Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ MMCmobile (1GB, 512MB και 256MB) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ NOKIA? ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ DUAL VOLTAGE, ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ RS-MMS (και από τις DV και από τις απλές)

Ηδη κυκλοφορουν οι 64,256,512 οπως ειδα στο alpha copy της περιοχης μου.Μια τετοια ειναι αυτη που πηρα χθες.Τα στοιχεια της...Νοκια 512MB,MMCmobile card,dual voltage,1.8/3 DV MU-12,MC2GH512DMCA-SA.S WAH614BA 546 by Korea. Με 13 pins.Και οπως ειπα , η μορφοποιηση εγεινε σε χρονο dt.

Σημερα ειδα και το 6270 (πρωτη αφιξη στην πολη μου,το οποιο εχει miniSD 128 MB).

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν φορμαρεις την καρτα στο pc και μετα αντιγραψεις τους φακελους που δημιουργει το τηλεφωνο(πχ. απο backup), στην καρτα τοτε θα δουλεψει στο κινητο?

 

Από ό,τι δοκίμασα εγώ δουλεύει. Είχα μία SanDisk RS-MMC 128MB. είχα κρατήσει αρχεία backup στο PC μου και μόλις αγόρασα μία Lexar RS-MMC 512MB, τη φορμάρισα στο PC μέσω reader. Μεταφέροντας όλο το backup (ακόμα και αρχεία και φακέλους συστήματος) στη νέα κάρτα, δούλεψε μια χαρά.

 

:) :) :) :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ηδη κυκλοφορουν οι 64,256,512 οπως ειδα στο alpha copy της περιοχης μου.Μια τετοια ειναι αυτη που πηρα χθες.Τα στοιχεια της...Νοκια 512MB,MMCmobile card,dual voltage,1.8/3 DV MU-12,MC2GH512DMCA-SA.S WAH614BA 546 by Korea. Με 13 pins.Και οπως ειπα , η μορφοποιηση εγεινε σε χρονο dt.

Σημερα ειδα και το 6270 (πρωτη αφιξη στην πολη μου,το οποιο εχει miniSD 128 MB).

 

 

Και από τιμή??? (Έτσι για να συγκρίνουμε). Πες την με τρόπο όμως για να μην πάθουμε κανένα εγκεφαλικό :p :p :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και από τιμή??? (Έτσι για να συγκρίνουμε). Πες την με τρόπο όμως για να μην πάθουμε κανένα εγκεφαλικό :p :p :p

Η 512 59 ευρω τιμη καταλογου.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις σήμερα έκανα αναβάθμιση συμβολαίου και απόκτησα το 3230. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το 6600 οπότε οι λειτουργίες δεν μου είναι εντελώς άγνωστες. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:

 

Μπορώ να αλλάξω τις συντομεύσεις του joystick και αν ναι πώς; (Το manual το διάβασα και δεν βρήκα κάτι).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις σήμερα έκανα αναβάθμιση συμβολαίου και απόκτησα το 3230. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το 6600 οπότε οι λειτουργίες δεν μου είναι εντελώς άγνωστες. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι το εξής:

 

Μπορώ να αλλάξω τις συντομεύσεις του joystick και αν ναι πώς; (Το manual το διάβασα και δεν βρήκα κάτι).

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Kalos irthes stin parea kai kaloriziko to kinito...akrivos tin idia anavathmisi (apo 6600 se 3230) ekana prin 5 mines...oi sintomefseis sto joystick distixos den allazoun...omos exei polles efarmoges kai einai grigorotero kai emfanos kalitero tou 6600...:) :)

Link to comment
Share on other sites

Η 512 59 ευρω τιμη καταλογου.

 

Είσαι σίγουρος; Περιέργο, η Nokia μας έχει συνηθίσει σε τσουχτερές τιμές. Αν όντως ισχύσει αυτή η τιμή, είναι καλή ευκαιρία, δεδομένου των δυνατοτήτων της κάρτας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Hi guys!Εχω δυο ερωτησεις:

1)σε καταλογο του πλαισιου ειδα πως δινεται στη συσκευασια και στερεοφωνικο ακουστικο.πανε καλα?μονοφωνικο δεν ειναι το 3230?ή μηπως βγηκε αναβαθμιση και εχω χασει επισοδεια???

