Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

28-11-2015 κνοξ 0χ0 VIETNAM

εκει που λεει device type: trelte

product name: trelte xx τι ειναι?

 

edit:Μόλις ειδα το refurbishment check: original ολα καλα.

Συνεχίζει και κολλαει απιστευτα. Σαν να παγωνει ενα πραμα. Τι να κανω

 

edit2: Πηρε ενα update 69mb. Αντε να δουμε πως θα παει

edit3: Δεν πηρε το update. Κανει επανεκκίνηση και κολλαει μαυρη οθονη. Υπαρχει καποιο επισημο προγραμμα να το συνδεσω με το pc?

edit4: Ξανακατεβασα απο το κινητο την αναβαθμιση, εκανα επανεκκινηση και εχει μαυρη οθονη μπλε λαμπακι παλλομενο (breathing) και τα keys αναμμενα. Να το αφησω και να περιμενω?

Δεν κανει αναβαθμιση με τπτ. Πληρης απογοητευση

 

Το γίνεται χαλασμένο σε έδωσαν....μόνο σε εσένα συνέβη αυτό εδώ και ένα μισή χρόνο σε αυτό το θέμα δεν έχει ξανά τύχει σε κάποιον από όσο θυμάμαι! Αν το πήρες τώρα εγώ θα έλεγα να πας DOA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το γίνεται χαλασμένο σε έδωσαν....μόνο σε εσένα συνέβη αυτό εδώ και ένα μισή χρόνο σε αυτό το θέμα δεν έχει ξανά τύχει σε κάποιον από όσο θυμάμαι! Αν το πήρες τώρα εγώ θα έλεγα να πας DOA

 

Δοκιμασα σε pc σε mac συνδεση για κλωτσιες. Μεχρι και το μακ κρασαρε.

πληρης απογοητευση

edit: και ξαφνικα στην χιλιοστη δοκιμη κατεβασε ΟΤΑ την αναβαθμιση και ως εκ θαυματος την εγκαθιστα!!!Μιλάμε φίλος απιστευτα σκαλωματα η συσκευη.Δεν ανοιγε ο browser δεν εκλεινε δεν δεν δεν.Αντε να δω τωρα αν στρωσει

 

Αμην παναγία μου!!! Τελικά πήρε την αναβάθμιση και δουλεύουν όλα τρέλα! Πιο ξενέρα unboxing δεν έχω ζήσει. Ξεκινάω στήσιμο μετά από 5 τραγικές ώρες.

Ρε παίδες είμαι νέος στην παρέα. Ότι βοήθεια έχετε για rookies δεκτή.

Πιο πρόγραμμα δουλεύουμε Kies or smartswitch;

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Αμην παναγία μου!!! Τελικά πήρε την αναβάθμιση και δουλεύουν όλα τρέλα! Πιο ξενέρα unboxing δεν έχω ζήσει. Ξεκινάω στήσιμο μετά από 5 τραγικές ώρες.

Ρε παίδες είμαι νέος στην παρέα. Ότι βοήθεια έχετε για rookies δεκτή.

Πιο πρόγραμμα δουλεύουμε Kies or smartswitch;

 

Smart switch. Παρακολούθησε το πάντως για μια δύο ημέρες, αν σου κάνει ξανά το παραμικρό γύρισε το πίσω.

 

Με γιές έστω και αγχωμένα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά απογοητευτικα

Γι'αυτό σου λέω σε περίπτωση που επαναληφθεί να το γυρίσεις πίσω. Γιατί πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση και πιθανόν να μιλάμε είτε για hardware πρόβλημα, είτε για προβληματική κάρτα sd (μπορεί να προκαλέσει όσα προανέφερες), είτε τέλος για κακή προεγκατάσταση λογισμικού και γι'αυτό ίσως έστρωσε λίγο με το update.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε πάντως εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό σου λέω σε περίπτωση που επαναληφθεί να το γυρίσεις πίσω. Γιατί πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση και πιθανόν να μιλάμε είτε για hardware πρόβλημα, είτε για προβληματική κάρτα sd (μπορεί να προκαλέσει όσα προανέφερες), είτε τέλος για κακή προεγκατάσταση λογισμικού και γι'αυτό ίσως έστρωσε λίγο με το update.

Αν χρειαστείς οτιδήποτε πάντως εδώ είμαστε.

