Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε πολλά φορητά μπορείς να ορίσεις ότι όταν πατάς ταυτόχρονα τα δύο πλήκτρα του pad, ισοδυναμούν με middle click.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα στο Firefox 3.5 ότι όταν τον κλείνω και θέλω να ξαναμπώ μετά από ώρα δεν με αφήνει εμφανίζοντάς μου το παρακάτω σφάλμα:

http://img513.imageshack.us/img513/8449/mozillafirefox.png :confused:.Για να διορθωθεί αυτό το σφάλμα πρέπει ή να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή ή να πάω στο Windows Task Manager και στην καρτέλα "Processes" να κλείσω το "firefox.exe".Γιατί το κάνει αυτό;:confused::worry:

Link to comment
Share on other sites

To έκανε και ο 3 γιατί όταν τον κλείνεις το process λειτουργεί για μερικά δευτερόλεπτα ακόμα. Περίμενε να κλείσει μόνο του. Αν δεν κλείνει και αναγκάζεσαι πάντοτε να το σκοτώσεις, τότε αφαίρεσε extensions, καθάρισε το προφίλ (π.χ. history, cache) ή φτιάξε ένα άλλο. Γενικά αυτό εμφανίζεται ότι έχει επιβαρυνθεί πολύ ο browser.
Link to comment
Share on other sites

To έκανε και ο 3 γιατί όταν τον κλείνεις το process λειτουργεί για μερικά δευτερόλεπτα ακόμα. Περίμενε να κλείσει μόνο του. Αν δεν κλείνει και αναγκάζεσαι πάντοτε να το σκοτώσεις, τότε αφαίρεσε extensions, καθάρισε το προφίλ (π.χ. history, cache) ή φτιάξε ένα άλλο. Γενικά αυτό εμφανίζεται ότι έχει επιβαρυνθεί πολύ ο browser.

Αυτό μπορεί να μου το κάνει και μετά από 10 λεπτά από τη στιγμή που πάτησα το "X" :confused:.Όσον αφορά τις "Επεκτάσεις" έχω μόνο τέσσερις.Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να μου το κάνει και μετά από 10 λεπτά από τη στιγμή που πάτησα το "X" :confused:.Όσον αφορά τις "Επεκτάσεις" έχω μόνο τέσσερις.Ευχαριστώ.:)

Μήπως έχεις κανένα add on του στυλ Minimize To Tray με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι τον κλείνεις αλλά στην πραγματικότητα να τρέχεις; Αυτό με το 10λεπτο είναι πολύ περίεργο. Μερικά δευτερόλεπτα είναι λογικό αλλά τόσα πολύ, όχι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κανένα add on του στυλ Minimize To Tray με αποτέλεσμα να νομίζεις ότι τον κλείνεις αλλά στην πραγματικότητα να τρέχεις; Αυτό με το 10λεπτο είναι πολύ περίεργο. Μερικά δευτερόλεπτα είναι λογικό αλλά τόσα πολύ, όχι.

Δεν έχω ούτε add-ons,ούτε "επεκτάσεις".Όπως τον εγκατέστησα,έτσι τον άφησα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο Mozilla Firefox 3.5 να πέρασε από πολλές beta και RC εκδόσεις,φαίνεται όμως ότι ακόμα υπάρχουν bugs.Το Mozilla Foundation έχει προγραμματίσει ως το τέλος του μήνα τη διάθεση της έκδοσης 3.5.1 στην οποία θα διορθώνονται bugs που εντοπίστηκαν σε διάφορα σημεία όπως τη μηχανή "TraceMonkey" για την επεξεργασία της δέσμης ενεργειών JavaScript και κάποιες άλλες ατέλειες.Όπως με όλες τις ενημερώσεις, έτσι και αυτή θα διατεθεί τόσο σαν αυτόνομο πακέτο εγκατάστασης,όσο και μέσω του συστήματος αυτόματων αναβαθμίσεων, χωρίς να απαιτείται κάποια ενέργεια από τον χρήστη για την εγκατάστασή της.

