Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα φρέσκο το κινητό απο minideal. Βλέποντας στα settings το build number είναι: LRX21V.WW-ASUS_Z00A-2.13.40.13_......

 

Αυτό σημαίνει οτι είναι περασμένη η WW έκδοση; Έχω την τελευταία και αν ποια η διαδικασία αναβάθμισης;

 

EDIT: Επιπλέον, με αγορά απο το minideal το κάνω register στο site της ASUS;

Edited by jimisvog
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα φρέσκο το κινητό απο minideal. Βλέποντας στα settings το build number είναι: LRX21V.WW-ASUS_Z00A-2.13.40.13_......

 

Αυτό σημαίνει οτι είναι περασμένη η WW έκδοση; Έχω την τελευταία και αν ποια η διαδικασία αναβάθμισης;

 

EDIT: Επιπλέον, με αγορά απο το minideal το κάνω register στο site της ASUS;

 

Δεν ειναι η τελευταία.... η τελευταια ειναι 2,20,40,184

 

Αλλα περίμενε γιατί πλησιάζει η dooms day της 6.0

Link to comment
Share on other sites

Update firmware μέσω twrp. Ρίξε μια ματια ;)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3209545

δεν υπαρχει λογος να μπουμε σε αυτές τις αλχημιες. όταν έρθει η ώρα και βγει η stable MM, και ανεβει και στο site της ASUS, τοτε θα κυκλοφορησουν 1001 ρομ stock-based που θα φλασαρονται με twrp recovery..:lol:

 

εσυ εχεις WW μοντελο ή CN->WW; Ποια ρομ φοράς τώρα; ειχες ξεκλειδωσει τον bootloader αν θυμαμαι καλα, σωστα; με τον επισημο τροπο ή με τον ανεπισημο;

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την temasek cm-13 και έχω ξεκλειδωτο bootloader με τον επισημο τροπο της asus και μοντέλο cn σε ww

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βάλε και το greenify επάνω να τερματίσεις τα μη απαραίτητα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify&hl=el

Δοκιμασία και εγώ το greenify, απενεργοποίησα όλες τις εφαρμογες και ενω ακουγα e-radio στο 2λεπτο σταματούσε και ελεγε οτι δεν έχω δίκτυο ενω ήμουν κουμπωμενος με wifi κανονικά. Τελικά το απεγκατεστησα

 

Πάντως απενεργοποιώντας όλες τις εφαρμογές εφτασα να έχω 1Gb free RAM!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160623/6c699f1d7d17122422bbb08ff1fedc16.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν υπαρχει λογος να μπουμε σε αυτές τις αλχημιες. όταν έρθει η ώρα και βγει η stable MM, και ανεβει και στο site της ASUS, τοτε θα κυκλοφορησουν 1001 ρομ stock-based που θα φλασαρονται με twrp recovery..:lol:

 

εσυ εχεις WW μοντελο ή CN->WW; Ποια ρομ φοράς τώρα; ειχες ξεκλειδωσει τον bootloader αν θυμαμαι καλα, σωστα; με τον επισημο τροπο ή με τον ανεπισημο;

Πάντως ρε φιλέ είχα κρατημενο ενα backup της 178 εκδοσης με twrp recovery. Το φόρτωσα κανονικά. Μέσω της twrp και της επιλογής adb sidload φόρτωσα κανονικά το firmware της 187 έκδοσης... Ένας dev όμως μου είπε να μην επιχείρησω να περάσω την beta MM με twrp.. Τι γίνεται δεν ξερω

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την temasek cm-13 και έχω ξεκλειδωτο bootloader με τον επισημο τροπο της asus και μοντέλο cn σε ww

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκιμασία και εγώ το greenify, απενεργοποίησα όλες τις εφαρμογες και ενω ακουγα e-radio στο 2λεπτο σταματούσε και ελεγε οτι δεν έχω δίκτυο ενω ήμουν κουμπωμενος με wifi κανονικά. Τελικά το απεγκατεστησα

 

Πάντως απενεργοποιώντας όλες τις εφαρμογές εφτασα να έχω 1Gb free RAM!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160623/6c699f1d7d17122422bbb08ff1fedc16.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως ρε φιλέ είχα κρατημενο ενα backup της 178 εκδοσης με twrp recovery. Το φόρτωσα κανονικά. Μέσω της twrp και της επιλογής adb sidload φόρτωσα κανονικά το firmware της 187 έκδοσης... Ένας dev όμως μου είπε να μην επιχείρησω να περάσω την beta MM με twrp.. Τι γίνεται δεν ξερω