2)Τα εικονιδια ειναι και σε εσας τοσο απαρχαιωμένα γιατι μου σπαει τα νευρα το 6600 που κυκλοφορησε 1,5 χρονο πριν να εχει ποιο ωραια εικονιδια(εμενα τα εικονιδια ειναι γκρι)???

Link to comment
Share on other sites

Hi guys!Εχω δυο ερωτησεις:

1)σε καταλογο του πλαισιου ειδα πως δινεται στη συσκευασια και στερεοφωνικο ακουστικο.πανε καλα?μονοφωνικο δεν ειναι το 3230?ή μηπως βγηκε αναβαθμιση και εχω χασει επισοδεια???

2)Τα εικονιδια ειναι και σε εσας τοσο απαρχαιωμένα γιατι μου σπαει τα νευρα το 6600 που κυκλοφορησε 1,5 χρονο πριν να εχει ποιο ωραια εικονιδια(εμενα τα εικονιδια ειναι γκρι)???

1)ναι, ετσι ειναι. το ραδιο ειναι στερεο εξαλλου. το ΜΡ3 ειναι μονοφωνικο.(το θεμα μονο/στερεο δε λυνεται με αναβαθμιση)

2)αυτο ειναι υποκειμενικο, εμενα μου αρεσουν πιο πολυ του 3230:)

Link to comment
Share on other sites

2)Τα εικονιδια ειναι και σε εσας τοσο απαρχαιωμένα γιατι μου σπαει τα νευρα το 6600 που κυκλοφορησε 1,5 χρονο πριν να εχει ποιο ωραια εικονιδια(εμενα τα εικονιδια ειναι γκρι)???

 

Βαζεις ενα καλο θεμα που να αλλαζει το εικονιδιο των φακελων και εισαι ενταξει

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί αλλά ξέρετε πως μπορούμε να ξεπεράσουμε τον περιορισμό του 1 λεπτού ηχογράφησης που έχει με το 'μανίσιο' recorder στο 3230 - μου φαίνεται πολύ κουφός περιρισμός δεδομένου ότι γράφει video για 1 ώρα !!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν έχει ήδη απαντηθεί αλλά ξέρετε πως μπορούμε να ξεπεράσουμε τον περιορισμό του 1 λεπτού ηχογράφησης που έχει με το 'μανίσιο' recorder στο 3230 - μου φαίνεται πολύ κουφός περιρισμός δεδομένου ότι γράφει video για 1 ώρα !!

Με προγραμμα οπως το power dictaphone:)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και χρονια πολλα!!!!!Λοιπον σημερα πηγα να μπω στις φωτογραφιες στην καρτα μνημης, μεσα απο την εκθεση και μ εκανε το εξης: ¨"Εκθεση: Μη υποστηριζομενη λειτουργια" Παλικαρισια αντιδραση.Πρωτη φορα μου το κανει.Το χει κανει σε κανενα σας???Παλι φορματ θα φαει και βαριεμαι.Αν γνωριζει τπτ κανεις ας το πει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Είπες η κάρτα είναι SanDisk 512MB RS-MMC απλή, όχι DV-RS-MMC? Η μορφοποίση από το κινητό δουλεύει? Και πόσο κόστισε η κάρτα? Μήπως τελικά οι SanDisk είναι οι πιο αξιόπιστες τελικά για αυτό το τηλέφωνο? Μήπως θέλει υπομονή με την υπόθεση RS-MMC vs DV-RS-MMC μέχρι να αποφασίσουμε όλοι να αγοράσουμε κάποιο από τα καινούργια τηλέφωνα της Nokia που πλέον παίρνουν miniSD κάρτες, οι οποίες είναι και πιο αξιόπιστες και πολύ πιο γρήγορες?

