Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σαν τι έχει ακουστεί? εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα... Καλά μόνο έμενα με ενοχλεί τόσο η έλλειψη δόνησης για μηνύματα στο αθόρυβο?
Το ένα είναι που δε φορμάρει τις μη αυθεντικές κάρτες και το άλλο που χαμηλώνει το "μπιπ". Αυτά τα δυο αρκούν να με κάνουν να περιμένω. Οσο για τα μηνύματα στο αθόρυβο δε θα το είχα καταλάβει αν δεν είχε ειπωθεί εδω:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τις μη αυθεντικες καρτες; και ποιες ειναι αυτες; εχω μια atp dual voltage.. αυθεντικη ειναι; επισης για να το παω για αναβαθμιση, που πρεπει να το παω, ποσες μερες θα περιμενω και ποσο θα μου κοστισει;
Link to comment
Share on other sites

Για να το φλασαρεις μονος σου το κινητο το προγραμμα βρισκεται.Αντε και το firmware.Ποιος ομως παραγγελνει το εξαρτημα αυτο που κανει αναβαθμιση.Το εξαρτημα της Fhinix ή καπως ετσι που υποτηθετε οτι δουλευει και η νοκια μαυτο κανει γυρω στα 300 δολλαρια.Το εψαχνα περσι και με τις τιμες τα παρατησα.Για μια φορα το χρονο που θα το πηγαινεις για αναβαθμιση και αν και θα πληρωνεις 23 ευρα δεν ειναι τπτ στα 300 δολλαρια και μια ζωη.Γιατι κακα τα ψεμματα μετα απο 2 χρονια αλλαζεις κινητο και δεν το υποστηριζει η συσκευη αυτη,τι κανεις??????? :)
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

τις μη αυθεντικες καρτες; και ποιες ειναι αυτες; εχω μια atp dual voltage.. αυθεντικη ειναι; επισης για να το παω για αναβαθμιση, που πρεπει να το παω, ποσες μερες θα περιμενω και ποσο θα μου κοστισει;

 

 

Lux, φαίνεται ότι με την καινούρια έκδοση του firmware (v4.0537.0), δημιουργούνται προβλήματα με τις απλές RS-MMC κάρτες (δηλαδή αυτές που δεν είναι Dual-Voltage), ακόμα και για τις 256άρες πόσο μάλλον για 512ΜΒ και 1GB, ούτε λόγος να γίνεται. Πιστεύω ότι και κάρτα τρίτου κατασκευαστή να αγοράσεις, αν είναι Dual-voltage, όπως η ΑΤΡ που αγόρασες εσύ, δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως, με τις τιμές των καρτών της Nokia, οι οποίες έχουν πέσει αρκετά (και εννοώ τις MMCmobile), είναι κατα τη γνώμη μου προτιμότερο να πάρει κανείς την αυθεντική της Nokia, μιας και είναι και πιο γρήγορη και 100% συμβατή με το κινητό.

 

Όσο για την αναβάθμιση, εγώ στο Nokia Shop πήγα, μου το κράτησε το κινητό για καμιά ώρα, αν και πιστεύω η αναβάθμιση διαρκεί αρκετά λιγότερο. Και βέβαια δεν πληρώνεις τιποτα αν είσαι εντός εγγύησης. Απλά πριν το πας, μην ξεχάσεις να κάνεις backup, μιας και σβήνονται όλα τα δεδομένα του τηλεφώνου.

 

 

:) :rocket:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις εγκατεστημένες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης και το κάνεις αναβάθμιση, μετά την αναβάθμιση θα δουλεύουν αυτές οι εφαρμογές ή είναι καλύτερα να τις βγάλεις τελείως πριν την αναβάθμιση?
Link to comment
Share on other sites

άμα έχεις εγκατεστημένες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης και το κάνεις αναβάθμιση, μετά την αναβάθμιση θα δουλεύουν αυτές οι εφαρμογές ή είναι καλύτερα να τις βγάλεις τελείως πριν την αναβάθμιση?

Οπως ειναι το κανεις αναβαθμιση και οτι εφαρμογη δεν δουλευει (οι περισσοτερες δηλαδη) την κανεις εγκατασταση ξανα.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την αναβάθμιση, εγώ στο Nokia Shop πήγα, μου το κράτησε το κινητό για καμιά ώρα, αν και πιστεύω η αναβάθμιση διαρκεί αρκετά λιγότερο. Και βέβαια δεν πληρώνεις τιποτα αν είσαι εντός εγγύησης. Απλά πριν το πας, μην ξεχάσεις να κάνεις backup, μιας και σβήνονται όλα τα δεδομένα του τηλεφώνου.

