Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε όχι και 150 ευρώ. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Δηλ. εσύ το δικό σου το πουλάς 150 ευρώ;

 

Φορτίζω 2 με 3 φορές τη μέρα. Γι αυτό δεν αξίζει. Εκφράζω προφανώς την προσωπική μου άποψη

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

15,30€ τελικά η μπαταρία + τα έξοδα αποστολής . Μια χαρά πιστεύω

 

Smartec Από το θέμα για τις μπαταρίες

Και αυτο το λες εσυ καλη τιμη?

Ειδικα τη στιγμη που με το πολυ 10 ευρω και λεω και πολλα αγοραζεις μια samsung μπαταρια για οποιοδηποτε αλλο κινητο της samsung?

Μην μιλησω για μπαταριες με περισσοτερα mah με μαρκες οπως η mpj κ.τ.λ.

 

Τουλαχιστον σου δινουν καποια εγγυηση για την νεα μπαταρια που σου βαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο το λες εσυ καλη τιμη?

Ειδικα τη στιγμη που με το πολυ 10 ευρω και λεω και πολλα αγοραζεις μια samsung μπαταρια για οποιοδηποτε αλλο κινητο της samsung?

Μην μιλησω για μπαταριες με περισσοτερα mah με μαρκες οπως η mpj κ.τ.λ.

 

Τουλαχιστον σου δινουν καποια εγγυηση για την νεα μπαταρια που σου βαζουν?

 

Στην κατάσταση που μας έφεραν πλέον με τις μη αφαιρούμενες μπαταρίες στα κινητά νομίζω ότι τα 15 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή για επίσημο service.

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρει μεγαλυτερη σε mah μπαταρια που να πεις στη samsung να σου βαλει στο κινητο ετσι δεν ειναι?

 

Με την κλασικη εργοστασιακη μπαταρια ποσο περιπου κραταει το κινητο με βαρια(Wifi, ομιλια κ.τ.λ.) και ποσο χωρις τοσο βαρια χρηση του κινητου?

 

Επισης ξερω οτι εχουν εξοικ. μπαταριας mode αυτα τα κινητα. κανει τιποτα στην ουσια ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι προχθές που ήμουν μαρσμάλοου δεν μπορούσα να καταλάβω την γκρίνια με την μπαταρία, ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

από προχθές που έβαλα νούγκατ πραγματικά έχω ρίξει τόσα μπινελίκια που έχω να ρίξω καιρό. μα είναι δυνατόν να φτιάχνουν αναβάθμιση για το κινητό και αντί να βελτιώνει την διάρκεια ζωής της μπαταρίας και τον χρόνο φόρτισης να τα κάνει χάλια;

θα είναι συνωμοσιολόγος κάποιος αν πιστέυει ότι το κάνουν επίτηδες για να αρχίζεις να νιώθεις ότι χρειάζεσαι άλλο κινητό;

έκανα και hard reset, έχω απενεργοποίησει-απεγκαταστήσει σχεδόν όλες τις περιττές εργοστασιακές εφαρμογές που τρώγαν την μπαταρία αλλά η μπαταρία κατεβαίνει τούρμπο.

όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω. 2-3 φορτίσεις την ημέρα το λιγότερο. ΤΡΑΓΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Το s6 εχει θεματα για να βαλει κανεις οπως π.χ. στο α3 2016?Επισης σε εσας η οθονη κιτρινιζει ειδικα στο ασπρο του?
Link to comment
Share on other sites

Το s6 εχει θεματα για να βαλει κανεις οπως π.χ. στο α3 2016?Επισης σε εσας η οθονη κιτρινιζει ειδικα στο ασπρο του?

 

φυσικά και έχει θέματα...

όχι δεν νομίζω ότι κιτρινίζει... πιθανότατα παίζει ρόλο και σε ποιό Mode θα το βάλεις (λέμε τώρα)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιο καιρό χρήσης με nougat μπορώ να πω ότι η κατάσταση με το θέμα μπαταρίας είναι παρόμοια. Η μεγάλη κατανάλωση προκύπτει από την χρήση 4g+ ακόμα κι όταν η οθόνη παραμένει κλειστή. Δε το έχω ρουταρει για να αφαιρέσω bloatware για να έχω γνώμη. Πάντως μια μέρα την βγάζω με άνεση (υπόλοιπο 20-30%). Μάλλον όμως είναι καλύτερο στο smoothness.
www.guessthescore.gr
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γερμανική DBT Nougat φλάσαρα την Ν των χωρών της Βαλτικής ( πολυταξιδεμένο το S6 μου:lol: ) μπας και επανέλθει στα κανονικά του ο χρόνος γρήγορης πλήρους φόρτισης ( από τα 75 λεπτά της M έχει πάει στα 95 στην Ν). Έκανα και ένα hard reset. Δεν επανήλθε ο χρόνος στα 75'. Δεν ξέρω αν είναι bug ή αν η Samsung λόγω του θέματος με το Note 7, είπε να ρίξει λίγο την ταχύτητα φόρτισης. Πιο πιθανό θεωρώ να είναι bug.
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γερμανική DBT Nougat φλάσαρα την Ν των χωρών της Βαλτικής ( πολυταξιδεμένο το S6 μου:lol: ) μπας και επανέλθει στα κανονικά του ο χρόνος γρήγορης πλήρους φόρτισης ( από τα 75 λεπτά της M έχει πάει στα 95 στην Ν). Έκανα και ένα hard reset. Δεν επανήλθε ο χρόνος στα 75'. Δεν ξέρω αν είναι bug ή αν η Samsung λόγω του θέματος με το Note 7, είπε να ρίξει λίγο την ταχύτητα φόρτισης. Πιο πιθανό θεωρώ να είναι bug.

