Jump to content

Ακύρωσαν τον αριθμό μου σε 8 μήνες!


imaginos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενώ η τελευταία ανανέωση στον Q αριθμό μου είχε γίνει τον Ιούλιο του 2014, η WIND μου ακύρωσε το νούμερό μου τώρα το Μάρτη του 2015! Η διάρκεια ισχύος των καρτών ανανέωσης έγιναν μεν 6 μήνες από 12 αλλά μόνο για τον χρόνο ομιλίας, όχι για την ισχύ της κάρτας που παραμένει ενεργή για 12 μήνες συν 35 μέρες όπως γράφει και το επίσημο site της WIND. Πως λοιπόν οι της Wind μου ακύρωσαν το νούμερό μου μέσα σε 8 μήνες; Αυτό το ερώτημα υπέβαλα στην εξυπηρέτηση πελατών και οι της WIND μου έλεγαν πως όχι, η ισχύς του νούμερου ισχύει όσο και η κάρτα δηλαδή 6 μήνες και επέμεναν κιόλας!!!! Ρε τους λέω ρωτήστε έναν σχετικό προϊστάμενό σας ή μπείτε μέσα στο site της Wind να διαβάσετε αυτά που σας λέω και εγώ, τίποτα αυτοί! Σε 6 μήνες μου έλεγαν πρέπει να κάνεις μία ανανέωση με κάρτα τουλάχιστον αλλιώς χάνεις το νούμερό σου!!!!!!!! Πάω μετά σε ένα κατάστημα Wind και τους τα λέω και πάλι, και επέμεναν και αυτοί πως σε 6 μήνες καπούτ το νούμερο εάν δεν κάνεις ανανέωση!!!!!!! Άσχετοι και αυτοί εκτός εάν η WIND λέει ψέμματα στο επίσημο site της πως σε 6 μήνες χάνεις μόνο τα χρήματα που έχεις και όχι και το νούμερο που χάνεται σε 12 μήνες συν 35 μέρες.

 

ΙΔΟΥ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Η WIND ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ.

 

Στο επίσημο site της WIND οι απατεώνες λένε πως ισχύει η κάρτα για 13 μήνες Ιδού http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=314

 

"Συγκεκριμένα η διάρκεια ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων θα είναι 6 μήνες από την ημερομηνία της τελευταίας ανανέωσης χρόνου ομιλίας και όχι 12 μήνες που ισχύει σήμερα. Σε περίπτωση που μέσα σε αυτό το διάστημα των 6 μηνών δεν πραγματοποιηθεί άλλη ανανέωση χρόνου ομιλίας, τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων θα χάνεται και δεν θα επιστρέφεται στο συνδρομητή. Για διάστημα άλλων 6 μηνών, πάντως, ο συνδρομητής θα δύναται να λαμβάνει μη χρεώσιμες κλήσεις από τρίτους ή/και να προβεί σε ανανέωση του χρόνου ομιλίας του. Εν συνεχεία, για άλλον ένα μήνα, θα μπορεί μόνο να ανανεώσει το χρόνο ομιλίας και όχι να πραγματοποιήσει ή να λάβει κλήσεις. Μετά και την πάροδο 13 συνολικά μηνών από την τελευταία ανανέωση, η WIND Ελλάς θα καταργεί τη σύνδεση και ο συνδρομητής θα χάνει τον τηλεφωνικό του αριθμό."

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Mε το γράμμα του νόμου δεν έχεις άδικο.

 

Ήταν όμως τόσο δύσκολο να κάνεις μία ανανέωση του χρόνου σου στο διάστημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

αν όντως έτσι λένε στο site (όχι οτι δεν σε πιστεύω) τότε είναι σχετικά εύκολο, πάρε screen capture μην τυχόν το αλλάξουν και στείλε έγγραφη καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή με cc τη Wind http://www.1520.gov.gr/component/content/article?id=253

 

Μόλις την υποβάλεις ξαναπέρνεις τη Wind και ενημερώνεις οτι έχεις κάνει καταγγελία και ζητάς το νούμερό σου πίσω, μήπως και προλάβεις το ενδεχόμενο να το ξαναδώσουν σε άλλον.

