Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να εγκαταστησω τα google apps πρεπει να το κανω μεσω recovery? Και αν ναι πρεπει να τα ονομασω update.zip και αυτα οπως κανουμε με τις rom?

ένας απ' τους πολλούς τρόπους είναι μέσω recovery και ναι πρέπει να το ονομάσεις update.zip.Η global που έβαλες δεν τα είχε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποια από τις 2 πρέπει να εγκαταστήσω στο redmi 2 2g/16gb?

 

ήμουν έτοιμος απ' όσα διάβασα εδώ για αυτήν

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5943-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-GTV-5-5-23/#files

 

Και βλέπω μέσα στο forum αυτή που λέει ότι είναι για τo 2gb και είναι πιο πρόσφατη η ανάρτησή της

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/

Edited by navi55
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη ρε παιδιά αν είναι άκυρη η ερώτηση αλλά επειδή κάνω 1 βήμα μπροστά και 2 πίσω o άσχετος,

ποια από τις 2 πρέπει να εγκαταστήσω στο redmi 2 2g/16gb?

 

ήμουν έτοιμος απ' όσα διάβασα εδώ για αυτήν

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5943-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-GTV-5-5-23/#files

 

Και βλέπω μέσα στο forum αυτή που λέει ότι είναι για τo 2gb και είναι πιο πρόσφατη η ανάρτησή της

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/

μα φυσικά η δεύτερη,η πρώτη είναι για το 1gb/8

p.s όσοι έχετε το 2gb/16 επιβεβαιώστε ότι είναι το HM2014813

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν είναι η ΗΜ2014813 αλλά η ΗΜ2014811 (το είδα από το antutu)

Έκανα λοιπόν την 1η και αφού μου έβγαλε error δοκίμασα τη 2η μέθοδο μέσω recovery. Έβγαλε πάλι error και αφού κόλλησε στην μαυρη οθόνη με το MI στο κέντρο για κάποια ώρα με επανέφερε στην αρχική κατάσταση του τηλεφώνου όπως το παρέλαβα

 

Καμιά ιδέα?

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν είναι η ΗΜ2014813 αλλά η ΗΜ2014811 (το είδα από το antutu)

Έκανα λοιπόν την 1η και αφού μου έβγαλε error δοκίμασα τη 2η μέθοδο μέσω recovery. Έβγαλε πάλι error και αφού κόλλησε στην μαυρη οθόνη με το MI στο κέντρο για κάποια ώρα με επανέφερε στην αρχική κατάσταση του τηλεφώνου όπως το παρέλαβα

 

Καμιά ιδέα?

μάλιστα,αν κατάλαβα καλά δοκίμασες 2 ROM ξέροντας ότι η μία δεν είναι για το δικό σου,ρισκάροντας να το μπρικάρεις και μετά...

το τι γράφει το antutu δεν έχει καμιά αξία,δες στο settings/about/android version

εσύ δηλαδή ποιο μοντέλο παρήγγειλες???

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα και τις 2 ρομ, δοκίμασα την 1η (HM2014811) και με τις 2 μεθόδους (μέσω rom και μέσω recovery)

 

Στις πληροφορίες σαν model το έχει HM 2LTE-CU και έκδοση android 4.4.4 KTU84P. Τον άλλο αριθμό δεν τον έβρισκα πουθενά μέσα από τις πληροφορίες της συσκευής παρά μόνο στο antutu

 

Είναι το redmi 2 με 2gb/16gb

Edited by Vampiris
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα και τις 2 ρομ, δοκίμασα την 1η (HM2014811) και με τις 2 μεθόδους (μέσω rom και μέσω recovery)

 

Στις πληροφορίες σαν model το έχει HM 2LTE-CU και έκδοση android 4.4.4 KTU84P. Τον άλλο αριθμό δεν τον έβρισκα πουθενά μέσα από τις πληροφορίες της συσκευής παρά μόνο στο antutu

 

Είναι το redmi 2 με 2gb/16gb

ακόμη χειρότερα,δοκίμασες να βάλεις την ROM του 1gb/8gb στο 2gb/16gb???

πίστεψέ με, αν το κολλήσεις θα σου φανεί πολύ πιο μπερδεμένη η διαδικασία επαναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Να περάσω λοιπόν αυτήν που είναι για 2/16

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/#files

αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα εφ όσον η συσκευή μου (έστω και από το antutu) δεν αναγνωρίζεται ως HM2014813 αλλά ως HM2014811?

