Jump to content

Ρ910: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:X

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κινητή γεννήτρια για Ρ910?

Υπάρχει έκδοση κάτι σε seiko kinetic?

 

Ο τρόπος στήριξης της μπαταρίας είναι απαράδεκτος!!

Θα ξαναγυρίσουν οι εποχές με τα χαρτάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

HELP!....... esvisa kapoioa arxeiakia kata lathos apo to C/system/data.....

den ksero ti diaolo itan alla mipos exete kamia idea?

skeftika na moy steilei kapoios me P910i kai CDA R3A04 to fakelo toy na ta peraso mesa.... paizei ayto?

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

:X

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κινητή γεννήτρια για Ρ910?

Υπάρχει έκδοση κάτι σε seiko kinetic?

 

Ο τρόπος στήριξης της μπαταρίας είναι απαράδεκτος!!

Θα ξαναγυρίσουν οι εποχές με τα χαρτάκια!!!

 

Μια απο τα ιδια και εδω :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Αγόρασα καινούριο P910i πρίν 15μέρες.

Τα προβλήματα που αντιμετώπισα

1. Celebrations

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ πρόγραμμα! όμως ύστερα απο μερικές εγκαταστάσεις άλλων προγραμμάτων (οχι δέν έχω ούτε είχα ποτέ Doom...) τα Ελληνικά του γίνανε... κάτι Σανσκριτικά! και μερικά buttons του προγράμματος δέν είχαν κάν επιγραφή!

α.Απεγκατάσταση-Αλλαγή σε Αγγλικό μενού/Αλλαγή σε Ελληνικό μενού-Εγκατάσταση του Celebrations... τζίφος...

β.Προσπάθεια restore... τζίφος λόγω του παρακάτω προβλήματος νο.2

γ.Reset-Επαναφορά εργοστασιακών απο τις ρυθμίσεις-επανεγκατάσταση του Celebrations... τζίφος...

δ.SonyEricsson update service-επανεγκατάσταση Celebrations... Λειτουργεί!!! (μέχρι φυσικά μετά απο εγκατάσταση κάποιας εφαρμογής να ξανα-Σανσκριτοποιηθεί...)

 

2. Δέ κάνει restore...

Εχω κάνει τέσσερα backup (1 κάθε 3-4 ημέρες) καθώς φόρτωνα διάφορα προγραματάκια.

Οταν κάποτε είπα να επιστρέψω σε κάποια προηγούμενη κατάσταση λόγω προβλήματος των Ελληνικών, τότε ενώ ξεκινά κανονικά τη διαδικασία επαναφοράς, σταματά η κανονική λειτουργία του τηλεφώνου και μπαίνει σε mode επαναφοράς, η εφαρμογή backup/restore ξεκινά να ελέγχει τα αρχεία του τηλεφώνου, τότε εμφανίζει ένα παράθυρο με μήνυμα λάθους οτι δέν έχει επικοινωνία με το τηλέφωνο (!!!) και οτι το τηλέφωνο θα επαναξεκινήσει... και στη συνέχεια του κάνει επανακίνηση.

Εκανα reset απο τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου με επαναφορά... τίποτα! μολονότι διέγραψε όλα τα δεδομένα είχε πάλι την ίδια συμπεριφορά!

Εκανα εημέρωση απο το site της SonyEricsson (περίπου μιάμιση ώρα με PSTN) όπου αφού διέγραψε πάλι τα πάντα, (έβαλε περισσότερες απο δύο γλώσσες ώς δυνατότητες) δοκίμασα να κάνω restore και... λειτούργησε!!!

Εκανα λοιπόν restore απο ένα backup και το προηγούμενο πρόβλημα λύθηκε, όμως...

όμως όταν προσπάθησα να ξανακάνω το ίδιο restore... έ... πάλι τα ίδια!!! αρνείται να ξανακάνει restore με ακριβώς το ίδιο μήνυμα οτι χάνει την επικοινωνία με το τηλέφωνο και του κάνει επανεκίνηση... μυστήρια πράγματα!

Μήπως μόνο μετά απο την υπηρεσία update μπορούμε να κάνουμε restore ή μήπως κάτι υπάρχει στο backup και 'μπλοκάρει' το restore?

 

 

Κάτι που θα μπορούσατε να μου πείτε για τα Ελληνικά που χάνονται στο Celebrations?

