Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα και γω με τη σειρά μου την 7.1 της ΜAD Team. Μέχρι στιγμής όλα καλά, το μόνο θέμα που έχω είναι μερικές αποσυνδέσεις του WIFI. Ενώ στη λίστα με τα διαθέσιμα δίκτυα βλέπω το ρούτερ μου και έχει τέρμα σήμα, όταν πάει να συνδεθεί εξαφανίζεται το σήμα και μου βγάζει "αποτυχία σύνδεσης". Δεν το έχω δοκιμάσει με άλλα ρούτερ άρα δε ξέρω ποιο από τα δυο φταίει.

Το περίεργο είναι πως με αυτή τη ρομ έχω πολύ καλύτερο σήμα στις σιμ και περίμενα να μην έχω πάλι αποσυνδέσεις στο ρούτερ. Ξέρετε καμμιά λύση που να υπάρχει με αυτή τη ρομ;

δοκίμασε να καταργήσεις τον κωδικό, από το ασύρματο δίκτυο σου και ενημέρωσε μας, αν άλλαξε κάτι στις αποσυνδέσεις.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανείς?????

μην παιδεύεσαι φίλε.

τα αρχεία .img είναι για να το περάσεις μέσω SP Flash Tools. Εδώ που έχεις φτάσει δε χρειάζεται τέτοια "ταλαιπωρία".

Πάρε το .zip που φαντάζομαι βρήκες από το needrom ή από το νήμα της rom στο xda, αποθήκευσέ το στο κινητό σου και κάνε την εγκατάσταση μέσω recovery.

:o

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μην παιδεύεσαι φίλε.

τα αρχεία .img είναι για να το περάσεις μέσω SP Flash Tools. Εδώ που έχεις φτάσει δε χρειάζεται τέτοια "ταλαιπωρία".

Πάρε το .zip που φαντάζομαι βρήκες από το needrom ή από το νήμα της rom στο xda, αποθήκευσέ το στο κινητό σου και κάνε την εγκατάσταση μέσω recovery.

:o

 

Sent from my S3 using Tapatalk

 

σ' ευχαριστώ

από το xda το βρήκα αλλά έβγαζε μόνο το img

θα ψάξω μήπως το βρω

Link to comment
Share on other sites

κανείς?????

 

Μπορείς να περάσεις το img μέσω twrp.

Πατάς install και στην επόμενη σελιδα πατάς πάνω πάνω που λέει install zip και το αλλαζεις σε install img.

Στη συνέχεια βρίσκεις το img και στις επόμενες επιλογές που σου βγάζει κλικαρεις το boot.Προχωρας με την εγκατάσταση και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες!

Εχω μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μ απαντησει. Εχω το συγκεκριμενο κινητο 2 χρονια (περιπου) δεν το ειχα "πειραξει" ποτε και καθολου εννοω απο ROM κτλ... Τον τελευταιο καιρο ομως οταν ανοιγω καποια εφαρμογη μου βγαζει διαφημησεις πριν μπει στην εφαρμογη οπου πρεπει να πατησω ενα Χ στην συγκεκριμενη διαφημηση να την κλεισω και να μπει στην εφαρμοφη που θελω. Οταν τωρα παω να κλεισω τις εφαρμογες απο το task manager (ή δεν ξερω πως αλλιως το λενε :P) μ γραφει οτι ειναι προγραμμα Jiayu.

Ξερει κανεις πως τις βγαζω εκτος της επιλογης να αλλαξω ROM?

Thanks προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες!

Εχω μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μ απαντησει. Εχω το συγκεκριμενο κινητο 2 χρονια (περιπου) δεν το ειχα "πειραξει" ποτε και καθολου εννοω απο ROM κτλ... Τον τελευταιο καιρο ομως οταν ανοιγω καποια εφαρμογη μου βγαζει διαφημησεις πριν μπει στην εφαρμογη οπου πρεπει να πατησω ενα Χ στην συγκεκριμενη διαφημηση να την κλεισω και να μπει στην εφαρμοφη που θελω. Οταν τωρα παω να κλεισω τις εφαρμογες απο το task manager (ή δεν ξερω πως αλλιως το λενε :P) μ γραφει οτι ειναι προγραμμα Jiayu.

Ξερει κανεις πως τις βγαζω εκτος της επιλογης να αλλαξω ROM?

