Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου είπαν ότι αυτή είναι για το 2/16. Οπότε την πέρασα και όλα καλά.

Μπορείς να ποστάρεις model και το modem version από τη σελίδα για το τηλέφωνο;

 

Τα δικά μου στοιχεία είναι:

Model: HM 2LTE-CMCC (προσέξτε το CMCC μάλλον China Mobile πλέον και όχι China Unicom)
modem version: MPSS.DPM.1.0.c7.18-00023-M8916EAAAANUZM-1-a1v15

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να ποστάρεις model και το modem version από τη σελίδα για το τηλέφωνο;

 

Τα δικά μου στοιχεία είναι:

Model: HM 2LTE-CMCC (προσέξτε το CMCC μάλλον China Mobile πλέον και όχι China Unicom)
modem version: MPSS.DPM.1.0.c7.18-00023-M8916EAAAANUZM-1-a1v15

Ακριβώς το ίδιο λέει και το δικό μου. Σε ένα bug report που έστειλα για το θέμα μη σύνδεσης του gmail με το mail app είδα να αναφέρεται το μοντέλο ως HM2014813

 

Υπ' όψιν, στη wind που είμαι δεν έχει 4g για να επιβεβαιώσω ότι λειτουργεί έτσι

Edited by Vampiris
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 4g δουλεύει κανονικά σε σας? Γιατί έμενα δεν μου βγάζει ποτέ την ένδειξη 4g ενώ το έχω ενεργοποιημενο

 

Και τις πιο πολλές φορές συνδέομαι με H+ ούτε καν με 3g... Παρόλο που έχω επιλέξει "προτίμηση σε 4g δίκτυα"

Edited by zeca
Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σήμερα το παρέλαβα όλα καλά με τη rom που μου έδωσες. Μία ερώτηση? Είναι rooted το κινητό? Αν όχι πως το κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 4g δουλεύει κανονικά σε σας? Γιατί έμενα δεν μου βγάζει ποτέ την ένδειξη 4g ενώ το έχω ενεργοποιημενο

 

Και τις πιο πολλές φορές συνδέομαι με H+ ούτε καν με 3g... Παρόλο που έχω επιλέξει "προτίμηση σε 4g δίκτυα"

 

Το H+ είναι ενισχυμένο 3G.... :lol:

HSDPA

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ενεργοποίησεις και από τον πάροχο αν δεν το έχεις κάνει! Εγώ το έκανα σήμερα το απόγευμα με sms και δουλεύει μια χαρά όπου υπάρχει κάλυψη! Εκτός αν φταίει κάτι άλλο..

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ενεργοποίησεις και από τον πάροχο αν δεν το έχεις κάνει! Εγώ το έκανα σήμερα το απόγευμα με sms και δουλεύει μια χαρά όπου υπάρχει κάλυψη! Εκτός αν φταίει κάτι άλλο..

 

Το έχω ενεργοποιησει στέλνοντας 4g στο 1333. Μήπως υπάρχει κάποια εξτρά ρύθμιση που αγνοω?

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom να προτιμησω απο τις Ελληνικες miui.gr ?

stable 4.30 ή developer 5.5.23 ? ή δεν εχουν και μεγαλη διαφορα ?

Επισης ειδα στο en.miui.com οτι εχει την stable Version: V6.5.1.0.KHJCNCD (MIUI6)

βασιζεται στο android 5 αυτη η rom ???

Edited by mik_tech
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σήμερα το παρέλαβα όλα καλά με τη rom που μου έδωσες. Μία ερώτηση? Είναι rooted το κινητό? Αν όχι πως το κάνουμε?

Αν γυρίσεις πίσω και δεις τα μηνύματά μου, έχω δηλώσει ότι είμαι ο πλέον άσχετος και αρχάριος στο android σε αυτό το forum :lol:

 

Δεν έχω ιδέα από root, ούτε καν τι είναι και γιατί το κάνουμε. Μετά κόπων και βασάνων βρήκα ότι αυτή η ρομ είναι για το 2/16 και την πέρασα. Είναι οκ με μια μικρή επιφύλαξη για τις ειδοποιήσεις καθώς έχω κάποια θέματα και το ψάχνω.

 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό του miui ή της συγκεκριμένης rom, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω κατεβασμένες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Ούτε καν να επιλέξω να γίνεται από την αρχή η εγκατάστασή τους εκεί.

