Jump to content

Samsung: Σημαντική πτώση πωλήσεων, ο «γκρεμός» είναι κοντά; [poll]


giachtas
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε με την πολιτική που ακολουθεί η Samsung τα τελευταία χρόνια;  

621 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε με την πολιτική που ακολουθεί η Samsung τα τελευταία χρόνια;

    • Ναι, είναι επιτυχημένη, να συνεχίσει!
    • Όχι, με αποτρέπει από το να επιλέγω συσκευές της!


Recommended Posts

δεν υπαρχει κανενας γκρεμος, υπαρχει μια πτωση απο πρωτοφανη ποσοστα και κερδη, και μαλλον τους επομενους μηνες και χρονια, θα υπαρξει μια σταθεροποιηση σε συγκεκριμενα ποσοστα. μπηκαν πολλοι παιχτες στην αγορα κυριως απο κινα, εκανε λαθη με κυριοτερο για μενα τις απειρες μετριες/κακες συσκευες που εξισωσαν στο μυαλο πολλων "samsung ace/core = samsung s5 = samsung για πεταμα". το καλο ειναι οτι αυτο θα της δωσει κινητρο να βελτιωθει και να αλλαξει μυαλα, γιατι αν δεν το κανει, τοτε ναι υπαρχει κινδυνος.
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποια ανοδικη πορεια οταν ειναι πισω απο την xiaomi lenovo huawei και η 2 που ειπες..ενω καποτε ηταν στην 5αδα και η 2ο που ειπες..

καπως ετσι εκλεισε η χρονια:

screen-shot-2014-12-16-at-7-35-30-am.png

In the third quarter of 2014, three of the top five smartphone vendors were Chinese. Huawei, Xiaomi and Lenovo..σε ποιον τοτε να τα ριξουμε?

 

Πολυ ενημερωτικός ο πινακας! Το 50% ειναι στα others που δεν βλέπουμε! :lol:

Το λοιποί το βάζουμε οταν το ποσοστο ειναι της τάξης 10-12% , οταν φτάνει στο ~50% εισαι υποχρεωμένος να το γράψεις....

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψετε τα requiem for the sammy πείτε μας ποια android συσκευή έχει κάνει περισσότερες πωλήσεις από το S5; Κάποιος που έχει το S4 λογικό είναι να μην πάρει το S5 εκτός από τους πολύ τρελαμένους που τρέχουν από day 0.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ποια ανοδικη πορεια οταν ειναι πισω απο την xiaomi lenovo huawei και η 2 που ειπες..ενω καποτε ηταν στην 5αδα και η 2ο που ειπες..

καπως ετσι εκλεισε η χρονια:

screen-shot-2014-12-16-at-7-35-30-am.png

In the third quarter of 2014, three of the top five smartphone vendors were Chinese. Huawei, Xiaomi and Lenovo..σε ποιον τοτε να τα ριξουμε?

είναι τα λάθη της στην στρατηγική που έκαναν τους καταναλωτές να στραφουν αλλού (Κίνα)

Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψετε τα requiem for the sammy πείτε μας ποια android συσκευή έχει κάνει περισσότερες πωλήσεις από το S5; Κάποιος που έχει το S4 λογικό είναι να μην πάρει το S5 εκτός από τους πολύ τρελαμένους που τρέχουν από day 0.

 

Το οτι μειώθηκαν κατα 7.000.000 μονάδες τα κινητα που πούλησε σε 1 χρονο και 8% μειωςη στο μερίδιο στην αγορα σου λεει κατι?

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο «λάθος» που καταλογίζω είναι οι πάρα πολλές συσκευές που βγάζει κάθε χρόνο με αποτέλεσμα να χάνει την μπάλα ο κάθε υποψήφιος αγοραστής αν και ανακοίνωσε πρόσφατα μείωση της παραγωγής 20-30%.Παρόλα αυτά αυτό δεν με αποτρέπει προσωπικά στο να την επιλέγω τα τελευταία 3-4 χρόνια μιας και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος.Όσον αφορά για το αν είναι υπερεκτιμημένες κάποιες συσκευές τις ή πολύ ακριβές από την στιγμή που είναι ένα brand name στον χώρο δικαιολογημένα οι συσκευές τις θα έχουνε μία παραπάνω αξία από όλες τις υπόλοιπες.Άλλωστε ο κύριος ανταγωνιστής της παραμένει ακόμα ποιο ακριβός! Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί η LG έχει ανοδική πορεία ενώ και η HTC δείχνει και αυτή σημάδια ανάκαμψης; Το να τα ρίχνουμε όλα στους Κινέζους, που σίγουρα πιέζουν από όλες τις μεριές, δεν ωφελεί. η Samsung και η κάθε Samsung, βλέπε Sony, οφείλουν να κατανοήσουν τα λάθη στην στρατηγική τους και να επανακάμψουν με νέες προτάσεις.

