Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ισχύει ότι ο φάκελος windows.old σβήνεται αυτόματα μετά από 30 μέρες από την εγκατάσταση των 10? και πόσο χώρο θα μου ελευθερώσει?

 

σε μένα πέρασαν οι 30 ημέρες, όμως είναι ακόμη εκεί.

μάλιστα δε σβήνει με απλή διαγραφή, διάβασα πριν λίγο καιρό σε προηγούμενες αναφορές, πως θέλει μια ειδική διαδικασία.

αυτή εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398250#post6398250

όμως εγώ δε γνωρίζω αγγλικά, οπότε θα πω κάποιον γνώστη να μου το διαγράψει.

 

από τη microsoft μου είπαν πως δε χρειάζεται να κάνω καθαρή εγκατάσταση.

ποια είναι η άποψή σας, όποιοι κάνατε είδατε διαφορά και πού;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά πως κάνουμε καθαρή εγκατασταση windows 10 στο tablet ;;;

 

Απο recovery menu εκει που λέει reset my PC επιλέγεις ολική διαγραφή δίσκου χωρις διατήρηση ρυθμίσεων η αρχείων και ετσι θα εχεις κανει καθαρη εγκατάσταση των Windows.

Βέβαια προηγούμενος να εχεις αναβαθμίσει στην 1511/10586 την τελευταία έκδοση των Windows 10 του Νοεμβριου.

 

Αν δεν το εχεις κανει δεν εχει νόημα να κανεις καθαρη εγκατάσταση.

 

Την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση των 10 την κάνουμε μέσω Windows update η αλλιως πιο εύκολα μέσω Windows media creation tool κατεβάζοντας το ISO και τρέχουμε το εκτελέσιμο αρχείο μέσω απο τα Windows.

 

Τα εχω γράψει 1-2 σελίδες πισω.

 

Κάντε λιγο το κόπο να διαβάζεται λίγες σελίδες πισω διοτι παρομοια απορία εχει δωθεί απάντηση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως κάνουμε καθαρή εγκατασταση windows 10 στο tablet ;;;

 

δες εδώ.

http://www.pcsteps.gr/34523-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-windows-10/

 

alex απάντησα πριν προλάβω να δω πως απάντησες κι εσύ.

πες μου την άποψη σου, από τη microsoft, μου είπαν πως δε χρειάζεται να κάνω καθαρή εγκατάσταση ισχύει;

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραίτητο με αυτο τον τροπο.

Και με τον τροπο που ανέφερα γίνεται εξισου και μέσα απο τα Windows χωρις να μπλέκουμε με USB boot και clean install με αυτον τον τροπο.

 

Μην ακούς τι λένε.

Κάνε κανονικα να ελαχιστοποίησεις στο ελάχιστο τα οποία bugs.

 

Αν βέβαια όλα λειτουργούν ρολόι κάτσε εκει που είσαι να μην στήνεις απο την αρχή το tablet.

 

Αλλα για όσους εχουν αγοράσει αυτές τις ημέρες καινούργιο μηχάνημα οποιοδήποτε και οχι αποκλειστικά tablet η εχουν bugs με την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση των 10, το clean install ειναι επιβεβλημένο θα ελεγα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα...χτες ξεκινησα το clean install και οταν τελειωσε στην πρωτη επανεκκινηση...το tablet εσβησε ξαφνικα και απο τοτε δεν ξανασυνηλθε...Βρε τι power για 20δευτ, τι συνδετηρα εβαλα για hard reset τιποτα αυτο...διαβαζοντας στο ιντερνετ ειναι κατι "κοινο" με τα lenovo miix2 κυριως μοντελα...

 

Οποτε παμε για D-O-A? πως γινεται αυτο? Σκεφτομαι μηπως κανω ταυτοχρονα και αιτηση υπαναχωρησης γιατι μερικα θεματακια με προβληματιζουν και δω κατι αλλο στο προσεχες μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Τρομάρα μου ξέρω και απο υπολογιστές.