 

edit: και στο cu όντως ισχύει το 12μηνο (δες τον όρο 7), οπότε προχώρα!!

http://www.vodafonecu.gr/gr/upiresies-cu/ananeosi-hronou-omilias-1/ananeosi-hronou-omilias/

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα επρεπε να ξαναμιλησεις με αλλον εκπροσωπο της εξ πελατων (συγκρατωντας το ονοματεπωνυμο του προηγουμενου) γιατι παιζει να εχεις πεσει σε ηλιθιο την πρωτη φορα και να σου ειπε λαθος πραγματα?Φυσικα αν ισχυει κατι τετοιο δεν εχω διαβασει τους ορους χρησης καρτοκινητης της WIND αλλα νομιζω για ολες ισχυει το ιδιο σωστα? Κριμα που μπαινεις σε τετοιο μπελα βασικα.
Link to comment
Share on other sites

Στειλε εμαιλ ή στο φασεμπουκ και ζητα την ενεργοποιηση του νουμερου ξανα. ειχα ενα νουμερο που ειχε ληξει ο αριθμος πριν 4 μηνες δεν τον ειχαν δωσει καπου και μου τον ξαναενοργοποιησαν. Μετα την ληξη τους δεν τα "ανακυκλωνουν" κατευθειαν τα νουμερα οποτε γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Mε το γράμμα του νόμου δεν έχεις άδικο.

 

Ήταν όμως τόσο δύσκολο να κάνεις μία ανανέωση του χρόνου σου στο διάστημα αυτό?

 

Φυσικά και δεν είναι δύσκολο να κάνω μία ανανέωση αλλά αυτό το νούμερο το είχα για δεύτερο και δεν το χρησιμοποιούσα παρά μόνο για πριβέ περιπτώσεις. Ήξερα πως δεν είχαν απομείνει λεφτά μέσα και θα έβαζα κάρτα ανανέωσης εάν χρειαζόταν και εάν πλησίαζε να κλείσει χρόνος για να μη χαθεί το νούμερο. Στους 8 μήνες λοιπόν αγόρασα μία κάρτα ανανέωσης γιατί μου χρειάστηκε το νούμερο να το χρησιμοποιήσω. Και είδα πως μου το είχαν απενεργοποιήσει! Αυτό που μου έσπασε τα νεύρα περισσότερο ήταν που οι άσχετοι και στην εξυπηρέτηση πελατών και σε κατάστημα της WIND μου έλεγαν πως το νούμερο χάνεται εάν δεν κάνεις ανανέωση μέσα σε 6 μήνες ενώ αυτό δεν ισχύει φυσικά. Και επέμεναν κιόλας! Τελικά ξαναπήρα το νούμερο πίσω αλλάζοντας κάρτα sim αλλά κρατώντας το νούμερο. Κόστος 5 ευρώ και μου έχει υπόλοιπο δωρεάν με τη νέα sim 3 ευρώ και κάτι δώρα σε mb και sms. Πάλι καλά που μπορείς να ξαναπάρεις έτσι το νούμερό σου πίσω. Κάτι πρέπει να γίνει όμως με τους κυρίους και κυρίες που εργάζονται στην εξυπηρέτηση της WIND και τα καταστήματα τους. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις άλλες εταιρίες όμως εδώ υπάρχει τρομερό πρόβλημα ασχετοσύνης και το έχω παρατηρήσει πολλές φορές ως πελάτης της wind από τότε που ήταν ακόμα Telestet... Και βασικά δεν την αλλάζω γιατί εκεί που με ενδιαφέρει έχει το καλύτερο σήμα. (Νότια Εύβοια).

Edited by imaginos
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σου κανανε φραγη και για να σου ανοιξουν τον αριθμο επρεπε να αλλάξεις καρτα? Πως κλεινουν εναν αριθμο ομως στο οχταμηνο νταβατζιλικη? Μηπως δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι αν το κανανε απο δικο τους λαθος θα επρεπε να μην πληρωσεις σεντ.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σου κανανε φραγη και για να σου ανοιξουν τον αριθμο επρεπε να αλλάξεις καρτα? Πως κλεινουν εναν αριθμο ομως στο οχταμηνο νταβατζιλικη? Μηπως δεν ισχυει κατι τετοιο γιατι αν το κανανε απο δικο τους λαθος θα επρεπε να μην πληρωσεις σεντ.