Edited by Vampiris
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό του miui ή της συγκεκριμένης rom, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω κατεβασμένες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Ούτε καν να επιλέξω να γίνεται από την αρχή η εγκατάστασή τους εκεί.

Στο MIUI δεν μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Αν γυρίσεις πίσω και δεις τα μηνύματά μου, έχω δηλώσει ότι είμαι ο πλέον άσχετος και αρχάριος στο android σε αυτό το forum :lol:

 

Δεν έχω ιδέα από root, ούτε καν τι είναι και γιατί το κάνουμε. Μετά κόπων και βασάνων βρήκα ότι αυτή η ρομ είναι για το 2/16 και την πέρασα. Είναι οκ με μια μικρή επιφύλαξη για τις ειδοποιήσεις καθώς έχω κάποια θέματα και το ψάχνω.

 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό του miui ή της συγκεκριμένης rom, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω κατεβασμένες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Ούτε καν να επιλέξω να γίνεται από την αρχή η εγκατάστασή τους εκεί.

 

Καλημέρα αφού έβαλα την δική σου rom ( δεν είναι rooted ) το έκανα root επιτυχώς με αυτόν τον τρόπο.

http://forum.xda-developers.com/general/general/tut-root-xiaomi-redmi-2-install-cwm-t3058158

Βήμα βήμα όπως τα λέει και έγινε root. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ WINDOWS 7 64 bit ή 32 Bit σίγουρα και φαντάζομαι σε Windows 8 πρέπει πριν κάνουμε την διαδικασία όλη που περιγράφουν οι φίλοι μας από το XDA να κάνουμε το εξής: Ανοίγουμε τον υπολογιστή και πριν ξεκινήσει το λογότυπο των Windows πατάμε F8 και από το Menu Επιλογών επιλέγουμε Disable Driver Signature Enforcement (Aπενεργοποίηση του ελέγχου των ψηφιακών οδηγών προγραμμάτων). Ξεκινούν κανονικά τα Windows, μπαίνουμε και κατόπιν ακολουθούμε τα βήματα. Εάν δεν το κάνουμε τα Windows δεν θα δουν σωστά το κινητό και θα κολλήσει η διαδικασία όταν πάει να φλασάρει χωρίς να πάθει κάτι φυσικά. Σε εμένα συνέβη, έβγαλα μπαταρία έβαλα μπαταρία έκανα restart το PC με την επιλογή Disable Driver Signature Enforcement και ξαναέκανα την διαδικασία και έπαιξε κανονικά. Τώρα το κινητό είναι rooted με την Ελληνική Rom (https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/#files) και επιβεβαιώνω ότι παίζει κανονικά το 4G κοσμοτέ τουλάχιστον, gps δυνατότατο, όλα καλά. Επίσης το κινητό μου είναι το China Unicom.

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom να προτιμησω απο τις Ελληνικες miui.gr ?

stable 4.30 ή developer 5.5.23 ? ή δεν εχουν και μεγαλη διαφορα ?

Επισης ειδα στο en.miui.com οτι εχει την stable Version: V6.5.1.0.KHJCNCD (MIUI6)

βασιζεται στο android 5 αυτη η rom ???

 

Εγω εχω εδω και 1.5 βδομαδα την developer 5.5.23 και δεν υπαρχει κανενα προβλημα προτιμησε αυτη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αφού έβαλα την δική σου rom ( δεν είναι rooted ) το έκανα root επιτυχώς με αυτόν τον τρόπο.

http://forum.xda-developers.com/general/general/tut-root-xiaomi-redmi-2-install-cwm-t3058158

