Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mummy είναι η μούμια, δεν κολλάει.

Είναι χαϊδευτικό του mother. Έτσι το εχω δει κάπου. Εχω πάρει lower αλλά δε νοείται να μην το ξέρω.Συμφωνώ για τη μαμα της Δέσπως. Είδες τι θαύματα κάνει η εξωσωματική;

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Την είδατε την καινούρια της [αυτάκια] αγελαδίτσας[αυτάκια];

Ο γνωστός αντιπαθέστατος τύπος, με μπλούζα που συνηθίζουν να φοράνε όλα τα sex idols, κάθεται πλέον στη βεράντα. Τρώει μια απολαυστική κουταλιά από το γιαούρτι και λέει όλο απόλαυση "Μμμμμμμμμμ μου αρέσει η αγελαδίτσα γιατί είναι αγνό γιαούρτι. Φτιάχνεται μόνο με γάλα και μαγιά. Εσείς (παύση : "θα σας πω κάτι πολύ σημαντικό") διαβάζετε τις ετικέτες;".

 

Χα! Τα σχόλιά μας διαβάζονται είτε από τη διαφημιστική εταιρία είτε από τη ΦΑΓΕ την ίδια!

(Μπορεί και να έπεσε καμιά μήνυση από τη ΔΕΛΤΑ, αλλά αυτό δεν θα είχε φάση....)

 

Κύριοι που διαβάζετε τα σχόλια,

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑΞΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΘΟΠΟΙΟ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι χαϊδευτικό του mother. Έτσι το εχω δει κάπου. Εχω πάρει lower αλλά δε νοείται να μην το ξέρω.Συμφωνώ για τη μαμα της Δέσπως. Είδες τι θαύματα κάνει η εξωσωματική;

offtopic

Κοινό μπέρδεμα...

Απόσπασμα απο indiana jones and temple of doom:

"Willie: Well I always thought that archaeologists were always funny looking men going around looking for their mommies.

Indiana Jones: Mummys."

(just in case και η μετάφραση:

Willie: "Πάντα πίστευα ότι οι αρχαιολόγοι είναι περιέργοι τύποι που περιφέρονται ψάχνοντας τις μανούλες τους"

Indy: "τις μούμιες τους"

 

ontopic

Αυτή η διαφήμιση με τις αξιολύπητες "ξανθιές" και το καρτοσυμβόλαιο θα πρέπει να πυροβοληθεί προς γενικό παραδειγματισμό...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ένθερμη υποστήριξη της γνώμης μου.;) :)

Αλλά πρέπει να ειπωθεί. Αφού ο κακόμοιρος ο λαουτζίκος θα πληρώσει από την τσέπη του για να αγοράσει μια 'Αγελαδίτσα', όπως επίσης και ένα "επιδόρπιο γιαουρτιού". Εκείνους τι τους κόφτει; Πάνε κατά διαόλου και θέλουν να μου βγούν κι από πάνω; Αν θέλουν 'Αγελαδίτσα', ας πάρουν την Κλάρα που δεν έχει και 'ζελατίνη'.;)

 

Άσχετα με το ότι η ΦΑΓΕ πάει από το κακό στο χειρότερο κατ' ουσίαν η διαφήμιση λέει την αλήθεια. Τα άλλα δεν είναι γιαούρτια στην πραγματικότητα.

Συγγνώμη για το off topic.

 

Τώρα για την διαφήμιση με τις ξανθές που ανέφερα παραπάνω, κάτι μου θύμιζε και τελικά το βρήκα. Προσπαθούν να αναπαράγουν το στυλ που είχε η συμπαρουσιάστρια στο Distraction... :down:

KCB
Link to comment
Share on other sites

Την είδατε την καινούρια της [αυτάκια] αγελαδίτσας[αυτάκια];

Ο γνωστός αντιπαθέστατος τύπος, με μπλούζα που συνηθίζουν να φοράνε όλα τα sex idols, κάθεται πλέον στη βεράντα. Τρώει μια απολαυστική κουταλιά από το γιαούρτι και λέει όλο απόλαυση "Μμμμμμμμμμ μου αρέσει η αγελαδίτσα γιατί είναι αγνό γιαούρτι. Φτιάχνεται μόνο με γάλα και μαγιά. Εσείς (παύση : "θα σας πω κάτι πολύ σημαντικό") διαβάζετε τις ετικέτες;".

 

Χα! Τα σχόλιά μας διαβάζονται είτε από τη διαφημιστική εταιρία είτε από τη ΦΑΓΕ την ίδια!