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο είπε επειδή ξανακλειδώνει ο bootloader.. Ίσως επειδή είναι η beta rom που είναι για developers μόνο. Λογικά στην τελευταία, που θα είναι για όλους, δεν θα κλειδώνει ξανά.Δεν υπάρχει νόημα στο να κλειδώνεις τον bootloader ξανά σε κάποιον που τον ξεκλείδωσε με το επίσημο εργαλείο σου κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για επισκευή που το στέλνουμε; έφαγε μια σούπα καλή και τώρα ζεσταίνεται υπερβολικά. Αθήνα έχει πουθενά;
Link to comment
Share on other sites

με επισκεφθηκαν και μενα τα ghost touches, μετα απο 14 μηνες χρήσης. όποιος εχει τη καλωσύνη να γράψει τι διαδικασία κάνω με το σερβις πλέον ας το κάνει!:)
Link to comment
Share on other sites

με επισκεφθηκαν και μενα τα ghost touches, μετα απο 14 μηνες χρήσης. όποιος εχει τη καλωσύνη να γράψει τι διαδικασία κάνω με το σερβις πλέον ας το κάνει!:)

 

 

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ASUS

00800 44142044

 

Το επίσημο service το έχει η*omnitech, η διαδικασία όμως που ακολουθείται για τις συσκευές που χρήζουν επισκευής είναι η εξής:

 

1) Επικοινωνείς στο 0080044142044 (Ιταλία είναι αλλά χωρίς χρέωση) από Δευτέρα έως Παρασκευή (από τις 09:00-13:00 και από τις 14:00-18:00) και τους λες το πρόβλημα.

 

2) Σου στέλνουν στο mail σου την αίτηση επισκευής και τον κωδικός προτεραιότητας.

 

Συμπληρώνεις online την αίτηση και εν συνεχεία

 

3) Σου στέλνουν εκ νέου email με τις οδηγίες για την διαδικασία RMA

 

4)Πας ο ίδιος την συσκευή με τα απαραίτητα χαρτιά στην omnitech ή τα στέλνεις με το courier που σου παρέχει η Asus δωρεάν.

 

ΣΕΡΒΙΣ :

omnitech

Διεύθυνση Κλεισθένους 231

Γερακας

Αθηνα, Ελλαδα

153 44

 

Τηλέφωνο 210 6619010

FAX 210 6619020

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ASUS

00800 44142044

 

Το επίσημο service το έχει η*omnitech, η διαδικασία όμως που ακολουθείται για τις συσκευές που χρήζουν επισκευής είναι η εξής:

 

1) Επικοινωνείς στο 0080044142044 (Ιταλία είναι αλλά χωρίς χρέωση) από Δευτέρα έως Παρασκευή (από τις 09:00-13:00 και από τις 14:00-18:00) και τους λες το πρόβλημα.

 

2) Σου στέλνουν στο mail σου την αίτηση επισκευής και τον κωδικός προτεραιότητας.

 

Συμπληρώνεις online την αίτηση και εν συνεχεία

 

3) Σου στέλνουν εκ νέου email με τις οδηγίες για την διαδικασία RMA

 

4)Πας ο ίδιος την συσκευή με τα απαραίτητα χαρτιά στην omnitech ή τα στέλνεις με το courier που σου παρέχει η Asus δωρεάν.

 

ΣΕΡΒΙΣ :

omnitech

Διεύθυνση Κλεισθένους 231

Γερακας

Αθηνα, Ελλαδα

153 44

 

Τηλέφωνο 210 6619010

FAX 210 6619020

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

dgeorg σε ευχαριστω πολυ. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά είπα λογω ζεστης να μην το εχω στη nilkin θηκη που χρησιμοποιουσα ως σημερα και αναρωτιεμαι αν το προκάλεσα με το να πιέζεται στη τσέπη παραπάνω. :O
Link to comment
Share on other sites

dgeorg σε ευχαριστω πολυ. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά είπα λογω ζεστης να μην το εχω στη nilkin θηκη που χρησιμοποιουσα ως σημερα και αναρωτιεμαι αν το προκάλεσα με το να πιέζεται στη τσέπη παραπάνω. :O

 