Το μονο που δεν σκεφτηκα και δεν το ηξερα ειναι να βγαλω την καρτα μνημης μου.Αλλα κ σημερα το πρωι απελπισια. Σε τυχαιες στιγμες δεν ανοιγε η οθονη,δεν εκλεινε η συσκευη, δεν εκανε επανεκκινηση, δεν κατεβαζε εφαρμογες και κολλαγε - παγωνε.

Αυριο πρωι πρωι τηλεφωνο και το μεσημερακι το παω πισω.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δεν σκεφτηκα και δεν το ηξερα ειναι να βγαλω την καρτα μνημης μου.Αλλα κ σημερα το πρωι απελπισια. Σε τυχαιες στιγμες δεν ανοιγε η οθονη,δεν εκλεινε η συσκευη, δεν εκανε επανεκκινηση, δεν κατεβαζε εφαρμογες και κολλαγε - παγωνε.

Αυριο πρωι πρωι τηλεφωνο και το μεσημερακι το παω πισω.

 

Είσαι πολύ άτυχος φίλε μου! Δεν ξανά έτυχε σε άλλον αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τετοια λεγε μου να ξενερωνω πιο πολυ!!!!χαχαχαχααα. Αντε να παμε doa και να περιμενω τωρα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είσαι ο μόνος από την αρχή που διαβάζω το θέμα. Μην αγχώνεσαι. Καλύτερα που σου τα έκανε από την αρχή. Από που το πήρες;

Πρόσεξε μην δεχτείς να πάει Service κτλ. Θα απαιτήσεις καινούργιο σφραγισμένο. Αυτό σημαίνει doa. Μην σου πουν τίποτα λαλακίες. Το παίρνουν και παίρνεις καινούργιο σφραγισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πιθανότερο είναι να μην εχει εγκατασταθει σωστα το software.. Αυτές οι ιστορίες με over to air update εμπεριεχουν παντα πιθανότητες προβλημάτων.

Μια εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης ρομ με odin μεσω pc πιθανοτατα θα έλυνε το πρόβλημα. Αν δεν το ελυνε, τοτε σίγουρα επιστροφή. (Εγω αυτο θα εκανα γιατί βαριέμαι τη διαδικασία να το γυρισω πισω και να περιμένω, αλλα εχω μεγάλη εμπειρία και δε θα ηταν ιδιαίτερος κοπος για εμενα. Άλλωστε όταν το πηρα, μεσα σε 1 ωρα ειχα βαλει custom, την οποία ειχα κατεβάσει πριν καν πάρω το κινητο. Βέβαια αποτελω εξαιρεση και σε καμια περίπτωση το μεσο χρηστη. )

Απο τη στιγμή όμως που το κινητο είναι καινούργιο και υπάρχουν τέτοια προβλήματα, επιστροφή με τη μια.. Οτι σε βρήκε σε βρηκε..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αν έχω καταλάβει καλά το Odin είναι κάτι σαν το flashtool που είχα στο Xperia και αν περάσεις μαμά ρομ δεν γράφει ο Knox. Αύριο πρωί πρωί πίσω δεν ρισκάρω γιατί ξενέρωσα άσχημα

Edit: με το που το άνοιξα ήταν χάλια, απλά με το update των 69mb έστρωσε λίγο αλλά κάνει τα ίδια σε άλλο βαθμό

Link to comment
Share on other sites

Πήγα πρωι πρωι στο μαγαζι να το αφησω. Φυσικά εκεί δεν κολλησε καθολου! Θα πάει σήμερα sammy και βλεπουμε.

Εν τω μεταξύ έχω μερικές πρώτες απορίες και το νήμα είναι υπερβολικά μεγάλο παρακαλώ. Είδα μέσα έλεγε ασφάλεια knox, το ενεργοποιώ? software για pc και αναβαθμίσεις και επαναφορά κλπ το smartswitch; το kies να το βγάλω;

Αν υπάρχει κανα λίνκ για νέους δώστε.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Που να ναι εκείνο τo marshmallow ρε παιδιά...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό τι είναι ξέρει κανένας ; να ρωτήσω στο θέμα με τις εφαρμογές ; από 130++ το έχει 1 ευρώ και λέει για Samsung http://postimg.org/image/pin1udbpz/
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό τι είναι ξέρει κανένας ; να ρωτήσω στο θέμα με τις εφαρμογές ; από 130++ το έχει 1 ευρώ και λέει για Samsung http://postimg.org/image/pin1udbpz/

Αν θες να παγωσεις εφαρμογές, ακομα και της σαμσουνγκ, πχ για μειωση bloatware, οταν δεν εισαι ροοτ. Οτι κανει το titanium αν είσαι ροοτ δηλαδή.. Το χρησιμοποιουν πολυ και galaxy s6, note 5, αρουταριστα για να βαλεις θεματα απο xda, που δεν είναι στο store της σαμσουνγκ.