 

http://s16.postimg.org/mvxz7q49t/Untitled.jpg

 

απο εδώ κάνω καθαρή εγκατάσταση ;;

αν ναι ποια απο τις 3 επιλογές πάω ;;

επίσης στο δίσκο υπάρχει και ένα recavery που πιάνει περίπου 4.5GB , αυτό διαγράφεται ;;

Έχω περασει απο εχθές την τελευταια εκδωση των 10

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο επιλέγεις και διαλέγεις full clean disk που θα σου δωσει στο επόμενο στάδιο.

Και μετα απλά κάθεσαι και περιμένεις κανα μισάωρο με 45 λεπτά εως ολοκληρωθεί.

Και είσαι έτοιμος μετα.

 

Να είσαι στο ρεύμα συνδεδεμένος όλο αυτο το διαστημα.

 

Το recovery άστο για μετα μην ασχολείσαι μαζί του τωρα.

 

Μετα αφου ολοκληρωθεί η επανεγκατάσταση θα διαγραφεί απο μονο του μετα απο 30 ημέρες η αλλιως το διαγράφεις εσυ χειροκινητα.

 

Κάνε το πρώτο και βασικό που ανέφερα στην αρχή.

 

Edit: Πας reset this PC

Πατάς get started και σου βγάζει 2 επιλογές.

Διαλέγεις το δευτερο που λέει remove everything

 

Μετα στο δευτερο πίνακα το πρώτο που λέει only the drive where Windows is install και το πατάς.

 

Και στον τρίτο πίνακα επιλέγεις remove files and clean the drive και το πατάς και αυτο ήταν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μην το κουράζουμε. Για το 95% των χρηστών είναι μια άψογη λύση και σε τιμή ευκαιρίας.

Υπάρχει και ένα 5% που έχει άλλες απαιτήσεις. Αυτό το 5% θα πρέπει αναγκαστικά να κοιτάει σε άλλες λύσεις με άλλο budget.

Η σε άλλες λύσεις με μικρότερο budget, πχ από Teclast x98 Air III έως x98 3G και Χ98 Plus (και μάλλον τα αντίστοιχα μοντέλα της Onda v919)...ανώτερες στις περισσότερες, αν όχι σε όλες τις κατηγορίες από τις προαναφερθείσες...

 

Για τα ελληνικά δεδομένα, αν θέλει κάποιος τοπική εγγυηση (και δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητος λόγος) είναι η πιο οικονομική και καλή επιλογή από τις επώνυμες....αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχει μειονεκτήματα ή πως θα ικανοποιήσει τους πάντες...και σίγουρα δεν χρειάζεται κανείς να πάει σε άλλο budget για να βρει καλύτερες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες και θετικές εντυπώσεις απο το tabletaki στην δουλειά με βολεύει και το μέγεθός του , αλλά παρατήρησα μετά την καθαρή εγκατάσταση των win 10 σαν να έγινε λίγο πιο αργό να τρώει κάτι σκαλώματα σε διάφορες σελίδες ακόμα και στο ρολάρισμα στην σελίδα
Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει κανείς σας παιχνίδια που κανουν χρήση του gyrosensor ή πώς αλλιώς λέγεται;

 

Εγκατέστησα το Asphalt 8: airborne και ενώ "στρίβω" πολλές φορές η ταμπλέτα "σκαλώνει", δεν ανταποκρίνεται στην αλλαγή της γωνίας δεξιά ή αριστερά ή το κάνει με καθυστέρηση...για να ξεσκαλώσει πρέπει να το κάνω λίγο δεξιά-αριστερά πριν φτάσω στο σημείο που θέλω να στρίψω.

...πρακτικά συμβαίνει σχεδόν συνέχεια...δηλαδή όχι μόνο μπορεί να μην ανανταποκριθεί στην αλλαγή της γωνίας, αλλά και να το κάνει με τρόπο που δεν είναι αντίστοιχος στο εύρος της γωνίας και στην ταχύτητα της αλλαγής (πόσο γρήγορα και πόσο θέλεις να στρίψεις δλδ)...

....που σημαίνει ότι δεν είναι περιστασιακό...

