Jump to content

{Απαντα} e-books, η ηλεκτρονική λογοτεχνία στο PDA μας!


TrobocopR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά έχω δίκιο στο συγκεκριμένο, αλλά ΔΕΝ είναι εδώ το θέμα για να το συζητήοσυμε :p :)

 

Aλέξη, εγώ πάντως περιμένω ακόμα τον Άρχοντα... Τι θα γίνει άρχοντα;; :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά χρησιμοποιώ φανατικά MS Reader για τον βασικό λόγο της ενσωμάτωσης του λεξικού Encarta που δίνει η MS. Κάνοντας δηλαδή tap πάνω σε οποιαδήποτε λέξη μπορώ να δω τον ορισμό της από το λεξικό, πράγμα προφανώς χρήσιμο για αγγλικά βιβλία. Ebooks μπορείτε να βρείτε άπειρα (στα αγγλικά) στο κανάλι #bookz του δικτύου undernet, υπάρχει μάλιστα κι ένας έλληνας op εκεί, ο Βαγγέλης Δήμου, με ψευδώνυμο vadi.

 

Για να φτιάξετε αρχεία .lit που χρησιμοποιεί ο MS reader οι καλύτερες επιλογές σας είναι:

 

  • MS Word plugin - Δωρεάν από την MS, αυτό το plugin προσθέτει ένα κουμπάκι στο Word, οπότε οποιοδήποτε βιβλίο βρείτε σε μορφή που διαβάζει το Word μπορείτε να το κάνετε .lit Μπορείτε ακόμα να ορίσετε και τα δικά σας εξώφυλλα.
  • OverDrive ReaderWorks - Η έκδοση Standard είναι δωρεάν αλλά δεν επιτρέπει δημιουργία δικών σας εξωφύλλων και πίνακα περιεχομένων. Η έκδοση Pulisher το επιτρέπει αλλά επί πληρωμή. Μπορείτε φυσικά να την βρείτε στο μουλάρι.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

xilies fores vga portrait. giati ine opws to vivlio! an thes kanume ke test :!: :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass ( 8 Νοέ. 2004 , 15:05)

 

Wirelessly posted (Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 4.01; Windows CE; PPC; 240x320))

 

xilies fores vga portrait. giati ine opws to vivlio! an thes kanume ke test :!: :p

 

ομως για εμας του υπολοιπους ειναι οκ ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ferengi ( 8 Νοέ. 2004 , 12:31)

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ φανατικά MS Reader για τον βασικό λόγο της ενσωμάτωσης του λεξικού Encarta που δίνει η MS. Κάνοντας δηλαδή tap πάνω σε οποιαδήποτε λέξη μπορώ να δω τον ορισμό της από το λεξικό, πράγμα προφανώς χρήσιμο για αγγλικά βιβλία.

 

 

Πράγματι, πολύ χρήσιμη αυτή η δυνατότητα και η πρωτοβουλία της MS να ενσωματώσει το λεξικό. :!:

 

Ωστόσο φίλε μου, η δυνατότητα αυτή άμεσης μετάφρασης ΔΕΝ είναι αποκλειστικότητα του MS Reader. Οποιονδήποτε e-book reader και να χρησιμοποιήσεις, μπορείς να δουλέψεις το MDict (επίσης αγγλοαγγλικό) , το οποίο είναι freeware και επιτρέπει την μετάφραση λέξεων που έχει "επιλέξει" ο χρήστης, όχι μόνο σε κάποιο e-book, αλλά οπουδήποτε. Δυο κλικ είναι και σε αυτό. φυσικά δουλεύει και στον ΜS reader. :)

 

Περισσότερα για αυτό το θαυμάσιο λεξικό μπορείς να βρεις εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=404604#post404604

 

MS Word plugin - Δωρεάν από την MS, αυτό το plugin προσθέτει ένα κουμπάκι στο Word, οπότε οποιοδήποτε βιβλίο βρείτε σε μορφή που διαβάζει το Word μπορείτε να το κάνετε .lit Μπορείτε ακόμα να ορίσετε και τα δικά σας εξώφυλλα.

 

Ωραίος!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To εκανα επισημασμένο γιατί όδευε προς εξαφάνιση, ήδη είχε φτάσει στην τρίτη σελίδα.

 

Αν δν υπάρξει ενδιαφέρον, μάλλον θα του κάνω μια περίληψη και θα μπει στα tips+tricks.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένας ταχύτατος οδηγός για να σας βοηθήσει να βρείτε μονοι σας από το google το ebook που θέλετε.

Όπως γνωρίσετε το Google.com είναι η δημοφιλέστερη μηχανής ψαξίματος στο δίκτυο.

