Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Τόσο το πόστ στο όποιο απάντησα, όσο και η απάντηση μου, δεν αφορούσαν το ποιό θέμα έχει την μεγαλύτερη κίνηση για να τα κάνουμε vs.

Είναι γνωστό σε όλους που παρακολουθούν από την αρχή τα θέματα του note 4 ότι η πλειοψηφία στράφηκε και συνεχίζει να στρέφεται στο F, χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι το C είναι υποδεέστερο. Εφόσον λοιπόν οι κάτοχοι του C είναι σημαντικά λιγότεροι, είναι ευνόητο και λογικό να είναι και λιγότερα τα μυνήματα τους που αφορούν προβλήματα της συσκευής και ήταν σωστή η παρατήρηση πάνω σε αυτό του @kostashark. Τέλος, επειδή διαβάζω λίγο πιο προσεκτικά τα θέματα και τα μυνήματα των χρηστών, να σου πω, έτσι εγκυκλοπαιδικά, ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μηνυμάτων στο θέμα του C είναι από χρήστες του F :)

 

Το post μου είχε σαν σκοπό να επισημάνει αυτή την εύστοχη παρατήρηση που ανέφερα προηγουμένως και όχι να συγκρίνει τις δύο συσκευές… Άλλωστε το θέμα "vs" εγώ το δημιούργησα και έχουμε αναφέρει επανειλημμένα τις διαφορές των δύο συσκευών...Δεν έκανα καμία αναφορά για το ποιο μπορεί να είναι καλύτερο αν υπονοήθηκε κάτι τέτοιο…Φυσικά και στο C υπάρχουν απαντήσεις από χρήστες του F όπως και το αντίθετο όπως και λογικό είναι οι χρήστες του C να είναι λιγότεροι όταν επίσημα στην Ελλάδα έρχεται το F… :)

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σίγουρα η συμπεριφορά των NOTE με exynos είναι καλύτερη, αλλά όχι τέτοια που να λέμε δεν έχει λαγκ.

 

Το πρόβλημα για μένα βρίσκεται στο "στήσιμο" του λειτουργικού που κάνει η samsung.

Τα λαγκ που παρατηρώ είναι τα ίδια εδώ και χρόνια.

Μπορεί να μειώθηκαν τα δευτερόλεπτα καθυστέρησης αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν.

Dialer, συλλογή και recent apps βαραίνουν όσο ανεβαίνει η ram και η χρήση πολλών εφαρμογών. Φαίνεται άλλωστε όταν κάνεις κλείσιμο όλων, που μετα ανοίγουν άμεσα.

 

Εδώ είναι το λάθος της samsung και οφείλεται σε λάθος επιλογές ρυθμίσεων.

Οι εφαρμογές τρίτων παρουσιάζουν εντελώς αντίθετη συμπεριφορά.

Το Facebook για παράδειγμα που είναι μια από τις πιο βαριές εφαρμογές, ότι χρήση και να κάνεις ανοίγει χωρίς λαγκ.

Αν κάνεις κλείσιμο όλων ξεκινά από την αρχή και καθυστερεί.

 

Από το 2011 έχω την ίδια απορία: τόσο δύσκολο είναι να κάνουν ότι και η Apple?

Δηλαδή οι βασικές της εφαρμογές να μην κλείνουν ποτέ. Βεβαίως το πρόβλημα με την Samsung είναι ότι οι εφαρμογές της είναι πολύ βαριές γιατί κάνουν πολύ περισσότερα απ ότι χρειαζόμαστε, όμως θα έπρεπε να δοθεί πρωτεραιότητα σ αυτά τα τρία πράγματα.

 

Το κακό είναι ότι ακόμα και σε custom Rom, δεν γίνεται τίποτα. Συνεπώς δεν είναι το bloat η αιτία.

Η samsung βαδίζει λαμβάνοντας υπ όψη της τους άσχετους χρήστες που δεν αντιλαμβάνονται τα lags.

 

Δυστυχώς δεν ελπίζω ότι θα διορθωθούν αυτά στα NOTE 4 ούτε με την 5.1

Κρίμα γιατί είναι φοβερή συσκευή.

Δεν θα πλησίαζα πότε ξανά samsung αν δεν ήταν όλα αυτά που κάνουν μόνο τα note.

Ούτε καν το S6 γιατί με εξαίρεση την κάμερα, υπάρχουν πολύ καλύτερες συσκευές χωρίς ίχνος λαγκ.

