Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Είναι απλή η απάντηση στο Vs.

O καθένας υποστηρίζει αυτό που αγόρασε.

Μερικοί νομίζω μάλιστα ότι υποστηρίζουν το C επειδή το βρήκαν φθηνότερο από το F και τώρα υποστηρίζουν την αγορά τους.

Τα benchmarks τα θεωρώ σκουπίδια εδώ και δεκαετίες.

Στη δική μου ζυγαριά πάντως που θέλω να πιστεύω ότι τα έβαλα όλα και μετρώντας τις προτεραιότητες μου, πήρα το F

 

Σου ειναι ευκολο να πεις και σε μας, που ψαχνομαστε ακομα, πιο αναλυτικα τα κριτηρια που σε οδηγησαν στο να επιλεξεις το F? Ηταν καλυτερη η μπαταρια, η συμβατοτητα σε εφαρμογες, λιγοτερη υπερθερμανση? Αυτα ολους μας ενδιαφερουν νομιζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι απλή η απάντηση στο Vs.

O καθένας υποστηρίζει αυτό που αγόρασε.

Μερικοί νομίζω μάλιστα ότι υποστηρίζουν το C επειδή το βρήκαν φθηνότερο από το F και τώρα υποστηρίζουν την αγορά τους.

Τα benchmarks τα θεωρώ σκουπίδια εδώ και δεκαετίες.

Στη δική μου ζυγαριά πάντως που θέλω να πιστεύω ότι τα έβαλα όλα και μετρώντας τις προτεραιότητες μου, πήρα το F

 

Θεωρώ πως είναι και μια μερίδα ατόμων που δεν έχουνε πάρει ακόμα το κινητό αλλά έχουνε μια εμπειρία από snap ή exynos στο παρελθόν και την αποτυπώνουν εδώ.Πάντως εδώ και 1 με 1,5 μήνα περίπου από την ημέρα κυκλοφορίας του στα σκρουτζομάγαζα παραμένει το F ακόμα ποιο φτηνό από το C οπότε πιστεύω ότι όσοι επιλέγουν τον C επηρεάζονται όχι τόσο από την τιμή όσο από τον 8πύρηνο επεξεργαστή και από την αντίληψη που επικρατεί ότι ίσως να είναι ελαφρός ποιο ισχυρός ο exynos ενώ ουσιαστικά και τα δύο είναι ισάξια...Τα benchmarks και εγώ θεωρώ πως είναι για τα μάτια τού κόσμου τελικά...Ότι και να επιλέξει ο καθένας C,F,U,A,B,C,D,G,K,L και δεν συμμαζεύεται...:lol: θα έχει κάνει κίνηση ΜΑΤ!:)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα .ειμαικαι γω ανάμεσα στο c και στο f . Το βασικό για μένα είναι η μπαταρία . Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου απαντήσει ποιο από τα δυο κανει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας Επομένως διαρκεί και παραπάνω ?εψαξα να βρω κάτι σχετικό αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι ....ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

για την μπαταρια δες εδω περα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403130

 

 

εγω διαλεξα F γιατι πολυ απλα το πηρα σχεδον μολις βγηκε απο ελληνικο καταστημα...Το ηθελα γρηγορα και το πηρα γρηγορα...:D:D

τωρα απο εκει και περα οποιο και να παρει ο καθενας θα το ευχαριστηθει μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πολύ να μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω πριν καταλήξω σε ένα απο τα δύο. Είμαι σίγουρος ότι και τα δύο θα είναι κορυφή

 

Απλά θα ήθελα να δω σύγκριση φωτογραφιών ( φοράνε διαφορετικούς φακούς ή όχι; ), σύγκριση μπαταρίας, αν ζεσταίνεται κάποιο περισσότερο, να ήξερα αν τον εξυνος θα ξεκλειδώσουν τα 64-bit και ποιο θα παίρνει πιο γρήγορα τα oficial updates.

 

Τώρα για μένα (και για πολλούς άλλους) τα benchmark tests δεν έχουν καμία σημασία. Απλά νούμερα είναι. Άμα ξεφύγεις από τη λογική ποιος την έχει μεγαλύτερη βλέπεις την πραγματική χρήση που θα ζεις στην καθημερινότητα σου

Edited by salmp7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα λίγα πραγματάκια...