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα

- με το συγκεκριμένο παιχνίδι,

- με τον οδηγό (δεν έχω αναβαθμίσει οδηγούς, όπως ήρθε)

- ή με τα 8.1 ακόμη

 

Πρακτικά καθιστά το παιχνίδι unplayable, εκτός αν φχαριστιέται κανείς ιδιαίτερα τα γαμ@στ@υρίδια

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα χρηση του DOA για την ταμπλετα, περιμενω το νεο ταμπλετ συντομα...ελπιζω να κρατησει παραπανω...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Μπορώ να κατεβάσω τα win 10 να τα περάσω σε USB και μετά να μπουτάρω την ταμπλέτα απο το usb ώστε να περάσω απο εκει τα windows 10 και να σβήσω και το παρτισιον ( 5.5GB ) του σκληρού που είναι αποθηκευμένο το λειτουργικο ;;;

 

Μετά θα βρώ drivers ;; Δηλαδή να κάνω την διαδικασία όπως θα έκανα σε καποιο σταθερό υπολογιστή

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.

Μπορώ να κατεβάσω τα win 10 να τα περάσω σε USB και μετά να μπουτάρω την ταμπλέτα απο το usb ώστε να περάσω απο εκει τα windows 10 και να σβήσω και το παρτισιον ( 5.5GB ) του σκληρού που είναι αποθηκευμένο το λειτουργικο ;;;

 

Μετά θα βρώ drivers ;; Δηλαδή να κάνω την διαδικασία όπως θα έκανα σε καποιο σταθερό υπολογιστή

Ήδη με τα προηγούμενα βήματα που έκανες εχεις καθαρη εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης των Windows 10.

Γιατι θες να το μπλέξεις περισσότερο χωρις λογο;;;

 

Για διαγραφή γίνεται μέσα απο τα Windows οπως εχει αναφερθεί αρκετες φορες.

Δες και εδω

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/delete-files-using-disk-cleanup#delete-files-using-disk-cleanup=windows-10

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει παίξει κανείς σας παιχνίδια που κανουν χρήση του gyrosensor ή πώς αλλιώς λέγεται;

 

Εγκατέστησα το Asphalt 8: airborne και ενώ "στρίβω" πολλές φορές η ταμπλέτα "σκαλώνει", δεν ανταποκρίνεται στην αλλαγή της γωνίας δεξιά ή αριστερά ή το κάνει με καθυστέρηση...για να ξεσκαλώσει πρέπει να το κάνω λίγο δεξιά-αριστερά πριν φτάσω στο σημείο που θέλω να στρίψω.

...πρακτικά συμβαίνει σχεδόν συνέχεια...δηλαδή όχι μόνο μπορεί να μην ανανταποκριθεί στην αλλαγή της γωνίας, αλλά και να το κάνει με τρόπο που δεν είναι αντίστοιχος στο εύρος της γωνίας και στην ταχύτητα της αλλαγής (πόσο γρήγορα και πόσο θέλεις να στρίψεις δλδ)...

....που σημαίνει ότι δεν είναι περιστασιακό...

 

Δεν ξέρω αν είναι θέμα

- με το συγκεκριμένο παιχνίδι,

- με τον οδηγό (δεν έχω αναβαθμίσει οδηγούς, όπως ήρθε)

- ή με τα 8.1 ακόμη

 

Πρακτικά καθιστά το παιχνίδι unplayable, εκτός αν φχαριστιέται κανείς ιδιαίτερα τα γαμ@στ@υρίδια

Εγω το παίζω το συγκεκριμένο παιχνίδι με το να ορίσω να πατάω on screen δεξιά-αριστερά κατι σαν virtual button και ετσι να στρίβω προς οποία κατεύθυνση θέλω μέσα απο τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού και οχι να παίζω το tablet δεξιόστροφα και αριστερόστροφα.

Πολυ πιο πρακτικό το βλέπω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ήδη με τα προηγούμενα βήματα που έκανες εχεις καθαρη εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης των Windows 10.

Γιατι θες να το μπλέξεις περισσότερο χωρις λογο;;;

 

Για διαγραφή γίνεται μέσα απο τα Windows οπως εχει αναφερθεί αρκετες φορες.

Δες και εδω

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows/delete-files-using-disk-cleanup#delete-files-using-disk-cleanup=windows-10

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω το παίζω το συγκεκριμένο παιχνίδι με το να ορίσω να πατάω on screen δεξιά-αριστερά κατι σαν virtual button και ετσι να στρίβω προς οποία κατεύθυνση θέλω μέσα απο τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού και οχι να παίζω το tablet δεξιόστροφα και αριστερόστροφα.

