Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς με τον 1ο τρόπο μέσω της ROM (link από το 1ο post);

Ουσιαστικά drag/drop στην εσ. μνήμη του αρχείου για update της ROM που κατεβάζουμε & μετά εντολή update επιλέγοντας το;

Sorry, αλλά λίγο αν ξεφύγουν οι απαντήσεις σας από τις οδηγίες που ξέρω/διάβασα, μετά χάνω τη μπάλα. :O

 

Το back-up το κάνω μέσω του κινητού, από το menu "Ασφάλεια" του κινητού αν θυμάμαι καλά.

Αποθηκεύω το αρχείο που δημιουργείται στην εσ. μνήμη ή στην microSD & μετά το ρίχνω στο laptop.

Σωστά κάνω ή είναι προτιμότερο να κάνω κάτι άλλο; :wacko:

 

Επιλέγοντας το update.zip αν κάνεις αναβάθμιση μέσω Recovery.

Κι εγώ για Backup τον ίδιο τρόπο ακολουθώ. Αρκετά πιο εύκολος και αυτοματοποιημένος (το έχω ρυθμίσει να κάνει μια φορά τη βδομάδα), από το να μπαίνω κάθε τόσο Recovery για να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η διαφορά είναι ότι στο TWRP παίρνουμε nandroid backup, ολόκληρο το σύστημα και το επαναφερουμε όπως ήταν εκείνη ακριβώς τη στιγμή. Μέσω του μενου στα αντίγραφα&επαναφορα παίρνουμε backup τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις, αλλα πρεπει να έχουμε περάσει ρομ. Απλά είναι εύκολο στο miui που επαναφέρει ρυθμίσεις, κωδικούς, αρχικη οθόνη, κατάλογο κλπ.. πράγμα που μας καλύπτει.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω... δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε οταν θα βγει η επόμενη έκδοση σε international rom απο τους Κινέζους.

Αν σε μερικές μέρες απο την κυκλοφορία της δεν πάρουμε το update τότε μάλλον oxi... δεν δουλεύει το OTA.

Αλλα μάλλον θα δουλεύει, έχουν κάνει καλή δουλειά οι Τσέχοι :lol::lol::lol:

 

ΚΑΙ εμενα μου ηρθε με αυτή την ρομ την οποια τη βρισκω αριστη μεχρι προχθες που εφερε αναβαθμηση σε 5.10.8 αλλα μου κανει κατι κολπα στο ξεκλείδωμα οθονης,παταω και ανταποκρινετε καθιστεριμενα η κολλα ετσι μεχρι να κανω επανεκινηση ,bug??

που βρισκω παλι αυτή την 5.9.18 του vickmall??????

Edited by nekromanths
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα,αύριο περιμένω απτά ελτά το prime κι έχω μια απορία,ζήτησα απο vickmall να έχει Multilanguage και θέλω να βάλω κατευθείαν την ελληνική,χρειάζεται να κάνω backup οπωσδήποτε η είναι μόνο για κωδικούς και δεδομένα που έχουμε περάσει πχ???Αν δεν κάνω χάνω κάτι??ΘΑ πάθει κάτι??Η συνεχίζω με την καινούργια που θα περάσω και δεν τρέχει τίποτα???ΕΧΩ διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά κόλλησα σε αυτό καθότι ψιλοασχετος και δεν θέλω να κάνω κατι λαθος,ΣΥΓΝΩΜΗ αν σας κουρασα Edited by MALAKOSMARINOS
Link to comment
Share on other sites

ευτυχης κατοχος κι εγω του Prime...να προσθεσω και γι αυτους που δεν ξερουν ή δεν θελουν τελος παντων να ασχοληθουν με root , rom κλπ.

το κινητο παιζει out of the box αψογα και απροβληματιστα...;)

Link to comment
Share on other sites

αλκη καλησπέρα...πηγε μεχρι 5.10.8 προχθες μου ηρθε αν θυμαμαι καλα..

 

Δεν έρχεται ΟΤΑ η αναβάθμιση. Αναβάθμισε χειροκίνητα μέσω του Updater (1ος οδηγός στο 1ο ποστ).

Link to comment
Share on other sites

Θήκη δεν του έβαλες; Μαζί με την θήκη ή χωρίς σου γλιστράει; Δοκίμασες κάποια ;

Διάβασα και είδα ότι αυτή της nillkin η σκληρή θήκη είναι καλή. Τέτοια πήρα αλλά αναμένω προς το παρόν.

χωρις θηκη το εχω. εχω τη σιλικονατη που μου στειλανε αλλα δε τη εβαλα ακομη. γενικα δε μου αρεσουν οι θηκες.

 

o stock browser βασιζετε στον uc browser η σε καποιο αλλο;;

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Δεν έρχεται ΟΤΑ η αναβάθμιση. Αναβάθμισε χειροκίνητα μέσω του Updater (1ος οδηγός στο 1ο ποστ).

αλκη αυτή που λεω είναι του vickmal και σε αυτή ηρθε η αναβαθμηση ..αυτή που μου λες είναι αναβαθμιση χειροκίνητα της ελληνικης????

Link to comment
Share on other sites

αλκη αυτή που λεω είναι του vickmal και σε αυτή ηρθε η αναβαθμηση ..αυτή που μου λες είναι αναβαθμιση χειροκίνητα της ελληνικης????

 

Αυτή του VickMall που λες, είναι η Multilanguage. Μετά την 5.10.8 έχει απενεργοποιηθεί η ΟΤΑ αναβάθμιση, οπότε κάνουμε χειροκίνητα εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ξεπέρασα τις 4h οθόνη. (το φόρτισα μόνο για λίγο σε κάποια φάση που έκανα κάτι εξτρα εργασιες)

Με την 5.10.16

http://s22.postimg.org/6txsdu1jl/Screenshot_2015_10_20_23_15_28_com_miui_security.png

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγοντας το update.zip αν κάνεις αναβάθμιση μέσω Recovery.

