Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είχα και εγώ το note 3 ομολογώ ότι από άποψη software ήταν καλύτερο. Το 4 ήταν απογοήτευση για μένα.

Πάντως με την 5.1.1 ρολάρει σωστά (με μόνο μεμπτό ένα μικρό lag όταν πρώτο ανοίγει το ενεργό σημείωμα).

 

Sofos (αν κατάλαβα έχεις odexed rom) σε σένα εμφανίζεται το πρόβλημα με το S Planner;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή είχα και εγώ το note 3 ομολογώ ότι από άποψη software ήταν καλύτερο. Το 4 ήταν απογοήτευση για μένα.

Πάντως με την 5.1.1 ρολάρει σωστά (με μόνο μεμπτό ένα μικρό lag όταν πρώτο ανοίγει το ενεργό σημείωμα).

 

Sofos (αν κατάλαβα έχεις odexed rom) σε σένα εμφανίζεται το πρόβλημα με το S Planner;

 

Επειδή είχα και το 3 & το 4, δεν θα συμφωνήσω ότι το 3 ήταν καλύτερο, είχε σοβαρότερα θέματα με τη διαφορά ότι μπορούσαν να λυθούν με εφαρμογές τρίτων,κάτι που δεν γινόταν με τα lags του 4.(recent apps,action app,gallery)

 

Πάντως η 5.1.1, έχει κάτσει πολύ καλά(και στο edge μόνο αυτό το μικρό lag υπάρχει στη stock), έστω και αργά(10+μήνες) η συσκευή δουλεύει όπως θα έπρεπε από την 1η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Sofos (αν κατάλαβα έχεις odexed rom) σε σένα εμφανίζεται το πρόβλημα με το S Planner;

 

Ναι odexed, rooted. Όταν είχα περάσει xposed θυμάμαι fc όντως στις βελτιωμένες δυνατότητες. Το s planner το έχω βγάλει εντελώς μιας και δεν το χρησιμοποιώ (έχω business calendar2 από Play Store) οπότε φαντάζομαι θα μου έβγαζε κι εκεί.

Δοκίμασε για αρχή μια εκκαθάριση σε ό,τι έχει να κάνει με splanner μέσω titanium (πάρε backup πρώτα) αν και δεν νομίζω να διορθωθεί.

Έπειτα αν γνωρίζεις το πως καλύτερα πάρε log απ'τα σφάλματά που σου πετάει όταν πηγαίνεις να το ανοίξεις και στείλε το στον @wanam. Κατά 99% θα το διορθώσει, αρκεί να βρει τι φταίει.

 

Πάντως η 5.1.1, έχει κάτσει πολύ καλά(και στο edge μόνο αυτό το μικρό lag υπάρχει στη stock), έστω και αργά(10+μήνες) η συσκευή δουλεύει όπως θα έπρεπε από την 1η μέρα.

Το αυτό λοιπόν! Αυτό διαβάζω και ακούω συχνά τελευταία, ας γκρινιάζουμε όσοι έχουμε το μικρόβιο, όσοι χρειάζονται φουλ λειτουργική απροβλημάτιστη συσκευή από κουτί, πλέον την έχουν.

 

@firekostas κι εγώ συνέχεια για nexus κοιτούσα να πω την αμαρτία μου αλλά λόγω συνόλου μέχρι και σήμερα με βλέπεις εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Άντε με πεισατε. Μιας και δεν έχω δουλειά και βαριέμαι θα περάσω Alexandr που είναι stock απλά λίγο debloated. Ενημερωνω
Link to comment
Share on other sites

Ναι odexed, rooted. Όταν είχα περάσει xposed θυμάμαι fc όντως στις βελτιωμένες δυνατότητες. Το s planner το έχω βγάλει εντελώς μιας και δεν το χρησιμοποιώ (έχω business calendar2 από Play Store) οπότε φαντάζομαι θα μου έβγαζε κι εκεί.

Δοκίμασε για αρχή μια εκκαθάριση σε ό,τι έχει να κάνει με splanner μέσω titanium (πάρε backup πρώτα) αν και δεν νομίζω να διορθωθεί.

