Jump to content

Το καλύτερο smartphone κάτω από 200 ευρώ Μάρτιος 2015


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που έγραψα ότι τους αρέσει περισσότερο η 800ρα και θα καταργήσουν την 1800ρα? :blink: :wacko:

Διάβασε την τρίτη γραμμή του προηγούμενου μηνύματος μου και.....ξαναέλα να σε εξετάσω το Σεπτέμβριο...μεταξεταστέος.....:lol: :p :lol:

 

Αν πάρεις συσκευή χωρίς τις 800 & 2600, μελλοντικές συχνότητες του 4G στην Ελλάδα στο μέλλον, θα έχεις πρόβλημα και εκεί.

το έγραψες αυτό?για να έχει πρόβλημα πρέπει να καταργηθεί η 1800,θα καταργηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι κινέζοι είναι φοβεροί.. Αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις..η συγκεκριμένη μάρκα είναι "άγνωστη".. Αν θες Κίνα πάνε κάπως με αυτήν την σειρά

Xiaomi-Huawei->ZTE-Lenovo-MEIZU->Όλα τα υπόλοιπα..

 

Σωστά ανέφερες τις μάρκες, αλλά πιστεύω ότι και εκεί όπως και στην Ευρώπη, υπάρχουν παρόμοια προϊόντα και πληρώνεις εξτρά την μάρκα (brand) ... Αν σου χάριζαν λοιπόν ένα XIAOMI πριν από 2-3 χρόνια, για να μην πω και συντομότερα, θα έλεγες "κινεζιάαα θα μου κάψει το κεφάλι, ούτε τσάμπα δεν το θέλω" .... τώρα όμως που είναι δοκιμασμένα + φθηνά, όλοι (οι κοινοί θνητοί) αγοράζουν με ευχαρίστηση καθώς σε hardware οι κινέζοι αρχίζουν και ξεφεύγουν. Προσωπικά θα είναι το τρίτο κινέζικο που θα πάρω ... πήρα πριν από 10 χρόνια περίπου ένα THL (τώρα όλοι την γνωρίζουν την μάρκα)... με tv tuner ... μετά το ZTE Blade και τώρα αν και το blade δουλεύει κανονικά με custom rom 4.4.4, ήρθε η ώρα για ανανέωση ... λοιπόν μετά από αρκετό ψάξιμο μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε 1) ECOO E04 plus http://www.geekbuying.com/item/ECOO-E04-5-5inch-FHD-4G-Android-4-4-Smartphone-3GB-16GB-MTK6752-Octa-Core-1-7-GHz-16-0MP-Miracast-Fingerprint-ID--White-342034.html, 2) Elephone P7000 http://www.geekbuying.com/item/Elephone-P7000-64bit-4G-LTE-Android-5-0-FHD-5-5inch-3GB-RAM-MTK6752-Octa-Core-1-7GHz-Smartphone-16-0MP-Dual-Camera-NFC---White-342433.html ... από ψάξιμο βρήκα ότι η Elephone έχει σχέση με pioneer και η ECOO είναι θυγατρική της Elephone ... άρα πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αξιοπιστίας. Αν παρατηρήσει κανείς από hardware έχουν ελάχιστες διαφορές και αλλάζει η εμφάνιση... και η τιμή ... το ΕCOO 171ευρώ και το Elephone 207 ευρώ ... δυστυχώς και τα δυο ακόμα είναι presale και θα αργήσει η παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το P7000 έχει προοπτική να γίνει μεγάλο killer αν δεν τα κάνουν θάλασσα οι Κινέζοι. Το παρακολουθώ από κοντά :p
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρτε και xiaomi redmi note snapdragon/LTE

Και Xiaomi Redmi Note MediaTek Octacore/Dual sim και τα 2 εχουν 2GB Ram. Το 1ο ειναι στην 4.4 Kitkat-MIUI 6.Το 2ο ειναι στην 4.2-MIUI 5.Δεχονται απο ελληνικη ομαδα updates και μεταφραση των rom(Αγγλοκινεζικα) σε εβδομαδιαιο βαθμο.