Thanks προκαταβολικα

Εννοείς ότι σου γράφει ότι το πρόγραμμα λέγεται Jiayu;

Το πιο συνηθισμένο vulnerability σε αυτές τις παλιότερες ROM είναι ο stock launcher, τον οποίον μπορείς να δεις ως "trebuchet", ή ως "JIAYU" (εξ ου και η ερώτησή μου).

Μια σχετικά γρήγορη λύση είναι να εγκαταστήσεις έναν άλλο launcher (π.χ. Nova) και αφού βεβαιωθείς ότι παίζει σωστά, να "παγώσεις" τον 'μαμά' (θέλει root και ίσως μπορείς να το κάνεις από τη διαχείριση εφαρμογών -δε θυμάμαι πια- ή από καμιά εφαρμογή όπως π.χ. το Titanium Backup).

 

Η 'σωστή' λύση όμως είναι να πας σε κάποια από τις νεώτερες ROM, για τον απλό λόγο ότι οι παλιές 4.4.4 είναι... διάτρητες από άποψη ασφαλείας!

Link to comment
Share on other sites

με την 7 που δεν είναι rooted, μπαίνει πλέον στο NovaGo, αλλά πάει να ανοίξει το streaming και μένει κολλημένο..δεν ανοίγει

 

εννοείς 7.0 ή 7.1 ;

επίσης σε ποιά έκδοση τελικά είχε δουλέψει αυτή η εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

εννοείς 7.0 ή 7.1 ;

επίσης σε ποιά έκδοση τελικά είχε δουλέψει αυτή η εφαρμογή;

 

 

την 7.1 εννοώ

δούλεψε σε κάποια έκδοση? γιατί λένε σε rooted δεν δουλεύει

 

εγώ το δούλευα πέρυσι με μία παλιά έκδοση της εφαρμογής (novago) αλλά κάποια στιγμή καταργήθηκε...δεν μπορούσες να μπεις με την παλιά

Edited by freemind11
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα την μπαταρία KONPSON και μέσα στο πακετάκι

είχε και κάτι σαν αντάπτορα USB σε τι χρησιμεύει αυτός γνωρίζει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες σε όλους,

μετά την απίστευτη βοήθεια του karajim86 τον απρίλη (τον ξανα-ευχαριστώ) το κινητό έβγαλε πρόβλημα με την μπαταρία, έγινε διπλάσια σε πάχος και το είπε το ποίημα, ενώ αν και έπεσε η παραγγελιά από ali για την konpson μέχρι να έρθει το κινητό σταμάτησε να δουλεύει. Με την konpson το μόνο που κάνει με το που ανοίγει είναι μια αέναη βελτιστοποίηση εφαρμογών και δεν λέει να ανοίξει, δυο μέρες τις βελτιστοποιεί :mad:... ουσιαστικά θέλω να σώσω κάποια πράγματα από μέσα και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες της σελίδας 436, sokolataki thanks u για τον οδηγό για μας που δεν το κατέχουμε το άθλημα...

 

υπάρχει καμιά ιδέα για να το πετύχω να το διαβάσει υπολογιστής από τη στιγμή που δεν λέει να ανοίξει;

Edited by triadaffy
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες σε όλους,

μετά την απίστευτη βοήθεια του karajim86 τον απρίλη (τον ξανα-ευχαριστώ) το κινητό έβγαλε πρόβλημα με την μπαταρία, έγινε διπλάσια σε πάχος και το είπε το ποίημα, ενώ αν και έπεσε η παραγγελιά από ali για την konpson μέχρι να έρθει το κινητό σταμάτησε να δουλεύει. Με την konpson το μόνο που κάνει με το που ανοίγει είναι μια αέναη βελτιστοποίηση εφαρμογών και δεν λέει να ανοίξει, δυο μέρες τις βελτιστοποιεί :mad:... ουσιαστικά θέλω να σώσω κάποια πράγματα από μέσα και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες της σελίδας 436, sokolataki thanks u για τον οδηγό για μας που δεν το κατέχουμε το άθλημα...

 

υπάρχει καμιά ιδέα για να το πετύχω να το διαβάσει υπολογιστής από τη στιγμή που δεν λέει να ανοίξει;

δοκίμασε να μπεις σε Recovery Mode, και συνέδεσέ το κανονικά σε υπολογιστή.

