Jump to content

[Note 4] Φωτογραφίες & Βίντεο


Guest Logi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άραγε αξίζει κανένα από τα παρακάτω περισσότερο από εργοστασιακή κάμερα ή δεν υπάρχει λόγος;;;

http://www.phonearena.com/news/Best-Android-camera-apps-camera-replacement-2015-edition_id41120

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άραγε αξίζει κανένα από τα παρακάτω περισσότερο από εργοστασιακή κάμερα ή δεν υπάρχει λόγος;;;

http://www.phonearena.com/news/Best-Android-camera-apps-camera-replacement-2015-edition_id41120

Δεν προσφέρουν κάτι εκεί που το χρειαζόμαστε γιατί οι drivers δεν επιτρέπουν ακομα την ενεργοποίηση manual ρυθμίσεων σε ταχύτητα κλείστρου.

Θα υπάρχει ενδιαφέρον εφόσον η Samsung ενσωματώσει στην 5.1.1 τα api της lollipop που επιτρέπουν τέτοιες ρυθμίσεις καθώς και save των φώτο σε αρχείο RAW.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσφέρουν κάτι εκεί που το χρειαζόμαστε γιατί οι drivers δεν επιτρέπουν ακομα την ενεργοποίηση manual ρυθμίσεων σε ταχύτητα κλείστρου.

Θα υπάρχει ενδιαφέρον εφόσον η Samsung ενσωματώσει στην 5.1.1 τα api της lollipop που επιτρέπουν τέτοιες ρυθμίσεις καθώς και save των φώτο σε αρχείο RAW.

Te_salat σε ευχαριστώ για την απάντηση, με την οποία και με καλύπτεις απόλυτα, μια που ξέρω ότι είσαι ψαγμένος! Από τo S4 ακόμη διάβαζα τις συμβουλές σου για καλές φωτογραφίες!;)

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Te_salat σε ευχαριστώ για την απάντηση, με την οποία και με καλύπτεις απόλυτα, μια που ξέρω ότι είσαι ψαγμένος! Από τo S4 ακόμη διάβαζα τις συμβουλές σου για καλές φωτογραφίες!;)

Thanks φίλε μου. Γενικά είμαι ευχαριστημενος από τις φωτο του Note 4.

Σε φωτισμό δωματίου τα πάει καλά μέχρι ένα σημείο. Εξωτερικές ημερήσιες είναι τέλειο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κάτοχος και εγώ του Note 4 ©, και μπορώ να πω με σιγουριά, ότι τη μέρα με φυσικό φως, απλά ΔΕΝ παίζεται. Έχω τραβήξει video 1080p/30fps την πρωτομαγιά, και όσοι το είδαν στο Note (που έχει και καλή οθόνη) έπαθαν πλάκα. Νόμιζαν ότι θα μπούνε μέσα στο δασάκι. Ακόμα και στο mbpr φαίνεται φαντιαστικό.

 

Με λίγο φωτισμό όμως, έχει θέμα. Είναι άραγε θέμα software ή hardware ?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κάτοχος και εγώ του Note 4 ©, και μπορώ να πω με σιγουριά, ότι τη μέρα με φυσικό φως, απλά ΔΕΝ παίζεται. Έχω τραβήξει video 1080p/30fps την πρωτομαγιά, και όσοι το είδαν στο Note (που έχει και καλή οθόνη) έπαθαν πλάκα. Νόμιζαν ότι θα μπούνε μέσα στο δασάκι. Ακόμα και στο mbpr φαίνεται φαντιαστικό.

 

Με λίγο φωτισμό όμως, έχει θέμα. Είναι άραγε θέμα software ή hardware ?

Και τα δύο.

Στις βραδινές θα μπορούσε να βελτιωθεί αν ειχε manual ρυθμίσεις ώστε να βάζεις ταχύτητα κλείστρου 1/5 και iso 200.

Και πάλι όμως δεν θα φτάσει τα S6 και G4 που έχουν διάφραγμα 1.9 και 1.8 αντίστοιχα.

Το f1.8 αφήνει να περάσει πάνω από το διπλό φως στις ίδιες ρυθμίσεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε μου. Γενικά είμαι ευχαριστημενος από τις φωτο του Note 4.

Σε φωτισμό δωματίου τα πάει καλά μέχρι ένα σημείο. Εξωτερικές ημερήσιες είναι τέλειο.

 

Και τα δύο.

Στις βραδινές θα μπορούσε να βελτιωθεί αν ειχε manual ρυθμίσεις ώστε να βάζεις ταχύτητα κλείστρου 1/5 και iso 200.

Και πάλι όμως δεν θα φτάσει τα S6 και G4 που έχουν διάφραγμα 1.9 και 1.8 αντίστοιχα.

Το f1.8 αφήνει να περάσει πάνω από το διπλό φως στις ίδιες ρυθμίσεις.

