Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλήματα που έχω εντοπίσει στην 8.1.0 :

Έχοντας ανοιχτές κάποιες εφαρμογές και προσπαθώντας να κάνω επί μέρους ρυθμίσεις , αυτές έκλειναν και έπρεπε να κάνω και δεύτερη και τρίτη προσπάθεια για να πετύχει.

Στις ρυθμίσεις -mados extras -hardware- audio volume οι ρυθμίσεις έντασης δεν δουλεύουν .

Πολλές φορές μετά από επανεκκίνηση δεν αναγνωρίζονται οι κάρτες σιμ και πρέπει να κάνω εκ νέου επανεκκίνηση .

Όταν η οθόνη είναι κλειστή και δέχομαι κλήση , είναι κάπως δύσκολο και εκνευριστικό να απαντήσω ή να απορρίψω αυτή γιατί το σημείο που πρέπει να μετακινηθεί πάνω ή κάτω δεν "ακούει"

Επίσης με την TWRP 3.2.1.0 που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση της ρομ , δεν μπορώ να πάρω αντίγραφο ασφαλείας και πρέπει να την αλλάξω με κάποια άλλη έκδοση

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα που έχω εντοπίσει στην 8.1.0 :

Έχοντας ανοιχτές κάποιες εφαρμογές και προσπαθώντας να κάνω επί μέρους ρυθμίσεις , αυτές έκλειναν και έπρεπε να κάνω και δεύτερη και τρίτη προσπάθεια για να πετύχει.

Στις ρυθμίσεις -mados extras -hardware- audio volume οι ρυθμίσεις έντασης δεν δουλεύουν .

Πολλές φορές μετά από επανεκκίνηση δεν αναγνωρίζονται οι κάρτες σιμ και πρέπει να κάνω εκ νέου επανεκκίνηση .

Όταν η οθόνη είναι κλειστή και δέχομαι κλήση , είναι κάπως δύσκολο και εκνευριστικό να απαντήσω ή να απορρίψω αυτή γιατί το σημείο που πρέπει να μετακινηθεί πάνω ή κάτω δεν "ακούει"

Επίσης με την TWRP 3.2.1.0 που πρέπει να χρησιμοποιηθεί για την εγκατάσταση της ρομ , δεν μπορώ να πάρω αντίγραφο ασφαλείας και πρέπει να την αλλάξω με κάποια άλλη έκδοση

 

Και επειδή θεωρώ πως είναι αδικία να μη γράψω και τα θετικά αυτής της ρομ συνεχίζω τον σχολιασμό . Σε σχέση πάντα με την RC5 που δούλευα πρίν .

Αλλά , εκτός από τον πολύ δυνατότερο ήχο στο ακουστικό ( και είναι πολύ σημαντικό αυτό ) και το νεαρό της ρομ με τα πρόσφατα security updates δεν μπορώ να βρώ κάτι άλλο που να με εντυπωσιάζει . Κάτι καλύτερο δείχνει με την διαχείριση της μπαταρίας αλλά δεν το έχω φτάσει ακόμη στα όριά του για να διαπιστώσω εάν τα ποσοστά που δείχνει στό τέλος της ημέρας είναι τα πραγματικά

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το επανέφερα το κινητό και έχω βάλει πάλι την 7 για τους λόγους που είχα πει σε προηγούμενο μνμ ότι δεν ήθελα την 8.οταν στρώσει το θέμα με την κάμερα βίντεο τότε θα βάλω την 8 πάλι και ελπίζω να κάνουν κάτι για την διαχείριση μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρεί κανείς τρόπο να δουλέψει η ένταση στις ρυθμίσεις -mados extras -hardware- audio volume ;

 

Εχω την 7.1.2 , δεν βρισκω αυτο το μενου/διαδρομη

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία αργεί πολύ να φορτίσει. Έχω 2 συσκευές με 7.1.1 & 7.1.2. Και οι δύο αργούν πολύ. Υπάρχει καμιά λύση;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία αργεί πολύ να φορτίσει. Έχω 2 συσκευές με 7.1.1 & 7.1.2. Και οι δύο αργούν πολύ. Υπάρχει καμιά λύση;

 

Φορτιστης ή καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς φορτιστές και καλώδια. Έχω καλομαθει από τη γρήγορη φόρτιση που έχουν τα άλλα μου κινητά :)
Link to comment
Share on other sites

Sokolataki τι έχεις να πεις για αυτήν την Ρομ; official Resurrection remix 7.1.2;

 

παιδια εχω μετακομισει σε ενα χιαομι οποτε δεν αχολουμαι πολυ με το σ3 δοκιμασε τη

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω μετακομισει σε ενα χιαομι οποτε δεν αχολουμαι πολυ με το σ3 δοκιμασε τη

 

σε ποιο xiaomi πηγες;; εγω σκεφτομαι το mi mix 2.

