Jump to content

Δε βρίσκω τίποτα...


mclisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ίσως από τις λίγες φορές που έχω σκοπό να δαπανήσω ένα σημαντικό ποσό για αγορά νέου τηλεφώνου λόγω ατυχήματος με το Nexus 4 μου πριν λίγους μήνες (μαύρη η ώρα!) και παρ'όλα αυτά δυσκολεύομαι υπερβολικά να καταλήξω σε μία συσκευή σε σημείο που να σκέφτομαι ότι ίσως απλά να μην υπάρχει τίποτα καλό διαθέσιμο (για τα δικά μου κριτήρια) και να πρέπει να περιμένω άλλους 4-6 μήνες...

 

Να πω ότι το αρχικό budget μου ήταν 350-400 αλλά σύντομα το ανέβασα στα 500, μιλάω πάντα χωρίς συμβόλαια/δεσμεύσεις κτλ. και για αγορά μετρητοίς.

 

1) Μιλάω για high προς top-end συσκευή στην οποία θα κάνω πολλές χρήσεις όχι όμως gaming.

2) Είμαι σαφέστατα υπέρ του modding και γι'άυτό οπαδός (και πρώην ιδιοκτήτης) των Nexus συκευών (Nexus S, GNexus, N4). Είναι ίσως μια κακή συνήθεια γιατί πλέον οποιοδήποτε άλλο κινητό μου μοιάζει πολύ φορτωμένο/περιορισμένο/στυλιζαρισμένο.

 

Αρχική σκέψη λοιπόν το Ν5. Ναι αλλά τώρα βγήκε το 6άρι με ό,τι αυτό συνεπάγεται οπότε κάπως μου κακοφαίνεται να πάρω προηγούμενο μοντέλο.

 

Οκ, πάμε στο 6άρι τότε. Με τιμή γύρω στα 600Ε είναι πάνω από το budget μου αλλά είπα πως αν αριστεύει σε όλους τους τομείς είμαι μέσα. Και ενώ από τα specs και τις πρώτες εντυπώσεις είχα σχεδόν ψηθεί, διαβάζω τώρα για μέτρια μπαταρία και για την οθόνη αντιφατικά πράγματα πχ. εξαιρετική ευκρίνεια αλλά μέτρια φωτεινότητα και με έχουν φρενάρει αρκετά...

 

LG G3: Έχω δει το G2 από κοντά και πέραν του LG software και του theme το βρίσκω εξαιρετική συσκευή. Περίμενα λοιπόν πως το G3 θα πατάει πάνω στα δυνατά στοιχεία του 2 και θα βελτιώνει τα υπόλοιπα, αλλά διαβάζω για πολύ χειρότερη μπαταρία και lag λόγω QHD οθόνης και πάλι διστάζω.

 

HTC One M8: Κορυφαίο, κατά τα reviews, σε πολλούς τομείς και το gui της HTC είναι πιο minimal/αυστηρό σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις αλλά δεν μου αρέσει που η οθόνη του μου μοιάζει τόσο μακρόστενη, θέλω να μπορώ να διαβάζω άνετα σε landscape mode και η συγκεκριμένη μοιάζει λίγο στενότερη από άλλες 5άρες. Επίσης νομίζω ότι θα ήθελα να πάω σε 5,2"+

 

S5: Ούτε κατα διάννοια. Δεν ήμουν ποτέ φαν της σειράς, σε αντίθεση με γνωστό μου που έχει κάνει όλη την εκδρομή: S2-3-4 και πάντα μου τα έφερνε να τα "ξαλαφρώσω" έπειτα από λίγους μήνες χρήσης που δούλευαν στο 1/3 της αρχικής τους ταχύτητας. Υπερ-φορτωμένες και πανάκριβες συσκευές με πολύ μέτρια ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά που ζητάνε.

 

Κάτι σε Xperia? Ανώτερο ποιοτικά ίσως από Samsung αλλα μου φαίνεται ότι θα είναι φασαρία να έχω μια up-to-date "καθαρή" rom ανά πάσα στιγμή.

