Jump to content

Samsung: Σημαντική πτώση πωλήσεων, ο «γκρεμός» είναι κοντά; [poll]


giachtas
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε με την πολιτική που ακολουθεί η Samsung τα τελευταία χρόνια;  

621 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε με την πολιτική που ακολουθεί η Samsung τα τελευταία χρόνια;

    • Ναι, είναι επιτυχημένη, να συνεχίσει!
    • Όχι, με αποτρέπει από το να επιλέγω συσκευές της!


Recommended Posts

Κατα τη γνωμη μου ενας τετοιος κολοσος με τετοιες οικονομικες δυνατοτητες επρεπε τοσα χρονια να εχει αναπτυξει το δικο της λειτουργικο και να πορευοταν μεσα απο αυτο.Μαλλον θα πρεπει να το κανει και με αξιοπιστο τροπο αλλιως θα κρεμεται παντα απ τη google.

 

Δεν συμφωνώ με την άποψη αυτή. Κανένα άλλο proprietary λειτουργικό δεν έχει τύχη στην παρούσα συγκυρία. Το Android έχει δεκάδες χιλιάδες -αν όχι εκατομμύρια- developers σε όλον τον κόσμο να ασχολούνται με αυτό. Πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να ασχοληθούν με άλλο OS. Εδώ ολόκληρη M$ καίει δισ. $$ για να τραβήξει κόσμο στη δικιά της mobile πρόταση και δεν μπορεί να ξεκολλήσει από το 2-3% (ούτε και πρόκειται). Επίσης καμία samsung δεν κρέμεται από την google. Πρόκειται για μία συμβιωτική σχέση, καθώς και η google κερδίζει user share από τις συσκευές της samsung. Επίσης το android ειδικά στις εκδόσεις 4.4.4 και στην επερχόμενη 5.1 είναι lag free και ταχύτατο. Για ποιο λόγο να επιδιώξει η samsung να φορέσει στα κινητά της άλλο OS;

 

Η Samsung ξεκινησε αρχικα να κοντραρει την Apple αλλα με ξενο και υποδιαιστερο λειτουργικο,με υποδιαιστερη ποιοτητα κατασκευης και υποδιαιστερο marketing.

Δε τα καταφερε.

 

Δεν τα κατάφερε; Μάλλον έχεις παρανοήσει ή δεν γνωρίζεις τα πραγματικά δεδομένα. Ας υπενθυμίσω το post #69

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Meizu MX4 - 277€ από Κίνα.

Xiaomi Mi4 - 299€ από Κίνα.

Για το OnePlus One δεν κάθομαι να γράψω καν τι γελοίες τιμές υπάρχουν για τέτοιο εργαλείο. Που είναι τα 500€?

Οπως τα λεει ο φιλος + την τρομερη ποιοτητα κατασκευης των αναφερομενων συσκεων.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα poll, η χαρά του hater :lol:

Οι Κινέζοι πήραν κομμάτι της πίτας και όχι με inovation (το οποίο "λείπει" από την Samsung :blink: ) αλλά με αντιγραφέισον και χαμηλές τιμές γιατί αυτό είναι που καίει ένα μεγάλο κομμάτι του κόσμου.

Η LG για παράδειγμα δεν ανέβασε ούτε 1% τις πωλήσεις σε ένα χρόνο (αναρωτηθήκατε γιατί; αφού δεν έχει knox.), Η HTC δεν αναφέρεται καν στο χάρτη των πωλήσεων και βέβαια δεν συζητάει κανείς αν θα κλείσει.

Huawei,Xiaomi εκτοξεύτηκαν και καμιά εικοσαριά άλλες καινούριες μέσα στη χρονιά που πήραν το 0,κάτι τους.

Και αυτό γιατί όταν μιλάμε για παγκόσμιες πωλήσεις την βαρύτητα την έχει η τεράστια αναπτυσσόμενη αγορά της Κίνας, σ'αυτούς οφείλονται οι μετακινήσεις ποσοστών.

