Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουσιαστικά ξεκλειδώνει τις υπόλοιπες δυνατότητες του Greenify, οι οποίες μπορούν να "χρησιμοποιήσουν" paths και services του συστήματος πλέον μέσα απ'το xposed framework για να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Και αν και οι εξτρά λειτουργίες φαίνονται και στις εικόνες, οι σημαντικότερες κατ'εμέ είναι το ξύπνημα των αδρανοποιημένων εφαρμογών σε περίπτωση που λάβεις κάποια push ενημέρωση, μήνυμα, mail κλπ. (GCM Push) και η δυνατότητα αδρανοποίησης εφαρμογών/διεργασιών συστήματος (κάτι που μπορεί εύκολα βέβαια να δημιουργήσει και πολλά προβλήματα αν δεν γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς πειράζει).

τα βλεπω λιγο προχωρημένα ολα αυτα...

κατι αλλο στη φωτο βλεπω πως το σημα δικτύου ειναι στα αριστερά της οθόνης με τελίες, που το βρίσκω; είμαι με simplite v4 rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά αυτό δε λέω κι εγώ; Πώς η cm 12.1 που τρέχω και είναι βασισμένη στην έκδοση 5.1.1 έχει πρόβλημα και είναι πρόβλημα του aosp γενικά.

Ναι σε κάποιους συμβαίνει, σε κάποιους όχι, δεν έχουν και όλοι 4g στην Ελλάδα για να το παρατηρήσουν και σίγουρα ακόμα λιγότεροι με Note 4 και Cm. :-)

τα βλεπω λιγο προχωρημένα ολα αυτα...

κατι αλλο στη φωτο βλεπω πως το σημα δικτύου ειναι στα αριστερά της οθόνης με τελίες, που το βρίσκω; είμαι με simplite v4 rom

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο η όλη διαδικασία αλλά δεν χάνεις και κάτι το ιδιαίτερο αν δεν ασχολείσαι τόσο, είναι απλά μια εξτρά ευκολία που σου προσφέρει και ολοκληρώνει το greenify.

Όσον αφορά το σήμα είτε πάλι μέσω xposed και ενός module όπως "Flat style bar indicators" αν δεν κάνω λάθος, είτε μου ανεβάζεις το systemUI.apk, στο στήνω και σου ετοιμάζω ένα .zip για να το φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό δε λέω κι εγώ; Πώς η cm 12.1 που τρέχω και είναι βασισμένη στην έκδοση 5.1.1 έχει πρόβλημα και είναι πρόβλημα του aosp γενικά.

Οι cm είναι ο ορισμός της πατέντας. Μπορεί να παίρνουν τα sources από τις aosp αλλά από εκεί και πέρα αλλάζουν τα φώτα στον κώδικα, για να στο πω με απλά λόγια. Μη συγχέεις τις aosp με τις cm. Προβλήματα που έχουν αυτές (και έχουν πάντα πολλά), δεν σημαίνει ότι τα έχουν και οι aosp.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε κάποιους συμβαίνει, σε κάποιους όχι, δεν έχουν και όλοι 4g στην Ελλάδα για να το παρατηρήσουν και σίγουρα ακόμα λιγότεροι με Note 4 και Cm. :-)

 

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο η όλη διαδικασία αλλά δεν χάνεις και κάτι το ιδιαίτερο αν δεν ασχολείσαι τόσο, είναι απλά μια εξτρά ευκολία που σου προσφέρει και ολοκληρώνει το greenify.

Όσον αφορά το σήμα είτε πάλι μέσω xposed και ενός module όπως "Flat style bar indicators" αν δεν κάνω λάθος, είτε μου ανεβάζεις το systemUI.apk, στο στήνω και σου ετοιμάζω ένα .zip για να το φλασάρεις.

 

δοκίμασα το modul αλλα δεν εκανε restart το κινητό. το εκανα uninstall απο safe mode. με το systemUI. apk ειναι πιο ασφαλες;

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα το modul αλλα δεν εκανε restart το κινητό. το εκανα uninstall απο safe mode. με το systemUI. apk ειναι πιο ασφαλες;

Έχεις xposed περασμένο; το ενεργοποίησες το module; Δοκίμασες και δεύτερη επανεκκίνηση (γιατί μερικές φορές η πρώτη όντως κολλάει);

 

Μπες με έναν file explorer στη θέση root/system/priv-app/SystemUI/ και ανέβασε το SystemUI.apk κάπου να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,για το 4c δεν υπάρχει cm 12.1?Έχετε πάρει πουθενά μάτι νέα link για ultimate kernel? Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,για το 4c δεν υπάρχει cm 12.1?Έχετε πάρει πουθενά μάτι νέα link για ultimate kernel?

