Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω αυτη τη σύγκριση δε μπορώ να την κανω, γιατι με επισιμη ρομ το κρατησα κανα 2 ωρες χρησης.. :lol:

Μονο με την kyubi συγκρινα (στην οποια μια χαρα πήγαινε, η μπαταρία ηταν το πρόβλημα μου) , αλλα κάποια στιγμή θα την δοκιμασω παλι μιας και διαβαζω πολλους στο xda να γραφουν τα ίδια με εμενα για τη συγκεκριμένη εκδοση της kyubi, αλλά γράφουν οτι η προηγ εκδοση kyubi τους εβγαζε 6 ωρες οθονη.. Και στην τελευταία kyubi που βγαλαν τωρα, ουσιαστικά πατάει στην 1η που ειχανε βγάλει γιατι και οι ιδιοι παραδεχονται οτι ειχε την καλύτερη μπαταρία.

Επισης αυτός που φτιάχνει τον nemeless kernel εδωσε πολλες ρυθμισεις ωστε να πετύχεις μπαταρία ανάλογη του προφιλ Recommended battery σε αλλους κερνελ/ρομ.

Νομίζω οτι με σωστο σεταρισμα ισως γινεται πλεον να εχεις note 5 rom + smoothness, και μπαταρια λιγο χειροτερη απο nemeless. Βλέπω να το εχουν κανει αλλοι, δεν ειναι απλα ιδέα μου..

Αλλα για την ωρα το εχω σεταρει τοσο καλα που θα μεινω στην nemeless..

 

η namelles ειναι οτι καλυτερο παιζει σε στοκ rom με μεγαλη διαφορα.δοκιμασα την kyibi sdx την τελευταια δηλαδη.αλλα ειχα battery drain και την σουταρα αβιαστα.σε φιλου βγαζει πανω απο 6 ωρες.προσωπικα γυρισα στην kyibi v6 που σε μενα τουλαχιστον ειχε καλη μπαταρια αλλα με τον kernel του zancum

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το λοιπόν. Ξαναγύρισα σε Kyubi. Καλή χρυσή η Nameless αλλά φοβερά άσχημη σε σχέση με τις Port Note 5. Πέρασα την τελευταία Light debloated DX με το MM theme αν και λίγο έμεινε αφού κλασσικά βάζω μαύρο θέμα. Το καλό είναι ότι με λίγο διάβασμα πέρασα Emotion Kernel R23 με τις ρυθμίσεις που είδα εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3284153

 

Πλέον έκανε και update ο τύπος με flashable zip για τις ρυθμίσεις. Επίσης επειδή κάνω βαριά χρήση των Google services έβαλα Xposed σε συνδυασμό με Greenify paid version και amplify paid version. Ουσιαστικά σταμάτησαν τα χαζά wakelocks ενώ έχω κανονικά push notifications σε viber messenger κλπ. Το αποτέλεσμα κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό! Εκεί που χωρίς αυτά πάλευα να βγάλω 4.30 ώρες SOT στο 12ωρο τώρα έβγαλα 5.40 στο 24ωρο και μισή ώρα κλήσεων. Με ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις σε εφαρμογές φωτεινότητα κλπ. Μπορώ να πω ότι έσωσα το Note αφού το σκεφτόμουν σοβαρά να το δώσω λόγω της κάκιστης αυτονομίας που είχα.

Με τις ρυθμίσεις αυτές δεν είδα διαφορά σε smoothness φόρτωμα εφαρμογών κλπ. Παιχνίδια δε παίζω για να δοκιμάσω. Αυτά από εμένα. Την καλημέρα μου :)

 

https://www.dropbox.com/s/wacx6xnk1eapv3e/Screenshot_2016-01-05-06-17-50.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/y9ha1bnqznc1bo7/Screenshot_2016-01-05-06-19-11.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/qky6cw08gsyut8i/Screenshot_2016-01-05-06-19-15%20%281%29.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

η namelles ειναι οτι καλυτερο παιζει σε στοκ rom με μεγαλη διαφορα.δοκιμασα την kyibi sdx την τελευταια δηλαδη.αλλα ειχα battery drain και την σουταρα αβιαστα.σε φιλου βγαζει πανω απο 6 ωρες.προσωπικα γυρισα στην kyibi v6 που σε μενα τουλαχιστον ειχε καλη μπαταρια αλλα με τον kernel του zancum

Πως γίνεται αυτο, σε καποιους να βγαζει 6 ωρες και σε καποιους πολύ λιγότερο..