 

Δεν θυμάμαι αν την έχω βάλει ξανά, αλλά είναι μια ενδεικτική βραδυνή φωτογραφία που δείχνει νομίζω τις δυνατότητες του κινητού. Νομίζω ότι είναι αξιοπρεπέστατη και μάλιστα είναι βγαλμένη εντελώς πρόχειρα, με το χέρι και χωρίς τρίποδα! Γενικά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις νυχτερινές του. Προφανώς εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και θα ήθελα και εγώ να έχουμε δυνατότητα ρύθμισης διαφράγματος, ταχύτητας κλείστρου, δηλαδή ρυθμίσεις εντελώς χειροκίνητες όπως και στις καλές φωτογραφικές. Χαίρομαι που έχει μπει στο s6 αυτή η δυνατότητα (και σε άλλες μάρκες υποθέτω) κάτι που προφανώς θα το δούμε στο ΝΟΤΕ 5. Για τις φωτογραφίες την ημέρα δεν το κουβεντιάζω!!

https://www.dropbox.com/s/dujpn8gtz8vz1sf/2015-06-06%2022.10.41.jpg?dl=0

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

πράγματι καλή η φωτογραφία, αλλά εκτιμώ (δεν είμαι καθόλου ειδικός) ότι φαίνεται καλή εκεί που υπάρχει φως.

 

Το Note 4 βγάζει ΤΕΛΕΙΕΣ φωτογραφίες, αρκεί να υπάρχει φως. Και νομίζω ότι λίγοι από εμάς, θα ασχολούνται με ρυθμίσεις όταν θέλουν απλά να τραβήξουν μια φωτό, τσακ-μπαμ.

 

Δε λέω, καλοδεχούμενες οι ρυθμίσεις για κάποιον που γνωρίζει, αλλά ο μέσος (άσχετος με την τεχνική της φωτογραφίας - όπως και εγώ φυσικά) χρήστης, θέλει μπαμ και κάτω..... Αυτός που θέλει το βέλτιστο, έχει στον ώμο μια DSLR και δεν τραβάει με το Note.

 

Shoot.... and go....

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις έως τώρα στο σύνολο των φωτογραφιών που έχω βγάλει δεν έχω πειράξει καθόλου. Στο S4 πείραζα κάποιες φορές. Όλα στο αυτόματο με hdr πάντα ενεργοποιημένο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Ούτε για τις βραδυνές κάνω κάποια ρύθμιση.

Να και μια βραδυνή μέσα από τζάμι (την έχω βάλει ξανά) χωρίς τρίποδα κτλ που βγήκε νομίζω επίσης πολύ καλή. Ούτε θόρυβος ούτε τίποτε. Τώρα αν την βάλουμε στο μικροσκόπιο θα βρούμε ατέλειες, αλλά μιλάμε για την γενική εικόνα-αίσθηση που δίνει η φωτογραφία η οποία είναι λέω ξανά αξιοπρεπέστατη και ο αδαής δεν θα καταλάβει απολύτως τίποτε! Αυτό μου αρκεί. Για πόσο σκοτεινές συνθήκες μιλάμε;; Φωτογραφία σε σκοτεινό δωμάτιο;;; Θεωρώ ότι αυτές οι δυνατότητες έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τις προσδοκίες μας (τις δικές μου τουλάχιστον ναι) και φυσικά θα δούμε πολλά άλλα στο μέλλον.

 

Ο μέσος χρήστης δεν νομίζω να θέλει πολλά περισσότερα και να μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα με μια DSLR.:rolleyes:

 

https://www.dropbox.com/s/kmosmuibx8o91p4/2015-04-24%2021.31.14.jpg?dl=0

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

πράγματι καλή η φωτογραφία, αλλά εκτιμώ (δεν είμαι καθόλου ειδικός) ότι φαίνεται καλή εκεί που υπάρχει φως.

 

Το Note 4 βγάζει ΤΕΛΕΙΕΣ φωτογραφίες, αρκεί να υπάρχει φως. Και νομίζω ότι λίγοι από εμάς, θα ασχολούνται με ρυθμίσεις όταν θέλουν απλά να τραβήξουν μια φωτό, τσακ-μπαμ.

 

Δε λέω, καλοδεχούμενες οι ρυθμίσεις για κάποιον που γνωρίζει, αλλά ο μέσος (άσχετος με την τεχνική της φωτογραφίας - όπως και εγώ φυσικά) χρήστης, θέλει μπαμ και κάτω..... Αυτός που θέλει το βέλτιστο, έχει στον ώμο μια DSLR και δεν τραβάει με το Note.

 

Shoot.... and go....

Στις βραδινες φωτο λιγες καμερες μπορουν να εχουν ικανοποιητικά αποτελεσματα.

Η φωτογραφία χρειαζεται φως για να αποτυπωθεί. Ακομα και οι dslr χωρίς τον κατάλληλο φακό δεν τα πανε καλά.