Γιατί όμως να χάσει μόνο η Samsung τόσο πολύ; Γιατί τα ποσοστά που είχε ανεβάσει ήταν πριν βρεθούν "αντίπαλοι". Σε ένα χρόνο θα "κάτσει" και αυτή με τους άλλους κάπου σταθερά, αν βέβαια δεν γίνει κάτι τόσο δραματικό στην αγορά όπως φέτος.

 

αλλη μια απαντηση,η χαρα της σαμυ:lol:

με μυαλα του τυπου σα να εχω μετοχες στην εταιρια,σα να εχω μεριδιο κερδων...καλα κανει η σαμυ και πορευετε με χαμηλη ποιοτητα κατασκευης και φουλ διαφημηση bloatware.

και τα μηλα το ιδιο κανουν αλλα παιζουν χωρις αντιπαλο αλλα με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης και χωρις την τεραστια απωλεια τιμης σε 6 μηνες η ενα χρονο.

εδω δεν καταλαβαινουμε οτι εμεις ειμαστε η δυναμη της οποιας εταιριας.

με τυφλη υποταγη στην μη εξελιξη της οποιας εταιριας,απλα θα πληρωνουμε πολλα και θα παιρνουμε λιγοτερα.

και το ασχημο ειναι οτι τα πολλα που πληρωνουμε δεν αντικατοπριζουν την ποιοτητα της συσκευης αλλα το μαρκετιγκ στην προώθηση παλι χαμηλης ποιοτητας συσκευων,διμιουργωντας απλα εναν φαυλο κυκλο προς οφελος μιας εταιριας και οχι για τον καταναλωτη.

συγκεκριμενα θεωρω οτι η σαμυ πρεπει να αρπαξει τις φαπες της,αντεχει,μπας και προσθεσει την απαραιτητη ποιοτητα για τα χρήματα που ζηταει.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, το σημαντικότερο όμως για μένα είναι η ΚΟΙΝΗ στάση τόσο μεγάλου ποσοστού εναντίων της εταιρίας. Αν είναι όντως έτσι γιατί δεν το καταλαβαίνει κάποιος εκεί στην Samsung? Δεν είναι και αυτό σημείο οτι οδεύει προς... άσχημες καταστάσεις, όταν δεν αντιλαμβάνεται το τι θέλει ο κόσμος ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με την άποψη αυτή. Κανένα άλλο proprietary λειτουργικό δεν έχει τύχη στην παρούσα συγκυρία. Το Android έχει δεκάδες χιλιάδες -αν όχι εκατομμύρια- developers σε όλον τον κόσμο να ασχολούνται με αυτό. Πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να ασχοληθούν με άλλο OS. Εδώ ολόκληρη M$ καίει δισ. $$ για να τραβήξει κόσμο στη δικιά της mobile πρόταση και δεν μπορεί να ξεκολλήσει από το 2-3% (ούτε και πρόκειται). Επίσης καμία samsung δεν κρέμεται από την google. Πρόκειται για μία συμβιωτική σχέση, καθώς και η google κερδίζει user share από τις συσκευές της samsung. Επίσης το android ειδικά στις εκδόσεις 4.4.4 και στην επερχόμενη 5.1 είναι lag free και ταχύτατο. Για ποιο λόγο να επιδιώξει η samsung να φορέσει στα κινητά της άλλο OS;

 

 

 

Δεν τα κατάφερε; Μάλλον έχεις παρανοήσει ή δεν γνωρίζεις τα πραγματικά δεδομένα. Ας υπενθυμίσω το post #69

1)Η microsoft προσπαθει να χτυπησει την αγορα παρεχοντας κλειστο λογισμικο οπως το iOS αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες οποτε ειναι δυσκολο.Επισης οντως τωρα ειναι πιθανως αργα για τη samsung αν ομως ειχε βγαλει δικο της λειτουργικο πριν καμμια 3ετια θα ταν αλλιως.Βολευτηκε ομως με τη google της οποιας το λειτουργικο το κακοποιει με τον tw.

 

2)Επειδη εχω παρανοησει μπορεις να μου εξηγησεις απο που προκυπτει οτι η Samsung εχει περισσοτερα εσοδα απ την apple στο mobile συνολο;;Προκυπτει κατι τετοιο;Δε σου λεω για εσοδα απ το appstore γιατι εκει ξεφευγει πολυ το πραμα...