Στην sdx ειχες αλλάξει με odin bootloader / modem? Γιατι θελει ποιο παλαιά απο οτι η προηγ kyubi..

@Firekostas ωραίος.. Ειδα like με το δικο σου όνομα στο threat με τις ρυθμίσεις, σε αυτον που τις γραφει, και λεω, εσυ θασαι, .. :lol:

Το μαυρο/κόκκινο θεμα που φαίνεται στις ρυθμίσεις της kyubi ποιο είναι?

Κάποια στιγμή θα την ξανα δοκιμασω.. Αν και δεν εχω καταληξει ποια εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτο, σε καποιους να βγαζει 6 ωρες και σε καποιους πολύ λιγότερο..

Στην sdx ειχες αλλάξει με odin bootloader / modem? Γιατι θελει ποιο παλαιά απο οτι η προηγ kyubi..

@Firekostas ωραίος.. Ειδα like με το δικο σου όνομα στο threat με τις ρυθμίσεις, σε αυτον που τις γραφει, και λεω, εσυ θασαι, .. :lol:

Το μαυρο/κόκκινο θεμα που φαίνεται στις ρυθμίσεις της kyubi ποιο είναι?

Κάποια στιγμή θα την ξανα δοκιμασω.. Αν και δεν εχω καταληξει ποια εκδοση.

 

Ε μα είχα σκάσει με το θέμα μπαταρία. Έφαγα όλο το Xda για να βρω κάτι που να δουλεύει. Το συγκεκριμένο μου θύμισε εποχές Nexus 4 με Franco Kernel που πειράζαμε συνέχεια touch boost κλπ κλπ. Το θέμα είναι το cherry και παίζω ανάμεσα σε αυτό και στο Weyo ανάλογα αν θέλω κόκκινο ή μπλε μαζί με την μαυρίλα. Εγώ λέω να βάλεις αυτή που έχω και εγώ γιατί η Sdx είναι παλαιότερο build.

Link to comment
Share on other sites

Ε μα είχα σκάσει με το θέμα μπαταρία. Έφαγα όλο το Xda για να βρω κάτι που να δουλεύει. Το συγκεκριμένο μου θύμισε εποχές Nexus 4 με Franco Kernel που πειράζαμε συνέχεια touch boost κλπ κλπ. Το θέμα είναι το cherry και παίζω ανάμεσα σε αυτό και στο Weyo ανάλογα αν θέλω κόκκινο ή μπλε μαζί με την μαυρίλα. Εγώ λέω να βάλεις αυτή που έχω και εγώ γιατί η Sdx είναι παλαιότερο build.

 

Παιδια μπορεί κάποιος να κανει ανακεφαλεωση βημα βημα τι πρέπει να κανουμε τι ρυθμίσεις κ με ποια ρομ για να δουμε και εμεις ασπρη μερα με την μπαταρία; εχω χαθει λιγο

Link to comment
Share on other sites

Τσακαλια καλή χρονιά....εχει κανενας λινκ για το emotion κερνελ r23να μου δωσει?

