Jump to content

Το καλύτερο smartphone κάτω από 200 ευρώ Μάρτιος 2015


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα forumίτες,

 

Ψάχνω το καλύτερο κινητό (value for money) που μπορώ να αγοράσω αυτή τη χρονική στιγμή με λιγότερα από 200 ευρώ. Το διευκρινίζω, γιατί η εξέλιξη των smartphones είναι τόσο ραγδαία που πλέον τα κινητά 6-9 μηνών θεωρούνται "παλιά" ή τουλάχιστον έχουν βγει νέα μοντέλα στην ίδια τιμή με λίγο καλύτερα specs. Να ξεκαθαρίσω επίσης ότι δε με ενδιαφέρουν τα "ξερά" specs (δηλαδή αν για παράδειγμα ένα 8-πύρινο με 3GB RAM βγάζει μικρότερο benchmark στο Antutu από ότι ένα 2-πύρινο με 1GB RAM, θα πάρω το 2-πύρινο). Αυτό που μετράει είναι η απόδοση και όχι τα specs. Έτσι θα γλιτώσουμε και πολύ χρόνο λογομαχώντας για το ποιο είναι καλύτερο κινητό (το κινέζικο ή το Ευρωπαϊκό ας πούμε) και θα καταλήξουμε πιο γρήγορα. Αν υπάρχει κάποιο άλλο αντικειμενικό μέτρο σύγκρισης εκτός από το Antutu, κανένα πρόβλημα, τα συγκρίνουμε έτσι. Πριν αρχίσω, να ξεκαθαρίσω επίσης ότι έχω διαβάσει το πολύ ίδιο thread που δημιουργήθηκε πριν από κάνα μήνα, αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερα να αρχίσουμε από την αρχή, γιατί εκείνο αναλώθηκε σε post του τύπου "τα κινέζικα είναι χειρότερα από τα ευρωπαϊκά" ή παρόμοια σχόλια χωρίς αντικειμενικό κριτήριο. Επίσης έχουν βγει κάποιες καινούργιες συσκευές!

 

Στο δια ταύτα, λοιπόν, ψάχνω για ένα κινητό με οθόνη 5,5" ή 6" 1080p, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας και 4G δίκτυο. Είναι οι μόνοι παράμετροι που θα βάλω, για προσωπικούς λόγους, και είναι νομίζω specs τα οποία πολλοί θα ήθελαν στο καινούργιο τους smartphone. Όπως καταλαβαίνετε όταν έψαξα με τόσο λίγα κριτήρια, πελάγωσα! Οι επιλογές συσκευής είναι άπειρες, όπως και τα μαγαζιά που τα πουλάνε. Αν αρχίσω να μικραίνω το εύρος ψάχνοντας ας πούμε για 8-πύρινο επεξεργαστή, μετά από λίγο ανακαλύπτω ότι μάλλον οι 4-πύρινοι της snapdragon είναι πιο αποδοτικοί και είμαι πάλι στο μηδέν. Το ίδιο αν βάλω ως κριτήριο την 3GB RAM. Έτσι αφήνω όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά και μετά από 1 εβδομάδα αναζήτησης, ζητώ τη βοήθειά σας. Ωστόσο θεωρώ ότι δεν είμαι πλέον στο μηδέν και έχω κάνει κάποια πρόοδο βρίσκοντας αυτά τα smartphones ως τα καλύτερα value for money για την ώρα:

Meizu m1 Note, Review and Antutu

Jiayu S3 3GB, Review and Antutu

iOcean M6752, Review and Antutu

 

 

Έχω δώσει τα links από μαγαζιά που έχω βρει εγώ τη χαμηλότερη τιμή (προφανώς αν τα βρείτε φθηνότερα σας παρακαλώ να το επισημάνετε) και θα ήθελα μια γνώμη για το ποια από αυτά είναι μαγαζιά που εσείς έχετε ψωνίσει και θεωρείτε αξιόπιστα. Γνωρίζω από φίλους ότι το vickmall είναι πολύ αξιόπιστο και εξυπηρετικό κατάστημα. Κάποιο άλλο;

 

Τέλος να πω ότι αν βρείτε κάποιο smartphone που ξεπερνάει αυτά που έχω αναφέρει και κοστίζει 210-220 ευρώ δε θα τα χαλάσουμε εκεί βρε αδερφέ, θα το βρούμε το 20άρικο αν αξίζει. :) Άλλωστε μπορεί απλώς να μην έχετε βρει το κατάστημα με τη χαμηλότερη τιμή.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι το thread αυτό να βοηθήσει κι άλλους.

