Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα ανοιξα τον υπολογιστη και οταν ανοιξα τον mozilla εκανε update μονος του.

Και ενω πριν ειχε αυτη τη μορφη (στα Ελληνικα)

ΑΓΓΛΙΚΟΣ

http://img339.imageshack.us/img339/3535/11008009891.png

αλαξε χωρις να το θελω και τωρα ειναι ετσι.

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ

http://img805.imageshack.us/img805/3535/11008009891.png

Εγω τα βλεπω αναποδα απο αυτα που λες, εκτος αν εννοείς την πρώτη σελιδα, Αν ναι τοτε αλλαξε σελιδα βαλε αυτην " http://www.google.com/firefox/ " και όρισε την σαν σελιδα εκκινησης.

ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ BROWSER EVER.

 

 

η δυνατοτητα να κανει αποθηκευση ολων των σελιδων οταν κλεινουμε τον firefox θα υπαρξει ποτε η θα μεινουμε στον 3.6 οσοι χρειαζομαστε κατι τετοιο;

 

Υπαρχει αλλα ειναι λιγο ποιο πολύπλοκη

 

Γραφεις στην γραμμη των διευθύνσεων about:config επιβεβαιώνεις την εισοδο σου και κατόπιν κανεις την παράμετρο browser.showquitwarning απο fulse που ειναι σε σενα true με διπλο κλικ επανω της και εισαι οκ.

 

 

Για να βρεις την παραμετρο την γραφεις στο πεδιο "Φιλτρο:" και σου εμφανιζει μονο αυτη, γιατι γινεται χαμος εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ανοιξα τον υπολογιστη και οταν ανοιξα τον mozilla εκανε update μονος του.

Και ενω πριν ειχε αυτη τη μορφη (στα Ελληνικα)

http://img339.imageshack.us/img339/3535/11008009891.png

αλαξε χωρις να το θελω και τωρα ειναι ετσι.

http://img805.imageshack.us/img805/3535/11008009891.png

 

Θα μου πειτε τωρα δε μας παρατας ρε φιλε. Σιγα το προβλημα.

Για μενα ομως ρε παιδες ειναι μεγαλο προβλημα.

Και επειδη δεν τα παω κ πολυ καλα με τους υπολογιστες ειναι ακομα πιο σπαστικο να μην μπορω να βρω μονος μου λυσεις για τετοια απλα θεματα.

Εχω εξοικιωθει με την προηγουμενη σελιδα τοσο καιρο, και τωρα που η νεα σελιδα ειναι σκουροχρωμη μου κακοφαινετε παρα πολυ.

Μπορω να την επαναφερω οπως ηταν πριν? Please help me.

Εχω vista sto pc mou.

 

Το προβλημα μου ειναι το χρωμα και οχι τα Αγγλικα.

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειδα οτι εχουμε την beta του 5 στις 9 μαιου...ισχυει κατι τετοιο??

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι το χρωμα και οχι τα Αγγλικα.

 

Πες το από την αρχή!!!

 

 

Διάλεξε ενα θέμα απο εδώ

https://addons.mozilla.org/el/firefox/themes/?sort=rating

 

ή πήγαινε Εργαλεία ->Πρόσθετα ->Εμφάνιση και ενεργοποίησε το Default θέμα του ff

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ BROWSER EVER.
Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος (προσωπικά προτιμώ τον Chrome), ωστόσο είναι σίγουρα καλύτερος από τον 3.6. Γενικά μην μένετε σε παλιότερες εκδόσεις software. Οι νεότερες εκτός από βελτιώσεις σε ταχύτητα και χαρακτηριστικά, περιέχουν πολλά bug fixes.

