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά για τις δωρεάν αστικές/υπεραστικές έχει πάρει παράταση μέχρι 31/12! Ενημερωθείτε από το 13880.

 

Τώρα γιατί δεν το ανακοινώνουν, είναι άλλη ιστορία :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το 2117502004 στο οποίο μπορείς να παραγγείλεις την τελετή έναρξης και λήξης της Ολυμπιάδας μήπως είναι νούμερο Vivodi;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 1 Δεκ. 2004 , 16:59)

 

Το 2117502004 στο οποίο μπορείς να παραγγείλεις την τελετή έναρξης και λήξης της Ολυμπιάδας μήπως είναι νούμερο Vivodi;

 

Πάντως το 750ΧΧΧΧ είναι νούμερο vivodi, τώρα αν εχει γίνει εξαίρεση ειδικά για το 2004, δεν ξέρω!

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio ( 1 Δεκ. 2004 , 16:30)

 

Εγώ τελικά προτίμησα τον ΟΤΕ για τη νέα μου σύνδεση για να μη ρισκάρω την περίπτωση να μην μπορώ να δεχτώ κλήσεις μια και ο πατέρας μου χρησιμοποιεί τη γραμμή για επαγγελματικούς λόγους...

 

 

Θα μπορούσες να πας shared llu ;)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue ( 1 Δεκ. 2004 , 08:33)Καλά και πότε

 

 

Ρητορικές ερωτήσεις.

Δεν υπάρχει καμία ενημέρωση να γνωρίζουν τι να απαντάνε τουλάχιστον στα βασικά?

Πότε επιτέλους θα οργανωθεί αυτή η εταιρία?

Ήθελα να 'ξερα πόσο καιρό δουλεύει αυτή εκεί.

 

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.. έχω ζητήσει εδω και 3 μήνες να μου βάλουν απόκρυψη και ακόμα τίποτα. Έχω καλέσει πάνω από 20 φορές στο call center και τίποτα.

 

Αναγκάστηκα και προσέφυγα στην ΕΕΤΤ, η οποία τους ζήτησε μέσα σε 20 μέρες να απαντήσουν επίσημα ;) Σε λίγες μέρες θα δούμε τι θα γίνει

Entexnos Fm

Το νέο μουσικό ραδιόφωνο!

Link to comment
Share on other sites

egw ekana aithsh 3 noembrioy full llu k akoma perimenw....shmera prepei na ekleisa k tis 20 ergasimes meres..alitheia to symbolaio poy ypografoume ti leei?otan ekana thn aithsh den moy edwsan tpt allo para mia apodeiksh oti plhrwsa 37 kati eyrw k ennw sythsa fwtotypia den moy edwsan.... poioes ypoxrewseis exei h vivo oso afora thn syndesh me to diktio ths ? se poses meres ktl ?
its you that i adore, you'll always be my whore
Link to comment
Share on other sites

Μα τι οργανωμενη εταιρεια ειναι επιτελους αυτη βρε παιδακι μου...

 

Που ειναι ο Surfer να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα :whistle:

Link to comment
Share on other sites

e nai entaksei hmarton..k gw anagasthka na kopsw ton ote gia na mhn moy erthei allos logariasmos adika k twra exw meinei xwris thlefwno to opoio gia thn doyleia moy einai aparaititw... ti na pw..eyelpistw k ths kanw xarh mexri na perasei k ayto to sab/ko.
its you that i adore, you'll always be my whore
Link to comment
Share on other sites

my ass phra thlefwno sth vivo k me lene sto prwto dekahmero toy dekembrioy.... to kalo poy toys thelw.. h mallon me trwei na perasoun 60 meres apo to symbolaio k na paiksei mhnysoula :) :) :P
its you that i adore, you'll always be my whore
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά.

Πήρα τηλέφωνο τη Vivodi για να κάνω σύνδεση DSL. Επειδή θα πρέπει να πάρω κόμβο από τον ΟΤΕ μου είναι μια τιμή (για 384/128) 20€+25€ το μήνα. Η πρώτη τιμή είναι για να μου παρέχουν το DSL μέσω του ΟΤΕ και η δεύτερη για να μου παρέχουν το Internet.

Πήρα και τον ΟΤΕ και μου έδωσε μια τιμή 31€ το μήνα για 384/128.

