Jump to content

Επιλογή κινητού μέχρι 200 ευρώ


frygania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι το έχουμε ξεφτιλίσει το θέμα. Με 170 ευρώ παίρνεις ένα Moto G 2014 και τελείωσε! Διάβασε και τις εντυπώσεις μου στο ανάλογο thread από το Vibe Z2 που αγόρασα χθές.

 

Είναι αλήθεια ότι το...κατάλαβα το ύφος σου! Απλώς Μία επιβεβαίωση ήθελα..Οι αλλοι ομως που αναφερεσαι....δεν βλέπω ακόμη να το έχουν καταλάβει!!! :X:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 142
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτά τα κάνεις κα με κινητό των 80 ευρώ,με 150 παίρνεις αυτό http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-zte-nubia-z5s-16gb με ίδιο hardware με to g2 πλην μπαταρίας και κάμερας

edit:συγνώμη,ξέχασα οτι δεν είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών

 

:X ρε κι αμα μουλαρωςει το κινεζικο δεν παίζει στην ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν είσαι στην κατηγορία των ιδιαίτερα έξυπνων, στην οποία ανήκουν ελάχιστοι, με 150 ευρώ παίρνεις κάτι εντελώς ίδιο, ή και καλύτερο, από αυτό που οι μπούφοι πληρώνουν 600 ευρώ! :dizzy: :dash: Ι-Δ-Ι-Ο σου λέω!:tease:

 

καλο θα ηταν να μην λεμε λογια και δημιουργουμε καταστασεις χωρις λογο...!κανεις δεν ειπε οτι ειναι μπουφοι αυτοι που παιρνουν κινητο 600 ευρω!!!

αυτοι που παιρνουν παντως κινητο κινας των 150 ευρω μαλλον ειναι ικανοποιημενοι απο τη συσκευη αυτη και δεν ζητουν κατι παραπανω...απλα ειναι τα πραγματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα περισσότερα κινέζικα για τα χρήματα που ζητάνε.. Απλα θέλει ψάξιμο ή δουλειά και σε μερικά θέλει και ψάξιμο όταν τα αγοράσεις για τροποποιήσεις rom κτλ.. Κάποιος που δίνει 80 με 150 ευρώ και θέλει ένα γρήγορο κινητό με 2 κάρτες sim είναι μονόδρομος τα κινέζικα.. Αλλά τα ψαγμενα μοντέλα.. Μακριά πάντα από αντίγραφα επωνύμων εταιρειών αυτά έχουν τα περισσότερα θέματα.. Φίλε haki η zoppo δεν λέει κάτι σαν εταιρία έχουν αρκετά θέματα τα μοντέλα της.. Σίγουρα το ξέρεις και από πρώτο χέρι.. Δεν μπορώ να καταλάβω από τη στιγμή που ασχολείσαι γενικά και είσαι γνωστής προτείνεις το moto g που είναι πολύ αξιόλογο κινητό αλλά και με αρκετά υψηλό δείκτη sar.. Θα μου πεις όμως και τα κινέζικα τι στο καλο sar μπορεί να έχουν..Άλλο ζήτημα και αυτό.. Για να κοιτάμε τις μπάντες που λες σε βρίσκω πολύ σωστό εδώ.. Αυτό είναι δικιά μας χαζομάρα άμα δεν το προσέξουμε.. Αν και τα περισσότερα κινέζικα μια χαρά παίζουν και εδώ.. Εκτός από αυτά που είναι αποκλειστικά προς Κίνα μεριά.. Μέχρι τα 150 ευρώ εγώ θα πρότεινα το Coolpad f1 το έχει το αμόρε και είναι υπέρ ευχαριστημένη για τα χρήματα που είχε δώσει σε σχέση με τα ίδια που είχε δώσει πιο παλιά για να πάρει το Samsung Galaxy ace duos.. Πολύ αξιόλογο πάλι είναι και το xiaomi redmi 1s αν και έχει 1GB ram ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και ποσοι κανουν ρουτ?! Ειναι αρκετοι και συνήθως οσο πιο πολυ ασχολούνται αγοράζουν αλλάζουν κινητα τοσο και περισσότερο τα πειράζουν.