Το octa τα σπαει σε καμερα,οθονη και επεξεργαστη.Απροβληματιστο εργαλειο.Και εχει σχετικα μεγαλη μπαταρια.Το μεγεθος ειναι λιγο μεγαλο ωστε να το κουβαλας μαζι σου παντου(το εχει φιλος μου).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέληξα στο Jiayu S3 3GB. 229 dollars από vickmall.

 

Το περιμένω σε καμια δεκαριά μέρες περίπου, μπράβο για την επιλογή :up:

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω σε καμια δεκαριά μέρες περίπου, μπράβο για την επιλογή :up:

 

 

Επίσης φίλε μου. Και εγώ κάπου εκεί το περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φίλε μου. Και εγώ κάπου εκεί το περιμένω.

 

Εγώ τελικά παρήγγειλα το ECOO E04 PLUS (3GB) στα 189,99 δολ. από geekbuying!!! Ορίστε ένα συγκριτικό βίντεο με τα δυο κινητά (2GB)

Η διαφορά είναι στην τιμή ... το ECOO είναι 40$ πιο φθηνό , αλλά το jiayu θα έρθει γρηγορότερα, αφού το ECOO είναι presale !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις συσκευή χωρίς τις 800 & 2600, μελλοντικές συχνότητες του 4G στην Ελλάδα στο μέλλον, θα έχεις πρόβλημα και εκεί.

το έγραψες αυτό?για να έχει πρόβλημα πρέπει να καταργηθεί η 1800,θα καταργηθεί?

 

Σε συμβούλεψα να διαβάσεις την τρίτη γραμμή του προ-προηγούμενου μηνύματός μου, με το οποίο έχω ήδη απαντήσει στο (μεταγενέστερο) κρίσιμο ερώτημα σου εάν καταργηθεί η 1800ρα συχνότητα και ποιά η χρησιμότητα της ύπαρξης των νέων συχνοτήτων σε νέες συσκευές.

Στο ίδιο ερώτημα απαντάει και το παρακάτω κείμενο (αφού το μελετήσεις θα το βρεις κάπου με bold)....:lol: :p :lol:, το οποίο σου παραθέτω και σαν έξτρα ύλη για τον Σεπτέμβριο :p:

 

Δικαιώματα χρήσης ραδιοσυχνοτήτων για 15 χρόνια στις φασματικές περιοχές των 800MHz -τμήμα του οποίου ελευθερώνεται έως το τέλος του 2014 με την μετάβαση από την αναλογική στην ψηφιακή τηλεόραση- και των 2,6GHz κατοχύρωσαν στις 13 Οκτωβρίου 2014 τα τρία δίκτυα κινητής τηλεφωνίας που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.

H COSMOTE κατοχύρωσε το μεγαλύτερο τμήμα καταβάλλοντας περισσότερα από 134 εκατ. ευρώ για τα δικαιώματα έως το 2030, με την Vodafone να ακολουθεί με επένδυση 124,5 εκατ. στο 4G και την Wind Ελλάς με 121,8 εκατ. για την ανάπτυξη δικτύου 4G/LTE....(ΣΥΝΟΛΟ:380,3 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ)

Σύμφωνα με την Αρχή, «Η χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης ραδιοσυχνοτήτων στις ζώνες των 800 και 2600 MHz είναι ένα πολύ αποφασιστικό βήμα για την ανάπτυξη νέων ασυρμάτων τεχνολογιών για δίκτυα κινητής τηλεφωνίας τέταρτης γενιάς (4G), που υποστηρίζουν καινοτόμες υπηρεσίες επικοινωνίας, πρόσβασης, περιεχομένου και μεταφοράς ευρυζωνικών δεδομένων. Για τη χώρα, η ανάπτυξη προηγμένων επικοινωνιών, τόσο στις πόλεις όσο και σε νησιωτικές και αγροτικές περιοχές, συμβάλλει στην εξάλειψη του «ψηφιακού χάσματος» με τον υπόλοιπο κόσμο. Η πραγματική αξία του σπάνιου αυτού εθνικού πόρου καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της παραχώρησης έγκειται στη δημιουργία νέων υποδομών επί των οποίων θα διοχετευθούν υπηρεσίες και συναλλαγές τόσο μεταξύ επιχειρήσεων και καταναλωτών όσο και πολιτών και επιχειρήσεων με το δημόσιο τομέα.»

