Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα μερικούς πειραματισμούς με την camera και πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο καλή στο manual mode. Το αργό shutter speed κάνει τελικά πολύ καλή δουλειά ακόμα και σε μικρούς φακούς όπως αυτοί των κινητών. Προφανώς και η ποιότητα δεν είναι ισάξια με μια mirrorless ή DSLR αλλά το αποτέλεσμα μου φάνηκε πραγματικά πολύ καλό.

2 φωτογραφίες σε αρκετά σκοτεινό τοπίο, η μία στο αυτόματο, η άλλη με 10s shutter speed και τερματισμένο ISO για να βγει όσο πιο φωτεινή γίνεται. Η φωτεινή φώτο ξεπέρασε σε μεγάλο βαθμό τα όσα μπορούσα να δω ο ίδιος με γυμνό μάτι.

https://www.flickr.com/photos/130968335@N06/17198494216/in/photostream/

https://www.flickr.com/photos/130968335@N06/17223885101/in/photostream/

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα μερικούς πειραματισμούς με την camera και πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο καλή στο manual mode. Το αργό shutter speed κάνει τελικά πολύ καλή δουλειά ακόμα και σε μικρούς φακούς όπως αυτοί των κινητών. Προφανώς και η ποιότητα δεν είναι ισάξια με μια mirrorless ή DSLR αλλά το αποτέλεσμα μου φάνηκε πραγματικά πολύ καλό.

2 φωτογραφίες σε αρκετά σκοτεινό τοπίο, η μία στο αυτόματο, η άλλη με 10s shutter speed και τερματισμένο ISO για να βγει όσο πιο φωτεινή γίνεται. Η φωτεινή φώτο ξεπέρασε σε μεγάλο βαθμό τα όσα μπορούσα να δω ο ίδιος με γυμνό μάτι.

https://www.flickr.com/photos/130968335@N06/17198494216/in/photostream/

https://www.flickr.com/photos/130968335@N06/17223885101/in/photostream/

 

αν κανει; δες εδω τι κανει το shutter speed

 

16410129294_2146181d10_n.jpgP50404-203534 by saleakos1980, on Flickr

16846313299_daca337291_n.jpgP50404-203818 by saleakos1980, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα με το notification led που λετε μερικοι, μπορει να μου εξηγησει καποιος?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλες! Τετοιες φωτο δυσκολα βλεπεις απο κινητο σε αυτα τα χρηματα! Τελικα παλι καλα που το προτιμησα σε σχεση με το Zenfone 2...
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ καλες! Τετοιες φωτο δυσκολα βλεπεις απο κινητο σε αυτα τα χρηματα! Τελικα παλι καλα που το προτιμησα σε σχεση με το Zenfone 2...

 

δεν eisai_kala, το μονο σίγουρο :lol:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

δεν eisai_kala, το μονο σίγουρο :lol:

 

Λετε αξιζει περισσότερο? Το βρηκα 220δολλαρια τα 32gb στο fastcardtech.. Να το προχωρήσω ή να κοιτάξω αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Λετε αξιζει περισσότερο? Το βρηκα 220δολλαρια τα 32gb στο fastcardtech.. Να το προχωρήσω ή να κοιτάξω αλλου?

 

παμε λιγο offtopic, αλλα στην δικη μου ατζέντα... αρχες καλοκαιριου θα παω σε Zenfone. Ποιο ολοκληρωμένο παντού αν και λιγο chunky αλλα και ποιο ακριβο.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι στα συν του κινητού η δυνατότητα επιλογής ταχύτητας διαφράγματος έως 10sec σε manual mode αλλά προσωπικά δεν έχω πάθει και πλάκα με τη ποιότητα των φωτογραφιών. Καλή βέβαια για τα δεδομένα του ανταγωνισμού αλλά ως εκεί. Επίσης επειδή δουλεψα τη περασμένη βδομάδα αρκετά τη κάμερα λόγο δουλειάς, στην εστίαση υπηρχε θέμα και δεν εστίαζε πάντα σωστά η κάμερα και γενικά μου έκανε κάτι νερά. Πιστεύω με το σημερινό update να βελτιώνεται η εστίαση. Θα περάσω αύριο λογικά το τελευταίο update και θα δω. Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

δεν eisai_kala, το μονο σίγουρο :lol:

Διαβασε και δες samples απ τη δηθεν καλη καμερα του Zenfone 2. Στο θεμα του εχει επισημανθει αυτο. Απο κει και περα απ τη στιγμη που θα πηγαινα στην εκδοση με τα 2gb ram, σε σχεση με το M1, με καλυπτει πιο πολυ το δευτερο. Τι να κανουμε τωρα. Αν θες το αναλυουμε περισσοτερο μεσω PM ή σε αλλο θεμα...

