Jump to content

Meizu M1 Note


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο λιγες ωρες εχω να πω οτι το κινητο ειναι ΑΨΟΓΟ!

 

Πολυ γρηγορο δεν κολλαει καθολου, gps κλειδωσε σε 10 δευτερολεπτα, η καμερα πιο καλη απο οτι την περιμενα για κινεζικο, 4g δεν πιανω για να σας πω, οι κινεζιες που εχει σβηνουν, wifi αρκετα δυνατο, το ηχειο του πολυ δυνατο και η οθονη του αψογη. Το μονο που με ζοριζει λιγο ειναι το power button που ειναι πανω θα το ηθελα στο πλαι. Απο μπαταρια θα δουμε το εχω ανοικτο 2 ωρες και ασχολομε με το κινητο και απο το 58%χει παει στο 36%. Το flyme μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα.

Οτι θελετε με ρωτατε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα πρωι πρωι, έτσι για το καλη βδομάδα και καλό μήνα!

Όλα καλά, πρωτες εντυπώσεις πολύ καλές, τώρα είμαι σε φόρτιση γιατί ίσα που πρόλαβαν να κάνω ενα update και να περάσω τις εφαρμογές που ήθελα. Ακόμα δεν έχω βάλει sim καρτες γιατί πρεπει να τις αλλάξω αυτές που έχω σε micro. Σαν κάτοχος του redmi note να πω οτι m1 είναι μικρότερο περιπου 4-5mm και σε φάρδος-ύψος και αισθητά ελαφρύτερο. Ενδεικτικά οτι και ακόμα με μια θήκη tpu nillkin διαφανή που έχω πάρει παραμένει οριακά μικροτερο απο το redmi. GPS που δοκιμασα λοκαρε 10-15sec τη πρωτη φορά. Θα προσπαθήσω να βγάλω με στην ημερα και μια δυο ομοιες φωτογραφιες και με τα δυο για δείγμα

 

Σε παρακαλώ πολύ με την πρωτη ευκαιρία σύγκρινε το σήμα WiFi και την ποιότητα της φωτογραφίας πχ αν μπορείς βγάλε καμμία makro.Είμαι έτοιμος να το παραγγειλω ....

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To wifi είναι μια χαρά, ίδιο με του redmi note που έχω.

Το κινητό το παρέλαβα από vickmall με προεγκατεστημένο το play store και φορούσε flymeOS4.2.0.2U.

Του πέρασα την flymeOS4.2.0.3Α με καθαρή εγκατάσταση, μπήκαν καμιά οκταρια κινέζικες εφαρμογές που αφαιρέθηκαν πολύ απλά όπως όλες οι εφαρμογές.

Η βασική διαφορά που παρατήρησα μεταξύ της U flyme και της Α ήταν όταν όταν άνοιγες το κινητό με την U μου εμφάνιζε κάτι κινέζικα logo ενώ όταν πέρασα την Α κατά το άνοιγμα πλέον εμφανίζει το λογότυπο της meizu και εν συνεχεία του flyme. Με άλλα λόγια ξεφορτώθηκα άλλη μια κινεζια! Ωστόσο απουσίαζε το play store το οποίο το πέρασα μόνος μου πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι φίλε μου!Εγω θα ήθελα να μάθω αν έχει air gestures πχ αν ανοίγει με διπλό ταπ η με κάποιο άλλο τρόπο και αν η μπροστινή κάμερα λειτουργεί σε 3G κλήσεις αν μπορείς να δεις.
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο σε όσα παιδιά το παρέλαβαν.

Έμενα από 15/2 και ακόμα λέει : Despatched to overseas

Άντε να δούμε .

Υπομονή..........

