Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες ερώτηση. Μπορώ να περάσω χειροκίνητα την Μ χωρίς να χρειάζεται στήσιμο από την αρχή; Είμαι stock χωρίς πειράγματα.

 

Αφού είσαι στοκ θα σου έρθει αυτόματα η αναβάθμιση (OTA)

 

Τώρα αν δεν θες να περιμένεις, ναι υπάρχει τρόπος, ή βρίσκεις το OTA file, ή κατεβάζεις ολόκληρο το image file του Μ και τα περνάς (με fastboot flash), προσέχοντας όμως να μην περάσεις το userdata.img γιατί τότε θα χρειαστεί στήσιμο από την αρχή.

 

Δες και εδώ για λεπτομέρειες για το πως το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κατάλαβα καλά δεν έχει βγει ακόμα το αρχείο ota για το κινητό μας...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αναβάθμιση από 5.1.1 σε 6.0 είναι μεγάλη και αλλάζουν πολλά system files, καλύτερα να την περάσετε με full wipe και στήσιμο από την αρχή.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση σας έχει το fb πολύ battery drain γιατί εμένα είναι περισσότερο και από την οθόνη ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ. Πχ έχω οθόνη 15% και fb 18%. Σε όλες τις συσκευές που είχα το είχα εγκαταστημένο, οκ είναι ρουφηχτρα αλλά εδώ το έχει παρακάνει! Σε άλλες συσκευές μου έτρωγε 2-3%

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και η ποιο friendly battery εφαρμογή ,δοκίμασε να μπαίνεις από τον chrome πλέον εχει την δυνατότητα για ειδοποιήσεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κατάλαβα καλά δεν έχει βγει ακόμα το αρχείο ota για το κινητό μας...

 

Αν το βάλεις στο google search και δεν το βρεις στα πρώτα results, τότε δεν έχει βγει

Όταν βγει πάντως, δεν το λαμβάνουν όλοι την ίδια μέρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή η αναβάθμιση από 5.1.1 σε 6.0 είναι μεγάλη και αλλάζουν πολλά system files, καλύτερα να την περάσετε με full wipe και στήσιμο από την αρχή.

 

Μπα δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με το dirty flash

Το θέμα με την 6 είναι αυξημένες απαιτήσεις ασφάλειας που δυσκολεύουν κάποια θέματα με το ρουτ και την πρόσβαση σε system folders

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά μια ερώτηση σας έχει το fb πολύ battery drain γιατί εμένα είναι περισσότερο και από την οθόνη ακόμα και αν δεν το χρησιμοποιώ. Πχ έχω οθόνη 15% και fb 18%. Σε όλες τις συσκευές που είχα το είχα εγκαταστημένο, οκ είναι ρουφηχτρα αλλά εδώ το έχει παρακάνει! Σε άλλες συσκευές μου έτρωγε 2-3%

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι ειδοποιήσεις του, αλλά το χρησιμοποιείς όποτε εσύ θες, δοκίμασε να το βγάλεις από τις εφαρμογές που τρέχουν αυτόματα με την εκκίνηση του συστήματος (AutoStart)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα χειροκίνητα με clean install. Την περιστροφή των εικονιδίων οταν γυριζω την οθονη δε βλέπω πουθενά...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έχω μείνει με στοκ kernel τόσες μέρες και δεν με πειράζει σχεδόν καθόλου. Τέτοιο χρόνο μπαταρίας σε lp δεν τον έπιασα με κανένα kernel. Doze mode σε marshmallow

[ATTACH]64346[/ATTACH][ATTACH]64347[/ATTACH]

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

αν παρει κανεις OTA την Μ 6.0 ας ενημερώσει

 

Επίσης οσοι την βαλατε μεσω Img είχατε κανένα random lost signal?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

αν παρει κανεις OTA την Μ 6.0 ας ενημερώσει

 

Επίσης οσοι την βαλατε μεσω Img είχατε κανένα random lost signal?

Ota ακόμη απ'ότι διαβάζω σε xda & Google+ δεν έχουν πάρει ούτε Αμερική, αλλά(γνώμη μου) τέτοιο μεγάλο update, είναι καλύτερα να γίνει clean install.

Πρόβλημα με σήμα δεν έχω κανένα μέχρι τώρα( χτύπα ξύλο :p )

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά καθούμενα δεν συνδέεται στο Wi-Fi.

