Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά όσον αφορά την μπαταρία να ρωτήσω κι εγώ μήπως έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιες περιπτώσεις. Όταν η μπαταρία ειναι αποσπώμενη καλύπτεται από εγγύηση 6 μηνών. Όταν ομως δεν ειναι αποσπώμενη τι γινεται; Κανονικά δε στέκει να εχει μονο 6 μηνες γιατί έτσι είσαι υποχρεωμένος να πληρωσεις αντί για 15€ (κόστος μπαταρίας) όλη την διαδικασία του τεχνικού για το ανοιγμα του κινητου που στην ουσια δε φταις εσυ που ειναι ετσι η κατασκευη του.

(φίλος με sony arc s του ειχαν αλλαξει μπαταρια 1-2 φορες στην arvato βεβαια και νομιζω ειχαν περασει οι 6 μηνες, αλλά η sony εχει περιεργη πολιτική σε αυτά γιατί μετά του δώσανε και καινουριο κινητο :lol:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ. Είμαι μεταξύ αυτών των δυο και μαζεύω πληροφορίες και εντυπώσεις. Μήπως έχει κανένας ολοκληρωμένη άποψη για τις δύο αυτές συσκευές:

 

δεν συγκρινεται οπως σου εγραψαν και πιο πανω, ενα μεσαίας κατηγοριας κινητο με ενα υψηλής κατηγοριας κινητο (επιδοσεις-υποστηριξη-hardware-περιφερειακά). O μόνος λογος να διαλεξεις το Α5 ειναι να εισαι ήπιος χρήστης και να σου αρέσει οπτικά αυτό.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέτε ότι να ναι.

Κάτοχος και των 2 κινητών, και ναι το Α5 ΕΊΝΑΙ πιο γρήγορο στα περισσότερα. Θα γράψω άλλη ώρα πιο αναλυτικά αλλά ένα θα πω, δε ξέρω αν ευθύνεται ο 64bit ή το πιο ελαφρύ software αλλά το Α5 εκτός από φρεσκαδούρα ελαφρύ και μπιμπελό είναι και πιο γρήγορο.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ειμαι κατοχος κι εγω a5 το πηρα σημερα μετα και ειδα οτι στη ραμ λεει 875 συνολο...Γτ?2gb ραμ δεν εχει?Τι μπορει να φταιει?
To 10 το καλο!LG V10!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ειμαι κατοχος κι εγω a5 το πηρα σημερα μετα και ειδα οτι στη ραμ λεει 875 συνολο...Γτ?2gb ραμ δεν εχει?Τι μπορει να φταιει?

screenshot για να δούμε τι λέει

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και antutu και μου λεει total:875 ...Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται...

 

1875 πρέπει να είναι,το cpuz πόσα λέει?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου αυτό δείχνει :

Μήπως δεν έχεις πάρει το Α5 αλλά το Α3 με 1gb ραμ;

Η μήπως κάνα μαϊμού Samsung?

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...Ειμαι κατοχος κι εγω a5 το πηρα σημερα μετα και ειδα οτι στη ραμ λεει 875 συνολο...Γτ?2gb ραμ δεν εχει?Τι μπορει να φταιει?

 

Κάποιο λάθος κάνεις...

Στο δικό μου γράφει : Total Ram 1891 MB (CPU-Z)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εκανα λαθος...Ευτυχως ειμαι εντος doa και θα μου δωσουν κανουριο...ελλατωματικη συσκευη μου ειπαν :mad:
To 10 το καλο!LG V10!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ανοιγει απο εμπρος με ειδικα εργαλεια...

 

Φαντάζομαι εννοείς το extra νύχι στον αντίχειρα, έτσι? :lol::lol:

 

 

 

Το Α5 είναι πολύ πιο ποιοτικό. Το μονο που με χαλάει είναι που δεν βλέπει usb otg

 

Είσαι σίγουρος για αυτό γιατί είμαι έτοιμος να το πάρω αλλά αν δεν υποστηρίζει OTG το ξεχνάω...

Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ισχύει ότι δεν βλέπει usb otg. :mad:

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο θάψιμο στο κινητό. ...λόγω led k otg.....???

Αλλά υπάρχουν lag και μπαταρίες που δεν κρατάνε ούτε μέρα. .που είναι πιο κυριότερα. ....Ξεφλουδισματα bezel και υπερθέρμανσεις που καιει το αυτί. ...

Και μην πείτε ότι δεν έχω γυρίσει από κινητά σε κινητά. ....σχεδόν τα πάντα. ....

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη λέτε ότι να ναι.

Κάτοχος και των 2 κινητών, και ναι το Α5 ΕΊΝΑΙ πιο γρήγορο στα περισσότερα. Θα γράψω άλλη ώρα πιο αναλυτικά αλλά ένα θα πω, δε ξέρω αν ευθύνεται ο 64bit ή το πιο ελαφρύ software αλλά το Α5 εκτός από φρεσκαδούρα ελαφρύ και μπιμπελό είναι και πιο γρήγορο.