Πολυ πιο πρακτικό το βλέπω.

 

Δηλαδή εσύ έχεις παρατηρήσει ένα ψιλο-κόλλημα στη λειτουργία του gyrosensor;

...αυτή είναι η πρώτη και γενική ερώτησή μου...αν παρατηρούνται κολλήματα στη λειτουργία του gyro-sensor και σε άλλους...

 

...αν αποφασίσω να λύσω το θέμα παρακάμπτοντάς το, αυτή είναι σίγουρα μια καλή επιλογή...θα δω όμως μήπως διορθώνεται με νέο οδηγό, αν υπάρχει...

...στη ταμπλέτα το προτιμώ κι όλας, ειδικά όταν η συγκεκριμένη δεν έχει και screen protector.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο οδηγό δεν βρήκα..κι αυτός που έχει η ταμπλέτα είναι generic της MS...αναβάθμισα πάντως το BIOS/Firmware και νομίζω πως βελτιώθηκε λίγο...λίγο όμως...
Link to comment
Share on other sites

Ήδη με τα προηγούμενα βήματα που έκανες εχεις καθαρη εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης των Windows 10.

Γιατι θες να το μπλέξεις περισσότερο χωρις λογο;;;

 

Πρώτον για να πειραματιστώ :lol: και δεύτερον για να εξοικονομήσω τα σχεδόν 6GB που πιάνει το λειτουργικό στο recovery

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας και πάλι μετά από ένα μήνα χρήση του miix 3 είμαι σχετικά ικανοποιημένος, προσπαθώ να προσαρμοστώ από τα αντροιτ, για εμένα έχει καλή οθόνη δεν βλέπω πουθενά πιξελ και η φωτεινότητα είναι καλή ,σερφάρω απροβλημάτιστα με χαλάει που το viber δεν δουλεύει στη λειτουργεία tablet και ο ήχος που είναι εξαιρετικά χαμηλός.Έκανα όλες τις αναβαθμήσεις χωρις όμως να κάνω καθαρη εγκατάσταση, όλα δουλευουν καλά εως εχθές που πηγα να ανοίξω το παιχνίδι candy crash soda saga το οποίο έώς εκείνη τη στιγμή δούλευε κανονικά, τώρα ενώ δείχνει να το φορτώνει σε 3-4 δεύτερα κλείνει το παιχνίδι και σε πετάει στην κεντρική οθόνη, ότι και αν έκανα δεν μπόρεσα να το λειτουργήσω, το διέγραψα και το ξαναεγκατέστησα αλλά τίποτε.... καμιά πρόταση κάποιος;;; Edited by coast_guard
Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα...χτες ξεκινησα το clean install και οταν τελειωσε στην πρωτη επανεκκινηση...το tablet εσβησε ξαφνικα και απο τοτε δεν ξανασυνηλθε...Βρε τι power για 20δευτ, τι συνδετηρα εβαλα για hard reset τιποτα αυτο...διαβαζοντας στο ιντερνετ ειναι κατι "κοινο" με τα lenovo miix2 κυριως μοντελα...

 

Οποτε παμε για D-O-A? πως γινεται αυτο? Σκεφτομαι μηπως κανω ταυτοχρονα και αιτηση υπαναχωρησης γιατι μερικα θεματακια με προβληματιζουν και δω κατι αλλο στο προσεχες μελλον...

 

Δλδ το συνδετήρα που τον έβαλες...?!!! Στο μικρόφωνο?!!!

 

Εμένα κάποια στιγμή, που ενώ bootare το εβγαλα απο το folio, μαλλον καποια εμπλοκη εφαγε καποιος driver και ενω συνεχισε να μπουταρει, η οθονη εκανε κατι σαν αναβοσβηματα χωρις να βλεπω καθολου επιφανεια. Πατωντας το power για 20δευτ. επανηλθε.

(Αυτο τωρα που δεν προτεινει λεξεις μου τη δινει λιγο γι' αυτο δε βαζω τονους)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Γινεται οταν σβηνω κατι απο την καρτα sd να πηγαινει στον καδο και να μη σβηνεται μονιμα και αν ναι πως?

