Jump to content

Lenovo MiiX 3


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες σας κάνει και σας κάτι τρελά στο tablet mode όπως το να μη σας φέρνει το πληκτρολόγιο στην οθόνη για καμποση ώρα; Έχω πρόβλημα με αυτό το θέμα.Στο νέο messanger αν κλείσει το πληκτρολόγιο δε ξανάρχεται για κανένα λόγο στην οθόνη όπως και στον browser κάποιες φορές.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 646
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες σας κάνει και σας κάτι τρελά στο tablet mode όπως το να μη σας φέρνει το πληκτρολόγιο στην οθόνη για καμποση ώρα; Έχω πρόβλημα με αυτό το θέμα.Στο νέο messanger αν κλείσει το πληκτρολόγιο δε ξανάρχεται για κανένα λόγο στην οθόνη όπως και στον browser κάποιες φορές.

 

δοκίμασες να κάνεις επανεκκίνηση, μήπως στρώσει;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη νομιζω πως η ερωτηση μου δεν απανταται με το παραπανω, θετω ξανα το ερωτημα :

Ας πούμε ότι θέλω να το κάνω factory reset και να το έχω καθαρο για να το πουλήσω. Το αρχικο configuration ήταν με win 8. Έχω ήδη βάλει μέσω update τα win 10. Τι κάνουμε ? Πως γίνεται ???? Πως μπορούμε να το κάνουμε να είναι initial setup ? Με οποιαδήποτε έκδοση Win ...... :confused:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες ειναι ακριβως γι' αυτο που ζητας.

Δυστυχως δεν βρηκα καποια σελιδα στα ελληνικα, γι' αυτο εβαλα τη συγκεκριμενη σελιδα.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγιες ειναι ακριβως γι' αυτο που ζητας.

Δυστυχως δεν βρηκα καποια σελιδα στα ελληνικα, γι' αυτο εβαλα τη συγκεκριμενη σελιδα.

Όμηρε δεν έχω θέμα με τα ελληνικα.

Ο προβληματισμός μου είναι άλλος. Επειδή όταν το πηρα είχε Win 8.1 και έκανα upgrade σε Win 10, φοβάμαι πως με το που θα επιλέξω να κάνει factory reset θα μπλεχτεί γιατί πιθανότατα θα υπάρχει κανένα κρυφό partition με 8αρια, ενώ τώρα τρέχει 10αρια και θα γινει αχταρμάς ......

Το έχεις κάνει εσύ ? Και μετά θέλει drivers και τέτοια, η είναι σαν να υπάρχει media rescue disk και τα κάνει όλα μονο του ? :confused:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγη ώρα παραλαμβάνω. Απορίες :

 

1. Πάω σε windows 10 ή μένω windows 8.1 ? Ξέρω για την καθαρή εγκατάσταση απλώς σε έναν dell που έχω i7 θαρρώ πως σε 8.1 πετούσε σε ταχύτητα συγκριτικά με τα 10.(καθαρή εγκατάσταση και όλα τα drivers)

 

2. Πρώτα εγκαθιστώ τους drivers όλους και μετά πάω στα 10 εάν πάω σωστά?

 

3. Εαν πάω στα 10 ακολουθώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=406734&page=34 μήνυμα 508 αφού πρώτα έχω σβήσει το windows.odd ?

Link to comment
Share on other sites

Όμηρε δεν έχω θέμα με τα ελληνικα.

Ο προβληματισμός μου είναι άλλος. Επειδή όταν το πηρα είχε Win 8.1 και έκανα upgrade σε Win 10, φοβάμαι πως με το που θα επιλέξω να κάνει factory reset θα μπλεχτεί γιατί πιθανότατα θα υπάρχει κανένα κρυφό partition με 8αρια, ενώ τώρα τρέχει 10αρια και θα γινει αχταρμάς ......

Το έχεις κάνει εσύ ? Και μετά θέλει drivers και τέτοια, η είναι σαν να υπάρχει media rescue disk και τα κάνει όλα μονο του ? :confused:

Σαν διαδικασιες ειναι διαφορετικες, δεν προκειται να γινει κανενα μπερδεμα.

Στη σελιδα που σου εδωσα, στην πρωτη φωτογραφια φαινεται ξεκαθαρα.

Πηγαινοντας στο Settings -> Update & security -> Recovery υπαρχει η επιλογη "Reset this pc" (που κανει το reset)

και απο κατω το "Go back to windows 8.1" που σε επαναφερει στα win8.1.