Έπειτα αν γνωρίζεις το πως καλύτερα πάρε log απ'τα σφάλματά που σου πετάει όταν πηγαίνεις να το ανοίξεις και στείλε το στον @wanam. Κατά 99% θα το διορθώσει, αρκεί να βρει τι φταίει.

 

 

Το αυτό λοιπόν! Αυτό διαβάζω και ακούω συχνά τελευταία, ας γκρινιάζουμε όσοι έχουμε το μικρόβιο, όσοι χρειάζονται φουλ λειτουργική απροβλημάτιστη συσκευή από κουτί, πλέον την έχουν.

 

@firekostas κι εγώ συνέχεια για nexus κοιτούσα να πω την αμαρτία μου αλλά λόγω συνόλου μέχρι και σήμερα με βλέπεις εδώ..

Τελικά έλυσα το πρόβλημα φλασάροντας από recovery, το S Planner που έχει ανεβάσει ο developer της simple rom (αν και για 5.0.1 δουλεύει άψογα).

 

Που βρίσκω τα log files;

Μήπως και διορθώσει το πρόβλημα με τις βελτιωμένες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με πεισατε. Μιας και δεν έχω δουλειά και βαριέμαι θα περάσω Alexandr που είναι stock απλά λίγο debloated. Ενημερωνω

 

Είναι πολύ καλή. Παρακολουθώ στενά την rom του Dr.Ketan, θα την περάσω μόλις αναβαθμίσει στην 5.1.1.

Μετά από αρκετή σκέψη, αποφάσισα να μην περάσω σε CM, αν και είμαι πολύ οπαδός της. Βαριέμαι να παλεψω για να κάνω το S-pen και το S-memo να δουλέψουν σωστά, ενώ δεν μου αρέσει και η ιδέα να μην δουλεύουν τα fingerprint scanner και heartbeat sensor, και ας τα χρησιμοποιώ σπανιότατα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε με πεισατε. Μιας και δεν έχω δουλειά και βαριέμαι θα περάσω Alexandr που είναι stock απλά λίγο debloated. Ενημερωνω

 

Υπόψιν πως και αυτή είναι deodexed αν δεν κάνω λάθος και όχι odexed! Παρ'όλα αυτά στα υπόλοιπα αν θυμάμαι καλά είναι φουλ στοκ.

Δοκίμασε κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο να περάσεις μια stock μέσω Odin, θα καταλάβεις πιστεύω τη διαφορά.

Τελικά έλυσα το πρόβλημα φλασάροντας από recovery, το S Planner που έχει ανεβάσει ο developer της simple rom (αν και για 5.0.1 δουλεύει άψογα).

 

Που βρίσκω τα log files;

Μήπως και διορθώσει το πρόβλημα με τις βελτιωμένες δυνατότητες.

Θα πρέπει ο kernel σου να το επιτρέπει σε πρώτη φάση (λογικά θα το επιτρέπει), κατέβασε κάποια εφαρμογή όπως catlog από Play Store, στα φίλτρα επέλεξε να σου δείχνει errors, πάτησε να γράφει και άνοιξε το splanner.

Αφού σου βγάλει fc πατάς να σταματήσει και στέλνεις το log που λογικά θα έχει αποθηκευτεί σαν txt για debug.

Επίσης μέσα απ'την εφαρμογή xposed installer κάπου γράφει για logs αν θυμάμαι καλά, ριξε κι εκεί μια ματιά αν γράφει κάτι σχετικό.

 

 

Μετά από αρκετή σκέψη, αποφάσισα να μην περάσω σε CM, αν και είμαι πολύ οπαδός της. Βαριέμαι να παλεψω για να κάνω το S-pen και το S-memo να δουλέψουν σωστά, ενώ δεν μου αρέσει και η ιδέα να μην δουλεύουν τα fingerprint scanner και heartbeat sensor, και ας τα χρησιμοποιώ σπανιότατα.

 

Κάπως έτσι κι εγώ στις αρχές όταν πήρα τη συσκευή μέχρι που απλά συνήθισα το TouchWiz, άλλαξα και 5 πράγματα στα γραφικά και έμεινα έτσι.