 

ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΙΣ MMCmobile (1GB, 512MB και 256MB) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ SITE ΤΗΣ NOKIA? ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ DUAL VOLTAGE, ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ RS-MMS (και από τις DV και από τις απλές)

 

http://europe.nokia.com/nokia/0,,83227,00.html?s=3230 (data --> memory cards)

 

Εγώ πήρα πριν από λίγες μέρες μια MMCmobile απο το Πλαισιο του Πειραιά μόνο 47 ευρώ!!!(512mb της Transcend).Έχω διαπιστώσει μεγάλη διαφορά ταχύτητας με την παλιά 256mb που είχα;)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!!:) :) :)

Πριν 3 μέρες αγόρασα και εγώ αυτό το πολύ καλό κινητό, έχοντας διαβάσει μεγάλο ποσοστό του thread.

 

Εντυπώσεις:

 

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (αν και βλέπε παρακάτω... :-( )

 

Άριστο το ραδιόφωνο, αν και με μερικά αναμενόμενα προβλήματα λήψης

(πχ στο τρένο σε ανοιχτο χώρο, όχι σε τουνελ κάνει αλλαγές απο mono σε

stereo οταν περνάει μεσα από κτήρια)

 

Αναπαραγωγή mp3 και λοιπών ηχων από μεγαφωνάκι: αρκετά καλή ανάλογη με άλλα αντιστοιχα Nokia

(δυστυχώς καμία σύγκριση με N70)

Αναπαραγωγή mp3 και λοιπών ηχων από hans Free: στα όρια του αποδεκτού, περίπου όπως το περίμενα.

 

Αυτονομία: περίπου 36 ωρες (2η φόρτιση)

 

Η οθόνη κάνει και σε μένα ενα αναιπαίσθητο gzzzz οταν ανοίγει ο φωτισμός!!!

 

Το firmware μου είναι V4.0526.2 15-08-05 RM-51

να το πάω για αναβάθμιση? προσφέρει τιπότα το καινούριο εκτός από προβλήματα στην μορφοποίηση καρτών?

εχω μια 256 trascent μορφοποιημένη από υπολογιστή.

 

Το πήρα από κατάστημα cosmote με μικρή επιδότηση για μεταφορά από το 90 στο 120

217Ε, και με άφησαν α το δώ αν έχει καμμλενα pixel. Το πρόβλημά είναι οτι αφού το ψείρισα χαρηκα που δεν

είχε καμμένα πιξελ, δεν το εψαξα παραπάνω.

Οταν γύρισα σπιτι είδα οτι από την μεριά των υπερύθρων ειχε λιγο κενό ανάμεσα στην πισω ασημενια και μαύρη πρόσοψη...

Εντάξει ετρεξα μέχρι εναν γερμανό και μου βιδωσαν την πίσω βιδούλα και εφτιαξε (δεν έχα τα κατάλληλα κατσαβίδια... )

 

Κάτι αλλο που πρόσεξα (ανεπαίσθητο αλλα δεν μπορώ να σταματήσω

τον εαυτό μου να βρισκει μικρές ατέλειες και να χαλιέται για λαμακιες :confused: ) είνα οτι στο πάνω μέρος του κινητού η μπροστά

ασημένια πρόσοψη είνα πιο έξω από την πίσω με την αφή γινεται αισθητό καλύτερα..., το έχει παρατηρήσει κανέις αυτό?

 

Προβλήματα λογισμικού:

 

Όταν μιλάω με hans free στο τηλέφωνο όταν ο συνομιλητής μου μιλήσει λιιιγο πιο δυνατά

τα ακουστικά πικάρουν και ακούγεται ένα ενα ενοχλητικό κριτσικριτσι. :cry:

Δεν πρέπει να είναι πρόβλημα του συνομιλητή, γιατί το κάνει σε όλες τις κλήσεις

και δεν εμφανίζεται στο ακουστικό του κινητου (χωρις hans free).

 

Και ένα BUG : μερικές φορές οταν ακούω μπ3 στην έκθεση ο ήχος δεν μου χαμηλώνει...

