Jump to content

Θέματα Ασφαλείας Windows - Alerts/Fixes/SPs


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια να δείτε πόσα και ποια Updates έχετε κάνει, ελάτε σε Command Prompt και δώστε εκεί "Systeminfo". Σας λέει και πόσο οn-time έχετε, καθώς και άλλες πληροφορίες συστήματος.
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος madmax (26 Ιούλ. 2004 , 00:49)

 

re paidia,afto to "timimeno" service pack 2 ton Xp pote tha bgei epitelous?kserei kaneis?de mporo na perimeno... :P

 

 

ακουστηκε για Αυγουστο , για να δουμε

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jheremias (25 Ιούλ. 2004 , 19:56)

 

Γεια να δείτε πόσα και ποια Updates έχετε κάνει, ελάτε σε Command Prompt και δώστε εκεί "Systeminfo". Σας λέει και πόσο οn-time έχετε, καθώς και άλλες πληροφορίες συστήματος.

 

 

Kαλό το tip,

Και επειδή ειμαι σκραπας απο command pro ποια εντολή βαζουμε σε αυτό αν θελουμε να τυπώσουμε αυτα???

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia.Me to sigekrimeno thread twra arxisa na asxoloume kai paratirousa tis sizitiseis sas.Auto pou mou ekane entipwsi einai oti kaneis den exei anaferthei sto pio klassiko programa pou linei ta xeria se themata security updates kai hotfixes.To Autopatcher.Afierwste ligo xrono sto en logw programa pou filokseneitai sti dieuthinsi http://www.autopatcher.com/downloadxp.html kai pou stin anaptiksi tou en logw programatos einai kata to megalitero pososto ipeuthinos o ellinas developer Antwnis Kaladis.Aksizei ton kopo.
Link to comment
Share on other sites

Eriksa mia grigori matia sto en logw prog.Na rwtisw kati sxetika me auto?Exw tin entipwsi oti den mporeis na egatastiseis se mia fresh windoze install ola ta pathes kai security updates kratwntas ton ipologisti offline opws kaneis me autopatcher.An ipologisei kaneis oti polloi akoma exoune 56k(opws egw),to na mporeis na patchareis fresh winoddows install offline prin kan mpeis sto diadiktio,sou linei ta xeria.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chrini (26 Ιούλ. 2004 , 13:28)

 

Kαλό το tip,

Και επειδή ειμαι σκραπας απο command pro ποια εντολή βαζουμε σε αυτό αν θελουμε να τυπώσουμε αυτα???

 

systeminfo > full_path\file.txt

example ( systeminfo > c:\systeminfo.txt )

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να πει τι ακριβώς κάνει αυτό το πρόγραμμα για να μην το κατεβάζω άδικα με την 56Κ μου???

 

Thanz a lot :alien:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Autopatcher....

 

Αν και απ'ότι διάβασα παραπάνω, πάνω κάτω τα ίδια πράγματα δεν κάνουν???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη γεύση:

http://www.autopatcher.com/faqxp.html

Το Autopatcher είναι ενα offline windows update utility που συμπεριλαμβάνει όλα τα microsoft updates,hotfixes,patches αλλά και μια σειρά από άλλα software που μπορούν να εγκατασταθούν κατα βούληση.Το πρόγραμα μπορεί να δουλέψει σε σύστημα με Microsoft Windows Xp Pro με slipstreamed ή εγκατεστημένο Service Pack 1.Συνήθως ανανεώνεται μία φορά το δίμηνο εκτός άν υπάρχουν σοβαρά security issues που καλύπτονται απο τη Microsoft σε στενό χρονικό διάστημα.Ποιό είναι το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής?Μετά απο ένα Windows fresh install με Sp1,με το cd αυτό κάνεις αυτόματα update τα windows χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στον internet και να σπαταλάς άπειρες ώρες στο windows update προκειμένου να φέρεις το σύστημα στις τελευταίες ενημερωμένες εκδόδεις του.Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω κάνει fresh windows install με Sp1 και να μπαίνω να κάνω online update και να κολλάω επιτόπου blaster ή καποια παραλλαγή του,μόνο και μόνο επειδή δέν ήταν εγκατεστημένο το μετέπειτα του Sp1 security update που σε προστατεύει από τον blaster.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά δηλαδή μου κατεβάζει τα updates ακριβώς όπως το windows update αλλά μου επιτρέπει ταυτόχρονα να τα αποθηκεύσω και για μελλοντική εγκατάσταση???

