Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μενα σε Android 4.4.2, SPMC με diamond build παιζουν ολα κανονικα και χθες και σημερα. Αλλοτε καπως αργα, αλλοτε πιο γρηγορα. Οπως παντα δηλαδη. Και οπως ειπε φιλος πιο πανω αυτος ειναι ο κοσμος του kodi. Οντως υπαρχει μια κινητικοτητα αυτη την περιοδο στο χωρο, να δουμε που θα κατασταλαξει τελικα. Αν και παντα οι προγραμματιστες βρισκουν τις ρωγμες και αναπτυσουν τα καλουδια τους που κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη. Dont panic λοιπον. Η ιστορια αυτη εχει επαναληφθει πολλες φορες. Παντως θα πρεπει μαλλον να ξεχασουμε την ευκολια του ολα σε ενα και να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε πολλαπλες πηγες. Λιγο kodi, λιγο terrarium, λιγο torrents, λιγο online streaming. Οπου κατσει. Αυτο που θελουμε θα το βρουμε, δεν υπαρχει περιπτωση. Αβολο μεν, απαραιτητο δε. Πλεον!

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάποιο καλό addon για live tv καναλιών όλου του κόσμου και κυρίως ισπανικών γνωρίζετε;
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει ρύθμιση που αλλάζει το aspect ratio της ταινίας.Αν θυμάμαι καλά όπως παίζει ήδη η ταινια πατάς στο γρανάζι δίπλα από τους υπότιτλους και εκεί έχει ρύθμιση όπου το αλλάζεις

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω μολις το εκανα οταν παω 16 προς 9

η ευρεια προβολη εχω την εντυπωση οτι χαλαει η αναλυση.

Φυσικο ειναι! Ειτε θα χαλαει η αναλυση ειτε θα παραμορφωνεται ελαφρως η εικονα. Τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον.

Παντως χθες που εβλεπα σειρα του 1993 γυρισμενη σε 4:3 (το Cracker) οταν αλλαζα σε 16:9 στο spmc συνεβαινε αυτο που λες. Οταν επιχειρησα να το δω σε online streaming καλυπτε ολοκληρη την οθονη απο μονο του (16:9) με ελαχιστη απωλεια της ποιοτητας εικονας. Δεν ξερω... Ισως παιζει ρολο και η αρχικη κωδικοποιηση του αρχειου.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το online θα είχε γίνει ήδη crop για 16:9

Δεν γίνεται να δεις κάτι 4:3 σε 16:9 widescreen και να μην έχεις ή παραμόρφωση ή χάσιμο εικόνας στα άκρα.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Φυσικο ειναι! Ειτε θα χαλαει η αναλυση ειτε θα παραμορφωνεται ελαφρως η εικονα. Τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον.

Παντως χθες που εβλεπα σειρα του 1993 γυρισμενη σε 4:3 (το Cracker) οταν αλλαζα σε 16:9 στο spmc συνεβαινε αυτο που λες. Οταν επιχειρησα να το δω σε online streaming καλυπτε ολοκληρη την οθονη απο μονο του (16:9) με ελαχιστη απωλεια της ποιοτητας εικονας. Δεν ξερω... Ισως παιζει ρολο και η αρχικη κωδικοποιηση του αρχειου.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και τα δύο ήταν από την ίδια πηγή ; (site)

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω επιλογή αρχείων στο Box (με Kodi 16.1) , ώστε να τα αντιγράψω από το στικ προς το Box ?

(Υπ΄όψιν δεν έχει μάους το απλό χειριστήριο που συνοδεύει το Box (Beelink GT1)

Edited by geord211
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο ήταν από την ίδια πηγή ; (site)

Μπα, οχι. Δεν προσεξα στο spmc απο που τραβουσε για να πω την αληθεια . Στο site ξερω την πηγη. Γιαυτο λεω οτι μαλλον πρεπει να παιζει ρολο η αρχικη συμπιεση κλπ του αρχειου, περα απο το πιθαναλογουμενο κροπαρισμα που λεει πιο πανω ο φιλος. Η αναλυση σιγουρα επηρεαζεται αλλα ιαως δεν φαινεται στο ματι.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως κάνω επιλογή αρχείων στο Box (με Kodi 16.1) , ώστε να τα αντιγράψω από το στικ προς το Box ?

(Υπ΄όψιν δεν έχει μάους το απλό χειριστήριο που συνοδεύει το Box (Beelink GT1)

Χρησιμοποιεις εναν file manager πχ τον es explorer που προσωπικα θεωρω κορυφαιο. Οπως θα εκανες στα Windows, περιπου η ιδια λογικη ειναι. Βρισκεις το αρχειο στο στικακι, αντιγραφη και επικολληση στον αποθηκευτικο χωρο του tv box.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Χρησιμοποιεις εναν file manager πχ τον es explorer που προσωπικα θεωρω κορυφαιο. Οπως θα εκανες στα Windows, περιπου η ιδια λογικη ειναι. Βρισκεις το αρχειο στο στικακι, αντιγραφη και επικολληση στον αποθηκευτικο χωρο του tv box.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

sakisv. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά απ΄ότι κατάλαβα, τα αρχεία που είναι προς αντιγραφή, τα επιλέγεις ένα-ένα κάθε φορά και κάνεις επικόληση, αλλά (αν έχεις πολλά αρχεία) δεν μπορείς να επιλέξεις παραπάνω από ένα.