Άποψή μου είναι οτι δεν φταίει ούτε η θήκη , ούτε η ζέστη αλλά ούτε και τίποτε άλλο. Πολύ απλά το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει βγάλει αυτό το πρόβλημα και κατά την ταπεινή μου άποψη το πρόβλημα αργά ή γρήγορα θα βγεί σε όλους εκτός αν η Asus έχει διορθώσει κάτι από κάποια ημερομηνία παραγωγής και μετά οπότε οι πιο νέοι κάτοχοι θα την γλιτώσουν... Θεωρητικά το πρόβλημα εντοπίζεται στην οθόνη και αυτή είναι που σου αλλάζουν στην εγγύηση. Εμένα προσωπικά μου άλλαξαν την οθόνη αρχές Μαίου και τώρα δειλά δειλά έχει αρχίσει κάτι να μη μου αρέσει πάλι..... Αν έχω κάποια άσχημη εξέλιξη πάλι, θα σας ενημερώσω. Το ευχάριστο της υπόθεσης είναι οτι στο service είναι απίστευτα επαγγελματίες. Για να καταλάβεις εμένα μου άλλαξαν και ηχείο γιατί στη δοκιμή που έκαναν διαπίστωσαν οτι ο ήχος είχε θόρυβο...

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Δοξα τον θεο εγω απο τα πρωτα πρωτα που κυκλοφορησαν κ δεν μ εχει βγάλει κατι ακομα

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

dgeorg ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απλά επειδή τις τελευταίες μέρες αφαίρεσα τη θήκη αναρωτήθηκα μηπως είχε σχέση με ενδεχόμενη πίεση.

tsakozzz το δικό μου είναι από τα πρώτα που αγοράστηκαν από amazon.it και πραγματικά ελπίζω εσύ να τη γλυτώσεις.:) προς το παρόν το πρόβλημα μου εμφανίστηκε 2 φορές σε μία μέρα και μάλιστα στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να σχετιζόταν και με το viber όπου με πέτυχε πρώτη φορά. Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι σε σχετικά νορμάλ κατάσταση αλλά δεν θέλω να εκτραχυνθεί.:)

Link to comment
Share on other sites

dgeorg ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απλά επειδή τις τελευταίες μέρες αφαίρεσα τη θήκη αναρωτήθηκα μηπως είχε σχέση με ενδεχόμενη πίεση.

tsakozzz το δικό μου είναι από τα πρώτα που αγοράστηκαν από amazon.it και πραγματικά ελπίζω εσύ να τη γλυτώσεις.:) προς το παρόν το πρόβλημα μου εμφανίστηκε 2 φορές σε μία μέρα και μάλιστα στην αρχή νόμιζα ότι μπορεί να σχετιζόταν και με το viber όπου με πέτυχε πρώτη φορά. Αυτή τη στιγμή το κινητό είναι σε σχετικά νορμάλ κατάσταση αλλά δεν θέλω να εκτραχυνθεί.:)

 

 

Δυστυχώς δεν την έχω γλυτώσει... Δεν πρόσεξες που σου γράφω οτι εμένα μου άλλαξαν οθόνη...

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπτώματα βγάζει αυτο το ghost touch ?

 

Ghost touch είναι

 

Εμένα μου έκανε αυτό

 

Λάβε υπόψη σου οτι δεν έχει να κάνει με update ή software...

Edited by dgeorg

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Ghost touch είναι

 

Εμένα μου έκανε αυτό

 

Λάβε υπόψη σου οτι δεν έχει να κάνει με update ή software...

 

Το έχει πάθει κανείς με την cn version του κινητού ?το εχω αγοράσει απο minideal η μήπως είναι πιο ευπαθή να πω τα 2.3 η δεν παίζει ρόλο και είναι αν σου κάτσει...?εγκεφαλικό με πιάνει μονο που βλέπω τα βιντεάκια....μακριά απο μας:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω το συγκεκριμένο τηλ και θέλω να ρωτήσω, με φορτιστή ZenFone 5 και zen pawer bank pro(δυο θύρες μια ταχυ φορτισης) ισχύει η ταχυφορτιση ; ή γίνεται απλή φόρτιση ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγηκε ελλατωματικη μια παρτίδα digitizer τίποτα παραπανω. Εχω ποσταρει εδω μεσα και την παρτιδα σε φωτο. Δεν έχει να κανει με software και updaties, cpu και θερμοκρασιες. Έχω αλλάξει ηδη μόνος μου οθόνη (20€ με μεταφορικά), λόγω λήξης εγγύησης του alixpress (6 μηνες). Εμένα μου το παρουσίαζε στους 32°C cpu και τώρα το έχω ανεβάσει μέχρι και τους 62 °C με θήκη amzer καλοκαιριατικα χωρίς κανένα συμπτωμα. Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/5531f7e71cf307287b756bebd9d75e3a.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6745500

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες το είχα σε ησυχία το τηλέφωνακι μας, και έκανα ρεκόρ αυτονομίας :p https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160627/a322ceb503097850e9d7f8a10446292e.jpg

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία για να πάρουμε την 6αρα είναι απο το System Update ή πρέπει να γίνει εγκατάσταση του Firmware μέσω tool?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...