Αν βγει κάτι εντυπωσιακό σε cm μεριά.. το ξαναβλέπουμε!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι κι εγώ στις αρχές όταν πήρα τη συσκευή μέχρι που απλά συνήθισα το TouchWiz, άλλαξα και 5 πράγματα στα γραφικά και έμεινα έτσι.

Αν βγει κάτι εντυπωσιακό σε cm μεριά.. το ξαναβλέπουμε!

 

Τί άλλαξες στα γραφικά και πώς; Εγώ πήγα να αλλάξω το χρώμα της notification bar, τα έκανα μαντάρα και δεν τόλμησα να ξανασχοληθώ. Και άντε, το χρώμα της notification bar το παλεύω, αλλά το παρδαλό/ανοιχτόχρωμο στα settings και αλλού με τίποτα.

Η teamblackout συνεχίζει να ασχολείται και αν ναι, με τί απότελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φίλοι μου πέρασα τη Wanam lite 5.1.1. Αρχικά η Rom φαίνεται να πετάει όμως μετά το πέρασμα του xposed framework (τροποποιημένου που δίνει ο wanam στο thread του) και του wanam application το κινητό άρχισε να τρώει σκαλώματα (έπρεπε να πατήσεις 2 και 3 φορές την οθόνη για να ανταποκριθεί κλπ κλπ..). Άλλαξα kernel και βρήκα την υγειά μου!

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλαξες στα γραφικά και πώς; Εγώ πήγα να αλλάξω το χρώμα της notification bar, τα έκανα μαντάρα και δεν τόλμησα να ξανασχοληθώ. Και άντε, το χρώμα της notification bar το παλεύω, αλλά το παρδαλό/ανοιχτόχρωμο στα settings και αλλού με τίποτα.

Η teamblackout συνεχίζει να ασχολείται και αν ναι, με τί απότελέσματα;

Η Teamblackout ασχολείται με εφαρμογές τρίτων και όχι των OEM δυστυχώς οπότε μάλλον το ξεχνάς. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Αν έχεις όρεξη να μπλέξεις με decompiling/editing/recompiling κλπ. μπορείς να αρχίσεις εδώ με τους οδηγούς. Προσωπικά μου έφαγε αρκετή ώρα..

Αλλιώς μπορείς απλά να ζητήσεις από τον themer εδώ τι θες και λογικά θα στο ετοιμάσει.

Εγώ πήρα μία ιδέα από το νήμα που έγραψες παραπάνω και με τη βοήθεια των οδηγών άλλαξα τη δική μου σε λίγο πιο σκοτεινή.

http://s1.postimg.org/eus39w75n/Screenshot_2015_09_28_11_20_08.jpg

Για Settings και Dialer, τώρα ειδικά που βγήκε η 5.1.1 πρέπει να περιμένεις μέχρι να βγούνε και ανάλογα theme mods. Προσωπικά θα σου συνιστούσα αν σε ενοχλεί τόσο να δοκιμάσεις είτε CyanogenMod είτε Temasek και όταν (και αν) με το καλό έρθουν τα Themes με το νέο Framework στη συσκευή μας, επιστρέφεις!

 

Εγώ πάντως φίλοι μου πέρασα τη Wanam lite 5.1.1. Αρχικά η Rom φαίνεται να πετάει όμως μετά το πέρασμα του xposed framework (τροποποιημένου που δίνει ο wanam στο thread του) και του wanam application το κινητό άρχισε να τρώει σκαλώματα (έπρεπε να πατήσεις 2 και 3 φορές την οθόνη για να ανταποκριθεί κλπ κλπ..). Άλλαξα kernel και βρήκα την υγειά μου!

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

 

Λες ότι πέρασες wanam xposed και wanam module και άρχισε τα περίεργα και μετά λες πως άλλαξες kernel και όλα καλά, αδυνατώ να καταλάβω τον συσχετισμό! :p

Άρα ο kernel έκανε τη ζημιά ή όλα τα προηγούμενα;

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν πως και αυτή είναι deodexed αν δεν κάνω λάθος και όχι odexed! Παρ'όλα αυτά στα υπόλοιπα αν θυμάμαι καλά είναι φουλ στοκ.