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.παντως κατα τα αλλα η συγκεκριμενη σειρα

ενω υποτιθετε οτι ειναι dvd rip για μενα δεν ειναι.θα μου πεις απο παλιες

σειρες μην περιμενεις και πολλα πραγματα.τωρα οσο αναφορα το kodi αφου

ολα ειναι μαζεμενα σε ενα, τι γινετε αν κατι δεν υπαρχει σε στριμινγκ και υπαρχει

μονο σε τορρεντ για κατεβασμα;υπαρχει καποιο προσθετο για torrent;

Πρέπει να καταλάβεις το πως λειτουργεί το kodi και από που αντλεί το περιεχόμενο το κάθε addon ! Το ότι γράφει dvd rip η Hd ,720p,1080p ΔΕΝ σημαίνει ότι είναι !! παίζει ρόλο το host ..πχ το openload.co δεν συμπίεζει πολύ το περιεχόμενο (το πρωτότυπο αρχείο που ανεβαίνει πχ στο openload.co Ναι μπορεί να είναι σε dvdrip αλλά το ίδιο το site το Ξανασυμπιεζει σε μικρότερο μέγεθος ...χάνει έτσι σε ποιότητα ....)

Σε Καποια addon φαίνεται και το μέγεθος του αρχείου ...(μεγαλύτερο μεγεθος αρχείου σημαίνει και καλύτερη ποιότητα Χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι και κανόνας!)

Link to comment
Share on other sites

sakisv. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά απ΄ότι κατάλαβα, τα αρχεία που είναι προς αντιγραφή, τα επιλέγεις ένα-ένα κάθε φορά και κάνεις επικόληση, αλλά (αν έχεις πολλά αρχεία) δεν μπορείς να επιλέξεις παραπάνω από ένα.

Φυσικα και μπορεις να επιλεξεις οσα αρχεια θες ταυτοχρονα και να τα αντιγραψεις. Δεν χρειαζεται να το κανεις ενα ενα ξεχωριστα. Δοκιμασε το.

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

sakisv. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αλλά απ΄ότι κατάλαβα, τα αρχεία που είναι προς αντιγραφή, τα επιλέγεις ένα-ένα κάθε φορά και κάνεις επικόληση, αλλά (αν έχεις πολλά αρχεία) δεν μπορείς να επιλέξεις παραπάνω από ένα.

Έχει και επιλογή select all.

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα σε Android 4.4.2, SPMC με diamond build παιζουν ολα κανονικα και χθες και σημερα. Αλλοτε καπως αργα, αλλοτε πιο γρηγορα. Οπως παντα δηλαδη. Και οπως ειπε φιλος πιο πανω αυτος ειναι ο κοσμος του kodi. Οντως υπαρχει μια κινητικοτητα αυτη την περιοδο στο χωρο, να δουμε που θα κατασταλαξει τελικα. Αν και παντα οι προγραμματιστες βρισκουν τις ρωγμες και αναπτυσουν τα καλουδια τους που κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη. Dont panic λοιπον. Η ιστορια αυτη εχει επαναληφθει πολλες φορες. Παντως θα πρεπει μαλλον να ξεχασουμε την ευκολια του ολα σε ενα και να αρχισουμε να χρησιμοποιουμε πολλαπλες πηγες. Λιγο kodi, λιγο terrarium, λιγο torrents, λιγο online streaming. Οπου κατσει. Αυτο που θελουμε θα το βρουμε, δεν υπαρχει περιπτωση. Αβολο μεν, απαραιτητο δε. Πλεον!

 

Στάλθηκε από το thl 4000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια που ανέφερες το Terrarium, ωραίο φαίνεται απλά θέλω να ρωτήσω, σε κάποια αρχεία γράφει ότι έχει 5.1 ήχο αλλά στο MX player μου βγάζει 2.0 ήχο. Προσπάθησα να κάνω κάποιες ρυθμίσεις, κατέβασα κάποιους decoders αλλά τζιφος. Ξέρεις τι ρυθμίσεις χρειάζονται ;

Link to comment
Share on other sites

Μια που ανέφερες το Terrarium, ωραίο φαίνεται απλά θέλω να ρωτήσω, σε κάποια αρχεία γράφει ότι έχει 5.1 ήχο αλλά στο MX player μου βγάζει 2.0 ήχο. Προσπάθησα να κάνω κάποιες ρυθμίσεις, κατέβασα κάποιους decoders αλλά τζιφος. Ξέρεις τι ρυθμίσεις χρειάζονται ;

Ειναι θεμα του player . Το mx player Δεν βγάζει 5.1 στην έξοδο !!!!!! (Έχουν πει ότι θα το φτιάξουν στην έκδοση 1.9 ...)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα του player . Το mx player Δεν βγάζει 5.1 στην έξοδο !!!!!! (Έχουν πει ότι θα το φτιάξουν στην έκδοση 1.9 ...)