 

Πηγή: Tech Team.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!Στο Firefox τελευταία μια δυο ιστοσελίδες που μέχρι πρότινος εμφανίζονταν κανονικά μου βγαίνουν με συνεχή ?????????????????? στο σώμα κειμένου αντί χαρακτήρων.Η κωδικοποίηση κοίταξα και είναι στην Ελληνικά ISO όπως ήταν και όταν εμφανίζονταν σωστά .Υπόψη δοκίμασα και άλλες κωδικοποιήσεις( ISO 8859-7 κ.λ.π) αλλά τίποτε.Τι μπορεί να φταίει??Ο υπολογιστής τρέχει Win XP Pro ελληνικά με SP2 και antivirus το ΑVG 8.5 free και τελευταίες ενημερώσεις και με scan που έκανα δεν βρίσκει ιούς.Ο Μοzilla είναι στην έκδοση 3.0.11.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!Στο Firefox τελευταία μια δυο ιστοσελίδες που μέχρι πρότινος εμφανίζονταν κανονικά μου βγαίνουν με συνεχή ?????????????????? στο σώμα κειμένου αντί χαρακτήρων.Η κωδικοποίηση κοίταξα και είναι στην Ελληνικά ISO όπως ήταν και όταν εμφανίζονταν σωστά .Υπόψη δοκίμασα και άλλες κωδικοποιήσεις( ISO 8859-7 κ.λ.π) αλλά τίποτε.Τι μπορεί να φταίει??Ο υπολογιστής τρέχει Win XP Pro ελληνικά με SP2 και antivirus το ΑVG 8.5 free και τελευταίες ενημερώσεις και με scan που έκανα δεν βρίσκει ιούς.Ο Μοzilla είναι στην έκδοση 3.0.11.

 

Φίλε , γιατί δεν βάζεις την τελευταία έκδοση που υπάρχει? (3.5)

Μπορεί να σου λυθεί το πρόβλημα!:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αξιοπιστος ο firefox και αρκετα γρηγορη η εκδοση 3.5.

 

Με καποιες ρυθμισεις στο about:config και βεβαια τον απαραιτητο αριθμο add ons (που πλεον ειναι συμβατα) ολα δειχνουν καλυτερα.

 

Μερικα απο τα add ons που χρησιμοποιω

 

  • Paste and Go 3
  • Speed Dial
  • NoScript
  • AdBlock Plus
  • ChromaTabs Plus
  • Basics
  • Greek Spelling dictionary
  • User Agent Switcher
  • Download Statusbar

 

Αν υπαρχει και καποιο αλλο χρησιμο & αξιοπιστο add-on ας αναφερθει για να ενημερωθουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αξιοπιστος ο firefox και αρκετα γρηγορη η εκδοση 3.5.

 

Με καποιες ρυθμισεις στο about:config και βεβαια τον απαραιτητο αριθμο add ons (που πλεον ειναι συμβατα) ολα δειχνουν καλυτερα.

 

Μερικα απο τα add ons που χρησιμοποιω

 

  • Paste and Go 3
  • Speed Dial
  • NoScript
  • AdBlock Plus
  • ChromaTabs Plus
  • Basics
  • Greek Spelling dictionary
  • User Agent Switcher
  • Download Statusbar

 

Αν υπαρχει και καποιο αλλο χρησιμο & αξιοπιστο add-on ας αναφερθει για να ενημερωθουν ολοι.

 

 

Έτσι απο περιέργεια πως καταλαβαίνετε οτι είναι πιο γρήγορος γιατί εμένα μου φαίνεται ακριβώς ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι απο περιέργεια πως καταλαβαίνετε οτι είναι πιο γρήγορος γιατί εμένα μου φαίνεται ακριβώς ίδιος.

 

Οπως ξαναγραψαν και αλλοι παιζουν ρολο ποσα addons εχει βαλει ο καθενας, αν εχεις κανει clear cache/history Κλπ

 

Επισης εγω αλλαξα με tweaks καποιες επιπλεον ρυθμισεις στο about:config (καποιες τις ειχα κανει και παλιοτερα καποιες δεν τις ειχα ξανακανει ποτε και ειδα αισθητη διαφορα)

 

Tweaks Με δικη σας ευθυνη (καντε και κανα backup πριν) και οσοι εχετε και καποιες γνωσεις

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2843815#post2843815

 

Για τα addons εχω χρησιμοποιησει διαφορα κατα καιρους αλλα αυτα (τα παραπανω) εχω ξεχωρισει και τα ανεφερα και καλο ειναι να τα συγκεντρωσουμε καπου ολα τα χρησιμα για να βοηθηθουν και αλλοι ειτε αμεσα ειτε στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά..Χρησιμοποιώ Windows Vista Home Premium και Mozilla Firefox 3.0.11. Το Πρόβλημα μου είναι ότι έκανα ένα optimize το συστημά μου με το Advanced Vista Optimizer 2009 και μάλλον επειδή είχα την επιλογή να καθαρίσει και τα Privacy Files, το AVO2009 μου εξαφάνησε όλα τα bookmarks μου όλα τα addons και extensions τις ρυθμίσεις τα πάντα. Δυστυχώς δεν είχα κάποιο back up. Υπάρχει κάποια λύση ή κάποιος που να είχε το ίδιο πρόβλημα στο παρελθόν?

