Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το gps έχει αρκετή απόκλιση στο here maps στην επιλογή live sight (μόνο εκεί δίχνει βελάκι) αλλά και στους χάρτες του κινητού που πάλι εκεί δίχνει βελάκι έχει αρκετή απόκλιση διορθώνετε κάπως αυτό υπάρχει κάποια ρύθμιση ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά το είχα πει και ποιο πάνω.

Δεν είναι adroid οπότε μην έρθετε με το σκεπτικό ότι θα έχετε ότι εφαρμογές είχατε και εκεί.

Εφαρμογές που πραγματικά χρειάζεστε και χρησιμοποιήτε καθημερινά θα βρείτε αλλιώς θα αρκεστήτε στον browzer , προσωπικά και στο FBook από τον browzer μπαίνω γιατί με βολεύει καλύτερα.

Οι HERE MAPS είτε σε adnroid είτε εδώ έχουν απόκλιση όταν ξεκινάνε.

Με τους ΧΑΡΤΕΣ δεν το έχω δει αυτό και το GPS το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά και σε διαδρομές που ξέρω, για πλάκα και για τεσταρίσματα.

Η μπαταρία είναι αναλόγως με την χρήση που κάνει ο καθένας.

Το έχω 6 μήνες με περασμένα τα 10άρια από την πρώτη μέρα και δεν του έχω κάνει ούτε soft ούτε hard reset και πάει σφαίρα.

Και το καλό σας το κράτησα στο τέλος.

Φίλος έχει το ίδιο και του έχει ακόμα τα 8.1 , το έχει για FBook-game-κλήσεις-μηνύματα-internet-φώτο δεν τον απασχολεί η αναβάθμιση και τρελές εφαρμογές και δεν έχει κανένα παράπονο αφού την δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω.

Συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τα 10 σημερα και εγω και το <<βελακι>> στο gps τα εχει απόκλιση πιο μεγαλη τωρα τα 2/3 της στροφης :lol: σιγουρα κατι παει λαθος
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας φίλοι,προερχομαι απο android και θα παραλαβω το κινητο αυτο σε 4 μερουλες- 4g εκδοση dual -και επειδη ειναι πρωτη φορα που θα εχω windows phone εχω καποιες αποριες καθως και για το 640 xl

----------------------------------------------------------------------------------------

1) με το που θα το παρω θα μου ζητησει αναβαθμιση στα 10 ή θα το κανω εγω με καποιο τροπο? (θα ειναι στα ελληνικα μετα παλι?)θα πρεπει μετα να κανω επαναφορα γενικως? ή απλα επαννεκινηση? βηματα αναλυτικα παρακαλω πως θα γινει ολο αυτο.

2) η σιμ που θα τη θελω και για 4G σε ποια θεση παει ετσι οπως το κοιταμε οπισθεν? ποιο μεγεθος παιρνει? σαν αυτη τη σιμ που ειχαμε στα παλια κινητα με πληκτρα τη μεγαλη ή τη πιο μικροτερη?

3) ποια sd μνημης προτεινετε απο καταστηματα ΑΘΗΝΑΣ η απο το e-shop.gr ή τα γνωστα μεγαλα μαγαζια? ωστε να ειναι γρηγορη και καλη! καλυτερα λετε 16αρα ή 32αρα? class 10 ή UHS-I?λινκ να δω παρακαλω 6-18€

4) πρεπει για να συνδεθω πρωτη φορα στο store να δημιουργησω λογαριασμο microsoft ?

5) δεχετε usb flasakia με καλωδιο otg ? τα διαβαζει οκ?

6) καλωδιο συνδεσης με pc ποιο ταιριαζει? λινκ

7) ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για καλυτερη αποδοση χρωματων αλλα και γενικα που πρεπει να κανω?

8) στο ραδιο ποσες συχνοτητες αποθηκευει στη μνημη σαν αγαπημενα?

9) ποιες ειναι οι 10 καλυτερες εφαρμογες που πρεπει να κατεβασω

10) για τη καμερα σε ποια ρυμθιση πρεπει να το εχω για φωτο εξω μερα και μεσα σε σπιτι ωστε να βγαζει καλυτερα? χρειαζεται να κατεβασω καποια εφαρμογη? και για περικοπη...