Edited by niksta
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το συνδετήρα που τον έβαλες...?!!! Στο μικρόφωνο?!!!

 

LOL νομιζα οτι ειναι hard reset...τεσπα, ηρθε το replacement και παιζει μια χαρα (προς το παρον :cool:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι, σήμερα βρήκα και άλλο πρόβλημα, δεν δουλεύει η κάμερα στο viber μου γράφει ότι η κάμερα χρησιμοποιείται από άλλο πρόγραμμα αλλά εγώ δεν έχω άλλο πρόγραμμα ανοιχτό... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το RMA ηρθε το νεο Miix3...Εκανα αναβαθμιση σε win10, εκανα ClearPC και μετα..ειχα διαφορα θεματα με το Wifi...μετα απο πολυ ψαξιμο εβαλα αυτον τον Driver και νομιζω οτι τα πραγματα καπως στρωσανε. Αν εχετε τα ιδια προβληματα δοκιμαστε το.
Link to comment
Share on other sites

Δλδ το συνδετήρα που τον έβαλες...?!!! Στο μικρόφωνο?!!!

 

Εμένα κάποια στιγμή, που ενώ bootare το εβγαλα απο το folio, μαλλον καποια εμπλοκη εφαγε καποιος driver και ενω συνεχισε να μπουταρει, η οθονη εκανε κατι σαν αναβοσβηματα χωρις να βλεπω καθολου επιφανεια. Πατωντας το power για 20δευτ. επανηλθε.

(Αυτο τωρα που δεν προτεινει λεξεις μου τη δινει λιγο γι' αυτο δε βαζω τονους)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Γινεται οταν σβηνω κατι απο την καρτα sd να πηγαινει στον καδο και να μη σβηνεται μονιμα και αν ναι πως?

Αμα βάλεις Edge browser η Explorer μια χαρα εχει πρόβλεψη λέξεων.

Αμα σερφάρεις με chrome η Firefox ειναι θέμα των 2 browser.

 

Για το δευτερο πρεπει να πας στο εικονίδιο κάδο ανακύκλωσης ιδιότητες και να επιλέξεις micro sd και επιλογή να μην σβήνεται.

 

Δεν το εχω δοκιμάσει με micro sd αλλα με εξωτερικούς σκληρούς η φλασακια δουλεύει οπως θες.

Η λογική λέει θα δουλέψει και με την micro sd

Δοκίμασε το.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλεις Edge browser η Explorer μια χαρα εχει πρόβλεψη λέξεων.

Αμα σερφάρεις με chrome η Firefox ειναι θέμα των 2 browser.

 

Για το δευτερο πρεπει να πας στο εικονίδιο κάδο ανακύκλωσης ιδιότητες και να επιλέξεις micro sd και επιλογή να μην σβήνεται.

 

Δεν το εχω δοκιμάσει με micro sd αλλα με εξωτερικούς σκληρούς η φλασακια δουλεύει οπως θες.

Η λογική λέει θα δουλέψει και με την micro sd

Δοκίμασε το.

 

Το φαντάστηκα ότι είναι θέμα των browser αλλά έλεγα μήπως υπήρχε κάποια άλλη λύση χωρίς Edge κτλ.

 

Το άλλο με τον κάδο δε γίνεται. Δεν υπάρχει επιλογή. Βρήκα κάτι στο νετ αλλά δε το βλέπω εύχρηστο αλλά δεν είμαι σίγουρος και αν δουλεύει. Κάτι έκανα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάστηκα ότι είναι θέμα των browser αλλά έλεγα μήπως υπήρχε κάποια άλλη λύση χωρίς Edge κτλ.

 

Το άλλο με τον κάδο δε γίνεται. Δεν υπάρχει επιλογή. Βρήκα κάτι στο νετ αλλά δε το βλέπω εύχρηστο αλλά δεν είμαι σίγουρος και αν δουλεύει. Κάτι έκανα αλλά δεν είδα αποτέλεσμα.

Τότε η μόνη λυση να προσεχείς λιγο παραπάνω πριν σβήσεις κατι,ετσι ώστε μην διαγραφεί εντελως.

Μπορεί να υπαρχει και εναλλακτική λυση αλλα προσωπικά δεν το εχω ψάξει περαιτερω για micro sd.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...