Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Windows Update των windows 10 είναι λίγο σπασα@@@δικο ή εμένα μου φαίνεται επειδή είχα συνηθισει το παλιό?

Τι σε ενοχλει στο windows update?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι σε ενοχλει στο windows update?

 

Με ενοχλεί που δεν έχω τον έλεγχο που είχα στις προηγούμενες εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για όποιον ενδιαφέρεται, το ταμπλετ ειναι και παλι σε προσφορα στο Γερμανό.

 

πράγματι η τιμή είναι πάρα πολύ χαμηλή.

για πέντε ακόμη μέρες.

https://www.germanos.gr/product/lenovo-miix-3-10-30-wi-fi/20300842/

αγόρασα ένα ακόμη και για τη γυναίκα μου.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , είδα την προσφορά στο γερμανό και άρχισα να σκέφτομαι την αγορά του.

Μετά από ενα χρόνο που κυκλοφορεί πιστεύεται ότι αξίζει να δώσω τα 200 € για την αγορά του ή να προτιμήσω κάποιο άλλο με την ίδια τιμή.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ειλικρινά πιστεύω πως γίνεται φοβερή δουλειά στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , είδα την προσφορά στο γερμανό και άρχισα να σκέφτομαι την αγορά του.

Μετά από ενα χρόνο που κυκλοφορεί πιστεύεται ότι αξίζει να δώσω τα 200 € για την αγορά του ή να προτιμήσω κάποιο άλλο με την ίδια τιμή.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ειλικρινά πιστεύω πως γίνεται φοβερή δουλειά στο forum.

 

Ποιο άλλο έχει την ίδια τιμή, με αυτά τα χαρακτηριστικά;

διάβασες στην πρώτη σελίδα τα χαρακτηριστικά του;

γνώμη μου, αν ενδιαφέρεσαι κοίτα να το προλάβεις, γιατί απ ότι διάβασα ισχύει εκτός του χρονικού ορίου και

αριθμός τεμαχίων μέχρι εξαντλήσεως.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως πάτε; Έχω την εντυπωση οτι ουτε 6 ωρες δεν βγαζει το δικο μου.

Έχω παρατηρήσει ότι αν το αφήσω σε sleep mode ας πουμε 1 μερα, η μπαταρία μου πέφτει κατα 15%.

Για sleep mode, πολυ δεν ειναι;

Επισης το Lenovo Companion ώρες ώρες μου λεει ότι ισως υπαρχει προβλημα με την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως πάτε; Έχω την εντυπωση οτι ουτε 6 ωρες δεν βγαζει το δικο μου.

Έχω παρατηρήσει ότι αν το αφήσω σε sleep mode ας πουμε 1 μερα, η μπαταρία μου πέφτει κατα 15%.

Για sleep mode, πολυ δεν ειναι;

Επισης το Lenovo Companion ώρες ώρες μου λεει ότι ισως υπαρχει προβλημα με την μπαταρια.

 

Η μπαταρία όντως είναι από τα αδύνατα σημεία του. Δεν είναι και χάλια βέβαια. Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας.

Τόσο περίπου κρατάει και το δικό μου. Αλλά εξαρτάται από τη χρήση.

Πάντως το 15% σε 1 μέρα στο sleep mode μου φαίνεται αρκετά καλά. Εμένα νομίζω τρώει πολύ περισσότερο.

Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

μπαμ και κάτω πήγα το πήρα σήμερα...

:D

διαβάζοντας διάφορα στην συζήτησή σας ζαλίστηκα λίγο, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνω την αναβάθμηση που μου προτείνει στα 10αρια.

Έχετε να μου κάνετε καμιά υπόδειξη;

ευχαριστωωωωω

 

το ηχείο ρε παιδια με το ζορι ακουγεται....

Edited by coast_guard
Link to comment
Share on other sites

μπαμ και κάτω πήγα το πήρα σήμερα...

:D

διαβάζοντας διάφορα στην συζήτησή σας ζαλίστηκα λίγο, αλλά νομίζω ότι πρέπει να κάνω την αναβάθμηση που μου προτείνει στα 10αρια.

Έχετε να μου κάνετε καμιά υπόδειξη;

ευχαριστωωωωω

 

το ηχείο ρε παιδια με το ζορι ακουγεται....

Κατέβασε το media creation tool και ετσι κάντε αναβάθμιση στην τελευταία του Νοεμβρίου έκδοση των 10 εύκολα και απλά.

http://www.winbeta.org/news/use-microsofts-media-creation-tool-grab-windows-10-november-update

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το τσίμπησα !!