Παίζω παιχνίδια, οπότε θέλω επιδόσεις εκεί... (F)

Υποστήριξη από την κοινότητα (F)

Φωτογραφίες...δεν υπάρχει διαφορά....

Στην υπόλοιπη καθημερινότητα είναι παρόμοια.

Το αν ανοίγω μία εφαρμογή με το F και κάνει 1000ms ενώ με το C κάνει 900ms, το θεωρώ ανάξιο λόγου.

Οπότε διάλεξα το F.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με ενδιαφερει το θεμα Gaming και δεν μπορω να αποφασισω πιο να διαλεξω! και καποιος ειχε αναφερει οτι διαβασε στους xda οτι με το λολιποπ θα ξεκλειδωθει ο exynos και θα δουλευει 64-bit αυτο τι αποτελεσμα θα εχει;;; πραγματικα ειναι πονοκεφαλος μεχρι να καταληξεις σε καποιο και τα χριστουγεννα πλησιαζουν....
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα λίγα πραγματάκια...

Παίζω παιχνίδια, οπότε θέλω επιδόσεις εκεί... (F)

Υποστήριξη από την κοινότητα (F)

Φωτογραφίες...δεν υπάρχει διαφορά....

Στην υπόλοιπη καθημερινότητα είναι παρόμοια.

Το αν ανοίγω μία εφαρμογή με το F και κάνει 1000ms ενώ με το C κάνει 900ms, το θεωρώ ανάξιο λόγου.

Οπότε διάλεξα το F.

 

Συμφωνω απολυτα με οσα λες και επειδη κι εγω για τους ιδιους λογους θα προτιμησω το f θα ηθελα να σε ρωτησω, οσες μερες το εχεις στα χερια σου, ειχες προβλημα υπερθερμανσης? Απο μπαταρια εισαι ικανοποιημενος?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με οσα λες και επειδη κι εγω για τους ιδιους λογους θα προτιμησω το f θα ηθελα να σε ρωτησω, οσες μερες το εχεις στα χερια σου, ειχες προβλημα υπερθερμανσης? Απο μπαταρια εισαι ικανοποιημενος?

 

Κανένα πρόβλημα υπερθέρμανσης.

4 ώρες παιχνίδι ασταμάτητα και το κινητό είναι απλά χλιαρό :p

Η μπαταρία διαρκεί το ίδιο περίπου και στα 2 και φυσικά η διάρκειά της είναι θεική :)

Link to comment
Share on other sites

με το C πως παει στα παιχνιδια το εχει κανενας απο εδω να μας πει! αν θερμαινεται ευκολα και γενικα την αποδοση του σε αυτον τον τομεα!
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος C. (Ακολούθησα φίλο developer)

Τον τελευταίο μήνα δεν έχω δει καμία υπερθέρμανση. Νωρίτερα με το Ν3 μερικές φορές το ένιωθα ζεστό.

Νομίζω πως το C είναι μια ιδέα καλύτερο στις θερμοκρασίες και την μπαταρία.

Το F είναι σίγουρα καλύτερο στα γραφικά.

Οι διαφορές είναι πραγματικά αμελητέες.

Με βάση την λογική το F είναι καλύτερη λύση, έστω και μόνο ψυχολογικά.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Επεσα τυχαια πανω σε αυτο το βιντεο (παρουσιαση του n4 exynos σε ροζ), λοιπον προς το τελος κανει συγκριση με το snapdragon και σε ολα βγανει καλυτερο το F! Πως γινεται αυτο?

Samsung Galaxy Note 4 Blossom Pink Unboxing and R…:

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Επεσα τυχαια πανω σε αυτο το βιντεο (παρουσιαση του n4 exynos σε ροζ), λοιπον προς το τελος κανει συγκριση με το snapdragon και σε ολα βγανει καλυτερο το F! Πως γινεται αυτο?