Εγω πρώτος μίλησα για κινέζο λαγνεία οταν είπα ψάξε , ρωτά πριν αγοράσεις . Κοιτά αυτοι που πουλάνε μούρη υπαρχουν παντα εδω και χρονια!

Ειναι αυτοι που πριν 20 χρονια αγόραζαν ψεύτικα κινητα που τα πάταγαν και άναβε λαμπακι και κουδουνιζαν, και αργότερα αγόραζαν οτι κλώνο εύρισκαν που έμοιαζε με iPhone και κρατούσε μια βδομάδα! Νομιζω οι περισσότεροι που σημερα αγοράζουν κινεζικές μάρκες δεν ειναι τέτοιοι τύποι.

Εγω θα πω για τον εαυτό μου. Βαρέθηκα να μου υπερκοστολογουν με 2πλασια + τιμες κινητών.

 

Επισης κούρασε λίγο και τα φοβικά σύνδρομα μερικών για την αποφυγή αγορας κινεζικών , που θυμίζει τον σαμαρα προεκλογικά!

 

Μακρια απο τα κινεζικα δεν εχουν 2ετη εγγύηση

Θα χαλάσουν και θα κανεις 3 μηνες να τα πάρεις πισω

Δεν εχουν ποιοτητα κατασκευής, ενω στην πράξη για αυτο που πληρωνεις εχουν αναλογικά πολυ καλυτερη ποιοτήτα απο το iPhone των 800 ή το note 4 των 600 παραεισαγωγη άρα περίπατο η εγγύηση , ή το note4 των 849 με εγγύηση Γερμανού!

Δεν εχουν ευρωπαϊκές προδιαγραφές και μάλλον δεν θα λειτουργούν στην ελλαδα ( αυτο εχει την πιο πολυ πλακα τελικα!)

 

Τωρα που η κινεζική αγορα ωρίμασε και μπορούμε να αγοράζουμε με σχετική ασφαλεια θα τους προτιμώ. Αν το Jiayu s4 εκτοξευθεί στα 350 ευρω απο 160 που εχει τωρα το s3 θα του γυρίσω την πλάτη. Τοσο απλα. Δεν εχω παρωπίδες ουτε μετοχές σε κανέναν.

 

Ιδίως από την εποχή της jb έχουν μειωθεί τα άτομα που ασχολούνται με το ρουτάρισμα...Εγώ προσωπικά δεν έχω μπει στην διαδικασία αυτή και ας έχω nexus. Σχετικά με τις κινέζικες μάρκες και την μούρη, όπως κάποιοι παίρνουν γνωστή ναυαρχίδα για να την επιδεικνύουν, υπάρχουν και αυτοί που θα πάρουν τον κλώνο για την ίδια δουλειά αλλά και αυτοί που το παίζουν ψαγμένοι και γνώστες. Εγώ δεν θα σου πω ότι θα χαλάσει σε 3μήνες...Σου λέω ότι αν χαλάσει και ο άλλος στο αναγνωρίσει θα περιμένεις πάρα πολύ καιρό χωρίς συσκεύη...

 

Και αυτό με τις μπάντες αν δεν το προσέξεις, θα έχεις θέμα και στο σήμα σου και στην αυτονομία....

 

Συνεπώς πέραν των πλεονεκτημάτων που έχει η επιλογή ενός κινέζικου θα πρέπει ο ενδιαφερόμενος να προσέξει κάποια πράγματα που αρκετοί δεν τα αναφέρουν...