Αύριο πάω να το παραλάβω απο το κατάστημα.

Σε 2 μέρες θα πω εντυπώσεις :D

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ποιό και πόσο ; απο που ;

 

https://www.germanos.gr/product/lenovo-miix-3-10-30-wi-fi/20300842/

στα 199€

Αύριο ή Τετάρτη παραλαμβάνω :D:D:D

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

https://www.germanos.gr/product/lenovo-miix-3-10-30-wi-fi/20300842/

στα 199€

Αύριο ή Τετάρτη παραλαμβάνω :D:D:D

299€ μου το βγάζει τώρα και μάλιστα λέει "μη διαθέσιμο "

Το τελευταίο πήρες μάλλον...Καλορίζικο και απροβλημάτιστο να είναι

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα ξαναπήρα και εγώ.

μόνο που εγώ δεν έχω το άγχος, αν είναι καλό η όχι, γιατί είναι το δεύτερο που παίρνω.

η διαφορά είναι ότι το πρώτο που πήρα είναι 64gb 350 ευρώ, ενώ αυτό είναι 32 gb 200 ευρώ,

μ αυτή την τιμή, απλά είναι μακράν το καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο.

εύχομαι καλοδούλευτο και στους προηγούμενους φίλους που έγραψαν πως το πήραν.

και να είστε σίγουροι πως δε θα το μετανιώσετε ούτε στο ελάχιστο.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τα ξαναπήρα και εγώ.

μόνο που εγώ δεν έχω το άγχος, αν είναι καλό η όχι, γιατί είναι το δεύτερο που παίρνω.

η διαφορά είναι ότι το πρώτο που πήρα είναι 64gb 350 ευρώ, ενώ αυτό είναι 32 gb 200 ευρώ,

μ αυτή την τιμή, απλά είναι μακράν το καλύτερο από οποιοδήποτε άλλο.

εύχομαι καλοδούλευτο και στους προηγούμενους φίλους που έγραψαν πως το πήραν.

και να είστε σίγουροι πως δε θα το μετανιώσετε ούτε στο ελάχιστο.

 

Πώς μπορεί να είναι σίγουροι εκ των προτέρων αυτοί (πως δεν θα το μετανιώσουν στο μελλον) και πώς μπορεί να είσαι σίγουρος για τις ανάγκες των άλλων εσύ; Αυτο που μπορείς να κάνεις έγκυρα είναι να εκφράσεις την δική σου ικανοποίηση.

 

Για τα ελληνικά δεδομένα και τη τιμή είναι πολύ καλό (αν συνυπολογίσει κανείς την 2ετή εγγύηση και το οτι έρχεται με θήκη/πληκτρολόγιο), αλλά το αν θα ταιριάξει σε κάποιον κι αν θα μείνει αυτός ευχαριστημένος είναι τελείως άλλη συζήτηση.

 

Τα θετικά της ταμπλέτας είναι

- η αυτονομία για τη χωρητικότητα της μπαταρίας

- η 2ετής εγγύηση στην Ελλάδα

- η συνδρομή 1 έτους Office 365 + Skype 60λεπτά/μήνα πακέτο ομιλίας + 1GB στο Onedrive (Που λήγει κι αυτό βέβαια).

- Εκτός από τον ήχο δεν είναι κακή πουθενά αλλού...

 

Ωστόσο, προσωπικά έχω ξενερώσει (επειδή προέρχομαι από φτηνότερη μεν, αλλά καλύτερη κινέζικη ταμπλέτα)

- από τη μέτρια φωτεινότητα

- έναν ιριδισμό που εμφανίζεται σε λευκό φόντο, σαν να έχει η ταμπλέτα φτηνιάρικο screen protector, που στη πράξη μειώνει την ευκρίνεια κάπως (η μετάβαση από Retina και υψηλής ποιότητας οθόνη είναι μεγάλος υποβιβασμός)

- τον άθλιο ήχο

- το μέτριο Wifi που δεν ανταγωνίζεται ούτε το κινέζικο κινητό μου

- το κάπως αυξημένο βάρος

- την έλλειψη δεύτερης κάμερας στο πίσω μέρος...που για εκείνους που πραγματικά το χρειάζονται σε ένα εύρος "Office" εργασιών, η έλλειψη δυνατότητας να παίρνεις φωτογραφίες από έγγραφα, γραφήματα κοκ και να τα εντάσσεις σε σημειώσεις και έγγραφα είναι σχεδόν καταδίκη για τον προσανατολισμό της ταμπλέτας - που σίγουρα δεν είναι "multimedia" με τέτοια ηχεία (ηχείο μάλλον), αλλά υποτίθεται πως είναι¨.. .."miix" διασκέδασης και εργασίας.