(Μπορεί και να έπεσε καμιά μήνυση από τη ΔΕΛΤΑ, αλλά αυτό δεν θα είχε φάση....)

 

Κύριοι που διαβάζετε τα σχόλια,

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑΞΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΘΟΠΟΙΟ!

 

 

Σωστη......!!!!!!!!!!!!!!

 

Συμφωνω επικροτω και επαυξανω ΑΛΛΑΞΤΕΤΟ ΤΟ ΣΟΥΡΓΕΛΟ ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 16, το πολύ στο Lower και γι' αυτό δεν θα σου κρατήσω κακία.

 

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω.

 

Τώρα σχετικά με το θέμα μάλλον πρέπει να πω ποιες διαφημίσεις μου αρέσουν γιατί οι περισσότερες είναι τουλάχιστον αδιάφορες...

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Σωστη......!!!!!!!!!!!!!!

 

Συμφωνω επικροτω και επαυξανω ΑΛΛΑΞΤΕΤΟ ΤΟ ΣΟΥΡΓΕΛΟ ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ

 

παρολο που δεν ειμαι βιαιος (γενικα), σ'αυτον θα ηθελα να του ριξω μια γερη κλωτσια και να χωθει η μαπα του μεσα στην αγελαδιτσα :p

 

Εντωμεταξυ η ΦΑΓΕ βγαζει 2 γιαουρτια ολα κι ολα (Αγελαδιτσα και Τοταλ)

και ολα τ'αλλα ειναι επιδορπια και μιλαει κιολας.

 

Μου φαινεται θα τα κοψω τα junior που τρωω τωρα τελευταια, ετσι για σπασιμο :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιάαα,να σας πω κάτιιι...;;;:O

Αυτός ο αντιπαθητικός,πως να σας το πω...:cry:

Είναι ο ξάδερφος της μάνας μου...:lol: :lol: :lol:

Αλήθεια λέω...:p

Αν και δεν βλέπονται συχνά πια,είναι απ'την περιοχή μας,απ'το Χαϊδάρι και αυτός...:D

Και εμάς όμως μας νευριάζει η διαφήμιση...:lol:

Αυτά...:vava:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιάαα,να σας πω κάτιιι...;;;:O

Αυτός ο αντιπαθητικός,πως να σας το πω...:cry:

Είναι ο ξάδερφος της μάνας μου

Αλήθεια λέω...:p

Αν και δεν βλέπονται συχνά πια,είναι απ'την περιοχή μας,απ'το Χαϊδάρι και αυτός...:D

Και εμάς όμως μας νευριάζει η διαφήμιση...:lol:

Αυτά...:vava:

 

Ελπιζω να τον αναγκασαν να φαει πολλα γιαουρτια στο γυρισμα και να τον επιασε κοψιμο μετα :p :p

 

...μα ακομα και αυτη της Νουνου με την πλουσια που θελει ολο το ψυγειο και τον μπατλερ που ξερογλειφεται καλυτερη ειναι...τουλαχιστον βλεπεται :p

 

edit

Εισαι και τυχερος...θα σου φερει ο μπαρμπας γιαουρτακια τσαμπε! :)

Link to comment
Share on other sites

παρολο που δεν ειμαι βιαιος (γενικα), σ'αυτον θα ηθελα να του ριξω μια γερη κλωτσια και να χωθει η μαπα του μεσα στην αγελαδιτσα :p :p..............................

 

 

Καλο:lol: :lol: σκεφτομαι το ηλιθιο υφος του την ωρα της κλωτσιας χωμενο μεσα στο γιαουρτι.............φιλε μου να σαι καλα με εκανες και γελασα:) :)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ενοχλητικός σαν ηθοποιός...

Κανονικά,σαν άνθρωπος,είναι μια χαρά τύπος τότε που τον γνώρισα...

Link to comment
Share on other sites

παρολο που δεν ειμαι βιαιος (γενικα), σ'αυτον θα ηθελα να του ριξω μια γερη κλωτσια και να χωθει η μαπα του μεσα στην αγελαδιτσα :p

 

Εντωμεταξυ η ΦΑΓΕ βγαζει 2 γιαουρτια ολα κι ολα (Αγελαδιτσα και Τοταλ)

και ολα τ'αλλα ειναι επιδορπια και μιλαει κιολας.

:lol: :lol: :lol: :lol:

Μου θύμησες το επεισόδιο των Απαράδεκτων με την κατάληψη των αναρχικών σε ενα σπίτι κι επειδή έβαζαν δυνατά τη μουσική, πήγε ο Σπύρος να τους μιλήσει και του πετάξανε total.