 

Τώρα ακόμη και αυτός που το άνοιξε δεν ξέρω αν έχει μπει να δεν τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως παίρνω μέρος σε συζητήσεις αν έχω κάποια χρήσιμη πληροφορία ή εάν θέλω κάτι να ρωτήσω. Διαβάζοντας όμως σχεδόν πάντα τις διάφορες προτάσεις συσκευών από τα μέλη του φόρουμ σε όλη τη κατηγορία ένοιωσα την ανάγκη να πω ότι διαπιστώνω πως πάντα φτάνουμε στο σημείο να συγκρίνουμε συσκευές από Κίνα με όλες τις υπόλοιπες που υπάρχουν επίσημα στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι πρέπει αρκετοί να καταλάβουν ότι οι αγορές από Κίνα γίνονται από άτομα , όπως είμαι κι εγώ, που επιθυμούν, λόγο λατρείας ή κολλήματος με τα smartphone’s, να αποκτήσουν ένα το δυνατόν αξιόπιστο χωρίς να δώσουν 400, 500, 600, κτλ. Ευρώ διότι απλούστατα δεν μπορούν να τα διαθέσουν. Προσωπικά δεν θα μπορέσω ποτέ να αποκτήσω ένα Samsung Galaxy S4 ή S5 ή S6 ούτε ένα xperia οκταπύρηνο ούτε κάποιο ανάλογο lg ούτε στην τελική οποιοδήποτε iphone (μην μείνει παραπονεμένο) και νομίζω και πάρα πολλοί από εδώ το ίδιο. Φυσικά εάν είχα τα χρήματα θα έπαιρνα ότι πιο ισχυρό υπάρχει στην εγχώρια αγορά όχι γιατί χρειάζομαι ότι προσφέρει, αλλά γιατί μου αρέσει, με διασκεδάζει και δεν θα ασχολιόμουν τόσο πολύ με την κινέζικη αγορά. Νομίζω λοιπόν ότι όλοι πρέπει πάντα να έχουμε αυτό στο μυαλό μας όταν προσπαθούμε να βοηθήσουμε κάποιο μέλος που ζητάει την γνώμη μας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum, πιστεύετε ότι το Moto G 2014 είναι καλύτερο και πιο αξιόπιστο από το Hauwei honor 6?

 

honor 6 φυσικά,δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τον δυο

Link to comment
Share on other sites

Να επισημανθεί σαν "Η-O-T" το θέμα, γιατί έχει πάρει φωτιά!!! :shoot: :rocket:

Πολύ επιμορφωτικό επίσης.

Νομίζω ότι περισσότερο συμφωνούμε όλοι, παρά διαφωνούμε σε γενικές γραμμές.

Υπάρχουν οι ναυ-αρχίδες εκ των έσω, των οποίων οι τιμές είναι απαγορευτικές για την πλειοψηφία.

Όσοι μπούφοι (ή όχι) μπορούν (ή όχι :devil:), καλά κάνουν και τις παίρνουν.

Όσοι τώρα έχουν συνειδητοποιήσει σε τι εποχές ζούμε και ψιλοζορίζονται, κοιτάνε κάτι πιο συμφέρον οικονομικά.

Υπάρχουν και ακριβότερες αλλά και οικονομικότερες λύσεις.

Εκεί λοιπόν αν αγοράσεις από Ελλάδα, αναγκαστικά θα χάσεις σε κάποιες παραμέτρους (που θα επιθυμούσες παραπάνω), αλλά τη δουλειά σου, με κάποιους συμβιβασμούς, θα την κάνεις κουτσά στραβά.

Αν στραφείς Κίνα μεριά θα πάρεις κάτι καλύτερο σε πολύ καλή (συγκριτικά) τιμή με το όποιο ρίσκο και αν σου κάτσει (γιατί μπορεί και να μη σου κάτσει), εάν στραφείς σε αξιόπιστους/δοκιμασμένους και επώνυμους Κινέζους.