 

Sent from my S3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καθαρά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις να σας δείξω τα εξαρτήματα του κινητού μας. Η φώτο είναι από το "αδελφάκι" Vernee Thor, αλλά επειδή το έχω ανοίξει το δικό μας, είναι 99% τα ίδια.

Περισσότερο με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι το κινητό μας ουσιαστικά είναι μια πλακέτα όσο η χούφτα μας... (2η στήλη, πάνω φώτο).

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161103/a43114e8fefcda53b742067d4e4824f6.jpg

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες σε όλους,

μετά την απίστευτη βοήθεια του karajim86 τον απρίλη (τον ξανα-ευχαριστώ) το κινητό έβγαλε πρόβλημα με την μπαταρία, έγινε διπλάσια σε πάχος και το είπε το ποίημα, ενώ αν και έπεσε η παραγγελιά από ali για την konpson μέχρι να έρθει το κινητό σταμάτησε να δουλεύει. Με την konpson το μόνο που κάνει με το που ανοίγει είναι μια αέναη βελτιστοποίηση εφαρμογών και δεν λέει να ανοίξει, δυο μέρες τις βελτιστοποιεί :mad:... ουσιαστικά θέλω να σώσω κάποια πράγματα από μέσα και μετά να ακολουθήσω τις οδηγίες της σελίδας 436, sokolataki thanks u για τον οδηγό για μας που δεν το κατέχουμε το άθλημα...

 

υπάρχει καμιά ιδέα για να το πετύχω να το διαβάσει υπολογιστής από τη στιγμή που δεν λέει να ανοίξει;

 

οπως ειπε ο φιλος παραπανω μονο απο recovery τι ακριβως θελεις να κρατησεις?

αν ειναι φωτο δεν θα σβηστουν αν στο flash tool πατησεις download only

τι ρομ ειχες και σε ποια θελεις να πας?

Link to comment
Share on other sites

lollipop σε lollipop. τελικά ακολούθησα τον οδηγό σου και ότι έγινε έγινε, το κινητό δεν είναι δικό μου και ο ίδιος του ήθελε να σώσει τελικά ότι ήταν στην κάρτα μνήμης, οπότε μόλις μου το είπε απλά προχώρησα και όλα καλά, σε δέκα λεπτά έτοιμο.

 

όσο για το recovery (αν λέμε το ίδιο που πατάμε power + volume- το έκανα και έβγαλε κινέζικο μενού.

 

ότι και ναναι το κινητό δουλεύει μια χαρά, ευχαριστώ παίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές διαπιστώνω επειδή δεν έχω σήμα σε ορισμένους χώρους του σπιτιού ότι το τηλ είναι μια ώρα πριν με αποτέλεσμα να μη χτυπάει το ξυπνητήρι στην ώρα του.ήθελα επίσης να τονίσω ότι δεν έγινε τώρα που άλλαξε η ώρα αλλά εδώ και πολύ καιρό.Δεν το κάνει πάντα άλλα όταν το κάνει έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει καθόλου σήμα και οι δύο κάρτες.τι μπορεί να ευθύνεται γι'αυτό αν γνωρίζει κανείς να μου πει;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές διαπιστώνω επειδή δεν έχω σήμα σε ορισμένους χώρους του σπιτιού ότι το τηλ είναι μια ώρα πριν με αποτέλεσμα να μη χτυπάει το ξυπνητήρι στην ώρα του.ήθελα επίσης να τονίσω ότι δεν έγινε τώρα που άλλαξε η ώρα αλλά εδώ και πολύ καιρό.Δεν το κάνει πάντα άλλα όταν το κάνει έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει καθόλου σήμα και οι δύο κάρτες.τι μπορεί να ευθύνεται γι'αυτό αν γνωρίζει κανείς να μου πει;

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/024b09e92ff2b5d7fa7c1591b9c4f6bf.jpg

 

εάν το αλλάξεις σε "χειροκίνητα" επηρεάζει προς το καλύτερο την λειτουργία;

Εγω έτσι όπως το έχω στο "αυτόματο", μόνο μετά από επανεκκίνηση και μέχρι να βρει δίκτυο έχει λάθος ώρα η συσκευή. Μόλις συνδεθεί σε ασύρματο ή mobile διορθώνεται αυτόματα.

 

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...