Jump to content

Z3 compact Vs Galaxy alpha


telcontar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλη χρονιά...

Ειμαι κατοχος ενος xperiα sp εδω και 18μηνες απο τις πρωτες παρτιδες και ηρθε η ωρα να αλλαξω κινητο!σκεφτομουν για Iphone αλλα το υψηλο κοστος τελικα με οδηγησε να ειμαι αναμεσα στο galaxy alpha ή z3 compact και δεν ξερω ποιο απο τα δυο. Η προηγουμενη εμπειρια απο galaxy s1 ακρως θετικη ενω απο το sp τα προβληματα στο wifi και με την ποιτητα της καμερας με απογοητευσαν και για αυτο το σκέφτομαι για τη sony. Με ενδιαφερει να βγαζει καλες φωτος να το κρατησω για 2χρονια σιγουρα (με αναλογες αναβαθμισεις λογισμικου), χρηση ιντερνετ και αυτονομια και δεν ξερω ποιο απο τα δυο...

Να περιμένω επισης λιγες μερες για τις εκπτωσεις η δεν παιζει ρολο??

Edited by telcontar
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω ζ3 κόμπακτ.Για εμένα υπερέχει σε σχεδόν όλες τις κατηγορίες απο το σαμσουνγκ,αλλά ειδικά στην μπαταρία η διαφορά είναι χάος.Τώρα για τις εκπτώσεις που λες,δεν ξέρω,φαντάζομαι θα πέσει η τιμή τους.
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία βράχος το sony.θα ξεχνάς να το φορτιζεις. Και για το άλφα λένε έχει καλή μπαταρία αλλά όχι στα επίπεδα της σονυ.τώρα για κάμερα νομίζω υπερέχει το άλφα.

Είναι ένα δύσκολο διλλημα διότι και οι δύο συσκευές είναι πολύ καλές.κάπου κερδίζει η μία και κάπου η άλλη.συμβιβάζεσαι με αυτά που θες από μια συσκευή και διαλέγεις

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφερει ο τομέας κάμερα και στο αυτόματο να τραβάς όπως και να έχεις pure 4.7 ίντσες το alpha υπερέχει.

Αλλιώς το z3c υπερέχει ξεκάθαρα σε αυτονομία,micro sd και ότι είναι αδιάβροχο.

Σε οθόνη,ποιότητα κατασκευής και τα 2 είναι σε υψηλό επίπεδο.

Άρα όπου δίνεις παραπάνω βαρύτητα και οποίο σου αρέσει περισσότερο στο μάτι.

Είτε το ένα είτε το άλλο κάποιον συμβιβασμό θα κάνεις αναγκαστικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απλα με το sp συναντησα πολλα προβληματα με το ιντερνετ και την καμερα το βραδυ και φοβαμαι παλι για τη σονυ οποτε δεν θα ειχα τοσο μεγαλο διλλημα!απο την αλλη το γεγονος οτι το alpha θα σταματησει τοσο συντομα την παραγωγη με φοβιζει για υποστηριξη!θα τα δω παλι απο κοντα και θα αποφασισω μαλλον εκεινη την ωρα!
Link to comment
Share on other sites

Απλα με το sp συναντησα πολλα προβληματα με το ιντερνετ και την καμερα το βραδυ και φοβαμαι παλι για τη σονυ οποτε δεν θα ειχα τοσο μεγαλο διλλημα!απο την αλλη το γεγονος οτι το alpha θα σταματησει τοσο συντομα την παραγωγη με φοβιζει για υποστηριξη!θα τα δω παλι απο κοντα και θα αποφασισω μαλλον εκεινη την ωρα!

 

Γενικά να ξέρεις ότι η κάμερα της Σονυ σε χαμηλό φωτισμό είναι καλύτερη από της Σαμσουνγκ. Σε ημερήσια φωτογραφία υπερέχει το Alpha.

Το θέμα είναι τώρα που σταματά η παραγωγή του Alpha, τι υποστήριξη θα έχει από την εταιρεία. Μάλλον θα μπει στο μουσκιο φοβάμαι.