 

Δοκιμάζω με Ιso full και shutter 10s σε σκοτεινό τοπίο και τις βγάζει μεν φωτεινές αλλά θολές.

Πρέπει να εστιάσεις πριν τραβήξεις τη φωτογραφία και να το έχεις τελείως ακίνητο κατά τη διάρκεια λήψης, διαφορετικά θα βγει κουνημένη και θολή.

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω με Ιso full και shutter 10s σε σκοτεινό τοπίο και τις βγάζει μεν φωτεινές αλλά θολές.

 

φιλε θελει το τηλεφωνο στημενο καπου... δεν γινεται να το εχεις στο χερι, λογικο να ειναι θολες

 

Είναι πράγματι στα συν του κινητού η δυνατότητα επιλογής ταχύτητας διαφράγματος έως 10sec σε manual mode αλλά προσωπικά δεν έχω πάθει και πλάκα με τη ποιότητα των φωτογραφιών. Καλή βέβαια για τα δεδομένα του ανταγωνισμού αλλά ως εκεί. Επίσης επειδή δουλεψα τη περασμένη βδομάδα αρκετά τη κάμερα λόγο δουλειάς, στην εστίαση υπηρχε θέμα και δεν εστίαζε πάντα σωστά η κάμερα και γενικά μου έκανε κάτι νερά. Πιστεύω με το σημερινό update να βελτιώνεται η εστίαση. Θα περάσω αύριο λογικά το τελευταίο update και θα δω.

 

εγω απ την αλλη πιστευω οτι στα λεφτα του δεν υπαρχει αντιπαλος στην φωτογραφια...πραγματικα εχω βγαλει πολυ καλες φωτος με το meizu

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε το απλό με 16gbs χώρο το μετανιώσατε ;

Είναι αρκετός ο χώρος;

Δεν μπορώ να δώσω τα έξτρα 35 ευρώ για την άλλη έκδοση και γι αυτό το σκέφτομαι.

Βασικά αν έκανα κι άλλη υπέρβαση θα έπαιρνα το ASUS Zenfone 2 που είναι καλύτερο...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έβαλαν υποδοχή για sd κάρτα....

Πόσο θα ανέβαινε το κόστος κατασκευής δηλαδή;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυξήθηκε η ένταση των ηχείων με το καινούριο update..

Επίσης προστέθηκε επιλογή ρύθμισης τηςθερμοκρασίας χρώματος για την οθόνη. Αν κάνω λάθος διορθωστε με, αλλά δεν την θυμάμαι αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προστέθηκε επιλογή ρύθμισης τηςθερμοκρασίας χρώματος για την οθόνη. Αν κάνω λάθος διορθωστε με, αλλά δεν την θυμάμαι αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις παλιότερα

Σωστός.

Δεν υπήρχε πριν.

 

Αυτό που έγραψα για τα wakelocks, το είδε κανείς;

Πιθανώς να φταίει η Rom και όσο μένει ανοιχτό το Wi-Fi (ακόμα και σε sleep το κινητό), τρΏει μπαταρία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Δεν υπήρχε πριν.

 

Αυτό που έγραψα για τα wakelocks, το είδε κανείς;

Πιθανώς να φταίει η Rom και όσο μένει ανοιχτό το Wi-Fi (ακόμα και σε sleep το κινητό), τρΏει μπαταρία.

Υπήρχε αυτό για την θερμοκρασία χρώματος πιο πριν.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.. Το εχει αγορασει κανεις απο το fastcardtech? Γενικα το εμπιστευεστε αυτο το καταστημα? Πειτε μου παρακαλω γιατι εχει το 32gb το λευκο στα 219.9us. Αξιζει νομιζω.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε το απλό με 16gbs χώρο το μετανιώσατε ;

Είναι αρκετός ο χώρος;

Δεν μπορώ να δώσω τα έξτρα 35 ευρώ για την άλλη έκδοση και γι αυτό το σκέφτομαι.

Βασικά αν έκανα κι άλλη υπέρβαση θα έπαιρνα το ASUS Zenfone 2 που είναι καλύτερο...

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έβαλαν υποδοχή για sd κάρτα....

Πόσο θα ανέβαινε το κόστος κατασκευής δηλαδή;:mad:

Όχι μια χαρά είμαι με τα 16Δεν μου χρειάζεται παραπάνω. Έχω περίπου 6 gb ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Όχι μια χαρά είμαι με τα 16Δεν μου χρειάζεται παραπάνω. Έχω περίπου 6 gb ελεύθερα

 

Εξαρτάται απο την χρήση που κανεις.... Εγω αν και δεν αποθηκευω ιδιαιτερα media-video-photos.... (κανα GB ολα αυτα)... μου τρώνε τον χώρο οι εφαρμογές. Περισυ συνειδοτοποιησα πως με τα 16GB (10 πραγματικα) ημουν πλέον οριακα. Μην δέχεστε πλεον 16GB χωρο και χωρις SD. 32GB το ελάχιστο. Σκεφθείτε οτι οι εφαρμογές μεγαλώνουν, οι κατασκευαστές κλεβουν χώρο απο την ROM και το Android 5.0 ειναι ακομα ποιο απαιτητικο σε χωρο.