Πρεπει να μαθεις την καμερα της συσκευής για να ξέρεις μεχρι που μπορεις να πάρεις καλή φωτο.

Στο σαλονι σου για παραδειγμα θα φροντισεις να μην περιλαμβανονται στο πλάνο σημεια που δεν φτάνει το φως γιατι θα εχουν ψηφιακό θορυβο.

Αν θες για παραδειγμα να φωτογραφίσεις το παιδί σου, θα αναψεις ολα τα φωτα και θα το βάλεις στο φωτεινοτερο σημειο. Θα φροντισεις να εχεις επιλεξει το auto HDR στο on.

 

Αν το φως δεν επαρκεί, θα πλησιάσεις οσο πιο κοντά γινεται και θα χρησιμοποιήσεις φλας.

 

Σε εξωτερικά βραδινά πλάνα, δεν φωτογραφίζεις καθολου μερη με ανυπαρκτο φωτισμό πχ σε μια πλατεία που φωτιζεται απο μικρές λαμπες, ξεχνάς την φωτο.

Με φακο f2.2 και χωρις manual ρυθμισεις, δεν βγαινουν σοβαρες φωτο σε σκοτεινα μερη. Θα ενεργοποιθει αυτοματα το night mode και θα σου δωσει μια φωτογραφια που θα μοιαζει με ψηφιδοτο.

 

Σε πλάνα οπως αυτό του συμφορουμίτη topet βγαζεις καλές φωτο με το Note γιατι υπάρχει το απαραιτητο φως.

 

Δες καποιες δικές μου βραδινές με τον φωτισμό στο οριο για την κάμερα του Note.

19030922926_ccccdb6879_c.jpg20150609_201324-1 by Photos presentation, on Flickr

18436474723_c0a1f071bc_c.jpg20150620_001543 by Photos presentation, on Flickr

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου Te_salat!!!
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου Te_salat!!!

Η πρώτη είναι μέσα από το παράθυρο του αυτοκινήτου με κλειστό το τζάμι :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στην 2η παρά του ότι είναι βράδυ μου κάνει εντύπωση πόσο ζωντανά είναι τα χρώματα! Είναι μια εξαιρετική φωτογραφία που ψαρώνει τον θεατή!!!;)
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

 

Ενδιαφέρον φίλε…Thanks για την πληροφορία… :)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχει παρατηρήσει κανείς πρόβλημα στο zoom; υπό κάποιες συνθήκες όταν κάνω zoom κάποια σημεία γίνονται ασπρόμαυρα.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Στο S4 η διπλή κάμερα λειτουργούσε και αντίστροφα. Δηλαδή επέλεγες ως κύρια κάμερα την μπροστινή και την κύρια που είναι πίσω ως 2η παράλληλα με την άλλη. Στο ΝΟΤΕ 4 δεν γίνεται δυστυχώς!!! Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος;;;

 

Επίσης τώρα πρόσεξα ότι όταν κάνουμε λήψη με την μπροστινή κάμερα τα δείχνει ανάποδα, δηλαδή τον δεξιόχειρα αριστερόχειρα!! Και στο S4 και στο ΝΟΤΕ! Είναι δυνατόν;;

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Στο S4 η διπλή κάμερα λειτουργούσε και αντίστροφα. Δηλαδή επέλεγες ως κύρια κάμερα την μπροστινή και την κύρια που είναι πίσω ως 2η παράλληλα με την άλλη. Στο ΝΟΤΕ 4 δεν γίνεται δυστυχώς!!! Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος;;;

 

Δεν το έχει προεγκαταστημένο στο note 4, πρέπει να το κατεβάσεις εσύ μέσα από την εφαρμογή της κάμερας στο κατάλληλο μενού.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα, αλλά δενβρήκα κάτι. Εσύ δηλαδή το έχεις κατεβάσει;; Την 2πλή κάμερα την έχω όπως είπα, απλά δεν γίνεται αντιστροφή όπως στο S4.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πατώντας επάνω στην μικρή εικόνα άλλαζει την μπροστά με την πίσω κάμερα. Νομίζω στο glue δεν το κανει μόνο.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πατώντας επάνω στην μικρή εικόνα άλλαζει την μπροστά με την πίσω κάμερα. Νομίζω στο glue δεν το κανει μόνο.

 

Με έστειλες τώρα!! Όντως δουλεύει!! Να είσαι καλά!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ψηφοφορία για την ανάδειξη της καλύτερης φωτογραφίας του καλοκαιριού μόλις άρχισε... Περιμένουμε τις ψήφους σας...

 

myphone.gr: Διαγωνισμός φωτογραφίας «Καλοκαίρι 2015» - Η ψηφοφορία!

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανα τιπ για τις νυχτερινες μας φωτο?

οσο αψογες ειναι οι φωτο ημερας,τοσο κακες(σχετικα με τις ημερας)ειναι οι φωτο της νυχτας....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Φωτογραφίες & Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...