Ενίσχυση ταχυτήτων και κάλυψης από το δίκτυο 4G της COSMOTE

Με το νέo φάσμα, η COSMOTE δηλώνει πως «θα ενισχύσει περαιτέρω τις ταχύτητες και την κάλυψη του εκτεταμένου 4G δικτύου της, τόσο στις αστικές, όσο και στις αγροτικές περιοχές, καλύπτοντας τις ανάγκες των πελατών της για υπερυψηλές ταχύτητες και εξελιγμένη επικοινωνία».

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε σχετικά: «Προτεραιότητά μας είναι οι ανάγκες των πελατών μας. Η νέα μεγάλη επένδυσή μας, ύψους 135 εκατ. ευρώ, σε φάσμα, μας επιτρέπει να αναβαθμίσουμε ακόμη περισσότερο τις υπηρεσίες που τους προσφέρουμε. Ενισχύουμε τα δίκτυά μας, προσφέροντας ακόμη πιο ποιοτική εμπειρία, ιδίως στο δίκτυο 4G

Επέκταση του δικτύου 4G της Vodafone και καλύτερο σήμα 4G στα κτίρια

ΗVodafone επένδυσε 124.501.000 ευρώ για την εξασφάλιση φάσματος στις ίδιες ζώνες, των 800 ΜHz και 2600 ΜHz. Θα το αξιοποιήσει επίσης για να επεκτείνει τη γεωγραφική κάλυψη 4G του δικτύου της, καθώς και να βελτιώνει περαιτέρω την ποιότητα του 4G σήματος σε εσωτερικούς χώρους.

H WIND Ελλάς κατέβαλλε συνολικά 121, 825 εκατομμύρια ευρώ και απέκτησε δικαιώματα για δύο τμήματα (2 x 10 MHz) στη ζώνη των 800MHz και επίσης για τέσσερα τμήματα (2 x 20MHz) στη ζώνη των 2600MHz. Το νέο φάσμα θα αξιοποιηθεί άμεσα καθώς η εταιρεία έχει ήδη ξεκινήσει να αναπτύσσει στη χώρα δίκτυο κινητής τηλεφωνίας νέας γενιάς (4G) κάνοντας χρήση της τεχνολογίας LTE.

«Θα ενσωματώσουμε το νέο φάσμα στον εκσυγχρονισμό του δικτύου μας και την τρέχουσα ανάπτυξη υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας νέας γενιάς. Κάνοντας αυτή τη σημαντική επένδυση, αποκτήσαμε κρίσιμο φάσμα που θα μας επιτρέψει να ανταποκριθούμε στην αυξανόμενη ζήτηση των καταναλωτών για υπηρεσίες κινητής ευρυζωνικότητας και να παρέχουμε στους πελάτες μας τις υψηλότερες ταχύτητες στις υπηρεσίες δεδομένων» δήλωσε ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της WIND Ελλάς, Νάσος Ζαρκαλής.

 

Το θέμα λοιπόν, για να σοβαρευτούμε, είναι ότι σκάσαν πολύ χρήμα συνολικά και οι τρεις εταιρείες κινητής για τις συχνότητες 800 & 2600 για να τις αφήσουν να κάθονται!!

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβούλεψα να διαβάσεις την τρίτη γραμμή του προ-προηγούμενου μηνύματός μου, με το οποίο έχω ήδη απαντήσει στο (μεταγενέστερο) κρίσιμο ερώτημα σου εάν καταργηθεί η 1800ρα συχνότητα και ποιά η χρησιμότητα της ύπαρξης των νέων συχνοτήτων σε νέες συσκευές.

Στο ίδιο ερώτημα απαντάει και το παρακάτω κείμενο (αφού το μελετήσεις θα το βρεις κάπου με bold)....:lol: :p :lol:, το οποίο σου παραθέτω και σαν έξτρα ύλη για τον Σεπτέμβριο :p:

 

Δικαιώματα χρήσης ραδιοσυχνοτήτων για 15 χρόνια στις φασματικές περιοχές των 800MHz -τμήμα του οποίου ελευθερώνεται έως το τέλος του 2014 με την μετάβαση από την αναλογική στην ψηφιακή τηλεόραση- και των 2,6GHz κατοχύρωσαν στις 13 Οκτωβρίου 2014 τα τρία δίκτυα κινητής τηλεφωνίας που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα.