Υπάρχουν και πολλοί που εντυπωσιάζονται με "καρα-κινεζιές" (από όποια μορφής διαστάυρωση και αν έχουν προκύψει :lol:) που μετά από λίγο καιρό, αφού περάσει ο αρχικός ενθουσιασμός, το ψιλό(έως χοντρό)-μετανιώνουν, αλλά ακόμα και αυτοί κουτσά στραβά θα την κάνουν επίσης τη δουλειά τους.

Με λίγα λόγια, ΠΕΡΙ ΟΡΕΞΕΩΣ ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ!

Όποιος μπορεί με τις γνώσεις του να βοηθήσει (φαντάρε :p) ας το κάνει και τον ευχαριστούμε, για να μάθουν και κάποιοι με λιγότερες γνώσεις και να αποφύγουν τις κακοτοπιές πριν από κάποια αγορά.

Οι υπόλοιποι χαλαρώστε και απολαύστε το....:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Ωραια η συζητηση,εχει γινει hot και το κορυφαιο ειναι πως αυτος που ρωτησε και την ξεκινησε δεν συμμετεχει...:lol:Θα ηθελα να ρωτησω τον haki,επειδη το προτεινε και δειχνει γνωστης (εγω δεν ειμαι,απλως ασχολουμαι),για το huawei ascend p7 mini.To 4g πιανει Ελλαδα?Φιλος μου ψαχνεται για κινητο μεχρι 150 ευρω (μονο ελληνικη αγορα) και του το προτεινα,με βαση τα οσα ειπες:D.Υπαρχει κατι αλλο απο ελληνικη αγορα μεχρι 150 ευρω,περιπου?Το lg g2 mini?Το motorola moto g(με προβληματιζει το sar που εχει)?Ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Ωραια η συζητηση,εχει γινει hot και το κορυφαιο ειναι πως αυτος που ρωτησε και την ξεκινησε δεν συμμετεχει...:lol:Θα ηθελα να ρωτησω τον haki,επειδη το προτεινε και δειχνει γνωστης (εγω δεν ειμαι,απλως ασχολουμαι),για το huawei ascend p7 mini.To 4g πιανει Ελλαδα?Φιλος μου ψαχνεται για κινητο μεχρι 150 ευρω (μονο ελληνικη αγορα) και του το προτεινα,με βαση τα οσα ειπες:D.Υπαρχει κατι αλλο απο ελληνικη αγορα μεχρι 150 ευρω,περιπου?Το lg g2 mini?Το motorola moto g(με προβληματιζει το sar που εχει)?Ευχαριστω πολυ!!!

 

Αυτα που ειπες ειναι λιγο πολυ. Υπαρχει και το Ascend G4, το G620S, καποια ακομη της lg. Εμενα το ascend p7 mini μου αρεσει πeρισσοτερο να σου πω την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ τελικώς κατέληξα στο Xiaomi Μi2s, απ ότι λένε είναι το καλύτερο "οχι παντόφλα" κινητό για την τιμή του, το έχει στο bestprice κοντά στα 200 ευρώ. Edited by redrig
Link to comment
Share on other sites

Nαι, το Ρ7 Mini των σκρτουτζομάγαζων λειτουργεί πληρέστατα στη Ελλάδα. Είναι πανέμορφο, καλοφτιαγμένο, με πολύ προσωπικότητα και με επαρκέστατες επιδόσεις. Πρόσφατα αναβαθμίστηκε στο πανέμορφο Emui 3.0 UI. Kαι το LG G2 Mini είναι πολύ καλό αλλά προσωπικά θα έπαιρνα το Huawei λόγω της μοναδικότητας του. Με 180 ευρώ παίρνεις το εξαιρετικό LG G3 Mini. Το Moto G είναι μάλλον το καλύτερο από όλα αλλά δεν έχει 4G και όσον αφορά το SAR μπερδεύεσαι διαβάζοντας την μέτρηση με βάση τα ινδικά πρότυπα, που είναι ίδια με τα αμερικανικά και διαφορετικά από τα ευρωπαϊκά.