Κάτι για το μήνυμα λάθους κατα τη διαδικασία restore?

 

 

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Αα... και κάτι ακόμα ώς απλά ερωτήματα

 

Α. Υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο/manual που να επεξηγεί εσωτερικές διαδικασίες του τηλεφώνου ή του λογισμικού, όπως π.χ. το (jog Up, *, jog down, jog down, *, jog down, *, jog down όπου μπαίνει σε κάποιο service mode). Υπάρχει το 'Service Manual' του P910i?

 

Β. Υπάρχει κάποια διαδικασία (και λογισμικό/files φυσικά), που να κάνουμε update χωρίς όμως να είμαστε συνδεδεμένοι στο Internet? (εστω και non-supported απο την SonyEricsson)

 

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να βλέπουν τα περιεχόμενα των backup αρχείων τους υπάρχει το Backup Investigator freeware

 

 

URL http://afsoftware.s5.com/bi/download/bi_1_0_0.zip

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Αα... και κάτι ακόμα ώς απλά ερωτήματα

 

Α. Υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο/manual που να επεξηγεί εσωτερικές διαδικασίες του τηλεφώνου ή του λογισμικού, όπως π.χ. το (jog Up, *, jog down, jog down, *, jog down, *, jog down όπου μπαίνει σε κάποιο service mode). Υπάρχει το 'Service Manual' του P910i?

 

Β. Υπάρχει κάποια διαδικασία (και λογισμικό/files φυσικά), που να κάνουμε update χωρίς όμως να είμαστε συνδεδεμένοι στο Internet? (εστω και non-supported απο την SonyEricsson)

 

Χρήστος

Δυστυχώς Χρήστο θα σε απογοητεύσω και για τα δύο..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πέρα για πέρα!!

 

Πρόσφατα, και μετα απο την κλοπή του αγαπημένου μου p800, πήρα το p910.

Πέρασα ένα κατεβατό εφαρμογές στην 512mb κάρτα και εκτός απο τα προβλήματα που φαντάζομαι οτι συναντήσατε όλοι σχετικα με τα ******s και το imei, διαπίστωσα οτι είναι αδύνατο να στείλω ή να λάβω mms. Άν και πέρασα τις αυτόματες ρυθμίσεις, όποτε επιχειρώ να στείλω κάτι, μου πετάει το σιχαμερό παραθυράκι "Πρόγραμμα κλειστό, κωδ. αιτίας kern-exec, αριθμ. αιτίας 3".. Mηπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

Και κάτι τελευταίο. Όταν χρησιμοποιοώ το remote p800-900, η εκόνα που βλέπω στο pc, έχει μια κάπως.. ψυχεδελική όψη, μιας και τα χρώματα είναι τρόπον τεινά μπερδεμένα.. Υπάρχει έκδοση αποκλειστικά για 910, ή θα πρέπει να συνηθίσω το χρωματικό αλαλούμ?

 

Χαιρετώ, και αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα είμαι υπόχρεος!!

Do not waste your time searching for those wasted years..
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι τελικά αν υπάρχει έστω και ένας που να νιώθει ικανοποιημένος από την αγορά του Ρ910i ?

Πιστεύω ότι για άλλη μια φορά οι φίλοι μας ιάπωνες – Φιλανδοί απέδειξαν ότι είναι αναξιόπιστοι και δεν έχουν ιδέα από την σχέση απόδοσης / τιμής.

Τελικά πληρώσαμε μια οθόνη αφής χρυσή!

Τα 200 τόσα χιλιάδες χρώματα δεν είναι ζωντανά!

Γιατί οι περισσότερες εφαρμογές πρέπει να δουλεύουν με το πορτάκι ανοικτό?

Ποιότητα ήχου από το ακουστικό κατά την διάρκεια τηλεφωνικής ομιλίας άσχημη

Η μπαταρία άστο καλύτερα!(σκέψου δηλαδή να μην ήταν επαγγελματικό)

Η φωτογραφική μηχανή είναι κάτι χειρότερα από αίσχος! (κρίμα γιατί έχει μεγάλη

πείρα από φωτογραφικές μηχανές η sony)

θα ανέφερα και αλλά πολλά αλλά θα νιώσω ακόμα χειρότερα γιατί έκανα μια λανθασμένη αγορά!