Αυτό είναι ένα μικρό trick για να βρείτε άμεσα το ebook που ψάχνετε

 

Κώδικας:

allinurl: +(rar|κιμ|zip|pdf|tgz) "οτιτλοςτουβιβλιου"

όπου "οτιτλοςτουβιβλιου" p.x. games

 

στα διαφορα αποτελέσματα θα προσέξουμε πως όσα από αυτά έχουν πριν τον τίτλο: [PDF] σημαίνει πως είναι acrobat reader ebooks.

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο και happy downloads! :)

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω θα κατεβασετε μια εξαιρετικη δωρεαν εγκυκλοπεδια (wikipedia)...Το προγραμμα το οποιο τα διαβαζει ειναι το mobipocket reader...

Υπαρχει και σε tomeraider format αλλα μιας και το tomeraider ειναι commercial πιστευω οτι ειναι καλυτερα να την διαβαζουμε στον δωρεαν reader.

Χρειαζεται μια τεραστια MMC/SD/CF, το mobireader προγραμμα και μια καλη dsl μιας και το βιβλιο ειναι 200mb!!!

 

Kαλο κατεβασμα.

 

http://216.239.37.104/translate_c?hl=en&u=http://www.beam-bibliothek.de/ebook/156&prev=/search%3Fq%3Dlink:www.aikon.ch

 

Προσωπικα εγω εχω δοκιμασει μονο το .tr format αλλα σε λιγο οταν κατεβει το prc format θα "πεταξω" το προηγουμενο μιας και οντας unregistered το tomeraider δεν μου εμφανιζει ολα τα αποτελεσματα και μου ζητα registration.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_10 (12 Δεκ. 2004 , 22:44)

 

Απο εδω θα κατεβασετε μια εξαιρετικη δωρεαν εγκυκλοπεδια (wikipedia)...Το προγραμμα το οποιο τα διαβαζει ειναι το mobipocket reader...

Υπαρχει και σε tomeraider format αλλα μιας και το tomeraider ειναι commercial πιστευω οτι ειναι καλυτερα να την διαβαζουμε στον δωρεαν reader.

Χρειαζεται μια τεραστια MMC/SD/CF, το mobireader προγραμμα και μια καλη dsl μιας και το βιβλιο ειναι 200mb!!!

 

Kαλο κατεβασμα.

 

http://216.239.37.104/translate_c?hl=en&u=http://www.beam-bibliothek.de/ebook/156&prev=/search%3Fq%3Dlink:www.aikon.ch

 

Προσωπικα εγω εχω δοκιμασει μονο το .tr format αλλα σε λιγο οταν κατεβει το prc format θα "πεταξω" το προηγουμενο μιας και οντας unregistered το tomeraider δεν μου εμφανιζει ολα τα αποτελεσματα και μου ζητα registration.

 

 

Από τα πιο χρήσιμα ποστ σε αυτό το θρεντ!!!Εύγε νέε μου! :p :D

 

Λοιπόν, όσοι μένετε Αθήνα αλλά δεν έχετε γρήγορη σύνδεση, υπάρχει λύση.

 

Μπορείτε να πάτε για να το κατεβάσετε στην Βιβλιοθήκη του Ευγενίδειου Ιδρύματος στην Συγγρού, λεωφορείο Β2 από Πανεπιστημίου, κατεβαίνετε στην στάση Ωνάσειο. Απέναντι είναι.

 

Η χρήση των υπολογιστών είναι δωρεάν για όλους, χρειάζεται μόνο μια δωρεάν εγγραφή στη ρεσεψιόν.

 

Θα κατέβει με περίπου 150 KB/s. Αντιγραφικό CD ΔΕΝ υπάρχει, οπότε να έχετε μαζί σας κάποιο card reader και μια μεγάλη καρτούλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Thanks Αλεξη...Παντως παιδια μην κατεβασετε απο το προηγουμενο λινκ την εγκυκλοπεδια μιας και ειναι γερμανικη version...

 

Aπο εδω κατεβαζετε την εγκυκλοπεδια για το tomeraider(αγγλικη)---->

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_as_TomeRaider_database_-_download_instructions

 

Το προηγουμενο λινκ αφορα την γερμανικη version σε prc...Δυστυχως δεν βρηκα αγγλικη version σε prc....δεν υπαρχει ακομη,ουτε φυσικα η ελληνικη η οποια ετοιμαζεται.