 

ξερει καποιος που βρισκετε η ενεργοποιηση της αναμονης κλησης;;;;

ειμαι με mad os 7.1

Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους !!!

 

νομίζω μετά από 4 χρόνια! μου άξιζε η μετάβαση σε ένα νέο κινητό. Σαν νοσταλγός θα παρακολουθώ όσο μπορώ τις εξελίξεις στο κινητάκι μας,

(ναι ακόμα σε "μας" το έχω)...

η μετάβαση έγινε μετά από αρκετή σκέψη και συγκριτικά για το κάτι "παραπάνω" σε RedMi 5 Plus full extra, δλδ 4/64, ενώ το S3 παραδόθηκε σε αγαπημένο

συγγενικό πρόσωπο με την RC5 επειδή δε το κατέχει πολύ το άθλημα και δεν ήθελα να του δώσω να παιδεύεται με διάφορες ρυθμίσεις και bugs.

 

 

δε θα βγω εκτός θέματος, αλλά επειδή δεν αναφέρονται κάποιες λεπτομέριες πουθενά:

1) το RedMi 5 Plus , έχει μπροστινό φλας!

2) προσοχή σε όσους σκέφτονταιtαι ΧΙΑΟΜΙ.... αγοράζουμε global version και όχι global rom.

global version=ευρωπαϊκές προδιαγραφές άρα και μπάντα Β20 για να πιάνει το 4G στα 800Μhz (ήδη έχω δει τη διαφορά σε κλειστούς χώρους)

global rom=κινέζικη συσκευή με πολύγλωσση rom.

 

:shifty::shifty::shifty::shifty::shifty::shifty::shifty:

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το καινούριο κινητό και... ναι, ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες οι διευκρινίσεις!

Είχα πάντα τη σχετική απορία και όπου και να κοίταξα, φαίνεται να θεωρούσαν όλοι την εξήγηση δεδομένη - κανείς δεν το ανέλυε!

Δεν ξέρω αν θα ακουστεί περίεργο, αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπω μια εξήγηση της προκοπής στο θέμα αυτό!

 

Και μια τελευταία ερώτηση - και ελπίζω να μη βγούμε (πολύ) εκτός θέματος...

Τα Xiaomi εδώ και πολύ καιρό αποτελούν μάλλον το καλύτερο δυνατό VFM και κάποια φαντάζουν όντως ως ιδανικοί αντικαταστάτες του S3.

Δε συμπάθησα ποτέ όμως τα customised Android και ειδικά έχοντας δει από κοντά ένα -παλιότερο- Redmi Note, είχα... απολύτως μισήσει το MIUI και κατ' επέκτασιν την Xiaomi!

Βλέποντας όμως κάποιες πιο πρόσφατες συσκευές (στα χέρια φίλων), μένω με την εντύπωση ότι -φαίνεται να- έχουν βάλει νερό στο κρασί τους και το MIUI δεν αποκλίνει πλέον τόσο δραματικά (όσο άλλοτε) από stock Android (και δε μιλάω για κάτι τόσο στοιχειώδες όσο ο launcher - μιλάω για τη γενικότερη φιλοσοφία, τις ρυθμίσεις κλπ).

Εσένα πώς σου φαίνεται, μεταβαίνοντας από το S3...;

 

(για την ιστορία, και με όλα τα παραπάνω υπ' όψη, σαν ιδανικό αντικαταστάτη έχω βάλει πρόσφατα στο μάτι το ολοκαίνουριο -μέχρι στιγμής έχει κυκλοφορήσει μόνο στην Ινδία!- Asus Zenfone M1 Max Pro)

Link to comment
Share on other sites

Ο αντικαταστατης που θα εκανε αξιο διαδοχο για τα δικα μου κριτηρια θα ειναι αποσπομενη μπαταρια 2 σιμ+ καρτα μνημης.