 

Καλημερα @haki και σε ευχαριστουμε για τις πληφοροριες που μας δινεις και μοιραζεσαι μαζι μας, μαθαινουμε αρκετα ειναι η αληθεια! Στο ερωτημα μου τωρα, ειδα οτι προσφατα αγορασες Lenovo Vibe Z2 και εχεις γραψει και αναλογο εντυπωσεις στο αντιστοιχο thread (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=398941).

Δεδομενου οτι φοραει τον ιδιο επεξεργαστη ARM Cortex-A53 Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 και με το Samsung Galaxy A3 (https://www.skroutz.gr/s/5988663/Samsung-Galaxy-A3-A300FU-16GB.html με τιμη στα 226ευρω) ενω το αντιστοιχο Samsung Galaxy A5 (https://www.skroutz.gr/s/6003622/Samsung-Galaxy-A5-16GB.html με τιμη στα 310ευρω) αναμεσα στα τρια λοιπον και με την εμπειρια σου (αν και ηδη εισαι κατοχος του ενος...) ποιο θα προτιμουσες?

Edited by bekatakis
προσθηκη τιτλου
Link to comment
Share on other sites

Όντως, τo απλό Z2 μόνο στο GEEKBUYING υπάρχει και κοστίζει 400 δολλάρια!!:wacko:

Στα άλλα κινεζομάγαζα δεν υπάρχει, μόνο το pro έχουν.

Προβλέπεις να μειωθεί η τιμή των 269 ευρώ στην Ελληνική αγορά με το πέρασμα του χρόνου ή να αυξηθεί??

Πρόσεξε, από την απάντησή σου κρίνονται πολλά, γιατί οι 11.21€ x 24 άτοκες δόσεις είναι δέλεαρ!! :p

Link to comment
Share on other sites

Mην μιζεριάζεις! :lol: 24Χ11.21 είναι μιά χαρά! Πάρτο...πριν το πληρώσεις σε δραχμές! :rotfl:

 

Δεν υπάρχει μόνο στο geekbuying:

http://www.minideal.net/lenovo-vibe-z2-4g-fdd-lte-smartphone-msm8916-quad-core-64bit-2gb-32gb-5-5-inch-hd-screen.html

 

off topic: Εκεί και αν δεν τον συμφέρει να το πληρώνει με δραχμές....:lol:

Link to comment
Share on other sites

ok κινεζια η οχι για τα λιγα λευτα που διαθετω κ τις λιγες γνωσεις ξεχωρισα αυτα τα 3

http://www.kimovil.com/en/compare/inew-v3-plus,lenovo-golden-warrior-a8,lenovo-vibe-x2-16GB

δεν ειμαι σιγουρος οτι γραφει τα χαρακτρηριστικα των κινητων με ακριβεια (για παραδειγμα εχει 2 lenovo vibe x2 με ιδια χαρακτηριστικα αλλα αλλη βαθμολογια) κ σε μερικα σημεια δεν καταλαβα γιατι βαζει καλυτερη βαθμολογεια στο ενα απο το αλλο.

τι μου προτεινετε εσεις? η καποιο αλλο που να αξιζει τα λευτα του εκει γυρο στα 150 και να φενετε ανταγωνιστικο σε επειδωσεις κ καμερα

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ok κινεζια η οχι για τα λιγα λευτα που διαθετω κ τις λιγες γνωσεις ξεχωρισα αυτα τα 3

http://www.kimovil.com/en/compare/inew-v3-plus,lenovo-golden-warrior-a8,lenovo-vibe-x2-16GB

δεν ειμαι σιγουρος οτι γραφει τα χαρακτρηριστικα των κινητων με ακριβεια (για παραδειγμα εχει 2 lenovo vibe x2 με ιδια χαρακτηριστικα αλλα αλλη βαθμολογια) κ σε μερικα σημεια δεν καταλαβα γιατι βαζει καλυτερη βαθμολογεια στο ενα απο το αλλο.