11) στο store δεν υπαρχει το γνωστο google earth? κατι αντιστοιχο?

12) για το gps χαρτες θα αρκεστω στο here maps ή πρεπει να κατεβασω χαρτες κατι ?πλοηγηση θεση που ειμαι κτλ

13) τι διαφορες εχει με το αν μεινω στα 8,1 ή παω στα 10? εχει θεματα μετα αρνητικα?

14) πως θα δω απο ποια χωρας ειναι το κινητο γιατι το παιρνω προσφορα απο καπου. ποιοι ειναι οι secret codes για να βλεπουμε διαφορα?

15) σε ποια θεση αποθηκευσης πρεπει να το εχω να πηγαινουν οι εφαρμογες που θα κατεβαζω? εσωτρικα ή στη sd?

16) ποιο επεξεργαστη λογικα θα εχω? ποιο chipset? cpu....?

17) για e-mail μπορω να εχω οπως στο android -gmail -και να ενημερωνομαι για εισερχομενα ή outlook?

18) τι καταληξη εχουν τα αρχεια εφαρμογες? μπορουμε να τα σωνουμε οπως στο android και να κανουμε σεταπ απο την sd?

19) facebook messenger ειναι καλυτερα με τα 10? θα βλεπω ποιοι ειναι μεσα online?

20) τι ειδος και πως εχουμε δυνατοτητα να κανουμε κατι με τα κουμπια εντασης και power? συνδυασμο πχ...

21) απο παιχνιδακια ποιο ειναι καλο για ποδοσφαιρο? για αμαξια? που να τρεχει καλα. και ποια αλλα προτεινετε? θα χωρανε ?

22) το παιρνω σε λευκο καπακι πισω αλλαζει αυτο επειδη βλεπω πορτοκαλι μαυρο μπλε... Αν νιαι λινκ

23) τη σιμ γουατς απ κοσμοτε μου τη 4g θα τη αναγνωριζει αμεσως ή θελει καποια ρυθμιση? πχ επαννεκκινηση ή sms στη κοσμοτε?

24) hands free ποιο κανει να παρω για να ακουω μιλαω + μουσικη? λινκ γυρω στα 12-20€

25) τα office που θα εχει ηδη ειναι για παντα ενεργα οκ ή για ενα ετος? θελει καποια ρυθμιση? μπορω να εκτυπωνω σε wi-fi εκτυπωτη?

26) powerbank ποιο προτεινετε? λινκ 12-20€

27) συντομευσεις εφαρμογων μπορω να κανω στη κυρια οθονη μενου εις διπλουν+ ? σαν φακελο δηλαδη που να εχει μεσα 2-3-4 ή ενα -ενα παει μονο?

28) μπορω με καποια εφαρμογη να σωσω οσες εφαμογες εχει μεσα ή οσες θα εχω μετα και να κανω μετα επαναφορα μια -μια?

μποω να σωσω τις επαφες μου ωστε μετα απο φορματ να τις επαναφερω ?( αν ναι σε ολα αυτα πως-βηματα)

 

αν ξεχασα κατι παρακαλω πειτε μου εσεις. χιλια συγνωμη για τα πολλα που ρωταω και ευχαριστω αν απαντησετε σε καποια ή ολα!!!!

απαντηστε με εδω να μαθαινουμε ολοι μας ή και σε προσωπικο μηνυμα!

 

ελπιζω να εκανα καλη αγορα που το αποκτω! ( το/τα μειον του σαν κινητο ποιο ειναι?) βγαζει προβληματακια?

με εντονα γραμματα ερωτησεις ειναι οσα με ενδιαφερουν πιο πολυ.

Edited by gathens0
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας φίλοι,προερχομαι απο android και θα παραλαβω το κινητο αυτο σε 4 μερουλες- 4g εκδοση dual -και επειδη ειναι πρωτη φορα που θα εχω windows phone εχω καποιες αποριες καθως και για το 640 xl

----------------------------------------------------------------------------------------

1) με το που θα το παρω θα μου ζητησει αναβαθμιση στα 10 ή θα το κανω εγω με καποιο τροπο? (θα ειναι στα ελληνικα μετα παλι?)θα πρεπει μετα να κανω επαναφορα γενικως? ή απλα επαννεκινηση? βηματα αναλυτικα παρακαλω πως θα γινει ολο αυτο.