Πειτε μου ρομαντικο, πρακτικο ή και τα δυο μαζι. Προσφατα δοκιμασα να επισκευασω ενα Honor 8 και μου βγηκε ο πατος να αφαιρεσω την μπαταρια. Με χειρουργικες κινησεις και μετα απο περιπου μια ωρα το καταφερα αλλα εμεινε πισω η δουλεια, ενω με το S3 τα πραγματα ειναι απλουστερα.

Τα χιαομι εχουν το πρωτο λογο στις προτιμησεις μου, και οταν θα ερθει η ωρα, θα βαλω νερο στο κρασι μου

Link to comment
Share on other sites

*Μεγάλο* ατού η αποσπώμενη μπαταρία - και δυστυχώς κάτι που συστηματικά έχουν σταματήσει σε όλα τα καινούρια τηλέφωνα (πλην ίσως ελαχίστων).

Πρόσφατα η μπαταρία σε τηλέφωνο φίλου (Ulefone Power) "τρελλάθηκε" από ελαττωματικό καλώδιο. Παιδεύεται ακόμα (αφού εντοπίσαμε το πρόβλημα στο καλώδιο και το αντικατέστησε) να το συνεφέρει με "calibrations", πλήρεις φορτίσεις, εκφορτίσεις κλπ και ακόμα το τηλέφωνο μπορεί να σβήσει ενώ δείχνει να έχει 50-60% μπαταρία, ή μπορεί κάποια στιγμή να δείχνει 30% και έπειτα από λίγη ώρα να δείξει π.χ. 70%.

Στο S3 (και σε όλα τα προηγούμενα τηλέφωνά μου, που όλα είχαν αποσπώμενη μπαταρία) σε ανάλογη περίπτωση (οκ, όχι τόσο βάρβαρη, ευτυχώς!) απλώς έβγαζα την μπαταρία για 1-2 ώρες, του έκανα και μια πλήρη αποφόρτιση-φόρτιση (άντε, και "calibration", για ό,τι τυχόν αυτό προσφέρει) και γινόταν περδίκι!

Τώρα στην ουσία σε αναγκάζουν να... αντικαταστήσεις τη συσκευή σου όταν κάποια στιγμή "πέσει" η μπαταρία (για να μη μιλήσουμε βέβαια για τα καμώματα της Apple που έριχνε την απόδοση των συσκευών της όσο περνούσε ο χρόνος!!!)

 

 

Υ.Γ: Για να μην αρχίσω -πάλι- τη γκρίνια για την καινούρια μόδα, τις στενόμακρες οθόνες τύπου... μπανάνας! :)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Με γεια το καινούριο κινητό και... ναι, ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμες οι διευκρινίσεις!

Είχα πάντα τη σχετική απορία και όπου και να κοίταξα, φαίνεται να θεωρούσαν όλοι την εξήγηση δεδομένη - κανείς δεν το ανέλυε!

Δεν ξέρω αν θα ακουστεί περίεργο, αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπω μια εξήγηση της προκοπής στο θέμα αυτό!

 

Και μια τελευταία ερώτηση - και ελπίζω να μη βγούμε (πολύ) εκτός θέματος...

Τα Xiaomi εδώ και πολύ καιρό αποτελούν μάλλον το καλύτερο δυνατό VFM και κάποια φαντάζουν όντως ως ιδανικοί αντικαταστάτες του S3......

 

θα στο απαντήσω σε μνμ για να μην αποκλείνουμε του θέματος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω εκανα τη μεταβαση σε mi mix 2 !! βεβαια το s3 υπαρχει ακομη και ειναι πληρως λειτουργικο!! το εχω για κανα παιχνιδακι να μη κουραζω τη μη αφαιρουμενη μπαταρια του καινουργιου!!! :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μονο για ΕΔΩ τους λατρεις jiayu οποιος το θελει για ανταλλακτικα ή για χρηση με τα προβληματα της περιγραφης , 30 ευρω

https://www.facebook.com/marketplace/item/1832435790383260

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μονο για ΕΔΩ τους λατρεις jiayu οποιος το θελει για ανταλλακτικα ή για χρηση με τα προβληματα της περιγραφης , 30 ευρω

https://www.facebook.com/marketplace/item/1832435790383260

 

Δικό σου είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δικό μου είναι ναι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

αν δεν το έδωσες το θέλω... στείλε πμ με λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

για οποιον ενδιαφερετε δινω το jiayu s3 μου. πληρως λειτουργικο με mad os 7.1.2. τιμη δε εχω σκεφτει οποτε ζηταω προσφορες :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...