Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κατέβασα κι εγώ,και ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Αλήθεια,τι υποτίθεται ότι κάνει αυτή;

 

Βελτίωση μπαταρίας και διαχείριση ραμ από ότι διάβασα λίγο.Άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και μιλάμε για ενημερώσεις θα μπορούσε να πει κάποιος ποια χώρας το μοντέλο λαμβάνει τα πιο "σταθερά" updates εν συνόλο; Για να το προτιμήσουμε αν το βρούμε προς πώληση.
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι όσα είναι από άλλες χώρες και όχι Ελληνικά, λαμβάνουν πρώτα τις αναβαθμίσεις με μικρή διαφορά μεταξύ τους. Γενικά Πολωνικά-Ουγγρικά αν θυμάμαι καλά είναι από τα πρώτα, αλλά και εγώ που έχω Βουλγάρικο παίρνω 1-2 εβδομάδες αργότερα αν και τώρα πήρα από τους πρώτους την τελευταία αναβάθμιση.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

η καινουρια λειτουργια τι ακριβως κανει στην μαπταρια;;; η βελτιστοποιηση εφαρμογων;;; επισης θα πρεπει να ειναι συνεχεια ενεργη; να ειναι ολες η εφαρμογες στην βελτισοποιηση; και εχει 2 επιλογες αυτοματη(οταν δεν εχει χρησιμοποιηθει για 3 ημερες και να γινεται παντα βελτιστηποιηση τι ειναι καλυτερο;ααα και απενεργοποιημενη βεβαια
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το update κσι εγώ για Σλοβενία… Με μια πρώτη ματιά δεν βλέπω κάποια διαφορά αν εξαιρέσω την νέα επιλογή στις ρυθμίσεις της μπαταρίας για την βελτιστοποίηση των εφαρμογών…

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η καινουρια λειτουργια τι ακριβως κανει στην μαπταρια;;; η βελτιστοποιηση εφαρμογων;;; επισης θα πρεπει να ειναι συνεχεια ενεργη; να ειναι ολες η εφαρμογες στην βελτισοποιηση; και εχει 2 επιλογες αυτοματη(οταν δεν εχει χρησιμοποιηθει για 3 ημερες και να γινεται παντα βελτιστηποιηση τι ειναι καλυτερο;ααα και απενεργοποιημενη βεβαια

 

Υποτίθεται ότι εφαρμογές που δεν τις δουλεύεις, μετά από συγκεκριμένο διάστημα που το ορίζεις εσύ, τις απενεργοποιεί για να τρέχουν από πίσω. Παρόλα αυτά ούτε πριν έτρεχαν!!!:wacko: Πχ αν κλείσουμε μέσω των πρόσφατων εφαρμογών τις εφαρμογές που ανοίξαμε, αυτές δεν τρέχουν ξανά από πίσω. Δεν καταλαβαίνω την διαφορά στην πράξη....

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι εφαρμογές που δεν τις δουλεύεις, μετά από συγκεκριμένο διάστημα που το ορίζεις εσύ, τις απενεργοποιεί για να τρέχουν από πίσω. Παρόλα αυτά ούτε πριν έτρεχαν!!!:wacko: Πχ αν κλείσουμε μέσω των πρόσφατων εφαρμογών τις εφαρμογές που ανοίξαμε, αυτές δεν τρέχουν ξανά από πίσω. Δεν καταλαβαίνω την διαφορά στην πράξη....

 

Μην το δένεις και κόμπο ότι ούτε πριν έτρεχαν, όπως και ότι ακόμα και τώρα μ'αυτή τη ρύθμιση κάποια services δεν θα τρέχουν.

Γενικώς, σε μη root συσκευές δεν μπορείς να είσαι για τίποτα σίγουρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος καταλαβει τι γινεται με τη διαχειριση μπαταριας σχετικα με τη βελτιστοποιηση των εφαρμογων ας μας πει.

 

Το είπαμε παραπάνω. ;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το είπαμε παραπάνω. ;)

 

 

 

Παιδια οποιος καταλαβει τι γινεται με τη διαχειριση μπαταριας σχετικα με τη βελτιστοποιηση των εφαρμογων ας μας πει.