2) η σιμ που θα τη θελω και για 4G σε ποια θεση παει ετσι οπως το κοιταμε οπισθεν? ποιο μεγεθος παιρνει? σαν αυτη τη σιμ που ειχαμε στα παλια κινητα με πληκτρα τη μεγαλη ή τη πιο μικροτερη?

3) ποια sd μνημης προτεινετε απο καταστηματα ΑΘΗΝΑΣ η απο το e-shop.gr ή τα γνωστα μεγαλα μαγαζια? ωστε να ειναι γρηγορη και καλη! καλυτερα λετε 16αρα ή 32αρα? class 10 ή UHS-I?λινκ να δω παρακαλω 6-18€

4) πρεπει για να συνδεθω πρωτη φορα στο store να δημιουργησω λογαριασμο microsoft ?

5) δεχετε usb flasakia με καλωδιο otg ? τα διαβαζει οκ?

6) καλωδιο συνδεσης με pc ποιο ταιριαζει? λινκ

7) ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για καλυτερη αποδοση χρωματων αλλα και γενικα που πρεπει να κανω?

8) στο ραδιο ποσες συχνοτητες αποθηκευει στη μνημη σαν αγαπημενα?

9) ποιες ειναι οι 10 καλυτερες εφαρμογες που πρεπει να κατεβασω

10) για τη καμερα σε ποια ρυμθιση πρεπει να το εχω για φωτο εξω μερα και μεσα σε σπιτι ωστε να βγαζει καλυτερα? χρειαζεται να κατεβασω καποια εφαρμογη? και για περικοπη...

11) στο store δεν υπαρχει το γνωστο google earth? κατι αντιστοιχο?

12) για το gps χαρτες θα αρκεστω στο here maps ή πρεπει να κατεβασω χαρτες κατι ?πλοηγηση θεση που ειμαι κτλ

13) τι διαφορες εχει με το αν μεινω στα 8,1 ή παω στα 10? εχει θεματα μετα αρνητικα?

14) πως θα δω απο ποια χωρας ειναι το κινητο γιατι το παιρνω προσφορα απο καπου. ποιοι ειναι οι secret codes για να βλεπουμε διαφορα?

15) σε ποια θεση αποθηκευσης πρεπει να το εχω να πηγαινουν οι εφαρμογες που θα κατεβαζω? εσωτρικα ή στη sd?

16) ποιο επεξεργαστη λογικα θα εχω? ποιο chipset? cpu....?

17) για e-mail μπορω να εχω οπως στο android -gmail -και να ενημερωνομαι για εισερχομενα ή outlook?

18) τι καταληξη εχουν τα αρχεια εφαρμογες? μπορουμε να τα σωνουμε οπως στο android και να κανουμε σεταπ απο την sd?

19) facebook messenger ειναι καλυτερα με τα 10? θα βλεπω ποιοι ειναι μεσα online?

20) τι ειδος και πως εχουμε δυνατοτητα να κανουμε κατι με τα κουμπια εντασης και power? συνδυασμο πχ...

21) απο παιχνιδακια ποιο ειναι καλο για ποδοσφαιρο? για αμαξια? που να τρεχει καλα. και ποια αλλα προτεινετε? θα χωρανε ?

22) το παιρνω σε λευκο καπακι πισω αλλαζει αυτο επειδη βλεπω πορτοκαλι μαυρο μπλε... Αν νιαι λινκ

23) τη σιμ γουατς απ κοσμοτε μου τη 4g θα τη αναγνωριζει αμεσως ή θελει καποια ρυθμιση? πχ επαννεκκινηση ή sms στη κοσμοτε?

24) hands free ποιο κανει να παρω για να ακουω μιλαω + μουσικη? λινκ γυρω στα 12-20€

25) τα office που θα εχει ηδη ειναι για παντα ενεργα οκ ή για ενα ετος? θελει καποια ρυθμιση? μπορω να εκτυπωνω σε wi-fi εκτυπωτη?

26) powerbank ποιο προτεινετε? λινκ 12-20€

27) συντομευσεις εφαρμογων μπορω να κανω στη κυρια οθονη μενου εις διπλουν+ ? σαν φακελο δηλαδη που να εχει μεσα 2-3-4 ή ενα -ενα παει μονο?