Άλλωστε κι αυτό πάτα τις βελτιώσεις έχει ακόμα προβληματάκια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
καλησπέρα 1 ερώτηση θα ήθελα να κανό.. με πιο να παραγκιλο με snapdragon ι exynos..? ευχάριστο:wacko::blink:

 

δεν μπορει να σου κανενας παρε το ενα ή το αλλο η αποφαση ειναι καθαρα δικιασου!! διαβαζεις το θεμα εδω δες πανω την ψηφοφορια (αν και δεν ειναι λογος αυτος περνεις μια ιδεα απλος) τα ζυγιζεις ολα και περνεις!

 

εγω εχω το C μοντελο το οχταπυρινο δλδ και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα 1 ερώτηση θα ήθελα να κανό.. με πιο να παραγκιλο με snapdragon ι exynos..? ευχάριστο:wacko::blink:

Γιάννη αν σε ενδιαφέρει να φλασαρεις διάφορες ρομ, το 4G+ και το κρατήσεις για χρόνια πήγαινε στο F.

Αν θες πιο καλο επεξεργαστή και δεν σε νοιάζει το 4G+ ορμα στο C.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχάριστο για το χρόνο σας παιδιά έκατσα και διάβασα μέχρι την 26 σελίδα δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω. έτσι παρανγιλα το c . Σινγωμη που σας έβαλα να ξανά απαντισεται..:/ μιλάμε ξανά μόλις το πιάσω στα χεράκια μου:D:)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Ελάχιστα καλύτερό στο μοντέλο με τον exynos

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα το παρήγγειλα. Αν ειχαν ίδια τιμη θα προτιμούσα το 8πυρηνο, αλλα για 50€ διαφορά που εχουν, πηρα το 4πυρηνο..

Βεβαια ειδα στο xda κατι πυρήνες που στο 8πυρηνο εχουν βγαλει Untutu πανω απο meizu pro 5 , και στα επίπεδα του note 5, ενω το 4πυρηνο είναι αρκετά παρακάτω. Στην πράξη ομως για να βγαλεις αυτα τα σκορ, θα σου τελειωσει η μπαταρία σε 1 ωρα οθονης, αρα δεν εχει νοημα..

Και απο custom rom μάλλον το 4πυρηνο εχει καλυτερες, οπότε δε νομίζω να αξιζει τα +50€.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα το παρήγγειλα. Αν ειχαν ίδια τιμη θα προτιμούσα το 8πυρηνο, αλλα για 50€ διαφορά που εχουν, πηρα το 4πυρηνο..

Βεβαια ειδα στο xda κατι πυρήνες που στο 8πυρηνο εχουν βγαλει Untutu πανω απο meizu pro 5 , και στα επίπεδα του note 5, ενω το 4πυρηνο είναι αρκετά παρακάτω. Στην πράξη ομως για να βγαλεις αυτα τα σκορ, θα σου τελειωσει η μπαταρία σε 1 ωρα οθονης, αρα δεν εχει νοημα..

Και απο custom rom μάλλον το 4πυρηνο εχει καλυτερες, οπότε δε νομίζω να αξιζει τα +50€.

 

Δεν ισχύει αυτό, παρόμοιες επιδόσεις έχει ο 805 με τον exynos 5433(ίσως ένα κλικ καλύτερος) αλλά σίγουρα αμφότεροι αρκετά χαμηλότεροι από τον exynos του note 5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, παρόμοιες επιδόσεις έχει ο 805 με τον exynos 5433(ίσως ένα κλικ καλύτερος) αλλά σίγουρα αμφότεροι αρκετά χαμηλότεροι από τον exynos του note 5.

Για κοιτα αυτο το σκορ Untutu με τον 8πυρηνο του note 4 πάνω απο meizu pro 5 και note 5..

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=64261777&postcount=590

Δε θα βρεις αντίστοιχο για τον 4πυρηνο που να πλησιάζει τέτοια σκορ..

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο που μου στέλνεις είναι τελείως πειραγμένο, μόνο αν πειράξεις ομοίως και το F μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

Τελείως stock, τα F & C δίνουν παρόμοια νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο που μου στέλνεις είναι τελείως πειραγμένο, μόνο αν πειράξεις ομοίως και το F μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

Τελείως stock, τα F & C δίνουν παρόμοια νούμερα.

Αυτο σου λεω, παραπανω ηθελα να γραψω kernel, αλλα γραφτηκε πυρηνας. Λοιπον με πειραγμενο επισης kernel, ουτε καν πλησιαζει ο 4πυρηνος τον 8πυρηνο.. Εγω τουλαχιστον δεν εχω δει απο το λιγο που κοιταξα . Αν καποιος εχει δει αντιστοιχα νουμερα ας βαλει link.