 

Στοχος ειναι τα εσοδα μη το ξεχναμε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια βολτα στο σκρουτζ βλέπεις οτι πολλα κινητα της Samsung, περα απο δημοφιλή, εχουν μεγαλο αριθμό κριτικων (πολλοι αγοραστες) και μάλιστα ανω των 4 αστεριων.

Αλλα ξεχασα, η καραμέλα του μάρκετινγκ μετραει μονο οταν παει καλα (ενω τωρα με 5δις για το τελευταίο τρίμηνο παει για φούντο)

 

να μην ξεχναμε ομως οτι εχουμε ενα θεματακι ως προς την συσκευη που εχουμε....δεν την κατηγορουμε σχεδον με τιποτα και για τιποτα κι ετσι δημιουργούμε λαθος εντυπωσεις για τα προιοντα.:ninja:.....

οταν αξιολογουμε ενα προιον με κριτηριο το προηγουμενο που ειχαμε και σερνοταν,αυτοματα αυτο που πηραμε ειναι ανωτερο,όχι ομως κι απροβληματιστο.κρυβουμε λιγο και τις ατελειες,βαζουμε και λιγο σαλτσοτυρι....παρε αστερια με το κιλο.:wacko:

σε ποιον αλλωστε δεν αρεσει να θεωρει αυτο που εχει οτι ειναι το καλυτερο?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο φιλος + την τρομερη ποιοτητα κατασκευης των αναφερομενων συσκεων.

 

Ακριβώς. Χρειάζεται μυαλό για να καταλάβει κανείς τη δύναμη των Κινέζων πλέον και την απειλή προς την Sammy? Δύσκολα θα πάρω πάλι Samsung, και Note δεν είναι στα κυβικά μου. Επομένως...

Link to comment
Share on other sites

αλλη μια απαντηση,η χαρα της σαμυ:lol:

με μυαλα του τυπου σα να εχω μετοχες στην εταιρια,σα να εχω μεριδιο κερδων...καλα κανει η σαμυ και πορευετε με χαμηλη ποιοτητα κατασκευης και φουλ διαφημηση bloatware.

και τα μηλα το ιδιο κανουν αλλα παιζουν χωρις αντιπαλο αλλα με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης και χωρις την τεραστια απωλεια τιμης σε 6 μηνες η ενα χρονο.

εδω δεν καταλαβαινουμε οτι εμεις ειμαστε η δυναμη της οποιας εταιριας.

με τυφλη υποταγη στην μη εξελιξη της οποιας εταιριας,απλα θα πληρωνουμε πολλα και θα παιρνουμε λιγοτερα.

και το ασχημο ειναι οτι τα πολλα που πληρωνουμε δεν αντικατοπριζουν την ποιοτητα της συσκευης αλλα το μαρκετιγκ στην προώθηση παλι χαμηλης ποιοτητας συσκευων,διμιουργωντας απλα εναν φαυλο κυκλο προς οφελος μιας εταιριας και οχι για τον καταναλωτη.

συγκεκριμενα θεωρω οτι η σαμυ πρεπει να αρπαξει τις φαπες της,αντεχει,μπας και προσθεσει την απαραιτητη ποιοτητα για τα χρήματα που ζηταει.

 

Εξήγησέ μου το εξής. Έχω το Note 3. Χρησιμοποιώ (απο Samsung apps) τα εξής: S Health, Scrapbook, email, messanger, Video player, S-Note, WatchON (για nova και ote tv), S Planner και action memo. Που και που χρησιμοποιώ τα Storybook και KNOX. Δεν εχω ανοίξει ποτέ τα group play, sketchbook και samsung hub. Πες μου λοιπόν τι συμβαίνει απο τα δυο; Είμαι εγώ φανατικό fan boy που χρησιμοποιώ εφαρμογές bloatware μόνο και μόνο επειδή είναι Samsung; Η μήπως εσύ είσαι hater (για να μην πω κατι χειρότερο και φάω πάλι ban) που επιτίθεσαι με "μίσος" στις επιλογές άλλων;

 