 

Συνονόματε σορυ κιολας, αν και οφ τοπικ, δεν συμφωνω με την άποψή σου, επιμενω, δεν συγκρινεται το s5 με αυτο, για πολλους λόγους...καλο και ομορφο το παρον αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε σορυ κιολας, αν και οφ τοπικ, δεν συμφωνω με την άποψή σου, επιμενω, δεν συγκρινεται το s5 με αυτο, για πολλους λόγους...καλο και ομορφο το παρον αλλά....

Επειδή τα είχα τα κινητά δίπλα δίπλα μέχρι να δώσω το S5,επειδή έχω πάθει πλάκα πως ένα cpu 1.2 τα βάζει στα ίσα και κερδίζει τον 801 που φοράει το S5 κάνε ένα απλό πείραμα το οποίο προτείνω και σε φίλους που δεν έχουν σε εκτίμηση το Α5.

Πήγαινε σε ένα Μόλ και βρες τα Α5 και S5 να είναι κοντά (σε public πχ)

Άνοιξε τις recent app's και πάτα να κλείσουν όλες.

Μετά ταυτόχρονα άνοιξε τη κάμερα και στα 2.

Πάτα να βγει μια φωτογραφία και πάλι ταυτόχρονα δοκίμασε να τη δεις στη συλλογή μέσα απ τη φωτογραφική.

Αν δεις τη ναυαρχίδα το S5 να το κάνει πιο γρήγορα απ το ταπεινό χαμομηλάκι το Α5 τότε σου χαρίζω το δικό μου! :)

Μην εντυπωσιάζεστε παιδιά απ τα specs, το Α5 είναι πούπουλο, σε αίσθηση και σχεδόν πούπουλο σε software μπροστά στο S5.

Επειδή λοιπόν έχω και τα note 4 k Galaxy alpha συν της άλλης θα κάτσω να φτιάξω ένα μικρό βιντεάκι απ τη καθημερινότητα να δείτε και εσείς αν είναι αρκούντως γρήγορο το Α5.

Ποτέ δε πετάω έτσι λόγια και οι παλιοί το ξέρουν.

Θα το συγκρίνω με το κορυφαίο alpha των 50000+στο antutu αλλά και τη κορυφή το note 4.

Φεύγω για ένα ταξιδάκι όμως όλη μέρα έξω δε μπορώ τώρα αλλά θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοιο θάψιμο στο κινητό. ...λόγω led k otg.....???

Αλλά υπάρχουν lag και μπαταρίες που δεν κρατάνε ούτε μέρα. .που είναι πιο κυριότερα. ....Ξεφλουδισματα bezel και υπερθέρμανσεις που καιει το αυτί. ...

Και μην πείτε ότι δεν έχω γυρίσει από κινητά σε κινητά. ....σχεδόν τα πάντα. ....

 

Δεν είναι θάψιμο να λες τα μειονεκτηματα του. Κανένα κιν δεν είναι τέλειο. Έχειπολυ πιο ππολλά θετικά. Απλάτο θθέμα του usb otg δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί είναι θέμα software και το βρίσκεις σε πολύ κατωτερες συσκευές

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα είχα τα κινητά δίπλα δίπλα μέχρι να δώσω το S5,επειδή έχω πάθει πλάκα πως ένα cpu 1.2 τα βάζει στα ίσα και κερδίζει τον 801 που φοράει το S5 κάνε ένα απλό πείραμα το οποίο προτείνω και σε φίλους που δεν έχουν σε εκτίμηση το Α5.

Πήγαινε σε ένα Μόλ και βρες τα Α5 και S5 να είναι κοντά (σε public πχ)

Άνοιξε τις recent app's και πάτα να κλείσουν όλες.

Μετά ταυτόχρονα άνοιξε τη κάμερα και στα 2.

Πάτα να βγει μια φωτογραφία και πάλι ταυτόχρονα δοκίμασε να τη δεις στη συλλογή μέσα απ τη φωτογραφική.

Αν δεις τη ναυαρχίδα το S5 να το κάνει πιο γρήγορα απ το ταπεινό χαμομηλάκι το Α5 τότε σου χαρίζω το δικό μου! :)

Μην εντυπωσιάζεστε παιδιά απ τα specs, το Α5 είναι πούπουλο, σε αίσθηση και σχεδόν πούπουλο σε software μπροστά στο S5.

Επειδή λοιπόν έχω και τα note 4 k Galaxy alpha συν της άλλης θα κάτσω να φτιάξω ένα μικρό βιντεάκι απ τη καθημερινότητα να δείτε και εσείς αν είναι αρκούντως γρήγορο το Α5.

Ποτέ δε πετάω έτσι λόγια και οι παλιοί το ξέρουν.

Θα το συγκρίνω με το κορυφαίο alpha των 50000+στο antutu αλλά και τη κορυφή το note 4.

Φεύγω για ένα ταξιδάκι όμως όλη μέρα έξω δε μπορώ τώρα αλλά θα το κάνω με πρώτη ευκαιρία.