Εγώ μάλλον το Ζ3 θα χτυπαγα. Είμαι βέβαια επηρεασμένος και από την άριστη εμπειρία μου με το μεγάλο Ζ3 και γι αυτό στο λέω με ευκολία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Απλα με το sp συναντησα πολλα προβληματα με το ιντερνετ και την καμερα το βραδυ και φοβαμαι παλι για τη σονυ οποτε δεν θα ειχα τοσο μεγαλο διλλημα!απο την αλλη το γεγονος οτι το alpha θα σταματησει τοσο συντομα την παραγωγη με φοβιζει για υποστηριξη!θα τα δω παλι απο κοντα και θα αποφασισω μαλλον εκεινη την ωρα!

 

Με το Internet τι πρόβλημα ? Εντάξει το SP mid range συσκευή ήταν και με 8 MP κάμερα αν θυμάμαι. Το Ζ3compact θα είναι κλάσης καλύτερο στην κάμερα.πάντως σε ένα topic εδώ στο φόρουμ είδα φανταστικά αποτέλεσμα από Ζ3 που είχε ανεβάσει ένα παιδί..γενικά η Sony με την σειρά Ζ έχει κάνει καταπληκτική δουλειά από πολλές απόψεις. Το alpha θεωρώ έχει καλύτερο κράτημα στο χέρι δηλαδή δεν γλιστράει. Ζ,Ζ2 και s4 νόμιζα θα μου φύγουν από το χέρι όταν τα είχα χωρίς θήκη ειδικά το s4 πολύ φόβος όπως κ μου έπεσε και πάει η οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως ειχα πολλες αποσυνδεσεις απο το δικτυο, χανοταν το σήμα ξαφνικα και χωρις λογο!και δεν ειχα βγαλει ποτε φωτογραφια βραδυ δυστυχως, καλα οχι και ποτε αλλα ελαχιστα!Σε ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και κυριως απο μπαταρια!
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως ειχα πολλες αποσυνδεσεις απο το δικτυο, χανοταν το σήμα ξαφνικα και χωρις λογο!και δεν ειχα βγαλει ποτε φωτογραφια βραδυ δυστυχως, καλα οχι και ποτε αλλα ελαχιστα!Σε ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και κυριως απο μπαταρια!

 

Αυτά ήταν θέματα του SP σαφέστατα, μιας και το Ζ3 δεν έχει τίποτα από αυτά που αναφέρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα και ο επεξεργαστής γέρνουν υπέρ του Galaxy Alpha.

Ακόμα και η μπαταρία που έχει μικρότερο φορτίο έχει καλύτερη διαχείρηση.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δίλλημα μεγάλο. Τοχα και εγώ. Κατέληξα στο Ζ3c. Λόγω ότι πέρνει κάρτα sd, (είχα μια 32αρα στο νοτε και δεν ήθελα να την αφήσω αχρησιμοποίητη) ότι είχε ράδιο (παρότι εχω και το sbh 50 στο νοτε) κα είναι και αδιάβροχο . Το άλφα για τα γούστα μου εχει καλύτερη οθόνη βγάζει πιο ωραίες φωτο στο αυτόματο. Το πήρε ο αδελφός μου. Είναι πολυ καλο. Μου αρέσει η κατασκευή του ζ3 με το γιαλι .
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως ειχα πολλες αποσυνδεσεις απο το δικτυο, χανοταν το σήμα ξαφνικα και χωρις λογο!και δεν ειχα βγαλει ποτε φωτογραφια βραδυ δυστυχως, καλα οχι και ποτε αλλα ελαχιστα!Σε ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και κυριως απο μπαταρια!

 

Ένας λόγος να προτιμήσεις το z3c είναι οτι η Sammy το εγκαταλείπει συν οτι λόγω exynos μηδενικό support απο την κοινότητα.

Μην συγκρίνεις το SP με το z3.

3 κλάσεις πάνω το z η ημέρα με τη νύχτα η διαφορά μεταξύ τους και ούτε επειδή αντιμετώπισες πρόβλημα στο προηγούμενο θα έχεις στο επόμενο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η κάμερα και ο επεξεργαστής γέρνουν υπέρ του Galaxy Alpha.

Ακόμα και η μπαταρία που έχει μικρότερο φορτίο έχει καλύτερη διαχείρηση.

 

Και διαχείρηση άψογη να εχει απέχει πολυ απο την αυτονομία του z3c.

Μονο στη κάμερα στο αυτόματο υπερέχει,πουθενά άλλου ουσιαστικά αντίθετα είναι κατώτερο σε πολλούς τομείς.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω εκει καταληγω...ειδικα μετα απο τοσο συντριπτικες αποψεις υπερ του compact!ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...