Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε, η Jiayu ως τώρα δεν είχε απογοητεύσει / φανεί να κοροϊδεύει τον κόσμο όταν έλεγε πως βάζει Gorilla Glass (ή έστω αν όχι το Gorilla Glass -κάτι για το οποίο έχω τις αμφιβολίες μου για όλα τα κινέζικα- τουλάχιστον κάποιο γυαλί ασφαλείας) σε προηγούμενα κινητά της, οπότε μπορούμε να ελπίζουμε ότι δεν έχει ξεκινήσει να το κάνει τώρα.

Ο μόνος τρόπος να σου απαντήσει κάποιος σίγουρα είναι να δοκιμάσει να χαράξει ή σπάσει το κινητό του, οπότε σίγουρη απάντηση κάτι μου λέει ότι δε θα πάρεις...

Άλλωστε, απ' ό,τι έχω δει, όλη αυτή η ιστορία με την οθόνη του S3 που χαράζει προήλθε από έναν τύπο σε ένα review στο youtube (και από στόμα σε στόμα έγινε... σκάνδαλο με όλα τα S3 να χαράζουν!), ο οποίος δεν ξέρουμε τι μπορεί να του έκανε (ούτε και ο ίδιος ήταν σίγουρος).

Και σε τελική ανάλυση, το Gorilla Glass δεν είναι άτρωτο. Απλώς δίνει καλύτερες πιθανότητες στην οθόνη σου να επιζήσει από κάποια κρούση ή από κάτι που θα (επιχειρήσει να) τη χαράξει.

Νομίζω ότι όλο αυτό έχει γίνει ολόκληρο θέμα από το τίποτα. Αν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου (και τα -όποια τυχόν- αρνητικά σχόλια) δε σε χαλάνε, θα σου έλεγα (και σε όποιον άλλο στέκεται σε αυτό) αγνόησέ το και προχώρα...

Link to comment
Share on other sites

γενικα πριν αγορασω το οτηδηποτε ψαχνομαι παρα πολυ. Σε επιπεδο να ξερω τι προβληματα μπορει να εμφανισει στο μελλον και πως να τα λυσω.Γενικα ειναι πολυ σωστο τηλεφωνο απο αποψη υλικου. σαν design ειναι μετριο αλλα ποτε δεν με ενδιεφερε αυτο. Σχετικα τωρα με την οθονη απο την στιγμη που το βαζω στην τσεπη και δεν μου βγαζει γρατζουνιες οπως τα πρωτα "smartphones" με πλαστικη οθονη εγω ειμαι ευχαριστημενος.. Το παω βεβαια σε εποχη resistive touchscreen οποτε δεν ασχολουμε καν. απλα πειτε μου αν απο καθημερινη χρηση εμφανιζονται μικρογρατζουνιες
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χάραξα με κοπίδι και δεν πήρε χαμπάρι. Έκανε όμως μιά πολύ αναιπαίσθητη χαρακούλα από κάποιο κόκκο άμμου που βρέθηκε στην τσέπη του παντελονιού μου, όταν έβαλα το κινητό εκεί χωρίς flip case. Και το THL5000 που είχα πριν και αυτό μόνο από άμμο κατάφερε και χαρακώθηκε...
Link to comment
Share on other sites

καπου βρηκα ενα πατσακι για τον ηχο για να παιζει καλυτερα και να εκμεταλευεται τα διπλα ηχεια. το εχει βαλει κανενας σας?κανει τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω ενα προβλημα.θελω να φλασαρω τη νεα rom του μαιου για advance.και δεν μπορω να συνδεσω το κινητο με το sp tool.μαλλον δεν εχω τους drivers(προσφατα εβαλα τα win8).με το ota update μου βγαζει damaged system.εχει κανεις καμια ιδεα τι να κανω ή κανενα link με τους drivers?τα link απο needrom και του gorilaz δεν λειτουργησαν.

 

Πρέπει να απενεργοποιησης την ψηφιακή υπογραφή στα Windows 8. Για να λειτουργησουν η driver.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καπου βρηκα ενα πατσακι για τον ηχο για να παιζει καλυτερα και να εκμεταλευεται τα διπλα ηχεια. το εχει βαλει κανενας σας?κανει τιποτα?