 

Αν βγει κάτι εντυπωσιακό σε cm μεριά.. το ξαναβλέπουμε!

 

Έχει δύο εκδόσεις. Πέρασα την odex με τον modified kernel για να έχω και root και είμαστε οκ. Ούτε xposed ούτε τίποτα και μέχρι στιγμής πάει μια χαρά. Και από μπαταρία φαίνεται καλή.

Από Cm based μόνο Temasek. Δουλεύουν τα πάντα και έχει όλα τα mod που έχουν τα Nexus. Έφτιαξαν και το compass στους Google maps μένει να το περάσει στον kernel και είναι οκ. Και μαύρη μαυρίλα κατάμαυρη παντού!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την COI3 (γερμανική) και εγκατέστησα το xposed με βάση τον οδηγό του wanam για odexed rom.

Μου βγάζει στο "S planner? και το "Βελτιωμένες Δυνατότητες" fc και μόνο με πάγωμα από titanium κρύβεται. Έχει συμβεί σε άλλους αυτό;

 

Κατά τα άλλα η ρόμ δείχνει πολύ καλή γρήγορη και αλαγκάριστη. Έτσι θα έπρεπε να είχε βγει το 910f αρχικά.

 

 

και έμενα με Ν910C ( N910CXXU1COI4 ) βγάζει στα ίδια προγράμματα fc. δεν βρήκα λύση έτσι το απεγκατεστησα με το uninstall του και περιμενω για καποιο πιο καινουργιο

"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως φίλοι μου πέρασα τη Wanam lite 5.1.1. Αρχικά η Rom φαίνεται να πετάει όμως μετά το πέρασμα του xposed framework (τροποποιημένου που δίνει ο wanam στο thread του) και του wanam application το κινητό άρχισε να τρώει σκαλώματα (έπρεπε να πατήσεις 2 και 3 φορές την οθόνη για να ανταποκριθεί κλπ κλπ..). Άλλαξα kernel και βρήκα την υγειά μου!

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι αντίστοιχο?

Δεν είδα τέτοια συμπεριφορά ουτε με τον default kernel της rom ουτε με ultimate.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω απάντηση του ίδιου του wanam από το xda.

 

 

 

"S Planner, Samsung Core Apps, FB App manger and few other Apps may crash on "SOME" Roms because Samsung tries to gain some space to put more bloatwares by compressing those apps odexes with xz, this compression type is NOT supported yet by Xposed."

 

Ελπίζω να βγάλει άκρη ώστε να είναι ολοκληρωμένο το πρότζεκτ.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω απάντηση του ίδιου του wanam από το xda.

 

 

 

"S Planner, Samsung Core Apps, FB App manger and few other Apps may crash on "SOME" Roms because Samsung tries to gain some space to put more bloatwares by compressing those apps odexes with xz, this compression type is NOT supported yet by Xposed."

 

Ελπίζω να βγάλει άκρη ώστε να είναι ολοκληρωμένο το πρότζεκτ.

 

aaaxxxx αυτη η samsung με τα bloatwares της !!!

"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

Άντε να σας φιτιλιάσω λίγο βραδιάτικα! Η team echoe έβγαλε full working bug free Note 5 port για το F!! Μόνο η κάμερα είναι του 4 αλλά δουλεύουν όλα κανονικά ακόμα και το Spen και το theme store. Έβαλα να κατεβαίνει ήδη! Τελειωμό δεν έχει το flashάρισμα!
Link to comment
Share on other sites

Άντε να σας φιτιλιάσω λίγο βραδιάτικα! Η team echoe έβγαλε full working bug free Note 5 port για το F!! Μόνο η κάμερα είναι του 4 αλλά δουλεύουν όλα κανονικά ακόμα και το Spen και το theme store. Έβαλα να κατεβαίνει ήδη! Τελειωμό δεν έχει το flashάρισμα!

 

Φαντάζομαι ότι δεν παίζει για το N-910C...