Βήμα βήμα όπως τα λέει και έγινε root. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ WINDOWS 7 64 bit ή 32 Bit σίγουρα και φαντάζομαι σε Windows 8 πρέπει πριν κάνουμε την διαδικασία όλη που περιγράφουν οι φίλοι μας από το XDA να κάνουμε το εξής: Ανοίγουμε τον υπολογιστή και πριν ξεκινήσει το λογότυπο των Windows πατάμε F8 και από το Menu Επιλογών επιλέγουμε Disable Driver Signature Enforcement (Aπενεργοποίηση του ελέγχου των ψηφιακών οδηγών προγραμμάτων). Ξεκινούν κανονικά τα Windows, μπαίνουμε και κατόπιν ακολουθούμε τα βήματα. Εάν δεν το κάνουμε τα Windows δεν θα δουν σωστά το κινητό και θα κολλήσει η διαδικασία όταν πάει να φλασάρει χωρίς να πάθει κάτι φυσικά. Σε εμένα συνέβη, έβγαλα μπαταρία έβαλα μπαταρία έκανα restart το PC με την επιλογή Disable Driver Signature Enforcement και ξαναέκανα την διαδικασία και έπαιξε κανονικά. Τώρα το κινητό είναι rooted με την Ελληνική Rom (https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5976-5-5-23-Xiaomi-Redmi-2-TD-2GB-GTV-5-5-23/#files) και επιβεβαιώνω ότι παίζει κανονικά το 4G κοσμοτέ τουλάχιστον, gps δυνατότατο, όλα καλά. Επίσης το κινητό μου είναι το China Unicom.

φίλε μου φοβάμαι ότι τζάμπα τα έκανες όλα αυτά,η ROM είναι developer οπότε και root.

Απλά στις miui χρειάζεται ενεργοποίηση το root μέσω της εφαρμογής security/permissions/root permission,και από εκεί διαχειρίζεσαι και τα δικαιώματα root των εφαρμογών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι χαρακτηριστικό του miui ή της συγκεκριμένης rom, αλλά δεν μπορώ να μεταφέρω κατεβασμένες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Ούτε καν να επιλέξω να γίνεται από την αρχή η εγκατάστασή τους εκεί.

όχι δεν είναι χαρακτηριστικό της miui μόνο αλλά του kitkat(4.4),και γενικά της google η οποία αποθαρρύνει πλέον ακόμη και την τοποθέτηση SD slots από τους κατασκευαστές.

υπάρχουν τρόποι...αλλά γιατί να θέλεις κάτι τέτοιο σε αυτό το τηλ???

η μεταφορά στην SD ήταν πάντα μια λύση ανάγκης με αρκετά μειονεκτήματα και τώρα που ο χώρος είναι μεγαλύτερος και ενοποιημένος δεν βλέπω τον λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και 1.5 βδομαδα την developer 5.5.23 και δεν υπαρχει κανενα προβλημα προτιμησε αυτη

 

Απλως ρωταω γιατι αν η rom 6.5.1 ειναι android 5 ,τοτε υποστηριζει 64bit cpu που εχει το redmi2 και λογικα θα ειναι πιο γρηγορη (ισως)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και 1.5 βδομαδα την developer 5.5.23 και δεν υπαρχει κανενα προβλημα προτιμησε αυτη

 

μάλλον είσαι χρονοταξιδιώτης :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με το 2/16 και την GTV-5.5.23 να επιβεβαιώσει αν λειτουργούν κανονικά οι ειδοποιήσεις από messenger και viber όταν οι εφαρμογές αυτές δεν τρέχουν στο παρασκήνιο?
iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με το 2/16 και την GTV-5.5.23 να επιβεβαιώσει αν λειτουργούν κανονικά οι ειδοποιήσεις από messenger και viber όταν οι εφαρμογές αυτές δεν τρέχουν στο παρασκήνιο?

συγνώμη αλλά πως ακριβώς θα λειτουργούν οι ειδοποιήσεις, αν δεν τρέχουν οι εφαρμογές στο παρασκήνιο???:confused:

βλέπεις τις διεργασίες τους στο Apps/running?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά πως ακριβώς θα λειτουργούν οι ειδοποιήσεις, αν δεν τρέχουν οι εφαρμογές στο παρασκήνιο???:confused:

βλέπεις τις διεργασίες τους στο Apps/running?

Πάμε απ' την αρχή.

Πατάω το αριστερό πλήκτρο αφής με τις τρεις γραμμές. Μου βγάζει ποιες εφαρμογές τρέχουν/άνοιξαν πρόσφατα και με ένα Χ εξαφανίζονται. Στις ρυθμίσεις ναι, εξακολουθεί να δείχνει αυτές τις 2 που με ενδιαφέρουν να τρέχουν. Όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη οι κλήσεις και τα μηνύματα από viber και messenger δεν έρχονται ποτέ. Μόλις πατήσω το πλαϊνό κουμπί να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο έρχονται όλα μαζί, αναπάντητες και μηνύματα και απ' τις 2 εφαρμογές. Ψάχνω μήπως τυχών κλείνει το wifi όταν κλειδώνει η συσκευή αλλά δεν βρίσκω κάτι. Έχω κάνει επανεγκατάσταση εφαρμογών με διαγραφή προηγούμενων ρυθμίσεων, μέχρι και επαναφορά τηλεφώνου.