H COSMOTE κατοχύρωσε το μεγαλύτερο τμήμα καταβάλλοντας περισσότερα από 134 εκατ. ευρώ για τα δικαιώματα έως το 2030, με την Vodafone να ακολουθεί με επένδυση 124,5 εκατ. στο 4G και την Wind Ελλάς με 121,8 εκατ. για την ανάπτυξη δικτύου 4G/LTE....(ΣΥΝΟΛΟ:380,3 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ)

Σύμφωνα με την Αρχή, «Η χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης ραδιοσυχνοτήτων στις ζώνες των 800 και 2600 MHz είναι ένα πολύ αποφασιστικό βήμα για την ανάπτυξη νέων ασυρμάτων τεχνολογιών για δίκτυα κινητής τηλεφωνίας τέταρτης γενιάς (4G), που υποστηρίζουν καινοτόμες υπηρεσίες επικοινωνίας, πρόσβασης, περιεχομένου και μεταφοράς ευρυζωνικών δεδομένων. Για τη χώρα, η ανάπτυξη προηγμένων επικοινωνιών, τόσο στις πόλεις όσο και σε νησιωτικές και αγροτικές περιοχές, συμβάλλει στην εξάλειψη του «ψηφιακού χάσματος» με τον υπόλοιπο κόσμο. Η πραγματική αξία του σπάνιου αυτού εθνικού πόρου καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της παραχώρησης έγκειται στη δημιουργία νέων υποδομών επί των οποίων θα διοχετευθούν υπηρεσίες και συναλλαγές τόσο μεταξύ επιχειρήσεων και καταναλωτών όσο και πολιτών και επιχειρήσεων με το δημόσιο τομέα.»

Ενίσχυση ταχυτήτων και κάλυψης από το δίκτυο 4G της COSMOTE

Με το νέo φάσμα, η COSMOTE δηλώνει πως «θα ενισχύσει περαιτέρω τις ταχύτητες και την κάλυψη του εκτεταμένου 4G δικτύου της, τόσο στις αστικές, όσο και στις αγροτικές περιοχές, καλύπτοντας τις ανάγκες των πελατών της για υπερυψηλές ταχύτητες και εξελιγμένη επικοινωνία».

Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, κ. Μιχάλης Τσαμάζ, δήλωσε σχετικά: «Προτεραιότητά μας είναι οι ανάγκες των πελατών μας. Η νέα μεγάλη επένδυσή μας, ύψους 135 εκατ. ευρώ, σε φάσμα, μας επιτρέπει να αναβαθμίσουμε ακόμη περισσότερο τις υπηρεσίες που τους προσφέρουμε. Ενισχύουμε τα δίκτυά μας, προσφέροντας ακόμη πιο ποιοτική εμπειρία, ιδίως στο δίκτυο 4G

Επέκταση του δικτύου 4G της Vodafone και καλύτερο σήμα 4G στα κτίρια

ΗVodafone επένδυσε 124.501.000 ευρώ για την εξασφάλιση φάσματος στις ίδιες ζώνες, των 800 ΜHz και 2600 ΜHz. Θα το αξιοποιήσει επίσης για να επεκτείνει τη γεωγραφική κάλυψη 4G του δικτύου της, καθώς και να βελτιώνει περαιτέρω την ποιότητα του 4G σήματος σε εσωτερικούς χώρους.

H WIND Ελλάς κατέβαλλε συνολικά 121, 825 εκατομμύρια ευρώ και απέκτησε δικαιώματα για δύο τμήματα (2 x 10 MHz) στη ζώνη των 800MHz και επίσης για τέσσερα τμήματα (2 x 20MHz) στη ζώνη των 2600MHz. Το νέο φάσμα θα αξιοποιηθεί άμεσα καθώς η εταιρεία έχει ήδη ξεκινήσει να αναπτύσσει στη χώρα δίκτυο κινητής τηλεφωνίας νέας γενιάς (4G) κάνοντας χρήση της τεχνολογίας LTE.