 

Η βασική διαφορά που παρατήρησα μεταξύ της U flyme και της Α ήταν όταν όταν άνοιγες το κινητό με την U μου εμφάνιζε κάτι κινέζικα logo ενώ όταν πέρασα την Α κατά το άνοιγμα πλέον εμφανίζει το λογότυπο της meizu και εν συνεχεία του flyme. Με άλλα λόγια ξεφορτώθηκα άλλη μια κινεζια! Ωστόσο απουσίαζε το play store το οποίο το πέρασα μόνος μου πολύ εύκολα.

 

Πως το πέρασες το play store?

Edited by tansap
Link to comment
Share on other sites

Για να φύγει κ η τελευταίος φόβος απο κάποιους το 4G δουλεύει μια χαρά. Προσοχή μονο στο τι παραγγελνετε γιατί κάποια κινεζομαγαζα εξακολουθούν να πουλανε συσκευές που είναι μονο για κινέζικα δίκτυα. Οποτε εκτός απο τη τιμή κοιτατε οι περισσοτεροι διαβάζετε κ τι δίκτυα υποστηρίζουν κ αν δεν αφαιρούν ρωτηστε τους Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι φίλε μου!Εγω θα ήθελα να μάθω αν έχει air gestures πχ αν ανοίγει με διπλό ταπ η με κάποιο άλλο τρόπο και αν η μπροστινή κάμερα λειτουργεί σε 3G κλήσεις αν μπορείς να δεις.

Το double tap to wake δεν είναι air gesture.

Air gesture σημαίνει ότι πχ ενεργοποιείται η οθόνη με τον αισθητήρα, παιρνωντας το χέρι από πάνω, χωρίς να ακουμπάς την οθόνη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To wifi είναι μια χαρά, ίδιο με του redmi note που έχω.

Το κινητό το παρέλαβα από vickmall με προεγκατεστημένο το play store και φορούσε flymeOS4.2.0.2U.

Του πέρασα την flymeOS4.2.0.3Α με καθαρή εγκατάσταση, μπήκαν καμιά οκταρια κινέζικες εφαρμογές που αφαιρέθηκαν πολύ απλά όπως όλες οι εφαρμογές.

Η βασική διαφορά που παρατήρησα μεταξύ της U flyme και της Α ήταν όταν όταν άνοιγες το κινητό με την U μου εμφάνιζε κάτι κινέζικα logo ενώ όταν πέρασα την Α κατά το άνοιγμα πλέον εμφανίζει το λογότυπο της meizu και εν συνεχεία του flyme. Με άλλα λόγια ξεφορτώθηκα άλλη μια κινεζια! Ωστόσο απουσίαζε το play store το οποίο το πέρασα μόνος μου πολύ εύκολα.

 

Αν δε σου κάνει κόπο πες μας λίγο πως το πηγες απο U σε A?

Απο οσο εχω διαβάσει λιγακι απο αλλα φόρα, απλά πετας μεσα στο storage το νεο firmware και κάτι πατάς και το φλασαρει... Δώσε κανα λινκ απο που βρίσκουμε το εν λογω firmware. Απο εκει και περα υποθετω πως για το Play Store πηγες μέσα απο το Meizou Store και κατέβασες αυτο που λενε Google Installer... σωστα?

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

To wifi είναι μια χαρά, ίδιο με του redmi note που έχω.

Το κινητό το παρέλαβα από vickmall με προεγκατεστημένο το play store και φορούσε flymeOS4.2.0.2U.

Του πέρασα την flymeOS4.2.0.3Α με καθαρή εγκατάσταση, μπήκαν καμιά οκταρια κινέζικες εφαρμογές που αφαιρέθηκαν πολύ απλά όπως όλες οι εφαρμογές.

Η βασική διαφορά που παρατήρησα μεταξύ της U flyme και της Α ήταν όταν όταν άνοιγες το κινητό με την U μου εμφάνιζε κάτι κινέζικα logo ενώ όταν πέρασα την Α κατά το άνοιγμα πλέον εμφανίζει το λογότυπο της meizu και εν συνεχεία του flyme. Με άλλα λόγια ξεφορτώθηκα άλλη μια κινεζια! Ωστόσο απουσίαζε το play store το οποίο το πέρασα μόνος μου πολύ εύκολα.