28) μπορω με καποια εφαρμογη να σωσω οσες εφαμογες εχει μεσα ή οσες θα εχω μετα και να κανω μετα επαναφορα μια -μια?

μποω να σωσω τις επαφες μου ωστε μετα απο φορματ να τις επαναφερω ?( αν ναι σε ολα αυτα πως-βηματα)

 

αν ξεχασα κατι παρακαλω πειτε μου εσεις. χιλια συγνωμη για τα πολλα που ρωταω και ευχαριστω αν απαντησετε σε καποια ή ολα!!!!

απαντηστε με εδω να μαθαινουμε ολοι μας ή και σε προσωπικο μηνυμα!

 

ελπιζω να εκανα καλη αγορα που το αποκτω! ( το/τα μειον του σαν κινητο ποιο ειναι?) βγαζει προβληματακια?

με εντονα γραμματα ερωτησεις ειναι οσα με ενδιαφερουν πιο πολυ.

 

1. Δεν κανει αυτοματα αναβαθμιση, κατεβαζεις ενα προγραμμα που λεγεται upgrade advisor απο το store.

2. Micro Sim

3. Με μια sandisk ulta class 10 των 8 ή 16 gb πιθανόν είσαι καλυμένος

4. ναι καλό είναι να φτιάξεις από πριν ένα λογαριασμό hotmail

5. οχι

6. Αν έχεις κάποιο αποσπόμενο καλώδιο φόρτισης από πρόσφατο κινητό - ταμπλετ πιθανότατα ταιριάζει (micro usb)

9. εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις. πχ για streaming μουσικής "Deezer" και "Spotify", για youtube το "Mytube", για podcast το "Cast", για RSS feed το "Newsflow", για επεξεργασία φώτος το "PicsArt" κτλ. Με αυτά που έρχονται προεγκατεστημένα σε καλύπτει για τα βασικά.

10. Η κάμερα έχει όλες τις σύνθετες ρυθμίσεις (ταχύτητα κλείστρου, ISO κτλ) για να πάρεις την φώτο ακριβώς όπως θέλεις. Οι κατάλληλες ρυθμίσεις εξαρτώνται από συνθήκες φωτισμού κλπ αλλά και στο αυτόματο να το αφήσεις το αποτέλεσμα καλό θα είναι.

12. Οι ενσωματωμένοι είναι καλοί. Υπάρχουν και άλλες καλές επιλογές πχ Sygic maps.

13. 8.1 (Καλύτερη μπαραρία, καλό για χρήστες που δεν τους ενδιαφέρει να αναβαθμίζουν λογισμικό) 10 (καλύτερο σε όλα τα υπόλοιπα)

15. Κάποιες που χρησιμοποιείς συχνά στην εσωτερική εκτελούνται πιο γρήγορα , στην εξωτερική οι υπόλοιπες ή όσες δεν έχεις χώρο να τις βάλεις.

16. snapdragon 400

17. στο outlook μπορείς να βάλεις και το gmail σου

18. appxbundle αλλά δύσκολο να βρεις να την κατεβάσεις από αλλού

23. Αν θυμάμαι έκανα μια επανεκίνηση για να δουλέψει η ρύθμιση των data

25. Για πάντα ενεργό. Εκτύπωση μόνο από wifi εκτυπωτές που αναγνωρίζει (κάνε ένα search για την λίστα) αλλιώς πρέπει να αγοράσεις εφαρμογή από το store.

27. Ναι

28. Οι επαφές συγχρονίζουν με το λογαριασμό σου στο cloud αυτόματα.

 

:lol: ουτε στις εξετάσεις δεν απάντησα τόσες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μειονέκτημα του κινητού είναι τα Windows και αυτό λόγο της έλλειψης εφαρμογών όσο δελεαστική και να είναι η τιμή του σήμερα εγώ δεν θα το αγόραζα...

 

Από εκεί και πέρα αναβάθμιση το κάνεις κατεβάζοντας από το store το Upgrade Advisor, τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής μπορείς να τα δεις εδώ Lumia 640 XL LTE Dual, OTG φλασάκια δεν υποστηρίζει.

