Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γνωρίζετε κανένα άλλο Link να κατεβάσω την 5.1.1 EUR εκτός από της sammobile γιατί όσες φορές και να κατέβασα από εκεί είναι "χτυπημένο" το αρχείο?

 

Έχω επάνω σε Ελληνική συσκευή την Γερμανική έκδοση επειδή είχε βγεί πρώτη και έλεγα να περάσω την Ελληνική αφού υπάρχει διαθέσιμη πια και για λόγους εγγύησης. :)

 

Note 4 910F

 

έτσι πρέπει να γίνει...πρώτα την official..κατέβασέ την από δω:

http://samsung-updates.com/details/56005/Galaxy_Note_4_Snapdragon/SM-N910F/EUR/N910FXXU1COJ3.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας.

Όπως και παλια με το S3 ετσι και με το Νοτε εχω το οδιο προβλημα με το Titanium. Οποτε παιρνω backup και μετα έρχομαι για το restore παντα το Viber ειναι νεκρο. Αν δεν μπω μεσα εγω ο ιδιος δεν βλεπω μηνύματα. Το εκανα εγκατάσταση ξανα και δουλεύει μθα χαρα. Κανω κατι λαθος με το Titanium? Το μονο πραγμα που ξερω να κανω ειναι να δημιουργώ φάκελο μεσα στη εξωτερικη καρτα μνημης και να κρατάω εκει το backup και σε περίπτωση clean install οπως με το update τις Kyubi κανω restore.

 

Να μην κανεις restore το viber με titanium εχει bugs οπως ειδες κ μονος σου.

 

Οταν θες να ξαναβαλεις το viber, θα το βαλεις απο την αρχη κανονικα και για να εχεις τα παλια μνμτα θα φροντισεις να εχεις αντιγραψει το αρχειο που σου δειχνω παρακατω. Το directory φαινεται στο πανω μερος

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160213/7a04beef6ca9fb751859a1f34cbb2bd5.jpg

 

Για τις φωτογραφιες κλπ μέσα ειναι πολυ πιο απλο, θα τα εχεις παρει απο τον φακελο viber/media στην εσωτερικη μνημη.

 

Μετα απο αυτη τη διαδικασια θα δουλευει κανονικα οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Να μην κανεις restore το viber με titanium εχει bugs οπως ειδες κ μονος σου.

 

Οταν θες να ξαναβαλεις το viber, θα το βαλεις απο την αρχη κανονικα και για να εχεις τα παλια μνμτα θα φροντισεις να εχεις αντιγραψει το αρχειο που σου δειχνω παρακατω. Το directory φαινεται στο πανω μερος

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160213/7a04beef6ca9fb751859a1f34cbb2bd5.jpg

 

Για τις φωτογραφιες κλπ μέσα ειναι πολυ πιο απλο, θα τα εχεις παρει απο τον φακελο viber/media στην εσωτερικη μνημη.

 

Μετα απο αυτη τη διαδικασια θα δουλευει κανονικα οπως πρεπει.

Τέλεια σε ευχαριστω πολύ.

From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,εχετε πρόβλημα με τα mail σε note 5 ported roms? Μόνο με manual refresh τα παίρνω πλέον

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,εχετε πρόβλημα με τα mail σε note 5 ported roms? Μόνο με manual refresh τα παίρνω πλέον

 

Ναι, το είχα αναφέρει κάποιες σελίδες πιο πίσω και μέχρι τώρα δεν το έχω λύσει, το έχω στήσει δύο φορές από την αρχή. Υποπτεύομαι το xposed, καθώς είχα εγκαταστήσει την kyubi SDX R2 με παλιότερη έκδοση xposed. Σήμερα είπα να μην εγκαταστήσω το xposed και, μέχρι στιγμής, φαίνεται να δουλεύει κανονικά. Όταν σιγουρευτώ ότι ήταν αυτό, θα περάσω το τελευταίο xposed.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το v80 του wannam μια απο τα ίδια..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το v80 του wannam μια απο τα ίδια..

 

Το ίδιο πρέπει να έχω και εγώ, το xposed-v80.0-sdk22-arm-custom-build-by-wanam-20160211.zip που βρίσκεται στην αρχική σελίδα της kyubi rom. Δεν είμαι ακόμη απόλυτα σίγουρος, αλλά φαίνεται να πηγαίνει καλά, το μεσημέρι μου ήρθαν και updates από το Play store για κάποιες εφαρμογές μου, πράγμα που δεν γινόταν πιο πριν. Θα ενημερώσω αν έχω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παίδες. Χάζευα χθες τα χαρακτηριστικά των νέων συσκευών (S7-S7edge) που παρουσίασε η Samsung και με γοήτευσε πολύ αυτό το Always On της οθόνης για την τρέχουσα ώρα, ημερομηνία και διάφορες άλλες ενημερώσεις που "τρέχουν" στη συσκευή χωρίς να αγγίξεις τίποτα στη συσκευή. Το θεωρώ πολύ δυνατό χαρακτηριστικό, είχα και windows phone πριν το Note 4 C που έχω τώρα και μοιάζει πολύ αυτή η λειτουργία με την Glance Screen που είχε το lumia.