Καπου ειδα οτι εχουμε την beta του 5 στις 9 μαιου...ισχυει κατι τετοιο??
Ο ρυθμός που θα αναβαθμίζεται ο firefox άλλαξε: http://www.geek.com/articles/news/firefox-5-6-and-7-will-be-released-in-2011-as-mozilla-plays-catch-up-2011027/
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος (προσωπικά προτιμώ τον Chrome), ωστόσο είναι σίγουρα καλύτερος από τον 3.6. Γενικά μην μένετε σε παλιότερες εκδόσεις software. Οι νεότερες εκτός από βελτιώσεις σε ταχύτητα και χαρακτηριστικά, περιέχουν πολλά bug fixes.

Ο ρυθμός που θα αναβαθμίζεται ο firefox άλλαξε: http://www.geek.com/articles/news/firefox-5-6-and-7-will-be-released-in-2011-as-mozilla-plays-catch-up-2011027/

ωραια..εγω επειδη τωρα τυχαινει να αφηνω καρτελες ανοικτες ειμαι ακομα στην 3.6...θα βαλω την 4αρα μολις τελειωσω γιατι μου εβγαλε αυτοματη ενημερωση ο firefox για την 4.01

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι το χρωμα και οχι τα Αγγλικα.

 

ειχες την 3..... και τωρα εχεις την 4 εκδοση που εχει πιο μαυρο θεμα.απλα διαλεξε ενα που σου αρεσει απο αυτην την σελιδα που σου εγραψε καποιος παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ενεργοποιησουμε την δημιουργια νεας καρτελας με δεξι κλικ σε καποιο tab, οπως γινοταν παλαιοτερα;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ενεργοποιησουμε την δημιουργια νεας καρτελας με δεξι κλικ σε καποιο tab, οπως γινοταν παλαιοτερα;

 

με Ctrl+T ανοίγεις καινούργια καρτέλα ,ακόμα πιο γρήγορα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πιο είναι το πρόσθετο που απλώνει τις σελίδες ωστε να μην υπάρχει κενό δεξιά κ αριστερά;

Το θυμήθηκα, NoSquint λέγετε, σορυ για το ποστ

Edited by salonicafan_TASO
...
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα μετα την τελευταια αναβαθμιση.

οποτε ανοιγω τον μοζιλα μετα απο επανεκινηση του υπολογιστη μου βγαζει το παραθυρο που ελεγχει τα προσθετα και μετα μου ανοιγει το καλωσορισμα στον μοζιλα και κανα δυο παραθυρα προθετων (π.χ. auto pager)

καθε φορα τα ιδια... δεν καταλαβα τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω ενα προβλημα μετα την τελευταια αναβαθμιση.

οποτε ανοιγω τον μοζιλα μετα απο επανεκινηση του υπολογιστη μου βγαζει το παραθυρο που ελεγχει τα προσθετα και μετα μου ανοιγει το καλωσορισμα στον μοζιλα και κανα δυο παραθυρα προθετων (π.χ. auto pager)

καθε φορα τα ιδια... δεν καταλαβα τι εγινε?

κανενας με παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κανενας με παρομοιο προβλημα?

 

Κανε αυτο που γρφω στην δευτερη απαντηση σε αυτο το ποστ, οποτε μετα θα σε ρωταει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3624584#post3624584

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που γρφω στην δευτερη απαντηση σε αυτο το ποστ, οποτε μετα θα σε ρωταει.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3624584#post3624584

το εκανα αλλα να υποθεσω οτι αυτο το κανεις για να σου δινει την επιλογη να αποθηκευσεις τα ανοιχτα tab.

το δικο μου προβλημα ειναι αλλο ομως.

οπως γραφω, μετα απο επανεκινηση του υπολογιστη βγαζει το πινακακι που ελεγχει τα addons σαν να εκανε μολις αναβαθμιση... και αφου τελειωσει μου ανοιγει παντα τα ιδια 2 tabs "καλως ηρθατε στον firefox" και "ayto pager"

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα να υποθεσω οτι αυτο το κανεις για να σου δινει την επιλογη να αποθηκευσεις τα ανοιχτα tab.

το δικο μου προβλημα ειναι αλλο ομως.