 

Η LG έχει (μεν) ανοδική πορεια γιατί παρουσίασε ανταγωνιστική πρόταση (LG Gx) , αν και με το G3 πάλι τα ψιλοέκανε ρόϊδο και θα πρέπει να τα μαζέψει στο G4, αλλά η άνοδος στην οποία αναφέρεσαι δεν ειναι ικανή να την σηκώσει από κει που ειναι, και αυτό ειναι πολύ πίσω από τις κινέζικες και ΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ κοντά σε Samsung και Apple (αν κοιτάξεις global Marketshare ανεξαρτήτως OS).

Η HTC , δεν είναι πουθενά. Ναι οκ, υπάρχει το Mx αλλά αν νομίζει κανένας ότι βοηθά αυτό να ανεβάσει την HTC από τα καταστροφικά (εκει να μιλάμε για γκρεμούς btw το καταλαβαίνω) και ένα επιτέλους θετικό (με ελάχιστους btw τζίρους) τρίμηνο, ε τι να πω.

Η Sony ?!?! Για το όνομα, εκει ετοιμάζονται για χαρακίρι με τα αποτελέσματά τους..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το οτι μειώθηκαν κατα 7.000.000 μονάδες τα κινητα που πούλησε σε 1 χρονο και 8% μειωςη στο μερίδιο στην αγορα σου λεει κατι?

 

Ναι, λέει ότι όπως είπα στο OP μου, οφείλουν να προσαρμοστούν στις αλλαγές των παραμέτρων του market place.

Εσένα σου λέει κάτι ο πίνακας ή έμεινες στα μειούμενα τρελά της κέρδη;

 

Το να μιλάμε για γκρεμούς όταν η διαφορά από τον δεύτερο ειναι αυτή που ειναι, απλά ειναι γραφικό. Εννοείται, με τη προϋπόθεση ότι θα πράξει όπως κάθε εταιρία του μεγέθους της. Προσαρμογή στις παραμέτρους και attack back.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

samsung παλιά

-προσιτές συσκευές (με πολύ καλά χαρακτηριστικά)

-κοντά στην κοινότητα (θυμάμαι ακόμη και για το exynos ήταν διαθέσιμος ο κώδικας)

-ανθεκτικές συσκευές (s2/s3 θηρία)

-οχι τόσο πολλές συσκευές με παρόμοια ονόματα

-άκουγε τα παράπονα

 

samsung τώρα

-τιμές στων θεό

-locked καραlocked συσκευές (έγινε μισιτη στους power users)

-δεν ακούει κανέναν και τπτ....

-συσκευές ποιο πολλές και από έναν γαλαξία.......... και παρομιες μεταξύ τους και με πολύ περίεργες τιμές

-ανθεκτικότητα στης συσκευές έχει πέσει κατακόρυφα (ίσος να αποτελεί εξαίρεση το note αλλά με τέτοια τιμή δεν παίζει μπλα)

-ολες συσκευές ιδια μάπα (άρχισε να κουράζει αιτώ.... ακόμη και γνώστες δεν ξεχωρίζουν συσκευές.............)

 

Νομίζω τα είπες πολύ σωστά φίλε μου! Είμαι από την (μικρή θα έλεγα) μερίδα users που σκαλίζουν τα κινητά τους με custom roms και άλλα διάφορα και οι δύο βασικοί λόγοι που με οδήγησαν να επιλέξω άλλα κινητά μετά το S3 ήταν:

1)Τα υπερβολικά κλειδώματα και ειδικά η έλευση του knox.Έτσι προτίμησα να πάω σε μάρκες όπως Oppo,One Plus,Nexus κτλ.

2)Το ίδιο βαρετό design.

