Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Bluetooth δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν το χρησιμοποιώ. Αλλά την έχω στρεσσαρει με ότι βρω εδώ και 3 μήνες και δεν κάνει κιχ.

Όχι δεν έχει root. Έχει μόνο disableenforce, είναι δηλαδή decrypted, και από το fstab του παρατήρησα πως εφαρμόζει άψογα noatime και discard.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Σίγουρα θα τη δοκιμάσω κάποια στιγμή, μιας και διαβάζω γενικότερα πολύ καλά σχόλια για το Oreo σε σχέση με το Nougat.

Για την ώρα κολλάω σε τυχόν bugs σαν αυτό που ανέφερα παραπάνω, μιας και δεν έχω άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@racoon Σου είναι εύκολο να μου δώσεις λινκ της rom που αναφέρεις; Έχει κάποιο thread στο xda;

Τέλος, με ποια gapps τη χρησιμοποιείς;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η beltz ενημέρωση Απριλίου. Καταπληκτική όπως πάντα

την παλευει ακομα το nexus μας!!

χρονια πολλα παιδια

χριστος ανεστη

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά με υγεία!

 

Δοκιμάζω κι εγώ αυτές τις μέρες την beltz. Για την ώρα, αν και δεν έχω κάνει φουλ χρήση, μου φαίνεται αρκετά καλή.

Στο xda διάβασα ότι σε κάθε update (dirty flash) πρέπει να φλασάρουμε και τα gapps;

 

 

Τέλος, από μπαταρία πώς τα πάτε; Πλέον πρέπει να είμαι μονίμως με έναν φορτιστή. Γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα να προμηθευτώ τη γνήσια μπαταρία και να μου τη βάλουν κιόλας;

Έλεγα να το πάω στο επίσημο service, αλλά είδα πως η συνεργασία της Cellcom με τη Motorola σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

Περασα την 8.1 Nitrogen OS οπου ειναι ταχυτατη και πολυ καλη Rom !

Έχω ένα θεματακι ομως με τις κλησεις. Οταν τερματιζω μια κληση κλεινει και το κινητο μαζι! Αυτο συμβαινει 1 στις 3 φορες , οπου οταν κλεισει το κινητο

οταν το ανοιξω, με το που βαλω το πιν και βρει δικτυο, ξανακλεινει με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω τιποτα!!

(βρηκα κολπο το βαζω σε λειτουργια πτησης γρηγορα γρηγορα και λειτουργει μετα κανονικα)

Να σημειωσω οτι αυτο συμβαινει οταν η μπαταρια μου είναι κάτω απο το 40%

Και επισης η Rom εχει μεσα τον ElementaX Kernel οπου το κινητο απο 50% μπαταρια και κατω ''ροχαλιζει'' απιστευτα

Οσοι χρησιμοποιειτε BELTZ Rom η καποια άλλη οπου δεν έχει αυτα τα θεματακια παρακαλω ενημερωστε με να την δοκιμασω :)

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ μια ξαφνική απενεργοποίηση της συσκευής κατά τη διάρκεια κλήσης. Στην συνέχεια, το άνοιξα και δούλεψε κανονικά. Δυστυχώς, δεν συγκράτησα το ποσοστό μπαταρίας.

Είμαι με Beltz Απριλίου, που έχει επίσης τον ElementalX και OpenGapps stock.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά με υγεία!

 

Δοκιμάζω κι εγώ αυτές τις μέρες την beltz. Για την ώρα, αν και δεν έχω κάνει φουλ χρήση, μου φαίνεται αρκετά καλή.

Στο xda διάβασα ότι σε κάθε update (dirty flash) πρέπει να φλασάρουμε και τα gapps;

 

 

Τέλος, από μπαταρία πώς τα πάτε; Πλέον πρέπει να είμαι μονίμως με έναν φορτιστή. Γνωρίζει κάποιος κάποιο κατάστημα να προμηθευτώ τη γνήσια μπαταρία και να μου τη βάλουν κιόλας;

Έλεγα να το πάω στο επίσημο service, αλλά είδα πως η συνεργασία της Cellcom με τη Motorola σταμάτησε.

 

Πήγα το nexus στη Cellcom στα μέσα Μαρτίου, 55 ευρώ αλλαγή μπαταρία και καπάκι σε 20 λεπτά ήταν έτοιμο και το κινητό πετάει ξανά :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το nexus στη Cellcom στα μέσα Μαρτίου, 55 ευρώ αλλαγή μπαταρία και καπάκι σε 20 λεπτά ήταν έτοιμο και το κινητό πετάει ξανά :)
Θα τους κάνω ένα τηλεφώνημα, αν γίνεται να το πάω και να το πάρω επιτόπου, γιατί κι εγώ δεν μπορώ να αφήσω τη συσκευή.