«Θα ενσωματώσουμε το νέο φάσμα στον εκσυγχρονισμό του δικτύου μας και την τρέχουσα ανάπτυξη υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας νέας γενιάς. Κάνοντας αυτή τη σημαντική επένδυση, αποκτήσαμε κρίσιμο φάσμα που θα μας επιτρέψει να ανταποκριθούμε στην αυξανόμενη ζήτηση των καταναλωτών για υπηρεσίες κινητής ευρυζωνικότητας και να παρέχουμε στους πελάτες μας τις υψηλότερες ταχύτητες στις υπηρεσίες δεδομένων» δήλωσε ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της WIND Ελλάς, Νάσος Ζαρκαλής.

 

Το θέμα λοιπόν, για να σοβαρευτούμε, είναι ότι σκάσαν πολύ χρήμα συνολικά και οι τρεις εταιρείες κινητής για τις συχνότητες 800 & 2600 για να τις αφήσουν να κάθονται!!

 

χαχαχα αυτό εψαχνες 4 μέρες?πουθενά δε βλέπω οτι καταργείται η 1800

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλα εκανα και προτιμησα το kingzone z1 καλου κακου απ το meizu m1 note,τωρα αν βγει εντελως μπαχατελα το Ζ1 ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο :eek:

Θα μου πεις κατσε να το στειλουνε πρωτα απ το εργοστασιο στα eshop(για την ημερα της παρέλασης λεει το everbuying)!

Κατα την εργατικη πρωτομαγια βλεπω να παραλαμβανω :p

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο 4 μέρες....έψαχνα και τις νύχτες....:lol: :lol: :lol:

 

συνεχίζεις να απαντάς οτιδήποτε άλλο εκτός απο την ξεκάθαρη ερώτηση που έκανα,προφανώς δεν γνωρίζεις οπότε αυτό που έγραψες ήταν άκυρο

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το έκανες για πλάκα ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.

Μόλισ διαπίστωσα ότι πραγματικά δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις....ή μάλλον είναι χαλασμένος ο αποκωδικοποιητής σου.....:lol: :rotfl: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το έκανες για πλάκα ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.

Μόλισ διαπίστωσα ότι πραγματικά δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις....ή μάλλον είναι χαλασμένος ο αποκωδικοποιητής σου.....:lol: :rotfl: :lol:

 

χαχαχα,ξανά δεν απάντησες σε μια απλή ερώτηση,πες οτι έγραψες μπαρούφα να τελειώνουμε

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα αυτό εψαχνες 4 μέρες?πουθενά δε βλέπω οτι καταργείται η 1800

 

Copy paste σε 3-4 νήματα το εχω δει! Άλλος φυσικα το πρωτοκοπιαρε!:D

Link to comment
Share on other sites

Απαντήστε του βρε παιδιά, καταργείται η 1800ρα ή δεν καταργείται?

Δε μπορεί να καταλάβει....

 

δεν ρωτάω τα παιδιά,εσένα ρωτάω και ελπίζω να μην ξαναγραψεις άλλη τέτοια μπαρούφα,εψαχνες και 4 μέρες και νύχτες και τελικά έκανες copy/paste κείμενο άλλου που τελικά δεν λέει να θα καταργηθεί και συνεχίζεις να κάνεις τον έξυπνο αντι να παραδεχτεις οτι έγραψες μπαρούφα

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο δεν είναι "άλλου" ούτε το κλεψα από κανέναν.

Πάμε πάλι...η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως....

Η ΕΕΤΤ προκήρυξε διαγωνισμό για τη χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης ραδιοσυχνοτήτων στις φασματικές περιοχές των 800 και 2600 MHz.

Οι τρεις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας σκάσαν 380,3 εκατομμύρια ευρώ για τις νέες συχνότητες με τις οποίες οι μεν δύο θα ενισχύσουν περαιτέρω τις ταχύτητες, θα επεκτείνουν τη γεωγραφική κάλυψη και την ποιότητα του σήματος σε εσωτερικούς χώρους των 4G δικτύων της (cosmote και vodafone) ενώ η wind θα το αναπτύξει πάνω σε αυτές τις συχνότητες.

 

-Εξαρχής κόλλησες γιατί γράφω σε κάποιον: "αν πάρεις συσκευή χωρίς τις 800 & 2600, μελλοντικές συχνότητες του 4G στην Ελλάδα στο μέλλον, θα έχεις πρόβλημα και εκεί."

