Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη στιγμή που γίνει factory reset δεν έχει νόημα να κάνεις ούτε το σταυρό σου!

 

Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι το εξής (προϋποθέτει root και Xposed Framework):

 

1) Έχω ορίσει κλείδωμα οθόνης με αποτύπωμα.

2) Έχω απενεργοποιήσει τις περισσότερες επιλογές από το Power Menu στην οθόνη κλειδώματος (με το APM+). Έτσι όταν είσαι στην οθόνη κλειδώματος και πατήσεις το Power Button έχω αφήσει να εμφανίζεται μόνο η επιλογή για Screenshot. Επίσης δεν μπορείς να χειριστείς κανένα άλλο διακόπτη όπως Wi-Fi/Bluetooth/GPS κτλ.

3) Έχω την τοποθεσία μονίμως ενεργή με ακρίβεια θέσης (τρώει μπαταρία όμως).

 

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το ότι η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη, με την πιθανότητα ότι αν το πάρει κάποιος δεν θα ξέρει το συνδυασμό των πλήκτρων για να το κλείσει βιαίως και ότι θα το αντιληφθείς γρήγορα, ίσως να σε οδηγήσουν κάπου.

 

Επειδή με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα καθώς έχω πέσει μια φορά θύμα "ψειρίσματος" δεν υπάρχει κάτι καλύτερο που μπορείς να κάνεις...

 

H αλήθεια είναι ότι ουσιαστικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Ακόμα και όλα αυτά τα μέτρα που έχεις πάρει, και όπως λες είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, για μένα δεν είναι κάτι.

Με ένα απλό googlarisma βρίσκεις το συνδυασμό για να κλείσει η συσκευή και τέλος.

Κακά τα ψέμματα, έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, από τη στιγμή που την χάσεις τη συσκευή, την ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεις να ενεργοποιησεις το reactivation lock που δεν επιτρεπει factory reset αν δε βαλεις τον κωδικο του samsung account. Επισης νομιζω οτι απο την 5.1.1 και μετα η google επισης δεν επιτρεπει factory reset χωρις το google account.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ενεργοποιησεις το reactivation lock που δεν επιτρεπει factory reset αν δε βαλεις τον κωδικο του samsung account. Επισης νομιζω οτι απο την 5.1.1 και μετα η google επισης δεν επιτρεπει factory reset χωρις το google account.

 

Ισχύει αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται αυτά αν μπεις στο recovery mode (που δεν είναι και κάτι δύσκολο). Μου φαίνεται λίγο απίθανο στο περιβάλλον του recovery mode να ζητάει κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου. Sorry για τις ερωτήσεις περί μπαταρίας, τώρα είδα ότι υπάρχει ξεχωριστό νήμα. Όσον αφορά τη ram, έχω τις ενστάσεις μου. Αυτά που μου γράψατε τα έχω διαβάσει δεκάδες φορές όλα αυτά τα χρόνια, αλλά έχω δει ότι στην πράξη τα πράγματα είναι αλλιώς. Και ειδικά όταν μιλάμε για συσκευές που δεν έχουν vanilla Android. Για να μην βγω offtopic, ο φίλος τώρα έχει το S3 χωρίς την τελευταία αναβάθμιση και το μόνο που έχει πάνω στην συσκευή είναι viber, whatspp και skype. Oι εφαρμογές κρασάρουν συνεχώς λόγω έλλειψης ram και η συσκευή τραβάει τέτοιο ζόρι που παγώνει αρκετά συχνά και κάνει επανεκκινήσεις. Και μιλάμε για εφαρμογές που να χρησιμοποιούνε γύρω στα 60mb ram η κάθε μία. Το να "αχρηστευτεί" το κινητό μέσα σε δύο χρόνια λόγω έλλειψης ram είναι κάτι που ούτε περνούσε από το μυαλό όταν αγόρασε τη συσκευή. Οπότε αυτό που μου τόνισε πιο πολύ από όλα είναι να του βρω μία συσκευή η οποία να μην χρήζει αλλαγής μετά από δύο χρόνια γιατί δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει. Τι λέτε για το S6, πληροί αυτό το κριτήριο;
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αλλά δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται αυτά αν μπεις στο recovery mode (που δεν είναι και κάτι δύσκολο). Μου φαίνεται λίγο απίθανο στο περιβάλλον του recovery mode να ζητάει κωδικό.