Έχω καμία άλλη εναλλακτική λύση?

Για shared LLU δε μου είπαν τίποτα.

Τι να κάνω?

Ευχαριστώ a priori.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πας μέσω ΟΤΕ shared LLU δεν παίζει.

Του ΟΤΕ τα 31€ μήπως είναι το πάγιο της ΟΤΕΝΕΤ (με το ΦΠΑ); Αλλιώς 31 ευρώ δε βγαίνει. Είναι 20*1,18=23,6 ο ΟΤΕ και 31 η ΟΤΕΝΕΤ.

 

Συμβουλή μου: αφού δε σε καλύπτει η Vivodi μην πας μέσω αυτής για γραμμή ΟΤΕ γιατί θα μπλέξεις. Άντε κάνε την αίτηση από τον ΟΤΕ να είσαι ΟΚ και μετά επέλεξε ελεύθερα ISP (συνιστώ Forthnet ή Vivodi). Προς θεού, ότι κι αν σου πουν στον ΟΤΕ, ΜΗΝ ενδώσεις και βάλεις ΟΤΕΝΕΤ!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mpierettis ( 3 Δεκ. 2004 , 11:01)

 

καλημέρα παιδιά.

Πήρα τηλέφωνο τη Vivodi για να κάνω σύνδεση DSL. Επειδή θα πρέπει να πάρω κόμβο από τον ΟΤΕ μου είναι μια τιμή (για 384/128) 20€+25€ το μήνα. Η πρώτη τιμή είναι για να μου παρέχουν το DSL μέσω του ΟΤΕ και η δεύτερη για να μου παρέχουν το Internet.

Πήρα και τον ΟΤΕ και μου έδωσε μια τιμή 31€ το μήνα για 384/128.

Έχω καμία άλλη εναλλακτική λύση?

Για shared LLU δε μου είπαν τίποτα.

Τι να κάνω?

Ευχαριστώ a priori.

 

 

 

Στην περιπτωση που δεν σε καλυπτει το δικτυο της Vivodi , η μονη λυση προς το παρον για την παροχη της aDSL γραμμης ειναι ο πΟΤΕ .

Σε αυτη την περιπτωση , ασχετα απο τον ποιον θα επιλεξεις σαν παροχεα θα εχεις ενα μηνιαιο κοστος 25 ευρω για την παροχη της ιδιας της γραμμης απο τον πΟΤΕ .

Στην συνεχεια , θα πρεπει να επιλεξεις και καποιον provider που θα σου παρεχει την προσβαση στο ιντερνετ .

 

Εδω εαν επιλεξεις την Vivodi (εγω προσωπικα μετα απο ολα αυτα ΔΕΝ θα το εκανα) θα πληρωνεις απλα σε αυτους το κοστος της συνδρομης .

Σε περιπτωση που επιλεξεις καποιον αλλο provider θα πληρωνεις το δικο του αναλογο μηνιαιο τελος .

 

Τα 31 ευρω που σου εδωσαν στον πΟΤΕ ειναι μια μαλλον "περιεργη" προσφορα , αφου με δεδομενο το παγιο για την γραμμη , το υπολοιπο ποσο μπορει να ιεναι μονο για προσβαση μεσω Οτενετ προφανως , αλλα με "περιορισμους" .

Αυτο σημαινει συνηθως περιορισμος στον ογκο δεδομενων που μπορεις να "κατεβασεις" με την γραμμη σου μεσα σε ενα μηνα και προσφερεται με αρκετα χαμηλοτερο παγιο και φτανει το συνολο στα 31 ευρω . :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Η τιμή που μου είπανε από τον ΟΤΕ είναι 30,25€ για απεριόριστη ογκοχρέωση.

Επειδή τώρα σαν ISP έχω b-online (TIM) θα τους ρωτήσω αν προσφέρουν και DSL (δε νομίζω).

Thanks again.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος R.I.P. ( 3 Δεκ. 2004 , 17:35)

 

Τα 31 ευρω που σου εδωσαν στον πΟΤΕ ειναι μια μαλλον "περιεργη" προσφορα , αφου με δεδομενο το παγιο για την γραμμη , το υπολοιπο ποσο μπορει να ιεναι μονο για προσβαση μεσω Οτενετ προφανως , αλλα με "περιορισμους" .