 

Και εγώ ενδοιαφέρομαι για αυτές τις πληροφορίες. Ένα μίνι οδηγό με τα link του και να τον βάλει στη πρώτη σελίδα κάποιος mod αν είναι καλός και χρήσιμος...

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους.

1. gps, wifi, 4G είναι μια χαρά και λειτουργούν απροβλημάτιστα και με άριστο σήμα

2. Δεν έχω δοκιμάσει βιντεοκλήση και δεν βλέπω να δοκιμάζω οπότε μην περιμένετε απάντηση από έμενα σε αυτό το θέμα. Τελικά μετά από σύντομο ψάξιμο δεν φαίνεται να υποστηρίζει βιντεοκλήση.

3. Ένα μικρό δείγμα φωτογραφιών θα προσπαθήσω να ανεβάσω αργότερα

4. double tap to wake έχει και απλά ενεργοποιεί την οθόνη παραμένοντας κλειδωμένη, ενώ σύροντας το δάκτυλο προς τα πάνω από οποιοδήποτε σημείο της οθόνης, την ενεργοποιεί και ταυτόχρονα την ξεκλειδώνει κιόλας ("ρυθμίσεις->Προσβασιμότητα->Γρήγορη ενεργοποίηση"). Με παρατεταμένο πάτημα του κεντρικού πλήκτρου αφής της οθόνης απενεργοποιόυμε την οθόνη και κλειδώνουμε τη συσκευή (η επιλογή αυτή ενεργοποιείται από "ρυθμίσεις->Προσβασιμότητα->Κρατήστε πατημένο τ...->Απενεργοποίηση της οθόνης"). Οπότε η χρήση του πλήκτρου on/off στο πάνω μέρος της συσκευής περιορίζεται σημαντικά. Επίσης υπάρχει δυνατότητα επιπλέον ρυθμίσεων για καυτ'ευθείαν ενεργοποίηση κάμερας, φακού και αρκετών άλλων εφαρμογών ενώ η οθόνη είναι κλειστή.

5. Air gesture δλδ ενεργοποίηση της οθόνης με τον αισθητήρα περνώντας το χέρι από πάνω χωρίς να ακουμπάς την οθόνη, δεν έχει, ή τουλάχιστον δεν έχω βρει τέτοια επιλογή, επειδή όμως δεν με ενδιαφέρει αυτή η λειτουργία, το προσπερνώ.

6. Δέκτη ραδιοφώνου δεν έχει, το κακό όμως είναι ότι δείχνει να κρασάρει και η εφαρμογή Tuneln Radio, έκανα εκκαθάριση δεδομένων διαγραφή και επανατοποθέτηση, τόσο από το play store όσο και από το appCenter της meizu αλλά τίποτα! Τελικά μετά από βάλε βγάλε έπαιξε!

7. Για όσους οι συσκευές έρθουν χωρίς προεγκατεστημένο το play store από το κινεζομάγαζο που το πήραν, μπορούν να το εγκαταστησουν μόνοι τους πολύ εύκολα με την τελευταία έκδοση της εφαρμογή "Google Installer" (αυτή τη στιγμή που γράφω είναι η v.1.4.2) που θα βρούμε εδώ http://meizufans.eu/forum/...vices-problems

αφού πρώτα επιλέξουμε από το κινητό μας να επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών τρίτων. Μετά την εγκατάσταση του Google Play Servise πρέπει να κάνουμε επανεκκίνηση στη συσκευή μας! Την ίδια εφαρμογή επίσης μπορούμε να την βρούμε και από το appCentre της meizu. Εφόσον το play store δούμε ότι λειτουργεί κανονικά εννοείται οτι την εφαρμογή "Google Installer" μπορούμε να την διαγράψουμε.

