Jump to content

MLaiS M52 Hongmi Note


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ όχι.Δεν έχω προβλήματα,απόλυτα ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα.

 

Με ποια rom δουλεύεις τελικά και πως την πέρασες; ΟΤΑ ή με PC;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οταν κανω αναβαθμιση χανει το ιμει....αυτο ειναι προβλημα...γινετε αναβαθμιση χωρις να χασω τα αρχεια;:happy:
Link to comment
Share on other sites

Με ποια rom δουλεύεις τελικά και πως την πέρασες; ΟΤΑ ή με PC;

τη lollipop που έδινε η εταιρία,δε βάζω ακόμα κάτι άλλο,γιατί δε βλέπω καμιά σταθερή.Με τις οδηγίες που έδιναν,μέσω του PC την έβαλα.

Α,και το μόνο πρόβλημα που βλέπω τώρα το καλοκαίρι είναι ότι ζεσταίνεται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες μου ήρθε με την lollipop version της 26/5. Ψάχνω να βρω για root. Ξέρει κανείς;

 

Για την ζέστη χρειάζεται root και την εφαρμογή Overclock Widget (need root). Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/android/general/mlais-m52-red-note-review-progress-t3069365/page121

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες μου ήρθε με την lollipop version της 26/5. Ψάχνω να βρω για root. Ξέρει κανείς;

 

Για την ζέστη χρειάζεται root και την εφαρμογή Overclock Widget (need root). Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/android/general/mlais-m52-red-note-review-progress-t3069365/page121

ακόμα δεν έχω δει κάτι καλό για root.Είδα μια διαδικασία,που με φάνηκε πολύ μεγάλη για να τη δοκιμάσω και έλεγε ότι δεν έχει και μεγάλη επιτυχία.Οπότε περιμένω μήπως βγει τίποτα πιο απλό και σίγουρο,δε θέλω να κάνω πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει μήπως κανείς κάποια ρύθμιση στο lollipop ή κάποια εφαρμογή που να σταματάει το autostart;;;Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες το κινητό μου βαράει κόκκινα και αδειάζει πολύ γρήγορα η μπαταρία επειδή τρέχουν εφαρμογές χωρίς λόγο!!Τις κλείνω με το clean master αλλά ανοίγουν ξανά κατευθείαν!

Κατά προτίμηση κάτι χωρίς root,γιατί δεν έχω κάνει.

Edited by sensei_timos
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς κάποια ρύθμιση στο lollipop ή κάποια εφαρμογή που να σταματάει το autostart;;;Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες το κινητό μου βαράει κόκκινα και αδειάζει πολύ γρήγορα η μπαταρία επειδή τρέχουν εφαρμογές χωρίς λόγο!!Τις κλείνω με το clean master αλλά ανοίγουν ξανά κατευθείαν!

Κατά προτίμηση κάτι χωρίς root,γιατί δεν έχω κάνει.

 

Δοκίμασε το battery doctor ,κλείνει αρκέτες εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Εμφανιστηκε καινούρια έκδοση για flashαρισμα στο download directory του site της mlais αλλα δεν το εχουν βάλει ακόμα στο link του download του κινητού. http://www.mlais.com/service/download/Mlais_M52_20150710.zip

 

 

*Update* Είναι corrupt το zip οπότε δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα.

Edited by Bax
Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα το νεο ΟΤΑ και μια πρωτη διαφορα που ειδα ηταν στο GPS, κλειδωνει πολυ γρηγορα πια.

Av εχει δει κανεις κατι αλλο ας το γραψει να το τσεκαρουμε.

Edited by STOOKERMAN
Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα την εκανα εγκατασταση και οταν τελειωσε μου εβγαλε το σηματακι του android ξαπλα γραφοντας σφαλμα και εμεινε ετσι!

Τι κανουμε τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβασα την εκανα εγκατασταση και οταν τελειωσε μου εβγαλε το σηματακι του android ξαπλα γραφοντας σφαλμα και εμεινε ετσι!

Τι κανουμε τωρα?

επανεγκατάσταση διάβασε εδώ

http://www.mlais.com/html/201504/content_180.html

για Driver Win 8 and Win 8.1 εδώ

Driver_Auto_Installer support Win 8 and Win 8.1

Link to comment
Share on other sites

επανεγκατάσταση διάβασε εδώ

http://www.mlais.com/html/201504/content_180.html

για Driver Win 8 and Win 8.1 εδώ

Driver_Auto_Installer support Win 8 and Win 8.1

 

Ευχαριστω πολυ φιλε,το φτιαξα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για δείτε μια βλάβη που μου έβγαλε εμένα:

 

(ειδικά μεταξύ 1:10-1:50 και 2:20-3:50)

(αμέσως μετά από εγκατάσταση Lollipop, την επίσημη έκδοση 21/07/15 της Mlais)

 

Μάλλον ο digitizer της οθόνης τα έφτυσε. Τα κόκκινα κουμπιά δεν αποκρίνονται, ούτε η υπόλοιπη οθόνη γενικά όταν την αγγίζω, ενώ ταυτόχρονα συμπεριφέρεται σαν να την αγγίζει ένα ή περισσότερα δάκτυλα σε τυχαίες στιγμές. Το εμφάνισε με Kit-Kat, έκανα καθαρή εγκατάσταση της stock Lollipop ROM, αλλά δεν έφτιαξε.