:) :rocket:

Αν θυμαμαι καλα 15 λεπτα χρειαστηκε η αναβαθμιση που εκανα.Οσο για τα δεδομενα σου,αν ειναι οκ το παλικαρι,θα σου τα κανει αυτος backup,στην περιπτωση που εσυ ξεχασεις.

το μηνυμα " μη εγκυρη SIM" το βλεπω κι εγω μερικες φορες,μετα απο εντονο ψαξιμο εφαρμογων και φωρτηση μπαταριας .Το ιδιο κανω και ολα οκ.

Μια και θα σας ξαναδιαβασω :p παλι του χρονου,ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ & ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πηγα για αναβάθμιση.

Ο ανθρωπος στο NOkia shop στην κηφησια πρώτα μου εκανε backup (Menu==>πρόσθετα==>κάρτα μνήμης==>επιλογές==>Αντιγρ. Μνημης Τηλ.) και μετά το επανέφερε (Menu==>πρόσθετα==>κάρτα μνήμης==>επιλογές==>Επαναφ από κάρτα), και όλα ήταν όπως πριν. δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εδώ λέτε οτι χάνονται όλα τα δεδομενα!... εμένα ολα μου δούλευαν και οι ρυθμίσεισ που είχα κάνει (πχ στο bluetooth ktl):D

 

Πάντως όντως το MP3 είναι λιγο βελτιωμένο και το BUG με την ένταση του ήχου δεν παρουσιάστηκε...

 

Πάντως το πικάρισμα εμεινε εκεί που ήταν :mad: :mad: :mad:

δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα με τον Panagioti "και ο συνομιλητης μου ακουγεται πολυ τσιριχτα και αλλιωμενα. "

Link to comment
Share on other sites

Το επισημαίνω γιατί από πάνω λένε οτι θέλουν εγκαταστάσεις εκ νέου οι εφαρμογές και οτι χάνονται τα μυνύματα και οι επαφές...ενώ με μια απλή διαδικασία γλιτώνεις κόπο

Άσε και οτι είναι πολύ πιο γρήγορο από το να το κάνεις backup από το PC με Bluetooth:O

Link to comment
Share on other sites

Το επισημαίνω γιατί από πάνω λένε οτι θέλουν εγκαταστάσεις εκ νέου οι εφαρμογές και οτι χάνονται τα μυνύματα και οι επαφές...ενώ με μια απλή διαδικασία γλιτώνεις κόπο

Άσε και οτι είναι πολύ πιο γρήγορο από το να το κάνεις backup από το PC με Bluetooth:O

Δεν πιανει παντα αυτο το back up . Σε εμενα κολλουσε στα μισα και εκανε restart το κινητο χωρις να μπορει να περασει το back up απο την καρτα. Και μιλαμε για μετα την αναβαθμιση. Το back up απο το pc suite το δεχτηκε μια χαρα. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σχολιάσω τα εξής θέματα που τέθηκαν:

 

1. Όσον αφορά το backup των δεδομένων της κάρτας μνήμης (όχι μετά από αναβάθμιση, αλλά μετά από φορμάρισμα της κάρτας ή για να μεταφέρεις δεδομένα της μιας κάρτας στην άλλη) δεν υπάρχει αμφιβολία. Ένας card reader, full backup ΟΛΟΥΣ τους φακέλους της κάρτας (ακόμα και το system που είναι κρυφός φάκελος) και με την επαναφορά όλων των φακέλων, όλες οι εφαρμογές δουλεύουν όπως πριν. Εγγυημένο 100%, το έχω δοκιμάσει δεκάδες φορές και έχει εγγυημένα αποτελέσματα.

 

2. Όσον αφορά το backup της μνήμης του τηλεφώνου μέσω Nokia Suite (Content Copier), δε δουλεύει πάντα το πλήρες backup (η επιλογή "Δημιουργήστε πλήρη αντίγραφα"), πράγμα που μου το είπε και ο υπάλληλος του Nokia Shop. Είναι προτιμότερο να κάνεις ξεχωριστό backup τις διάφορες "ενότητες", όπως ρυθμίσεις, επαφές, ημερολόγιο κλπ. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να επαναφέρεις π.χ. μόνο το ημερολόγιο ή μόνο τις ρυθμίσεις κλπ.