 

Μάλλον τύχη του πρωτάρη ήταν το 1ο πείραμα και δεν έγινε bricked

Edited by Vampiris
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Να περάσω λοιπόν αυτήν που είναι για 2/16

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/#files

αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα εφ όσον η συσκευή μου (έστω και από το antutu) δεν αναγνωρίζεται ως HM2014813 αλλά ως HM2014811?

 

Μάλλον τύχη του πρωτάρη ήταν το 1ο πείραμα και δεν έγινε bricked

Ναι, αυτή είναι για το 2/16,αλλά το TD συνήθως αναφέρεται σε κινέζικο δίκτυο.

το δικό σου προφανώς είναι το LTE(4G).Δεν ξέρω γιατί δίνουν αυτή,και αν θα έχεις 4G με αυτήν.Αυτήν βρίσκεις και στο xiaomi.eu(σε multi),ίσως να κυκλοφόρησε απλώς πρώτη.

Ούτε στο official site δίνουν ακόμη rom για το 2/16.

Εγώ στην θέση σου θα περίμενα,λογικά είναι θέμα ημερών,ή ζήτα διευκρινίσεις για την παραπάνω στο xiaomi-miui.gr

 

μάλλον δεν είναι ούτε HM2014813 ούτε HM2014811

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Έχω ποστάρει στο xiaomi-miui.gr και περιμένω. Μέχρι τότε δεν κάνω τίποτα.

Ελπίζω να κατάλαβες γιατί μπερδεύτηκα τόσο (σα να μην έφτανε που είμαι και τελείως άσχετος) και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου! :)

 

 

edit: Μου απάντησαν και τελικά πέρασα την TD. Όλα καλά για την ώρα

Edited by Vampiris
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα Link με την πιο stable ελληνικη rom χωρίς προβλήματα για το 2gb/16gb αυτή τη στιγμή?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα Link με την πιο stable ελληνικη rom χωρίς προβλήματα για το 2gb/16gb αυτή τη στιγμή?

 

Πριν 2 ώρες περίπου πέρασα αυτήν

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/#files

 

με αυτόν τον τρόπο

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5609-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%A5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-MIUI-ROM-1%CE%BF%CF%82-%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%B7%CF%82-ROM/

 

και δείχνει να τα πηγαίνει καλά

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Εχουν φτιαξει το θεμα με το προβλημα της εμφανισης ονοματων των επαφων στα sms με τις τελευταιες rom ή χρειαζεται ακομα το number fixer ??
Link to comment
Share on other sites

Εχουν φτιαξει το θεμα με το προβλημα της εμφανισης ονοματων των επαφων στα sms με τις τελευταιες rom ή χρειαζεται ακομα το number fixer ??

δεν υπάρχει κανένα θέμα ή πρόβλημα με τις επαφές,απλά όπως και με τα περισσότερα κινέζικα τηλ. η επαφή πρέπει να έχει και το +30 μπροστά,όπως άλλωστε είναι και το σωστό.

Αυτό κάνει και το number fixer αυτόματα για όλες τις επαφές.

Αυτό γιατί στα κινέζικα δίκτυα χρησιμοποιούνται περισσότερα νούμερα για την αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την Global Stable 6.5.2 απο http://en.miui.com/ και ολα ειναι κομπλε. Το κινητο πεταει. Απλα οταν αλλαζω τις sim και ανοιγω το κινητο με λεει οτι πρεπει να στειλει ενα sms για καποιο λογο και ηδη με εχει χρεωσει 2 φορες. Τι εινα αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Περασα την Global Stable 6.5.2 απο http://en.miui.com/ και ολα ειναι κομπλε. Το κινητο πεταει. Απλα οταν αλλαζω τις sim και ανοιγω το κινητο με λεει οτι πρεπει να στειλει ενα sms για καποιο λογο και ηδη με εχει χρεωσει 2 φορες. Τι εινα αυτο?

 

Τι διαφορα εχει αυτη η rom απο αυτες του miui.gr ?

Δηλ. περα του οτι ειναι η stable ?

Εχει ελληνικα κανονικα η σε μερικα σημεια βγαζει αγγλικα η κινεζικα ?

Link to comment
Share on other sites

Εχει μονο Αγγλικα και Κινεζικα και google apps συν οτι ειναι stable. Στο miui.gr εχει original, multilanguage και ελληνικες.