...δυστυχώς εδώ παραπλάνησε η αγγελία του germanos, καθώς αναφέρει ρητά την ύπαρξη δύο καμερών...σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω μερική επιστροφή χρημάτων για την έλλειψη αυτής της "συνομολογημένης ιδιότητας".

 

Θα το είχα επιστρέψει ήδη, αν σε μια στιγμή απροσεξίας δεν το είχα "λαβώσει" χτυπώντας το στο γραφείο στη μια γωνία, κάμπτοντας εκεί σε ένα μικρό σημείο την ακμή του (υποτίμησα το φάρδος του κρατώντας το με το ένα χέρι - πρώτη φορά εδώ και δύο χρόνια που είχα ταμπλέτα που άφησα σε κάποια σημάδι)

 

..το Value For Money μικρή παρηγοριά προσφέρει στο τέλος-τέλος...όπως είπα, το ζήτημα είναι - για οποιοδήποτε προϊόν και την ισορροπία πλεονεκτημάτων-μειονεκτημάτων - το πώς θα ταιριάξει με τις απαιτήσεις χρήσης του κάθε ιδιοκτήτη

 

...αυτό δεν κάνει "κακό" το προϊόν, αλλά σίγουρα δεν το κάνει απαραίτητα "καλό" ή "βέλτιστο" για όλους, όπως γενικευτικά το προκαταλαμβάνεις ενθουσιωδώς στην απάντησή σου...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα "αξεσουάρ", επειδή δεν με βολεύει τόσο η folio θήκη, παρήγγειλα αυτήν εδώ τη δερματινη από ebay, που περιλαμβάνει και δύο screen protector στα 10€.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα το απόγευμα παρέλαβα και γω το νέο μου tablet lenovo miix3 10. με μόλις λίγες ώρες χρήσης οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές! με το πού το πήρα και το άνοιξα έλαβα μια ενημέρωση για τα windows 10 και την κατέβασα! πριν την κατεβάσω είχα ελεύθερο χώρο 19gb και αφού την κατέβασα έχω μόλις 7.75gb!!! μήπως γνωρίζει κάποιος το γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να σβησεις τον φακελο windows.old που εχει τα παλια windows 8.1 να ελευθερωσεις χωρο...

 

Ειναι καλη ιδεα να κανουμε reset to pc?να φυγει μεσα η σαβουρα? η εχει κατι σημαντικο που μπορει να μας χρειαστει? υποθετω κατι απο τα προγραμματα της Lenovo...Γιατι το McAffee ουτε ζωγραφιστο δε το θελω :p

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι ο φάκελος windows.old σβήνεται αυτόματα μετά από 30 μέρες από την εγκατάσταση των 10? και πόσο χώρο θα μου ελευθερώσει?
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να είναι σίγουροι εκ των προτέρων αυτοί (πως δεν θα το μετανιώσουν στο μελλον) και πώς μπορεί να είσαι σίγουρος για τις ανάγκες των άλλων εσύ; Αυτο που μπορείς να κάνεις έγκυρα είναι να εκφράσεις την δική σου ικανοποίηση.

 

Για τα ελληνικά δεδομένα και τη τιμή είναι πολύ καλό (αν συνυπολογίσει κανείς την 2ετή εγγύηση και το οτι έρχεται με θήκη/πληκτρολόγιο), αλλά το αν θα ταιριάξει σε κάποιον κι αν θα μείνει αυτός ευχαριστημένος είναι τελείως άλλη συζήτηση.

δεν είναι καθόλου άλλη συζήτηση, οι απαιτήσεις είναι άμεσα συνδεδεμένες με την τιμή ενός προιόντος.

και εννοείται πως αυτά που γράφω είναι η άποψη μου.

όπως αυτά που γράφεις εσύ είναι η δική σου άποψη, δε καταλαβαίνω προς τι η επίθεση!

όλοι εδώ μέσα, αυτά που γράφουμε είναι οι απόψεις μας, ούτε έχουμε κάποια εταιρία έρευνας.

ούτε, απ όσο γνωρίζω κάνει κάποιος εργαστηριακές έρευνες για να πει τη γνώμη του.