 

Οποιος καταλαβε καταλαβε... οι υπολοιποι θα το διαπιστώσουν στην πορεία.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Όσοι πήρατε το απλό με 16gbs χώρο το μετανιώσατε ;

Είναι αρκετός ο χώρος;

 

H ερώτηση σου είναι καθαρά υποκειμενική. Είναι σαν να ρωτάς να πάρω 500GB σκληρό για το pc μου, ή 1Gb;

Ένα δείγμα για να βρεις μια άκρη είναι ότι

1min Video full hd μου έπιασε χώρο 88Mb

1 φώτο 13Μpx περίπου 3,8Μb χωρίς HDR

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/9H-Premium-Tempered-Glass-Screen-Film-Protector-For-Meizu-Meilan-M1-NOTE-5-5inch-/261834562643?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cf68e5c53

 

Παιδια θα ηθελα να μαθω την αποψη σας οσον αφορα τα tempered glasses..Προσωπικα δεν κερω καν τι ειναι, εχω μεινει στα κλασσικα screen films..Να φανταστώ ειναι κατι σαν ζελατινα αλλά πιο χοντρή; Το βρήκα σε πολύ χαμηλη τιμή και σκέφτηκα να αγοράσω ένα, εφόσον όμως:

1)Κανει δουλεια

2)Ειναι ευκολο στην τοποθέτηση

3)Δεν αφήνει "φουσκες" οπως τα κλασσικα screen films..

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/9H-Premium-Tempered-Glass-Screen-Film-Protector-For-Meizu-Meilan-M1-NOTE-5-5inch-/261834562643?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cf68e5c53

 

Παιδια θα ηθελα να μαθω την αποψη σας οσον αφορα τα tempered glasses..Προσωπικα δεν κερω καν τι ειναι, εχω μεινει στα κλασσικα screen films..Να φανταστώ ειναι κατι σαν ζελατινα αλλά πιο χοντρή; Το βρήκα σε πολύ χαμηλη τιμή και σκέφτηκα να αγοράσω ένα, εφόσον όμως:

1)Κανει δουλεια

2)Ειναι ευκολο στην τοποθέτηση

3)Δεν αφήνει "φουσκες" οπως τα κλασσικα screen films..

 

Είναι μεγάλη άνοδος από τα παλιά πλαστικά προστατευτικά.

Δεν το χρειάζεσαι όμως για το m1 note αφού έχει gorilla glass 3

THL T6

AMOI A928W

Meizu MX4 Pro

Leeco Le Max 2 x829 | Resurrection Remix 7.1.2 1606

iPhone 7 Plus | iOS 12

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη άνοδος από τα παλιά πλαστικά προστατευτικά.

Δεν το χρειάζεσαι όμως για το m1 note αφού έχει gorilla glass 3

 

Εντάξει δε νομιζω οσοι εχουν κινητα με GG να μην αγοράζουν τέτοιες.. Η εγκατάστασή τους είναι εύκολη πάντως? Φουσκάλες αφήνουν?

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/9H-Premium-Tempered-Glass-Screen-Film-Protector-For-Meizu-Meilan-M1-NOTE-5-5inch-/261834562643?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cf68e5c53

 

Παιδια θα ηθελα να μαθω την αποψη σας οσον αφορα τα tempered glasses..Προσωπικα δεν κερω καν τι ειναι, εχω μεινει στα κλασσικα screen films..Να φανταστώ ειναι κατι σαν ζελατινα αλλά πιο χοντρή; Το βρήκα σε πολύ χαμηλη τιμή και σκέφτηκα να αγοράσω ένα, εφόσον όμως:

1)Κανει δουλεια

2)Ειναι ευκολο στην τοποθέτηση

3)Δεν αφήνει "φουσκες" οπως τα κλασσικα screen films..

Εννοείται πως αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο θα πρέπει να βάλετε tempered glass. Το gorilla glass γρατζουνιεται.

Η τοποθέτηση είναι πανευκολη και δεν αφήνει φουσκαλες!

Είναι μεγάλη άνοδος από τα παλιά πλαστικά προστατευτικά.

Δεν το χρειάζεσαι όμως για το m1 note αφού έχει gorilla glass 3

 

Εντάξει δε νομιζω οσοι εχουν κινητα με GG να μην αγοράζουν τέτοιες.. Η εγκατάστασή τους είναι εύκολη πάντως? Φουσκάλες αφήνουν?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...