Αν μπεις στο recovery εχει ενδειξη reactivation lock on

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις στα ερωτήματά μου. Sorry για τις ερωτήσεις περί μπαταρίας, τώρα είδα ότι υπάρχει ξεχωριστό νήμα. Όσον αφορά τη ram, έχω τις ενστάσεις μου. Αυτά που μου γράψατε τα έχω διαβάσει δεκάδες φορές όλα αυτά τα χρόνια, αλλά έχω δει ότι στην πράξη τα πράγματα είναι αλλιώς. Και ειδικά όταν μιλάμε για συσκευές που δεν έχουν vanilla Android. Για να μην βγω offtopic, ο φίλος τώρα έχει το S3 χωρίς την τελευταία αναβάθμιση και το μόνο που έχει πάνω στην συσκευή είναι viber, whatspp και skype. Oι εφαρμογές κρασάρουν συνεχώς λόγω έλλειψης ram και η συσκευή τραβάει τέτοιο ζόρι που παγώνει αρκετά συχνά και κάνει επανεκκινήσεις. Και μιλάμε για εφαρμογές που να χρησιμοποιούνε γύρω στα 60mb ram η κάθε μία. Το να "αχρηστευτεί" το κινητό μέσα σε δύο χρόνια λόγω έλλειψης ram είναι κάτι που ούτε περνούσε από το μυαλό όταν αγόρασε τη συσκευή. Οπότε αυτό που μου τόνισε πιο πολύ από όλα είναι να του βρω μία συσκευή η οποία να μην χρήζει αλλαγής μετά από δύο χρόνια γιατί δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει. Τι λέτε για το S6, πληροί αυτό το κριτήριο;

 

το 1gb ram για το ανδροιδ ηταν λιγο, οταν βγαιναν κινητα με 512 και 1gb ξεραμε οτι συντομα θα μπουκωσουν, γιαυτο και οι custom roms ειχαν τρομερη ανθιση. Τωρα που περασαμε τα 2 ειναι καλυτερα τα πραγματα, οποτε πιστευω οτι θα του βγαλει παραπανω απο 2 χρονια. Εγω βλεπω οτι πχ το S4 δεν εχει προβλημα γενικα. Δεν λεω οτι ειναι σφαιρατο οπως το S6 αλλα μερα με τη νυχτα με το S3. Και ειδικα απο snapdragon 800 και μετα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το 1gb ram για το ανδροιδ ηταν λιγο, οταν βγαιναν κινητα με 512 και 1gb ξεραμε οτι συντομα θα μπουκωσουν, γιαυτο και οι custom roms ειχαν τρομερη ανθιση. Τωρα που περασαμε τα 2 ειναι καλυτερα τα πραγματα, οποτε πιστευω οτι θα του βγαλει παραπανω απο 2 χρονια. Εγω βλεπω οτι πχ το S4 δεν εχει προβλημα γενικα. Δεν λεω οτι ειναι σφαιρατο οπως το S6 αλλα μερα με τη νυχτα με το S3. Και ειδικα απο snapdragon 800 και μετα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα.

 

Kαλημερα,πληκτρο μενου δεν εχει,ας,μου πει καποιος

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ενεργοποιησεις το reactivation lock που δεν επιτρεπει factory reset αν δε βαλεις τον κωδικο του samsung account. Επισης νομιζω οτι απο την 5.1.1 και μετα η google επισης δεν επιτρεπει factory reset χωρις το google account.

 

Αυτό που έχω καταλάβει από αυτά που γράφει στο findmymobile της Samsung είναι ότι αν ενεργοποιήσεις το Reactivation Lock τότε δεν μπορεί να γίνει Factory Reset. Αυτό είναι σημαντικό.

 

Τώρα για το φίλο που είπε για το Xposed, δεν είμαι root για να κάνω αυτό που είπε, δηλαδή να απενεργοποιήσω τις επιλογές του Ρower Βutton. Μεγάλη γκάφα της Samsung θαρρώ καθώς ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούν να γίνουν Wipe τα δεδομένα σου! Και λέω μεγάλη γκάφα γιατί αν κάψεις τα δάχτυλά σου κι αν ξεχάσεις το PIN ασφαλείας τότε μπορείς να ξεκλειδώσεις με το Samsung Account (ή και με το Google?). Πολλές επιλογές δηλαδή. Δε βρίσκω λόγο λοιπόν να μπορείς να απενεργοποιήσεις το κινητό όταν είναι κλειδωμένο.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει από αυτά που γράφει στο findmymobile της Samsung είναι ότι αν ενεργοποιήσεις το Reactivation Lock τότε δεν μπορεί να γίνει Factory Reset. Αυτό είναι σημαντικό.