 

https://mega.nz/#!rZVlwZjK!eWivGJPZd0HZCDYMxSKa4LPtTAgfDuxLeAWcNHW9_OY

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστω για το λινκ....εγω ειμαι με την τελευται kyubi και με nameless6 kernel καταφερα για πρωτη φορα να βγαλω 6.5 ωρες σοτ απλα δεν μου δουλευει η εφαρμογη fauxsound για αυτο λεω να δοκιμασω αλλον κερνελ κ αν δε γυρναω παλι πισω....παντως νομιζω οτι τον πιο συμαντικο ρολο για την μπαταρια τον παιζει το base της ρομ...γιατι με το παλιο coj3 ακριβως ιδια ρομ εχει σαφεστατη διαφορα με pok1....να ρωτησω βρηκα το seit με τους κερνελ απο evolution κ εχει 2....ο πρωτος ειναι ο νορμαλ κ ο αλλος γραφει zerolemon.τιδιαφορα παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το λινκ....εγω ειμαι με την τελευται kyubi και με nameless6 kernel καταφερα για πρωτη φορα να βγαλω 6.5 ωρες σοτ απλα δεν μου δουλευει η εφαρμογη fauxsound για αυτο λεω να δοκιμασω αλλον κερνελ κ αν δε γυρναω παλι πισω....παντως νομιζω οτι τον πιο συμαντικο ρολο για την μπαταρια τον παιζει το base της ρομ...γιατι με το παλιο coj3 ακριβως ιδια ρομ εχει σαφεστατη διαφορα με pok1....να ρωτησω βρηκα το seit με τους κερνελ απο evolution κ εχει 2....ο πρωτος ειναι ο νορμαλ κ ο αλλος γραφει zerolemon.τιδιαφορα παιζει?

 

ο namelles δεν αφηνει να πειραξεις τον ηχο.πρεπει να μπεις στο mixer path xml.αυτος που γραφει zerolemon εχει καποια fix για κινητα με zerolemon μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το λινκ....εγω ειμαι με την τελευται kyubi και με nameless6 kernel καταφερα για πρωτη φορα να βγαλω 6.5 ωρες σοτ απλα δεν μου δουλευει η εφαρμογη fauxsound για αυτο λεω να δοκιμασω αλλον κερνελ κ αν δε γυρναω παλι πισω....παντως νομιζω οτι τον πιο συμαντικο ρολο για την μπαταρια τον παιζει το base της ρομ...γιατι με το παλιο coj3 ακριβως ιδια ρομ εχει σαφεστατη διαφορα με pok1....να ρωτησω βρηκα το seit με τους κερνελ απο evolution κ εχει 2....ο πρωτος ειναι ο νορμαλ κ ο αλλος γραφει zerolemon.τιδιαφορα παιζει?

6.5 ωρες οθονη με kyubi? What the fack που λενε και οι Άγγλοι.. :lol: Πως τοκανες αυτό ρε θηρίο? Φωτεινοτητα στη μεση αυτόματο? Greenify? Και εγω κατεβαζω την τελευταια kyubi, ας ειναι παλαιότερο bild. Υποτιθεται όπως ξανα εγραψα οτι επιστρεψαν και αυτοι σε παλαιοτερο bild γιατι εχει καλυτερη μπαταρια

@liogia, thanks που μου επαντησες / επιβεβαίωσες στο xda οτι πρέπει να βαλω και το παλαιότερο modem/bootloader με αυτη την εκδοση.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

link για την sdx ? στο xda λεει dx πως ειναι η τελευταια..

 

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/kyubi-rom-port-n5-n910f-coj3-v5-t3254964/post63960172#post63960172

Κατεβα λιγο παρακάτω εκει που λέει rom, bootloader, modem κατεβασε αυτα τα 3. Το link της ρομ γραφει sdx

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/kyubi-rom-port-n5-n910f-coj3-v5-t3254964/post63960172#post63960172

Κατεβα λιγο παρακάτω εκει που λέει rom, bootloader, modem κατεβασε αυτα τα 3. Το link της ρομ γραφει sdx

 

ειναι debloated αυτη η ρομ ?