Από εκεί και πέρα ότι αφορά τις τιμές πιστεύω ότι τα Samsung μετά από ένα τετράμηνο γίνονται αρκετά προσιτά.Το θέμα του πλαστικού από την άλλη ήταν-είναι κάτι που δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα σε καμία συσκευή καθώς ότι κι αν πάρω το έχω πάνω την θηκούλα του και το screen protector του.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι είχε γίνει αρκετά κουραστικό το UI σε συνδυασμό με το Bloatware (κάτι που δυστυχώς δεν παρατηρείται μόνο στις Samsung συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενημερωτικός ο πινακας! Το 50% ειναι στα others που δεν βλέπουμε! :lol:

Το λοιποί το βάζουμε οταν το ποσοστο ειναι της τάξης 10-12% , οταν φτάνει στο ~50% εισαι υποχρεωμένος να το γράψεις....

 

το others ειναι συνολο ολοι οι αλλοι μαζι...δεν τους δειχνει γιατι η λιστα αφορα τους top 5 και οι αλλοι πχ sony lg δεν ειναι διοτι δεν φτανουν τον 5ο σε πωλησεις πολυ απλα αν θες να δεις που βρίσκεται καποια εταιρια συγκεκριμενα με αριθμο ψαξε στο google..απλα ηθελα να δειξω οτι στην 5αδα οι 3 ειναι κινεζικες εταιριες δηλαδη η samsung απειλείτε απο την εξαιρετικα μεγαλη ανοδική πορεία των κινεζων..

Ειναι αυτο που λενε ολοι οτι η κινα ειναι η νουμερο ενα χωρα σε οικονομική ανάπτυξη και οχι μονο

Λογικο με εταιριες οπως αυτες παραπανω αλλα και baidu,ALIBABA/aliexpress για οσους δεν ξερουν,taobao,Qq,Weibo κορυφαιες εταιριες πολλων εκατομμύριον ολες με εδρα την κινα..

Η samsung και ολες οι αλλες που πλεον δεν υπαρχουν στην λιστα απειλουντε απο ασια μερια..

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ μου το εξής. Έχω το Note 3. Χρησιμοποιώ (απο Samsung apps) τα εξής: S Health, Scrapbook, email, messanger, Video player, S-Note, WatchON (για nova και ote tv), S Planner και action memo. Που και που χρησιμοποιώ τα Storybook και KNOX. Δεν εχω ανοίξει ποτέ τα group play, sketchbook και samsung hub. Πες μου λοιπόν τι συμβαίνει απο τα δυο; Είμαι εγώ φανατικό fan boy που χρησιμοποιώ εφαρμογές bloatware μόνο και μόνο επειδή είναι Samsung; Η μήπως εσύ είσαι hater (για να μην πω κατι χειρότερο και φάω πάλι ban) που επιτίθεσαι με "μίσος" στις επιλογές άλλων;

 

Προφανώς και τα Samsung έχουν προβλήματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα πως δεν νοείται σε τόσο δυνατές συσκευές να έχουν (εστω αυτό το μικρό) delay σε gallery/contacts/dialer. Σε αντίθεση με σένα όμως που μπαίνεις σε forums να κράξεις μια ηλεκτρονική συσκευή που δεν έχεις καν, εγώ (και φυσικά αλλοι) βλέπουμε τα συν και τα πλην μιας συσκευής. Αν τα συν είναι πολύ περισσότερα και ταυτόχρτονα τα πλην δεν είναι σοβαρά την αγοράζω. Και μένω σε αυτήν δεν τρολάρω τα forums των άλλων!

 

samsung hater???????...το κειμενο μου το διαβασες,δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις και την υπογραφη μου...+ ενα ativS της συζηγου που δεν φαινετε:wacko:(+ 2 tv,+ σκουπα χαχχααχχα)

τωρα ειμαι hater η κατι αλλο που δεν θες να πεις μην φας μπαν η εσυ εισαι υπερβολικος lover για να μην πω κατι αλλο μην φαω μπαν οπως λες!!!!!!!?????

πολυ απλα καποιοι τα παιρνουμε τα εργαλεια κι ενιοτε τα κραζουμε αν κατι δεν παει καλα κι αλλοι τα παντρευονται.ετσι απλα.

το SAMSUNG GALAXY NOTE 10.1 2014 που εχω ΚΑΙ ΤΟ SAMSUNG GALAXY NOTE 8 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ,τα εχουν τα θεματακια τους και δεν θα με πειραζε εαν ειχαν 200 το μεγαλο κι 100 το μικρο.οταν δινω 500 εχω απαιτησεις και κραζω.