 

Το παιδι, οπως κι εγω (που δεν εχω νοτε4 αλλα tab S LTE), λεει να μας πει καποιος που ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. Υποθεσεις μπορουμε να κανουμε ολοι μας. Εγω πχ δοκιμασα 1 κυκλο φορτισης με βελτιστοποιηση ολων των εφαρμογων ανα 3 ημερες, και 1 κυκλο με συνεχη βελτιστοποιηση ολων των εφαρμογων. Και στις 2 περιπτωσεις η αποδοση της μπαταριας ηταν χειροτερη σε συγκριση με το παρελθον οπου η βελτιστοποιηση εφαρμογων ηταν στο off. Αυτο ομως ηταν ενα απλο πειραμα και δεν με κανει να λεω οτι εχω καταλαβει τη λειτουργια.

Μεχρι λοιπον να διαβασω καποιο διαφωτιστικο ποστ, θα την ξανα-αδρανοποιησω την βελτιστοποιηση εφαρμογων.

Link to comment
Share on other sites

εγω μεχρι στιγμης απο το πρωι ειμαι με 30% και εχω 3 ωρες οθονης!που με βασει τα δικα μου δεδομενα χρησης και σε συγκριση με πριν εχω καλυτερα αποτελεσματα!δεν πειραξα καποια ρυθμιση το εχω στο αυτοματο την βελτιστοποιηση!
Link to comment
Share on other sites

Το παιδι, οπως κι εγω (που δεν εχω νοτε4 αλλα tab S LTE), λεει να μας πει καποιος που ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. Υποθεσεις μπορουμε να κανουμε ολοι μας. Εγω πχ δοκιμασα 1 κυκλο φορτισης με βελτιστοποιηση ολων των εφαρμογων ανα 3 ημερες, και 1 κυκλο με συνεχη βελτιστοποιηση ολων των εφαρμογων. Και στις 2 περιπτωσεις η αποδοση της μπαταριας ηταν χειροτερη σε συγκριση με το παρελθον οπου η βελτιστοποιηση εφαρμογων ηταν στο off. Αυτο ομως ηταν ενα απλο πειραμα και δεν με κανει να λεω οτι εχω καταλαβει τη λειτουργια.

Μεχρι λοιπον να διαβασω καποιο διαφωτιστικο ποστ, θα την ξανα-αδρανοποιησω την βελτιστοποιηση εφαρμογων.

 

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα εκτός και αν καταλαβαίνω άλλα. Η διαχείριση εφαρμογών πολύ απλά και έπειτα από ρύθμιση του χρήστη απενεργοποιεί τις εφαρμογές που έχουμε επιλέξει γιατί τις χρησιμοποιούμε σπάνια για να μην τρέχουν ''υποτίθεται'' . Είναι τόσο απλό. Στην πράξη όμως δεν ξέρω αν κάνει όσα υπόσχεται και αν όντως βελτιώνει την κατανάλωση μπαταρίας.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα εκτός και αν καταλαβαίνω άλλα. Η διαχείριση εφαρμογών πολύ απλά και έπειτα από ρύθμιση του χρήστη απενεργοποιεί τις εφαρμογές που έχουμε επιλέξει γιατί τις χρησιμοποιούμε σπάνια για να μην τρέχουν ''υποτίθεται'' . Είναι τόσο απλό. Στην πράξη όμως δεν ξέρω αν κάνει όσα υπόσχεται και αν όντως βελτιώνει την κατανάλωση μπαταρίας.

 

Φίλε ξέρεις ότι άμα βάλεις αυτόματη βελτιστοποίηση στο viber πχ δεν σου έρχονται τα μηνύματα; Οπότε τι αυτόματη βελτιστοποίηση να κάνεις εκεί;

Επίσης με την μπαταρία έχει δει κανένας καμιά διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό είναι σαν το greenify περίπου. Αν πχ για 3 ημέρες δεν ανοίξεις κάποια εφαρμογή που κανονικά τρέχει στο παρασκήνιο, τότε την βάζει σε καταστολή μέχρι να την ανοίξεις ξανά. Αν έχουν τον Listener για boot completed φαντάζομαι θα ξεκινάνε με reboot έτσι και αλλιώς. Γενικά μην περιμένετε και πολλά.