 

Μπράβο φίλε μου, για κάνε ενα συγκριτικό να δούμε. Γιατί είχα alpha πριν λίγο καιρό και λέω μήπως έκανα λάθος που το άλλαξα για το α5. Κυίως η κάμερα με ενδιαφέρει αν ειναι στα ίδια με το alpha.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, για κάνε ενα συγκριτικό να δούμε. Γιατί είχα alpha πριν λίγο καιρό και λέω μήπως έκανα λάθος που το άλλαξα για το α5. Κυίως η κάμερα με ενδιαφέρει αν ειναι στα ίδια με το alpha.

 

Και εγω ειχα και το Α και το πουλησα και πηρα το Α5.....τοσο απλα,δεν εισαι μοναδικος...και δεν το μετανοιωσα λεπτο...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα δύο και απλά πούλησα το....S5! :) Ξαναλέω μόλις βρω χρόνο θα το κάνω, και επειδή έχω περάσει και απ όλα σχεδόν τα κινητά να σας πω ξανά να μη κοιτάτε μόνο τα specs αλλά το τι λέει η κάθε συσκευή στη πράξη. Και το Α5 παιδιά είναι κάτι παραπάνω από τίμιο και μπιμπελό, είναι και πολύ σβέλτο! Ελπίζω να έρθει σύντομα και η lollipop με τις ομορφιές της. Σήμερα είχα κατέβει Αθήνα και πήγα και του πήρα και 2 ωραίες θήκες σιλικόνης tpu πλάτης και είμαι και καλυμμένος σε αυτό το θέμα και με κόστος κάτω από 3€ η μία :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω και τα δύο και απλά πούλησα το....S5! :) Ξαναλέω μόλις βρω χρόνο θα το κάνω, και επειδή έχω περάσει και απ όλα σχεδόν τα κινητά να σας πω ξανά να μη κοιτάτε μόνο τα specs αλλά το τι λέει η κάθε συσκευή στη πράξη. Και το Α5 παιδιά είναι κάτι παραπάνω από τίμιο και μπιμπελό, είναι και πολύ σβέλτο! Ελπίζω να έρθει σύντομα και η lollipop με τις ομορφιές της. Σήμερα είχα κατέβει Αθήνα και πήγα και του πήρα και 2 ωραίες θήκες σιλικόνης tpu πλάτης και είμαι και καλυμμένος σε αυτό το θέμα και με κόστος κάτω από 3€ η μία :)

 

Mανο στειλε λινκ με τις θηκες διοτι δεν βρισκω....

 

ΥΓ: Mην επιχειρησεις με πμ,διοτι δεν μπορω να λαβω....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Mανο στειλε λινκ με τις θηκες διοτι δεν βρισκω....

 

ΥΓ: Mην επιχειρησεις με πμ,διοτι δεν μπορω να λαβω....

Πιο αργά που θα μπω απ το pc

Θα μας πει κάποιος πόσες ώρες αυτονομία σε οθόνη ανοικτή;

Εξαρτάτε.

Πάντως με τη 2η μόλις φόρτιση πήρα το τρελό νούμερο των 7+ ωρών SOT που ούτε στο note 4 δεν έχω πάρει!!!

Με κλειστό το location k nfc βέβαια.

Σήμερα πάλι με όλα on που ήμουν όλη μέρα στο δρόμο ήταν πολύ πιο χαμηλά.

Γενικά αν δεν είσαι όλη μέρα στο chat ή σε παιχνίδι (δε παίζω, δε ξέρω)τότε θα σε ικανοποιήσει η αυτονομία του.

Το άλλο screenshots που δείχνει τις 7+ ώρες δε με αφήνει να το ανεβάσω γιατί το έχω ανεβάσει στο νήμα του S6 edge.

Βρήκα το link με το screenshots

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6074001

[ATTACH]59647[/ATTACH]

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οριστε τα λινκ απ τις 2 θηκες σιλικόνης που του πηρα

Η μπλε,που μαλλον σε γαλαζιο τιρκουαζ κανει και δενει απιστευτα με ασπρο Α5

http://www.stoucky.gr/brands/samsung/samsung-mobile/samsung-galaxy-a5/ultra-slim-0-6mm-tpu-cover-case-for-samsung-galaxy-a5-sm-a500f-dark-blue-en.html

Και η διαφανη

http://www.stoucky.gr/brands/samsung/samsung-mobile/samsung-galaxy-a5/ultra-slim-0-6mm-tpu-case-for-samsung-galaxy-a5-sm-a500f-transparent-en.html

 

Είναι μια χαρα ειδικα για τα λεφτα τους και αν σκεφτεις ότι μερικοι τις εχουν 8 ευρω!!

Ειχα παρει και για το αλφα και το S4 και μου αρεσαν οποτε χθες με την ευκαιρια που κατεβηκα Αθηνα πηγα και πηρα και για το Α5(και όχι μονο!:))

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...