(φαινεται η μπάρα να κατεβαίνει αλλα ο ήχος δεν χαμηλωνει... μέχρι να μην υπάρχει κουτάκι οπότε ξανικά από full ένταση σιγεί)

Με ρεσταρτ φτιάχνει. Δυστυχώς δεν κατάφερα να αναπαραγάγω το BUG, για να δώ με ποιά ακριβή ακολουθία γεγονότων συμβαίνει,

απλά μετα από σκάλισμα πάω να ακούσω ενα μπ3 και εμφανίζεται.Το έχει παρατηρήσει κανέις?

 

Λέτε να διορθώθούν τα δύο τελευτάια με αναβάθμιση? Ειδικά το κριτσικριτσι στις κλήσεις είναι αρκετά ενοχλητικό. ΤΟ enhanced Full Rate EFR πως μπαίνει μπας και το διορθώσει?

 

Συμπέρασμα:

Πολύ καλό κινήτό, άριστο για τα λεφτά του. Τα θετικά του δεν τα αναφέρω γιατί είναι ήδη γνωστά από προηγούμενα post.

 

 

Ευχαριστώ την κοινότητα του Myphone για τις πολύτιμες πληροφορίες που παρέχει και δεν υπάρχουν πουθενά αλλού!:)

 

Sorry για το μεγάλο ποστ, δεν θα επαναληφθεί αλλά εχω ενθουσιαστει με το 3230, καθως το προηγούμενο κινητό μου ήταν το 3510 σκετο (οχι i)

(παλίο αλλά σκυλι! δεν κατάλαβαίναι τπτ από πτώσεις κτλ)

Είχα βεβαια επαφή με symbian από το 6600 του πατέρα μου.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πριν από λίγες μέρες μια MMCmobile απο το Πλαισιο του Πειραιά μόνο 47 ευρώ!!!(512mb της Transcend).Έχω διαπιστώσει μεγάλη διαφορά ταχύτητας με την παλιά 256mb που είχα;)

σου την έκανε φορμάτ το τηλέφωνο ή από card reader?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχετε να προτεινετε κανενα προγραμμα που να αλλαζει ολα τα εικονιδια(αν γινεται και μεσα στα μνμτα)?

(εκτος του glass firefox)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα BUG : μερικές φορές οταν ακούω μπ3 στην έκθεση ο ήχος δεν μου χαμηλώνει...

(φαινεται η μπάρα να κατεβαίνει αλλα ο ήχος δεν χαμηλωνει... μέχρι να μην υπάρχει κουτάκι οπότε ξανικά από full ένταση σιγεί)

Με ρεσταρτ φτιάχνει. Δυστυχώς δεν κατάφερα να αναπαραγάγω το BUG, για να δώ με ποιά ακριβή ακολουθία γεγονότων συμβαίνει,

απλά μετα από σκάλισμα πάω να ακούσω ενα μπ3 και εμφανίζεται.Το έχει παρατηρήσει κανέις?

 

Χρονια πολλα και καλα!!!!!Αυτο που λες το εχω παρατηρησει και γω.Και το πηγα μια φορα στο Νοκια κλαμπ και χαμηλωνε κανονικα.:wacko: :wacko: Και λεω προχθες το εκανε.Μ λενε να το κανεις ρεσταρτ καμια φορα κολλαει.Τοτε ειχε κανει ρεσταρτ μονο του γιαυτο δουλευε.Αλλα προχθες ειδα οτι εκανε ξανα.Και σκεφτομαι να το παω για αναβαθμιση.Το ειχα κανει τον προηγουμενο μηνα σαυτη που εχεις και εσυ.Εχει ακομα μια πιο καινουρια που λεει οτι κανει κατι αλλαγες στο bluetooht.

tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχει ακομα μια πιο καινουρια που λεει οτι κανει κατι αλλαγες στο bluetooht.

Ειναι η 4.0537.0 απο 19-9-05.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχετε να προτεινετε κανενα προγραμμα που να αλλαζει ολα τα εικονιδια(αν γινεται και μεσα στα μνμτα)?