οπως γραφω, μετα απο επανεκινηση του υπολογιστη βγαζει το πινακακι που ελεγχει τα addons σαν να εκανε μολις αναβαθμιση... και αφου τελειωσει μου ανοιγει παντα τα ιδια 2 tabs "καλως ηρθατε στον firefox" και "ayto pager"

 

Αφου κάνεις αυτο που ειπα, στην συνέχεια

1. οταν τον κλεινεις δεν θα κανεις "αποθήκευση και εξοδο" παρα μονο "εξοδο",

2. φαντάζομαι οτι εχει ελέγξει την εκκίνηση και οτι δεν υπάρχουν εκει η σελίδες που αναφερεις

3. εχεις και μια αλλη λυση δημιούργησε εναν νεο user και και δες πως συμπεριφέρεται αν ανοιγη σωστα διεγραψε τον default και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποιος την 5 να μας πει εντυπώσεις?

 

η beta του 5 ειναι απιστευτα γρηγορη!

με σημα 0-1 μπαρα ασυρματο εκει που ο 4 δεν ανοιγε τις σελιδες, ο 5 τις φορτωνει τσακ μπαμ

εντυπωση μου εκανε:worry:

Link to comment
Share on other sites

η beta του 5 ειναι απιστευτα γρηγορη!

με σημα 0-1 μπαρα ασυρματο εκει που ο 4 δεν ανοιγε τις σελιδες, ο 5 τις φορτωνει τσακ μπαμ

εντυπωση μου εκανε:worry:

 

Η 5 έρχεται, απο οτι διάβασα, να διορθώσει το πρόβλημα της εκκίνησης του 4, δηλαδή απο την στιγμη που θα κάνεις κλικ στο εικονίδιο μεχρι να εμφανιστεί στην οθονη σου υπαρχει μια καθυστέρηση και πολλα παράπονα απο τους χρήστες στην σελίδα της mozila.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σος!!!!!! Λοιπον, καταρχας το Mozilla Firefox δε μου ανοιγει καν εδω και 2 μερες, ουτε μου δειχνει καποια ειδοποιηση.Παταω διπλο κλικ και δε γινεται τιποτα. Ουτε απο το safe mode. Οταν παω στην προσθαφαιρεση προγραμματων, παλι οταν παταω καταργηση, δε γινεται τιποτα. Οποτε δεν μπορω ουτε να το καταργησω και να το ξανακατεβασω. Μπαινω απο τον EXPLORER και ολα οκ.. Το προβλημα μου ειναι αλλο ομως.. Πως στους σελιδοδεικτες του Firefox ειχα αποθηκευσει ενα Link που το θελω οπωσδηποτε για μια εργασια και εχω φαει τον κοσμο στο google και δεν μπορω να το βρω... Εψαξα στο C και δε δειχνει τιποτα για bookmarks. Ξερετε που μπορω να βρω τους σελιδοδεικτες? Μηπως αποθηκευονται καπου αυτοματα? Εψαξα στο C, πηγα στο firefox και δεν υπαρχει επιλογη για bookmarks. Tι να κανω?? Σοσ!!!
Link to comment
Share on other sites

C:\Documents and Settings\User Name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\

Εκεί θα δεις ένα φάκελο με όνομα του στυλ "8kajfakjfak9.default". Αν είναι περισσότεροι από έναν διάλεξε αυτόν με το μεγαλύτερο μέγεθος. Εντός του φακέλου αυτού υπάρχει ένα αρχείο με όνομα bookmarks.html.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα πιασει, υποθετω μονο...

 

αν κατεβασεις αλλο προγραμμα πχ safari-chrome, οταν τα πρωτοβαλεις εχει επιλογη να αντιγραψει κωδικους σελιδοδεικτες κ.α. νομιζω... για δοκιμασε :worry: με προλαβε ο zxr και μαλλον με καλυτερη λυση...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οταν παω στο φακελο Firefox μου βγαζει 2 επιλογες. Η πρωτη ειναι "Profiles" και η δευτερη "Profiles(3506)".