 

Λογικα θα βγει συντομα η καινουργια Αγγλικη prc version...Ετσι λοιπον πρεπει να αρκεστουμε προς το παρων στο tomeraider ο οποιο ειναι shareware. :(

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απορία.... Τα αρχεία pdb με τι πρόγραμμα ανοίγουν? Έχω βρει από το ιντερνετ το handheld med EZ reader 6, αλλά δε δουλεύει το άτιμο......
Link to comment
Share on other sites

Το isilo που αναφέρθηκε πιο πάνω.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι πάνω στα ebooks:

 

Τα ίδια pdb βιβλία που διαβάζονται σε iSilo (palmos), διαβάζονται και σε iSilo (PPC);

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

Κάποια pdb ebooks που κατέβασα πάντως δεν μπορεί να τα διαβάσει το PPC iSilo. Γενικά μπόρεσε να διαβάσει όσα είχαν τη συμβολοσειρά TEXtREAd στην αρχή του αρχείου.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mια πολύ καλή συλλογή με λινκ για e-books. Δεν υπάρχει λόγος να την αντιγράψω και εγώ, πάρτε αυτούσιο το λινκ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=57008

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κατεβασα απο το e-books.gr τον "θουριο" αλλα δεν μπορω να τον διαβασω με τον mobile reader. Το προβλημα ειναι με τις ελληνικες γραμματοσειρες,και απο οτι ειδα και στο site πρεπει να μπουν ελληνικες γραμματοσειρες στην συσκευη (ipaq 6340). Ξερει κανεις πως βρισκω και εγκαθιστω ελληνικες γραμματοσειρες για να δουλεψει το mobile reader?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κατεβασα απο το e-books.gr τον "θουριο" αλλα δεν μπορω να τον διαβασω με τον mobile reader. Το προβλημα ειναι με τις ελληνικες γραμματοσειρες,και απο οτι ειδα και στο site πρεπει να μπουν ελληνικες γραμματοσειρες στην συσκευη (ipaq 6340). Ξερει κανεις πως βρισκω και εγκαθιστω ελληνικες γραμματοσειρες για να δουλεψει το mobile reader?

 

 

Help us re pedia please

ΜΕ Τ'ΑΡΜΑΤΑ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΙΑ ΒΡΑΔΙΑ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ!
Link to comment
Share on other sites

Help us re pedia please

 

Δοκιμασε να αντιγραψεις τα fonts που χρειαζεσαι απο το pc σου στο directory \windows\fonts του ppc.

Μετα κανε soft rest και δοκιμασε, νομιζω οτι θα σου τα δειχνει τωρα.

Επισης δες μηπως θελει ρυθμιση ο Mobile reader ωστε να του δηλωσεις εσυ ποιο font θα χρησιμοποιησει.

 

By the way,

 

εβαλα προχθες την wikipedia και επαθα πλακα...Ειναι βεβαια 518mb αλλα θα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα βγαλω ποτε απο το ppc μου.

Απιστευτος ογκος πληροφοριας...πανω απο μισο εκ. αρθρα και γενικα βρισκεις οτι θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα ακουστώ λίγο χαζή αλλά ακριβώς τι είναι τα ebooks?

Το μόνο ebook που έχω είναι το Riding The Bullet , Stephen King

και πως τα βρίσκει κανείς?

Είναι μόνο για pocket pc?

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Το πώς τα βρίσκεις δεν θα έπρεπε να το ρωτάς γιατί μέσα στο thread υπάρχουν πολλά links και οδηγίες. Όσο για τα υπόλοιπα: τα ebooks είναι αυτό ακριβώς που λέει το όνομά τους, βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή. Μπορείς να τα διαβάσεις με οποιαδήποτε "έξυπνη" συσκευή διαθέτει οθόνη: PC σταθερό ή φορητό, Pocket PC, Palm, κινητό (smartphone ή και απλό με Java και επαρκή μνήμη). Υπάρχουν ειδικά filetypes για ebooks, όπως τα lit (διαβάζονται με Microsoft Reader, ο οποίος υπάρχει για οποιαδήποτε συσκευή με Windows), τα pdb (για Palm PDA αλλά και όλες τις πλατφόρμες που μπορεί να τρέξει το iSilo), αλλά και τύποι αρχείων κειμένου γενικότερης μορφής, όπως txt, rtf, pdf, html κλπ

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανενας κανενα link για την wikipedia την εγκυκλοπεδια γιατι το link που εχει ΕΔΩ εδω και 1 βδομαδα περιπου δεν μου ανοιγει. :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οσο ειχα το Παλμ, δεν διαβαζα ebooks.

Τωρα με Σιεμενς Μ65 και με τον microreader , αρχισα να ψαχνω για το παραπάνω βιβλίο και βρήκα (!!!)

 

http://www.fictionbook.ru/en/author/braun_dyen/robert_langdon_2_the_da_vinci_code/

 

και καποια ακόμα πολύ καλά βιβλία στο ιδιο site

http://www.fictionbook.ru/en/

 

Ηδη διαβασα το Κωδικα απο εδω μέσα.

Καλη διασκέδαση!! :) :) :)

don't just stay inspired - inspire others!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Ανοιξε" ξανα το μερος για download της WikiPedia...

 

http://download.wikimedia.org/tomeraider/current_tr3/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...