Προφανώς και τα Samsung έχουν προβλήματα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα πως δεν νοείται σε τόσο δυνατές συσκευές να έχουν (εστω αυτό το μικρό) delay σε gallery/contacts/dialer. Σε αντίθεση με σένα όμως που μπαίνεις σε forums να κράξεις μια ηλεκτρονική συσκευή που δεν έχεις καν, εγώ (και φυσικά αλλοι) βλέπουμε τα συν και τα πλην μιας συσκευής. Αν τα συν είναι πολύ περισσότερα και ταυτόχρτονα τα πλην δεν είναι σοβαρά την αγοράζω. Και μένω σε αυτήν δεν τρολάρω τα forums των άλλων!

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

αλλη μια απαντηση,η χαρα της σαμυ:lol:

με μυαλα του τυπου σα να εχω μετοχες στην εταιρια,σα να εχω μεριδιο κερδων...καλα κανει η σαμυ και πορευετε με χαμηλη ποιοτητα κατασκευης και φουλ διαφημηση bloatware.

και τα μηλα το ιδιο κανουν αλλα παιζουν χωρις αντιπαλο αλλα με ανωτερη ποιοτητα κατασκευης και χωρις την τεραστια απωλεια τιμης σε 6 μηνες η ενα χρονο.

εδω δεν καταλαβαινουμε οτι εμεις ειμαστε η δυναμη της οποιας εταιριας.

με τυφλη υποταγη στην μη εξελιξη της οποιας εταιριας,απλα θα πληρωνουμε πολλα και θα παιρνουμε λιγοτερα.

και το ασχημο ειναι οτι τα πολλα που πληρωνουμε δεν αντικατοπριζουν την ποιοτητα της συσκευης αλλα το μαρκετιγκ στην προώθηση παλι χαμηλης ποιοτητας συσκευων,διμιουργωντας απλα εναν φαυλο κυκλο προς οφελος μιας εταιριας και οχι για τον καταναλωτη.

συγκεκριμενα θεωρω οτι η σαμυ πρεπει να αρπαξει τις φαπες της,αντεχει,μπας και προσθεσει την απαραιτητη ποιοτητα για τα χρήματα που ζηταει.

 

Μάλλον δεν καταλάβατε τι έγραψα, ειδατε τι κινητό εχω, είδατε οτι δεν τα εχωσα στην Samsung και αρχισατε την επιθεση.

Λοιπον στα τέτοια μου για την καθε εταιρία και ενοειτε οτι δεν εχει η Samsung τα καλύτερα κινητά σε καθε κατηγορία. Ευχαριστημενοι;

Μια εκτίμηση εκανα γιατι έπεσαν οι πωλήσεις.

Οπως και για την Apple τα ίδια γίνονται και για την Samsung, μίσος και flame σε καθε ευκαιρία λες και σας πήρε τα λεφτά απ'το παντελόνι.

Οταν γραφει κάποιος "μακαρι να κλεισει, αφου βγαζει τετοια κινητα" αυτο δεν είναι μυαλά τυπου εχω μετοχές; Ποιος ο λογος να θες να κλείσει μια εταιρεία αν δεν βγάζει κατι που σ'αρεσει, που αλλού το έχετε δει αυτο;

Γιαυτό εγραψα οτι το poll ειναι η χαρα του hater, εδω εχουν δικαιο οσοι τα χώνουν, οι άλλοι για λιθοβολισμό.

 

edit +1 σε αυτο που τόλμησε να γράψει ο απο πάνω

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Bλεπω κατα κορον, οχι μονο εδω, απαντησεις σε στυλ 'αφου το εχω εγω ειναι το καλυτερο' και με θλιβει.

Προσπαθηστε να ειστε αντικειμενικοι, με τα καλα και τα ασχημα της καθε συσκευης....ελεος δηλαδη αυτη η ιστορια με την κουκουβαγια και το παιδι της πρεπει να ειναι ελληνικης προελευσης.

Δεν το καταλαβαινετε οτι το να εισαι fanboy ειτε της samsung ειτε της apple ειτε οποιασδηποτε εταιρειας σας κατατασσει στην (κατα τα αλλα συμπαθεστατη) κατηγορια των προβατων ?