 

Τι άλλο μένει....;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου ίσως να διάλεγα κάτι από oppo find 7,oneplus one, Meizu mx4..Αν δεν τα έχεις δει, ρίξε μια ματιά, νομίζω θα σου αρέσουν
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω motorola moto x 2nd gen. Εμπειρία χρήσης nexus , άμεση υποστήριξη σε updates, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, και φρέσκο χρονολογικά μοντέλο. Αυτό για να είσαι μέσα στο budget. Εναλλακτικά κοίτα htc one m8, αν και λίγο παλιό από άποψη ημερομηνίας κυκλοφοριας. Αν θες να ξεφύγεις απο το budget σου, κοιτάς φυσικά το nexus 6, που ειναι ενα μεγεθυμένο moto x με ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά και το επισης πολυ καλό note 4( αν σε ενδιαφέρει η Samsung σαν επιλογή).
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Με κινέζικα δεν νιώθω άνετα να εμπλακώ (ναι τα πάντα πλέον φτιάχνονται εκεί αλλά Made in China με Made in China διαφέρει) και πέραν αυτού υπάρχουν και άλλοι λόγοι που θέλω να τα αποφύγω που ξεφεύγουν από αυτήν εδώ την κουβέντα.

 

To Note 4 είναι πιο πάνω και από το πιο πάνω που είχα θέσει ως όριο, τώρα βέβαια θα μου πεις τι 580 τι 620... Με χαλάνε λίγο και τα hardware buttons στο κάτω μέρος, μου μοιάζει αρκετά αναχρονιστικό και αδιάφορο το design του για 600+ ευρώ συσκευή.

 

Μοτο Χ ναι όλα ωραία αλλά 2300mah μπαταρία ρε γμτ;

 

Σόρρυ παιδιά δεν ξέρω τι να πω, μάλλον απλά ψάχνω δικαιολογίες για να περιμένω να πάρω το Ν6 όταν θα έχω φτάσει στο σημείο να μην μπορώ να υπομείνω άλλο το 5S που έχω τώρα (κοντοζυγώνει η ώρα...)

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

η θα περιμένεις (δεν ξέρω πόσο) η πας σε oppo find 7/7a (από Ευρώπη με 2 χρόνια εγγύηση και όλα τα σχετικά) η πας σε άψογο one plus one αλλα από την Κίνα, κάτι άλλο όσο και να σκεφτόμουν δεν βρήκα

n6 το είδα από κοντά και παρατήρησα 3 πράγματα

1. είναι υπερβολικά μεγάλο (στην τσέπη δεν χωράει)

2. οθόνη είναι υπερβολικά σκοτεινή (παίζει να είναι η ποιο σκοτεινή οθόνη που είδα σε smartphone)

3. αν το ζωρισεις λίγο (πχ browsing με 3g σε καμία βαριά σελίδα μπαταρία πέφτει σαν τρελή λες και την ρουφάει το υπερπεραν

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Στα 450-500 ευρώ το z3 παίζει μπάλα μονο του.

Προχωρά με κλειστά μάτια είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συσκευη και θα σου αφήσει άριστες εντυπώσεις.

http://www.skroutz.gr/s/5292680/Sony-Xperia-Z3.html

Καμία άλλη συσκευη απο αυτα που ανέφερες δεν αξίζει σήμερα σε αυτα τα λεφτά.

Ξεκάθαρα.

Αν θες να την βγάλεις πιο οικονομικά υπάρχει το z2 που είναι εξίσου αριστη λύση και value for money σήμερα.

http://www.skroutz.gr/s/4503696/Sony-Xperia-Z2-LTE-16GB.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στα 450-500 ευρώ το z3 παίζει μπάλα μονο του.

Προχωρά με κλειστά μάτια είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ συσκευη και θα σου αφήσει άριστες εντυπώσεις.

http://www.skroutz.gr/s/5292680/Sony-Xperia-Z3.html

Καμία άλλη συσκευη απο αυτα που ανέφερες δεν αξίζει σήμερα σε αυτα τα λεφτά.

Ξεκάθαρα.

Αν θες να την βγάλεις πιο οικονομικά υπάρχει το z2 που είναι εξίσου αριστη λύση και value for money σήμερα.

http://www.skroutz.gr/s/4503696/Sony-Xperia-Z2-LTE-16GB.html

θέλει συσκευή για να έχει πολλά mods και αρκετές rom κλπ, αν το παραβλεψει τότε ναι είναι άψογο το z?3

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο το πολύ modding που θες, στη θέση σου θα πήγαινα σε oneplus.