τι μου προτεινετε εσεις? η καποιο αλλο που να αξιζει τα λευτα του εκει γυρο στα 150 και να φενετε ανταγωνιστικο σε επειδωσεις κ καμερα

ευχαριστω

 

vibe x2 τα άλλα 2 δεν θα τα κοίταγα καν

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητάμε, προτίμησε οκταπυρινο. Δυο που αξιζεις να δεις και περιπου στα 130 ευρω ειναι το Cubot X9 (8 MP Front Camera + 13 MP Rear) και το Elephone G6 (2 MP Front Camera + 13 MP Rear Camera). Σύγκρινέ τα στο bestpriceinchina.com. Το Elephone εχει 1GB RAM ενω το Cubot στα 2GB, 5 Inch IPS 1280x720.
Link to comment
Share on other sites

Mε γειά του! Πολύ ωραίο είναι! Κι αν ταλαντεύεται, το P7 Mini εξακολουθεί να παίζει ως επιλογή.

 

Κι εγω αυτο του λεω!:)Βασικα του αρεσε εμφανισιακα το lg g2 mini,αλλα διαβασε αρκετα σχολια στο skrutz οτι το κινητο κολλαει.Καποιοι γραφουν πως υπηρξαν καποια ελλατωματικα κομματια.Δεν ξερω...Ισως η πιο ασφαλης επιλογη να ειναι το moto g...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο του λεω!:)Βασικα του αρεσε εμφανισιακα το lg g2 mini,αλλα διαβασε αρκετα σχολια στο skrutz οτι το κινητο κολλαει.Καποιοι γραφουν πως υπηρξαν καποια ελλατωματικα κομματια.Δεν ξερω...Ισως η πιο ασφαλης επιλογη να ειναι το moto g...

 

Τα σχόλια στο skroutz να μην τα λαμβάνει υπόψην. Καλύτερα στα forum...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Διαβαζω τα οσα εχετε γραψει παραπανω, και μπορω να πω οτι εμαθα αρκετα. Θα ηθελα ομως τα φωτα και τη γνωμη σας σε κατι.. Ο κολλητος μου μου εκανε πρόσφατα μια πολυ μεγαλη εξυπηρετηση και θελω καπως να του το ανταποδωσω. Και σκεφτηκα να του παρω δωρο (σε συνδυασμο και με τη γιορτη του κοντα στο Πασχα) ενα καινουριο κινητο εως 200€. Προς το παρον εχει δυο αρχαια (Motorola Defy και Sony Ericsson 530i), οριακα λειτουργικα, και εχω κουραστει να τον βλεπω να παιδευεται, οποτε λεω να του παρω ενα και dual SIM. :P :P :P

 

Χαρακτηριστικα που εχω καταλαβει οτι θα τον ενδιαφερουν ειναι:

1) Καλη διαρκεια ζωης μπαταριας

2) Κατα προτιμηση μεχρι 5 ιντσες, χωρις να ειναι δεσμευτικο

3) Καλο software support γιατι ειναι του Πολυτεχνειου και ειμαι σιγουρος οτι θα το ρημαξει στο "πειραγμα" :P

4) Αν γινεται να υποστηριζει 4G

5) Η καλη καμερα ειναι θεμιτη αλλα οχι απαραιτητη

6) Να εχει στιβαρη κατασκευη, γιατι ειναι και λιγο τσαπατσουλης

 

Χαιρομαι που, εστω και απο ενστικτο και χωρις να εχω διαβασει για τις μπαντες, ήθελα να μεινω μακρια απο MediaTek.

Σκεφτομουν σοβαρα την επιλογη του Redmi 2 Pro (ή Enhanced, οπως το πουν τελος παντων) αλλα δεν εχει ανακοινωθει ακομα και το βλεπω να φτανει αργα...

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...