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη...

Δεν πιστεύω να φταίει σε κάτι η samsung η κάποια από τις άλλες εταιρίες, αλλα "φταίνε" οι κινέζοι.

Τι εννοώ...Οι περισσότεροι από εδώ πέρα έχετε δει τα νούμερα που πουλάνε οι κινεζικες εταιρίες και όλοι θα συμφωνήσετε μαζί μου πως κάθε χρόνο αυτά τα νούμερα όλο και ανεβαίνουν τον κινεζικών εταιριών.

Δεν είναι τυχαίο που όλος ο κόσμος το λέει πως η κίνα είναι η νούμερο 1 χωρα σε οικονομική ανάπτυξη και όχι μονο.

Οποτε λογικό είναι να πέφτουν όλες οι άλλες εταιρίες και να ανεβαίνουν οι κινεζικες για τον κάθε λόγο(που συνήθως είναι το κόστος τον συσκευών το οποιο είναι πολύ χαμηλό) γιαυτο και ολες οι γνωστες εταιριες οπως nokia motorola κλπ βγηκαν εκτος παιχνιδιου, επειδη μπηκαν στο παιχνιδι κιαλλες εταιριες με καινουρια πραγματα που τραβηξαν τον κοσμο..

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη...

Δεν πιστεύω να φταίει σε κάτι η samsung η κάποια από τις άλλες εταιρίες, αλλα "φταίνε" οι κινέζοι.

Τι εννοώ...Οι περισσότεροι από εδώ πέρα έχετε δει τα νούμερα που πουλάνε οι κινεζικες εταιρίες και όλοι θα συμφωνήσετε μαζί μου πως κάθε χρόνο αυτά τα νούμερα όλο και ανεβαίνουν τον κινεζικών εταιριών.

Δεν είναι τυχαίο που όλος ο κόσμος το λέει πως η κίνα είναι η νούμερο 1 χωρα σε οικονομική ανάπτυξη και όχι μονο.

Οποτε λογικό είναι να πέφτουν όλες οι άλλες εταιρίες και να ανεβαίνουν οι κινεζικες για τον κάθε λόγο(που συνήθως είναι το κόστος τον συσκευών το οποιο είναι πολύ χαμηλό) γιαυτο και ολες οι γνωστες εταιριες οπως nokia motorola κλπ βγηκαν εκτος παιχνιδιου, επειδη μπηκαν στο παιχνιδι κιαλλες εταιριες με καινουρια πραγματα που τραβηξαν τον κοσμο..

Συμφωνώ. Άλλωστε πριν κάμποσα post έδωσα μια ανάλυση για αυτό. Αλλά είναι το knox και τα plastic. Ya right.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Tο να μιλαμε για γκρεμο ειναι τουλαχιστον αστειο για μια εταιρια που σχεδιαζει και κατασκευαζει μονη της ενα σωρο πραγματα και που ηδη εχει το μεγαλυτερο ποσοστο στην αγορα. Αν συνεχισει ετσι θα πεσει κι αλλο φυσικα, αλλα ο γκρεμος απεχει παααααρα μα παρα πολυ.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια συμφωνώ με τους περισσότερους το θέμα είναι απλό έχει αυξηθεί ο ανταγωνισμός κατά πολύ σε σχέση με το παρελθόν,η σειρά Nexus το Moto G και από Κίνα μεριά με πολλές καλές συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Άλλωστε πριν κάμποσα post έδωσα μια ανάλυση για αυτό. Αλλά είναι το knox και τα plastic. Ya right.

 

Ορθώς αναφερθήκαμε ολοι στους Κινέζους, αλλά πόσο θα κρατήσει τούτη η πανυγηρις;;;; 1-2 κινεζικές που εχουν ξεχωρίσει απ το σωρο και βγαίνουν σιγα σιγα εκτος σπιτιού, τιμολογουν σχεδον οσο οι μεγάλοι. Φουσκα ειναι κι αυτό και θα σκάσει!

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη...

Δεν πιστεύω να φταίει σε κάτι η samsung η κάποια από τις άλλες εταιρίες, αλλα "φταίνε" οι κινέζοι.