Επίσης είναι μια από της μόνες φορές που θα ήθελα να ζω στις ΗΠΑ.

Εκεί έχεις το δικαίωμα να επιστρέψεις οτιδήποτε ηλεκτρονικό αν δεν είσαι ικανοποιημένος!

 

Ζητάω συγνώμη για το μέγεθος και ευχαριστώ για την κατανόηση!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, θα μου επιτρέψεις να παραθέσω τις παρατηρήσεις μου.

Προμηθευτηκες μια συσκευή, που ξεφεύγει κατα πολύ απο τα πρότυπα των συσκευών της κινητής τηλεφωνίας και αυτό είμαι σίγουρος οτι δεν θα το αρνηθείς. Την ίδια συσκευή, απέκτησα πρόσφατα και εγώ, ώς αντικατάσταση του αδικοχαμένου μου p800, το οποίο και λειτουργούσε απρόσκοπτα για δύο+ χρόνια, πράγμα ιδιαίτερα σπάνιο για συσκευές νέας σχετικά γενιάς..

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο οτι το ΚΙΝΗΤΟ THΛΕΦΩΝΟ, δεν μπορεί να έχει τα αμέτρητα pixels μιας σύγχρονης ψηφιακής φωτογραφικής, ούτε τα γραφικά ενός laptop, την ευχρηστία ενός palmtop με windows, την ποιότητα ήχου σταθερής τηλεφωνίας και την αυτονομία μπαταρίας ενός ραδιόφωνου..Δεν γνωρίζω όμως καμία άλλη συσκευή που να συνδυάζει με καλύτερο τρόπο τα προαναφερόμενα, και μάλιστα στο κόστος των 650 περίπου ευρώ. Συμπερασματικά δεν θεωρώ ακριβή την τιμή του P910, πάντοτε γι αυτά που προσφέρει.

Η σχέση τιμής-απόδοσης, μπορεί να οριστεί μόνο απο την σύγκριση ομοειδών προϊόντων. Υπάρχουν και άλλες συσκευές στην ίδια τιμή, άλλα όχι και με τις ίδιες δυνατότητες.. Εξ άλλου η εμπορική επιτυχία της σειράς p, είναι εκτός αμφισβήτησης, την στιγμή μάλιστα που άλλες παρόμοιες έγιναν εμπορικά Βατερλώ (Βλέπε Νokia communicator). Ακόμη και το P800, είναι εντυπωσιακότατο τόσο καιρό μετά την κυκλοφορία του. Αναρωτιέμαι ποιά άλλη συσκευή της ηλικίας του έχει παρόμοια ζήτηση όταν το μοντέλο αυτό διαδέχτηκαν 2 νεότερα..

Μπορεί να μην έχεις την δυνατότητα να επιστρέψεις την συσκευή σου στο κατάστημα απο όπου την προμηθεύτηκες, αλλά θα πρέπει να είναι παρήγορο οτι δεν θα δυσκολευτείς να την "ξεφορτωθείς", μιας και τουλάχιστο σε αυτό το forum θα βρείς πολλούς φίλους παραπάνω απο πρόθυμους να αποκτήσουν το "τεχνολογικό έκτρωμα" που περιγράφεται στο μήνυμα σου..

Κλείνοντας, θα ήθελα να σου ζητήσω μια προσωπική χάρη.

Όταν με το καλό βρείς την συσκευή που θα καλύπτει καλύτερα τα προαναφερόμενα και σε χαμηλότερη τιμή μάλιστα, θα ήθελα να μου στείλεις τα στοιχεία της μήπως καταφέρω και απεξαρτηθώ απο την "κουμούτσα" με το μαρκούτσι και το περίεργο πορτάκι, που δυό χρόνια τώρα με ταλαιπωρεί...

Χαιρετώ

Do not waste your time searching for those wasted years..
Link to comment
Share on other sites

Eκανα αναβάμιση το P910i και ενω δεν είχα κανενα πρόβλημα με το bluetooth, μετά την αναβάθμιση έχω. Δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα ούτε με το laptop ούτε με το carkit και με κανενα απολύτως τλφ με Bluetooth.

