Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

polis δοκιμασε να βαζεις μικρογραφιες και λινκς για τις εικονες

 

γινεται κουραστικο να πεταγεται μια τεραστια φωτο στις συζητησεις

Εχεις δικιο φιλε, παρακολουθω το φορουμ απο το κινητο και δεν το σκεφτηκα.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχεις δικιο φιλε, παρακολουθω το φορουμ απο το κινητο και δεν το σκεφτηκα.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστω :)

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

πωπω παιδια χθες που εκανα την αλλαγη απο το παλιο μου κινητο στο zenfone , τα χρειαστηκα ... :p

 

εκτυπωσα εναν οδηγο απο το ιντερνετ και εκανα τα κοψιματα

 

το προβλημα ηταν με τη μια σιμ που ηταν του 2000 ... πιο μεγαλο το τσιπακι

 

η microsim με αυτο το τσιπακι πλεον ειναι ελαχιστοτατο πλαστικο και μονο τσιπακι

 

ευτυχως δεν εκανα ζημια , στο τσακ δλδ

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

πωπω παιδια χθες που εκανα την αλλαγη απο το παλιο μου κινητο στο zenfone , τα χρειαστηκα ... :p

 

εκτυπωσα εναν οδηγο απο το ιντερνετ και εκανα τα κοψιματα

 

το προβλημα ηταν με τη μια σιμ που ηταν του 2000 ... πιο μεγαλο το τσιπακι

 

η microsim με αυτο το τσιπακι πλεον ειναι ελαχιστοτατο πλαστικο και μονο τσιπακι

 

ευτυχως δεν εκανα ζημια , στο τσακ δλδ

 

 

δεν παθαινει τιποτα το τσιπακι αν το κοψεις και λιγο....

το πολυ πολυ να πηγαινες στον παροχο σου να βγαλεις καινουργια ;););)

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

δεν παθαινει τιποτα το τσιπακι αν το κοψεις και λιγο....

το πολυ πολυ να πηγαινες στον παροχο σου να βγαλεις καινουργια ;););)

 

 

εεεε μωρε τρεχω γενικα για ενα καρο χαζομαρες... δεν ηθελα να τρεχω και γι αυτο :worry:

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

δεν παθαινει τιποτα το τσιπακι αν το κοψεις και λιγο....

το πολυ πολυ να πηγαινες στον παροχο σου να βγαλεις καινουργια ;););)

 

Αν το τσιπάκι είναι παλιό δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το 4G. Και εγώ κομμένο είχα αλλά έπρεπε να πάρω καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τσιπάκι είναι παλιό δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το 4G. Και εγώ κομμένο είχα αλλά έπρεπε να πάρω καινούργιο.

 

ευτυχως δεν εχω internet σε αυτη τη καρτα :)

 

αλλα τσεκαρα οτι και στη καρτα που εχω internet δεν μπαινει σε 4G ....

 

οι ρυθμισεις με τα στοιχεια και το apn ειναι σωστες παντως

 

το ταχυτερο που βλεπω ειναι H+ (wind)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα χρειαστει απο οτι βλεπω να παω να κανω αλλαγη sim σε καταστημα και στις δυο συνδεσεις

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως δεν εχω internet σε αυτη τη καρτα :)

 

αλλα τσεκαρα οτι και στη καρτα που εχω internet δεν μπαινει σε 4G ....

 

οι ρυθμισεις με τα στοιχεια και το apn ειναι σωστες παντως

 

το ταχυτερο που βλεπω ειναι H+ (wind)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα χρειαστει απο οτι βλεπω να παω να κανω αλλαγη sim σε καταστημα και στις δυο συνδεσεις

Απο που ειναι αγορασμενο το κινητο σου και σε ποια περιοχη μένεις;

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως δεν εχω internet σε αυτη τη καρτα :)

 

αλλα τσεκαρα οτι και στη καρτα που εχω internet δεν μπαινει σε 4G ....

 

οι ρυθμισεις με τα στοιχεια και το apn ειναι σωστες παντως

 

το ταχυτερο που βλεπω ειναι H+ (wind)

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα χρειαστει απο οτι βλεπω να παω να κανω αλλαγη sim σε καταστημα και στις δυο συνδεσεις

Είναι γιατί έχεις wind. Με συσκευή αγορασμένη απο Κίνα με Vodafone μια χαρά 4G.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γιατί έχεις wind. Με συσκευή αγορασμένη απο Κίνα με Vodafone μια χαρά 4G.

Μην εισαι απολυτος.. wind εχω και εγω. μεχρι τωρα σε ολη την αττική σχεδον (υπαρχουν νεκρα σημεια οπως σε ολες τις εταιρειες) και κορινθο επαρχεια προς ισθμο, μια χαρα επιανε 4g η wind μου. ειναι καθαρα σε ποιο σημειο ειναι και αν εχει βαλει 4g η wind. δεν παιζει μονο στην 800αρα η wind..