και η γνωμη μου αφορουσε την εταιρια και τα προιοντα της,πως γινετε να λογιζετε ως επιθεση προσωπικη,δεν καταλαβαινω....κι ενταξει,δεν ξαναμπαινω στο φορουμ εν δεν εχω να πω κατι καλο για την σαμυ.:X

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον δεν καταλάβατε τι έγραψα, ειδατε τι κινητό εχω, είδατε οτι δεν τα εχωσα στην Samsung και αρχισατε την επιθεση.

Λοιπον στα τέτοια μου για την καθε εταιρία και ενοειτε οτι δεν εχει η Samsung τα καλύτερα κινητά σε καθε κατηγορία. Ευχαριστημενοι;

Μια εκτίμηση εκανα γιατι έπεσαν οι πωλήσεις.

Οπως και για την Apple τα ίδια γίνονται και για την Samsung, μίσος και flame σε καθε ευκαιρία λες και σας πήρε τα λεφτά απ'το παντελόνι.

Οταν γραφει κάποιος "μακαρι να κλεισει, αφου βγαζει τετοια κινητα" αυτο δεν είναι μυαλά τυπου εχω μετοχές; Ποιος ο λογος να θες να κλείσει μια εταιρεία αν δεν βγάζει κατι που σ'αρεσει, που αλλού το έχετε δει αυτο;

Γιαυτό εγραψα οτι το poll ειναι η χαρα του hater, εδω εχουν δικαιο οσοι τα χώνουν, οι άλλοι για λιθοβολισμό.

 

edit +1 σε αυτο που τόλμησε να γράψει ο απο πάνω

 

αν τα χωνεις η οχι σε μια εταιρια ειναι δικαιωμα σου,να λες hater εμενα η οποιον εχει αλλη αποψη για μια εταιρια ειναι ατοπο και ακυρο.οι εμπειριες των χρηστων ειναι πολλες πλεον για να θεωρω εγω τον εαυτο μου πιο ειδικο απο τους αλλους.αν κατηγορει καποιος μια εταιρια και θελει να κλεισει μπορει να οφειλετε σε κακη συνεργασια(αγορα προιοντος πατατας).

εδω γενικοτερα εχουμε ενα θεμα.λες κατι καλο?εισαι προβατο?λες κατι ασχημο?εισαι hater.....το να λες κατι χωρις να συμβαινει κατι απο τα δυο ειναι αδυνατον????????:lol:

-1 απο μενα στην ψηφο σου;)

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

ποια ανοδικη πορεια οταν ειναι πισω απο την xiaomi lenovo huawei και η 2 που ειπες..ενω καποτε ηταν στην 5αδα και η 2ο που ειπες..

καπως ετσι εκλεισε η χρονια:

screen-shot-2014-12-16-at-7-35-30-am.png

In the third quarter of 2014, three of the top five smartphone vendors were Chinese. Huawei, Xiaomi and Lenovo..σε ποιον τοτε να τα ριξουμε?

Αυτός ο πίνακάς τα λέει όλα:!:
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια συνεχη και ραγδαια επελαση της κινεζικης δραστηριοτητας στους τομεις της οικονομιας και τεχνολογιας που οδηγει σε αυτα τα αποτελεσματα. Αναμενεται πολυ μεγαλυτερη κλιμάκωση απο αυτη που βλεπουμε και συζηταμε!

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δεν επενδύει σε άλλες συσκευές.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο «λάθος» που καταλογίζω είναι οι πάρα πολλές συσκευές που βγάζει κάθε χρόνο με αποτέλεσμα να χάνει την μπάλα ο κάθε υποψήφιος αγοραστής αν και ανακοίνωσε πρόσφατα μείωση της παραγωγής 20-30%.Παρόλα αυτά αυτό δεν με αποτρέπει προσωπικά στο να την επιλέγω τα τελευταία 3-4 χρόνια μιας και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος.Όσον αφορά για το αν είναι υπερεκτιμημένες κάποιες συσκευές τις ή πολύ ακριβές από την στιγμή που είναι ένα brand name στον χώρο δικαιολογημένα οι συσκευές τις θα έχουνε μία παραπάνω αξία από όλες τις υπόλοιπες.Άλλωστε ο κύριος ανταγωνιστής της παραμένει ακόμα ποιο ακριβός!