 

Υ.Γ. : Το AVO2009 τα αρχεία που σβήνει συνήθως πηγαίνουν στον κάδο ανακύκλωσης έτσι ώστε αν έχεις κάνει κάτι λάθος (όπως εγώ τώρα) να μπορέσεις να το διορθώσεις. Αυτή τη φορά όμως δεν βρήκα τίποτα στον κάδο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αξιοπιστος ο firefox και αρκετα γρηγορη η εκδοση 3.5.

 

Με καποιες ρυθμισεις στο about:config και βεβαια τον απαραιτητο αριθμο add ons (που πλεον ειναι συμβατα) ολα δειχνουν καλυτερα.

 

Μερικα απο τα add ons που χρησιμοποιω

 

  • Paste and Go 3
  • Speed Dial
  • NoScript
  • AdBlock Plus
  • ChromaTabs Plus
  • Basics
  • Greek Spelling dictionary
  • User Agent Switcher
  • Download Statusbar

 

Αν υπαρχει και καποιο αλλο χρησιμο & αξιοπιστο add-on ας αναφερθει για να ενημερωθουν ολοι.

 

Kαλο θα ήταν όμως να αναφέρεις και τι κάνει το κάθε add on για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται.Εγώ χρησιμοποιώ και το Cooliris με το οποίο μπορείς να δεις σε μορφή slide διάφορες εικόνες απο το internet (πχ google,facebook)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως θα εγκαταστήσω το 3.5 firefox σε ubuntu 9.04;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ήταν όμως να αναφέρεις και τι κάνει το κάθε add on για να ξέρουμε περί τίνος πρόκειται.Εγώ χρησιμοποιώ και το Cooliris με το οποίο μπορείς να δεις σε μορφή slide διάφορες εικόνες απο το internet (πχ google,facebook)

 

Δεν εχεις και αδικο

 

Ας δουμε τι κανει το καθενα και για αυτους που δεν γνωριζουν. Καλο θα ηταν να τα συγκεντρωσουμε ολα τα απαραιτητα ή τα χρησιμα για να τα βρισκουν και οι παλιοι και οι νεοι χρηστες του FF3.x

 

 

  • Paste and Go 3
     
    Ουσιαστικα ειναι option στον opera. Μαρκαρεις link και στο ανοιγει σε ξεχωριστω tab κατευθειαν χωρις να ανοιξεις tab ή να ξαναγραψεις το link
     
  • Speed Dial
     
    Και αυτο επιλογη απο Opera. Πολυ χρησιμο δημιουργει 9 ή και παραπανω quick links και καθε φορα που ανοιγει κανεις καινουργιο tab τα βλεπει ολα μαζι και επιλεγει. Τωρα τελευταια το εβαλα αν και το ηθελα απο καιρο.
     
  • NoScript
     
    Για εμενα πολυ χρησιμο για αλλους σπαστικο. NoScript's unique whitelist based pre-emptive script blocking approach prevents exploitation of security vulnerabilities (known and even not known yet!) with no loss of functionality... .
     
    You can enable JavaScript, Java and plugin execution for sites you trust with a simple left-click on the NoScript status bar icon (look at the picture), or using the contextual menu, for easier operation in popup statusbar-less windows.
     
  • AdBlock Plus
     
    Αρκετα χρησιμο και αυτο.
     
    Κανει remove adds & banners διαφημιστικα.
     
  • ChromaTabs Plus
     
    Βαζει χρωμα σε καθε tab που παμε αναλογα με το εικονιδιο ετσι ωστε να ξεχωριζουν για τον χρηστη
     
  • Basics
     
    Προσθετει το new tab button στα αριστερα και οχι οπως ειναι στον ΙΕ
     
  • Greek Spelling dictionary
     
    Λεξικο ελληνικο.
     