 

Σε όλα τα άλλα που ρωτάς για καλύτερες εφαρμογές και ρυθμίσεις δεν υπάρχει απάντηση για τον καθένα το καλύτερο είναι υποκειμενικό πάρε την συσκευή στα χέρια σου και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τις εφαρμογές που θέλεις,π.χ.για εμένα που δεν έχω Facebook και messenger το λειτουργικό και οι άλλες εφαρμογές με καλύπτουν.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πολυ πολυ οσοι απαντησαν ως...τωρα,

Φλασακια γιατι δε διαβαζει;;; θα ανταλλαζα αρχεια πχ φωτο βιντεο κτλπ δεν υπαρχει τροπος;;;

 

Σε ποια θεση θα βαλω τη σιμ ;μικρο σιμ λεει ενα παιδι,δηλαδη τη μεγαλη που βαζαμε στα παλια κινητα;

 

Google earth; δεν υπαρχει ε; γιατι;;;;

 

Ποια μνημουλα λετε να παρω; λινκ;

 

 

*scream video live απο site τα αναπαραγει οκ η θελει καποιον player??? Πχ mx player αν υπαρχει...

 

Πως θα δω χωρα προελευσης; θα το παρω στα 129€ 4G ειναι...

 

 

Ευχαριστω και αναμενω απαντησεις και στα υπολοιπα η πιο αναλυτικα...

Edited by gathens0
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ πολυ πολυ οσοι απαντησαν ως...τωρα,

Φλασακια γιατι δε διαβαζει;;; θα ανταλλαζα αρχεια πχ φωτο βιντεο κτλπ δεν υπαρχει τροπος;;;

 

Σε ποια θεση θα βαλω τη σιμ ;μικρο σιμ λεει ενα παιδι,δηλαδη τη μεγαλη που βαζαμε στα παλια κινητα;

 

Google earth; δεν υπαρχει ε; γιατι;;;;

 

Ποια μνημουλα λετε να παρω; λινκ;

 

 

*scream video live απο site τα αναπαραγει οκ η θελει καποιον player??? Πχ mx player αν υπαρχει...

 

Πως θα δω χωρα προελευσης; θα το παρω στα 129€ 4G ειναι...

 

 

Ευχαριστω και αναμενω απαντησεις και στα υπολοιπα η πιο αναλυτικα...

 

Υπάρχει ή κανονική σιμ ή μαϊκρο σιμ και ή νάνο σιμ.Εσυ βάζεις την μεσαία.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Google earth; δεν υπαρχει ε; γιατι;;;; Ποια μνημουλα λετε να παρω; λινκ;

 

Γιατί η Google δεν βγάζει καμία εφαρμογή της για Windows.

 

Kάρτα SD πάρε αυτή SAMSUNG EVO 16GB η 32GB

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναλόγως τις εφαρμογές που θέλεις,π.χ.για εμένα που δεν έχω Facebook και messenger το λειτουργικό και οι άλλες εφαρμογές με καλύπτουν.

 

Άμα χρησιμοποιείς ένα smartphone μόνο για σερφάρεις οι εφαρμογές που υπάρχουν σε καλύπτουν αλλά άμα το θες για ποιο σοβαρή χρήση δεν καλύπτεσαι με τίποτα και δεν εννοώ επαγγελματική χρήση απλά για αυτό το οποίο φτιάχτηκε ένα "smart" phone.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι πια η χρήση που δεν σε καλύπτει;

Πόσοι έχουν για επαγγελματικούς σκοπούς σμαρτ τηλέφωνο;

Τηλέφωνα,mail,Viber και πολλά άλλα είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Άμα χρησιμοποιείς ένα smartphone μόνο για σερφάρεις οι εφαρμογές που υπάρχουν σε καλύπτουν αλλά άμα το θες για ποιο σοβαρή χρήση δεν καλύπτεσαι με τίποτα και δεν εννοώ επαγγελματική χρήση απλά για αυτό το οποίο φτιάχτηκε ένα "smart" phone.

 

Λαθος.

Αμα το θες για σοβαρη χρηση καλυπτεσε και με το παραπανω.

Αμα το θες για παιγχνιδακια ψαξε κατι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@tasose

Για τηλέφωνα και mail δεν το συζητάμε άμα δεν έκανε και αυτά θα ήταν για πέταμα...