8. Οι κινέζικες εφαρμογές αφαιρούνται εύκολα με απλή διαγραφή.

10. Τα update της FlymeOS "A" μπορείτε να τα κατεβάζετε από εδώ http://www.flyme.cn/firmwarelist.jsp?modelId=27&type=1. Τα αρχεία κατεβαίνουν και σώζονται ως update.zip. Κατόπιν παιρναμε το αρχείο στο κινητό πάντα με όνομα αρχείου "update" και τέλος από το file manager της συσκευής μας επιλέγουμε το αρχείο από το φάκελο που το έχουμε σώσει. Από εκει και πέρα αναγνωρίζει η συσκευή ότι έιναι αρχείο update και ξεκινάει την εγκατάσταση αφού επιλέξουμε αν θέλουμε να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση ή όχι.

11. Η συσκευή γίνεται πολύ εύκολα root μέσα από τις "ρυθμίσεις->Λογαριασμοί->Χρήστης->Άνοιγμα δικαιωμάτων συστήματος" χωρίς να χρειάζονται root προγραμματα. Απλά για την εμφάνιση της επιλογής root απαιτείται να δημιουργήσουμε ένα λογαριασμό στη meizu και να συνδεθούμε από την συσκευή μας σε αυτόν. Μετά το root η όποια εγγύηση έχουμε χάνεται.

12. Η προεγκατεστημένη εφαρμογή μηνυμάτων δεν υποστηρίζει 160 χαρακτήρες το οποίο προσωπικά μου είναι αδιάφορο γιατι δε στέλνω μνμ. Ωστόσο το πρόβλημα νομίζω ξεπερνιέται με άλλες εφαρμογές όπως την "Go SMS Pro" που υποστηρίζει και δίκαρτα κινητά, ή την "Handcent SMS".

13. Τέλος να αναφέρω ότι η συσκευή υποστηρίζει κανονικά Ελληνικά και είναι πλήρως μεταγλωτισμένη.

Ελπίζω να σας βοήθησα, η συσκευή θεωρώ ότι είναι πολύ καλή για τα λεφτά της και τη συστήνω ανεπιφύλακτα, το μόνο μείον που βρίσκω είναι δεν δέχεται επέκταση μνήμης με κάρτα αλλά υποστηρίζει otg και ότι δεν έχει ραδιόφωνο. Καλή παραλαβή και στους υπόλοιπους και τα ξαναλέμε...

 

update 3/3/15

- παρόλο που έχω δημιουργήσει account στη meizu τελικά έκανα logout από τη συσκευή γιατί το "appCentre" της meizu έκανε ενημερώσεις στις εφαρμογές που είχα, είτε ήταν εγκατεστημένες από το play stote είτε από το appCentre και μου δημιουργούσε προβληματάκια σαν και αυτό που ανέφερα παραπάνω με το "TuneIn Radio".

- OTG υποστηρίζει κανονικά.

- O φορτιστής της συσκευασίας είναι 2Amp και για μία πλήρη φόρτιση από το μηδέν έκανε περίπου 3.5ώρες.

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

2. Δεν έχω δοκιμάσει βιντεοκληση και δεν βλέπω να δοκιμάζω οπότε μην περιμενετε απάντηση από έμενα σε αυτό το θέμα

 

Δε χρειάζεται να δοκιμάσεις τίποτα, απλά αν πας στην επαφή λογικά θα σου βγάζει εικονίδιο για κλήση, για μήνυμα και για βιντεοκλήση αν έχει, απλά αν μπορείς τσεκαρέ το αν μπορείς.

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να δοκιμάσεις τίποτα, απλά αν πας στην επαφή λογικά θα σου βγάζει εικονίδιο για κλήση, για μήνυμα και για βιντεοκλήση αν έχει, απλά αν μπορείς τσεκαρέ το αν μπορείς.