 

3. Η εφαρμογή "Αντιγραφή των δεδομένων του τηλεφώνου στην κάρτα μνήμης" μέσα από το τηλέφωνο (Μενού-> Πρόσθετα-> Κάρτα μνήμης) είναι αξιόπιστη και δουλεύει πολύ καλά, αποθηκεύει Ρυθμίσεις, επαφές, ημερολόγιο κλπ.

 

Υ.Γ.: Όσον αφορά τη λειτουργία των εφαρμογών της κάρτας μνήμης μετά από αναβάθμιση, από ό,τι έχω παρατηρήσει, κάποιες εφαρμογές, κατά κύριο λόγο Java, δεν δουλεύουν. Φαίνεται ότι παρόλο που εγαθίστανται στην κάρτα μνήμης, κάποιες δηλώνονται και στη Flash μνήμη του τηλεφώνου (κάτι σαν registry), η οποία μνήμη βέβαια με την αναβάθμιση σβήνεται.

Επομένως, αν μετά την αναβάθμιση κάποια από τις εφαρμογές της κάρτας δεν ξεκινάει, θέλει ξανά εγκατάσταση. Όχι όμως όσες δεν παρουσιάζουν πρόβλημα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να σχολιάσω τα εξής θέματα που τέθηκαν:

1. Όσον αφορά το backup των δεδομένων της κάρτας μνήμης, δεν υπάρχει αμφιβολία. Ένας card reader, full backup ΟΛΟΥΣ τους φακέλους της κάρτας (ακόμα και το system που είναι κρυφός φάκελος) και με την επαναφορά όλων των φακέλων, όλες οι εφαρμογές δουλεύουν όπως πριν. Εγγυημένο 100%, το έχω δοκιμάσει δεκάδες φορές και έχει εγγυημένα αποτελέσματα.

Θα συμφωνισω. Ο πιο γρηγορος τροπος.

2. Όσον αφορά το backup της μνήμης του τηλεφώνου μέσω Nokia Suite (Content Copier), δε δουλεύει πάντα το πλήρες backup (η επιλογή "Δημιουργήστε πλήρη αντίγραφα"), πράγμα που μου το είπε και ο υπάλληλος του Nokia Shop. Είναι προτιμότερο να κάνεις ξεχωριστό backup τις διάφορες "ενότητες", όπως ρυθμίσεις, επαφές, ημερολόγιο κλπ. Το πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να επαναφέρεις π.χ. μόνο το ημερολόγιο ή μόνο τις ρυθμίσεις κλπ.
Θα συμφωνισω οτι το ξεχωριστο back up των αρχειων μεσω pc suite ειναι ο ορθοτερος τροπος. Και δεν μου "κρεμασε" μετα την αναβαθμιση το κινητο οταν του περασα το full back up μου...

3. Η εφαρμογή "Αντιγραφή των δεδομένων του τηλεφώνου στην κάρτα μνήμης" μέσα από το τηλέφωνο (Μενού->Πρόσθετα->Κάρτα μνήμης) είναι αξιόπιστη και δουλεύει πολύ καλά, αποθηκεύει Ρυθμίσεις, επαφές, ημερολόγιο κλπ.

Θα διαφωνισω. Λειτουργει καλα αλλα μετα απο αναβαθμιση δεν λειτουργει παντα. Ετσι ειναι ρισκο να εχεις μονο αυτο για back up. Εχει τα προβληματακια του...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνισω. Λειτουργει καλα αλλα μετα απο αναβαθμιση δεν λειτουργει παντα. Ετσι ειναι ρισκο να εχεις μονο αυτο για back up. Εχει τα προβληματακια του...

 

Ναι, όντως, με έχει κρεμάσει κι εμένα 1-2 φορές. Είναι όμως μια κάποια λύση αν είσαι εκτός σπιτιού, π.χ. σε ταξίδι και θέλεις να έχεις ένα αντίγραφο των επαφών και των ρυθμίσεων στην κάρτα, just in case, ποτέ δεν ξέρεις, μήπως χρειαστεί να κάνεις format στη μνήμη του κινητού. Με λίγα λόγια είναι μόνο μια λύση ανάγκης. Εννοείται ότι το backup από Nokia PC Suite είναι το μόνο σίγουρο.