επίσης η άποψή μου είναι πως είσαι πεσιμιστής.

είσαι ο μόνος που έκανε τόσο πικρόχολα σχόλια για το συγκεκριμένο tablet.

Τα θετικά της ταμπλέτας είναι

- η αυτονομία για τη χωρητικότητα της μπαταρίας

- η 2ετής εγγύηση στην Ελλάδα

- η συνδρομή 1 έτους Office 365 + Skype 60λεπτά/μήνα πακέτο ομιλίας + 1GB στο Onedrive (Που λήγει κι αυτό βέβαια).

- Εκτός από τον ήχο δεν είναι κακή πουθενά αλλού...

ξέχασες κάτι πολύ βασικό για ένα tablet. την πολύ καλή οθόνη 10.1" FHD (1920×1200) με τεχνολογία IPS

 

Ωστόσο, προσωπικά έχω ξενερώσει (επειδή προέρχομαι από φτηνότερη μεν, αλλά καλύτερη κινέζικη ταμπλέτα)

- από τη μέτρια φωτεινότητα. η φωτεινότητα μόνο μέτρια δεν είναι φίλε, δες τις ρυθμίσεις σου.

- έναν ιριδισμό που εμφανίζεται σε λευκό φόντο, σαν να έχει η ταμπλέτα φτηνιάρικο screen protector, που στη πράξη μειώνει την ευκρίνεια κάπως (η μετάβαση από Retina και υψηλής ποιότητας οθόνη είναι μεγάλος υποβιβασμός)

δηλαδή ρε vgiozo, θέλεις οθόνη Retina με 199 ευρώ εκτός όλων των άλλων που σου προσφέρει;!

- τον άθλιο ήχο. έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι ο ήχος του είναι μονοφωνικός και χαμηλός, δε το έκρυψε κανείς.

- το μέτριο Wifi που δεν ανταγωνίζεται ούτε το κινέζικο κινητό μου (δεν είχα και δεν άκουσα κάτι αρνητικό για το Wifi, μήπως το πρόβλημα είναι μόνο στη δική σου ταμπλέτα;

- το κάπως αυξημένο βάρος (Βάρος tablet 549 gr! )

- την έλλειψη δεύτερης κάμερας στο πίσω μέρος...που για εκείνους που πραγματικά το χρειάζονται σε ένα εύρος "Office" εργασιών, η έλλειψη δυνατότητας να παίρνεις φωτογραφίες από έγγραφα, γραφήματα κοκ και να τα εντάσσεις σε σημειώσεις και έγγραφα είναι σχεδόν καταδίκη για τον προσανατολισμό της ταμπλέτας (όποιος θέλει ταμπλέτα που να έχει δεύτερη κάμερα, αγοράζει ταμπλέτα με δεύτερη κάμερα. τόσο απλά)- που σίγουρα δεν είναι "multimedia" με τέτοια ηχεία (ηχείο μάλλον), αλλά υποτίθεται πως είναι¨.. .."miix" διασκέδασης και εργασίας.

...δυστυχώς εδώ παραπλάνησε η αγγελία του germanos, καθώς αναφέρει ρητά την ύπαρξη δύο καμερών...σκέφτομαι σοβαρά να ζητήσω μερική επιστροφή χρημάτων για την έλλειψη αυτής της "συνομολογημένης ιδιότητας". να το κάνεις όμως δε φταίει η ταμπλέτα γι αυτό, αν και μου προξενεί εντύπωση μόνο σ αυτά που διάβασες στο γερμανό βασίστηκες και πήρες την ταμπλέτα; δε διάβασες πουθενά αλλού τίποτα;

Θα το είχα επιστρέψει ήδη, αν σε μια στιγμή απροσεξίας δεν το είχα "λαβώσει" χτυπώντας το στο γραφείο στη μια γωνία, κάμπτοντας εκεί σε ένα μικρό σημείο την ακμή του (υποτίμησα το φάρδος του κρατώντας το με το ένα χέρι - πρώτη φορά εδώ και δύο χρόνια που είχα ταμπλέτα που άφησα σε κάποια σημάδι)

 

..το Value For Money μικρή παρηγοριά προσφέρει στο τέλος-τέλος...όπως είπα, το ζήτημα είναι - για οποιοδήποτε προϊόν και την ισορροπία πλεονεκτημάτων-μειονεκτημάτων - το πώς θα ταιριάξει με τις απαιτήσεις χρήσης του κάθε ιδιοκτήτη

 

...αυτό δεν κάνει "κακό" το προϊόν, αλλά σίγουρα δεν το κάνει απαραίτητα "καλό" ή "βέλτιστο" για όλους, όπως γενικευτικά το προκαταλαμβάνεις ενθουσιωδώς στην απάντησή σου...