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το λες δεν βλέπω να έχει επιλογή για βιντεοκλήση και μου κάνει εντύπωση, αν και δεν την χρησιμοποιώ. Στο παρελθόν όσες φορές είχα χρειαστεί να μιλήσω με κάμερα είχα χρησιμοποιήσει skype ή viber. Δεν έχω δοκιμάσει την βιντεοκλήση μέσω skype και viber ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι δεν θα παίζει από εκεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κοιτα και εμενα μου εκανε κατι περιεργα τωρα το Tuneln Radio αλλα το εσβησα το περασα παλι και δουλευει μια χαρα

Ναι, τελικά λειτούργησε και σε μένα, οπότε μάλλον μικρό το κακό

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγες ωρες εχω να πω οτι το κινητο ειναι ΑΨΟΓΟ!

 

Πολυ γρηγορο δεν κολλαει καθολου, gps κλειδωσε σε 10 δευτερολεπτα, η καμερα πιο καλη απο οτι την περιμενα για κινεζικο, 4g δεν πιανω για να σας πω, οι κινεζιες που εχει σβηνουν, wifi αρκετα δυνατο, το ηχειο του πολυ δυνατο και η οθονη του αψογη. Το μονο που με ζοριζει λιγο ειναι το power button που ειναι πανω θα το ηθελα στο πλαι. Απο μπαταρια θα δουμε το εχω ανοικτο 2 ωρες και ασχολομε με το κινητο και απο το 58%χει παει στο 36%. Το flyme μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα.

Οτι θελετε με ρωτατε.

 

Καλοδούλευτο και απροβλημάτιστο! Εγώ θέλω να σε ρωτήσω αν η κάμερά του έχει την επιλογή, όπως στο Meizu MX4, να μένει για κάποια δευτερόλεπτα ανοιχτό το κλείστρο ώστε να βγάζεις στο σκοτάδι πολύ καλές φωτογραφίες; Επίσης OTG υποστηρίζει; Ποιότητα ακουστικού και γενικά συνομιλίας καλή;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τώρα που το λες δεν βλέπω να έχει επιλογή για βιντεοκλήση και μου κάνει εντύπωση, αν και δεν την χρησιμοποιώ. Στο παρελθόν όσες φορές είχα χρειαστεί να μιλήσω με κάμερα είχα χρησιμοποιήσει skype ή viber. Δεν έχω δοκιμάσει την βιντεοκλήση μέσω skype και viber ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι δεν θα παίζει από εκεί.

 

Οκ δε πειράζει, λίγο το κακό, απλά ήθελα να ξέρω, ευχαριστώ πολύ!!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

εδώ έχω ανεβάσει τρεις φωτογραφίες με το m1 και τις ιδιες ακριβώς λείψεις με το redmi note

https://onedrive.live.com/redir?resid=2428F01590CF0E88%21197

Οι πρώτη από κάθε ζευγάρι φωτογραφιών είναι πάντα απο το m1 (φαίνεται στο όνομα των αρχείων).

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Τωρα εμενα γιατι μου φαινονται ελαφρως καλυτερες οι φωτο του meizu? Αντε να ερθει και το δικο μου γιατι με εφαγε η αγωνια !!
Link to comment
Share on other sites

εδώ έχω ανεβάσει τρεις φωτογραφίες με το m1 και τις ιδιες ακριβώς λείψεις με το redmi note

https://onedrive.live.com/redir?resid=2428F01590CF0E88%21197

Οι πρώτη από κάθε ζευγάρι φωτογραφιών είναι πάντα απο το m1 (φαίνεται στο όνομα των αρχείων).

 

Στις φωτογραφίες την ημέρα δεν μπορώ να διακρίνω διαφορά, στη νυχτερινή φωτογραφία το Meizu ξεχωρίζει, μακράν καλύτερη φώτο. Του Redmi Note έχει πολύ θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε λαθος ενοτητα εδω ειναι για xiaomi, υπαρχει θεμα για το συγκεκριμενο τηλεφωνο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=407144
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...