Πάντως χθες φλάσαρα την sixperience N5 port v2 και πάει σφαίρα!! Μηδενικά bugs (με εξαίρεση την edge screen που χαζοδουλεύει) και καλή μπαταρία μέχρι τώρα που το έστηνα..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Άντε να σας φιτιλιάσω λίγο βραδιάτικα! Η team echoe έβγαλε full working bug free Note 5 port για το F!! Μόνο η κάμερα είναι του 4 αλλά δουλεύουν όλα κανονικά ακόμα και το Spen και το theme store. Έβαλα να κατεβαίνει ήδη! Τελειωμό δεν έχει το flashάρισμα!

 

 

 

 

εχεις μηπως bl και μοντεμ.μολις παταω το λινκ δεν κανει τιποτα

 

 

Φαντάζομαι ότι δεν παίζει για το N-910C...

Πάντως χθες φλάσαρα την sixperience N5 port v2 και πάει σφαίρα!! Μηδενικά bugs (με εξαίρεση την edge screen που χαζοδουλεύει) και καλή μπαταρία μέχρι τώρα που το έστηνα..

 

αυτη η ρομ ειναι κλεμενη απο τον g00h που την εχει βγαλει για το f.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να σας φιτιλιάσω λίγο βραδιάτικα! Η team echoe έβγαλε full working bug free Note 5 port για το F!! Μόνο η κάμερα είναι του 4 αλλά δουλεύουν όλα κανονικά ακόμα και το Spen και το theme store. Έβαλα να κατεβαίνει ήδη! Τελειωμό δεν έχει το flashάρισμα!

Αν θες ενημέρωσε μας πως παει η ROM! ;)

Και γενικότερες εντυπώσεις!

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Με το φυτίλι θα σας αφήσω δυστυχώς. Δεν δουλεύει το WiFi tether κάτι που χρειάζομαι απαραίτητα για την δουλειά μου οπότε δεν την πέρασα. Από ότι είδα στο forum τους εν τω μεταξύ δεν κατάλαβα εάν δουλεύει η όχι το Spen με τα features του Note 5. Ότι δουλεύει δουλεύει αλλά δεν κατάλαβα εάν είναι με του 5 ή του 4. Τέλος πάντων το απόγευμα πριν το Ch.L. θα τραβήξω ένα nandroid και περνάω για δοκιμή.

 

@liogia κανονικά κατέβασα modem και bootloader. Δοκίμασε ξανά με άλλο browser.

Link to comment
Share on other sites

Firecostas έχω και εγώ την Alexander COH4 odexed με ρουτ! Έχω βάλει και τον bootloader και το modem COH4 άρα φλασαρω μόνο τη rom της echoe έτσι? Περιμένουμε εντυπώσεις! Ξεζούμισε την και πες μας!εγώ κάνω nandroid και κατεβαζω
Link to comment
Share on other sites

Firecostas έχω και εγώ την Alexander COH4 odexed με ρουτ! Έχω βάλει και τον bootloader και το modem COH4 άρα φλασαρω μόνο τη rom της echoe έτσι? Περιμένουμε εντυπώσεις! Ξεζούμισε την και πες μας!εγώ κάνω nandroid και κατεβαζω

 

Οχι φλασαρεις και τα αντιστοιχα της echoe. Το γραφει και στο πρωτο ποστ. Κατσε να την βαλω πρωτα και βλεπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ το είδα! Φλασαρε και τσέκαρε αν δουλεύει και το tether και πως είναι από μπαταρία και δες και από Tweaks τι έχει πχ εγγραφή κλήσης, μη αυξανόμενη ένταση κλήσης κλπ και περιμένουμε αναφορα

Αν δεν μας αρέσει η ρόμ μετά μπορώ να επαναφέρω το nandroid που έχω κανει και επαναφέρεται ο bootloader και το modem COH4 ή παραμένει το COI1?

Edited by polo1400
Link to comment
Share on other sites

Δες και την κάμερα αν δουλεύει σε χαμηλή μπαταρία το φλας και η κάμερα και αν μπορούμε να απενεργοποιησουμε τον ήχο της
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...