Στην καθημερινοτητα βεβαια, το ξαναγραφω, δεν θα δεις σημαντικες διαφορες και σιγουρα οχι στοκ.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα και τα 2 και τώρα είμαι με το 8 ... καμία σχέση δροσερό τέλειος πολύ καλά λειτουργικά και μπαταρία σε άλλο επίπεδο είναι πολύ καλύτερο και αξίζει κ ττελευταίο ευρώ και τ 4.... του είχα αλλάξει τ φώτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μετά από παταγώδη αποτυχία στην προσπάθεια μου να φτιάξω το Note 2, που μου "πέθανε" από το πουθενά. Και έπειτα από το κόστος επισκευής που μου έβγαλε η Samsung, 175 ευρώ, αποφάσισα να αγοράσω καινούργιο κινητό και να μη κάνω πασαλείμματα.

 

Οι τιμές που κυκλοφορούν για το Note 4, μου φάνηκαν πολύ καλές... Εγώ ούτε το είχα δει, ούτε το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, παρόλα αυτά με το Note 2 είχα πάθει έρωτα και φαντάζομαι το 4 θα είναι μία πολύ καλή συσκευή...

 

Από εσάς, θέλω να μου πείτε:

 

1) Αξίζει στα 435 που κυκλοφορεί;

2) Σαν συσκευή πως την χαρακτηρίζετε;

3) Για να σας προλάβω, δεν με ενδιαφέρει το Spen αλλά πάω σε Note λόγω συνήθειας μεγέθους οθόνης.

4) Το κάτι σαν δέρμα που βλέπω ότι έχει από πίσω, θα διαλυθεί εύκολα ή είναι γερό;

5) Προβλέπεται να πέσει κι άλλο η τιμή; Να περιμένω ή να το χτυπήσω άμεσα;

 

ΥΓ: Επειδή είμαι και άσχετος το N910C ή το N910F; Τι διαφορές έχουν και αν αξίζει η διαφορά της τιμής..!

 

Ευχαριστώ..!

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει και παρά αξίζει. Η διαφορά με το 2 ειδικά στην οθόνη είναι τεράστια.

Το καπάκι μια χαρά είναι και στην τελική με 9 ευρώ το αλλάζεις με γνήσιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που το πηρα πριν 3-4 μερες, αξιζει με 1000 μπορω να πω στην τιμη αυτη..

Μου χαλασε η οθονη του s5 για 2η φορα, και ψαχνοντας τα περισσότερα, κατέληξα σε αυτο.

Ειδικά για οποιον πειραζει τα κινητα του, και ξερει απο αυτα, βαζοντας τη ρομ του note 5 με βγαλμενο το bloatware, το κινητο ανεβαινει 2 επιπεδα.. Ουτε 3 ωρες δεν αντεξα να μη το πειραξω.. :lol: Ουσιαστικα ετσι αποκτας περίπου ενα note 5 στη μισή τιμη, και με sd.

80x βγαζει το note 5 antutu, 72x βγαζω τωρα στο note 4, και χωρίς overlooking.. Πρακτικά ασημαντες διαφορες.. Το 4πυρηνο. Δεν το περίμενα τοσο καλο.. Το μονο που θαθελα, να υπηρχε μια 4000 μπαταρια εστω και με 1-2 χιλ αυξηση παχους. Στο s5 του ειχα μια 3500. Τέτοιο κινητό και να κανεις οικονομια στην μπαταρία είναι κρίμα..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκεφτομαι να παρω το Note4, διοτι σε σχεση με το Note5 δεν βλεπω τρομερες διαφορες. Οι διαφορες θα υπαρχουν αλλα δεν εχουν νοημα για τιμη πανω απο 700 ενω τα Note4 κυμαινονται στην τιμη των 400. Επισης ο προβληματισμος μου ειναι να παω στο N910F που υποστηριζει 4G+ ομως δεν εχει 64bit architecture η στο N910C που ειναι ελαφρια καλυτερο σε αποδοση χωρις ομως να υποστηριζει 4G+ αλλα με Octa πυρηνα? Επισης θα θελα να μου πειτε σχετικα με την αυτονομια...ισχυει οτι ο SnapDragon εχει καλυτερη αυτονομια?

 

Φανταζομαι αρκετοι θα μπηκατε σε αυτη την αναλυση οποτε δωστε μου και μενα καποιες πληροφοριες σχετικες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...