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

Πάμε απ' την αρχή.

Πατάω το αριστερό πλήκτρο αφής με τις τρεις γραμμές. Μου βγάζει ποιες εφαρμογές τρέχουν/άνοιξαν πρόσφατα και με ένα Χ εξαφανίζονται. Στις ρυθμίσεις ναι, εξακολουθεί να δείχνει αυτές τις 2 που με ενδιαφέρουν να τρέχουν. Όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη οι κλήσεις και τα μηνύματα από viber και messenger δεν έρχονται ποτέ. Μόλις πατήσω το πλαϊνό κουμπί να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο έρχονται όλα μαζί, αναπάντητες και μηνύματα και απ' τις 2 εφαρμογές. Ψάχνω μήπως τυχών κλείνει το wifi όταν κλειδώνει η συσκευή αλλά δεν βρίσκω κάτι. Έχω κάνει επανεγκατάσταση εφαρμογών με διαγραφή προηγούμενων ρυθμίσεων, μέχρι και επαναφορά τηλεφώνου.

settings/WLAN/advanced settings/keep WLAN on during sleep

Link to comment
Share on other sites

SOS παίδες, ζόρικο πρόβλημα εδώ με ένα HM2014813 (2Gb).

 

Έχει φλασαριστεί με την stable 6.5.2.0 από το xiaomi.eu αλλά έχει ένα πολύ χοντρό πρόβλημα. Ο φίλος που το πήρε με γραμμή Vodafone, όταν καλεί άλλους οι άλλοι τον ακούν πολύ χαμηλά. Αυτό το διαπίστωσα και εγώ όταν μου μιλούσε. Στο δικό μου Oneplus όλα τα άλλα Xiaomi της οικογένειας (1S, Note 3G/4G, Mi3) ακούγονται καμπάνα.

 

Στο συγκεκριμένο και είναι πολύ χαμηλά και η ποιότητα είναι χαμηλή... Έχετε εσείς το ίδιο πρόβλημα; Να δοκιμάσω άλλο firmware;

Link to comment
Share on other sites

settings/WLAN/advanced settings/keep WLAN on during sleep

Πάντα ανοιχτό είναι κι από εκεί. Σήμερα δουλεύουν οι ειδοποιήσεις viber-messenger, δεν χτυπάνε τα email (gmail app και native mail app)

 

Θα μας τρελλάνει αυτό. Όσο δεν ασχολήθηκα με το iphone σε 4,5 χρόνια ασχολούμαι με το xiaomi σε 4,5 μέρες :lol:

iPhone 7 plus 128gb
Link to comment
Share on other sites

@Vampiris: ακούγεσαι καλά σε άλλους; Μήπως κάποιες φορές ακούγεσαι χάλια, πολύ χαμηλά; Σε ποια εταιρία είσαι;

 

Έχω μια θεωρία ότι όταν το κινητό μπαίνει σε 3G/4G, λόγω των μπαντών που υποστηρίζει, δεν παίζει καλά στις Ελληνικές συχνότητες του WCDMA και του FDD-LTE...

 

Tο μοντέλο μας έχει τις ακόλουθες συχνότητες:

4G Network : TDD-LTE (B38 / B39 / B40 / B41: 2555-2655 MHz); FDD-LTE (B3 / B7)

3G Network : TD-SCDMA (1900 / 2100 MHz); WCDMA (850 /1900 / 2100 MHz)

2G network : GSM (900 / 1800 / 1900 MHz)

 

Ας πούμε, βλέπω ότι απουσιάζουν τα 900 και τα 1800 από WCDMA/3G. Δεν είναι πρόβλημα αυτό; Και οι μπάντες 4G είναι Β3/Β7, ενώ σε άλλα κινητά είναι Β1/Β3...

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με την ένταση μέχρι τωρα, τόσο σε 3g όσο και χωρίς. Είμαι στη wind
Να υποθέσω ότι είσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...