 

δεν εχει τιποτα το xda ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,για το 4c δεν υπάρχει cm 12.1?Έχετε πάρει πουθενά μάτι νέα link για ultimate kernel?

[N910C][DEV] AOSP sources

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3015717

 

[N910C][DEV] AOSP sources

 

Πριν 3 μερες φτιαχτηκαν πολλα προβληματα,αυτη τη στιγμή εχει μονο θεμα στα βιντεο..

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμασεις και goodymax kernel στις stock based roms.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλοι,προς το παρών δοκιμάζω simprom v4c με τα διαθέσιμα kernel..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα aosp και γω. Εντάξει οτι και να πω είναι λίγο. Το κινητό αναστήθηκε! Τώρα δικαιολογεί το hardware που έχει πάνω. Απίστευτα γρήγορο και απόκριση τρελή. Το Multitasking είναι αλλου. Δεν κολλάει πουθενά! Βέβαια έχει bugs δεν τραβάει βίντεο και πολλά βίντεο online απο site δεν τα παιζει. Αλλά θα φτιαχτεί και αυτό σύντομα. Πλεον μένω εδώ . ουτε ενα κρασάρισμα. Νομιζω και Bluetooth δεν δουλεύει σωστα.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως από τη μια γκρινιάζουμε για κάποιες καθυστερήσεις (lag) που έχει το κινητό και από την άλλη βάζουμε κάποια άλλη rom η οποία έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ θέματα, όπως από ότι λέτε να μην παίζει βίντεο, το bluetooth και δεν ξέρω τι άλλο!!! Αυτά τα προβλήματα δηλαδή πως τα δέχεστε;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα aosp και γω. Εντάξει οτι και να πω είναι λίγο. Το κινητό αναστήθηκε! Τώρα δικαιολογεί το hardware που έχει πάνω. Απίστευτα γρήγορο και απόκριση τρελή. Το Multitasking είναι αλλου. Δεν κολλάει πουθενά! Βέβαια έχει bugs δεν τραβάει βίντεο και πολλά βίντεο online απο site δεν τα παιζει. Αλλά θα φτιαχτεί και αυτό σύντομα. Πλεον μένω εδώ . ουτε ενα κρασάρισμα. Νομιζω και Bluetooth δεν δουλεύει σωστα.

Το πενακι δουλευει οπως στη στοκ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως από τη μια γκρινιάζουμε για κάποιες καθυστερήσεις (lag) που έχει το κινητό και από την άλλη βάζουμε κάποια άλλη rom η οποία έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ θέματα, όπως από ότι λέτε να μην παίζει βίντεο, το bluetooth και δεν ξέρω τι άλλο!!! Αυτά τα προβλήματα δηλαδή πως τα δέχεστε;

Ναι τα δεχόμαστε. Γιατί πληρώσαμε 500 σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες τεχνολογίας και μας πούλησε μια πατάτα. Και μάλιστα με έτοιμο κώδικα από τη Google. Απαράδεκτη συμπεριφορά. Το note 3 ήταν κλάσεις ανώτερο.

 

Και ήρθαν κάτι παλληκάρια που στον ελεύθερο χρόνο τους πειράζουν τον ίδιο κώδικα και πετάει.

 

Δεν είμαι τρελός να συγκρίνω άμεσα τις ίδιες Rom καθώς η stock Samsung είναι 3,5 gb και η cyanogenmod με τα gapps με το ζόρι 500mb. Αλλά και πάλι δε δικαιολογεί το lag. Την προηγούμενη εβδομάδα με ελάχιστες εφαρμογές σε φρέσκο στημένο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να κάνω εγκαταστάσεις εφαρμογών. Πατούσα το πλήκτρο πρόσφατων εφαρμογών και ήθελε κάμποσα δευτερόλεπτα να ανοίξει. Και τι έκανα; έβαζα καμία δεκαριά εφαρμογές και μετά χαζολογουσα στο ίντερνετ. Και δεν το έκανε ούτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως από τη μια γκρινιάζουμε για κάποιες καθυστερήσεις (lag) που έχει το κινητό και από την άλλη βάζουμε κάποια άλλη rom η οποία έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ θέματα, όπως από ότι λέτε να μην παίζει βίντεο, το bluetooth και δεν ξέρω τι άλλο!!! Αυτά τα προβλήματα δηλαδή πως τα δέχεστε;