 

Αναρωτιέμαι αν κάποια στιγμή υπάρχει τρόπος (με κάποια άλλη rom προφανώς), να αποκτήσει αυτό το χαρακτηριστικό και το Note 4. Είμαι νέος στο Note 4, λίγο άσχετος απο rooting και roms και η αλήθεια είναι πως βαριέμαι να ασχοληθώ με όλη αυτή τη διαδικασία. Θα προτιμούσα να το αποκτήσω αυτό χωρίς να χακέψω τη συσκευή.

 

Φαντάζομαι πως δεν υπάρχει εφαρμογή στο Store για κάτι τέτοιο έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το v80 του wannam μια απο τα ίδια..

 

Δυστυχώς και σε εμένα το πρόβλημα παραμένει. Τα emails εμφανίζονται με όλο και μεγαλύτερη καθυστέρηση, πάνω από μισή ώρα. Γενικά ο συγχρονισμός μου έχει προβλήματα, έχω πολλά sync errors και στις επαφές. Αρχίζω να εκνευρίζομαι άσχημα!..

Επίσης πρόσεξα πως δεν μπορώ να εγκαταστήσω αρκετές εφαρμογές από το Play store, παίρνω error code 936, ενώ δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις και για την αναβάθμιση των εφαρμογών. Φεύγω για SDX.

 

Με την SDX το πρόβλημα με το error 936 λύθηκε, παραμένει το πρόβλημα με την αναβάθμιση των εφαρμογών και με τον συγχρονισμό. Η τελευταία λύση είναι για άλλη μια φορά φορμάτ και πέρασμα των εφαρμογών μία μία χωρίς titanium...

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

μια γρηγορη ερωτηση γιατι λεω να παρω ενα νοτε 4 ενος φιλου...

 

γινεται να ροοταρω και να μην γραψει ο knox???

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

μια γρηγορη ερωτηση γιατι λεω να παρω ενα νοτε 4 ενος φιλου...

 

γινεται να ροοταρω και να μην γραψει ο knox???

Οχι φιλε. Ουσιωδες περιοχομενο :) :) :)

From N9
Link to comment
Share on other sites

Βρήκες Note 4 που δεν είναι ρουταρισμένο; :confused:

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες Note 4 που δεν είναι ρουταρισμένο; :confused:

Χαχα ειναι φιλου που δεν ασχολειται με τετοια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ειμαι με την kybi sdx και τελευταίες δυο μέρες κολλάει στο πληκτρολόγιο η στο touch button του recent apps. Λέτε να έχει λήξει :)
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κατοχος του νοτε 4 910F 1 χρονο, ρουταρισμενο με custom κτλ χωρις προβληματα ξαφνικα εδω και νια βδομαδα κολλαει συνεχεια και πολυ, κανει restart, μαυριζει η οθονη κ κολλαει, καμια φορα κανει reboot σε download mode οπου μεταξυ αλλων γραφει mmc_read_failed. Σε ολες τις περιπτωσεις χρειάζεται να βγαλω τη μπαταρια. Τι μπορει να ειναι? Λετε να ειναι στα τελειωμαρα η emmc?

 

 

Ενημερωση: εννοειται εκανα επαναφορά, φλασαρα μαμα ρομ, wipe τα παντα ομως τα προβληματα παραμενουν, ισως χειροτερεψε κιόλας! Μερα με τη μερα χειροτερευει...

 

Ποσταρα εδω επειδη στο thread αυτο αναφερονται τροποποιησεις κτλ

Edited by cv19985
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κατοχος του νοτε 4 910F 1 χρονο, ρουταρισμενο με custom κτλ χωρις προβληματα ξαφνικα εδω και νια βδομαδα κολλαει συνεχεια και πολυ, κανει restart, μαυριζει η οθονη κ κολλαει, καμια φορα κανει reboot σε download mode οπου μεταξυ αλλων γραφει mmc_read_failed. Σε ολες τις περιπτωσεις χρειάζεται να βγαλω τη μπαταρια. Τι μπορει να ειναι? Λετε να ειναι στα τελειωμαρα η emmc?

 

 

Ενημερωση: εννοειται εκανα επαναφορά, φλασαρα μαμα ρομ, wipe τα παντα ομως τα προβληματα παραμενουν, ισως χειροτερεψε κιόλας! Μερα με τη μερα χειροτερευει...

 

Ποσταρα εδω επειδη στο thread αυτο αναφερονται τροποποιησεις κτλ

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι οντως η emmc που σου γραφει. Απο τη στιγμη που αλλαζεις ρομ και εχεις τα ίδια προβλήματα, αρα δεν είναι θεμα software, αν ήταν θα ειχε φτιαξει.

Ίσως να δοκιμαζες ξανα να βαλεις και αλλες διαφορετικες ρομ. Αν εχει χαλασει οντως η emmc, ισως καποια φορα τυχαια στο σημειο που εχει φθαρει δεν γραφτει καποιο σημαντικό αρχειο, και δεν έχεις πρόβλημα.Εφαρμογες μπορεις να γραψεις και στη microsd. Θεωρητικά παντα.. Δεν εχεις να χασεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβαμαι οτι ειναι οντως η emmc που σου γραφει. Απο τη στιγμη που αλλαζεις ρομ και εχεις τα ίδια προβλήματα, αρα δεν είναι θεμα software, αν ήταν θα ειχε φτιαξει.