 

Αγορασμένο από Gearbest στις 15 Απριλίου. Τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν τα ακόλουθα:

 

-----------------------

 

Please note that our company policy provides several options to resolve this situation:

1. You can have the item repaired at a local outlet, for which we can reimburse 50% about the repair fee to you as compensation.

 

2. The item can be sent back to us and exchanged for a brand new equivalent product,but you need to pay 15%($21) for the depreciation and the handling fee.

 

3. For a refund, please send the item back to us,however we need to deduct the depreciation and we will refund you 120 USD to your GB wallet.

 

4. If the shipping cost for return it too much,you can just pay 99 usd,we are willing to reship a new one to you.

 

There is the warranty and return policy of our website,you can check it http://www.gearbest.com/about/warranty-and-return.html please check it, and give us your decision, we hope we can solve this problem for you as soon as possible.

 

-------------------------------------------

 

Για επιστροφή και επισκευή εντός εγγύησης, ούτε κουβέντα. Προφανώς το (2) δεν παίζει, λόγω capital controls. Το (1) δεν ξέρω τι σημαίνει κι αν γίνεται κιόλας, που και πως να το επισκευάσω εδώ και τι θα πει 50% επιστροφή, μάλλον θα εννοούν πίστωση στο Gearbest. Το (3) είναι περίπου το ίδιο με το (2), χωρίς να πληρώσω κάτι υποθέτω, αλλά πάλι με περίπου 22 $ απώλεια από την τιμή που το πλήρωσα. Το (4) είναι απλά αστείο. Τους είπα να το στείλω πίσω να το επισκευάσουν και να μου το επιστρέψουν και να μου πουν μια διεύθυνση επιστροφής να δω το κόστος. Έχει νόημα να αρχίσω να το ψάχνω με Paypal, λέτε;

 

-f2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για δείτε μια βλάβη που μου έβγαλε εμένα:

 

(ειδικά μεταξύ 1:10-1:50 και 2:20-3:50)

(αμέσως μετά από εγκατάσταση Lollipop, την επίσημη έκδοση 21/07/15 της Mlais)

 

Μάλλον ο digitizer της οθόνης τα έφτυσε. Τα κόκκινα κουμπιά δεν αποκρίνονται, ούτε η υπόλοιπη οθόνη γενικά όταν την αγγίζω, ενώ ταυτόχρονα συμπεριφέρεται σαν να την αγγίζει ένα ή περισσότερα δάκτυλα σε τυχαίες στιγμές. Το εμφάνισε με Kit-Kat, έκανα καθαρή εγκατάσταση της stock Lollipop ROM, αλλά δεν έφτιαξε.

επικοινώνησε μαζί τους να σου πούνε

techservice@mlais.com

απαντάνε και βοηθάνε

διάβασε και εδώ

http://www.mlais.com/bbs/forum.php

Link to comment
Share on other sites

S view settings: Παρέλαβα σήμερα την θήκη , αμέσως ενεργοποιήθηκε το s view αλλά όταν με καλούν δεν έχω την δυνατότητα να αποδεχτω την κλήση αφού το μονο που βλέπω στο παράθυρο είναι ποιος με καλεί και ενα κόκκινο ακουστικό που δεν μπορεί ούτε την κλήση να απορρίψει. Εχει κανεις αυτό το πρόβλημα? Χρησιμοποιώ τη ρουταρισμενη lollipop απο το needrom με 5g internal
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ενδιαφερομαι γις το συγκεκριμενο κινητο. Αν μπορει οποιος εχει αγορασει το σύγκεκριμενο κινητο να μου απαντησει στα εξης : αξιζει τα λεφτα του; εχει βγαλει καποιο προβλημα; κολλαει; παοχνιδια παιζει; απο που το πηρε; πως μπορω να εξασφαλισω οτι δεν θα το στειλω στο τελωνειο; επισης τι γνωμη εχετε για το elephone p6000? ΠΟΙΟ απ τα δυο ειναι καλυτερο; ευχαριστω Edited by george0808
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ενδιαφερομαι γις το συγκεκριμενο κινητο. Αν μπορει οποιος εχει αγορασει το σύγκεκριμενο κινητο να μου απαντησει στα εξης : αξιζει τα λεφτα του; εχει βγαλει καποιο προβλημα; κολλαει; παοχνιδια παιζει; απο που το πηρε; πως μπορω να εξασφαλισω οτι δεν θα το στειλω στο τελωνειο; επισης τι γνωμη εχετε για το elephone p6000? ΠΟΙΟ απ τα δυο ειναι καλυτερο; ευχαριστω