 

Προσωπικά δεν με χαλάει αν βγάζει 30 συσκευές τον χρόνο.οι ναυαρχιδες τους είναι 2.

Note 4

Galaxy s5

Στην προκειμένη περίπτωσή.

 

Τα υπόλοιπα μοντέλα δεν με ενδιαφέρουν.

Το θέμα είναι ότι τώρα εχουν χάσει την μπάλα και προσπαθούν να δουν τι θα πιάσει.

Εριξαν την σειρά A στην αγορά,οχι σε ευρεία ακόμα μορφή και λογικά θα περιμένουν να δουν τι αποδοχή θα έχει.

Αν διατηρήσουν χαμηλή σχετικά τιμολόγηση κάτι θα κάνει.προσωπικά η νέα σειρά δεν μου αρέσει.

Στο s6 όμως,περιμένω να δω κάτι διαφορετικό,κάτι πού θα κάνει την διαφορά.και δεν μιλάω για αύξηση ram να την πάνε στα 4gb.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με χαλάει αν βγάζει 30 συσκευές τον χρόνο.οι ναυαρχιδες τους είναι 2.

Note 4

Galaxy s5

Στην προκειμένη περίπτωσή.

 

Τα υπόλοιπα μοντέλα δεν με ενδιαφέρουν.

Το θέμα είναι ότι τώρα εχουν χάσει την μπάλα και προσπαθούν να δουν τι θα πιάσει.

Εριξαν την σειρά A στην αγορά,οχι σε ευρεία ακόμα μορφή και λογικά θα περιμένουν να δουν τι αποδοχή θα έχει.

Αν διατηρήσουν χαμηλή σχετικά τιμολόγηση κάτι θα κάνει.προσωπικά η νέα σειρά δεν μου αρέσει.

Στο s6 όμως,περιμένω να δω κάτι διαφορετικό,κάτι πού θα κάνει την διαφορά.και δεν μιλάω για αύξηση ram να την πάνε στα 4gb.

 

Galaxy S5, ναυαρχίδα τίγκα στο πλαστικό. :down:

 

Τέλος με την Samsung, ώς εδώ ήταν. Πάμε για άλλα αν δεν αλλάξουν μυαλά το 2015. :mad:

Link to comment
Share on other sites

1ον ακριβά. 2ον άσχημα 3ον τίποτα το καινούργιο το διαφορετικό. 4ον πολλές συσκευές. Και 5ον και κυριότερον η επέλαση της Κινας, μιας τεράστιας χώρας με χαμηλό για την ώρα βιοτικό επίπεδο κατ επέκταση χαμηλούς μισθούς πείνας και μίας τεράστιας εσωτερικής αγοράς που μόνο μέσα στην χώρα να πουλήσει φτάνει να αντέξει μια νεοσύστατη εταιρία
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S5, ναυαρχίδα τίγκα στο πλαστικό. :down:

 

Τέλος με την Samsung, ώς εδώ ήταν. Πάμε για άλλα αν δεν αλλάξουν μυαλά το 2015. :mad:

 

Τα στελέχη της Samsung αυτή την στιγμή

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i61.tinypic.com/5l6qdy.jpg[/img]

 

1ον ακριβά. 2ον άσχημα 3ον τίποτα το καινούργιο το διαφορετικό. 4ον πολλές συσκευές. Και 5ον και κυριότερον η επέλαση της Κινας, μιας τεράστιας χώρας με χαμηλό για την ώρα βιοτικό επίπεδο κατ επέκταση χαμηλούς μισθούς πείνας και μίας τεράστιας εσωτερικής αγοράς που μόνο μέσα στην χώρα να πουλήσει φτάνει να αντέξει μια νεοσύστατη εταιρία

 

Χίλια συγγνώμη. Πραγμάτικά ντρέπομαι για όσους απο εμάς έχουμε διαφορετικά γούστα. Κάθε φορά που βλέπω κάποιον με Samsung συσκευή πραγματικά κλαίω για την κατάντια του. ΑΚΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΣΧΗΜΟ. Δεν ντρέπονται οι αλήτες!