 

Τώρα για το φίλο που είπε για το Xposed, δεν είμαι root για να κάνω αυτό που είπε, δηλαδή να απενεργοποιήσω τις επιλογές του Ρower Βutton. Μεγάλη γκάφα της Samsung θαρρώ καθώς ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούν να γίνουν Wipe τα δεδομένα σου! Και λέω μεγάλη γκάφα γιατί αν κάψεις τα δάχτυλά σου κι αν ξεχάσεις το PIN ασφαλείας τότε μπορείς να ξεκλειδώσεις με το Samsung Account (ή και με το Google?). Πολλές επιλογές δηλαδή. Δε βρίσκω λόγο λοιπόν να μπορείς να απενεργοποιήσεις το κινητό όταν είναι κλειδωμένο.

 

Mια χαρά μπορεί να γίνει factrory reset. Αλλά όταν το ξεκινήσεις πάλι και αρχίσεις το setup, κολλάει αν δε του βάλεις το Samsung account σου. Οπότε αν στο κλέψουν, ακόμα και reset να κάνουν, χωρίς το samsung account δεν ξεκινάει.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά μπορεί να γίνει factrory reset. Αλλά όταν το ξεκινήσεις πάλι και αρχίσεις το setup, κολλάει αν δε του βάλεις το Samsung account σου. Οπότε αν στο κλέψουν, ακόμα και reset να κάνουν, χωρίς το samsung account δεν ξεκινάει.

 

και εγω αυτη την εντυπωση εχω, δηλαδη αυτο γινεται σε μενα οταν κανω wipe data απτο recovery.

 

μπορει να παρακαμφθει μαλλον αν φλασαρεις αλλη ρομ?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτη την εντυπωση εχω, δηλαδη αυτο γινεται σε μενα οταν κανω wipe data απτο recovery.

 

μπορει να παρακαμφθει μαλλον αν φλασαρεις αλλη ρομ?

 

Αν βάλεις ROM χωρίς samsung services νομίζω ότι θα παίξει μια χαρά. Γενικά εξαρτάται από τη ROM. Βέβαια δεν γνωρίζω αν υπάρχουν custom ROMS χωρίς samsung services προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα tempered glass που έχετε βάλει γύρω γύρω κολλάνε τέλεια; η αφήνουν ένα μικρό άσπρο που φαίνεται σαν να μην έχει κολλήσει καλα; γιατί αυτό που έβαλα εγώ έτσι είναι, και λέω μήπως να πάρω άλλο

 

φιλε μου ετσι ειναι τα περισσοτερα αλλα ειχα και ενα που δεν ηταν ετσι!!αλλα κάλυπτε οριακά την οθονη με το ζορι που λεει και ο λόγος!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να παραγγείλω το s6 αλλά δεν έχω αποφασίσει τι χρώμα, είμαι μεταξύ black και gold, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάπου εκθεσιακό στην Θεσσαλονίκη να το δω σε χρυσό γιατί δεν το έχω βρεί πουθενά? γιατί από βιντεο και φωτογραφίες με προβληματίζει και δεν μπορώ να καταλάβω.Τέλος, υπάρχει τρόπος να μάθω από το S/N τι αισθητήρα κάμερας φοράει? Ευχαριστώ.

 

απο οτι ξερω δεν μπορεις να ξερεις τι αισθητήρα φοράει αν δεν το ανοίξεις το τηλεφωνο!!αλλα τα τελευταια ειναι με τον samsung τα sony ηταν στης αρχηκες παρτίδες!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις τον αισθητήρα.

 

Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, το θεωρώ αναξιόπιστο....

 

Ηρθά κι εγώ στην παρέα εδώ, από το S4 (κάποιοι παλιοί θα με θυμούνται...)