Επιτρέπει το pause/resume στα dowloads???

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα μεμονωμένο αρχείο.Το πετας σε download manager και έληξε το ζήτημα.
Link to comment
Share on other sites

Wait... το autopatcher δεν είναι πρόγραμμα το οποίο κατεβάζει τα updates??? Σαν το windows update?

Γιατί όταν πήγα να το κατεβάσω είδα ότι το μέγεθος του αρχειου είναι ~9ΜΒ οπότε δε γίνεται να περιέχει αυτό το αρχείο όλα τα updates...

Διόρθωσε με αν δεν κατάλαβα καλά κάτι... :worry:

 

PS: Δυστυχώς ακόμα δε βρήκα λύση στο πρόβλημα με το atapi.sys. Το post μου είναι εδώ μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα??? :worry:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Το autopatcher δεν κατεβάζει τα updates.Τα εχει ενσωματωμένα.Το αρχείο ειναι περιπου 270 MB !!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Belerefontis (27 Ιούλ. 2004 , 17:58)

 

Το autopatcher δεν κατεβάζει τα updates.Τα εχει ενσωματωμένα.Το αρχείο ειναι περιπου 270 MB !!!

 

Μάλλον θα έγινε καμιά βλακεία με τον download manager.... :wacko:

 

Θα το ξανακοιτάξω...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Γιά δοκίμασε να πετάξεις τη διεύθυνση αυτή σε flashget :

http://public.www.planetmirror.com/pub/autopatcher/2004-Apr/AutoPatcherXP_Apr04_Full.exe

 

Και εδώ http://www.autopatcher.com/whypatch.html λύνονται αρκετές απορίες σχετικά με τη χρησιμότητα του προγράματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Belerefontis (27 Ιούλ. 2004 , 18:36)

 

Μία γρήγορη γεύση:

http://www.autopatcher.com/faqxp.html

Το Autopatcher είναι ενα offline windows update utility που συμπεριλαμβάνει όλα τα microsoft updates,hotfixes,patches αλλά και μια σειρά από άλλα software που μπορούν να εγκατασταθούν κατα βούληση.Το πρόγραμα μπορεί να δουλέψει σε σύστημα με Microsoft Windows Xp Pro με slipstreamed ή εγκατεστημένο Service Pack 1.Συνήθως ανανεώνεται μία φορά το δίμηνο εκτός άν υπάρχουν σοβαρά security issues που καλύπτονται απο τη Microsoft σε στενό χρονικό διάστημα.Ποιό είναι το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής?Μετά απο ένα Windows fresh install με Sp1,με το cd αυτό κάνεις αυτόματα update τα windows χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις στον internet και να σπαταλάς άπειρες ώρες στο windows update προκειμένου να φέρεις το σύστημα στις τελευταίες ενημερωμένες εκδόδεις του.Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω κάνει fresh windows install με Sp1 και να μπαίνω να κάνω online update και να κολλάω επιτόπου blaster ή καποια παραλλαγή του,μόνο και μόνο επειδή δέν ήταν εγκατεστημένο το μετέπειτα του Sp1 security update που σε προστατεύει από τον blaster.