Καταρχήν με custom ασχολούμαι χρόνια οτι κινητό και να είχα. Έχω Bluetooth και μάλιστα αρκετά καλό αλλά δεν με καίει αν δεν δουλεύει ακόμα σωστα. Το σηκώνω και μιλάω . το μονο θέμα είναι με τα βίντεο οου όντως είναι λίγο ενοχλητικό για μένα γιατί βλέπω πολλές ώρες stream. Θα φτιαχτεί όμως. Είναι τεραστια προσπαθεια αυτό που κατάφεραν τα παιδιά. Και το κινητό ναι οπως το αγορασα δεν παει πουθενά. Όταν δοκιμασεις τη Ρομ αυτή θα καταλάβεις. Δεν καταλαβαίνω το λογο που η σασμουσγκ δεν μας φτιάχνει σωστα το τηλέφωνο. Το Νότε 3 δουλεύει πολυ καλυτερα

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη ποιά rom πέρασες? Δυστυχως για εμας του exynos δεν υπάρχει ποικιλία..Άκυρο τη βρήκα αλλα νομίζω θα περιμένω λίγο μέχρι να στρώσει,προς το παρών simlprom Edited by alex_n80

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα δεχόμαστε. Γιατί πληρώσαμε 500 σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες τεχνολογίας και μας πούλησε μια πατάτα. Και μάλιστα με έτοιμο κώδικα από τη Google. Απαράδεκτη συμπεριφορά. Το note 3 ήταν κλάσεις ανώτερο.

 

Και ήρθαν κάτι παλληκάρια που στον ελεύθερο χρόνο τους πειράζουν τον ίδιο κώδικα και πετάει.

 

Δεν είμαι τρελός να συγκρίνω άμεσα τις ίδιες Rom καθώς η stock Samsung είναι 3,5 gb και η cyanogenmod με τα gapps με το ζόρι 500mb. Αλλά και πάλι δε δικαιολογεί το lag. Την προηγούμενη εβδομάδα με ελάχιστες εφαρμογές σε φρέσκο στημένο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να κάνω εγκαταστάσεις εφαρμογών. Πατούσα το πλήκτρο πρόσφατων εφαρμογών και ήθελε κάμποσα δευτερόλεπτα να ανοίξει. Και τι έκανα; έβαζα καμία δεκαριά εφαρμογές και μετά χαζολογουσα στο ίντερνετ. Και δεν το έκανε ούτε αυτό.

 

Καταρχήν με custom ασχολούμαι χρόνια οτι κινητό και να είχα. Έχω Bluetooth και μάλιστα αρκετά καλό αλλά δεν με καίει αν δεν δουλεύει ακόμα σωστα. Το σηκώνω και μιλάω . το μονο θέμα είναι με τα βίντεο οου όντως είναι λίγο ενοχλητικό για μένα γιατί βλέπω πολλές ώρες stream. Θα φτιαχτεί όμως. Είναι τεραστια προσπαθεια αυτό που κατάφεραν τα παιδιά. Και το κινητό ναι οπως το αγορασα δεν παει πουθενά. Όταν δοκιμασεις τη Ρομ αυτή θα καταλάβεις. Δεν καταλαβαίνω το λογο που η σασμουσγκ δεν μας φτιάχνει σωστα το τηλέφωνο. Το Νότε 3 δουλεύει πολυ καλυτερα

Προφανώς και αξίζουν ένα μεγάλο μπράβο τα παιδιά που ασχολούνται με custom rom, απλά λέω ότι εγώ δεν θα έκανα τέτοιους συμβιβασμούς εφόσον υπάρχουν τόσο σοβαρά θέματα. Πχ στο τάμπλετ μου έχω CM11 και όλα δείχνουν ΟΚ. Αν όμως είχα διαβάσει για τέτοιου είδους θέματα εγώ τουλάχιστον δεν θα έβαζα. Κατά τα άλλα όλα είναι προσωπικές επιλογές.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό περνάς ξανά την kitkat και δεν έχεις κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Μετά βάζεις την omega rom και όλα ΟΚ. Δύο με μια μισή μέρα μπαταρία κανένα κόλλημα με όλα της Samsung μέσα και τίγκα στις εφαρμογές. Ελεύθερα 1giga και κάτι και ΔΕΝ ζεσταίνεται. Αλλά πρώτα Odin για downgrade από lollipop σε kitkat.
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό περνάς ξανά την kitkat και δεν έχεις κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Μετά βάζεις την omega rom και όλα ΟΚ. Δύο με μια μισή μέρα μπαταρία κανένα κόλλημα με όλα της Samsung μέσα και τίγκα στις εφαρμογές. Ελεύθερα 1giga και κάτι και ΔΕΝ ζεσταίνεται. Αλλά πρώτα Odin για downgrade από lollipop σε kitkat.