 

Αν ψάχνεσαι για μόντες, τότε ο παράδεισός σου είναι το OPO χαλαρά.:)

Philips Twist, Sony Ericsson T18s, Nokia 3310, Nokia 6600, Nokia 8830, Sony Ericsson P800 for ever
Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το Nexus 4, όλα τα κινητά έχουν καλύτερη μπαταρία, εκτός ίσως από το moto X που είναι στα ίδια.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα one+, αλλιώς αν αφήσεις το modding απέξω εμένα με κέρδισε το G3 με τις διαστάσεις του και τη μεγάλη οθόνη του. Όπως είπες, οι στενομακρες οθόνες τύπου One m8 έχουν μόνο ένα θετικό, το πιο εύκολο κράτημα.

 

Επίσης άριστη επιλογή είναι και το Sony Z3.

Link to comment
Share on other sites

Z3,δυνατό κινητό και μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα.

Επίσης πριν πάρεις κάποιο κινητό,ΜΠΕΣ στο χδα,να δεις τι υποστήριξη υπάρχει από πίσω

Link to comment
Share on other sites

Z3,δυνατό κινητό και μεγάλη υποστήριξη από την κοινότητα.

Επίσης πριν πάρεις κάποιο κινητό,ΜΠΕΣ στο χδα,να δεις τι υποστήριξη υπάρχει από πίσω

z3 αν κάνει unlock το bootloader πάει η camera στα ταρταρα, ειδικά στης βραδινές λήψεις γίνεται χάλι μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε βλέπω για να πιέζεσε και να παίρνεις το nexus 6 προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει σαν google. Μην ξεγελαστεις όμως και θεωρείς ότι παίρνοντας το nexus δεν παίρνεις android google με ότι συνεπάγεται αυτό με τα συν και τα πλην όμως θα κάνεις τη δουλειά σου με τα βασικά και μια χαρά με τις ενημερώσεις σου κτλ. Ξέρω μια φίλη που έχει το note 3 και δεν έχει χρησιμοποιησεί ποτέ τις επαγγελματικές δυνατότητες αυτού του κινητού. Τελως εγώ έχοντας περάσει και από το nexus και σημερινός κάτοχος του nexus 10 θα πήγενα στο lg g3 το δεκαεξάρι για να περάσω ωραία Χριστούγεννα με τα λεφτά που θα έχω για ρέστα
Link to comment
Share on other sites

1+1!

Το έχω από τον Αύγουστο και το έχω καταευχαριστηθεί.

Μπαταρία, οθόνη, σφαιράτο, καλή κάμερα, αναβαθμίσεις, πολλές και καλές Ρομ, καλή ποιότητα κατασκευής. Και όλα αυτά σε εξαιρετική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Note 3...και τελειωσες...μπορει να εχεις το TW αλλα οκ...βολευει γαντι ;) Και αμα θες μοντες..εχει μπολικες για custom kernel.Xperia z2,z3 εχει τοσο καλο UI η sony που δεν αξιζει να κανεις μοντες...φυσικα αμα θες nexus εμπειρια σε οχι nexus τηλ βαζεις την cyanogenmod(την οποια τρεχει το OnePlusOne και ειναι πολυ καλη)
Link to comment
Share on other sites

Note 3...και τελειωσες...μπορει να εχεις το TW αλλα οκ...βολευει γαντι ;) Και αμα θες μοντες..εχει μπολικες για custom kernel.Xperia z2,z3 εχει τοσο καλο UI η sony που δεν αξιζει να κανεις μοντες...φυσικα αμα θες nexus εμπειρια σε οχι nexus τηλ βαζεις την cyanogenmod(την οποια τρεχει το OnePlusOne και ειναι πολυ καλη)

 

τι αλλο θα ακούσουμε εχε καλο ui η sony........... οσα sony ειχα με την μια πέρασα η aosp/aokp η cm με apex launcher να έχουμε μια παραμετροποίηση της προκοπής , το ιδιο και στα samsung.........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...