 

Η wind για να εχεις 4g θελει νεες καρτουλες και να τους ζητησεις να ενεργοποιησουν το 4g. αν πας για αντικατασταση, αν εισαι καρτοκινητη, η αντικατασταση με 4g καρτουλα, ειναι δωρεαν. κοιτα μην σε χρεωσουν...

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω κλήσεις στο skype και ειμαστε 3 ατομα τοτε βλεπω μονο τον εναν. Συμβαινει και σε αλλον?
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρήσει ότι όταν κάνω κλήσεις στο skype και ειμαστε 3 ατομα τοτε βλεπω μονο τον εναν. Συμβαινει και σε αλλον?

Πρεπει να πληρωσεις για να κανεις συνεδριες με βιντεοκληση

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πληρωσεις για να κανεις συνεδριες με βιντεοκληση

 

στα windows ειναι ελευθερο πια ... στο android δεν το εχω δοκιμασει να πω την αληθεια

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να πληρωσεις για να κανεις συνεδριες με βιντεοκληση

 

με το Oneplus x κανω κανονικα. Με το zenfone εχω θεμα. Και μαλιστα απο τον ιδιο skype λογαριασμο...

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα η οθόνη μου είχε μια "αστάθεια" θα έλεγα. Η μισή από την μέση και κάτω μαυρισε και έκανε κάθετες και ορίζοντες γραμμές.

Πρώτη φορά το κάνει. Έχω την 178. Με restart έστρωσε. Το έχω ακούσει και από άλλους. Ας ελπίσουμε να είναι θέμα software

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα η οθόνη μου είχε μια "αστάθεια" θα έλεγα. Η μισή από την μέση και κάτω μαυρισε και έκανε κάθετες και ορίζοντες γραμμές.

Πρώτη φορά το κάνει. Έχω την 178. Με restart έστρωσε. Το έχω ακούσει και από άλλους. Ας ελπίσουμε να είναι θέμα software

 

Δυστυχώς το στρώσιμο είναι προσωρινό..... Εχω κάνει restart, hard reset, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..... δεν διορθώνεται.

 

Τελικά μου φαίνεται οτι εχει βγει λιγο ψιλοπατάτα το κινητούλι....

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το στρώσιμο είναι προσωρινό..... Εχω κάνει restart, hard reset, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..... δεν διορθώνεται.

 

Τελικά μου φαίνεται οτι εχει βγει λιγο ψιλοπατάτα το κινητούλι....

 

Εγώ το έχω κάνα εξάμηνο και για να πω την αλήθεια είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

Αν εξαιρέσουμε το σημερινό με την οθόνη και δύο ρεσταρτ που μου έχει κάνει παλιότερα, δεν έχω αντιμετωπίσει άλλα θέματα.

Αυτο με την τελευταία αναβάθμιση που την απέσυρε πρέπει να έχει κάνει λαλακια. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Και κάτι αποσυνδεσουλες βλέπω τώρα στο wifi που δεν τις έκανε πριν την αναβάθμιση.

Θα δείξει. Ελπίζω στο φινάλε η ασους να μην με απογοητεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το στρώσιμο είναι προσωρινό..... Εχω κάνει restart, hard reset, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..... δεν διορθώνεται.

 

Τελικά μου φαίνεται οτι εχει βγει λιγο ψιλοπατάτα το κινητούλι....

 

σε κάποιες συσκευές παρουσιαστηκαν προβλήματα με την οθόνη.

δε στο youtube και ανάλογα πραξε .Αν έχεις εγγύηση στειλτο πίσω.

 

 

 

 

http://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=58059&extra=page%3D2&page=6

Edited by corsair
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παλι εμφανίζει ghost touches και με custom rom (cm-13)

Δείτε το βίντεο https://youtu.be/lBcsbLbE0RU

Τελος τα ghosts touches εδω και μια βδομαδα που φοραω SlimLP 5.1.1. Βεβαια πιστευω οτι οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες το κινητο, σε αντιθεση με την stock rom.

 

Και εκει που εγραψα τελος...

Ανεβασε θρμοκρασια το κινητο

Και αρχισε τα κολπα η οθονη...

Αρα ειναι θεμα hardware καθαρα και υψηλης θερμοκρασιας

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Τελος τα ghosts touches εδω και μια βδομαδα που φοραω SlimLP 5.1.1. Βεβαια πιστευω οτι οφειλεται στο γεγονος οτι δεν ανεβαζει υψηλες θερμοκρασιες το κινητο, σε αντιθεση με την stock rom.

 

Και εκει που εγραψα τελος...