 

Αυτό μάλλον δεν έχει συμβεί σε κανέναν. Άρα θέλει σέρβις... Γνωρίζουμε που είναι το σέρβις στην Θεσσαλονίκη;

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

αν παρει κανεις OTA την Μ 6.0 ας ενημερώσει

 

Επίσης οσοι την βαλατε μεσω Img είχατε κανένα random lost signal?

2 random lost signal μέσα σε 2 μέρες. Σε σημεία που υπήρχε σήμα.

Stock Marshmallow.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 random lost signal μέσα σε 2 μέρες. Σε σημεία που υπήρχε σήμα.

Stock Marshmallow.

 

αυτα ειναι....

τελικα τι γινεται ειναι θεμα S/W ή H/W?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

χχμμ..δε θα έλεγα lost signal εντελώς...αλλά πάνω κάτω αυτό που έκανε και παλιά...δηλαδή πχ βγαίνεις από μετρό και το σήμα παραμένει τέρμα κάτω μέχρι να περάσει ώρα ή χειροκίνητα να ανοίξεις-κλείσεις το airplane mode. Λογικά έχει ένα θεματάκι το radio και αναμονή για φιξ..
Link to comment
Share on other sites

χχμμ..δε θα έλεγα lost signal εντελώς...αλλά πάνω κάτω αυτό που έκανε και παλιά...δηλαδή πχ βγαίνεις από μετρό και το σήμα παραμένει τέρμα κάτω μέχρι να περάσει ώρα ή χειροκίνητα να ανοίξεις-κλείσεις το airplane mode. Λογικά έχει ένα θεματάκι το radio και αναμονή για φιξ..

 

εγω θα το περιέγραφα απο συζητήσεις που έχω κάνει με κατόχους ότι κατα τη διάρκεια συνομιλίας (αλλα έτυχε και σε αναμονή χωρίς να υπάρχει κληση σε εξέλιξη άρα δεν μιλάμε για handover) το σήμα να πέφτει εντελώς να διακόπτεται η κλήση και στη συνέχει να το ξαναβρίσκει (υπόθεση μερικών δευτερολέπτων)

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις κλήσεις γίνεται...πιο αραιά από παλιά πάντως...και δεν έχω αποκλείσει ότι δεν είναι μαμακία της βόντα...
Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις κλήσεις γίνεται...πιο αραιά από παλιά πάντως...και δεν έχω αποκλείσει ότι δεν είναι μαμακία της βόντα...

 

μου θύμησες την ιστορία με την Verizon και τα Apn settings,

λες??

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

χχμμ..δε θα έλεγα lost signal εντελώς...αλλά πάνω κάτω αυτό που έκανε και παλιά...δηλαδή πχ βγαίνεις από μετρό και το σήμα παραμένει τέρμα κάτω μέχρι να περάσει ώρα ή χειροκίνητα να ανοίξεις-κλείσεις το airplane mode. Λογικά έχει ένα θεματάκι το radio και αναμονή για φιξ..

Εμένα παρουσιάζει αυτό που περιγράφει ο Νίκος παραπάνω.

 

Κατά τη διάρκεια κλήσης δεν μου έχει τύχει απώλεια σήματος.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το περιέγραφα απο συζητήσεις που έχω κάνει με κατόχους ότι κατα τη διάρκεια συνομιλίας (αλλα έτυχε και σε αναμονή χωρίς να υπάρχει κληση σε εξέλιξη άρα δεν μιλάμε για handover) το σήμα να πέφτει εντελώς να διακόπτεται η κλήση και στη συνέχει να το ξαναβρίσκει (υπόθεση μερικών δευτερολέπτων)

Ακριβώς αυτό, το ίδιο συνέβαινε με τη Lollipop, το ίδιο και με τη Marshmallow (φυσικά με clean install πάντα).

 

dropped calls με τι παροχο ο καθένας?

Cosmote.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Cosmote και εγώ περιμένω την 6 και είμαι με γαλλική συσκευή!

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου κάνει ένα κουλό μερικές φορές. Όταν κάνω κλήση μέσω του δικού του dialler (και όχι του ΕΧ), όταν σβήσει η οθόνη, η κλήση παραμένει ενεργή χωρίς να το ξέρω. Πλησιάζοντας το αυτί μου στο μεγάφωνο ακούω ακόμη το συνομιλητή μου, αλλά δε μπορώ να ανάψω την οθόνη για να τερματίσω την κλήση. Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να πατήσω συνεχόμενα το πλήκτρο ενεργοποίησης μέχρι να κάνει restart η συσκευή. Τι είναι πάλι τούτο;
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...