 

Εγω το ειχα φιλε για ενα μηνα,αψογο σε ολα του εκτος απο την μπαταρια,που με αρκετη χρηση,δεν εβγαζε μια μερα.Τρεχει τα παντα χωρις να κολλαει πουθενα.Το ειχα αγορασει απο Κινα μεσω geekbying και το στελνουν χωρις εξοδα μεταφορικα και χρεωσεις τελωνειου,αλλα,τωρα με τους τραπεζικους περιορισμους δεν μπορεις να αγορασεις απ εξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Ξαφνικά, το τηλέφωνο έχασε την μία σιμ (Νο 1 μεγάλη). Οταν του κάνω Start, βγάζει στην επάνω Αριστερή γωνία No service-No service

2 φορές, κατι που προφανώς υποδηλώνει τις δύο κάρτες σιμ, μετα σε δευτερόλεπτα ενεργοποιείται η μία σιμ μόνο (η μικρή) χωρίς να αναφέρει η να εμφανίζει κάτι στην οθόνη, το τηλέφωνο δείχνει μονόκαρτο, βγάζει μόνο το σήμα της μίας σιμ.

Το τηλέφωνο είναι φλασαρισμένο με την τελευταία ρομ του Need rom (Ρωσική). Εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά το πρόβλημα παραμένει, επίσης ξαναφλασάρισα αλλά πάλι τα ίδια. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι πρόβλημα Hardware αλλά ίσως και όχι διότι οπως προανέφερα στο ξεκίνημα βγάζει No service-No service δύο φορές. Εχει κανείς καμιά ίδέα τι μπορεί να φταίει;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ξαφνικά, το τηλέφωνο έχασε την μία σιμ (Νο 1 μεγάλη). Οταν του κάνω Start, βγάζει στην επάνω Αριστερή γωνία No service-No service

2 φορές, κατι που προφανώς υποδηλώνει τις δύο κάρτες σιμ, μετα σε δευτερόλεπτα ενεργοποιείται η μία σιμ μόνο (η μικρή) χωρίς να αναφέρει η να εμφανίζει κάτι στην οθόνη, το τηλέφωνο δείχνει μονόκαρτο, βγάζει μόνο το σήμα της μίας σιμ.

Το τηλέφωνο είναι φλασαρισμένο με την τελευταία ρομ του Need rom (Ρωσική). Εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά το πρόβλημα παραμένει, επίσης ξαναφλασάρισα αλλά πάλι τα ίδια. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι πρόβλημα Hardware αλλά ίσως και όχι διότι οπως προανέφερα στο ξεκίνημα βγάζει No service-No service δύο φορές. Εχει κανείς καμιά ίδέα τι μπορεί να φταίει;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Τσεκαρε τα ΙΜΕΙ μηπως γυρισαν σε default με την αλλαγη των ρομ

Link to comment
Share on other sites

Τα ΙΜΕΙ τα έχω ήδη τσεκάρει και είναι ΟΚ

 

Δοκιμασες να φλασαρεις κιτκατ ρομ με το SP_MDT ?

Κατεβασε καμια απο το site της mlais

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να φλασαρεις κιτκατ ρομ με το SP_MDT ?

Κατεβασε καμια απο το site της mlais

 

Εκτενέστερα να αναφέρω ότι η συσκευή έτρεχε άψογα και ήταν και ρουταρισμένη. Είχα στο slot της μεγάλης σιμ Q telecom 3G (αυτή που έχει το πρόβλημα τώρα) και στο slot της micro sim Cosmokarta 4G. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν με το δεδομένο ότι η συσκευή δέχεται δύο σιμ 4G (εάν κάνω λάθος διορθώστε με) πήγα να αλλάξω την Q telecom 3G σε Q telecom 4G.

Με την αλλαγή η ήδη υπάρχουσα στο slot Q telecom 3G απενεργοποιήθηκε (νεκρή) και έκτοτε χάθηκε. Δεν υπάρχει ένδειξη ύπαρξης της κάρτας ούτε όταν είναι κενή, ούτε με κάρτα 3G, ούτε βέβαια με κάρτα 4G. Η μόνη ίσως ένδειξη ότι η συσκευή είναι double sim είναι στο ξεκίνημα όταν εμφανίζεται για δευτερόλεπτα η ένδειξη No Service- No Service 2 φορές και για αυτό τον λόγο υποθέτω ότι το πρόβλημα ίσως δεν είναι hardware.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...