Ενω πρίν την υποτιθέμενη αναβάθμιση δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ξαναέκανα αναβάθμιση μήπως και δεν έγινε σωστά την πρώτη φορά και ξανά τα ίδια

Μήπως κανείς έχει παρόμοιο πρόβλημα? τί θα μπορούσε να φταίει ρε παιδιά το έχω σκίσει στις επανεκινήσεις και τα reset.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι συμβαίνει? Το bluetooth, βλέπει τις άλλες συσκευές και δεν μπορεί να συνδεθεί ή δεν τις βλέπει καθόλου?
Do not waste your time searching for those wasted years..
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Eκανα αναβάμιση το P910i και ενω δεν είχα κανενα πρόβλημα με το bluetooth, μετά την αναβάθμιση έχω. Δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα ούτε με το laptop ούτε με το carkit και με κανενα απολύτως τλφ με Bluetooth.

Ενω πρίν την υποτιθέμενη αναβάθμιση δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ξαναέκανα αναβάθμιση μήπως και δεν έγινε σωστά την πρώτη φορά και ξανά τα ίδια

Μήπως κανείς έχει παρόμοιο πρόβλημα? τί θα μπορούσε να φταίει ρε παιδιά το έχω σκίσει στις επανεκινήσεις και τα reset.

πολυ περιεργο!!!! :blink: Εγω ειχα προβλημα πριν και με το που εκανα την αναβαθμιση πεταει το bt!!!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν τις βλέπει καθόλου τις συσκευες με BT κοι μου την εχει σπάσει τόσο πολύ που είμαι ετοιμος να το κοπανήσω στον τοίχο. Ειχα όλοε τις σειρές των P αλλά με βλέπω για Qtek 9090 να ησυχάσω από τα ηλίθια κολλήματα της SE.
Link to comment
Share on other sites

HI mipos mporei kapios na me boithisei sto pos na kano reg**** to total ir remote V1.11 kai ena K****o an ginete fisika

 

 

an mporei kapios as mou stilei sto mail arkou_diaris@yahoo.gr

i na mou zitisei na tou stilo PM

 

 

euxaristo

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia.exw proanaferei pws eimai ki egw neos katoxos tou p910i.genika ofeilw na paradextw oti me tis toses dunatothtes exw xa8ei kai exw polles apories.ena pantws pou 8elw na sas anaferw einai to update tou.exw thn ekdosh CDA162006/12 R2A03.sto site ths se eida oti uparxei dia8esimh h R17. mporw na to kanw install afova?8a sunexisw na exw thn egguhsh tou thlefwnou h automatws thn xanw?kai kati basikotato.se ti 8a me boh8hsei ayto to update?

 

P.S. kaigomai na vrw zelatina gia thn o8onh?kserei kaneis tpt gia ayto?

ayta gia thn wra.....thanx!!!

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia.exw proanaferei pws eimai ki egw neos katoxos tou p910i.genika ofeilw na paradextw oti me tis toses dunatothtes exw xa8ei kai exw polles apories.ena pantws pou 8elw na sas anaferw einai to update tou.exw thn ekdosh CDA162006/12 R2A03.sto site ths se eida oti uparxei dia8esimh h R17. mporw na to kanw install afova?8a sunexisw na exw thn egguhsh tou thlefwnou h automatws thn xanw?kai kati basikotato.se ti 8a me boh8hsei ayto to update?

 

P.S. kaigomai na vrw zelatina gia thn o8onh?kserei kaneis tpt gia ayto?

ayta gia thn wra.....thanx!!!

Σχετικά με το update, περισσότερα παράπονα άκουσα απο όσους το εγκατέστησαν παρά απο όσους δεν το προτίμησαν.. Θα σε συμβούλευα να το εγκαταστήσεις σε περίπτωση που αντιμετωπίζεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα λειτουργικότητας. Η εγγυήση φαντάζομαι οτι δεν επηρρεάζεται απο την εγκατάσταση επίσημου update..

Do not waste your time searching for those wasted years..
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το update, περισσότερα παράπονα άκουσα απο όσους το εγκατέστησαν παρά απο όσους δεν το προτίμησαν.. Θα σε συμβούλευα να το εγκαταστήσεις σε περίπτωση που αντιμετωπίζεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα λειτουργικότητας. Η εγγυήση φαντάζομαι οτι δεν επηρρεάζεται απο την εγκατάσταση επίσημου update..