 

Δεν μου κάνανε φραγή απλά. Μου κατάργησαν τον αριθμό τελείως! Δεν υπήρχε καν ο αριθμός!!!! Απλά μπορείς να τον επαναφέρεις τον αριθμό με νέα sim. Σαν να ενεργοποιείς νέα sim με νέο αριθμό δηλαδή. Επειδή όμως όταν καταργείται ένας αριθμός η WIND δεν τον σπρώχνει αμέσως προς πώληση όπως κάνει πχ η Vodafone, εάν μέσα στους επόμενους μήνες που ο αριθμός παραμένει καταργημένος και δεν έχει προωθηθεί προς νέα πώληση, μπορείς να αγοράσεις εκ νέου τον παλιό σου αριθμό. Αυτά μου είπαν. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος. Και μάλιστα επέμεναν πως η ισχύς του αριθμού είναι ίση με την ισχύ μίας κάρτας ανανέωσης δηλαδή 6 μήνες! Έτσι λέγανε όλοι και στην εξυπηρέτηση πελατών του 1260 και στα καταστήματα της WIND. Άρα η WIND ψεύδεται όταν λέει πως με κάθε ανανέωση κάρτας, ο αριθμός σου ισχύει για 12 μήνες συν 35 μέρες και απλά χάνεις τυχόν υπόλοιπο στους 6 μήνες. Προσέξτε το αυτό. Τελικά σε καλό βγήκε πάντως γιατί η παλιά μου sim ήταν 15ετίας και η τωρινή είναι νέας τεχνολογίας 4G και με ενσωματωμένο ανταπτοράκι για micro sim.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εφοσον το λενε ολοι μαλλον αυτο ισχυει στους ορους των καρτοκινητων της wind.Σιγουρα θα το εχουν και καπου στην σελιδα δημοσιευμενο δεν μπορει.

Ειχα την εντυπωση και γω οτι ισχυει οτι στην cosmote & vodafone 6 μηνες ο χρονος ομιλιας και 12 μηνες για ανανεωση ... αλλα μαλλον Δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εφοσον το λενε ολοι μαλλον αυτο ισχυει στους ορους των καρτοκινητων της wind.Σιγουρα θα το εχουν και καπου στην σελιδα δημοσιευμενο δεν μπορει.

Ειχα την εντυπωση και γω οτι ισχυει οτι στην cosmote & vodafone 6 μηνες ο χρονος ομιλιας και 12 μηνες για ανανεωση ... αλλα μαλλον Δεν ισχυει.

 

όχι. Στο επίσημο site της WIND λένε πως ισχύει η κάρτα για 13 μήνες Ιδού http://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=314

 

"Συγκεκριμένα η διάρκεια ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων θα είναι 6 μήνες από την ημερομηνία της τελευταίας ανανέωσης χρόνου ομιλίας και όχι 12 μήνες που ισχύει σήμερα. Σε περίπτωση που μέσα σε αυτό το διάστημα των 6 μηνών δεν πραγματοποιηθεί άλλη ανανέωση χρόνου ομιλίας, τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων θα χάνεται και δεν θα επιστρέφεται στο συνδρομητή. Για διάστημα άλλων 6 μηνών, πάντως, ο συνδρομητής θα δύναται να λαμβάνει μη χρεώσιμες κλήσεις από τρίτους ή/και να προβεί σε ανανέωση του χρόνου ομιλίας του. Εν συνεχεία, για άλλον ένα μήνα, θα μπορεί μόνο να ανανεώσει το χρόνο ομιλίας και όχι να πραγματοποιήσει ή να λάβει κλήσεις. Μετά και την πάροδο 13 συνολικά μηνών από την τελευταία ανανέωση, η WIND Ελλάς θα καταργεί τη σύνδεση και ο συνδρομητής θα χάνει τον τηλεφωνικό του αριθμό."