 

Μια μέρα άντεξα, το ρούταρα, του πέρασα την xlite....:p

 

φιλε μου καλος ηρθες στην παρεα!!αλλα αφου το ρουταρες γιατι δεν περασες την 6.0.1 marshmallow beta που ειναι φανταστικη??η xlite εχει να αναβαθμιστεί αρκετό καιρό και απο οτι ξερω ο dev δεν εχει πλεον την συσκευη!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ενας φιλος πουλαει ενα Samsung Galaxy S6 SM-G920G.ξερει κανεις αν ειναι original η clone??

 

φιλε δεν το ξερω καν αυτο το μοντελο αλλα μια ματια που έριξα ολο για κλονος μου βγαινει !!!!σε τι τιμη το δίνει?? απο την αλλη αν αν ειναι φιλος σου κατεβασε το phone info και δες αν ειναι original! η κατεβασε το quadrand και τρεξε το αν δεν σου βγαλει απο 32.000-37.000 ειναι κλονος!!

 

απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω δεν μπορει η samsung να κανει κατι σαν την apple οπως το icloud locked που δεν γίνεται τιποτα απολύτως και να την κλεψουν την συσκευη μονο για ανταλακτικα παει το iphone!!

Link to comment
Share on other sites

Instagram στην marshmallow όλο κρασαρει...

Το έχετε κι άλλοι αυτό το πρόβλημα;

Edited by rebel1
Link to comment
Share on other sites

Instagram στην marshmallow όλο κρασαρει...

Το έχετε κι άλλοι αυτό το πρόβλημα;

 

Κι εγώ. Προχθές έκανα την ενημέρωση που βγήκε από το play store και όλο κρασσάρει. Εχθές συγκεκριμένα ήθελα κάτι να δω, πάτησα 6 φορές να μπω, και τις 6 κράσσαρε και έκανε επαννεκίνηση το κινητό, άνοιξε βέβαια σε λιγότερο από 8 δευτερόλεπτα. Λέω αν είναι δυνατόν, τι ζημιά κάνει μία εφαρμογή. Τους έστειλα μήνυμα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ισχύει ότι με το marshmallow update δεν μπορείς να απενεργοποιησεις το Quick connect από το notification panel; Δηλαδή όταν σέρνεις με το δάχτυλο προς τα κάτω για να δεις τα notifications σου έχεις πάντα το Quick connect εκεί να σου τρώει χώρο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ισχύει ότι με το marshmallow update δεν μπορείς να απενεργοποιησεις το Quick connect από το notification panel; Δηλαδή όταν σέρνεις με το δάχτυλο προς τα κάτω για να δεις τα notifications σου έχεις πάντα το Quick connect εκεί να σου τρώει χώρο;

 

Μια χαρά απενεργοποιείται φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως?γιατι δε μπορω να βγαλω ακρη ακομα.θελω απλώς να ρουταρω .

 

φιλε μου πια ρομ περασες? δωσε λιγο παραπανω πληροφορίες για το τι ακριβως εχεις κάνει και τι θελεις να κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να βαλω τον nova launcher που τον εχω αγορασμενο απο παλια ?

Δεν εχω καποιο προβλημα με τον touchwiz απλα λεω μηπως καποιος τον εχει να μου πει εντυπωσεις στο S6 !thanks

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει να βαλω τον nova launcher που τον εχω αγορασμενο απο παλια ?

Δεν εχω καποιο προβλημα με τον touchwiz απλα λεω μηπως καποιος τον εχει να μου πει εντυπωσεις στο S6 !thanks

Εννοείται φιλε εγώ το βάζω από την 1 μέρα σε όσα android δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

και για πες ,σε τι σε ικανοποιει περισσοτερο ο νοβα σε σχεση με της σαμμυ ? :)

να πω οτι παλιοτερα τον ειχα αγορασει επειδη δεν μπορουσα να κανω φακελους στη cyanogen που ειχα με τον δικο της λαντσερ (στο optimus 4x).

:superman:
Link to comment
Share on other sites

και για πες ,σε τι σε ικανοποιει περισσοτερο ο νοβα σε σχεση με της σαμμυ ? :)

να πω οτι παλιοτερα τον ειχα αγορασει επειδη δεν μπορουσα να κανω φακελους στη cyanogen που ειχα με τον δικο της λαντσερ (στο optimus 4x).

 

πιο ελαφρυς, με πολλες επιλογες παραμετροποιησης δουλεψε τον 1 2 μερες και βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...