Αν τα win10 τα εχεις πανω απο ενα μηνα, τοτε δεν μπορεις να επιστρεψεις στα win8.1 ουτως ή άλλως.

Το κρυφο partition με τα 8.1 μπορει και να υπαρχει, αλλα δεν χρησιμοποιειται απο τα win10. Ειναι απλως σπαταλη χωρου (πλεον).

Επαναφορα δεν εχω κανει γιατι δεν μου χρειαστηκε.

Για drivers δεν ξερω, αλλα αν χρειαστει να τους περασεις μπορεις να τους βρεις στο site της lenovo.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει με otg να κάνω καθαρή εγκατάσταση στα windows 10 ή όχι?

Θα πάρω κάποιο σφάλμα ή μπα?

 

 

Αν βρω και usb hub και otg

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Lenovo mix το 64

 

Δοκίμασα τα windows 8.1 ξανά μετά από έναν χρόνο. Μου φάνηκαν laggy. Εν συνεχεία πέρασα καθαρά τα windows 10. Μόνο θετικούς βαθμούς έχω να δώσω. Δυστυχώς από ram φλερτάρω από 1.1 -1.3 με αντιβιοτικό της bitdefender και superantispyware κλειστό να μην τρέχει από μόνο του. Όμως το μηχάνημα το θεωρώ σβέλτο και όμορφο. Έχω διαθέσιμα τα 40 gb και μέχρι στιγμής σε windows 10 δεν κολλάει. Θα πρέπει να πούμε όμως οτι σε windows 8.1 έφαγα μερικά δεν ανταποκρίνεται στο explorer(βέβαια με τον edge αυτά τα προβλήματα ανήκουν στο παρελθόν).

 

Αναμφίβολα δεν θα το συγκρίνω με το I7 της dell που έχω. Όμως τα office 2016 με βαριές παρουσιάσεις 90 mb με βίντεο τις τρέχει υποδειγματικά. Σε office 2010 είναι laggy(αυθεντικά αγορασμένα και αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Περασα redstone build μεσω insider στο tablet, και εχω να πω οτι βελτιωνεται αρκετα

η touch εμπειρια της συσκευης μετα τις αλλαγες που εκαναν στο start menu.

 

@tilaverboy, κι εμενα η ραμ στο 1.1 ειναι περιπου, χωρις αλλο antivirus περαν του windows defender

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπον, στα πλαισια της επερχομενης πωλησης του tablet προχωρησα στην εργοστασιακη επαναφορα σε Win 10.

Ακολουθησα αυτον τον οδηγο και ολα πηγαν καλα :D

 

Factory reset Windows 10

Κανουμε Click στο Start Menu, Search και γραφουμε 'reset'. Κανουμε Click στο 'Reset this PC'.Θα σας ανοιξει το παραθυρο Reset, οπου θα βρειτε διαφορες επιλογες. Επειδη μιλαμε παντα σε επαναφορα σε Windows 10, κανουμε click στο 'Get started' κατω απο το 'Reset this PC'.

 

?ui=2&ik=a4ddbf4e10&view=fimg&th=1560a43bf7d605ed&attid=0.1.1&disp=emb&attbid=ANGjdJ_bh_X23hX2AfAE8TTtoJSC3ihmFdP-oePfeOlqNa-MtAY8H0pMJygaeofe_R9K-_SF4ayMwfM1CljYfXYuPWhgt7sDisYA6KQKtyO8iRV0DKVdoxEOWISQVME&sz=w1240-h976&ats=1469430338661&rm=1560a43bf7d605ed&zw&atsh=1

 

Windows 10 reset dialog

Θα δειτε ενα κουτι διαλογου οπου εχει 3 επιλογες (μπορει και 2 εν πλεον εχει παρελθει το χρονικο διαστημα επιστροφης σε Windows 8 / 8.1 - οι 40 μερες).

 

?ui=2&ik=a4ddbf4e10&view=fimg&th=1560a43bf7d605ed&attid=0.1.2&disp=emb&attbid=ANGjdJ9gQ23rmx14cU2Y2AIh8XC6-g2txrJ3oc0Jd3RLkEHTs-QR6xxwGSy7J5SIWOEPiMB7Lih5q6mZyeKCUPimo62G-Db4tYgixrsSPWhtlBfsP3_oJsTs9hiPauI&sz=w1018-h540&ats=1469430338661&rm=1560a43bf7d605ed&zw&atsh=1

 

Windows 10 reset choice

 

Keep my files

Αυτη η ρυθμιση θα απεγκαταστησει ολα τα προγραμματα στο PC σας αλλα δεν θα πειραξει αλλα αρχεια οπως documents και settings. Θα απεγκαταστησει τα προγραμματα που πιθανον κατεβασατε απο το internet και εγκαταστησατε στο/στους δισκους σας, αλλα μετα την επαναφορα θα σας εγκαταστησει αυτοματα οτιδηποτε εφαρμογες εχετε κατεβασει απο το Windows Store. Αυτη η μεθοδος συνισταται οταν θελετε να ανανεωσετε τον Η/Υ σας εαν δεν τρεχει καλα και δεν θελετε να χασετε τα αρχεια σας.