Ανεβασε θρμοκρασια το κινητο

Και αρχισε τα κολπα η οθονη...

Αρα ειναι θεμα hardware καθαρα και υψηλης θερμοκρασιας

 

Έχω το κινητό από όταν πρωτοκυκλοφόρησε στην Κίνα. Έχω περασμένη την 138 ακόμα και το θέμα με τα κολπα στην οθόνη μου το έκανε 2 φορές αν θυμάμαι καλά σε προηγούμενο update. Επίσης έχω το κινητό σε χοντρή θήκη συνεχώς και δεν έχει ανεβάσει θερμοκρασία. Μήπως φταίει το update;

Link to comment
Share on other sites

Έχω το update, παίζω μερικά παιχνιδάκια με αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασία, αλλά πρόβλημα με την οθόνη δεν έχω.
Link to comment
Share on other sites

Ισως με το που ανεβαζει θερμοκρασια σε καποιες συσκευες, λογω αστοχιας υλικου να μην πατανε σωστα κάποιες επαφες.. στα παιδια που εχουν προβλημα με την οθονη, προτεινω custom kernel και να κανουν underclock τον επεξεργαστη και να τον κλειδωσουν να δουλευει χαμηλα. νομιζω με custom kernel μπορεις να το κανεις αυτο.. O επεξεργαστης ειναι τουμπανο ετσι και αλλιως οποτε και χαμηλα να δουλεψει δεν θα εχετε lag πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας.

Τις τελευταίες 10 ημέρες έχω battery drain. Η μπαταρία δεν κρατάει ούτε 10 ώρες. Έχω ανοικτό το 4g,με πολύ καλό σήμα και στις δύο κάρτες και το κινητό δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Χάνει περίπου 15-20% την ώρα. Το βράδυ με ανοιχτό μόνο το WiFi χάνει γύρω στο 25%,χωρίς να τρέχει κάτι από πίσω (πατάω δηλαδή το τέρμα δεξιά πλήκτρο και ακυρωνω/κλεινω όλες τις εφαρμογές). Δεν έχω βάλει καμία καινούρια εφαρμογή πρόσφατα. Έβγαζε μήνυμα ότι τι Google app προκαλεί battery drain. Αλλά δεν το χρησιμοποιώ. Καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω; Σκεφτόμουν να κάνω root το κινητό για να την σβησω. Δεν ξέρω..

 

Επίσης κατέβασα την εφαρμογή Pepsi max και δεν τρέχει στο κινητό μου. Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να δοκιμάσει αν τρέχει στο κινητό του ή αν έχει θέμα το δικό μου;

 

Εχω την έκδοση με τα 4giga αγορασμένο από Amazon Ιταλίας

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν τη βγάζει καν αυτή την εφαρμογή στην αναζήτηση.

 

Βλέπω ότι αργεί να φορτίσει (2,5 ώρες περίπου) σε σχέση με τις τρεις πρώτες φορτίσεις (καινούργιο κινητό με ίδιες ακριβώς προδιαγραφές με το δικό σου, παραλαβή 5-4-2016) που έγιναν σφαίρα σε 1 ώρα περίπου με το κινητό ενεργοποιημένο, στην τελευταία που το απενεργοποίησα έκανε 1 ώρα και 45 λεπτά.

Αυτό το παρατήρησα από τότε που έκανα (πρόλαβα τρομάρα μου) την τελευταία αναβάθμιση (την 178) η οποία συνέπεσε με την χρησιμοποίηση αυτής της θήκης http://www.e-smartbuy.gr/eshop/mobiles/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/_542fb253ceae5/asus/zenfone-2-551ml-z00adb-flip-case-dark-blue-detail και δεν ξέρω αν φταίει και αυτό αλλά δεν νομίζω, λόγω του Asus Cover (δεν δοκίμασα μέχρι στιγμής να το απενεργοποιήσω ή να βγάλω το κινητό από την θήκη κατά την φόρτιση.

 

Ενα άλλο που παρατήρησα (δεν είμαι όμως σίγουρος αν γινόταν και πριν την αναβάθμιση) είναι ότι πολλές φορές μειώνεται το σήμα του WiFi σχεδόν στο μηδέν ακόμη και στα 2 μέτρα απόσταση από το ruter.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το στρώσιμο είναι προσωρινό..... Εχω κάνει restart, hard reset, επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων..... δεν διορθώνεται.

 

Τελικά μου φαίνεται οτι εχει βγει λιγο ψιλοπατάτα το κινητούλι....

 

Με λίγο ψάξιμο κατέληξα ότι μάλλον είναι software πρόβλημα αυτό με την παραμόρφωση της οθόνης. Ας περιμένουμε.http://www.asus.com/zentalk/forum.php?mod=viewthread&tid=73393&extra=page%3D1&mobile=2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...