Link to comment
Share on other sites

η τελευται kyibi ειναι η sdx βασισμενη σε coj3 firmware που απο οτι λενε ειναι το καλυτερο ως τωρα σε αποδοση-μπαταρια.για να μπορειτε να εχετε σωστη αποψη προτεινω μερικους κυκλους φορτισης.και φυσικα clean install.για βοηθεια σε μπαταρια βαλτε greenify.επισης η rom εχει startup permisions βαλτε και app ops και καντε πειραματα.sosimple2 δεν χρειαζετε να ευχαριστεις οταν μπορω ευχαριστως να βοηθησω.η rom δεν ειναι debloated αν καποις θελει χρησιμοποιει το debloat script του battlehero μονο την 1.1 εκδοση Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

η τελευται kyibi ειναι η sdx βασισμενη σε coj3 firmware που απο οτι λενε ειναι το καλυτερο ως τωρα σε αποδοση-μπαταρια.για να μπορειτε να εχετε σωστη αποψη προτεινω μερικους κυκλους φορτισης.και φυσικα clean install.για βοηθεια σε μπαταρια βαλτε greenify.επισης η rom εχει startup permisions βαλτε και app ops και καντε πειραματα.sosimple2 δεν χρειαζετε να ευχαριστεις οταν μπορω ευχαριστως να βοηθησω

 

πρεπει να βαλω αλλο κερνελ ; η οπως ειναι ;στην sdx ;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βαλω αλλο κερνελ ; η οπως ειναι ;στην sdx ;

 

εγω σε ολες τις kyibi ειμαι με στοκ.αν θες βαλε καποιον αλλο. https://mega.nz/#F!md0ASQjS!TN_CXp8cNL5uTxSJZKLgMw φρεσκα screenshot γιατι απο tapatalk δεν ανεβαινουν.kyibi 7.1 stock kernel.greenify.autostart permisions

Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βαλω αλλο κερνελ ; η οπως ειναι ;στην sdx ;

Πρέπει να βαλεις με odin / pc το bootloader και baseband που εχει εκει για download.

Kernel βαζεις οτι θες απο twrp recovery ή αφήνεις αυτο που ηδη εχει.

Δοκιμαζω τωρα βάζοντας με τη μια τη ρομ, Xposed, nameless 6 kernel, kernel audiutor την τροποποιημενη εκδοση, και τις ρυθμίσεις για να εμφανιστούν προφιλ κατευθείαν...

Για να δουμε.. Αν πάει καλα απο μπαταρια θα την κανω light μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βαλεις με odin / pc το bootloader και baseband που εχει εκει για download.

Kernel βαζεις οτι θες απο twrp recovery ή αφήνεις αυτο που ηδη εχει.

Δοκιμαζω τωρα βάζοντας με τη μια τη ρομ, Xposed, nameless 6 kernel, kernel audiutor την τροποποιημενη εκδοση, και τις ρυθμίσεις για να εμφανιστούν προφιλ κατευθείαν...

Για να δουμε.. Αν πάει καλα απο μπαταρια θα την κανω light μονος μου.

 

Ποιες ρυθμίσεις θέλει για να εμφανιστούν τα προφίλ; επισης τι πρεπει να αφαιρεσω για γινει heavy debloated ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ρυθμίσεις θέλει για να εμφανιστούν τα προφίλ; επισης τι πρεπει να αφαιρεσω για γινει heavy debloated ?

 

Φλασαρε το αρχείο που δινει εκει http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/guide-note-4-snapdragon-805-fine-tune-t3284153

Και κανε install το τροποποιημενο kernel audiutor που δινει.

Για Debloated υπάρχει ενα script, δε θυμάμαι το link αλλά θελει δουλειά, δε σε βλεπω να ξερεις να το χρησιμοποιήσεις αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε το αρχείο που δινει εκει http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/guide-note-4-snapdragon-805-fine-tune-t3284153

Και κανε install το τροποποιημενο kernel audiutor που δινει.

Για Debloated υπάρχει ενα script, δε θυμάμαι το link αλλά θελει δουλειά, δε σε βλεπω να ξερεις να το χρησιμοποιήσεις αυτη τη στιγμη.