 

 

Edit: Η ανανεωμένη λίστα είναι η εξής:

Meizu m1 Note, Review and Antutu

Jiayu S3 3GB, Review and Antutu

iOcean M6752, Review and Antutu

ECOO E04, Review and Antutu

Kingzone Z1, Review and Antutu

Edited by DimitrisMel
Ανανέωση λίστας
Link to comment
Share on other sites

απο αξιοπιστα μαγαζια επισης to2c, geekbuying.

aliepress δεν ειναι μαγαζι αλλα το ebay της απω ανατολης που σημαινει οτι πουλανε και ιδιωτες με οτι αυτο συνεπαγεται.

απο τα κινητα που αναφερεις εγω θα σου ελεγα μακρια απο iocean δοκιμασα ειχα προηγουμενο μοντελο ,πλαστικουρα,δεν (DEMO VERSION!)δουλεψε ποτε το gps.

τα αλλα πολυ καλα αλλα εγω θα προτιμουσα το meizu λογο της απιστευτης οθωνης ποθ δυσκολα βρησκεις ακομη και σε κινητα με διπλασια τιμη, και απο θεμα design.

και η JIAGU παντως ειναι αξιοπιστη εταιρεια

 

Υ.Γ. μην δινεται τοσο μεγαλη βαση στο antutu , αν ψαξεις λιγο θα δεις τα κολπακια που κανουν διαφορες εταιρεις για να περνουν θψηλες αποδοσεις, το καλυτερο ειναι η εμπειρια χρησης και εδω μεσα υπαρχουν πληροφοριες για πολλες συσκευες

Edited by Episkeptis

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Απλώς το Antutu είναι το μόνο αντικειμενικό κριτήριο που έχω υπ' όψη μου. Επίσης, προσπαθώ να βρίσκω αποτελέσματα Antutu μόνο από ανιδιοτελή site όπως το http://www.gizchina.com γιατί ξέρω ότι κάποιοι μπορούν ας πούμε να φορτώσουν μια πολύ ελαφριά rom για να αυξήσουν το benchmark. Κάποιο άλλο αντικειμενικό κριτήριο;
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την καινούργια πρόταση, ούτε που είχε πέσει στην αντίληψή μου. Το έχω προσθέσει στην ανανεωμένη λίστα στο τέλος του original post. Φαίνεται πολύ ωραίο κατασκευαστικά, με μέταλλο παντού, τεράστια μπαταρία και ιδιαίτερα λεπτό. Το μόνο που βλέπω ως αρνητικό είναι ότι έχει 2GB RAM αλλά όπως είπα αν τα test του το βγάζουν τόσο ψηλά, τότε τα specs μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Το μόνο που μπορεί να επηρεάσει η RAM είναι όταν βγει το lolipop και στα υπόλοιπα smartphones αναγνωρίσει ολόκληρα τα 3GB τους. Εκεί ίσως το περάσουν σε επιδώσεις (?). Δε ξέρω αν παίζει ρόλο. Το ίδιο ισχύει και για το Meizu M1 Note από τη λίστα. Ας μας δώσει κάποιος τα φώτα του.
Link to comment
Share on other sites

meizu m1 note απο μένα,υποστηρίξει,ποιότητα,flyme os,εβδομαδιαία updates,μεταξύ αυτών που έχεις επιλέξει δεν θα πήγαινα σε κάποιο άλλο
Link to comment
Share on other sites

meizu m1 note απο μένα,υποστηρίξει,ποιότητα,flyme os,εβδομαδιαία updates,μεταξύ αυτών που έχεις επιλέξει δεν θα πήγαινα σε κάποιο άλλο

Αυτό ήταν η αρχική μου επιλογή, προς αυτό έκλεινα. Αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν είμαι σίγουρος αν τα smartphones με τα 3GB RAM το σκίσουν σε επιδώσεις όταν βγει το lolipop που θα τη διαβάσει όλη. Έχει κανείς καμια πληροφορία σύμφωνα με αυτό;

 

 

για μένα την ποιότητα κατασκευής να δείς πρώτα και αν και πόσο θα το υποστηρίζει η εταιρία του στο μέλλον ...