-Γράφεις: "δηλαδή στο μέλλον το 4g θα παίζει μόνο σε 800/2600 και την 1800 θα την καταργήσουν ενώ έχουν πληρώσει και για αυτή εννοείς?και σε ποιο μέλλον,το άμεσο η μετά από κάποια χρόνια που θα έχουμε αλλάξει 2-3 συσκευές?"

-Γράφω: "Εφοσον λοιπον γινει αγορα καινουριας συσκευης, γιατι να μη προσεξει καποιος να παιζει και στις νεες αυτες συχνοτητες ετσι ωστε να ειναι πληρως καλλυμενος?"

-Ξαναγράφεις: "οπότε μου λες οτι θα εγκαταλείψουν την 1800 που την έχουν πληρώσει έτσι επειδή τους αρέσει περισσότερο η 800 γιατί μόνο αν την εγκαταλείψουν θα έχουν πρόβλημα με το 4g τα τηλεφώνα που αναφέρουμε"

Δεν προκύπτει ΠΟΥΘΕΝΑ από τα γραφόμενά μου ότι θα καταργηθεί η 1800ρα, αλλά εσύ το διαπίστωσες όχι μία, αλλά ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!! και κόλλησες εκεί.....:dizzy:

 

Όσον αφορά για το ποιό μέλλον, απαντάει το προηγούμενο μου μεγάλο κείμενο (εκείνο με τα bold, το οποίο μάλλον δε διάβασες γιατί νόμιζες ότι είναι αντιγραφή άλλου), όπως επίσης και η συνοπτική επανάληψη που έγραψα παραπάνω.

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:

1) η 1800ρα δεν καταργείται, αλλά

2) οι νέες συχνότητες θα χρησιμοποιηθούν άμεσα για ενίσχυση-επέκταση-βελτίωση ποιότητας σήματος κλπ κλπ

 

Αλήθεια, μετά τα παραπάνω και αν θέλεις φυσικά να χρησιμοποιήσεις το 4G δίκτυο-γιατί μπορεί και να μη θέλεις- θα προέτρεπες κάποιον να πάρει συσκευή χωρίς τις εν λόγω συχνότητες?

 

Υ.Γ.: Με αυτό με τις 4 μέρες και τις 4 νύχτες το τερμάτισες πάντως, δε μπορώ να πω!

Υ.Γ. 2: Αν θες να συνεχίσουμε την "αντιπαράθεσή" μας, παρακαλώ για την παρουσίαση επιχειρημάτων γιατί με μπαρούφες δε γίνεται συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενο δεν είναι "άλλου" ούτε το κλεψα από κανέναν.

Πάμε πάλι...η επανάληψη μήτηρ μαθήσεως....

Η ΕΕΤΤ προκήρυξε διαγωνισμό για τη χορήγηση δικαιωμάτων χρήσης ραδιοσυχνοτήτων στις φασματικές περιοχές των 800 και 2600 MHz.

Οι τρεις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας σκάσαν 380,3 εκατομμύρια ευρώ για τις νέες συχνότητες με τις οποίες οι μεν δύο θα ενισχύσουν περαιτέρω τις ταχύτητες, θα επεκτείνουν τη γεωγραφική κάλυψη και την ποιότητα του σήματος σε εσωτερικούς χώρους των 4G δικτύων της (cosmote και vodafone) ενώ η wind θα το αναπτύξει πάνω σε αυτές τις συχνότητες.

 

-Εξαρχής κόλλησες γιατί γράφω σε κάποιον: "αν πάρεις συσκευή χωρίς τις 800 & 2600, μελλοντικές συχνότητες του 4G στην Ελλάδα στο μέλλον, θα έχεις πρόβλημα και εκεί."

-Γράφεις: "δηλαδή στο μέλλον το 4g θα παίζει μόνο σε 800/2600 και την 1800 θα την καταργήσουν ενώ έχουν πληρώσει και για αυτή εννοείς?και σε ποιο μέλλον,το άμεσο η μετά από κάποια χρόνια που θα έχουμε αλλάξει 2-3 συσκευές?"