Αυτο σημαινει συνηθως περιορισμος στον ογκο δεδομενων που μπορεις να "κατεβασεις" με την γραμμη σου μεσα σε ενα μηνα και προσφερεται με αρκετα χαμηλοτερο παγιο και φτανει το συνολο στα 31 ευρω . :)

 

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω τα 31 ευρώ (δηλαδή 30,25 τελικά) είναι το πάγιο της πΟΤΕΝΕΤ για σύνδεση 384! Πάνω από 30% ακριβότερη από Vivodi/Forthnet! :eek:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στο thread....

 

Ακούστε την δικιά μου πονεμένη ιστορία με το DSL ths vivodi....Μέσα στον Ιούνιο αφού είδα πως υπήρχε πρόσβαση της βιβόντι (πόρτα) στο νούμερό μου, αποφασίζω να κάνω αίτηση εκμεταλλευόμενος την προσφορά της, μοναδική τότε, με το δωρεάν μόντεμ.... :rolleyes:

 

...Μερικές εβδομάδες μετά με ενημερώνουν πως η πόρτα τελικά δεν υπήρχε και έτσι θα έπρεπε να μεταπηδήσω σε πόρτα του ΟΤΕ, με ότι αυτό συνεπαγόταν, δηλ. από 256 σε 384 και από 17 Ε σε 25 τότε, 19 περίπου σημερα, χωρίς ΦΠΑ..... :(

 

.....Το πρόβλημα φυσικά ήταν πως ο ΟΤΕ είχε ελάχιστες θύρες στην περιοχή μου και πως θα έπρεπε να περιμένω τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβρη, για να βρεθεί κάποια ελεύθερη... :o

 

Οι μήνες κύλισαν, και πρόσφατα έμαθα, χωρίς ειδιποίηση από την βιβόντι, πως τελικά βρέθηκε θύρα του ΟΤΕ, και σε επικοινωνία δικιά μου με την βιβόντι, μου ειπαν πως θα έρθει μεσα στην επόμενη εβδομάδα το μόντεμ σπίτι μου, κατόπιν τηλεφωνικής τους επικοινωνίας....

 

Σύνολο αναμονής....σχεδόν ΕΞΙ μήνες.... :eek:

 

Ελπίζω βέβαια να μου το φέρουν μέσα στην εβδομάδα, για να μπορέσω να ξεκινήσω επιτέλους την φημολογούμενη γρήγορη σύνδεση εικοστετραώρου.... :whistle:

 

Τελικό αναμενόμενο κόστος ανα μήνα : 51 Ευρώ και κάτι λεπτά στα 384....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή κατά την εγγραφή μου επισκέφτηκα τα γραφεία της σε δύο σημεία στην περιοχή Βικτωρίας, τα γραφεία και τα κτήριά της θυμίζουν ΙΚΑ εποχής 70...Ελπίζω οι υπηρεσίες της να είναι καλύτερες απο την εικόνα των γραφείων της.... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kapoios ( 5 Δεκ. 2004 , 12:54)

 

christ-k se poia perioxh eisai?

 

K. Πατήσια...Τηλ. κέντρο Δαγκλή, ένα από τα αρχαιότερα, όπως με έχουν ενημερώσει....Πάλι καλά.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω Μαρούσι και ακόμα δυστυχώς δεν παρέχεται γραμμή DSL μέσω Vivodi! :(

Πως είναι δυνατόν με τόσες εταιρίες που υπάρχουν στο Μαρούσι να μην έχει βάλει η Vivodi κέντρο DSL; :cry:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arva ( 5 Δεκ. 2004 , 19:34)

 

Εγώ μένω Μαρούσι και ακόμα δυστυχώς δεν παρέχεται γραμμή DSL μέσω Vivodi! :(

Πως είναι δυνατόν με τόσες εταιρίες που υπάρχουν στο Μαρούσι να μην έχει βάλει η Vivodi κέντρο DSL; :cry:

 

 

Εδω η TelePassport που τα γραφεία της είναι στο Μαρούσι δεν παρέχει ακόμα sDSL εκει.

Μήπως η παροχή DSL είναι θέμα των κόμβων του ΟΤΕ και οχι των εναλλακτικών; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...