Από την άλλη το Viber υπάρχει αλλά δεν λες οτι λειτουργεί και σωστά άσε που γενικότερα καμία εφαρμογή δεν έχει την ποιότητα των εφαρμογών για iOS και Android.

 

@st1313

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει σοβαρή χρήση γιατί σίγουρα ένα Windows phone δεν σε καλύπτει για αυτό.

Και κάνεις δεν μίλησε για παιχνιδάκια έκτος αν θεωρείς παιχνιδάκια το να μπορείς να βγάλεις εισιτήριο στα MMM με το tfa tlckets ή να έχεις την Revolut κάρτα σου για αγορές από εξωτερικό για να μην μιλήσω για την πλήρη έλλειψη εφαρμογών για τον χειρισμό όλων το καινούργιων συσκευών όπως καμερών, ηχοσυστημάτων, τηλεοράσεων κτλ και για την παντελή έλλειψη σε browser καλός ο Edge αλλά ο Chrome και ο Firefox είναι καλύτεροι και πολλά άλλα.

 

Άσε που σε όλα αυτά η πλήρη έλλειψη εφαρμογών Google κάνει τα πράγματα χειρότερα γιατί όπως και να το κάνουμε το Maps είναι οι καλύτεροι χάρτες, το Gmail καλύτερο του Outlook, Το Photos καλύτερο του upload σε oneDrive, το Keep ποιο πρακτικό από το Onenote.

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνετε VS το θέμα πάλι.

Απαντήσεις δόθηκαν,ότι άλλο θέλει το παιδί ας ρωτήσει.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καμία διάθεση για δημιουργία ενός ακόμα VS δεν υπάρχει απλά όταν κάποιος ρωτάει ποιο είναι το μειονέκτημα της συσκευής η απάντηση είναι μία.

Η έλλειψη εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Καμία διάθεση για δημιουργία ενός ακόμα VS δεν υπάρχει απλά όταν κάποιος ρωτάει ποιο είναι το μειονέκτημα της συσκευής η απάντηση είναι μία.

Η έλλειψη εφαρμογών.

 

Ναι αλλά η απάντηση σου ήταν διαφορετική πριν.

και η έλλειψη είναι σχετική(για μένα υπάρχει),αναλόγως τι ζητάει ο καθένας.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

@tasose

Για τηλέφωνα και mail δεν το συζητάμε άμα δεν έκανε και αυτά θα ήταν για πέταμα...

Από την άλλη το Viber υπάρχει αλλά δεν λες οτι λειτουργεί και σωστά άσε που γενικότερα καμία εφαρμογή δεν έχει την ποιότητα των εφαρμογών για iOS και Android.

 

@st1313

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει σοβαρή χρήση γιατί σίγουρα ένα Windows phone δεν σε καλύπτει για αυτό.

Και κάνεις δεν μίλησε για παιχνιδάκια έκτος αν θεωρείς παιχνιδάκια το να μπορείς να βγάλεις εισιτήριο στα MMM με το tfa tlckets ή να έχεις την Revolut κάρτα σου για αγορές από εξωτερικό για να μην μιλήσω για την πλήρη έλλειψη εφαρμογών για τον χειρισμό όλων το καινούργιων συσκευών όπως καμερών, ηχοσυστημάτων, τηλεοράσεων κτλ και για την παντελή έλλειψη σε browser καλός ο Edge αλλά ο Chrome και ο Firefox είναι καλύτεροι και πολλά άλλα.

 

Άσε που σε όλα αυτά η πλήρη έλλειψη εφαρμογών Google κάνει τα πράγματα χειρότερα γιατί όπως και να το κάνουμε το Maps είναι οι καλύτεροι χάρτες, το Gmail καλύτερο του Outlook, Το Photos καλύτερο του upload σε oneDrive, το Keep ποιο πρακτικό από το Onenote.

Επετρεψε μου να διαφωνήσω.

Για το χειρισμο τηλεορασεων κτλ δεν είναι θεμα λειτουργικου αλλα συσκευης(υπεριθρες)

Ο edge κατά την γνωμη μου είναι ο καλυτερος browser.

Το πρόγραμμα πλοήγησης το ιδιο.(δωρεαν και χωρις δεδομενα)

για το outlook και το onedrive δεν το συζητάμε.