-Γράφω: "Εφοσον λοιπον γινει αγορα καινουριας συσκευης, γιατι να μη προσεξει καποιος να παιζει και στις νεες αυτες συχνοτητες ετσι ωστε να ειναι πληρως καλλυμενος?"

-Ξαναγράφεις: "οπότε μου λες οτι θα εγκαταλείψουν την 1800 που την έχουν πληρώσει έτσι επειδή τους αρέσει περισσότερο η 800 γιατί μόνο αν την εγκαταλείψουν θα έχουν πρόβλημα με το 4g τα τηλεφώνα που αναφέρουμε"

Δεν προκύπτει ΠΟΥΘΕΝΑ από τα γραφόμενά μου ότι θα καταργηθεί η 1800ρα, αλλά εσύ το διαπίστωσες όχι μία, αλλά ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!! και κόλλησες εκεί.....:dizzy:

 

Όσον αφορά για το ποιό μέλλον, απαντάει το προηγούμενο μου μεγάλο κείμενο (εκείνο με τα bold, το οποίο μάλλον δε διάβασες γιατί νόμιζες ότι είναι αντιγραφή άλλου), όπως επίσης και η συνοπτική επανάληψη που έγραψα παραπάνω.

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν:

1) η 1800ρα δεν καταργείται, αλλά

2) οι νέες συχνότητες θα χρησιμοποιηθούν άμεσα για ενίσχυση-επέκταση-βελτίωση ποιότητας σήματος κλπ κλπ

 

Αλήθεια, μετά τα παραπάνω και αν θέλεις φυσικά να χρησιμοποιήσεις το 4G δίκτυο-γιατί μπορεί και να μη θέλεις- θα προέτρεπες κάποιον να πάρει συσκευή χωρίς τις εν λόγω συχνότητες?

 

Υ.Γ.: Με αυτό με τις 4 μέρες και τις 4 νύχτες το τερμάτισες πάντως, δε μπορώ να πω!

Υ.Γ. 2: Αν θες να συνεχίσουμε την "αντιπαράθεσή" μας, παρακαλώ για την παρουσίαση επιχειρημάτων γιατί με μπαρούφες δε γίνεται συζήτηση.

 

δεν έγραψα πουθενά οτι δεν είναι καλό να υποστηρίζει και της νέες συχνότητες αντίθετα εσύ έγραψες οτι θα έχουν πρόβλημα όσοι έχουν συσκευές με μόνο την 1800,πως θα έχουν πρόβλημα αν δεν καταργηθεί,όσοι πιάνουν τώρα 4g στην 1800 θα συνεχίσουν να πιάνουν,για αυτό κόλλησα με αυτό που έγραψες

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως κοιταω για αυτό .......

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-umi-zero

 

πολλά προβλήματα,διάβασε το θέμα του http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=400795

Link to comment
Share on other sites

δεν έγραψα πουθενά οτι δεν είναι καλό να υποστηρίζει και της νέες συχνότητες αντίθετα εσύ έγραψες οτι θα έχουν πρόβλημα όσοι έχουν συσκευές με μόνο την 1800,πως θα έχουν πρόβλημα αν δεν καταργηθεί,όσοι πιάνουν τώρα 4g στην 1800 θα συνεχίσουν να πιάνουν,για αυτό κόλλησα με αυτό που έγραψες

 

Άντε λοιπόν, λέμε το ίδιο και κλείνει εδώ....;)

Μόνο που όσοι έχουν μόνο την 1800 και δεν έχουν τις καινούριες, πως θα απολαμβάνουν την ίδια εμπειρία χρήσης με αυτούς που θα τις έχουν και τις υπόλοιπες μιας και με αυτές θα ενισχυθεί-επεκταθεί-βελτιωθεί η ποιότητα του 4G (σαν εκπρόσωπος της vodafone ακούγομαι....:X) ? :lol: :p :rotfl:

 

Για το UMI ZERO τώρα μια χαρά τα λέτε....ΜΑΚΡΙΑ.....έβγαλε και το UMI rOOTjOY τρομάρα της, επίσημη εφαρμογή για custom ROMs, backup, διαχείριση του Ζero λέει!

Μα όπως γράφω και στο αντίστοιχο θέμα, βασική προϋπόθεση είναι να έχεις συσκευή που λειτουργεί ..... :X :devil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...