 

φιλε μου καλε θα σου πω οτι με custom rom lollipop σαν την stok μονο με debloting εχω φτασει σχεδον 2 μερες με 5 ωρες και κατι οθονη.ολα δουλευουν αψογα.εχω παντα 1.3-1.5 giga ελευθερη ram ακομα και με με την ζεστη δεν ανεβαζει θερμοκρασια για κανεναν λογο και το λιωνω ολη μερα.και οταν κανεις downgrade υπαρχει η πιθανοτητα να παθεις brick

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό περνάς ξανά την kitkat και δεν έχεις κανένα από τα παραπάνω προβλήματα. Μετά βάζεις την omega rom και όλα ΟΚ. Δύο με μια μισή μέρα μπαταρία κανένα κόλλημα με όλα της Samsung μέσα και τίγκα στις εφαρμογές. Ελεύθερα 1giga και κάτι και ΔΕΝ ζεσταίνεται. Αλλά πρώτα Odin για downgrade από lollipop σε kitkat.

Εσύ εχεις με τον F και γω έχω με τον exynos. Επίσης η lollipop δεν συγκρίνεται με την κιτκατ πουθενά. Προσωπική μου γνώμη παντα.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εσύ εχεις με τον F και γω έχω με τον exynos. Επίσης η lollipop δεν συγκρίνεται με την κιτκατ πουθενά. Προσωπική μου γνώμη παντα.

 

το c ειναι πιο δροσερο το εχουν πει αλλα παιδια.τωρα ποιο λογισμικο ειναι καλυτερο ειναι αποψη του καθενα.για μενα η lollipop εχει εχει μελλον και καποια διαφορετικα πραματα απο την κιτκατ.για μενα επισης η κιτκατ απλα περασε στο παρελθον αφου δεν θα υποστηριχθει μελοντικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με stock lollipop και απεγκατεστημενες stock apps που δε χρησιμοποιουσα δεν εχω βιωσει καποια δυσλειτουργια. Οχι σε σημειο που να δικαιολογει (για μενα παντα ε) την αλλαγη rom για επιλυση προβληματων. Ναι το recent apps εχει ενα μικρο lag, αλλα οχι εξωφρενικο. Βασικα απο εποχες Galaxy S και των επομενων μοντελων, πρεπει να ειναι η πρωτη συσκευη που εχω κρατησει pure stock.

Σκεφτομουν ομολογουμενως να βαλω καποια στιγμη καμια αλλη rom για κανενα theme, αλλα μοναχα για οπτικους λογους και σιγουρα οχι AOSP.

 

My 2 cents ε, μην το παρετε τοις μετρητοις, προφανως ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις απο τη συσκευη του κλπ κλπ disclaimer. :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλε θα σου πω οτι με custom rom lollipop σαν την stok μονο με debloting εχω φτασει σχεδον 2 μερες με 5 ωρες και κατι οθονη.ολα δουλευουν αψογα.εχω παντα 1.3-1.5 giga ελευθερη ram ακομα και με με την ζεστη δεν ανεβαζει θερμοκρασια για κανεναν λογο και το λιωνω ολη μερα.και οταν κανεις downgrade υπαρχει η πιθανοτητα να παθεις brick

Φίλε μου από περιέργεια, ποια rom φοράς;

Link to comment
Share on other sites

Και σου πάει η μπαταρία 2.5 μέρες; Εγώ είχα την simplerom v3 και ούτε μέρα δεν πήγαινε .Άσε που είχε αρκετά κολλήματα. Φυσικά την έστησα καλά με όλα τα wipes.
Link to comment
Share on other sites

εγω γυρησα πισω τελικα σε στοκ δεν μπωρο αλλο κολληματα παγωματα απο της αλλεσ ενα ροοτ δρομο οι εφαρμογες που δεν θελω κ ειμαι ησυχος τελικα δεν μπωρο εχω κανει την τελ βδομαδα 20 εγκαταστασεις ρομ ελεος . και ολο τρωει κολληματα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...