Καμερες από τις καλυτερες σε σχεση με την τιμη.

Ότι λειπουν ορισμένες εφαρμογες η δεν δουλευουν όπως πρεπει είναι σωστο αλλα εγω δεν το θεωρω και τοσο σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όλα τα άλλα, είναι και θέμα προτιμήσεων αλλά να βγάζουμε και το κορυφαίο πρόγραμμα σημειώσεων (Onenote) μάπα το τερματίσαμε.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έβγαλε το Onenote μάπα το μόνο που είπα ότι δεν είναι πρακτικό και αυτό που εννοώ είναι ότι επειδή έχει πολλές δυνατότητες το να κρατήσεις μια γρήγορη σημείωση πράγμα που χρειάζεσαι σε ένα τηλέφωνο είναι πολύ περίπλοκο. To sticky notes που υπάρχει στο desktop πολύ ποιο εύχρηστο.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση πάντως με το 640 το XL η κάμερα του προεξέχει πιο πολύ. Οπότε η αγορά θήκης σιλικόνης πρέπει να γίνει ώστε μετά την τοποθέτηση η κάμερα να είναι ελαφρώς πιο μέσα από το επίπεδο της θήκης σιλικόνης. Και αυτό για να μην έρχεται σε επαφή με άλλες επιφάνειες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το lumia 640XL LTE εδώ και έναν χρόνο περίπου. Ήμουν πριν και για αρκετά χρόνια με android συσκευές. Δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου, παρόλο που στην αρχή ήμουν κάπως διστακτικός σχετικά με τη μετάβαση από το ένα λειτουργικό στο άλλο. Αυτό που ευχαριστιέμαι στο lumia, είναι ότι το έχω χωρίς θήκη και το απολαμβάνω περισσότερο. Έχω αγοράσει και τρία διαφορετικού χρώματος καπάκια (12€ από Nokia κατάστημα) και τα αλλάζω όποτε βαρεθώ ένα χρώμα. Το OneNote είναι πολύ καλό και βολικό, ενώ για γρήγορες σημειώσεις υπάρχουν πολλές εφαρμογές. Από εφαρμογές δεν μου έχει λείψει κάτι σε σχέση με πριν. Δεν παίζω βέβαια παιχνίδια, αλλά στο e-banking π.χ. τομέα που χρησιμοποιώ, εκτός από της Πειραιώς, όπου έχω βολευτεί μέσω της mobile σελίδας που είναι πολύ βολική, οι άλλες τράπεζες έχουν εφαρμογές που μπορείς να κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, τι πρεπει να κανω στο μεσεντζερ,για να μπορω να τηλεφωνω ;

 

Τίποτα, δεν υποστηρίζεται ακόμη. Σε επόμενη αναβάθμιση θα γίνει κι αυτό.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, τι πρεπει να κανω στο μεσεντζερ,για να μπορω να τηλεφωνω ;

 

Κανένα τάμα,μπας και το βάλουνε επιτέλους.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανεφερα το κινητο στα 8.1 χωρις τιποτα δικο μου μεσα έκανα ότι αναβάθμιση ζήτησε και μετά πέρασα ξανά τα 10 χωρίς να έχω τρέξει καμία εφαρμογή η κάτι άλλο έβαλα μετά κάρτα και με ανοιχτά δεδομένα και gps αφού έμεινα σε εξωτερικό χώρο κανα 10λεπτo άνοιξα τους χάρτες για 1 φορά που μου ζήτησε να κάνω την χαρακτηριστική κίνηση πλάγιο <<8>> αργά και προσεκτικά πάντα η κορυφή του κινητού να κοίτα την φορά της κίνησης του <<8>> και στο gps πλέον το <<βέλος>> δίχνει σχεδόν τέλεια χωρίς πρόβλημα. από μπαταρία τα πάει καλά δεν έχω καταλάβει διαφορα με ανοιχτό wifi μέχρι το πρωί δεν κατανάλωσε σχεδόν τίποτα.

το μονο περιεργο που κανει ανά διαστήματα ενώ το wifi είναι ανοιχτό κάνει κίνηση στα δεδομένα για σύνδεση σε 3g ενώ είναι συνδεμένο στο wifi και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...