Σουπερ ντουπερ mast εφαρμογή αν δεν εισαι ροουτ, άχρηστη αν εισαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παγωσεις εφαρμογές, ακομα και της σαμσουνγκ, πχ για μειωση bloatware, οταν δεν εισαι ροοτ. Οτι κανει το titanium αν είσαι ροοτ δηλαδή.. Το χρησιμοποιουν πολυ και galaxy s6, note 5, αρουταριστα για να βαλεις θεματα απο xda, που δεν είναι στο store της σαμσουνγκ.

Σουπερ ντουπερ mast εφαρμογή αν δεν εισαι ροουτ, άχρηστη αν εισαι.

 

Και το πουλάνε αυτό 140 ευρώ και έχει και πόσα χιλιάδες download.....looool τεσπα το παίρνω και εγώ μιας και το έχει 1.5 ευρώ μιας και από ότι φαίνεται σαμη και ρουτ δεν γίνεται χωρίς κνοξ από το Note 4 και μετά ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά

Να ρωτήσω κάτι που αντιμετωπίζω εδώ και λίγες μέρες το νοτελι δεν συνδέεται στο pc ....παλιά με το που το συνέδεα με το καλώδιο κατευθείαν άνοιγε σαν σκληρός και έβγαζε στην μπάρα ένα μήνυμα και όλα οκ....τώρα τίποτα μόνο φορτώνει...

Δεν βρίσκω και στης ρυθμίσεις κάτι π.χ. σύνδεση usb

παίζει καμιά εφαρμογή να μπλόκαρε την δυνατότητα σύνδεσης ?? Η κλασικά έκανα καμιά βλακεία....

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και πολύ τις τεχνολογίας γι αυτό και ζητώ τα φώτα σας .....

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά

Να ρωτήσω κάτι που αντιμετωπίζω εδώ και λίγες μέρες το νοτελι δεν συνδέεται στο pc ....παλιά με το που το συνέδεα με το καλώδιο κατευθείαν άνοιγε σαν σκληρός και έβγαζε στην μπάρα ένα μήνυμα και όλα οκ....τώρα τίποτα μόνο φορτώνει...

Δεν βρίσκω και στης ρυθμίσεις κάτι π.χ. σύνδεση usb

παίζει καμιά εφαρμογή να μπλόκαρε την δυνατότητα σύνδεσης ?? Η κλασικά έκανα καμιά βλακεία....

Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαι και πολύ τις τεχνολογίας γι αυτό και ζητώ τα φώτα σας .....

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Το συνδέεις στο ίδιο pc όπως πάντα ; αν ναι το pc το έκανες φορματ;μπορεί να θέλει να περάσεις τα driver της Samsung χειροκίνητα άμα δεν κολλάει το pc και δεν το κάνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το συνδέεις στο ίδιο pc όπως πάντα ; αν ναι το pc το έκανες φορματ;μπορεί να θέλει να περάσεις τα driver της Samsung χειροκίνητα άμα δεν κολλάει το pc και δεν το κάνει μόνο του.

 

φίλε ναι στο ίδιο pc και δεν έκανα φορματ...τίποτα η μόνη διαφορά είναι οτι στο τηλέφωνο κατέβασα το du battery saver kai πριν λίγες μέρες έκανε μια αναβάθμιση μόνο του μάλλον από ότι διάβασα κάτι για καλύτερο ιντερνετ τίποτε αλλο το to pc δεν κολαει....

Edited by theiconart
Link to comment
Share on other sites

Και το πουλάνε αυτό 140 ευρώ και έχει και πόσα χιλιάδες download.....looool τεσπα το παίρνω και εγώ μιας και το έχει 1.5 ευρώ μιας και από ότι φαίνεται σαμη και ρουτ δεν γίνεται χωρίς κνοξ από το Note 4 και μετά ....

Το 140€ δεν το ειχα δει.. Μαλλον μάρκετινγκ..