 

Μην το βγάζεις γιατι εγω που το εβαλα δεν ανοιγε το wifi

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια παρηγγειλα και εγω αυτο το τηλεφωνακι φαινεται παρα πολυ σωστο. διαβασα καμια 50αρια σελιδα στο φορουμ εδω και απο οτι καταλαβα δεν εχει καποιος τρομερο προβλημα που να με προβληματιζει. Αυτο που θελω να σας ρωτησω μιας που μου κινησε την περιεργεια ειναι αμα το advanced model εχει gorilla glass γιατι παντου που εψαξα ακουγετε οτι η επιφανεια ειναι μαπα και γρατζουνιετε πολυ ευκολα. Δεν εχω δουλεψει ποτε gorilla glass οποτε αμ μπορει καποιος να με διαφωτησει θα του ημουν υποχρεωμενος. ευχαριστω πολυ και οτι χρειαστειτε σχετικα με android εδω ειμαι για να σας διαφωτησω. επισης δοκιμαστε τον kernel απο το jiayu.de ειναι αρκετα καλος απο τις κριτικες που διαβασα

 

εγω παραγκηλα αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/Factory-Original-Quality-Tough-Tempered-Glass-Protective-Film-For-Jiayu-S3-Phone-/381149139001

ε δεν το εχω ξανα δοκιμασει αλλα με αυτο δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τις γρατζουνιες

Link to comment
Share on other sites

εγω παραγκηλα αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/Factory-Original-Quality-Tough-Tempered-Glass-Protective-Film-For-Jiayu-S3-Phone-/381149139001

ε δεν το εχω ξανα δοκιμασει αλλα με αυτο δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τις γρατζουνιες

 

Το περασα χθες στο δικο μου και σημερα μου επεσε... Ουτε μια γρατζουνια η μεμβρανη. Το πλαϊνο πλαισιο ομως απεκτησε μερικα σημαδια. :-\

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτο?τι πρεπει να κανω?μπορεις να με καθοδηγησει καποιος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να απενεργοποιησης την ψηφιακή υπογραφή στα Windows 8. Για να λειτουργησουν η driver.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μην το βγάζεις γιατι εγω που το εβαλα δεν ανοιγε το wifi

 

 

πως γινεται αυτο?τι πρεπει να κανω?μπορεις να με καθοδηγησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Το περασα χθες στο δικο μου και σημερα μου επεσε... Ουτε μια γρατζουνια η μεμβρανη. Το πλαϊνο πλαισιο ομως απεκτησε μερικα σημαδια. :-\

 

Οποτε θεωρω οτι δουλευει :)

Link to comment
Share on other sites

Το περασα χθες στο δικο μου και σημερα μου επεσε... Ουτε μια γρατζουνια η μεμβρανη. Το πλαϊνο πλαισιο ομως απεκτησε μερικα σημαδια. :-\

 

Επειδή μου αρέσει φοβερά η αίσθηση που αφήνει η οθόνη στο χέρι, χάλασε αυτό καθόλου μετά την τοποθέτηση της μεμβράνης?

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καπου βρηκα ενα πατσακι για τον ηχο για να παιζει καλυτερα και να εκμεταλευεται τα διπλα ηχεια. το εχει βαλει κανενας σας?κανει τιποτα?

 

viper4android: βελτιώνει πάρα πολύ τον ήχο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει φοβερά η αίσθηση που αφήνει η οθόνη στο χέρι, χάλασε αυτό καθόλου μετά την τοποθέτηση της μεμβράνης?

 

Ναι. Η αληθεια ειναι οτι δεν κινειται τοσο ευκολα το δακτυλο πανω στην οθονη με την μεμβρανη. Εμενα παντως δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα. Το συνηθιζεις ευκολα.

Edited by xantzi
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Η αληθεια ειναι οτι δεν κινειται τοσο ευκολα το δακτυλο πανω στην οθονη με την μεμβρανη. Εμενα παντως δεν μου δημιουργει καποιο προβλημα. Το συνηθιζεις ευκολα.