Samsung Galaxy Note 4 Blossom Pink Unboxing and R…:

 

Φιλε μου θα σου εξηγήσω εγώ γιατί γίνεται αυτό! Το συγκεκριμένο με exynos πασχει απο υπερθέρμανση, εαν σταματήσεις το video στο 10:22 θα δεις οτι το N4 exynos εκεινη τη στιγμη που κανει benchmark και δειχνει ενα τοπίο, ριχνει την φωτεινότητα, αυτό σημαινει οτι ανέβασε πολύ θερμοκρασία και εκτός από την πτώση της φωτεινότητας έριξε το λειτουργικό και την συχνότητα του επεξεργαστή ώστε να μπορέσει να κρυώσει, με αποτέλεσμα φυσικά το χαμηλό σκορ στο Antutu! Εγώ είμαι στην δεύτερη συσκευή και αύριο την στέλνω κι αυτήν πίσω για αντικατάσταση λόγω υπερθέρμανσης! :mad: Να δουμε στα ποσα Note 4 θα πετύχω ενα σωστο!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως απορω! πως γινεται με 8 πυρινες και με 20Nm το μοντελο C να παρουσιαζει προβληματα υπερθερμανσης ενω το F με τεσσερις και 28Nm oχι! ενας φιλος παρπανω λεει ακολουθησε φιλο developer τι σου ειπε και κατεληξες να παρεις το C ;;

 

 

EDIT: επισης να πω οτι στο βιντεο ειναι το μοντελο U με τον exynos με το καινουριο μοντεμ και οχι το ευρωπαικο μοντελο C με αλλο μοντεμ

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

Παιδες κοιταξτε να δειτε πως εχει το πραγμα...επελεξα το Note 4 με τον Exynos επεξεργαστη με κλειστα ματια... Μετα απο 4 χρονη αντε 3χρονη χρηση στα κινητα μου με τους qualcomm εμεινα πληρως απογοητευμενος καθε φορα που εποιανα ενα iphone η tegra επεξαργαστη στα χερια μου... τα τελευταια 2 χρονια η qualcomm εδωσε συχνοτητες 1.89 2.25 2.30 2.47 2.65 ...δουλευοντας ολες τις συχνοτητες εκτος της τελευταιας που ειναι στο Note 4 F εκδοση ειναι δωρον αδωρον... το κινητο ας πουμε LG G2 ή Xperia Z1 σε απαιτιτικη χρηση δουλευει για 1 λεπτο με 30 δευτερολεπτα στην εργοστασιακη συχνοτητα (2265mhz) και μετα λογο της θερμοκρασιας και να μην λιωσει στα χερια μας το τηλεφωνο πεφτει η συχνοτητα στα 1728mhz με αποκορυφωμα κατι φορες να το βρισκω στα 1026mhz και στους 76°C να βραζει στα χερια μου και η μπαταρια να πεφτει κατακορυφα... καλα δεν συζηταμε για overclock το thermal ανοιγει σε milisecond... οι δικαιολογιες που διαβαζα για αυτο ηταν οτι "εχετε εναν 4πυρινο επεξεργαστη στο κινητο σας τι περιμενατε δηλαδη" μαλλον η εταιρια ειναι για τα Benchmarks που διαρκουν μερικα δευτερολεπτα εως λεπτα... εγω να παρω λοιπον εναν επεξεργαστη στα 2.65Ghz για να τον εχω στα 1958mhz μετα απο λιγη ωρα χρησης δεν θελω... η θερμοκρασιες ακουω απο γνωστο μου οτι ειναι νορμαλ για ελαφρυ χρηση το F μετα απο παιχνιδια ομως ζεσταινεται αρκετα... εγω απο το C και τον exynos παντος δεν εχω κανενα παραπονο...οσο για την GPU του και την δικαιολογια που βρηκαν καποιοι εδω περα οτι ο qualcomm ειναι καλυτερος ειναι απλα αστειοι η διαφορα ειναι σε 1 FPS σε QHD (τα offscreen μας ειναι αχρηστα εχουμε QHD) και αραγε για ποση ωρα αντεχει η adreno του qualcomm λογω θερμοκρασιων...επισης η Mali του exynos εχει stock frequency στα 695mhz με maximum στα 900 mhz την εχω δει να δουλευει στα 900 και οχι μονο να περναει την adreno αλλα και να φτανει της Nvidia...αυτα λοιπον...exynos με κλειστα ματια απο μπαταρια 5ωρο με οθονη ανοιχτη θερμοκρασια δεν εχει ανεβασει ποτε μεχρι να δω βιντεο disassembly δεν ειχα καταλαβει που ειναι ο επεξεργαστης... Edited by AlexChania

LG: Cookie, Arena, Optimus L7, Optimus 4XHD, Nexus 4, Nexus 5, G2, G3

Samsung: Duos, S3, Note 4

Sony: Xperia Z1,Xperia Z Ultra

NOW PHONES: Note 4, Nexus 4, Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα , πιο μοντέλο προτείνεται με βάση την εμπειρία σας γιατί έχω μπερδευτεί !
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα , πιο μοντέλο προτείνεται με βάση την εμπειρία σας γιατί έχω μπερδευτεί !