  • User Agent Switcher
     
    Υπαρχουν σελιδες που τρεχουν μονο με ΙΕ. Οριστε η λυση. Το επιλεγουμε και μπαινουμε στην συγκεκριμενη σελιδα. Μολις τελειωσουμε το αλλαζουμε σε Firefox ξανα.
     
  • Download Statusbar
     
    Οταν κανουμε DL αντι να βγαινει pop-up νεο παραθυρο βγαινουν ολα τα DLs κατω στην μπαρα.
     
    View and manage downloads from a tidy statusbar - without the download window getting in the way of your web browsing.
     

 

Αυτα με εχουν βολεψει εμενα. Σιγουρα ξεχναω καποια βασικα απλα καλο θα ηταν να τα συγκεντρωσουμε με μια επιλογη οσα χρειαζονται μιας και αρκετοι βαζουμε-βγαζουμε addons χωρις να ξερουμε ακριβως τι κανει ο καθενα.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν γίνεται τίποτα...

 

πρέπει πρώτα να βγεί ο παλιός με εργαλείο synaptic

 

κανένας οδηγός.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

προβληματακι με τον 3.5

 

λοιπον, εχω μια καρτελα ανοιχτη. επειτα ανοιγω νεα καρτελα και παταω μια σελιδα να ανοιξει. επειδη εχω και τορρεντ ανοιχτο, αργουν να ανοιξουν λιγο οι σελιδες. οποτε μεχρι να ανοιξει η δευτερη σελιδα ξαναγυρναω στην πρωτη. μολις "κατεβασει" την δευτερη σελιδα, ειτε μου αλλαζει την καρτελα, ειτε την ανοιγει σε νεο παραθυρο.

τι παιζεται?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , γιατί δεν βάζεις την τελευταία έκδοση που υπάρχει? (3.5)

Μπορεί να σου λυθεί το πρόβλημα!:)

...

Πραγματικά με το που κατέβασα την 3.5 λύθηκε το πρόβλημα!Δεν το περίμενα -είναι αλήθεια- νόμισα πως κόλλησα κάποιον ιο που απλώς δεν ανιχνεύονταν απ'το Αntivirus και το θεώρησα ως τέτοιο σύμπτωμα ..Thanx!:)

Link to comment
Share on other sites

Με το add on του ορθογραφικού ελέγχου θα πρέπει εγώ χειροκίνητα να διορθώνω μια μια τις λέξεις η γίνεται να το κάνει και αυτόματα???
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το add on του ορθογραφικού ελέγχου θα πρέπει εγώ χειροκίνητα να διορθώνω μια μια τις λέξεις η γίνεται να το κάνει και αυτόματα???

 

Απλά στις κοκκινίζει και με δεξί κλικ σου βγάζει τις διορθώσεις. Ένα πράγμα όπως το word

Link to comment
Share on other sites

Με το add on του ορθογραφικού ελέγχου θα πρέπει εγώ χειροκίνητα να διορθώνω μια μια τις λέξεις η γίνεται να το κάνει και αυτόματα???

 

Η απάντηση είναι ΟΧΙ δεν γίνεται αυτόματα.

Να πω εδω οτι δεν καταλαβαίνω τις απαντήσεις απο τους "expert" του τύπου (Απλά στις κοκκινίζει και με δεξί κλικ σου βγάζει τις διορθώσεις. Ένα πράγμα όπως το word). Δεν ρωτάει αυτό ο άνθρωπος.

Εκτός και αν αυτός που ποστάρει άνευ λόγου και αιτίας ανεβάζοντας τον αριθμό των ποστ του ανεβάζει και την εκτίμηση που πρέπει να του έχουν οι υπόλοιποι συμφορίιτες του.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που κατάλαβες ρωτάω γιατί και σε άλλα φόρουμ ρώτησα και όλοι μου λένε όπως στο word,άλλα εγώ ξερω πως στο word επιλέγεις όλο το κείμενο και στο διορθώνει ενώ εδώ όπως κατάλαβα και λες και συ δεν γίνεται.

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο word επιλεγεις ολο το κειμενο για επιδιορθωση,αλλα και παλι εσυ επιλεγεις λεξη προς λεξη την επιδιορθωση.απλα δεν τσεκαρεις ολη την ωρα την καθε υπογραμισμενη λεξη που ειναι προς επιδιορθρωση.
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...