Προφανώς η ποιότητα κατασκευής μετράει πολύ, αλλά υπάρχουν κάποιες συσκευές που ναι μεν έχουν απαράμιλλη ποιότητα κατασκευής, αλλά οι επιδώσεις τους και το value for money τους είναι κάτω του μετρίου, όπως κάποια HTC. Φοβερή κατασκευή, αλλά δε δίνω 700 ευρώ για ένα κινητό με τις επιδόσεις του Meizu M1 Note. Φυσικά αν βρω κάποια συσκευή που να τα έχει και τα 2, θα περάσει πρώτη στην προτίμησή μου.

Link to comment
Share on other sites

meizu m1 note απο μένα,υποστηρίξει,ποιότητα,flyme os,εβδομαδιαία updates,μεταξύ αυτών που έχεις επιλέξει δεν θα πήγαινα σε κάποιο άλλο

 

Αυτο σκεφτομαι να προτεινω σε ενα φιλο να αγορασει αλλα σε διαφροα site που το γοογλαρουμε το βλπεουμε σε διαφορετικες τιμες.

 

Απο 152 μεχρι 553.

 

https://www.fastcardtech.com/MEIZU-M1-Note-TD-LTE.html

http://www.everbuying.net/china-meizu-m1-note.html

 

γιατι παρουσιαζει τετοια διαφορα στην τιμη απο σελιδα σε σλιδα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι να προτεινω σε ενα φιλο να αγορασει αλλα σε διαφροα site που το γοογλαρουμε το βλπεουμε σε διαφορετικες τιμες.

 

Απο 152 μεχρι 553.

 

https://www.fastcardtech.com/MEIZU-M1-Note-TD-LTE.html

http://www.everbuying.net/china-meizu-m1-note.html

 

γιατι παρουσιαζει τετοια διαφορα στην τιμη απο σελιδα σε σλιδα?

 

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-meizu-m1-note

Link to comment
Share on other sites

ECOO EO4 PLUS 3GB RAM , OCTA-CORE 64BIT . 3000mAh , 40.000+ Antutu .... 189,99 USD ... http://www.geekbuying.com/item/ECOO-E04-5-5inch-FHD-4G-Android-4-4-Smartphone-3GB-16GB-MTK6752-Octa-Core-1-7-GHz-16-0MP-Miracast-Fingerprint-ID--White-342034.html ... μέχρι 29/3 αυτή η τιμή ... αν μέχρι τότε δεν βγει τίποτα καλύτερο... θα το παραγγείλω !!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι κινέζοι είναι φοβεροί.. Αρκεί να ξέρεις τι παίρνεις..η συγκεκριμένη μάρκα είναι "άγνωστη".. Αν θες Κίνα πάνε κάπως με αυτήν την σειρά

Xiaomi-Huawei->ZTE-Lenovo-MEIZU->Όλα τα υπόλοιπα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα 150+ € φιλε μου δεν υποστηριζει 3G και 4G στην Ελλαδα.

Το αλλο τωρα γιατι κανει 500€ δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα 150+ € φιλε μου δεν υποστηριζει 3G και 4G στην Ελλαδα.

Το αλλο τωρα γιατι κανει 500€ δεν ξερω

 

ποια 150?από 184 ξεκινάει και υποστηρίζει 4g/3g

Link to comment
Share on other sites

 

φίλε μου στο link που έδωσα εγώ ξεκινάει από 184 και είναι το fdd-lte,αυτό που δίνεις εσύ είναι το td-lte και προφανώς δεν παίζει 3g/4g στην ευρωπη

Link to comment
Share on other sites

Και τα υπόλοιπα κουμπιά; Εντάξει το ios έχει ένα μόνο κουμπί μαγκιά του. Μπορούν να το χαίρονται.