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με samsung smartphones και συνέχισα για κάποιον καιρό λόγω της superamoled οθόνης που πιστευω ήταν μια απο τις μεγαλύτερες καινοτομίες της samy. Η samsung με έχει χάσει απο πελάτη της τα τελευταία χρονια γιατί πολύ απλά πέρα από τις οθόνες δεν πρόσφερε καμία άλλη αξιοσημείωτη καινοτομία (αν εξαιρέσεις τη σειρά note) , για μένα δεν ασχολήθηκε ποτέ σοβαρά με τη βελτιστοποίηση του UI (πάρα πολλά lags ακόμα και στις ναυαρχιδες ) και παρόλο που δεν πρόσφερε κάτι διαφορετικό απο τους ανταγωνιστές της κράτησε τις τιμές στα ύψη! Δε γίνεται η αρχικη επίσημη τιμή κυκλοφορίας της ναυαρχιδας συσκευής να είναι παρόμοια με του iphone... Τέλος δεν ξέρω τελικά κατά πόσο την έχει βοηθήσει αυτός ο τόσο μεγάλος αριθμός διαφορετικών συσκευών που ανακοινώνει και παράγει κάθε χρόνο (low, medium και high end devices ) Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι απλα το μάρκετινγκ δεν τραβάει άλλο γιατι εχει πολλές συσκευές χωρις ουσία...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω οτι τα λάθη της samsung τα έχετε όλοι σας αναφέρει και είναι και το bloatware και οι απαγορευτικές τιμές της. Δεν γνωρίζω εαν θα πέσει η εταιρεία, νομίζω οτι θα ήταν καλό να συμβεί κάποια πτώση για να ξεκινήσει να ακούει τους πελάτες της ξανά. Έχει αναρωτηθεί όμως οτι φτάσαμε σε σημείο κορεσμού στα κινητά τηλέφωνα? Τι άλλο πλεον να δώσουν οι εταιρείες? Θα πρέπει να δώσουν κάτι που να μην είναι πολυ ακριβό για να ανταγωνιστούν και τους σχιστομάτιδες και να συνάμα έξυπνο που να τραβήξει το αγοραστικό κοινό παρ όλη την οικονομική του δυσκολία. Κατι που το θεωρώ αδύνατο! Ώρες ώρες σκέφτομαι που ήμασταν με τα kokorola που έπαιρναν τις μεγάλες τις sim σαν τηλεκάρτες και τώρα φτάσαμε μέχρι και στην αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος. Αύριο τι θα δώσουν?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αγόρασα πρόσφατα δυο ssd 850 pro και πραγματικά διερωτήθικα αν είναι τόσο δύσκολο να βγάλουν ίδιας ποιότητας και κινητά....

Απορώ πραγματικά ,στο σχεδιαστικό τμήμα της εταιρίας όσο και στο κομμάτι επιλογής κατασκευαστικών υλικών δεν μας ακούν τα τελευταία 2 τουλάχιστο χρόνια που γκαρίζουμε ολόσωμη η τεχνολογική κοινώτητα κραζοντας για την άθλια ποιότητα κατασκευής και τις τραβηγμένες πλέον τιμές;

Τέλος πάντων, είπα να μην ποστάρω στο θέμα γιατί βαρέθηκα να τα λέω αλλά ας πάει στην ευχή μπας και με το νέο έτος έχουμε κάτι αξιόλογο από την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αγόρασα πρόσφατα δυο ssd 850 pro και πραγματικά διερωτήθικα αν είναι τόσο δύσκολο να βγάλουν ίδιας ποιότητας και κινητά....

Απορώ πραγματικά ,στο σχεδιαστικό τμήμα της εταιρίας όσο και στο κομμάτι επιλογής κατασκευαστικών υλικών δεν μας ακούν τα τελευταία 2 τουλάχιστο χρόνια που γκαρίζουμε ολόσωμη η τεχνολογική κοινώτητα κραζοντας για την άθλια ποιότητα κατασκευής και τις τραβηγμένες πλέον τιμές;

Τέλος πάντων, είπα να μην ποστάρω στο θέμα γιατί βαρέθηκα να τα λέω αλλά ας πάει στην ευχή μπας και με το νέο έτος έχουμε κάτι αξιόλογο από την εταιρία.

 

Ναι ειναι κορυφη ο συγκεκριμενος τον εχω 1 χρονο νομιζω και τον πηρα 280 οταν πρωτοβγηκε και ειναι μαγικος. Το σασι ομως μετριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...