Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ από 5.11.1 developer να βάλω την ελληνική stable με επιλογή αναβάθμιση από τις ρυθμίσεις του τηλ. χωρίς wipe data and cache, κι αν ναι πρέπει να ονομάσω την rom σε update.zip ;

 

Έχει απαντηθεί 100 φορές. Θες wipe cache/data και καλό είναι να γίνει από recovery. Αφού περάσεις stable μετά θα κάνεις τα updates της stable μέσα από το λειτουργικό (updater) χωρίς wipe data/cache

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει απαντηθεί 100 φορές. Θες wipe cache/data και καλό είναι να γίνει από recovery. Αφού περάσεις stable μετά θα κάνεις τα updates της stable μέσα από το λειτουργικό (updater) χωρίς wipe data/cache

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,παρέλαβα πριν 2 μέρες και όσες φορές ειχα το κινητό να φορτίζει το έκανε πολύ αργά,οταν είναι κλειστό εκεί δεν φορτίζει καθόλου και έχω βάλη και αλλους φορτιστες.τι είναι πιο πιθανό να φταίει;Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα σας. Edited by john1xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,παρέλαβα πριν 2 μέρες και όσες φορές ειχα το κινητό να φορτίζει το έκανε πολύ αργά,οταν είναι κλειστό εκεί δεν φορτίζει καθόλου και έχω βάλη και αλλους φορτιστες.τι είναι πιο πιθανό να φταίει;Ευχαριστώ και πάλι καλημέρα σας.

 

1) Βγάλε την μπαταρία και έλεγξε στους πόλους της μήπως υπάρχουν υπολείμματα από κόλλα ή σελοφάν.

 

2) φυσικό ελάττωμα που απαιτεί αντικατάσταση μπαταρίας ή και συσκευής.

 

3) (με ερωτηματικό) πέρνα με "καθαρή εγκατάσταση" ελληνική rom. Δες πρώτο post για link οδηγιών.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

1) Βγάλε την μπαταρία και έλεγξε στους πόλους της μήπως υπάρχουν υπολείμματα από κόλλα ή σελοφάν.

 

2) φυσικό ελάττωμα που απαιτεί αντικατάσταση μπαταρίας ή και συσκευής.

 

3) (με ερωτηματικό) πέρνα με "καθαρή εγκατάσταση" ελληνική rom. Δες πρώτο post για link οδηγιών.

 

θα δοκιμασω οσα είπες ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και πριν κάποια ποστ.

1) Επειδή είχα βάλει την 1/11 ρομ μετά απο φλασάριμα με καθαρή εγκάτασταση, θέλω να μάθω τώρα την τελευταία 5/11 που θέλω να την περάσω μέσω twrp recovery χρειάζεται και wipe cache; Ή απλά την περνάω.

2) Στην 1/11 ρομ δεν ξέρω αν ισχύει και αλλού στον λογαριασμό Mi εκεί που γράφει συνδεδεμένοι λογαριασμοί -> facebook όταν συνδέομαι μου βγάζει σφάλμα διακομιστή. Είναι bug μήπως; Ασχολήθηκε κανείς;

2α)Πως φαίνονται οι επαφές από το facebook? εννοώ για τις φωτο.

3) Και κάτι ακόμη προσπαθώ να συνδεθώ με 4g ενώ το έχω βάλει στις ρυθμίσεις στα δεδομένα το καλύτερο είναι 3g. Ενώ δίπλα μου αποδεδειγμένα σε άλλο κινητό cosmote δουλεύει μια χαρά το 4g. H κοπέλα στην cosmote μου είπε ότι η microsim είναι 4g και δεν χρειαζόταν κάτι και αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται να καλέσω τον πάροχο μου για ενεργοποίηση;

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και πριν κάποια ποστ. Επειδή είχα βάλει την 1/11 ρομ μετά απο φλασάριμα με καθαρή εγκάτασταση, θέλω να μάθω τώρα την τελευταία 5/11 που θέλω να την περάσω μέσω twrp recovery χρειάζεται και wipe cache; Ή απλά την περνάω.

Στην 1/11 ρομ δεν ξέρω αν ισχύει και αλλού στον λογαριασμό Mi εκεί που γράφει συνδεδεμένοι λογαριασμοί -> facebook όταν συνδέομαι μου βγάζει σφάλμα διακομιστή. Είναι bug μήπως; Ασχολήθηκε κανείς;

Και κάτι ακόμη προσπαθώ να συνδεθώ με 4g ενώ το έχω βάλει στις ρυθμίσεις στα δεδομένα το καλύτερο είναι 3g. Ενώ δίπλα μου αποδεδειγμένα σε άλλο κινητό cosmote δουλεύει μια χαρά το 4g. H κοπέλα στην cosmote μου είπε ότι η microsim είναι 4g και δεν χρειαζόταν κάτι και αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται να καλέσω τον πάροχο μου για ενεργοποίηση;

 

Κανεις μονο wipe cache και dalvik κ φλασαρεις την καινουρια ρομ.