 

πέρα από τον χρόνο φόρτισης που μεγάλωσε, μεγάλωσε και η κατανάλωση της μπαταρίας.

το να φλασάρω ξανά την μαρσμάλοου θα λύσει όλα αυτά τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τον χρόνο φόρτισης που μεγάλωσε, μεγάλωσε και η κατανάλωση της μπαταρίας.

το να φλασάρω ξανά την μαρσμάλοου θα λύσει όλα αυτά τα προβλήματα;

Το να επιστρέψεις στην ΜΜ προφανώς και θα γυρίσεις στα παλιά δεδομένα όπως ήταν η συσκευή σου (κατά 99%) αλλά το μόνο κακό είναι ότι αν κάνεις downgrade θα γράψει ο knox και αμέσως χάνεις την εγγύηση!! Η απόφαση δική σου!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

πέρα από τον χρόνο φόρτισης που μεγάλωσε, μεγάλωσε και η κατανάλωση της μπαταρίας.

το να φλασάρω ξανά την μαρσμάλοου θα λύσει όλα αυτά τα προβλήματα;

 

Το να επιστρέψεις στην ΜΜ προφανώς και θα γυρίσεις στα παλιά δεδομένα όπως ήταν η συσκευή σου (κατά 99%) αλλά το μόνο κακό είναι ότι αν κάνεις downgrade θα γράψει ο knox και αμέσως χάνεις την εγγύηση!! Η απόφαση δική σου!!

 

@Giannis_95 , προσωπικά σε ένα Galaxy Alpha που είχα, είχα κάνει downgrade χωρίς να γράψει ο knox. Το πρόβλημα με το S6 είναι ότι ενώ ο bootloader είναι νεότερος στην N με αποτέλεσμα όταν πας να γυρίσεις πίσω στην Μ να σου βγάζει σφάλμα ο Odin SW REV. CHECK FAIL. DEVICE: 5, BINARY: 4.

@tsou, ναι αν μπορούσες να γυρίσεις πίσω θα σου έλυνε τα προβλήματα της N. Επειδή το πιο πιθανό είναι να μη μπορέσεις, πρέπει να περιμένεις κάποιο μικρό update που να διορθώσει τα όποια bugs.

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρεις μεσω odin καποια official rom δεν γραφει ο knox,το εχουμε πει πολλες φορες.

Ειτε upgrade ειτε downgrade.

Εχει αναφερθει καποτε απο καποια παιδια πως εγραψε σε φλασαρισμα με odin αλλα ηταν μεμονομενα περιστατικα.Οποτε με προσοχη κι ακολουθαμε τις οδηγιες φλασαρισματος κατα γραμμα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

@Giannis_95 , προσωπικά σε ένα Galaxy Alpha που είχα, είχα κάνει downgrade χωρίς να γράψει ο knox. Το πρόβλημα με το S6 είναι ότι ενώ ο bootloader είναι νεότερος στην N με αποτέλεσμα όταν πας να γυρίσεις πίσω στην Μ να σου βγάζει σφάλμα ο Odin SW REV. CHECK FAIL. DEVICE: 5, BINARY: 4.

@tsou, ναι αν μπορούσες να γυρίσεις πίσω θα σου έλυνε τα προβλήματα της N. Επειδή το πιο πιθανό είναι να μη μπορέσεις, πρέπει να περιμένεις κάποιο μικρό update που να διορθώσει τα όποια bugs.

 

Οφείλω να πω ότι δεν το ήξερα αυτο με το bootloader!! Βλακεια όμως αυτό να μην μπορείς λόγω bootloader λες και πρέπει με το ζόρι να κρατήσεις την νεότερη έκδοση ακόμα και αν δεν σαρεσει!! Ελπίζω πάντως να φτιαχτεί το θέμα με την μπαταρία σε επόμενο update!!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ποιο gallery app χρησιμοποιείτε εκτός του stock;

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

quickpic, κατά την γνώμη μου το ποιό πλήρες... Αλλά ρωτάς σε λάθος thread :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να πω ότι δεν το ήξερα αυτο με το bootloader!! Βλακεια όμως αυτό να μην μπορείς λόγω bootloader λες και πρέπει με το ζόρι να κρατήσεις την νεότερη έκδοση ακόμα και αν δεν σαρεσει!! Ελπίζω πάντως να φτιαχτεί το θέμα με την μπαταρία σε επόμενο update!!