 

Remove everything

Αφαιρει/απεγκαθιστα οπως και στην προηγουμενη περιπτωση τα παντα, αλλα επισης αφαιρει και ολα τα αρχεια σας. Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να ανανεωσετε το PC σας και ουσιαστικα λειτουργει σαν καθαρη εγκατασταση των Windows 10. Εαν το PC σας εχει ερθει με Windows 10, αυτη η επιλογη κραταει τα προεγκατεστημενα προγραμματα του κατασκευαστη, Οποτε εισαστε ουσιαστικα στο σημειο 0 μετα απο την αγορα του.

 

Restore factory settings

Αυτη η επιλογη, που μπορει οπως ειπαμε εαν εχουν παρελθει οι 40 ημερες που μπορεις να επιστρεψεις και σε προηγουμενο λειτουργικο ( Windows 8 / 8.1) να μην ειναι διαθεσιμη, ειναι παρομοια με την προηγουμενη που αφαιρει τα παντα, απλα εαν το PC σας δεν ηρθε με προεγκατεστημενα τα Windows 10, αλλα προχωρησατε σε upgrade, θα σας επιστρεψει σε Windows 8 / 8.1. Θα χασετε ολα τα προγραμματα σας, αρχεια και ρυθμισεις, αλλα τα προγραμματα που ηρθαν προεγκατεστημενα με το PC θα παραμεινουν.

 

Εγω τη δευτερη διαδικασια ακολουθησα, δεν κρατησε πολυ, περιπου 1 ωρα, εκανε μερικα restart και τελικα με εφερε στην αρχικη οθονη σεταρισματος των Windows, οπως ακριβως εκανα οταν το αγορασα.

 

Αρα λοιπον ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

 

Ευχαριστω το φιλο Homer που μου εδειξε τον οδηγο. Τωρα πλεον το tabl;et μου βρισκεται φρεσκο και καθαρο στο νεο του ιδιοκτητη.

 

Ευχομαι σε ολους καλη συνεχεια και προπαντος ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΑΣ, ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ !!!!!!! :lol:

Ειναι σιγουρο πως παντα θα υπαρχει μια καλυτερη απο τη δικη σας, αλλα αυτο δε λεει τιποτε !!!!!

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω update windows 10, αλλα μου λεει οτι δεν επαρκει ο χωρος στον δισκο...ενω εχει ελευθερα 15 GB o δισκος..τι παιζει? :)

 

Edit: λεει οτι θελει 16GB χωρο για να κανει αναβαθμιση...που θα τον βρω? :(

Edited by antonis_51
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω update windows 10, αλλα μου λεει οτι δεν επαρκει ο χωρος στον δισκο...ενω εχει ελευθερα 15 GB o δισκος..τι παιζει? :)

 

Edit: λεει οτι θελει 16GB χωρο για να κανει αναβαθμιση...που θα τον βρω? :(

 

δε μπορεί να θέλει 16 γίγα κάτι άλλο συμβαίνει.

το έκανες καμία επανεκκίνηση μήπως στρώσει;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το update μου λεει οτι χρειαζονται 16GB χωρου στο δισκο για να προχωρησει η εγκατασταση...:( μετα απο εκκαθαρισεις πηγα στα 16GB αλλα παλι δεν το κανει...βεβαια τωρα εκοψε την δωρεαν αναβαθμιση η μικροσοφτ...τωρα τι γινεται; :(
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Το update μου λεει οτι χρειαζονται 16GB χωρου στο δισκο για να προχωρησει η εγκατασταση...:( μετα απο εκκαθαρισεις πηγα στα 16GB αλλα παλι δεν το κανει...βεβαια τωρα εκοψε την δωρεαν αναβαθμιση η μικροσοφτ...τωρα τι γινεται; :(

 

λυπάμαι εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω.

ελπίζω κάποιος άλλος χρήστης να γνωρίζει και να σου πει τι να κάνεις.