Τι εννοώ...Οι περισσότεροι από εδώ πέρα έχετε δει τα νούμερα που πουλάνε οι κινεζικες εταιρίες και όλοι θα συμφωνήσετε μαζί μου πως κάθε χρόνο αυτά τα νούμερα όλο και ανεβαίνουν τον κινεζικών εταιριών.

Δεν είναι τυχαίο που όλος ο κόσμος το λέει πως η κίνα είναι η νούμερο 1 χωρα σε οικονομική ανάπτυξη και όχι μονο.

Οποτε λογικό είναι να πέφτουν όλες οι άλλες εταιρίες και να ανεβαίνουν οι κινεζικες για τον κάθε λόγο(που συνήθως είναι το κόστος τον συσκευών το οποιο είναι πολύ χαμηλό) γιαυτο και ολες οι γνωστες εταιριες οπως nokia motorola κλπ βγηκαν εκτος παιχνιδιου, επειδη μπηκαν στο παιχνιδι κιαλλες εταιριες με καινουρια πραγματα που τραβηξαν τον κοσμο..

 

Συμφωνώ. Άλλωστε πριν κάμποσα post έδωσα μια ανάλυση για αυτό. Αλλά είναι το knox και τα plastic. Ya right.

 

Τότε γιατί η LG έχει ανοδική πορεία ενώ και η HTC δείχνει και αυτή σημάδια ανάκαμψης; Το να τα ρίχνουμε όλα στους Κινέζους, που σίγουρα πιέζουν από όλες τις μεριές, δεν ωφελεί. η Samsung και η κάθε Samsung, βλέπε Sony, οφείλουν να κατανοήσουν τα λάθη στην στρατηγική τους και να επανακάμψουν με νέες προτάσεις.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς αναφερθήκαμε ολοι στους Κινέζους, αλλά πόσο θα κρατήσει τούτη η πανυγηρις;;;; 1-2 κινεζικές που εχουν ξεχωρίσει απ το σωρο και βγαίνουν σιγα σιγα εκτος σπιτιού, τιμολογουν σχεδον οσο οι μεγάλοι. Φουσκα ειναι κι αυτό και θα σκάσει!

 

OnePlus One, Xiaomi Mi4, κάτι Meizu MX4 έχουν τιμές κάτω από 300 ευρώ. Που βλέπεις οτι τιμολογούν όσο οι «μεγάλοι» ??

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί η LG έχει ανοδική πορεία ενώ και η HTC δείχνει και αυτή σημάδια ανάκαμψης; Το να τα ρίχνουμε όλα στους Κινέζους, που σίγουρα πιέζουν από όλες τις μεριές, δεν ωφελεί. η Samsung και η κάθε Samsung, βλέπε Sony, οφείλουν να κατανοήσουν τα λάθη στην στρατηγική τους και να επανακάμψουν με νέες προτάσεις.

 

Οταν εισαι στον πάτο, ειναι πολυ πιο εύκολο να παρουσιασεις ανάκαμψη απ οταν προσπαθεις να κκρατηθείς στην κορυφή.

 

Σε ποιον πινακα βλεπεις Lg/Htc;;;; Η Htc ειχε 15εκατομμύρια κέρδη σε ενα μολις τρίμηνο ενω ειχε ζημιες για 3 χρονια. Τα 15εκατομμύρια κέρδη ειναι ψίχουλα και δεν ειναι σε καμιά περίπτωση ανακαμψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

OnePlus One, Xiaomi Mi4, κάτι Meizu MX4 έχουν τιμές κάτω από 300 ευρώ. Που βλέπεις οτι τιμολογούν όσο οι «μεγάλοι» ??

 

Βαλε και την εγγύηση στην τιμη που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

 

2)Επειδη εχω παρανοησει μπορεις να μου εξηγησεις απο που προκυπτει οτι η Samsung εχει περισσοτερα εσοδα απ την apple στο mobile συνολο;;Προκυπτει κατι τετοιο;Δε σου λεω για εσοδα απ το appstore γιατι εκει ξεφευγει πολυ το πραμα...

 

Στοχος ειναι τα εσοδα μη το ξεχναμε αυτο...