 

Και μένα 1η φορά μου τυχαίνει και έχω κάνει του κόσμου τα downgrades σε διάφορες συσκευές. Αν είναι updated ο bootloader δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω. Θα κάνω και ένα πείραμα όταν βρω χρόνο με το smart switch μέσω του emergency recovery.

 

Καλημέρα, ποιο gallery app χρησιμοποιείτε εκτός του stock;

 

Συμφωνώ με τον DimitrisAndNiki αλλά με ενοχλεί που δεν φορτώνει κατευθείαν τη φωτογραφία ( πρώτα λίγο θολή->περιμένεις->εντελώς καθαρή). Βέβαια σε σχέση με τη stock εφαρμογή που κάνει τρελό over sharpening, καλύτερη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το downgrade σε 6.0.1 ήταν παιχνιδάκι με το emergency recovery του Smart Switch της Samsung.

Tα απλά βήματα περιγράφονται στο παρακάτω video ( ουσιαστικά το μόνο που χρειάζεται είναι να σημειώσετε serial και imei number, να πάρετε backup ότι χρειάζεστε, να μπείτε σε download mode και να ακολουθήσετε τα απλά λίγα βήματα) :

To smart switch ουσιαστικά επαναφέρει τη συσκευή στην τελευταία έκδοση βάσει του serial number τη συσκευής. Εμένα είναι ελβετικό οπότε μου κατέβασε και μου εγκατέστησε την τελευταία ελβετική έκδοση. Αν είχε βγει ελβετική Νουgat τότε και μόνο τότε δεν θα μπορούσα να γυρίσω πίσω στην M.

Εννοείται πως δεν έγραψε ο knox. Tης Samsung είναι το πρόγραμμα ( αντικατέστησε το Kies για τις νέες συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω η Nougat στο θέμα μπαταρία ειναι χάλια;

 

Αν το φορτίζεις κάθε βράδυ όχι...

Αν το φορτίζεις κάθε 2 μέρες, πιθανότατα ναι...

 

Εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις, τις εφαρμογές που έχεις, πιθανότατα απο το αν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά το update, απο το πόσο προσέχεις την μπαταρία σου και πάει λέγοντας...

 

πχ αν έχεις επάνω να τρέχουν facebook, messenger, viber, whatsup, skype... πιθανολογώ ότι ήδη φορτίζεις 2 φορές τη μέρα :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αν το φορτίζεις κάθε βράδυ όχι...

Αν το φορτίζεις κάθε 2 μέρες, πιθανότατα ναι...

 

Εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις, τις εφαρμογές που έχεις, πιθανότατα απο το αν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά το update, απο το πόσο προσέχεις την μπαταρία σου και πάει λέγοντας...

 

πχ αν έχεις επάνω να τρέχουν facebook, messenger, viber, whatsup, skype... πιθανολογώ ότι ήδη φορτίζεις 2 φορές τη μέρα :rolleyes:

 

εγω με Μ και φορτιζω 2 και 3 καμια φορα...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Αν το φορτίζεις κάθε βράδυ όχι...

Αν το φορτίζεις κάθε 2 μέρες, πιθανότατα ναι...

 

Εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις, τις εφαρμογές που έχεις, πιθανότατα απο το αν έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μετά το update, απο το πόσο προσέχεις την μπαταρία σου και πάει λέγοντας...

 

πχ αν έχεις επάνω να τρέχουν facebook, messenger, viber, whatsup, skype... πιθανολογώ ότι ήδη φορτίζεις 2 φορές τη μέρα :rolleyes:

 

με Μ ολη μερα wifi η δεδομενα με messenger,viber kai whatup φορτιζω καθε βραδυ. με Ν ειναι χειροτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω η Nougat στο θέμα μπαταρία ειναι χάλια;

 

Δεν είμαι ο κατάλληλος για θέματα μπαταρίας καθώς δεν κάνω βαριά χρήση. Οι λόγοι που γύρισα πίσω ήταν οι εξής :

> σε όλες τις εφαρμογές συλλογής φωτογραφιών ( όχι της stock ) το rendering ήταν πιο αργό = αργούσαν οι φωτογραφίες της κάμερας να φανούν πεντακάθαρες.

> o χρόνος γρήγορης φόρτισης είχε γίνει πιο αργός κατά 20 λεπτά

 

Για αυτούς τους 2 λόγους γύρισα πίσω. Μπορεί να μη φαίνονται σπουδαίοι αλλά εμένα με ενόχλησαν.

Link to comment
Share on other sites

με Μ ολη μερα wifi η δεδομενα με messenger,viber kai whatup φορτιζω καθε βραδυ. με Ν ειναι χειροτερα?

 

Δεν νομίζω να μην σου κρατάει μέρα...

Λογικά με την βραδυνή φόρτιση θα σε βγάζει άνετα :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...