Για το 4g εγω χθες στην Vodafone αλλαξα την καρτα μου σε micro sim κ καλεσε καπου ο υπαλληλος για να μου ενεργοποιησει το 4g.Οποτε παρε τηλ γιατι λογικα θα θελει ενεργοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Το 32gb ROM σημαίνει οτι έχει μέγεθος μνήμης 32gb, αλλά μέχρι πόσα gb μπορεί να επεκταθεί.; γιατί βλέπω στο ιντερνετ οτι μέχρι 32gb, εδω είδα ένα ποστ που λένε οτι και μεχρι 64 ή και 128 έχουν βάλει..

τι ίσχύει; ή τι δεν κατάλαβα εγώ.;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το 32gb ROM σημαίνει οτι έχει μέγεθος μνήμης 32gb, αλλά μέχρι πόσα gb μπορεί να επεκταθεί.; γιατί βλέπω στο ιντερνετ οτι μέχρι 32gb, εδω είδα ένα ποστ που λένε οτι και μεχρι 64 ή και 128 έχουν βάλει..

τι ίσχύει; ή τι δεν κατάλαβα εγώ.;

Ευχαριστώ

 

τα έχεις μπερδέψει λίγο. η rom του κινητού είναι 32gb. Η επέκταση που λες γίνεται μέσω sd κάρτας και εκεί μπορείς να πάρεις μια καρτούλα μέχρι και 32gb. Κάποιοι χρήστες λένε βέβαια ότι αναγνωρίζει και μεγαλύτερες κάρτες sd

Link to comment
Share on other sites

τα έχεις μπερδέψει λίγο. η rom του κινητού είναι 16gb. Η επέκταση που λες γίνεται μέσω sd κάρτας και εκεί μπορείς να πάρεις μια καρτούλα μέχρι και 128gb

 

Μπορει να πηρε το prime Που εχει 32gb rom

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και πριν κάποια ποστ.

1) Επειδή είχα βάλει την 1/11 ρομ μετά απο φλασάριμα με καθαρή εγκάτασταση, θέλω να μάθω τώρα την τελευταία 5/11 που θέλω να την περάσω μέσω twrp recovery χρειάζεται και wipe cache; Ή απλά την περνάω.

Την 5.11.5 μην την περάσεις,την απέσυραν οι Κινέζοι για προβλήματα με Wifi και fmradio. Εγώ είχα πρόβλημα με το ρουτερ του σπιτιού μου, και δεν ξέρω αν ήταν μόνο σε μένα ή έβγαζε άλλα θέματα σε άλλους.

Ξαναγυρίσα σε 5.10.29, θα περιμένω την επόμενη.

Ναι στην επόμενη απλά κάνεις wipe cashe & wipe dalvik, δεν χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τα έχεις μπερδέψει λίγο. η rom του κινητού είναι 32gb. Η επέκταση που λες γίνεται μέσω sd κάρτας και εκεί μπορείς να πάρεις μια καρτούλα μέχρι και 32gb. Κάποιοι χρήστες λένε βέβαια ότι αναγνωρίζει και μεγαλύτερες κάρτες sd

 

ναι αυτο εννοούσα..για το prime..οποτε 32+32 με sd to μεγιστο..οκ σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η ένδειξη του bluetooth στη μπαρα ειδοποιησεων δείχνει και το υπόλοιπο της μπαταρίας.. :cry: συγκίνηση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις μονο wipe cache και dalvik κ φλασαρεις την καινουρια ρομ.

Για το 4g εγω χθες στην Vodafone αλλαξα την καρτα μου σε micro sim κ καλεσε καπου ο υπαλληλος για να μου ενεργοποιησει το 4g.Οποτε παρε τηλ γιατι λογικα θα θελει ενεργοποιηση

 

Οκ θα το δοκιμάσω με recovery και wipe. Ευχαριστώ

edit: τώρα είδα ότι υπάρχει πρόβλημα με την 5.11; Aναμένουμε δηλαδή για καινούργιο update. Πάντως στο miui.gr δεν είδα κάτι.