 

Την έχω παραγγείλει, αλλά μου φαίνεται θα το σκεφτώ πολύ πριν τη βάλω...;) Περιμένω και μια φλιπ με εσωτερική σιλικόνης που είχε ποστάρει κάποιος φίλος εδώ. Αν αυτή είναι καλή, μάλλον θα προσπεράσω τη μεμβράνη

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτο?τι πρεπει να κανω?μπορεις να με καθοδηγησει καποιος?

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

πως γινεται αυτο?τι πρεπει να κανω?μπορεις να με καθοδηγησει καποιος?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362198

 

Πας εδώ κάνεις αυτό που λέει και είσαι αρχηγός.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετα απο παρα πολλες μερες αναμονής σημερα μπηκε Ελλαδα!!!!!! το περιμενω απο βδομάδα!!!

 

το δικο μου: 1/4/15 σιγκαπουρη, 3/4/15 dispatched to overseas και εδω ακομη να φανει

1 help παρακαλω....

να κανω dispute sto paypal???πωσ ακριβωσ δεν γνωριζω???

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου: 1/4/15 σιγκαπουρη, 3/4/15 dispatched to overseas και εδω ακομη να φανει

1 help παρακαλω....

να κανω dispute sto paypal???πωσ ακριβωσ δεν γνωριζω???

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6453-Βοήθημα-για-όσους-κάνουμε-ebay-PayPal-αγορές/

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=362198

 

Πας εδώ κάνεις αυτό που λέει και είσαι αρχηγός.

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.αλλα εχω ενα προβλημα.ανοιξα το link εφτασα μεχρι το 'αλλαγη ρυθμισεων υπολογιστη'αλλα δεν ανοιγει καρτελα 'γενικα'.εχει αλλες επιλογες.καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.αλλα εχω ενα προβλημα.ανοιξα το link εφτασα μεχρι το 'αλλαγη ρυθμισεων υπολογιστη'αλλα δεν ανοιγει καρτελα 'γενικα'.εχει αλλες επιλογες.καμια βοηθεια?

 

 

http://el.stealthsettings.com/cum-putem-instala-drivere-fara-semnatura-digitala-in-windows-8.html

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κι εγώ είχα παραγγείλει τέλη μαρτίου, 5/4 έδινε dispatched to overseas και 15/5 φάνηκε στην ελλάδα (το παρέλαβα 17/5) με sing post.

Λογικά κάτι γίνεται και αργούν όλα τα πακέτα από κίνα.. οπότε υπολογίστε το, μόνο προσέξτε μη χάσετε την ευκαιρία να κάνετε dispute (ή extend time ή όπως το λέει).

 

Εμφανισιακά το κινητό (εμένα μου ήρθε με θαλασσί θήκη σιλικόνη) είναι πάνω απ το μέτριο, μην ακούτε αυτά που λέγονται, έιναι πιο ωραίο από τις φωτογραφίες και ελαφρύ. Αρκετά ικανή κάμερα επίσης. Τ σύγκρινα νύχτα με το προηγούμενο κινέζο 13ΜΡ που είχα και έχουν αρκετή διαφορά (νομίζω πως είναι εφάμμιλη σε ποιότητα με τις περσινές ναυαρχίδες τις sony και samsung).

 

Πέρασα και google play με fastcardtech και όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..θελω να τονισω πως ενα update του jiayu-s3 (2gb ram) εχει προβλημα..αναφερομαι στην εκδοση S3W 20150325-102656.. Μην τι αναβαθμιζεται γιατι εχει τεραστιο προβλημα..κολαει υο κινητο συνεχως και εχει προβληματα φορτισης.Το λεω για να μην μπλεξεται οπως εγω γιατι χρειαστηκε να ξαναπερασω την rom απο την αρχη.Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους..θελω να τονισω πως ενα update του jiayu-s3 (2gb ram) εχει προβλημα..αναφερομαι στην εκδοση S3W 20150325-102656.. Μην τι αναβαθμιζεται γιατι εχει τεραστιο προβλημα..κολαει υο κινητο συνεχως και εχει προβληματα φορτισης.Το λεω για να μην μπλεξεται οπως εγω γιατι χρειαστηκε να ξαναπερασω την rom απο την αρχη.Ευχαριστω!!!