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

ε καλά μην το ψάχνεις, λογικά βρήκαν τρύπα στον νόμο να βγάλουν κάνα φράγκο με το ζόρι... όσο για κυρίους και κυρίες στην εξυπηρέτηση, περισσότεροι είναι απλός κακοπλυρομενοι υπάλληλοι με ότι συνεπάγεται αυτό στην ποιότητα δουλειάς μετά (όλοι μας ξέρουμε ότι αν δεν πληρώνεις κάποιον αυτός την γράφει την δουλεία στα...)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εγώ περιμένω ποτέ θα κλείσει το παλιό νούμερο της Vodafone έχω να κάνω ανανέωση από τον 6/2015 και έχω πάρει επέκταση και δεν έχει κλείσει ακόμα
Link to comment
Share on other sites

Συνβουλή:

 

Έχεις μόνο κερδίζειν από "προβλήματα" με Wind. Να τα "επιδιώκεις"/"δημιουργείς". Αν και από μόνη της αυτή η εταιρεία τα "δημιουργεί"!!

Το ό,τι να'ναι της μόνο ωφέλεια έχει σε αυτή την εταιρεία: Εκμεταλεύσου το.

Αρκεί να "μιλήσεις" καταλλήλως.

 

Για περισσότερα, γράψε μας τι έκανες με το θέμα και πως κατέληξε....

 

"Να ακούς τον παππού!!" Χα χα !!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και στην cosmote είχα διαβάσει ότι αν έχεις την sim ανενεργή για 3 μήνες έχουν δικαίωμα να στην καταργήσουν. Οπότε μία στο τόσο καλό είναι να βρίσκει σήμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνβουλή:

 

Έχεις μόνο κερδίζειν από "προβλήματα" με Wind. Να τα "επιδιώκεις"/"δημιουργείς". Αν και από μόνη της αυτή η εταιρεία τα "δημιουργεί"!!

Το ό,τι να'ναι της μόνο ωφέλεια έχει σε αυτή την εταιρεία: Εκμεταλεύσου το.

Αρκεί να "μιλήσεις" καταλλήλως.

 

Για περισσότερα, γράψε μας τι έκανες με το θέμα και πως κατέληξε....

 

"Να ακούς τον παππού!!" Χα χα !!

Δεν θα συμφωνήσω. Αν πχ. είχε ήδη σιμ σύγχρονη ο άνθρωπος, θα έχανε 5 ευρώ. Δε νομίζεις;;;

 

Νομίζω και στην cosmote είχα διαβάσει ότι αν έχεις την sim ανενεργή για 3 μήνες έχουν δικαίωμα να στην καταργήσουν. Οπότε μία στο τόσο καλό είναι να βρίσκει σήμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάτι τέτοιο θυμάμαι και εγώ να είχα διαβάσει κάπου, κάποτε στην κοσμοτέ!

Link to comment
Share on other sites

αν και το 1ο ποστ ειναι ενα χρονο πισω....

 

Πέρασε το 12μηνο σε καρτοκινητή κάρτα σιμ που έχω, και κλειδώθηκε-απενεργοποιήθηκε ο αριθμός. Μπορώ να τον ενεργοποιήσω ξανά; Με ποια διαδικάσία, και, με τι κόστος;

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/#q14

 

 

14. Πριν εννιά μήνες διέκοψα τη σύνδεση μου με εταιρία κινητής τηλεφωνίας. Μπορώ να αιτηθώ τη φορητότητα του αριθμού εκείνης της σύνδεσης;

 

Όχι. Η φορητότητα προϋποθέτει την ύπαρξη της σύνδεσης. Αν δηλαδή ο συνδρομητής διακόψει τη σύνδεσή του με τον πάροχό του, τότε δεν μπορεί να μεταφέρει τον αριθμό της σύνδεσης αυτής σε άλλον πάροχο.

 

Σημειώνεται πάντως ότι ο συνδρομητής έχει το δικαίωμα να αιτηθεί στον αρχικό πάροχό του νέα σύνδεση με χρήση του εν λόγω αριθμού εντός έξι μηνών από την αποσύνδεση.

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς δωρεάν γίνεται . Καλεις την εξυπηρέτηση πελατών εντός 6 μηνών και ενεργοποιούν πάλι την κάρτα SIM .

Αν έχεις αλλάξει πάροχο , ο αριθμός επιστρέφει στον αρχικό , και δεν γίνεται άμεση ενεργοποίηση .

Θα χρειαστεί να απευθηνθεις στον αρχικό και να σου δώσει νέα κάρτα sim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...