Δήμητρα:Τι γιαούρτι ήταν; Βελουτέλα;

Σπύρος: Μπα, μάλλον Αγελαδίτσα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλη μια διαφήμιση - δυσφήμιση που μου την σπάει αυτές τις μέρες.

<<πούρ πούρ πούρ.......>>

 

 

Γκρρρρρρρρ................

Ασφαλώς καταλάβατε ποιάν εννοώ, έτσι;

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλη μια διαφήμιση - δυσφήμιση που μου την σπάει αυτές τις μέρες.

<<πούρ πούρ πούρ.......>>

 

 

Γκρρρρρρρρ................

Ασφαλώς καταλάβατε ποιάν εννοώ, έτσι;

 

Όχι..... :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν περίμενα από τις διαφημίσεις να ψωνίσω......... αυτή τη στιγμή θα είχα ΤΟ χρέος στον Κωτσόβολο (γιατί είναι και πανάκριβος), θα είχα πάθει καμια τροφική δηλητηρίαση (ή έστω αλλεργικό σοκ) από τα γιαουρτάκια/χυμούς/αντηλιακά/υγρά μαντηλάκια κλπ, θα είχα ΤΙΜ και θα αναρωτιώμουν πώς γίνεται να πληρώνω 200 € λογαριασμό στην πιο φτηνή εταιρία και πάει λέγοντας :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν περίμενα από τις διαφημίσεις να ψωνίσω......... αυτή τη στιγμή θα είχα ΤΟ χρέος στον Κωτσόβολο (γιατί είναι και πανάκριβος), θα είχα πάθει καμια τροφική δηλητηρίαση (ή έστω αλλεργικό σοκ) από τα γιαουρτάκια/χυμούς/αντηλιακά/υγρά μαντηλάκια κλπ, θα είχα ΤΙΜ και θα αναρωτιώμουν πώς γίνεται να πληρώνω 200 € λογαριασμό στην πιο φτηνή εταιρία και πάει λέγοντας :p

Έτσι, έτσι. Ειδικά ο Κωτσόβολος είναι πανάκριβος σχεδόν σε όλα του τα είδη. Πιο φθηνά βρίσκεις στο Πλαίσιο και στη Fnak καλώδια σύνδεσης υπολογιστή με τηλεόραση παρά στον Κωτσόβολο. Ο δε Ευαγγελισμός καθημερινή επισκέπτρια θα σε είχε από: τροφική δηλητηρίαση, ηλιακό έγκαυμα, αλεργικό σοκ, επιληπτική κρίση, σοβαρός τραυματισμός, έγκαυμα 1ου, 2ου, 3ου βαθμού,κ.ο.κ. Θα είχες συλληφθεί για χρέη (δάνεια των δανείων για να ξεχρεώσεις). Μετά απορούν γιατί ενα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας καταλαμβάνουν οι αυτοκτονίες. Αλλά δε βαριέσαι. Όλα για τον άνθρωπο είναι.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έστειλα mail στην ΦΑΓΕ και τους έκραζα αλλά ακόμα δεν απάντησαν απολύτως τίποτα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή έστειλα mail στην ΦΑΓΕ και τους έκραζα αλλά ακόμα δεν απάντησαν απολύτως τίποτα...

 

Θα σου στείλουν γιαουρτάκι για να σου βουλώσουν το στόμα, και ως γνωστόν τα ελληνικα ταχυδρομεία καθυστερούν λίγο τα δέματα... :lol:

 

Καλά, σοβαρά τώρα, περιμένεις να σου απαντήσουν; Εδώ δεν απαντάνε όταν τους λέμε καλά λόγια......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aχά! Ευχαριστώ για την τόσο σαφή και πλήρη ενημέρωση andreoug! Και ζητώ ταπεινά συγγνώμη που δεν ήξερα και δεν χρησιμοποιούσα την ορολογία τόσα χρόνια. Παιδαγωγός είμαι, αλλά θα βρώ τρόπο να τις εντάξω στο λεξιλόγιό μου. Ίσως..... ίσως την επόμενη φορά που η μαμά κάποιου παιδιού αρχίσει να μας παίρνει 48 τηλέφωνα τη μέρα "Τι κάνει το πουλάκι μου; Παίζει με τα άλλα παιδάκια;" να πω όλο ύφος στις συναδέλφους μου "Ε αμάν πια με τη μαμά του Κωστάκη. Πολύ Heavy rotation ρε παιδάκι μου!"