 

Για όσους δεν το βρήκατε τυχαία, το game tuner είναι πλέον διαθέσιμο και για Note 4! Όσοι παίζετε games θα έχετε πολύ καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας από αυτό παρά από αυτό που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξέρεις ότι άμα βάλεις αυτόματη βελτιστοποίηση στο viber πχ δεν σου έρχονται τα μηνύματα; Οπότε τι αυτόματη βελτιστοποίηση να κάνεις εκεί;

Επίσης με την μπαταρία έχει δει κανένας καμιά διαφορά;

Αυτό που ανέφερα εγώ είναι η γενικότερη φιλοσοφία της λειτουργίας αυτής. Τις λεπτομέρειες σαν αυτή αναφέρεις για το viber θα τις ανακαλύψουμε μόνοι μας και θα τις αναφέρουμε για να γνωρίζουμε καλύτερα. Από εκεί και πέρα η φιλοσοφία της βελτιστοποίησης είναι απλή. Παρόλα αυτά εμένα μου ήρθε ειδοποίηση στο viber, αλλά δεν θυμάμαι πόσες μέρες είχα να το δουλέψω.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

χερετο το δυνατό team :wink: 2 ερώτησης. 1 διεγραπσα καταλαθος τα αρχια από την sd μου κύριος είχε foto μέσα!! γίνετε να τις επαναφέρω..? και 2 τι είναι το game tuner..? και πώς το κατευαζο!! επίσης με τι νέα ενημέρωση μου φαίνεται ι καταναλονι λήγω παραπάνω rom..? ;) να πω ακόμα ότι εχι αρκετό καιρό που χάθηκαν τα αρχια απο τιν sd... 2 βδομάδες πανό κάτω
Link to comment
Share on other sites

χερετο το δυνατό team :wink: 2 ερώτησης. 1 διεγραπσα καταλαθος τα αρχια από την sd μου κύριος είχε foto μέσα!! γίνετε να τις επαναφέρω..?να πω ακόμα ότι εχι αρκετό καιρό που χάθηκαν τα αρχια απο τιν sd... 2 βδομάδες πανό κάτω

 

Για τα αρχεία στην microSD card υπάρχουνε διάφορα προγράμματα στο internet που μπορούν να ανακτήσουν τα δεδομένα...Προσωπικά χρησιμοποίησα το Handy Recovery και επανέφερα με απόλυτη επιτυχία όλα τα αρχεία που έσβησα κατά λάθος...Στο παρακάτω link έχει έναν οδηγό:

 

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

πως πάμε από τις ρυθμίσεις να τσεκάρουμε για τα updates ?

 

Ευχαριστώ !!

 

Ρυθμίσεις / πληροφορίες συσκευης /ενημέρωση λογισμικού .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μετά το update βλέπω καλύτερη διατήρηση της μπαταρίας. Έπίσης μου φαίνεται οτι έχει αυξηθεί η ένταση στους ήχους (κλίσης, συστήματος ειδοποίησης, κλπ). Δεν βλέπω καλύτερη διαχείριση δικτύων (wi-fi και 3g). Παρατήρησα επίσης ότι ο συγχρονισμός του gmail καθυστερεί πολύ, πρέπει να πατήσω ενημέρωση για να έρθουν τα νέα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Ελαφρως πιο γρηγορα μετα την αναβαθμιση παει παιδια κ συμφωνω για την μπαταρια.. απλα εμενα βεβαια εχει χασει την ενεργεια της ετσι κ αλλιως .... περιμενω να τα φτυσει εντελως για να την αλαξω.

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασαν 3 μέρες από τo update έβγαλε μήνυμα για την βελτιστοποιηση εφαρμογών...τώρα τι ακριβώς θα κάνει και αν αλλάξει η συμπεριφορά μπαταρίας μετά από αυτό δεν ξέρω...
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση ως νέος κάτοχος του Note 4 από Note 3 ? Ποιό είναι το καλύτερο επίσημο firmware για το κινητό ?

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση ως νέος κάτοχος του Note 4 από Note 3 ? Ποιό είναι το καλύτερο επίσημο firmware για το κινητό ?

 

οταν λες καλυτερο τι εννοεις;; αν λες για να παιρνεις πιο γρηγορα Update πρωτα παει Πολωνικο και μετα Ουγγρικο

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να κάνω μια ερώτηση ως νέος κάτοχος του Note 4 από Note 3 ? Ποιό είναι το καλύτερο επίσημο firmware για το κινητό ?

Αν καταλαβαινω καλα το παιδι εννοει ποιας χωρας η ρομ εχει τα λιγοτερα bugs και την καλυτερη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Exynos 5433 (SM-N910C)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...