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=24269982087007341 εδω ειναι το script για debloat.μην το χρησιμοποιησετε αν δεν ειστε σιγουροι.τωρα με επιασε παω να ξαναπερασω coj3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια ευχαριστώ για την βοήθεια σας και συγγνώμη αν σας κουραζω. Ακομη μια ερώτηση. Ειμαι με simplite v5f και περασα nameless kernel και με τις οδηγίες σας περασα audiutor και τα προφίλ. Πιο προφιλ προτείνετε για καλυτερη μπαταρία; επίσης θα ηθελα πολυ να παω παλι σε kyubi sdx αλλα δε μπορω καθολου το bloatware..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χιλια ευχαριστώ για την βοήθεια σας και συγγνώμη αν σας κουραζω. Ακομη μια ερώτηση. Ειμαι με simplite v5f και περασα nameless kernel και με τις οδηγίες σας περασα audiutor και τα προφίλ. Πιο προφιλ προτείνετε για καλυτερη μπαταρία; επίσης θα ηθελα πολυ να παω παλι σε kyubi sdx αλλα δε μπορω καθολου το bloatware..

Λογικα αφου έχεις nameless kernel θα βαλεις το προφίλ nl balanced.. Δε βλέπω να εχει nl recommend battery που ειχε στη nameless rom? Βγάζει σε κανέναν nl recommend battery? Δε νομιζω, οποτε αυτο είναι το καλύτερο ετοιμο για μπαταρία εδω..

Eidit.. Μπορεί να κανω και λάθος ομως.. Θα παίξουν σωστα στο nameless kernel τα προφιλ μπαταριας που είναι για αλλους kernel? Αν ξερει κανεις, αλλιως θα το ρωτήσω στο xda καποια στιγμη..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

6.5 ωρες οθονη με kyubi? What the fack που λενε και οι Άγγλοι.. :lol: Πως τοκανες αυτό ρε θηρίο? Φωτεινοτητα στη μεση αυτόματο? Greenify? Και εγω κατεβαζω την τελευταια kyubi, ας ειναι παλαιότερο bild. Υποτιθεται όπως ξανα εγραψα οτι επιστρεψαν και αυτοι σε παλαιοτερο bild γιατι εχει καλυτερη μπαταρια

@liogia, thanks που μου επαντησες / επιβεβαίωσες στο xda οτι πρέπει να βαλω και το παλαιότερο modem/bootloader με αυτη την εκδοση.

 

Συνήθως βγαζω 2.5 με 4 ωρες το πολυ...εχω αυτοματη φωτεινότητα xposed greenify power nap Amplify και 2 εφαρμογες που σταματανε τα service καποιων εφαρμογων εχει νημα στο xda με ετοιμα προφιλ που τα κανεις ρεστορ μεσα απο τις εφαρμογές...αλλα να ξερεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο κ σε τι κατασταση ειναι η μπαταρια σου....πριν κανένα μηνα αγορασα 2 μπαταρια με δικο της φορτιστη και βλεπω τεραστια διαφορα απο τη παλια μου την μαμα μπαταρια...αλλα οταν δοκιμασα την τελευταία kyubi οταν την περασα σαν δευτερη ρομ και σαν πρωτη ειχα την kyubi miui εκτος οτι η μπαταρια μου τελειωνε κατευθειαν δεν επιανενε 4g πουθενα.....τελικά καταλαβα οτι το νοτελι μας δεν ειναι για dualboot όπως το παλιο μου s4....

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο namelles δεν αφηνει να πειραξεις τον ηχο.πρεπει να μπεις στο mixer path xml.αυτος που γραφει zerolemon εχει καποια fix για κινητα με zerolemon μπαταρια.

 

Α οποτε να ξαναπερασω τον κανονικο γιατι εγω εβαλα τον zerolemon.... χαχαχαχαχα διαφορα στην μπαταρια δεν μπορω να πω οτι ειδα ακομη γιατι δεν εχω κανει ουτε 2 κυκλους αλλα σιγουρα βλεπω διαφορα στη ram....μου δουλευει ολο στο 75-80% σε σχεση με το nameless

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...