Εγώ αυτήν έχω και ολα δουλεύουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το θέμα με τις θήκες για το S3, οπότε το παρακάτω μπορεί να έχει γραφτεί και από άλλους...

 

Έπεσα τυχαία πάνω σε αυτήν τη θήκη:

http://www.coolicool.com/high-quality-s-view-flip-cover-protective-leather-case-with-stand-for-jiayu-s3-smartphone-g-40176

 

Αν και δεν της φαινόταν αρχικά (νόμιζα ότι ήταν από αυτές που κολλάνε πάνω στην πλάτη του κινητού), τελικά το πίσω μέρος αποτελείται από προστατευτικό... βρακάκι - όμοιο με τις 'απλές' θήκες σιλικόνης, που λογικά πρέπει να προστατεύει καλά το τηλέφωνο από πτώσεις κτλ.

 

Το δε "παράθυρο" μπροστά παραπέμπει σε "ενεργή" θήκη, αν και η περιγραφή δε γράφει κάτι συγκεκριμένο σχετικά (πέρα από τον τίτλο που την αναφέρει ως s-view, όρο που συνήθως χρησιμοποιείται για τις ενεργές θήκες...)

 

Είναι η πρώτη του είδους (που βλέπω εγώ τουλάχιστον) και σαν τέτοια δε φαίνεται καθόλου άσχημη...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.αλλα εχω ενα προβλημα.ανοιξα το link εφτασα μεχρι το 'αλλαγη ρυθμισεων υπολογιστη'αλλα δεν ανοιγει καρτελα 'γενικα'.εχει αλλες επιλογες.καμια βοηθεια?

 

τελικα δεν καταφερα τιποτα.εκανα ολα τα βηματα πατησα για απενεργοποιηση της ψηφιακης υπογραφης αλλα οι drivers δεν υπαρχουν.η'δεν μπορω να τους περασω.ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου φιλε panos314.

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν καταφερα τιποτα.εκανα ολα τα βηματα πατησα για απενεργοποιηση της ψηφιακης υπογραφης αλλα οι drivers δεν υπαρχουν.η'δεν μπορω να τους περασω.ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου φιλε panos314.

 

Έχεις Skype? Κατέβασε το teamviewer και στήλε μου τους αριθμούς σε προσωπικό μυνημα αν θέλεις να το κανω εγώ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το θέμα με τις θήκες για το S3, οπότε το παρακάτω μπορεί να έχει γραφτεί και από άλλους...

 

Έπεσα τυχαία πάνω σε αυτήν τη θήκη:

http://www.coolicool.com/high-quality-s-view-flip-cover-protective-leather-case-with-stand-for-jiayu-s3-smartphone-g-40176

 

Αν και δεν της φαινόταν αρχικά (νόμιζα ότι ήταν από αυτές που κολλάνε πάνω στην πλάτη του κινητού), τελικά το πίσω μέρος αποτελείται από προστατευτικό... βρακάκι - όμοιο με τις 'απλές' θήκες σιλικόνης, που λογικά πρέπει να προστατεύει καλά το τηλέφωνο από πτώσεις κτλ.

 

Το δε "παράθυρο" μπροστά παραπέμπει σε "ενεργή" θήκη, αν και η περιγραφή δε γράφει κάτι συγκεκριμένο σχετικά (πέρα από τον τίτλο που την αναφέρει ως s-view, όρο που συνήθως χρησιμοποιείται για τις ενεργές θήκες...)

 

Είναι η πρώτη του είδους (που βλέπω εγώ τουλάχιστον) και σαν τέτοια δε φαίνεται καθόλου άσχημη...

 

εγώ έχω πάρει αυτή...

 

http://www.aliexpress.com/snapshot/6515915530.html?orderId=66046455638881

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...