Link to comment
Share on other sites

Το 140€ δεν το ειχα δει.. Μαλλον μάρκετινγκ..

 

Ακριβώς αυτό..!! Είναι ένας απ' τους καλύτερους τρόπους να μας πουλήσουν κάτι, ακόμη και αν δεν το χρειαζόμαστε. Τρελαίνομαι όταν βλέπω κάτι τέτοια :wacko:

 

Ας έχουμε στο νου μας πως οι ψυχολόγοι που δουλεύουν σε εταιρίες μάρκετινγκ, μετά απο πολλά πειράματα σε εθελοντές μάλιστα καταναλωτές, έχουν εφεύρει αρκετούς τέτοιους μηχανισμούς με σκοπό να διεγείρουν τον ψυχισμό μας κινητοποιώντας το "καταναλωτικό αντανακλαστικό". Η αντίδραση είναι απλή και πλέον κλασική: "Ω ρε φίλε προσφορά"..!! "Τόσο ακριβό ήταν; Μήπως να το χτυπήσω;".

Ένα επίσης κλασικό παράδειγμα καταναλωτικού αντανακλαστικού είναι οι τιμές που δεν είναι στρογγυλεμένες, αλλά τελειώνουν σε 9 (0,99€ - 9,99€ - 99€ κλπ). Δηλαδή κάτω απ' το "ψυχολογικό" όριο που το αντιλαμβανόμαστε (λανθασμένα) ως ακριβότερο.

 

Τέλος πάντων, πέρα απ' την επιστήμη της εξαπάτησης (με τη δική μας συναίνεση κιόλας) που λέγεται μάρκετινγκ, καλό θα είναι να έχουμε επίσης υπόψιν μας, το ότι πατάνε πολύ πάνω στην έλλειψη καταναλωτικής συνείδησης κάποιων πελατών. Κάτι που εμάς μας χαρακτηρίζει ως λαό. Ας είμαστε λίγο ποιο υπεύθυνοι και προσεκτικοί. Χρειαζόμαστε πραγματικά αυτήν την πολύ σούπερ και φτηνή πλέον εφαρμογή; Με ένα τόσο μεγάλο δέλεαρ τιμής (και ενδεχομένως χρηστικότητας), εύκολα θα μπορούσαν να γεμίσουν τις συσκευές μας με ένα "χρηστικό" maleware και ότι "πιάσουν" μέχρι να το βρει η Google.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο post (και ολίγον off topic). Όχι, δεν είμαι καμένος αριστερός, ιδεοληπτικός η φωτισμένος τρομοκράτης-ξερόλας. Απλά προσπαθώ να αποκτήσω καταναλωτική συνείδηση εν μέσω οικονομικής κρίσης ;)

 

Edit: Δυστυχώς θα το μεγαλώσω το post, αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Έψαξα και βρήκα την συγκεκριμένη εφαρμογή στο Store. Αν το κάνετε θα δείτε πως ο δημιουργός της δεν λέει πουθενά πως είναι σε προσφορά -99%. Άρα πρόκειται στάνταρ για μούφα του app προσφορών (σε τέτοιο δεν τη βρήκε ο φίλος πιο πριν; ) που την εμφανίζει ως δήθεν πανάκριβη και ορμίστε τώρα........γιατί μάλλον σε λίγο θα λήξει φαντάζομαι. Πιο classic καίγεσαι.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παγωσεις εφαρμογές, ακομα και της σαμσουνγκ, πχ για μειωση bloatware, οταν δεν εισαι ροοτ. Οτι κανει το titanium αν είσαι ροοτ δηλαδή.. Το χρησιμοποιουν πολυ και galaxy s6, note 5, αρουταριστα για να βαλεις θεματα απο xda, που δεν είναι στο store της σαμσουνγκ.

Σουπερ ντουπερ mast εφαρμογή αν δεν εισαι ροουτ, άχρηστη αν εισαι.

 

Κάνει δηλαδή κάτι διαφορετικό από το να παγώσεις τις εφαρμογές με τη δυνατότητα που δίνει το κινητό μέσω των εφαρμογών;;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Κάνει δηλαδή κάτι διαφορετικό από το να παγώσεις τις εφαρμογές με τη δυνατότητα που δίνει το κινητό μέσω των εφαρμογών;;

Δε δίνει καμία δυνατότητα να παγωσεις κάποια εφαρμογή απο μονο του.. Μαλλον εννοεις τη λιστα με ποιες εφαρμογές θα φορτώνουν στην έναρξη. Αυτο ειναι αλλο πράγματα.