 

Είδες μεγάλη διαφορά μετά την αλλαγή;

Προσωπικά, δεν έχω κατασταλάξει πώς πρέπει να το φορτίζω για να διατηρήσω τη μπαταρία σε καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σας παιδιά και έχει άπειρα βίντεο να δείτε από Κίνα είναι 10 ευρώ η μπαταρία και 4 ευρώ το καπάκι.

Φόρτιση στο 10%, βγάλτο από τον φορτιστή μετά το 95%-100%.

Η beltz εμένα δεν μου κλείνει καθόλου.

Κάθε φορά κάνω clean install γιατί του αλλάζω αρκετά πράγματα για να κάνω dirty flash.

Dirty flash συνήθως προτείνεται σε καθαρό AOSP χωρίς gapps.

Από gapps βάζω τα official opengapps pico και προσθέτω όσα θέλω, δίνοντας τους τα κατάλληλα δικαιώματα και προεπιλογές εφαρμογών.

Σύντομα θα το γυρίσω σε σκέτη AOSP, από την επόμενη εβδομάδα αν όλα πάνε καλά.

Edited by RacOOn
Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε νέα σου σχετικά με ό,τι νέο δοκιμάσεις.

 

Το καπάκι χρειάζεται αναγκαστικά αλλαγή αν το ανοίξουμε, ή κολλάει πάλι;

 

Σχετικά με τη beltz, μου έκλεισε και σήμερα κατά τη διάρκεια κλήσης με 29% μπαταρία. Έχω τα opengapps stock, οπότε δεν ξέρω αν είναι κάποια ασυμβατότητα του Google dialer, ή αν το κάνει και με τον AOSP dialer.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε νέα σου σχετικά με ό,τι νέο δοκιμάσεις.

 

Το καπάκι χρειάζεται αναγκαστικά αλλαγή αν το ανοίξουμε, ή κολλάει πάλι;

 

Σχετικά με τη beltz, μου έκλεισε και σήμερα κατά τη διάρκεια κλήσης με 29% μπαταρία. Έχω τα opengapps stock, οπότε δεν ξέρω αν είναι κάποια ασυμβατότητα του Google dialer, ή αν το κάνει και με τον AOSP dialer.

 

Δώσε όλα τα διακιώματα στο Google dialer, όπως και αλλαγή ρυθμίσεων συστήματος. Κάνε το ίδιο για το Contacts. Όρισέ το προεπιλεγμένο και απενεργοποίησε τον AOSP. Το καπάκι όχι δεν είναι ανάγκη αλλά για 4 ευρώ..

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Θα τους κάνω ένα τηλεφώνημα, αν γίνεται να το πάω και να το πάρω επιτόπου, γιατί κι εγώ δεν μπορώ να αφήσω τη συσκευή.

 

Είδες μεγάλη διαφορά μετά την αλλαγή;

Προσωπικά, δεν έχω κατασταλάξει πώς πρέπει να το φορτίζω για να διατηρήσω τη μπαταρία σε καλή κατάσταση.

 

Τεράστια διαφορά τι εννοείς να κρατάει 2 μέρες; :) το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μετά την αλλαγή της μπαταρίας το κινητό είναι πλέον λειτουργικό καθότι η μπαταρια τα είχε φτύσει εντελώς κι έκλεινε συνέχεια και μου χε σπάσει τα νεύρα :)

Για να διατηρήσεις την μπαταρία σε καλή κατάσταση μην αφήνεις το κινητό να πέφτει κατω από 20% και μην το αφήνεις να φορτίζει συνέχεια π.χ. όλο το βράδυ όταν εσύ κοιμάσαι

Στην Cellcom είναι πολύ εξυπηρετικοί, σίγουρα θα στο δώσουν επιτόπου κι αν συννενοηθείς να σου βάλουν το ίδιο καπάκι θα πληρώσεις λιγότερα

Link to comment
Share on other sites

Δώσε όλα τα διακιώματα στο Google dialer, όπως και αλλαγή ρυθμίσεων συστήματος. Κάνε το ίδιο για το Contacts. Όρισέ το προεπιλεγμένο και απενεργοποίησε τον AOSP. Το καπάκι όχι δεν είναι ανάγκη αλλά για 4 ευρώ..

 

Έτσι τα έχω, αλλά κάτι δεν κάθεται καλά μάλλον. AOSP dialer δεν υπάρχει ούτως ή άλλως αν φλασάρεις το stock πακέτο των opengapps.

 

Τεράστια διαφορά τι εννοείς να κρατάει 2 μέρες; :) το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μετά την αλλαγή της μπαταρίας το κινητό είναι πλέον λειτουργικό καθότι η μπαταρια τα είχε φτύσει εντελώς κι έκλεινε συνέχεια και μου χε σπάσει τα νεύρα :)

Για να διατηρήσεις την μπαταρία σε καλή κατάσταση μην αφήνεις το κινητό να πέφτει κατω από 20% και μην το αφήνεις να φορτίζει συνέχεια π.χ. όλο το βράδυ όταν εσύ κοιμάσαι

Στην Cellcom είναι πολύ εξυπηρετικοί, σίγουρα θα στο δώσουν επιτόπου κι αν συννενοηθείς να σου βάλουν το ίδιο καπάκι θα πληρώσεις λιγότερα

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Θα επικοινωνήσω μαζί τους με την πρώτη ευκαιρία.