 

Το λινκ δεν αναφέρει έσοδα ( δεν νομίζω πως γνωρίζει κάποιος επακριβώς αυτά τα στοιχεία) αλλά πωλήσεις συσκευών.

Τα τελευταία χρόνια η Samsung είναι η εταιρία που πουλά τις περισσότερες συσκευές από κάθε άλλον και συνεχίζει μέχρι σήμερα παρά την πτώση των κερδών της.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω οτι οι κινεζοι κανουν την διαφορα κ εξηγω: πολλυ συναδελφοι αγοραζουν κινεζικα τηλ εως 150 ευρω κ ειναι αρκετα ικανοποιημενοι , το θελουν μονο για ιντερνετ κ κλησεις κ οταν τους ρωταω για την εγγυηση μοτ λενε οτι 1ον το στελνουν πισω κ 2ον προτιμανε να χανουν 120-150 ευρω παρα να σκασουν 380-750.....
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί η LG έχει ανοδική πορεία ενώ και η HTC δείχνει και αυτή σημάδια ανάκαμψης; Το να τα ρίχνουμε όλα στους Κινέζους, που σίγουρα πιέζουν από όλες τις μεριές, δεν ωφελεί. η Samsung και η κάθε Samsung, βλέπε Sony, οφείλουν να κατανοήσουν τα λάθη στην στρατηγική τους και να επανακάμψουν με νέες προτάσεις.

 

ποια ανοδικη πορεια οταν ειναι πισω απο την xiaomi lenovo huawei και η 2 που ειπες..ενω καποτε ηταν στην 5αδα και η 2ο που ειπες..

καπως ετσι εκλεισε η χρονια:

screen-shot-2014-12-16-at-7-35-30-am.png

In the third quarter of 2014, three of the top five smartphone vendors were Chinese. Huawei, Xiaomi and Lenovo..σε ποιον τοτε να τα ριξουμε?

Edited by akatamakata
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου τράβηξαν το ενδιαφέρον τα S4 mini και S5 mini, λόγω μεγέθους και λογικού κόστους. Σαν hw είναι αλάνθαστες συσκευές: δυνατά ηχεία, καλές οθόνες, πολύ καλές 8άρες κάμερες, ικανοποιητικό Soc...

Αλλά το Knox καταγράφει τα root με συνέπεια την απώλεια της εγγύησης, για όποιον προσπαθήσει να μπει στον μαγικό κόσμο του πλήρους ελέγχου ενός smartphone...

 

Επίσης δεν θα πρότεινα σε άλλους, κανένα Samsung, γιατί είναι επίφοβο το TW για μικρά ή μεγάλα lagάκια και ο ανταγωνισμός πλέον δίνει καλές εναλλακτικές...

 

 

Τώρα το τί ακριβώς φταίει για την πτώση κερδών, δεν ξέρω. Σίγουρα η κατάσταση στην Κίνα έπαιξε τεράστιο ρόλο. Είναι, άλλωστε, καταγεγραμμένο.

Ίσως να έφταιξε και η κακή εικόνα που δίνουν στην Samsung οι φθηνές συσκευές της. Πολύ πιθανόν και η πτώση του κόστους στο καλό hw σε συνδυασμό με το πληρέστατο και ελαφρύ pure Android - δεν χρειάζεται ναυαρχίδα για πολύ καλή εμπειρία χρήσης κάτι που μειώνει τα περιθώρια κέρδους ανά συσκευή.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Οταν εισαι στον πάτο, ειναι πολυ πιο εύκολο να παρουσιασεις ανάκαμψη απ οταν προσπαθεις να κκρατηθείς στην κορυφή.

 

Σε ποιον πινακα βλεπεις Lg/Htc;;;; Η Htc ειχε 15εκατομμύρια κέρδη σε ενα μολις τρίμηνο ενω ειχε ζημιες για 3 χρονια. Τα 15εκατομμύρια κέρδη ειναι ψίχουλα και δεν ειναι σε καμιά περίπτωση ανακαμψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βαλε και την εγγύηση στην τιμη που αναφέρεις

 

Για την HTC ανέφερα ότι δείχνει σημάδια ανάκαμψης μόνο. Η LG όμως αδιαμφισβήτητα έχει ανοδική πορεία είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι και μάλιστα δείχνει να έχει καταλάβει από τα λάθη της και να καινοτομεί, κάτι που έχει σταματήσει να κάνει η Samsung εδώ και καιρό. Η ανοδική πορεία της LG θα αρχίσει να φαίνεται άμεσα και σε πραγματικά νούμερα.