Κι εγώ για Backup τον ίδιο τρόπο ακολουθώ. Αρκετά πιο εύκολος και αυτοματοποιημένος (το έχω ρυθμίσει να κάνει μια φορά τη βδομάδα), από το να μπαίνω κάθε τόσο Recovery για να το κάνω.

 

Το path για να βρεις το αρχειο επαναφορας ποιο ειναι για να το παρεις και να το μεταφερεις στην sd ή αλλου?

Υπαρχει ρυθμιση για να το αποθηκευει αυτοματα στην sd?

Μας καλυπτει η ρυθμιση στον αποθηκευτικο χωρο για αποθηκευση αντιγραφων στον εξωτερικο αποθηκευτικο χωρο ή θελει κατι επιπλεον?

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Το path για να βρεις το αρχειο επαναφορας ποιο ειναι για να το παρεις και να το μεταφερεις στην sd ή αλλου?

Υπαρχει ρυθμιση για να το αποθηκευει αυτοματα στην sd?

Μας καλυπτει η ρυθμιση στον αποθηκευτικο χωρο για αποθηκευση αντιγραφων στον εξωτερικο αποθηκευτικο χωρο ή θελει κατι επιπλεον?

 

Αποθηκευτικός χώρος, ρυθμίσεις αποθήκευσης, αντίγραφα και επιλέγεις το εξωτερικός χώρος.

Σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

μια συγκριση οθονης με jiayu s3 kai g4s δειχνει οτι τα jiayu εχουν πιο φωτεινη οθονη και πιο καθαρη με το ασπρο να ειναι ασπρο. στο xiaomi εχει μια κιτρινιλα και λιγοτερη ενταση στη φωτεινοτητα.

επισης στον ιδιο χωρο το xiaomi εχει με τον ιδιο παροχο (wind) H+ ενω το jiayu 4g . το μεσημερι στο σταθμο ηλεκτρικου ηρακλειο Ε το xiaomi 4G to jiayu.

τελικα η 800αρα παιζει ρολο.

Edited by lilika77
Link to comment
Share on other sites

Το path για να βρεις το αρχειο επαναφορας ποιο ειναι για να το παρεις και να το μεταφερεις στην sd ή αλλου?

Υπαρχει ρυθμιση για να το αποθηκευει αυτοματα στην sd?

Μας καλυπτει η ρυθμιση στον αποθηκευτικο χωρο για αποθηκευση αντιγραφων στον εξωτερικο αποθηκευτικο χωρο ή θελει κατι επιπλεον?

 

 

 

 

 

1. Αρχεία ->Miui->backup->allbackup και μετά το κανείς ότι θέλεις...:D

2. Ναι σε καλύπτει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στρώνει σιγά σιγά. Προσωπικά έχω δει μέχρι 3 ώρες και 25 λεπτά.

 

 

 

4:30 ώρες φίλε μου με την αγγλική multilang 5.10.16

OnePlus 12 16-512GB Green

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό που διάβασα ότι πρέπει να το αφήσεις άλλη μια ώρα να φορτισει μετά το 100% ισχύει?(είπαν ότι στο 100% η μπαταρία δεν γεμίζει φουλ)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

4:30 ώρες φίλε μου με την αγγλική multilang 5.10.16

 

Δε νομιζω να εχει καμια διαφορά η multi με την ελληνική..

 

Εγω παιζω παιχνιδια και δε με νοιαζει να το φορτιζω και μες στη μερα, αλλα προς το παρον θελω να σταθεροποιηθουν τα stats που θεωρω το μειζον ζητημα για τη μπαταρια..

 

@lilika ειναι γνωστό το χαρακτηριστικο της ισορροπίας λευκου στα Xiaomi, πραγμα που σε πολλους αρεσει περισσοτερο, μεταξυ τους και εγω, που κανει τα υπολοιπα χρώματα να φαινονται ομορφοτερα. Παρολα αυτα εχει και ρυθμιση στο μενου να κανεις τα χρωματα πιο ψυχρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά αυτό που διάβασα ότι πρέπει να το αφήσεις άλλη μια ώρα να φορτισει μετά το 100% ισχύει?(είπαν ότι στο 100% η μπαταρία δεν γεμίζει φουλ)

 

Εγω το μετρησα αυτο.

Η φωτογραφία εδω ειναι πανω απο μιση ωρα μετα το 100%, 2250mAh ειχε στο 100% και συνεχιζει με 1Α.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από ένα παλικάρι εδώ το είδα δεν θυμόμουν ότι ήσουν εσύ! :) οπότε προτείνεις να το αφήνουμε άλλη μια ώρα μετά? Είναι αξιόπιστη αυτή η συσκευή που το μετρήσες?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορει να μην εχει ακριβεια χιλιοστου, αλλα το 2250 απο το 3100 εχει τεραστια διαφορα. Εχω μετρησει πολλα κινητα, ταμπλετ και ολα τα power bank της Xiaomi Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορει να μην εχει ακριβεια χιλιοστου, αλλα το 2250 απο το 3100 εχει τεραστια διαφορα. Εχω μετρησει πολλα κινητα, ταμπλετ και ολα τα power bank της Xiaomi

 

Κατάλαβα, ναι. Είναι πολύ μεγάλη διαφορά όντως. Οπότε προτείνεις να το αφήνουμε άλλη μια ώρα τουλάχιστον?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...