Jump to content

Παιδεία: Τι πρέπει κατά τι γνώμη σας να αλλάξει;


Mikroula
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 minutes ago, Vasileios said:

Υπάρχει άτομο που με 7300 μπήκε Ιατρική ; 

Δεν παίζει τέτιο σενάριο. 

Επίσης έχουν γίνει πολλές αλλαγές στις Πανελλήνιες. 

Με σπουδαιότερη ότι εκεί κα΄που στο 2007 τα μαθήματα από 6 γίναν 4 . 

Ενώ ο γυιός μου το 2004 έδωσε 6 μαθήματα. 

 

1o προφανώς δεν είπα ότι πέρασε ιατρική με 7,000 αλλά και οι άριστοι μπορεί να γίνουν αιώνιοι φοιτητές γιατί μπορεί να ανακαλύψουν ότι δεν τους ενδιαφέρει η σχολή ή αλλοι λόγοι

Οι μόνες αλλαγές που έχουν γίνει είναι στο πλήθος των εξεταζόμενων μαθημάτων έγω την 2η φορά εξετάστηκα σε όλα τα μαθήματα. Η κόρη μου μόνο σε 4 επίσης δεν βλέπω καμία αλλαγή όταν ο απόφοιτος που θέλει να ξαναδώσει δεν δίνει στην ύλη που έδωσε καθώς η κ.Κεραμέως θεώρησε ότι είναι φυσιολογικό να εξετάζεσε σε ύλη που δεν την διδάχθηκες καθως δεν υπάρχει παλαιό και νέο σύστημα άρα εγώ δεν βλέπω καμία αξιοκρατία και καμία αναβάθμιση αντιθέτως υποβάθμιση βλέπω. Αυτή η παράλογη απόφαση εφαρμόστηκε μετά τις πανελλήνιες του 20

Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

Αυτονόητο είναι αυτό με την ύλη. 

Εγώ τέλιωσα το 1978 και το 2016 έδωσα πάλι πανελλήνιες για να μπω στην σχολή που τελιώνω φέτος.

Θα ήταν παράλογο να δώσω στην ύλη του 1978.

Και μετά αν συναίβενε κάτι τέτιο θα είχαμε 50  διαφορετικές ύλες στις πανελλήνιες γιατί ναι υπάρχουν άτομα σαν τον Παπου στα Χανιά που έδωσε εξετάσεις στα 82 (και πέρασε αρχαιολογικό στο Ρέθυμνο )

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vasileios said:

Αυτονόητο είναι αυτό με την ύλη. 

Εγώ τέλιωσα το 1978 και το 2016 έδωσα πάλι πανελλήνιες για να μπω στην σχολή που τελιώνω φέτος.

Θα ήταν παράλογο να δώσω στην ύλη του 1978.

Και μετά αν συναίβενε κάτι τέτιο θα είχαμε 50  διαφορετικές ύλες στις πανελλήνιες γιατί ναι υπάρχουν άτομα σαν τον Παπου στα Χανιά που έδωσε εξετάσεις στα 82 (και πέρασε αρχαιολογικό στο Ρέθυμνο )

Να υπήρχε μια με βάση την προηγούμενη χρονιά γιατί οι περισσότεροι που ξαναδίνουν είναι αυτοί που έδωσαν την προηγούμενη χρονιά. Όπως η κόρη μου που έχασε την 1η επιλογή της για 200 μόρια και ξαναέδωσε και πέρασε αλλά με την ύλη του 03 και όχι με του 02 (αν και μειώθηκε αλλά όχι τόσο όσο σε αυτή που εξετάστηκε την προηγούμενη χρονιά). Και η άλλη με βάση την φετινή αν και δεν έχω καταλάβει γιατί να αλλάζει θα επηρεάσει σε κάτι αν εξεταστούν στην ίδια ύλη όλοι οι υποψήφιοι δηλαδή να μην έχουμε αλλαγή στην ύλη κάθε χρόνο

Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

1o προφανώς δεν είπα ότι πέρασε ιατρική με 7,000 αλλά και οι άριστοι μπορεί να γίνουν αιώνιοι φοιτητές γιατί μπορεί να ανακαλύψουν ότι δεν τους ενδιαφέρει η σχολή ή αλλοι λόγοι
Οι μόνες αλλαγές που έχουν γίνει είναι στο πλήθος των εξεταζόμενων μαθημάτων έγω την 2η φορά εξετάστηκα σε όλα τα μαθήματα. Η κόρη μου μόνο σε 4 επίσης δεν βλέπω καμία αλλαγή όταν ο απόφοιτος που θέλει να ξαναδώσει δεν δίνει στην ύλη που έδωσε καθώς η κ.Κεραμέως θεώρησε ότι είναι φυσιολογικό να εξετάζεσε σε ύλη που δεν την διδάχθηκες καθως δεν υπάρχει παλαιό και νέο σύστημα άρα εγώ δεν βλέπω καμία αξιοκρατία και καμία αναβάθμιση αντιθέτως υποβάθμιση βλέπω. Αυτή η παράλογη απόφαση εφαρμόστηκε μετά τις πανελλήνιες του 20
Ένα πολύ φρέσκο παράδειγμα ανιψιός γενικός δεν διάβαζε και πάντα οριακά περνούσε την τάξη, ε την τελευταία χρόνια κάθεται και μαθαίνει όλα απέξω για να μπει γιατρικη καθος ήξερε ότι γιατρός = λεφτά, όντος ξεκιζεται δίνει βγάζει βαρβάτο βαθμό και περνάει με το που μπήκε δεν ξανά διάβασε ποτέ, χρωστάει όλα τσ μαθήματα και ζει με λεφτά του μπαμπά και μαμάς, όχι ότι δεν τον ενδιαφέρει η κάτι άλλο απλά θεωρεί ότι λεφτά πρπει να βγαίνουν εύκολα και διάβασα είναι για κατώτερους. Και πολλά άτομα είναι έτσι
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη κουβεντα η παιδεια αλλα δυστυχως δυσκολα θα γινει καλυτερη λογω νοοτροπιας του Ελληνα.
Βρωμαει απο παντου.
Εμπειρια απο παιδι που ειναι τωρα 2α Λυκειου.
Δημοτικο ξεκινησε καλα στις πρωτες τρεις ταξεις. Γινοταν δουλεια και υπηρχε διαβασμα.
Στις 3 τελευταιες καθε χρονο και χειροτερα....
Και παμε στα τραγικα....
Γυμνασιο.... Διαβασμα ελαχιστο, χανονταν ωρες για να καθαρισουν λεει την ταξη και καθε λογης δικαιοολογια να μην γινει μαθημα. Και στις 3 ταξεις ελαχιστες ηταν οι βδομαδες που δεν χανονταν 4-5 ωρες καθε φορα επειδη ειχαν κενο. Επισημη δικαιολογια οι εκπαιδευτικοι δικαιουνται αδειες. Μαθητης που δεν διαβασε ποτε 3 ταξεις, δεν ηξερε να γραψει ουτε 5 γραμμες σωστα πχ σε εκθεση που ηταν μια μαζα απο ορθογραφικα λαθη και ανυπαρκτη δομη και συνταξη τελειωσε το γυμνασιο με 17.8!
Στη δικη μου εποχη (1992-1995 γυμνασιο) απλα θα εμενε στην ιδια ταξη.
Καταληξη σε ΕΠΑΛ με πανδημια και τηλεκπαιδευση. Περσι δεν ανοιξε καν η τσαντα ολη τη χρονια. Απο τις 7 ωρες της τηλεκπαιδευσης οι 4 ηταν κενα!
Οταν εγινε κουβεντα στον διευθυντη αρνηθηκε τα παντα και εξυμνησε τους καθηγητες που ξενυχτουσαν για να μαθουν το webex.

Σιγουρα δεν ειναι παντου οι ιδιες καταστασεις αλλα...

Ποσες εκπαιδευτικες ωρες χανονται καθε χρονο;
Ημιαργιες λεει (αργια δλσ καθως παλι δεν γινεται μαθημα), εκδρομες χωρις νοημα απλα να χανεται μαθημα, εκλογες και συμβουλια καθητητων και ενα σωρο χαμενες ωρες επειδη οι εκπαιδευτικοι στις λιγες μερες και ωρες που δουλευουν το χρονο εχουν και αδειες......


Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Οπως τα γράφεις ετσι ακριβώς είναι.Η εκπαίδευση στη χώρα εχει πάρει μεγάλο κατήφορο και δυστυχώς ακόμη δέν είδαμε τίποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, GMF80 said:

Μεγαλη κουβεντα η παιδεια αλλα δυστυχως δυσκολα θα γινει καλυτερη λογω νοοτροπιας του Ελληνα.
Βρωμαει απο παντου.
Εμπειρια απο παιδι που ειναι τωρα 2α Λυκειου.
Δημοτικο ξεκινησε καλα στις πρωτες τρεις ταξεις. Γινοταν δουλεια και υπηρχε διαβασμα.
Στις 3 τελευταιες καθε χρονο και χειροτερα....
Και παμε στα τραγικα....
Γυμνασιο.... Διαβασμα ελαχιστο, χανονταν ωρες για να καθαρισουν λεει την ταξη και καθε λογης δικαιοολογια να μην γινει μαθημα. Και στις 3 ταξεις ελαχιστες ηταν οι βδομαδες που δεν χανονταν 4-5 ωρες καθε φορα επειδη ειχαν κενο. Επισημη δικαιολογια οι εκπαιδευτικοι δικαιουνται αδειες. Μαθητης που δεν διαβασε ποτε 3 ταξεις, δεν ηξερε να γραψει ουτε 5 γραμμες σωστα πχ σε εκθεση που ηταν μια μαζα απο ορθογραφικα λαθη και ανυπαρκτη δομη και συνταξη τελειωσε το γυμνασιο με 17.8!
Στη δικη μου εποχη (1992-1995 γυμνασιο) απλα θα εμενε στην ιδια ταξη.
Καταληξη σε ΕΠΑΛ με πανδημια και τηλεκπαιδευση. Περσι δεν ανοιξε καν η τσαντα ολη τη χρονια. Απο τις 7 ωρες της τηλεκπαιδευσης οι 4 ηταν κενα!
Οταν εγινε κουβεντα στον διευθυντη αρνηθηκε τα παντα και εξυμνησε τους καθηγητες που ξενυχτουσαν για να μαθουν το webex.

Σιγουρα δεν ειναι παντου οι ιδιες καταστασεις αλλα...

Ποσες εκπαιδευτικες ωρες χανονται καθε χρονο;
Ημιαργιες λεει (αργια δλσ καθως παλι δεν γινεται μαθημα), εκδρομες χωρις νοημα απλα να χανεται μαθημα, εκλογες και συμβουλια καθητητων και ενα σωρο χαμενες ωρες επειδη οι εκπαιδευτικοι στις λιγες μερες και ωρες που δουλευουν το χρονο εχουν και αδειες......


Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Ανάλογα με το σχολείο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...