Τέλος φυσικά είναι πιο δύσκολο να μείνει κάποιος στην κορυφή άλλα το να τα ρίχνει και όλα σε εξωγενείς παράγοντες δεν βγαίνει πουθενά.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Οι "power users" είναι παραπάνω από 1%. Οι "power users" ασκούν επιρροή σε 10-15 άτομα ο καθένας. Νάτα τα χαμένα ποσοστά.

 

Ακριβώς. Υπάρχουν 5 άτομα τα οποια βασιζονται στο τι θα τους προτεινω για αγορά. Επίσης όλοι οι φίλοι μου επηρεάζονται από μενα και τους λοιπούς γκατζετάκηδες. Σχεδόν κανεις πια δεν πέρνει τις πανάκριβες ναυαρχίδες που δεν τις χρειάζονται κιολας. Πολλοί έχουν στραφεί σε κινέζικα τηλέφωνα. Πια πολλοί γνωρίζουν τι εστί Xiaomi. Ε σε λίγο καιρό θα αγοράσουν κιολας λογω των super τιμών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω παλι τα 4.2 δισεκατομμύρια δολάρια τα βλέπω μια χαρά.

Ξέρει κανείς ποσά βάλανε οι άλλοι επώνυμοι στην τσέπη τους ;

Τα περί γκρεμού είναι αστειότητες και δικαιολογημένα μόνο από αυτούς που νομίζουν ότι Samsung = κινητά.

Πως γίνεται βρε παιδιά μια τόσο χάλια εταιρία για κάποιους εδώ μέσα να βγάζει ένα note και να χειροκροτάμε όλοι ;

 

Τα ίδια έλεγε και η Νοκια όταν βγήκε το iphone. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος στις εταιριες τεχνολογιάς είναι ο εφησυχασμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Για την HTC ανέφερα ότι δείχνει σημάδια ανάκαμψης μόνο. Η LG όμως αδιαμφισβήτητα έχει ανοδική πορεία είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι και μάλιστα δείχνει να έχει καταλάβει από τα λάθη της και να καινοτομεί, κάτι που έχει σταματήσει να κάνει η Samsung εδώ και καιρό. Η ανοδική πορεία της LG θα αρχίσει να φαίνεται άμεσα και σε πραγματικά νούμερα.

Τέλος φυσικά είναι πιο δύσκολο να μείνει κάποιος στην κορυφή άλλα το να τα ρίχνει και όλα σε εξωγενείς παράγοντες δεν βγαίνει πουθενά.

 

Η LG εξαργυρωσε την επιτυχία του G2 αλλα επειδή το G3 ειχε εξαρχης αρκετα θέματα δεν ξερω τι θα γίνει με το G4. Φυσικα ανεβαινει και καλα κανει (γιατι να εχουμε προβλημα;;; ) Η htc μακάρι να ανέβει στ αλήθεια κι αφου η mid-range της αποφέρει κέρδη ας επικεντρωθεί σ αυτο. Το m8 δε νομιζω οτι πηγε καλά.

 

Πάντως πρόσφατα φιλος μου ειχε επιδότηση 200 και ηταν αναμεσα σε καποιο mid-range htc και σε ενα samsung των 200€ επίσης. Του ειπα να πάρει οπωσδήποτε το htc αλλα μετα απο λίγες μερες ηρθε με το samsung. Τον ρώτησα γιατι και μου απαντησε οτι για το htc έπρεπε να περιμένει να το φέρουν ενω το samsung ηταν άμεσα διαθέσιμο.

 

Ο κοσμος οταν θελει να αγορασει κατι, θελει να παει και να το πάρει, αν δεν εισαι εκει, θα πάρει το αλλο που ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...