Με την παραπανω εφαρμογή μπορεις χωρις ροοτ να "απεγκαταστησεις" να το πω απλα, οποία εφαρμογή θες.

Η εφαρμογη δεν διαγράφεται πραγματικά, εξακολουθεί να υπάρχει, ουτε κερδιζεις αποθηκευτικό χωρο, αλλά το λειτουργικό δεν τη βλεπει. Ειναι σαν να μη υπάρχει.

Μπορεις ετσι να αλλαξεις δραστικα το λειτουργικό πχ να διαγραψεις οτι θεωρεις bloatware για καλύτερο smoothness και μπαταρία.

Ή πχ αν θες να περασεις θεματα (σε s6, note 5 κλπ το νοτε 4 έτσι και αλλιώς δεν παίρνει θεματα χωρις ρομ απο νοτε 5), εκτος samsung store, τοτε πρεπει να "εξαφανισεις" μια εφαρμογή ελενχου της σαμσουνγκ που υπάρχει ακριβως για να μη μπορεις να το κανεις..

Οι περισσοτεροι εχουν αγορασει την εφαρμογη για να βαζουν θεματα γι αυτο το αναφερω.. :lol:

Δεν την εχω γιατι ειμαι ροοτ, αλλά ξερω τι κανει. Αν εισαι ρουτ, σου ειναι απολυτως αχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνει καμία δυνατότητα να παγωσεις κάποια εφαρμογή απο μονο του.. Μαλλον εννοεις τη λιστα με ποιες εφαρμογές θα φορτώνουν στην έναρξη. Αυτο ειναι αλλο πράγματα.

Με την παραπανω εφαρμογή μπορεις χωρις ροοτ να "απεγκαταστησεις" να το πω απλα, οποία εφαρμογή θες.

Η εφαρμογη δεν διαγράφεται πραγματικά, εξακολουθεί να υπάρχει, ουτε κερδιζεις αποθηκευτικό χωρο, αλλά το λειτουργικό δεν τη βλεπει. Ειναι σαν να μη υπάρχει.

Μπορεις ετσι να αλλαξεις δραστικα το λειτουργικό πχ να διαγραψεις οτι θεωρεις bloatware για καλύτερο smoothness και μπαταρία.

Ή πχ αν θες να περασεις θεματα (σε s6, note 5 κλπ το νοτε 4 έτσι και αλλιώς δεν παίρνει θεματα χωρις ρομ απο νοτε 5), εκτος samsung store, τοτε πρεπει να "εξαφανισεις" μια εφαρμογή ελενχου της σαμσουνγκ που υπάρχει ακριβως για να μη μπορεις να το κανεις..

Οι περισσοτεροι εχουν αγορασει την εφαρμογη για να βαζουν θεματα γι αυτο το αναφερω.. :lol:

Δεν την εχω γιατι ειμαι ροοτ, αλλά ξερω τι κανει. Αν εισαι ρουτ, σου ειναι απολυτως αχρηστη.

Μάλιστα! Δεν είμαι ρουτ, οπότε την κατεβάζω και την δουλεύω.;)

 

Τώρα πρόσεξα ότι έχω πρόβλημα τον συγχρονισμό των επαφών στο gmail. Ο τελευταίος συγχρονισμός έγινε 18/2/2015 λέει!! Όλοι οι άλλοι συγχρονισμοί του gmail γίνονται κανονικά, όπως ημερολογίου, chrome, gmail, δεομένα κτλ! Καμιά ιδέα;

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μια και η mm θα αργήσει απ' ότι φαίνεται κάμποσο καθώς πρέπει να τελειώσει το beta testing στο οποίο έχουν υποβληθεί οι αμερικάνοι κάτοχοι της sprint, ας δούμε μερικά βιντεάκια:

1. Δεν παίρνουμε νέο tw, θέματα, παίρνουμε το s-note/screen of memo από το note 5:

.

2. Η εφαρμογή της κάμερας είναι ολόιδια, η mm έχει καλύτερη απόδοση σε gpu και ram management:

.

3. Όταν με το καλό πάρουμε την αναβάθμιση, γκουχ-γκουχ, σε mm τσεκάρετε αυτήν την εφαρμογή που έχει βγάλει η samsung για τα galaxy σε mm μόνο (ονομάζεται GoodLock):

.
Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...