Ίσως να δοκιμαζες ξανα να βαλεις και αλλες διαφορετικες ρομ. Αν εχει χαλασει οντως η emmc, ισως καποια φορα τυχαια στο σημειο που εχει φθαρει δεν γραφτει καποιο σημαντικό αρχειο, και δεν έχεις πρόβλημα.Εφαρμογες μπορεις να γραψεις και στη microsd. Θεωρητικά παντα.. Δεν εχεις να χασεις τίποτα.

Ετσι το φανταστηκα και εγώ. Φλασαρα διαφορες ρομ χωρις αποτελεσμα.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να brickαρω τελειως την emmc ωστε να μην φαινεται πως εχω knox0x1 ?

 

πχ να τις γραφω με καποιο τροπο συνεχως δεδομενα... ή δεν στεκει αυτο που λεω?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το φανταστηκα και εγώ. Φλασαρα διαφορες ρομ χωρις αποτελεσμα.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να brickαρω τελειως την emmc ωστε να μην φαινεται πως εχω knox0x1 ?

 

πχ να τις γραφω με καποιο τροπο συνεχως δεδομενα... ή δεν στεκει αυτο που λεω?

Χλωμό το βλέπω να μπορεις επιλεκτικά να brickαρεις την emmc. Ισως βρίσκοντας πανω στην πλακετα που ειναι και ρίχνοντας της ταση... :lol:

Αν και μάλλον στο Bootloader πρεπει να το κανεις αυτο..

Ενας μια φορα παντως υπερθέρμανε το chip με overvolt, το ίδιο και στην ram, σε συνδυασμό με θερμοκρασία.. Καηκε και στο service του δωσανε καινούργιο.. :lol:

Δεν ειχε σαμσουνγκ ομως. Με το δεδομένο οτι εισαι εκτός εγγύησης θα μπορούσες θεωρητικά να το δοκιμάσεις.. Αν δεν φανει οτι εχει πειραχτει ο Bootloader, ίσως.. Τι ειχες, τι εχασες.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα την erobot v14 για να δούμε αν τα mail θα έρχονται στην ώρα τους ..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα την erobot v14 για να δούμε αν τα mail θα έρχονται στην ώρα τους ..

 

Τελικά πρέπει να είναι πρόβλημα του gmail. Έβαλα Blue Mail και ησύχασα, ενώ έλυσα και άλλα προβλήματα, όπως αυτό των απαίσiων, για εμένα, χρωμάτων του gmail και της παραμετροποίησης του widget.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Σκεφτομαι να κανω root αλλα στην εκδοση που ειμαι 5.1.1 απο οτι ειδα για να rootαρεις πρεπει να αλλαξεις και τον kernel.ξερετε αν γινει αυτο αν επηρεασει τπτ στο κινητο.δηλ μπαταρια σημα και τετοια??εχετε να μου προτεινετε καποιον kernel?με ενδιαφερει μονο root ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο το τηλ και η μπαταρια με βγαζει χαλαρα δυο μερες.γιαυτο ρωταω.ευχαριστω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα..Σκεφτομαι να κανω root αλλα στην εκδοση που ειμαι 5.1.1 απο οτι ειδα για να rootαρεις πρεπει να αλλαξεις και τον kernel.ξερετε αν γινει αυτο αν επηρεασει τπτ στο κινητο.δηλ μπαταρια σημα και τετοια??εχετε να μου προτεινετε καποιον kernel?με ενδιαφερει μονο root ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο το τηλ και η μπαταρια με βγαζει χαλαρα δυο μερες.γιαυτο ρωταω.ευχαριστω!!

 

η συσκευη μου ειναι νοτε 4 F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω το εξης προβλημα:ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ SCREENSHOT ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ!!!!!!Μου βγαζει οτι δεν μπορει να παρει στιγμιοτυπο της οθονης γιατι η πολιτικη ασφαλειας δεν το επιτρεπει!Ξερει κανεις τι φταει/πως φτιαχνεται; [Εχω την 5.1.1 official,ειναι ρουταρισμενο]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Σκεφτομαι να κανω root αλλα στην εκδοση που ειμαι 5.1.1 απο οτι ειδα για να rootαρεις πρεπει να αλλαξεις και τον kernel.ξερετε αν γινει αυτο αν επηρεασει τπτ στο κινητο.δηλ μπαταρια σημα και τετοια??εχετε να μου προτεινετε καποιον kernel?με ενδιαφερει μονο root ειμαι πολυ ευχαριστιμενος απο το τηλ και η μπαταρια με βγαζει χαλαρα δυο μερες.γιαυτο ρωταω.ευχαριστω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

η συσκευη μου ειναι νοτε 4 F

Οχι φιλε δεν ειναι απαραίτητο να αλλάξεις κερνελ.

From N9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...