Η κωδικοποίηση στα αρχεία είναι AAC 5.1 μήπως με κάποιο codec εάν κατεβάσουμε βρεθεί άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Η κωδικοποίηση στα αρχεία είναι AAC 5.1 μήπως με κάποιο codec εάν κατεβάσουμε βρεθεί άκρη;

Οτιδήποτε 5.1 το κάνει downmix σε 2.0 !!

ρώτα εδώ ...https://forum.xda-developers.com/apps/mx-player

και το future request έχει γίνει εδώ ...https://forum.xda-developers.com/apps/mx-player/feature-request-digital-sound-ac3-dts-t3318142 (μέχρι τώρα το 5.1 δεν περνάει από hdmi )

Για να δοκιμάσεις τον ήχο κάνε open with και επέλεξε κάποιο άλλο player πχ VLC....

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οχι ! Το popcorn time είναι p2p (torrent ) .Η ποιότητα δεν αλλοιώνεται

Εννοειτε οτι μπορουμε να βαλουμε το ποπκορκ τιμε στο κοντι;υπαρχει ;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε οτι μπορουμε να βαλουμε το ποπκορκ τιμε στο κοντι;υπαρχει ;
Στο kodi υπάρχει ως addon μέσα στο fusion. Μπορείς φυσικά να το βάλεις και εκτός kodi κατεβάζοντας την εφαρμογή του popcorn από το σάιτ.
Link to comment
Share on other sites

Στο kodi υπάρχει ως addon μέσα στο fusion. Μπορείς φυσικά να το βάλεις και εκτός kodi κατεβάζοντας την εφαρμογή του popcorn από το σάιτ.

οκ ευχαριστω, και δουλευει οπως και εκτος κοντι...δηλαδη βλεπεις τη ταινια ονλινε και με υποτιτλους κατευθειαν;ή πρεπει να ψαξεις οπως στο κοντι;η ταινια θα αποθηκευεται καπου ή μονο ονλινε οπως και στο κοντι;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει όπως και τα άλλα addons του kodi. Βλέπεις την ταινία ονλάιν με υπότιτλους (ισχύουν οι ίδιες ρυθμίσεις όπως πχ στο exodus κλπ). Η διαφορά είναι στο ότι πχ στο exodus η ταινία φιλοξενείται σε κάποιον host και στρημάρεται από εκεί ανώ στο popcorn γίνεται μέσω torrent, δηλαδή κατεβάζει και αναπαράγει ταυτόχρονα (μετά τα σβήνει, εκτός κι αν το επιλέξεις εσύ στις ρυθμίσεις να τα αποθηκεύει). Και προφανώς επειδή είναι torrent εξαρτάσαι από τους seeders. Αν βάλεις μια πολύ παλιά ταινία που έχει ελάχιστους seeders θα έχεις πρόβλημα στο streaming (όπως όταν κατεβάζεις torrent με λίγους seeders και έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα).
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει όπως και τα άλλα addons του kodi. Βλέπεις την ταινία ονλάιν με υπότιτλους (ισχύουν οι ίδιες ρυθμίσεις όπως πχ στο exodus κλπ). Η διαφορά είναι στο ότι πχ στο exodus η ταινία φιλοξενείται σε κάποιον host και στρημάρεται από εκεί ανώ στο popcorn γίνεται μέσω torrent, δηλαδή κατεβάζει και αναπαράγει ταυτόχρονα (μετά τα σβήνει, εκτός κι αν το επιλέξεις εσύ στις ρυθμίσεις να τα αποθηκεύει). Και προφανώς επειδή είναι torrent εξαρτάσαι από τους seeders. Αν βάλεις μια πολύ παλιά ταινία που έχει ελάχιστους seeders θα έχεις πρόβλημα στο streaming (όπως όταν κατεβάζεις torrent με λίγους seeders και έχει πολύ χαμηλή ταχύτητα).
ενταξει καταλαβα...αλλα δεν ξερω αν αξιζει αλλα οκ...αλλη μια επιλογη δε βλαπτει...ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Είναι τι προτιμάει ο καθένας. Το popcorn έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας επειδή είναι p2p αλλά εμένα δεν μου αρέσει γιατί είναι πιο αργό (στο φόρτωμα της λίστας και στο prebuffering μέχρι να αρχίσει η ταινία).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...