 

Ναι, κατάλαβα γιατί εμένα η υπάλληλος δεν το έκανε και πριν λίγο μέσω εξυπηρέτησης πελατών έγινε η όλη διαδικασία.

Αλλά τα mb τα ρουφάει για πλάκα:p

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

οσοι εχετε βαλει τη καινουργια ρομ προφανως ειχατε και τις προηγουμενες αν οχι ολες καποιες απ αυτες

ποια ηταν πιο σταθερη και καλυτερη κατα τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites

Αν πας πιο πισω, θα διαβασεις καλες κριτικες για την 5.10.29
ναι το είδα και λέω να πάω σ αυτή

Είμαι ακόμα με τη 5.10.8 πολύ καλή αλλά λίγη περισσοτερη αυτονομία θα την ήθελα

Σ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---Gray-354975.html

Προσπάθησα σήμερα να το αγοράσω με paypal,αλλα δεν με αφήνει,ξερουμε πως μπορεί να γίνει η αγορά?

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---Gray-354975.html

Προσπάθησα σήμερα να το αγοράσω με paypal,αλλα δεν με αφήνει,ξερουμε πως μπορεί να γίνει η αγορά?

 

δοκιμασε vickmall για αγορα και πιο αξιοπιστο και περναει την paypal.....εγω το ειχα παρει απο εκει μεσα σεπτεμβρη που ειχαμε και μεγαλυτερο θεμα με την Paypal και το περασε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---Gray-354975.html

Προσπάθησα σήμερα να το αγοράσω με paypal,αλλα δεν με αφήνει,ξερουμε πως μπορεί να γίνει η αγορά?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

 

πολυ χαμηλη η τιμη στο geek εχε το νου σου εμενα παντως μου ταξανε δωρο με το redmi note 2 prime και δε το στειλανε και τωρα ζητανε να παρω κατι πανω απο 50$ για να μου δωσουν κουπονι ιδιας αξιας με το δωρο που ηταν των 5$

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, το δικό μου φαίνεται ότι είναι στο κέντρο διαλογής Ηρακλείου. Μπορώ να το παραλαβω από εκει ή πρέπει να πάει πρώτα στο ταχυδρομείο της περιοχής μου και μετά να το πάρω?

Συγνώμη για το off topic αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τετοιο νήμα εδώ.

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο.

Στο geekbuying το τηλέφωνο βγαίνει στα 138.99 δολλάρια.

 

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Redmi-Note-2-Standard-4G-Smartphone-5-5-Inch-FHD-Screen-2GB-16GB-64bit-Helio-X10-Octa-Core-3060mAh-13-0MP---Gray-354975.html

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό (στην περιγραφή του προϊόντος): "We have tested,the GSM version can support WCDMA and FDD LTE (please kindly not that only one sim slot support WCDMA & TD-SCDMA & FDD & TDD, the other one only support as the TDD-LTE & TD-SCDMA) "

 

Με λίγα λόγια εννοούν ότι η GSM έκδοση υποστιρίζει WCDMA και FDD LTE αλλά μόνο στην μία sim?

 

Στα υπόλοιπα σάιτ (minideal, vickmall) που πουλάνε ρουταρισμένη έκδοση TDD 16GB ώστε να υποστηρίζει και FDD LTE, δεν αναφέρουν πουθενά ότι το υποστηρίζει μόνο η μία sim. Το έχει κανείς υπόψιν του?

 

http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-note-2-4g-td-lte-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, το δικό μου φαίνεται ότι είναι στο κέντρο διαλογής Ηρακλείου. Μπορώ να το παραλαβω από εκει ή πρέπει να πάει πρώτα στο ταχυδρομείο της περιοχής μου και μετά να το πάρω?

Συγνώμη για το off topic αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τετοιο νήμα εδώ.

 

Μπορεις και απο εκει αλλα αυριο λογικα θα φυγει απο εκει και θα παει στα ελτα της περιοχης σου.

 

καλησπερα

οσοι εχετε βαλει τη καινουργια ρομ προφανως ειχατε και τις προηγουμενες αν οχι ολες καποιες απ αυτες

ποια ηταν πιο σταθερη και καλυτερη κατα τη γνωμη σας

 

5.10.29 δε με κοβω να κουνιεμαι... σταθερη πολύ και μπαταρία με σωστή φωτεινοτητα μπορω να βγαλω και μια μερα χρησης. [Με τη χρηση που κανω] Για να αλλαξω σε καινουργια πρεπει να βγαλουν κατι πολύ καλό ένα τεραστιο Update Αλλιως εχω βρει λιμανι να αραξω. :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...