 

ρίξε μια ματιά στίς τιμές που δίνει η σελίδα του σκρούτζ, με μερικά από τα βασικά χαρακτηριστικά του lenovo mix 3.10.

επίσης δε θα ξανά απαντήσω στην συζήτηση που άνοιξες, γιατί και είναι εκτός και υποψιάζομαι πως απλά θα συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/292240_292255_342116_342122_351679_357296_517780/%CE%A4%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-Windows-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-10-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-32-GB-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-1920-x-1080-HDMI-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-2-GB.html

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά στίς τιμές που δίνει η σελίδα του σκρούτζ, με μερικά από τα βασικά χαρακτηριστικά του lenovo mix 3.10.

επίσης δε θα ξανά απαντήσω στην συζήτηση που άνοιξες, γιατί και είναι εκτός και υποψιάζομαι πως απλά θα συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε.

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/292240_292255_342116_342122_351679_357296_517780/%CE%A4%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CF%8D%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-Windows-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-10-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-32-GB-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-1920-x-1080-HDMI-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-2-GB.html

Καταρχάς έτσι όπως απάντησες δύσκολο να γίνει συζήτηση

 

Ποιά επίθεση; Το αυτονόητο λέω, να μην γενικεύουμε και πως η ικανοποίηση του χρήστη εξαρτάται κι από τις ανάγκες και τη χρήση της ταμπλέτας...

...αν λέει ο καθένας την άποψή του, όπως συμφωνείς όψιμα, δεν έχουν νόημα προτάσεις όπως "να είστε σίγουροι πως δε θα το μετανιώσετε ούτε στο ελάχιστο", γιατί προκαταλαμβάνει τη γνώμη του άλλου αφενός, αφετέρου δεν δίνει αντικειμενική πληροφόρηση για τη ταμπλέτα.

 

Από εκεί και πέρα έδωσα πληροφορίες, συγκεντρωμένες για τη συσκευή...

 

"Πικρόχολα" σχόλια; "Πεσιμιστής"; Τα επίθετα δεν ταιριάζουν καν με τον τύπο της συζήτησης και του θέματος...μόνο υπό την αντίστροφη οπτική του fanboyισμού θα μπορούσε να ειπωθεί αυτό.

 

Από εκεί και πέρα

- οθόνη δεν είναι κακή, σίγουρα πάντως δεν είναι "πολύ καλή"

...η φωτεινότητα είναι μετριότατη κι αυτό θα μπορούσες να το διαπιστώσεις από το ποσοστό που χρειάζεται για να χρησιμοποιείται απροβλημάτιστα...δεν είναι θέμα με τη δική μου συσκευή, κάθε review που είδα και διάβασα πριν την αγοράσω το επεσήμαινε, αλλά δεν περίμενα και πάλι να είναι τόσο πολύ...30-40% είχα στις 2 προηγούμενες ταμπλέτες μου...σε αυτήν 60-70% για άνετη χρήση (και γενικά βάζω χαμηλά τη φωτεινότητα)

...η ευκρίνεια είναι επίσης μέτρια κι αυτό φαίνεται από τους ιριδισμούς (σαν μικρούς κόκκους) που φαίνονται όταν κοιτάς την οθόνη σε άλλη γωνία πλην της ορθής, τελείως κάθετα δλδ, σε σχέση με τα μάτια σου, κυρίως σε λευκό φόντο...

...δεν είπα ότι "θέλω" Ρετίνα οθόνη στα 199 (που τη παίρνει κανείς και στα 110-120 από το εξωτερικό), αλλά επισημαίνω ακριβώς τον υποκειμενικό χαρακτήρα της εκτίμησης, δηλαδή δεν μπορώ να μην τη συγκρίνω με τη προηγουμενη που είχα (αγορασμένη 150€) που δημιουργεί ακόμη μετριότερη εντύπωση...δηλαδή αν κάποιος πήγαινε στη Lenovo Miix 3 προερχόμενος από κάποια Turbo-X μπορεί να του φαινόταν "πολύ καλή" η οθόνη...