 

 

file vacchus to mono provlhma pou antimetwpizw einai to ekshs.agorasa mia memcard 128mb.apo th stigmh pou thn topo8ethsa kai meta ka8e fora pou anoigw to portaki emfanizei lefkh o8onh gia kana 5ari defterolepta kai meta emfanizei to active desktop to opoio by the way 8elw na ksefortw8w kai antaftou na mou emfanizei to desktop tou tracker...kata ta alla den exw gia thn wra kapoio idiaitero problhma.

Link to comment
Share on other sites

Skeftomai na kanw format to p910i mou, epeidi den mou douleyei to Backup tis SE, tha ithela na rwtisw merika pragmatakia:

 

1) Poio format proteinete na kanw? Tin "diamorfwsi diskou" apo to menu i to format pou ginetai apo to service menu me to Jog Dial? Poies oi diafores anamesa sta 2 ayta eidi format (an yparxoun)??

 

2) Gnwrizw oti an kanw format ta xanw ola. Se ayta ta ola symperilamvanetai kai to update pou exw kanei se R3A04 i ayto einai apothikeymeno sto bios tou p910?? Diladi -apla- meta to format tha ksanathelei update??

 

Eyxaristw gia tis opoies apantiseis...:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι,

 

Να ξαναθέσω δύο προβληματάκια (P910i 15 ημερών)

 

1. Τα Ελληνικά του Celebrations γίνονται μαντάρα πολύ εύκολα... όλες οι άλλες εφαρμογές (ακόμη και το slovoed!) έχουν κανονικά Ελληνικά όμως το εορτολογιάκι (φανταστική εφαρμογή!) δείχνει Σανσκριτικά... μόνο μερικές φορές στην αρχή είχε Ελληνικά, μετά τα χάνει.

(δέν υπήρχε ποτέ ούτε υπάρχει Doom...)

 

2. Το restore γίνεται πάντα? μήπως θέλει κάποιες προυποθέσεις? factory reset πχ ή ενεργά να είναι μόνο τα Αγγλικά? ή μικρό μέγεθος backup?

Σε μένα το restore ξεκινά και αφού επαναεκινεί το τηλέφωνο, σταματάει στους αρχικούς ελέγχους με μήνυμα οτι δέν έχει επικοινωνία, μετά επαναεκινεί το τηλέφωνο προτού ξεκινήσει να κατεβάζει files.

 

Μπάς και η εφαρμογή ΤΙΜ Imagine δημιουργεί πολλά... ψυχολογικά προβλήματα στο τηλέφωνο? Πάντως αυτή κατέβηκε ακόμη κιόταν έκανα Internet Update απο τη SonyEricsson!...

 

Επίσης ένα ερώτημα,

άν υπάρχει κάπου κάποιο εγχειρίδιο που να εξηγεί το σύστημα αρχείων του κινητού, το τί είδους αρχεία βάζει το SonyEricsson Internet update, τί είδους αρχεία επαναδημιουργεί η "εργοστασιακή επαναφορά", τί αρχεία επαναδημιουργεί η μορφοποίηση του C απο το service μενου (jogup,*,Jogdn,jogdn,*,jogdn,*,jogdn,*) και τα συναφή θέματα... ζητάω πολλά?

 

 

Χρήστος

 

:confused:

Υ.Γ.

Ειλικρινά πάντως...

Ενώ το μηχάνημα είναι ιδιαίτερα καλό, ενώ είναι πολύ προηγμένο και είναι πράγματι μιά επιτυχημένη μίξη PDA και κινητού...

όμως

...η προβληματική κατάσταση (οπως πάντα) των Ελληνικών, η ανυπαρξία (ακόμη) κάποιων προγραμμάτων που με ενδιαφέρει (GPS/Route) και αρκετά bugs του λειτουργικού του, κάνουν τουλάχιστον εμένα να δυσανασχετώ...

βλέπετε ώς πολύ παλιός κάτοχος PalmVx είμαι καλομαθημένος...

Link to comment
Share on other sites

Μπάς και η εφαρμογή ΤΙΜ Imagine δημιουργεί πολλά... ψυχολογικά προβλήματα στο τηλέφωνο? Πάντως αυτή κατέβηκε ακόμη κιόταν έκανα Internet Update απο τη SonyEricsson!...

 

Εμένα με το ΤΙΜ Imagine λειτουργούσε μια χαρά...μπορείς όμως να του κάνεις unistal.

Μετά το update, το ΤΙΜ Imagine έγινε εγκατάσταση στον C;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...