πάντως κακώς περίμενες την τελευταία μέρα για να κάνεις την αναβάθμιση, τυγχάνουν και αναποδιές.

αν θέλεις κάνε ένα τηλεφώνημα στην microsoft και ρώτα αν μπορεί να γίνει κάτι.

τα τηλεφωνά τους είναι 801 500 3000 ή 211 1206 500

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo MiiX 3 το αγορασα απο e-shop στις 28/7 το update ηταν μεχρι τις 29/7... εφαγα μια μερα ολοκληρη να κανω αναβαθμιση αλλα δεν μπορεσα, επειδη εβγαζε ταμπελακι οτι ηθελε χωρο 16GB.. οταν το καταφερα και αυτο παλι τα ιδια..οποτε μαλλον θα κανω καθαρη εγκατασταση απο USB...εχω τα RED STONE 64bit..αν ηθελε να βοηθησει καποιος για την διαδικασια και αν θα χρειαστω drivers...θα ηταν καλοδεχούμενος...ευχαριστω!
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo MiiX 3 το αγορασα απο e-shop στις 28/7 το update ηταν μεχρι τις 29/7... εφαγα μια μερα ολοκληρη να κανω αναβαθμιση αλλα δεν μπορεσα, επειδη εβγαζε ταμπελακι οτι ηθελε χωρο 16GB.. οταν το καταφερα και αυτο παλι τα ιδια..οποτε μαλλον θα κανω καθαρη εγκατασταση απο USB...εχω τα RED STONE 64bit..αν ηθελε να βοηθησει καποιος για την διαδικασια και αν θα χρειαστω drivers...θα ηταν καλοδεχούμενος...ευχαριστω!

 

Εγώ θα έλεγα να κάνεις ένα τηλ στη microsoft και να εξηγήσεις αυτό που γράφεις εδώ.

επίσης ρώτα τι μπορεί να γίνει και στο e-shop.

το συγκεκριμένο θέμα δε βλέπω να έχει κίνηση και λόγω εποχής, ίσως χρειαστεί να περιμένεις αρκετές μέρες.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα ευκολα την αναβαθμιση σε Windows 10, μεσω insider Windows το εγκατέστησα σε στικακι και μετα εκανα την αναβαθμιση και ολα ΟΚ!!! :D κανενα προβλημα προς το παρον! :)

 

ΥΣ. ευχαριστω τον φιλο "κακος" για το ενδιαφερον που εδειξε..νασαι καλα φιλε! :)

Edited by antonis_51
Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει.

εδώ και πολλές μέρες δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση.

ενώ ξεκινάει η διαδικασία, όσες ώρες και να αφήσω το τάμπλετ να δουλεύει δεν κάνει αναβάθμιση.

γνωρίζει κάποιος γιατί;

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει.

εδώ και πολλές μέρες δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση.

ενώ ξεκινάει η διαδικασία, όσες ώρες και να αφήσω το τάμπλετ να δουλεύει δεν κάνει αναβάθμιση.

γνωρίζει κάποιος γιατί;

Το γιατί δεν το ξέρω. Πάντως και σε μένα τα ίδια έκανε, αλλά μετά την 3η 4η προσπάθεια, τα κατάφερε. ☺️
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα. σκεφτομαι να χτυπησω το ταμπλετ αυτο.θα ηθελα να ρωτησω τα w8.1 που εχει υποστηριζουν live streaming απο π.χ sportlemon οπως ο υπολογιστης?

επειδη η δωρεαν περιοδος για w10 περασε πως κανω αναβαθμιση?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και απο μενα. σκεφτομαι να χτυπησω το ταμπλετ αυτο.θα ηθελα να ρωτησω τα w8.1 που εχει υποστηριζουν live streaming απο π.χ sportlemon οπως ο υπολογιστης?

επειδη η δωρεαν περιοδος για w10 περασε πως κανω αναβαθμιση?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Διαβασε το ποστ 19 Αύγ. 2016, 20:00

#595

Μην κανεις ποτε στους αλλους, αυτο που δεν θα ηθελες να σου κανουν...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ξέρειι κανείς πως μπορώ να προμηθευτώ το δεύτερο πληκτρολόγιο που χει βγει (όχι το αναδιπλούμενο) και το κάνει πιο πολύ laptop like.?

Είχα πάρει τηλ infoquest με παρέπεψαν στην lenovo απο εκει στην CPI και μου παν να στειλω serial συσκευης σε email tech support μπας κα ιμου απαντησουν. Keyboard ψαχνω όχι τροπο να φτιάξω ορολογιακή ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...