 

Να επισημάνω ότι αν έχεις κάποιες απαιτήσεις παραπάνω, δεν είναι ενδεδειγμένος ο συγχρονισμός με Outlook. Π.χ. αν θέλεις σε μία επαφή να βάλεις π.χ. 4 κινητά τηλέφωνα, 6 σταθερά, 7 e-mail και 10 web addresses ή να βάλεις δικές σου ετικέτες στα πεδία (τραβηγμένες περιπτώσεις βέβαια), το Outlook τα αλλάζει όλα και μετά από το συγχρονισμό δεν είναι όπως τα είχες πριν. Απλά διότι δεν υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες των επαφών που υποστηρίζει το Symbian. Οι παραπάνω περιπτώσεις που ανέφερα αντιμετωπίζονται ΜΟΝΟ με backup με το PC Suite - Content copier.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως, με έχει κρεμάσει κι εμένα 1-2 φορές. Είναι όμως μια κάποια λύση αν είσαι εκτός σπιτιού, π.χ. σε ταξίδι και θέλεις να έχεις ένα αντίγραφο των επαφών και των ρυθμίσεων στην κάρτα, just in case, ποτέ δεν ξέρεις, μήπως χρειαστεί να κάνεις format στη μνήμη του κινητού. Με λίγα λόγια είναι μόνο μια λύση ανάγκης. Εννοείται ότι το backup από Nokia PC Suite είναι το μόνο σίγουρο.

Που σημαινει οτι το καλυτερο backup ειναι αυτο που εχεις παρει την στιγμη που εχεις βαλει τις επαφες σου και εχεις κανει τις ρυθμισεις στην συσκευη σου.Οτιδηποτε αλλο προσθεσεις `η εγκαταστησεις ,ισως να ειναι και προβλημα.Το εχεις στην καρτα σου και ασε να ρεσταρει η συσκευη οσο θελει.Εχε και εναν φακελο με τις απαραιτητες εφαρμογες και παιχνιδια που θελεις και εισαι οκ για μετα το φορματ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !:)

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και ευτυχία και δημιουργικές στιγμές με το αγαπημένο μας μηχανάκι (3230).

 

:) :) :) :) :) :)

 

Μιας και μιλούσαμε για το Nokia PC Suite, να επισημάνω ένα πρόβλημα που υπάρχει με το καινούριο PC Suite, την version 6.7. Θα έχετε παρατηρήσει φαντάζομαι ότι το νέο Content Copier υποστηρίζει πια μόνο πλήρες backup. :mad: Δεν υπάρχει πια η επιλογή για μεμονωμένο backup επαφών, ρυθμίσεων, ημερολογίου κλπ. :mad: Αυτό πιστεύω είναι μέγα λάθος από την πλευρά της Nokia. Το μεμονωμένο backup είναι πιο ευέλικτο και στο κάτω-κάτω θα έπρεπε να υπάρχει ως επιλογή γι' αυτούς που το χρειάζονται. Δεν μπορώ να καταλάβω τη σκοπιμότητα για αυτή την αλλαγή. Ελπίζω να αλλάξει στην επόμενη version της PC Suite. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ την version 6.6 rel 18.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια παιδια.. επειδη με εχει νευριασει ο χρονος που πρεπει να περιμενω σε καθε φωτογραφια που βγαζω ( γινεται σε ολα τα νοκια ή μονο στο συγκεκριμενο μοντελο; ) υπαρχει καποιο αντιστοιχο προγραμμα, αλλα χωρις την χρονικη καθυστερηση;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσα SMS χωράνε στη μνήμη του 3230 ?

Έχω φθάσει αισίως τα 230 και συνεχίζω ... (θυμάμαι από εποχές series 40 που υπήρχει περιορισμός στα 160 εάν δεν κάνω λάθος).

Με τα series 60 και συγκεκριμμένα με το 3230 τι παίζει ??

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσα SMS χωράνε στη μνήμη του 3230 ?

Έχω φθάσει αισίως τα 230 και συνεχίζω ... (θυμάμαι από εποχές series 40 που υπήρχει περιορισμός στα 160 εάν δεν κάνω λάθος).

Με τα series 60 και συγκεκριμμένα με το 3230 τι παίζει ??

δεν εχει περιορισμο ουσιαστικα, οσα χωρανε στα 6 mb ή στην καρτα μνημης αν βαλεις το MsvDriveE.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ξεκινησα να αποθηκευω(εισερχομενα-εξερχομενα κτλ.) απο εποχες 6600 και εχω φτασει τα ~3000.

Δεν εχουν περιορισμο τα series 60

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

ποιόν mp3 player απ' όλους προτείνετε για 3230?

ultra mp3 για μενα καλο και οχι βαρυ γιατο κινητο μας ;)

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτο που ρωτησα; επισης υπαρχει τροπος για να αυξηθει ο ηχος των τραγουδιων στα τραγουδια και να καλυτερευσει η ποιοτητα τους; και τελος δονηση στα παιχνιδια μπορω να εχω; το λεω, γιατι στο k750 υπαρχει..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...