Κανενας και να ξερει τι ειναι αυτα τα international sms που στελνει και σε χρεωνουν?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύουν όλα αυτά που λένε σε reviews στο εξωτερικό ότι η συσκευή ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία μετα από πλοήγηση στο ιντερνετ, χώρια το πως ψήνεται στα παιχνίδια;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύουν όλα αυτά που λένε σε reviews στο εξωτερικό ότι η συσκευή ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία μετα από πλοήγηση στο ιντερνετ, χώρια το πως ψήνεται στα παιχνίδια;

 

2 μέρες που έχω το 2/16 δεν υπέπεσε κάτι τέτοιο στην αντίληψή μου και μπορεί να μην παίζω βαριά παιχνίδια αλλά δεν το άφησα στιγμή από τα χέρια μου. Σε ό,τι δοκίμασα λοιπόν δεν είχα κανένα απολύτως θέμα.

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι την ώρα που φορτίζει, ανάλογα το τι κάνεις (παιχνίδι ή browsing), lagάρει από πολύ έως λίγο. Με την rom του miui.gr ακόμη λιγότερο. Με μια αναζήτηση που έκανα διάβασα ότι είναι χαρακτηριστικό και άλλων συσκευών της xiaomi και συμβαίνει επειδή δουλεύει μόνο ένας πυρήνας κατά τη φόρτιση και όχι στη μέγιστη ταχύτητα ώστε να μην υπερθερμαίνεται η συσκευή και να φορτίζει -προφανώς- γρηγορότερα.

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Περιμένω το 1/8 κι εγώ μέσα στην εβδομάδα και θα γράψω με την σειρά μου τις παρατηρήσεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Πριν το ανοιξουμε το κινητο για πρωτη φορα, πρεπει να φορτισουμε την μπαταρια 8-10 ωρες που λενε ή δεν εχει θεμα να το ανοιξουμε κατευθειαν, γιατι ειδα οτι το δικο μου ηρθε με 70% μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Πριν το ανοιξουμε το κινητο για πρωτη φορα, πρεπει να φορτισουμε την μπαταρια 8-10 ωρες που λενε ή δεν εχει θεμα να το ανοιξουμε κατευθειαν, γιατι ειδα οτι το δικο μου ηρθε με 70% μπαταρια.

 

Εχει μπαταρια λιθιου , αρα μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις , δεν εχει το φαινομενο που ειχαν παλιοτερου τυπου μπαταριες που επρεπε να φορτισει τερμα καθε φορα

Τορα δεν ισχυει κατι τετοιο , το ανοιγεις κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύουν όλα αυτά που λένε σε reviews στο εξωτερικό ότι η συσκευή ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία μετα από πλοήγηση στο ιντερνετ, χώρια το πως ψήνεται στα παιχνίδια;

τα ίδια γράφονταν στην αρχή και για το 1s.το πρόβλημα συνήθως είναι από κακοφτιαγμένες custom ROMs.βέβαια κι ο επεξεργαστής είναι χρονισμένος στο άνω όριό του δηλαδή στο 1,6.Προσωπικά αν είχα την συσκευή θα το δούλευα στο 1,4 με κέρδος στην αυτονομία,θερμοκρασίες(που δεν κάνουν καλό στην μπαταρία),και οι περισσότεροι δεν θα δουν διαφορά στις επιδόσεις.

Πριν το ανοιξουμε το κινητο για πρωτη φορα, πρεπει να φορτισουμε την μπαταρια 8-10 ωρες που λενε ή δεν εχει θεμα να το ανοιξουμε κατευθειαν, γιατι ειδα οτι το δικο μου ηρθε με 70% μπαταρια.

όχι βέβαια,το μόνο που προσέχουμε να μην αδειάζουμε συχνά τελείως την μπαταρία.

Κανενας και να ξερει τι ειναι αυτα τα international sms που στελνει και σε χρεωνουν?

μου ακούγονται σαν sms από εφαρμογή ασφάλειας/εντοπισμού...

έχεις εγκαταστήσει κάποια τέτοια εφαρμογή?αλλιώς δες μην ενεργοποίησες την αντίστοιχη της miui (find device).

Link to comment
Share on other sites

 

Τι σου απάντησαν Vampiris τελικά? Μπορούμε να την περάσουμε άφοβα σε οποιοδήποτε Redmi 2s 2gb/16gb? Εννοώ είτε είναι TD είτε είναι LTE?

Link to comment
Share on other sites

Τι σου απάντησαν Vampiris τελικά? Μπορούμε να την περάσουμε άφοβα σε οποιοδήποτε Redmi 2s 2gb/16gb? Εννοώ είτε είναι TD είτε είναι LTE?

Μου είπαν ότι αυτή είναι για το 2/16. Οπότε την πέρασα και όλα καλά.

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...