Το android έχει τρία ή τέσσερα...

Τι κάνουν;

 

home,back,recent apps

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το μονό κουμπί του meizu τι ρόλο βαράει;

Εμφανισιακά πάντως τα bezel του kingzone σκίζουν.

Πολύ ακριβό όμως

 

πως σκίζουν?έχει το ίδιο μέγεθος οθόνης με το m1 note αλλά είναι μεγαλύτερο 75.2 mm x 150.7 mm x 8.9 mm το m1,76.0 mm x 153.5 mm x 7.5 mm το kingzone

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο, αλλά δε φτάνει μόνο αυτό.

Έχουν σημασία και οι συχνότητες.

Αν πάρεις συσκευή με 850 αντί 900 θα υπολειτουργεί το 3G.

Αν πάρεις συσκευή χωρίς τις 800 & 2600, μελλοντικές συχνότητες του 4G στην Ελλάδα στο μέλλον, θα έχεις πρόβλημα και εκεί.

Ελέγχεις λοιπόν να έχει τις παρακάτω συχνότητες:

3G: WCDMA 900/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800(B20)/1800(B3)/2100(B1)/2600(B7)MHz

 

*τώρα το 3G παίζει στα 900/2100 και το 4G στα 1800

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο, αλλά δε φτάνει μόνο αυτό.

Έχουν σημασία και οι συχνότητες.

Αν πάρεις συσκευή με 850 αντί 900 θα υπολειτουργεί το 3G.

Αν πάρεις συσκευή χωρίς τις 800 & 2600, μελλοντικές συχνότητες του 4G στην Ελλάδα στο μέλλον, θα έχεις πρόβλημα και εκεί.

Ελέγχεις λοιπόν να έχει τις παρακάτω συχνότητες:

3G: WCDMA 900/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800(B20)/1800(B3)/2100(B1)/2600(B7)MHz

 

*τώρα το 3G παίζει στα 900/2100 και το 4G στα 1800

 

δηλαδή στο μέλλον το 4g θα παίζει μόνο σε 800/2600 και την 1800 θα την καταργήσουν ενώ έχουν πληρώσει και για αυτή εννοείς?και σε ποιο μέλλον,το άμεσο η μετά από κάποια χρόνια που θα έχουμε αλλάξει 2-3 συσκευές?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μηχανη του χρονου για να πεταχτω εδω παραδιπλα 2-3 χρονια για να σου απαντησω... :p

Απλα διαβασα, οτι οι εταιριες κινητης σκασαν πολλα πολλα φραγκα για τις νεες συχνοτητες για να τις εχουν ετσι απλα για να καθονται...:)

Εφοσον λοιπον γινει αγορα καινουριας συσκευης, γιατι να μη προσεξει καποιος να παιζει και στις νεες αυτες συχνοτητες ετσι ωστε να ειναι πληρως καλλυμενος? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μηχανη του χρονου για να πεταχτω εδω παραδιπλα 2-3 χρονια για να σου απαντησω... :p

Απλα διαβασα, οτι οι εταιριες κινητης σκασαν πολλα πολλα φραγκα για τις νεες συχνοτητες για να τις εχουν ετσι απλα για να καθονται...:)

Εφοσον λοιπον γινει αγορα καινουριας συσκευης, γιατι να μη προσεξει καποιος να παιζει και στις νεες αυτες συχνοτητες ετσι ωστε να ειναι πληρως καλλυμενος? ;)

 

οπότε μου λες οτι θα εγκαταλείψουν την 1800 που την έχουν πληρώσει έτσι επειδή τους αρέσει περισσότερο η 800 γιατί μόνο αν την εγκαταλείψουν θα έχουν πρόβλημα με το 4g τα τηλεφώνα που αναφέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Που έγραψα ότι τους αρέσει περισσότερο η 800ρα και θα καταργήσουν την 1800ρα? :blink: :wacko:

Διάβασε την τρίτη γραμμή του προηγούμενου μηνύματος μου και.....ξαναέλα να σε εξετάσω το Σεπτέμβριο...μεταξεταστέος.....:lol: :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...