 

- Δεν έκρυψε κανείς ότι ο ήχος είναι μονοφωνικός, αλλα σίγουρα εκτιμήσεις ότι αποκλείεται να μην ικανοποιήσει τον καθένα ασφαλώς αντιφάσκουν με τη παραπάνω διαπίστωση...θέμα ακρίβειας και αντικειμενικότητας είναι...αν ο άλλος το θέλει για μουσική και βιντεάκια και ταινίες εν κινήσει δεν θα απογοητευθεί;

 

- Για να διαπιστώσεις κάτι, θα πρέπει να το δοκιμάσεις σε διάφορες συνθήκες...αν εσύ χρησιμοποιείς την ταμπλέτα μόνο ΄μέσα στο δωμάτιο που είναι το ρουτερ ή σε οπτική επαφή με αυτό, δεν πρόκειται να συμπεράνεις ότι είναι μέτριος ο δέκτης Wifi

 

- Βάρος 550γρ για το μέγεθος της ταμπλέτας δεν είναι λίγα, συγκριτικα πάντα...υπάρχουν ταμπλέτες κάτω από τα 500γρ κι αν κρατάει κανείς τη ταμπλέτα με το ένα χέρι, τέτοιες διαφορές δεν αργούν να φανούν...

 

- Για τη κάμερα, προσπερνάς το γεγονός ότι διαφημίζεται από τον ΓΕΡΜΑΝΟ ωσάν να έχει 2 κάμερες...οπότε ακριβώς αυτό νόμιζα πως έκανα εγώ, πως αγόραζα ταμπλέτα με 2 κάμερες...το λάθος ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ το έχει αντιγράψει από την ίδια τη Lenovo, όπου και στην εταιρική ιστοσελίδα υπάρχει ο λανθασμένος ισχυρισμός...κοίταξα κι εκεί δηλαδή.

...εδώ το παρακάνεις στην "υπεράσπιση" της ταμπλέτας...όπως είπα εφόσον είσαι ευχαριστημένος, μπράβο...μην επιμένεις όμως να εκκαθολικεύεις αυτή την εντύπωση ως αναγκαιότητα.

 

Αν είναι να συγκρίνουμε "εντυπώσεις" σαφώς δεν θα συμφωνήσουμε, ούτε χρειάζεται, γιατί όπως είπα, εξαρτάται από τις ανάγκες του αγοραστή και τη χρήση της ταμπλέτας...

 

...αυτό που αντικειμενικά δεν μπορεί να κάνει κάποιος - κι εδώ δεν χωράει υποκειμενισμός - είναι να πει πως η ταμπλέτα έχει ισχυρή φωτεινότητα ή wifi με ισχυρό δέκτη που έχει υψηλό και απροβλημάτιστο σήμα, οταν υπάρχουν εμπόδια. (εδώ όπως έγραψα, τα πάει χειρότερα κι από το κινητό μου...και από τις 2 άλλες κινέζικες ταμπλέτες που είχα)...

 

...Συνολικά είναι μια μέτρια λύση σε πολύ καλή τιμή για τα ελληνικά δεδομένα...αυτό είναι αδιαμφισβήτητο...αλλά επαναλαμβάνω, το VFM δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη χρήση της ταμπλέτας...

...δεν θα κάνει τη φωτεινότητα υψηλότερη, τον ήχο καθαρότερο ή το Wifi ισχυρότερο...κι αν αυτά τα μειονεκτήματα εμφανίζονται στη χρήση, τότε αυτό συνεπάγεται ότι δεν μπορεί να "μην μετανιώσει κανείς στο ελάχιστο"...

 

...αν αφήσεις τον "καταναλωτικό εγωϊσμό" στην άκρη, και την ευθιξία που αυτός συνεπάγεται, μια χαρά συζήτηση και γόνιμη μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα "αξεσουάρ", επειδή δεν με βολεύει τόσο η folio θήκη, παρήγγειλα αυτήν εδώ τη δερματινη από ebay, που περιλαμβάνει και δύο screen protector στα 10€.

 

Ενημέρωσέ μας, όταν την παραλάβεις, αν είναι καλή και αν μπορείς ανέβασε καμιά φώτο να το δούμε πως του κάθεται...

Link to comment
Share on other sites

Μην το κουράζουμε. Για το 95% των χρηστών είναι μια άψογη λύση και σε τιμή ευκαιρίας.

Υπάρχει και ένα 5% που έχει άλλες απαιτήσεις. Αυτό το 5% θα πρέπει αναγκαστικά να κοιτάει σε άλλες λύσεις με άλλο budget.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...