 

 

Καλά τι χαμός με αυτόν τον Blaster; Εγώ στο δικό μου pc δεν τον κολλησα ποτε, ούτε και σε όσα pc φορμαρω και τα βαζω στο ιντερενετ. Περιεργο. Απο την αλλη εχω πήξει στον Netsky. Εδω και κααν 3μηνο μου έρχονταν 5 email τουλάχιστον καθε μερα με αυτόν. Ολα απο domain ελληνικών πανεπιστημίων! Τη τελευταία βδομάδα ηρέμησα λίγο, μόνο 1 κάθε 2 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα τον έχω κολλήσει 5-6 φορές... :p

Κάθε φορά που κάνω format, ίσα που δοκιμάζω να κάνω update ton Νορτον και η μ@λακιούλα με τα 60 seconds εμφανίζεται... :angry:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρίσκο ασυμβατότητας:

Η Microsoft προειδοποιεί για προβλήματα που δημιουργεί το SP2 για Windows ΧP

 

Σε είδηση που "βγήκε" στο www.in.gr η "Μικρομαλακή" εταιρεία προειδοποιεί ότι το SP2 που η ίδια έβγαλε μπορεί ( ; ) να μην είναι συμβατό με κάποια από τα δικά της προγράμματα...

 

Τελικά, μάλλον το λένε Service Pack γιατί μόλις το εγκαταστήσεις, πρέπει να πας τον Η/Υ στο service!... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (17 Αύγ. 2004 , 09:52)

 

Ρίσκο ασυμβατότητας:

Η Microsoft προειδοποιεί για προβλήματα που δημιουργεί το SP2 για Windows ΧP

 

Σε είδηση που "βγήκε" στο www.in.gr η "Μικρομαλακή" εταιρεία προειδοποιεί ότι το SP2 που η ίδια έβγαλε μπορεί ( ; ) να μην είναι συμβατό με κάποια από τα δικά της προγράμματα...

 

Τελικά, μάλλον το λένε Service Pack γιατί μόλις το εγκαταστήσεις, πρέπει να πας τον Η/Υ στο service!... :lol: :lol: :lol:

 

 

Χαζομάρες. Το Service Pack 2 είναι το καλύτερο πράγμα που έχει φτιάξει ποτέ η microsoft. Έκανα καθαρό installation των windows και πέρασα καπάκι το SP2 και το σύστημα δουλεύει ρολόι, τόσο ρολόι που μου κάνει εντύπωση!

 

Τα Windows έχουν αποκτήσει μια υπέροχη σταθερότητα (για μένα anywayz). Όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ δουλεύουν κανονικά (office, paintshop, SonyEricsson Sync, Powerdvd, Winace, Quicktime, Starwars Galaxies, κλπ). Δεν έχω κολήσει ούτε ένα spyware (!) και η ενσωματομένη υποστήριξη για bluetooth μετράει πολύ, αφού χρησιμοποιώ το bluetooth dongle μου με το κινητό μου και το pocket pc χωρίς drivers :)

 

Δοκιμάστε το, αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρες
Αυτά έρχονται από το επίσημο knowledge base της μάικροσοφτ. Καλό είναι όσοι θέλουν να εγκαταστήσουν το SP2 να ρίξουν μια ματιά σε αυτές τις δύο λίστες: πρώτη, δεύτερη.

 

Όσον αφορά στο spyware, ελάχιστα πράγματα αλλάζει το sp2. Η λύση είναι απενεργοποίηση του active x και κυρίως αλλαγή browser.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (17 Αύγ. 2004 , 11:03)

 

Αυτά έρχονται από το επίσημο knowledge base της μάικροσοφτ. Καλό είναι όσοι θέλουν να εγκαταστήσουν το SP2 να ρίξουν μια ματιά σε αυτές τις δύο λίστες: πρώτη, δεύτερη.

 

Όσον αφορά στο spyware, ελάχιστα πράγματα αλλάζει το sp2. Η λύση είναι απενεργοποίηση του active x και κυρίως αλλαγή browser.

 

 

Πως δεν αλλάζει. Το Service Pack 2 προσθέτει έναν Pop Up Blocker στον IE που βοηθάει στην αποφυγή των spyware. Anywayz, η microsoft λέει ότι μερικές εφαρμογές μπορεί να μην παίζουν αλλά εγώ τουλάχιστο στην πράξη δεν έχω συναντήσει καμία :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...