 

Για το καπάκι δεν με ενοχλεί το κόστος, απλά από περιέργεια ρώτησα αν κολλάει πάλι από τη στιγμή που θα ανοιχτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασα την beltz rom που προτείνατε.

Έχω ένα θέμα με το WiFi. Το γυρίζω στο on αλλά αυτό δεν θέλει κ γυρίζει αμέσως στο off.

Καμιά ιδέα;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μην το πάρεις το update φίλε, τσάμπα θα παιδευτείς. Η μόνη διαφορά που έχει είναι το radio το οποίο απευθύνεται σε χρήστες T-mobile
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα εκανε την αλλαγη απο Lineage σε Beltz. Οι ορωτες εντυπωσεις ειναι αριστες! Ανωτερη σε ολα! Θα επανελθω με λεπτομερειες..

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και η beltz ενημέρωση Απριλίου. Καταπληκτική όπως πάντα
Από το πρωί που έβαλα Beltz, στην ενημέρωση δεν βγάζει κάτι διαθέσιμο, κι έχω του Μαρτίου. Πρέπει να κάνω κάτι?

 

Edit: το βρήκα και το πέρασα μέσω recovery! Ίσως η καλύτερη (σταθερή και μπαταρία) rom 8.1 για το 6αρι!!

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά, μετά από 3 χρόνια χρήσης πλέον το κινητό ακόμη και μετά απο φορμάτ, κολλάει, κλείνει, η κάμερα δεν αποκρίνεται συχνά, εφαρμογές κλείνουν και δεν αποκρινονται και γενικά υπάρχει μια απογοήτευση. Γενικά από root/flash/rom κλπ δεν έχω ιδέα, αλλά αν μπω στο τρυπάκι, θα "ελαφρύνει" κάπως το κινητό; Δε λέω να νιώσω όπως ήταν φρεσκοαγορασμένο, ξέρω ότι δε γίνεται, αλλά έστω να είναι καλύτερο από αυτό που έχω μπροστά μου; Ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί να απαντήσει :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μετά από 3 χρόνια χρήσης πλέον το κινητό ακόμη και μετά απο φορμάτ, κολλάει, κλείνει, η κάμερα δεν αποκρίνεται συχνά, εφαρμογές κλείνουν και δεν αποκρινονται και γενικά υπάρχει μια απογοήτευση. Γενικά από root/flash/rom κλπ δεν έχω ιδέα, αλλά αν μπω στο τρυπάκι, θα "ελαφρύνει" κάπως το κινητό; Δε λέω να νιώσω όπως ήταν φρεσκοαγορασμένο, ξέρω ότι δε γίνεται, αλλά έστω να είναι καλύτερο από αυτό που έχω μπροστά μου; Ευχαριστώ για όποιον ασχοληθεί να απαντήσει :)

 

φίλε και εγώ για τον ίδιο λόγο είχα παρατήσει το κινητό. Επειδή κι εγώ το ξανάπιασα στα χέρια μου αυτές τις μέρες, καθότι το είχα στο συρτάρι να κάθεται, έχω να δηλώσω ότι με custom rom κάπως ίσιωσαν τα πράγματα. Αυτό που με ξενέρωνε απίστευτα ήταν το να βλέπω το launcher να κάνει επανεκκινήσεις στο άσχετο.

Το να το φλασάρεις rootαρεις κλπ δεν είναι δύσκολο και δεν υπάρχει φόβος μήπως τα κάνεις μαντάρα. ότι και να του κάνεις το επαναφέρεις.

Αν θες να μπείς σε αυτό το μονοπάτι να ξέρεις ότι κάθε φορά που θα το πειράζεις θα χάνεις τα πάντα από την συσκευή, γι αυτό πριν δοκιμάσεις το οτιδήποτε να έχεις πάρει backup

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από 3 χρόνια ήρθε η ωρα για ξεκλειδωμα root και custom rom.

Απλά έχω μπερδευτεί λιγο με τα root. Υπάρχουν 2 ειδών root? Ο παλιός τρόπος με το su και ο systemless?

Αν γινει root εφαρμογές όπως winbank ή παρόμοιες που ελέγχουν για root το κινητό θα δουλεύουν ή όχι?

 

έχω βρει το wugfresh toolkit. Υπάρχει κανένα άλλο καλύτερο;

 

Πέρασα την Beltz. Όλα καλά φαίνονται. Η ρομ υποτιθεται δεν ειναι χωρις κρυπτογράφηση; Οταν παω στις ρυθμισεις-->ασφάλεια μου λεει οτι ειναι κρυπτογραφημένη η συσκευή. Πρέπει να κανω κατι αλλο;

Edited by georkouk
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...