(εκτος του glass firefox)

:blink: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=10018 προς τις τελευταιες σελιδες υπαρχουν και πιο πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι αλλάζει αυτή η καινούρια αναβάθμιση? Βελτιώνει τιποτα?

ΤΟ BUG με τον ηχο που δεν χαμηλώνει μου φαίνεται οτι έχει σχέση με το αν ακούς ραδιόφωνο και διακοπεί για τηλέφωνημα... αλλα δεν είμναι σίγουρος...:O

 

Το πικάρισμα που ακούω το ακούει κανένας άλλοσ η παιζει να είναι ελλάτωμα του κινητού μου?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Koitaxte ti brika!!!!

(w*w.allaboutsymbian.com/archive/t-41850.html)

 

SeanCF

30-11-2005, 08:02 PM

Saw this on another site, thought it might be of interest here:

 

 

New data package v37.0 (MCU SW 4.0537.0) has been released for RM-51.

 

Changes/improvements made from MCU SW v 4.0526.2 to v 4.0537.0:

- Bluetooth:

- SW support for new Bluetooth module added

- Improvement for pairing devices

- Improved handling of volume control when music player is stopped by incoming phone call !!!!!!!(Να αυτό που ψάχναμε!!!)

 

Changes/improvements made from MCU SW v3.0505.2 to v4.0526.2:

- Call and network management

- A warning tone just before the ringing tone is played due to safety

reason, but the sound level has been reduced by 10dB

- Warning tone is not played when the ringing tone is set to “Off”

 

- GPRS

- Improved handling of GPRS request from network enabling streaming at high rate

 

- Browser

- Improvement for browser when trying to access some specific web pages

- The UPD range was previously limited to the range 6970-32000 and now the supported range is 1024 (0x400) and 65535 (0xFFFF)

 

- SMS

- The phone enables a use of vibra also in the “silent” profile

 

- MMS

- The message symbol blinks when the phone memory is full and the symbol discontinues after messages have been deleted.

- The session control has been improved to ensure proper handshake with the network so all MMS’s sending acknowledgements are better interpreted by the phone

 

- Games

- “Agent V” will be muted when the silent profile is selected

 

- SIM

- The phone's SIM Driver has been update to be able to handle NULL strings send from the Gemplus SIM card, and thereby enabling improved roaming

 

- Java

- Improvement for Java application in order to avoid a memory leak in Java games

- Improvement for the start-up sequence when starting up the phone

- Improvement in camera picture quality when preview the taking (1xmode) image

- Updated made to the camera driver, when the camera is used for still pictures in Night mode and if the camera needs to refocus

- Improvement when muvee clip created

- Improvement for MP3 sound quality !!!!

(δεν παιζει να είναι stereo αλλα τουλαχιστον να μην ακούγεται τόσο ελλεεινα!!!)

 

(h*tp://img505.imageshack.us/img505/1007/3230fw10fr.jpg) apo aloy

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!

Επειδή μέσα στην ατυχία μου βρίκα λίγη τύχη , σκέφτομαι να αγοράσω μία 512mb rs-mmc κάρτα μνήμης για το κινητό (3230 αφού βρισκόμαστε και στο ανάλογο thread).

Ωστόσο,επειδή έχω προσέξει ότι υπήρχαν κάποια προβλήματα συμβατότητας με διάφορες μάρκες (kingston κλπ) θα ήθελα κάποιος που έχει 512 κάρτα και δουλέυει άψογα να μου πει τι εταιρείας είναι.(μου είναι λίγο δύσκολο να ψάχνω μία-μία τις σελίδες του θρέντ).

Θα ήθελα να μου πείτε ποιά από τις παρακάτω δουλέυει με βεβαιότητα στο 3230

  • KINGSTON 512MB RS DUAL VOLTAGE MMC
  • TRANSCEND RS MMC 512MB (DUAL VOLTAGE h' mh dual voltage)
  • SANDISK 512MB RS MULTIMEDIA CARD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...