 

Αν ξεκλειδωθεί ο Exynos στα 64bit τότε C. Αλλιώς F που εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

αρα με λίγα λογια αναμένουμε η πάμε για αγορα του f . αυτήν την στιγμή είναι κάποιο πιο δυνατό σε θέμα μπαταριας ?
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθομαστε και ψυριζουμε την μαιμου!Πανω κατω εκτιμω ειναι τα ιδια.Δεν ειναι αφελης η εταιρεια να δινει μοντελα με διαφορετικα χαρακτηριστικα.Αφου επισημα εισαγεται στην Ελλαδιτσα το F γιατι θελετε να μπειτε σε μπελαδες?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθομαστε και ψυριζουμε την μαιμου!Πανω κατω εκτιμω ειναι τα ιδια.Δεν ειναι αφελης η εταιρεια να δινει μοντελα με διαφορετικα χαρακτηριστικα.Αφου επισημα εισαγεται στην Ελλαδιτσα το F γιατι θελετε να μπειτε σε μπελαδες?

 

απο την στιγμη που ειναι Ευρωπαικο και ισχυει εγγυηση δεν βλεπω μπελαδες! και το αν ξεκλειδωσει στο μελλον η σαμη τους επεξεργαστες στα 64 βιτ απο το μονελο με τον εξυνος ειναι ενας μεγαλος παραγωντας! πλην αυτου η λιθογραφια ειναι στα 20νμ του εξυνος και εχει θεωριτικα καλυτερη διαρκεια μπαταριας! αλλα και οι οχτω πυρινες που εχει "μπορει" και ειναι ενα μεγαλο "μπορει" αυτο να δωσουν καποιες παραπνω αναβαθμισεις στο μακρινο μελλον! αλλα και οφφισιαλ να μην γινει αυτο το ξεκλειδωμα εχει αναφερθει οτι θα γινει στους xda οποτε ειναι μεγαλο πλεονεκτιμα!

Link to comment
Share on other sites

Για το ξεκλείδωμα στο xda μπορείς να βάλεις ένα link; Που αναφέρθηκε;
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Για το ξεκλείδωμα στο xda μπορείς να βάλεις ένα link; Που αναφέρθηκε;

 

Υπάρχουν κάμποσα θέματα στο xda που μιλούσαν για αυτό αλλά απ'ότι φαίνεται από κάποιο leak του κώδικα η samsung θα το ξεκλειδώσει από μόνη της να τρέχει στα 64bit, υπάρχει και το σχετικό link στο θέμα του exynos note 4,ρίξε μια ματιά γιατί δεν το έβρισκα στα γρήγορα να το βάλω. Αν είσαι ανάμεσα στo exynos ή το qualcomm κάνε υπομονή κάνα μήνα να βγει η lolipop,γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο, και μετά αποφασίζεις!

 

Εδώ είναι κι ο κώδικας

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάμποσα θέματα στο xda που μιλούσαν για αυτό αλλά απ'ότι φαίνεται από κάποιο leak του κώδικα η samsung θα το ξεκλειδώσει από μόνη της να τρέχει στα 64bit, υπάρχει και το σχετικό link στο θέμα του exynos note 4,ρίξε μια ματιά γιατί δεν το έβρισκα στα γρήγορα να το βάλω. Αν είσαι ανάμεσα στo exynos ή το qualcomm κάνε υπομονή κάνα μήνα να βγει η lolipop,γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο, και μετά αποφασίζεις!

 

Εδώ είναι κι ο κώδικας

 

σε ευχαριστω Αγγελε! οπως και ειπα και πριν ειναι ενα μεγαλο "μπορει" και αναμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Από αυτά που είχα διαβάσει είχα καταλάβει πως δεν θα υπάρξει ξεκλείδωμα.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...