Παταω το πρωτο και μου βγαζει μια επιλογη nbbi3t5l.default. Πατωντας εκει μου βγαζει μια επιλογη XPC.mfl και οταν επιλεξω αυτο με ρωταει αν θα ανοιξω το αρχειο με προεπιλεγμενο προγραμμα ή με τον explorer.

 

Παταω τωρα την επιλογη "Profiles (3506)" και μου βγαζει μια επιλογη 5e6tr5au.default. Παταω εκει και μου βγαινουν οι εξης επιλογες: Cache (φακελος)

OfflineCache (φακελος)

startupCache (φακελος)

urlclassifier3.sqlite.

Τελος, πατωντας στο φακελο Cache μου βγαζει αλλους φακελους "1 , 2, 3,4,5,6,7,8,9,Α,Β,C,D,E,F" KAI τα αρχεια _CACHE_001_ _CACHE_002_ _CACHE_003_ _CACHE_MAP_. Επιλεγω το αρχειο CACHE 003 που ειναι το μεγαλυτερο σε μεγεθος, οπως μου ειπες να κανω, και μου λεει να επιλεξω με ποιο προγραμμα να το ανοιξω. Δεν ξερω ποιο απ ολα να επιλεξω... Ειμαι σε καλο δρομο αν ανοιξω αυτο το αρχειο? Παντως πουθενα δεν εχει επιλογη με bookmarks. Mηπως χαθηκαν? Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας ε??? :rolleyes:

 

 

@pgetsopoulos.

Κατεβασα το GOOGLE CHROME και δε με ρωτησε αν θελω να αποθηκευσω σελιδοδεικτες απ το firefox ή κατι τετοιο...

Edited by manosthegreek
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι πηγαίνεις στο path C:\Documents and Settings\User Name\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\ ;

 

Γιατί έχω την εντύπωση ότι εσύ πηγαίνεις στο C:\Documents and Settings\User Name\Local Settings\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\

Εκεί έχει αρχεία .mfl. Υπόψιν ότι εμείς θέλουμε το αρχείο bookmarks.html

 

Σημειωτέον επίσης ότι θα πρέπει να έχεις επιλέξει την εμφάνιση κρυφών φακέλων από το Control Panel->Folder Options.

Μπορείς επίσης να κάνεις και μια αναζήτηση αφού ξέρεις το όνομα του αρχείου. (μην ξεχάσεις να τικάρεις την επιλογή να ψάξει και για κρυφά αρχεία και φακέλους)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΟΟΝ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ, ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ BOOKMARKS σε αρχεια JSON!! ME τις ημερομηνιες που τα αποθηκευσα.. Ομως δε μου τα ανοιγει.. μΕ ρωταει με ποιο προγραμμα να τα ανοιξω και δν ξερω... ο φακελος λεγεται bookmarkbackups.. ξερεις πως ανοιγω αρχεια json?

 

Ενταξει δεν πειραζει! Αφου ελιωσα στο google βρηκα επιτελος αυτο που εψαχνα. Ευχαριστω παντως!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΟΟΝ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ, ΑΛΛΑ ΒΡΗΚΑ ΤΑ BOOKMARKS σε αρχεια JSON!! ME τις ημερομηνιες που τα αποθηκευσα.. Ομως δε μου τα ανοιγει.. μΕ ρωταει με ποιο προγραμμα να τα ανοιξω και δν ξερω... ο φακελος λεγεται bookmarkbackups.. ξερεις πως ανοιγω αρχεια json?

 

Ενταξει δεν πειραζει! Αφου ελιωσα στο google βρηκα επιτελος αυτο που εψαχνα. Ευχαριστω παντως!

 

με το notepad πρέπει να ανοίγει. αλλά υπάρχει και ένα extension για τον firefox JSONView.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...