 

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας (γιατί βλέπω τα τελευταία Posts να παίρνουν δρόμο από κάποιο Admin) νομίζω ότι οι εταιρίες κινητής, οι γαλακτοβιομηχανίες όπως και οι εταιρίες καθαριστικών θα έπρεπε:

α) Να κάνουν ένα συμβούλιο και να δούνε πώς στο καλό θα ξανακερδίσουν το αγοραστικό κοινό

β) να σταματήσουν απλά να διαφημίζονται και να γυρίσουν στην παραδοσιακή προβολή μέσω αφίσας.

Αρκετά υποφέρουμε στην καθημερινή βιοπάλη. Ο σημερινός Έλληνας εργαζόμενος θέλει να χαλαρώσει μπροστά στην τηλεόραση, όχι να αρχίσει να εύχεται να δούλευε υπερωρίες.......

 

Ειπα οτι βλακωδως χρησιμοποιουνται Αγγλικοι οροι, αλλα ετσι ειναι οπως και πληθος λανθασμενων εκφρασεων στην καθομιλουμενη, π.χ. ανακυκλωση ή οι διπλες αρνησεις. Οσο χαζη ειναι η χρηση Αγγλικων ρηματων π.χ. Μπριφαρω αντι ενημερωνω, το ιδιο χαζη ειναι η χρηση με το ζορι Ελληνικων, π.χ. ανεμοθραυστης αντι για παρμπριζ.

 

Η αποσυρση του διαφημιστικου νομιζω οτι εγινε σ επιπεδο διαμαχης εταιρειων και οχι απο την αρνητικη αντιδραση του κοινου. Αν ειχαν αξιοπρεπες τμημα προβολής ( Στα Ελληνικά marketing ) δεν θα εβγαζαν το πρωτο μηνυμα, ουτε θα χρησιμοποιουσαν τον ιδιο ενοχλητικο ηθοποιό.

 

Απο την αλλη ο σημερινος ελληνας εργαζομενος θα επρεπε να φροντισει να εχει το μυαλο και την καταρτιση/καλλιεργεια/γνωση ωστε να μην παρασυρεται απο το οποιο μηνυμα, αλλα ν αποφασιζει ο ιδιος. Και να το κανει μονος του. Σιγα μην σταματησει η οποια εταιρεια να προβαλλει τα προϊόντα της. Υπαρχει δε και η εξωφρενικη δυνατοτητα να μην βλεπει τηλεοραση η διαφημιστικα.

Link to comment
Share on other sites

:blink:

Πού να μιλούσαμε και σοβαρά δηλαδή...

:blink: Ε τώρα κι εσύ.:p

 

Πάντως αυτή με τον Κωτσόβολο έρχεται να συμπληρώσει την ανιγραφή της Ντάλιας μαζί μ'αυτή του Νουνού yotopia. Κανεις άλλος για Ντάλια;:shifty:

Γιώργο πρέπει να επέμβεις. Εδώ έβγαλαν αυτοκόλλητα Παρά 5 με άλμπουν, σίγουρα παράνομα θα είναι όπως και τόσες συλλογές, πλήν της Paninni.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Αν περίμενα από τις διαφημίσεις να ψωνίσω......... αυτή τη στιγμή θα είχα ΤΟ χρέος στον Κωτσόβολο (γιατί είναι και πανάκριβος), θα είχα πάθει καμια τροφική δηλητηρίαση (ή έστω αλλεργικό σοκ) από τα γιαουρτάκια/χυμούς/αντηλιακά/υγρά μαντηλάκια κλπ, θα είχα ΤΙΜ και θα αναρωτιώμουν πώς γίνεται να πληρώνω 200 € λογαριασμό στην πιο φτηνή εταιρία και πάει λέγοντας :p

 

Οι διαφημισεις καλως η κακως θα βγαινουν παντα.

Απο μας εξαρταται κατα ποσο ψωνιζουμε αυτα που χρειαζομαστε(βασικος κανονας αυτος),και κατα ποσο δεν βασιζομαστε στις διαφημισεις για να μας παρουν τα μυαλα.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφημισεις καλως η κακως θα βγαινουν παντα.

Απο μας εξαρταται κατα ποσο ψωνιζουμε αυτα που χρειαζομαστε(βασικος κανονας αυτος),και κατα ποσο δεν βασιζομαστε στις διαφημισεις για να μας παρουν τα μυαλα.

Δεν το είπε στα σοβαρά. Ίσα ίσα αυτό εννοεί. Αχ anarxaki που σε παρεξηγούν όλοι.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...